DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sovjet-Russische leider mengt Rood=China in het Middenoosten debat MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 Nu. 18405 114e jaargang ZIGRIKZEGSCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per weok 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikxee, Postbus nr. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Dit is een recente opname van H.K.H. Pïinses Irene, die op 5 augustus a.s. haar negentiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto N.F.P.) Nieuwe Iraakse minister stippelt politieke richtlijnen uit Nog geen aansluiting by de V.A.R. Gevaarlijke stunt van Chroestsjef Terugtrekking van Amerikaanse en Britse troepen ge-eist De secretaris van de communis tische party van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, heeft in Peking een onderhoud gehad met de voorzitter van het centrale comité van de Chinese communistische party en president van de Chinese volksre publiek, Mao Tse Toeng. Na de bij eenkomst is een communiqué uit gegeven. Zondag zyn Chroesjtsjef en zy'n gezelschap per vliegtuig weer naar Moskou vertrokken. De besprekingen tussen Chroesj tsjef en Mao Tse Toeng hebben van 31 juli tot 3 augustus geduurd, zo meldt Tass. De deelnemers aan de besprekingen hebben volledige overeenstemming van opvattingen over actuele en belangrijke vraag stukken van de huidige internatio nale toestand vastgesteld, alsmede aangaande kwesties van verdere versteviging der betrekkingen van vriendschap, bondgenootschap en wederzijdse steun tussen de Sow jet-Unie en de volksrepubliek Chi na en over kwesties van de ge meenschappelijke strijd voor een vreedzame oplossing van interna tionale problemen en de verdedi ging van de wereldvrede. Reuter tekent aan, dat de jong ste besprekingen de eerste zijn ge weest tussen Mao Tse Toeng en Chroesjtsjef sinds het bezoek van Mao Tse Toeng in november vorig jaar 'aan de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie en China, aldus het communiqué, eisen het bijeen roepen van een topconferentie en de onmiddeliyke terugtrekking van Amerikaanse en Britse troepen uit' Libanon en Jordanië. De wereldvrede kan naar de mening van de deelnemers aan de Russisch-Chinese conferentie slechts verzekerd worden door ont wapening, uitschakeling van kern wapens, opheffing van de basis van sommige landen in andere landen en ontbinding van militaire blok ken. Als de „imperialisten" een we reldoorlog zouden ontketenen, zou den alle vredelievende volkeren van de wereld zich verenigen en hen verpletteren, teneinde een duur- BONN, 2-8. In een gesprek met de correspondent van het onaf hankelijke west-Duitse blad „Die Welt" heeft de nieuwe Iraakse mi nister van buitenlandse zaken Ab- doel Jabbar Jomard verklaard, dat Irak technische hulp van de Sow jet-Unie zal aanvaarden, maar geen Russische wapens zal kopen. Dit laatste was voorlopig niet no dig, ondanks het feit dat het wes ten de leverantie had gestaakt. Jomard zei dat zijn regering niet uit het pact van Bagdad is getre den, maar dit, voor zover het haar betrof, buiten werking heeft ge steld. De verdere samenwerking met de leden van het pact zou van hun houding afhangen. De nieuwe regering zou nauw met Cairo samenwerken, maar niet toetreden tot de Verenigde Arabi- De opstandelingen in Libanon BEIROET, 2-8. Volgens onbeves tigde berichten zou de opstandelin genleider in het zuiden van Liba non, Kemal Djoemblatt, zijn volge lingen hebben bevolen hun wapens in te leveren. In politieke kring acht men het niet uitgesloten, dat de nieuwge- kozen president, generaal Sjehab, met de oppositieleiders zal beraad slagen over een beëindiging van het verzet. De generaal zelf heeft zijn plan nen voor de naaste toekomst nog niet kenbaar gemaakt, evenmin trouwens als de oude, riog in functie zijnde president Sjamoen. nieuw noodweer in Oostenrijk WENEN, 3-8. Het midden en het oosten van Oostenrijk is in de nacht van zaterdag en zondag ge teisterd door storm en onweer. Daken werden van huizen en schu ren gerukt en bomen werden ont worteld. Boerderijen en hooimijten werd endoor de bliksem getroffen en geraakten