V*S* en Italië eens in beoordeling gebeurtenissen Midden-Oosten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister mr. J. Algera stelde nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" in gebruik Eisenhower wil topconferentie (in raam van V.N.) tussen 10 en 15 augustus DONDERDAG 31 JULI 1958 No. 18402 114e jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEÏ1WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „MOOI SPEELGOED KAPITEIN" Ingrijpende verbetering van veer Vlissingen-Breskens waarin wij en de rijksoverheid zijn gekomen op bevredigende wijze kan worden opgelost". Nadien sprak nog burgemeester J, Eekhout van Breskens, die dank bracht voor het gebaar van de re gering om voor zijn gemeente spe ciale voorzieningen te treffen. Omstreeks half zes was de „Prin ses Beatrix" weer in de Vlissingse haven terug. De eerste reis zat er op. Vrijdag 1 augustus gaat het schip voorgoed in de vaart. (Van onze redakteur) Zittend in de salons van de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" op de dienst Vlissingen-Breskens, vergeet men snel „maar op een veer boot te zyn, want men waant zich op een echt zeeschip en is de „Prin ses Beatrix" dit feitelijk ook niet met zijn lengte van 100 meter, zijn lange promenadedekken en zijn passagiers verblijven met allround uit zicht op de witblikkerende duinen van Walcheren en het altijd woelige Seheldewater Op de eerste officiële overtocht dinsdagmiddag zei een van de autoriteiten tegen de kapitein: „U hebt mooi speelgoed kapitein" en laatstgenoemde beaamde dit gretig. Het begon dinsdag allemaal met de knop, die werd ingedrukt door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De scheepshoorn liet zich horen en in het ingewand van het schip kwamen de vier Smlt-MAN-Dieselmotoren van 1070 a.p.k. elk in beroering. Majestueus verliet het trotse schip de nieuw aangelegde fuik te Vlissingen en stak de stompe steven in de groen- grauwe watermassa, die Walcheren en Zeeuws Vlaanderen van elkaar scheidt. Vlak voor het invaren van de fuik te Breskens (met de daar aangelegde toegangsweg een geheel nieuw projekt) overvoer de „Prin ses Beatrix" - met aan het roer mi nister Algera - een gespannen lijn, waaraan driekantige vlaggetjes tot op dat ogenblik vrolijk tjotterden in de straffe wind. Aan de Zeeuws- Vlaamse oever had zich een grote mensenmenigte verzameld. Gepro testeerd evenwel werd er niet. Heel de Colson-affaire leek versmolten tot een enkel klein jongetje, dat de spreuk van de vrije veren nog gauw stilltjes tussen de stangen van zijn fiets had geplakt. Verbetering kostte f 23 miljoen Op de terugreis werd in de eind- salon - met rondom het wijde uit zicht op de Walcherse kust - het woord gevoerd door minister Al gera, die opmerkte dat de totale verbetering (fuik te Vlissingen, nieuwe veerboot, fuik te Breskens en toegangsweg) f 23 miljoen heeft gekost. Graag - aldus de bewinds man - was men nog gereed geko men voor de aanvang van het druk ke seizoen, maar enige tegenslag belemmerde dit. Mr. Algera hoop te, dat men binnen zeer korte tijd een zusterschip van de „Prinses Beatrix" in dienst zal kunnen ne men. Spr. deed hierna mededeling van de extra werken die te Bres kens zullen worden uitgevoerd, om het leed te verzachten dat is ont staan, als gevolg van de ingebruik neming van de excentrisch gelegen veerhaven. Na dank uitgebracht te hebben aan G.S. van Zeeland voor de volle medewerking zeide de minister: „Ik ben blij dit te mogen meema ken, want een minister mag toch ook wel eens enkele ogenblikken van vreugde hebben" (hilariteit). „Het sombere woord" Jhr. mr. de Casembroot wilde het „sombere woord" op deze blijde dag niet laten ontbreken. Hij uitte zijn vreugde over het feit, dat de ver bindingen beter zijn geworden, maar vond het spijtig dat de vreug de wordt getemperd door het feit dat een tariefswijziging nodig was. Bovendien is het betreurenswaar dig dat de verbeterde verbindingen voor Breskens een bittere bijsmaak hebben. De Commissaris besloot: „Laten we hopen, dat de impasse, Het Amerikaanse ministerie van handel heeft woensdag bekendge maakt, dat de waarde van de Amerikaanse invoer in mei ge raamd wordt op 1042 miljoen dollar tegen 1106 miljoen dollar in mei van het vorige jaar. De waar de van de invoer was in april 1057 miljoen dollar. Russische beschuldiging inzake Midden-Oosten „Westers komplot tegen Irak" MOSKOU, 30-7. De Sowjct-rege- ring beschikt over bewqzen dat de regeringen van de V.S. en Engeland in overeenstemming met de andere leden van het verdrag van Bagdad en Israël, een komplot tegen de Iraakse republiek voorbereiden, zo wordt in een verklaring van het Russische persbureau Tass gezegd. „Als het vrije Iraakse volk, dat zijn rechtvaardige zaak verdedigt, het slachtoffer wordt van agressie, zul len de andere vredelievende vol keren dit helpen", aldus Tass. Volgens de Russische verklaring zijn de V.S. na de gebeurtenissen in Irak gedwongen geweest de volle verantwoordelijkheden van het lid maatschap van het verdrag van Bagdad op zich te nemen, na eerst deze organisatie van achter de schermen te hebben geleid. De bij eenkomst van de leden van het verdrag te Londen had uitsluitend ten doel gehad nieuwe aanvalsda- den voor te bereiden tegen die Arabische staten, welke sinds kort de weg naar onafhankelijkheid hebben ingeslagen, met name de Verenigde Arabische Republiek Irak. Amerikaanse militairen en voor raden worden zonder onderbreking naar sleutelposities in het midden oosten aangevoerd, aldus de ver klaring van Moskou. WASHINGTON, 30-7. De V.S. en Italië zjjn het fundamenteel eens in hun beoordeling van de jongste gebeurtenissen in het Mid den-oosten, zo wordt gezegd in een gemeenschappelijk communique, dat na afloop van het overleg tus sen premier Amintore Fanfani van Italië en Amerikaanse leiders te Washington is uitgegeven. De twee regeringen hebben het gewicht van de Italiaanse belangen in het Mid- dellandse-zeegebied en het Mid den-oosten erkend en zjj zyn overeengekomen over deze kwes tie nauw contact te blijven onder houden. Zij bevestigden hun verbonden heid aan de beginselen van het Atlantische .verdrag en het hand vest van de V.N. en zij zijn er vast van overtuigd, dat een actie van vrije landen, leden van de NAVO, van levensbelang voor de vrede en de veiligheid van de twee landen blijft, aldus het Amerikaans-Itali aans communique. In de nacht van maandag op dinsdag heeft een dronken maniak, de 35-jarige fabrieksarbeider B. de M. uit Gouda, brand gesticht in vijf boerderijen tussen Gouda en Montfoort langs de Hollandsche IJssel en daardoor 21 mensen dakloos gemaakt. De schade wordt op enige hon derdduizenden guldens geschat. Foto links-boven: het blussingswerk aan de gang in de eerste hooiberg, welke in vlammen opging, die van de heer W. Spruit te Willeskop onder Montfoort - Links-midden, de geblakerde resten van de boerderij van de veehouder P. Boere aan de weg Haastrecht-Oudewater, het tweede bedrijf dat ten prooi viel aan de M.'s vernielzucht. - Links-onder: de schade op het bedrijf van de heer W. Houdijk onder Haastrecht waar alleen het woonhuis kon worden behouden. Hier sloeg de M. voor de derde maal toe. - Rechts-boven: het blussen van het vierde bedrijf waarop de rode haan kraaide, de boerderij van de heer B. Streefland tussen Haastrecht en Gouda. - Rechts-onder: blussen van de uitgebrande boerderij van K. V. D. Vis te Gouderak. Van zeer berouwbare zijde is vernomen, dat Fanfani tijdens de besprekingen die hij met Eisenho wer en Dulles heeft gevoerd het volgende plan voor