in brand. Een boerin woei zaterdag van een hooiwagen en kwam om het leven. Op sche republiek, althans voorlopig niet. Het grondbeginsel van de nieuwe buitenlandse politiek was neutraliteit. Volgens „Die Welt" heeft Jomard gezegd dat de erkenning van de nieuwe regering door west-Duits- land aangenaam was, maar te laat kwam. De eerdere erkenning door oost-Duitsland had indruk gemaakt in Irak, dat gaarne betrekkingen met dit communistische land wilde aanknopen. Moordaanslagen op Cyprus NICOSIA, 2-8. Niettegenstaande de oproepen van de premiers van Griekenland, Turkije en Engeland om de gewelddadige acties op Cy prus te beëindigen, zijn zaterdag twee Griekse Cyprioten en een Britse militair gedood. De Brit werd in een drukke winkelstraat van Nicosia van achteren neerge schoten. De Griekse Cyprioten, een echtpaar, werden op een akker bij Soeldoe (west-Cyprus) gevonden. Bij Pergamos in het zuiden werd een Turkse Cyprioot gewond. Radio-Cairo berichtte zaterdag, dat de Verenigde Staten de repu bliek Irak hebben erkend. Hoessein heft Iraaks- jordaanse Unie op AMMAN, 2-8. Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag bij de creet bepaald, dat de Iraaks-Jor- daanse Unie heeft opgehouden te bestaan. Deze unie werd in febru ari in bet leven geroepen, twee weken nadat Egypte en Syrië zich hadden verenigd tot de Verenigde Arabische republiek. Twee weken geleden deelde koning Hoessein nog mee, dat hij zich na de moord op zijn neef FeisaI als hoofd van de Unie beschouwde en alles in het werk zou stellen om in het Iraakse deel van de Unie „vrede en stabiliteit te herstellen". Zoals bekend hebben sindsdien echter tal van mogendheden - waaronder de Sowjet-Unie, de V.S Engeland, Turkije, Perzië en Paki stan - het republikeinse bewind in Irak erkend. België heeft uranium BRUSEL, 2-8. België, dat in zijn Congo reeds een van de rijkste ura- niumreserves van de wereld bezit, blijkt thans ook in het moederland uraniumvelden te hebben. Professor J. Jedwab van de uni versiteit van Brussel heeft onlangs in een bijeenkomst van geleerden te Brussel bekendgemaakt, dat in de nabijheid van Richelle, bij Vise, uraniumhoudende aarde is gevon den. Het uraniumgehalte van deze aarde schijnt bijzonder grootte zijn. zame vrede te verzekeren. De Sowjet-Unie en China hebben mei voldoening de ontwikkeling van broederlijke betrekkingen van vriendschap tussen hun communis tische partijen, regeringen en vol ken geconstateerd, aldus het com muniqué. Het Zuidslavische revisionisme wordt in het communiqué „het grootste gevaar voor de communis tische beweging" genoemd. DE TOESTAND IN LIBANON Naar bestand tussen opstandelingen en regeringstroepen? BEIROET, 4-8. Volgens politieke kringen te Beiroet zal generaal Foead Sjehab, die dezer dagen tot president werd gekozen, vandaag (maandag) zün program voor be ëindiging van de reeds drie maan den durende revolutie bekendma ken. Tot dusver heeft de generaal over politieke kwesties het stil zwegen bewaard. Saeb Salam, de leider van de op standelingen in de hoofdstad, heeft in het weekeinde voor het eerst sedert het begin van de opstand zijn hoofdkwartier verlaten voor een onderhoud met generaal Sje hab. Dit eerste rechtstreekse con tact tussen Salam en de stafchef csB het leger, wiens strijdkrachten nooit een algeheel offensief tegen de opstandelingen zijn begonnen, wordt beschouwd als een belang rijke stap in de richting van een bestand. De Libanese pers meldt een al gemene vermindering van de span ning in het gehele land sinds ge neraal Sjehab donderdag tot pre sident werd gekozen. Intussen wor den echter nog steeds Amerikaanse versterkingen aangevoerd. ONWEERSFRONT TEISTERDE HET RIJNLAND EN HET NOORDEN VAN BEIEREN Storm richtte op vole plaatsen schade aan HAMBURG, 2-8. Het onweers front dat vrijdagavond Jn het Rijn land grote schade heeft aangericht, trok in de nacht op zaterdag over het noorden van Beieren, waar zeven mensen door het geweld van een wervelstorm ernstig gewond werden. In een hotel deed zich een in storting voor, waardoor een aantal gasten onder puin bedolven ge raakte. De toren van een kerk in Gross-Heubach werd door de storm