het Midden oosten heeft geopperd: 1. De grote mogendheden nemen, krachtens een onder auspiciën van de Verenigde Naties of eventueel buiten de V.N. om gesloten over eenkomst, de verplichting op zich wederzijds de terrioriale onschend baarheid van de landen van het Midden-oosten te eerbiedigen en te waarborgen, alsmede de politie ke status quo in het midden-oos ten. 2. De landen die geografisch tot dit gebied behoren verplichten zich van hun kant, bij afzonderlijke overeenkomst, zich wederzijds te onhouden van elke inmenging in eikaars binnenlandse aangelegen heden en in het bijzonder een einde te maken aan elke vijandige pro paganda door middel van pers of radio. 3. De economische ontwikkeling van het Midden-oosten zal gefinan cierd worden door een soort inter nationaal lichaam, waarbij elk land dat over voldoende hulpbronnen en middelen beschikt zich zal kun nen aansluiten. Het plan van Fanfani zou ii Washington met „voorzichtige' be langstelling" ontvangen zijn. KAASKONINGIN PURMEREND, 30-7. Van avond heeft de Nederlandse zanger Joop de Knecht in Edam de 20-jarige Diny Engel uit Obdam tot kaas koningin „gekroond". Diny, een echt Noord-Hollands meisje, met frisse rode wan gen en blond krullend haar, werd, voordat deze officiële ceremonie plaats vond op een grote weegschaal bij de oude kaaswaag op de Dam van het oude Zuiderzeestadje gewogen. Zij was 53 kilo zwaar, hetgeen gunstig werd bevonden. Direct hierna tra den twee meisjes in oud- Hollands costUum naar vo ren die op een fluwelen kus sen het witte met gouden pa- jetten bezette kroontje droe gen. Joop de Knecht nam dit over en drukte dit op de blonde krullen van Diny En gel, die drie avonden lang haar kaasscepter over Edam zal zwaaien. Het Columbiaanse blad „Repu- blica" meldt, dat bij Purificacion in de Columbiaanse provincie To- lima 108 boeren door opstandelin gen zijn vermoord. De huizen van de slachtoffers werden geplunderd en vervolgens in brand gestoken. Met gehuurde auto verongelukt ELOEMENDAAL, 31-7. Gister- avond omstreeks tien uur is de 21- jarige P. C. van der Griend uit Noordwijk aan Zee om het leven gekomen nadat hij uit een auto was geslingerd, die met grote snelheid tegen een boom in de bocht van de weg in de wijk Vogelenzang te Bloemendaal reed. De bestuurder, die de auto te Katwijk had gehuurd werd zwaar gewond en is opgeno men in het marine-hospitaal te Vo gelenzang. Twee dames uit Breda, die met vakantie t"e Noordwijk wa ren en de rit meemaakten, werden met lichtere verwondingen opgeno men in de Mariastichting te Bloe mendaal. Beroep op Cyprioten ATHENE, 30-7. De Griekse pre mier, Karamanlis, heeft woensdag avond een beroep op de Griekse Cyprioten gedaan om te helpen bij het herstel van de vrede en orde op het eiland. Hij deed dit in ant woord op een verzoek van de Brit se regering. In politieke kringen te Londen is meegedeeld, dat premier MacMillan aan zijn ambtgenoten van Turkije en Griekenland had verzocht met hem een beroep op de bevolking van Cyprus te doen om een einde te Tnaken aan de ge weldpleging. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Met al uw zorgen verkrijgt ge geen druiven van een doornstruik, maar zonder zor- gen zelfs niet van de wijnstok. Russisch protest MOSKOU, 30-7. Tass meldt dat de Sowjet-Unie woensdag bjj de Amerikaanse regering geprotes teerd heeft tegen de schending van het Russische luchtruim door een Amerikaans militair vliegtuig. Het toestel, uit Perzië komend, zou over de Kaspische Zee gevlogen hebben- Het Russische protest is ook in gediend bij de Perzische regering. Er wordt in gezegd dat een Ame rikaanse bommenwerper van het type RB-47 zaterdag boven de Kas pische Zee heeft gevlogen en door Russische jagers is verdreven. Amerikaanse ruimtevaartcredieten WASHINGTON, 