gedeeltelijk vernield. Een tenten kamp in het gebied van Mellrieh- stadt werd vrijwel in zijn geheel weggeblazen. In Unt'er-Franken werd envele wegen door ontwor telde bomen versperd. Op een kam peerterrein in bad Kissingen kwa men zoveel bomen op de daar staande auto's terecht, dat de wa gens letterlijk .uitgezaagd", moesten worden. Ook in het gebied tussen Main en het Beierse woud liepen talrijke gebouwen schade op, even als in de streek van Coburg, waar o.a. een 28 meter hoge schoorsteen van een conservenfabriek instort te. Het treinverkeer tussen Coburg en Rodach werd door een afge waaid dak van een kolenbergplaats gestremd. Het noodweer in het gebied van Keulen en Bonn op vrijdagavond heeft twee ernstig gewonden ge- eist. Cholera-epidemie in Nepalse hoofdstad KATHMANDOE, 3-8. Een chole- ra-epid'emie, die in Kathmandoe, de hoofdstad van Nepal, woedt, heeft in een week tijds 200 mensen- leens geëist. Met hulp van India, de wereld gezondheidsorganisatie en van an dere zijde heeft men de epidemie kunnen indammen. Het aantal nieuwe gevallen neemt af. Binnenkort satelliet rondom de maan? WASHINGTON, 3-8. In de och tend van de 17de augustus zal Amerika voor het eerst pogen een satelliet af te schieten die -rondom de maan gaat draaien, zo weet het Amerikaanse luchtvaarttijdschrift „Aviation" te melden. Het ministe rie van defensie zou leger en lucht- macht gemachtigd hebben drie ra ketten af te schieten. De eerste Amerikaanse satelliet om de maan zou een televisiecamera aan boord hebben om beelden te geven van de nog ongeziene andere zijde van de maan. Uit Russische wetenschappelijke kringen te Moskou verneemt AFP, dat Rusland bezig is een vierde Spoetnik te bouwen, die een „reus achtige kosmische waarnemings post" zal worden. Kind verdronken in de Geul VALKENEURO, 2-8, Gistermid- dag omstreeks twaalf uur is een kindje van het echtpaar Obers, waarvan de man leraar is aan de landbouwwinterschool op kasteel „Oost" te Valkenburg, in de Geul verdronken. Zaterdagochtend vroeg is in een mijn te Baccinello in het gebied van Grossetto een fossiel ontdekt, dat volgens de conservator van het natuurhistorisch museum te Bazel prof. J. Hurzeler, een volledig fos siel is van een oreopitecus, een menselijk wezen, dat 12 miljoen jaren geleden geleefd zou hebben in de bossen van het gebied waar de vondst is gedaan. n Er zijn zondag voor de tweede maal in 48 uur Amerikaanse troe pen te Beiroet ontscheept Aan boord van het zondag te Beiroet aangekomen Amerikaanse troepen transportschip bevonden zich 2200 militairen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het huwelijk is een boek waarvan het eerste hoojdstuk in poëzie geschreven is en de overige in proza. Koninklijke familie verliet Monte Carlo MONTE CARLO, 2-8. De konin- klijke familie is zaterdagochtend aan boord van de jachten Piet Hein en Groene Draeck uit Monte Carlo vertrokken. Vrijdagavond hebben prins Rainier en prinses Gracia de koningin en de prins aan boord van de Groene Draeck een bezoek gebracht. AFP weet te melden dat de twee jachten op weg zijn naar San Re- mo. een plaats aan de Italiaanse Riviera, niet ver van de Franse grens. Hittegolf in zuid-Europa In Griekenland, waar een hitte golf heerst, woeden talrijkè bos branden. Op het eiland Kephalonia worden vijftien bergdorpen door het vuur bedreigd. In Italië zijn talrijke slachtoffers te betreuren door de ontzettende hitte. Ook in Spanje is het uitzon derlijk heet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND KRUININGEN. De 21-jarige D. Sonke uit Waarde is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn motorrijwiel tegen een lichtmast onder Kruiningeh gereden. S., zo wel als de 18-jargie duo-passagiere M. J. van Espen, eveneens uit Waarde, werden zwaar gewond naar een ziekenhuis in Goes ver voerd. Bij aankomst bleek S. te zijn overleden. Voor het leven van mej. van E. wordt gevreesd. TILBURG. Op de Ringbaan Zuid hoek Broekhovenseweg te Tilburg is in de nacht van zaterdag op zon dag de 26-jarige bromfietser J. Akkermans uit Breda, doordat hij geen voorrang verleende, tegen een autobus gebotst en met een schedel- basisfractuur in het ziekenhuis te Tilburg opgenomen, waar hij zon dagochtend overleed. TILBURG. Zaterdagavond is op de rijksweg Vught-Tilburg een ver keersongeluk gebeurd, dat aan de eerste luitenant J. Bracco-Gartner het leven heeft gekost. Een auto, waarin zich vier geestelijken be vonden, wilde een autobus passe ren en daarbij werd de tegemoet komende scooterberijder J. B.