30-7. President Eisenhower heeft het Congres ver zocht een bedrag van 125 000.000 dollar toe te staan voor de nieuwe Amerikaanse organisatie voor de burger-ruimtevaart. Deze organisa tie, die dinsdag jl. in het leven ge roepen werd, toen president Eisen hower het desbetreffende wetsont werp ondertekende, zal zich bezig houden met alle aspecten van de Amerikaanse burger-ruimtevaart VEEL OLIE IN SAHARA PARIJS, 30-7. Het Franse bureau voor het olie-onderzoek heeft in haar jaarverslag medegedeeld dat de boringen die in 1957 nabij Edjele (Algerije) zijn verricht, een oliere serve in de orde van grootte van' 30 miljoen ton hebben aangetoond. Het oliegebied in de omgeving van Hassi Messaoud was eind 1957 reeds in produktie, hier zouden oliereserves tot 50 miljoen ton aan wezig zijn. Boerderij uitgebrand, twee gezinnen dakloos LANGWEER, 31-7. Vier volwas- senen en vijf kinderen hebben van nacht nauwelijks het vege lijf kun nen redden uit een fel brandende eeuwenoude boerderij aan de dij ken onder Langweer-Doniawestal. De twee gezinnen hebben zich in nachtgewaad in veiligheid kunnen stellen, nadat één van de bewoners van de boerderij was gewekt door het geloei van de vlammen in een 40 meter lange schuur achter het woonhuis. De kap van deze schuur, die van riet en pannen was, is in brand geraakt, vermoedelijk door broei van het hooi, dat onder deze kap lag opgeslagen. Na een kwar tier brandde het statige voorhuis ook als een fakkel, zodat de drie stralen van de vrijwillige brand weer uit Langweer tot niet meer in staat waren dan de brand te be letten over te slaan naar een nabij gelegen boerderij. Het woonhuis met de schuur en een losse schuur zijn een totale prooi der vlammen geworden. De boerderij was te laag verzekerd voor nieuwbouw. NIEUW VOORSTEL AAN CHROEJSTSJEF Washington akkoord met bijeenkomst in Europa WASHINGTON, 29-7. President Eisenhower zal Chroesjtsjef voor stellen, in het raam van de V.N. tussen tien en vijftien augustus 'n topconferentie te houden, zo is van gezaghebbende zjjde te Washington vernomen. Naar verluidt zullen de V.S. er niet op staan dat de bijeenkomst te New York wordt gehouden. Zij zouden akkoord gaan met een ver gadering in Europa indien de vei ligheidsraad hiertoe zou aanbeve len. Deze mededeling over het ant woord van Eisenhower op Chroesjt- sjefs jongste boodschap werd ge daan door een functionaris die op d© hoogte was van de eerder op de dag gehouden besprekingen tussen de president en minister Dulles, De president zal, naar verluidt, in zijn antwoord zeggen dat welis waar New York als stad waar het hoofdkwartier van de V.N. is ge vestigd de logische plaats van sa menkomst voor een topconferentie in de veiligheidsraad is, maar dat de V.S. hier geen punt van zullen maken. Eisenhower zou er echter bezwaar tegen hebben om naar Moskou te gaan. Geen bijeenkomst van regerings leiders Voorts zou de president afwij zend staan tegenover Chroesjtsjefs voorstel voor een bijeenkomst van de regeringsleiders van vijf landen - de Sowjet-Unie, de V.S., Enge land, Frankrijk en India - om een oplossing voor de crisis in het mid den-oosten te vinden. Eisenhower zag in dit voorstel de Sowjet-op- vatting weerspiegeld dat de wereld door de grote mogendheden moet worden beheerst. In het ontwerp-antwoord van Eisenhower zouden de V.S. willen voorstellen, de veiligheidsraad in zijn normale samenstelling op 4 augustus bijeen te laten komen om de procedure voor een bijeenkomst waarbij de regeringsleiders tegen woordig zijn vast te stellen. De raad zou ook de datum, plaats en samenstelling van zijn bijeenkomst op het hoogste vlak moeten betalen. De Verenigde Staten zouden 12 augustus voor de topconferentie voorstellen, aldus verluidt nader.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1