-G. te laat opgemerkt. Een poging om weer achter de bus te komen, mocht niet gelukken, zodat er een botsing plaats had, waarbij de lui tenant op slag werd gedood. ZWOLLE. De 57-jarige weduwe M. Hallie-Edelschaap uit Kampen is zondagmiddag op de Dijkweg tussen Zwolle en Hattem veronge lukt. NIJMEGEN. De 73-jarige J. Hen driks uit Nijmegen, die op de Berg en Dalseweg met zijn fiets een on geluk had, waardoor hij zware in wendige kneuzingen kreeg en een hersenschudding, is aan de gevol gen overleden. AMERSFOORT. Op de onbe waakte spoorwegoverweg aan de Peter van den Bremenveg te Soest zijn zondagavond de 51-jarige bromfietser D. O. uit Hilversum en zijn 11-jarig nichtje J. V. uit Amersfoort, dat bij hem op de duo zat, door een sneltrein gegrepen en gedood. In een tuin te Limassol is zon dag een Britse militair doodgescho ten. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE/BURGII Vandalen misdroegen zich op ergerlijke wijze In de afgelopen week zijn in beide dorpen enkele staaltjes van vandalisme voorgekomen. Zo zijn van de bazar van de heer W. Goud zwaard alle reclamevlaggen afge rukt en voor een der kerken ge plaatst, Een aankondigingsbord van dezelfde kerk werd in de bloembakken van hotel Bom ge plaatst. Ook de vlaggen van hotel Bom werden afgerukt en een eind verder neergesmeten. Te Burgh werd het fietsenrek van 'de Gebr. Verton een eind verder op de stoep van een partikulier huis gezet. De Westhoek is zeer tevreden met de talloze vreemdelingen, maar van het gespuis, dat zoiets doet, wenst ze verschoond te blijven. De Rijks politie staat dan ook voor een ho peloze taak de daders te vinden, omdat deze hun gezicht en daden verbergen in de nachtelijke duis ternis. HAAMSTEDE De komst van de Salzburger Musik Verein Naar wij vernemen, arriveert de Salzburger Musik Verein en de Zevenburger Tanz Gruppe dinsdag in de loop van de middag in Haam stede. Begeleid door de burgemees ters van Burg en Haamslede zal een kort bezoek gebracht worden aan de Schouwse duinen en het strand. De leider van het gezel schap, Rudolf Teichmann, directeur van de Volks Hogeschool te Salz burg, is ook een bekend spreker, die in zijn vaderland lezingen houdt over de streken die hij be zocht heeft In verband met de grote belang stelling die allerwege bestaat voor dit unieke optreden, verdient hel aanbeveling tijdig aanwezig te zijn, daar de voorstelling te 7.30 uur stipt begint. Onnodig om aan het publiek de nodige stilte te verzoe ken. Bij slecht weer wordt de voor stelling gegeven in de R.T.M.-ga- rage te Burgh. 's-GRAVENHAGE. Naar van be voegde zijde wordt vernomen, zijn bij de Nederlandse ambassade te Wenen géén berichten ontvangen, dat Nederlanders hun leven zouden hebben verloren bij de overstro mingsramp in Oostenrijk. VERTRAGING AAN WESTER SCHELDE VEER Eerste vaardag pechdag voor „Prinses Beatrix' VLISSINGEN. Vrijdag zijn voor de veerdiensten over de Wester- schelde de nieuwe, verhoogde ta rieven ingesteld en heeft de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" de dienst overgenomen op het veer Vlissingen-Breskens. 's Morgens omstreeks tien uur echter, toen de nieuwe veerboot de haven van Breskens zou verlaten en de brug reeds naar boven was gegaan, bleek er een defect te zijn aan een eindschakelaar aan het roer. Hierdoor moest dc boot blij ven liggen. Men slaagde er in het euvel in korte tijd te herstellen, doch de nieuwe veerboot liep met tien minuten vertraging de haven van Vlissingen binnen. De twee reserveboten werden toen ingelegd en de „Prinses Beatrix" bleef een uur aan de wal liggen om het vaarschema niet al te veel in dc war te sturen. Toen dc achterstand was ingehaald, hervatte de „Prin ses Beatrix" de dienst, 's Middags deed de pech zich nog eens voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1