DOKTER SEMMELWEISS hoekje Delta-sport'- successen In Rotterdam STAD EN PROVINCIE 1 ZIERIKZEE Speelplaatsen voor de jeugd Het gemeentebestuur vestigt, wellicht ten overvloede, de aan dacht van de Jeugd op het feit, dat bet zgn. „noodsportveld" In de Zuidhoek is opengesteld voor het beoefenen van balsporten e.d. Als speelplaatsen voor de klei ne kinderen zün naast de speeltuin en de aangegeven plaatsen In de Wandeling te noemen een gedeel te van het terrein by de Hoofd poortstraat-Laan van St. Hilaire en in 't bouwplan Malta de strook aan het eind van de Kaersemaker- straat naast de schuren van de heer M. D. J. Berrevoets HAAMSTEDE/BURGH Jeugdige fruitdieven op pad Gevaar voor gezondheid Enkele fruittelers in de West hoek hadden gedurende de laatste veertien dagen handen vol werk, om de jeugd uit hun boomgaarden te houden, wat een hopeloze taak was. Ondanks de afrasteringen met nieuw prikkeldraad en palen, kwamen de jongelui na vernieling van de nieuwe omheiningen toch in de boomgaarden om zich te goed te doen aan de nog groene Yellows. Via deze plaats willen we de ouders er op wijzen dat hier een groot ge vaar aan verbonden is. Blijft het bij het eten van een groene Yellow, dan komen de kinderen er met wat buikpijn af, nemen ze echter een appel van een ander ras, dan lopen ze de kans een zware vergiftiging op te lopen, dat de dood ten gevol ge kan hebben. De Yellows worden nl. vlak voor de oogst niet meer gespoten met de middelen tegen bloedluis, bladluis, spint enz. De wat latere rassen krijgen deze be handeling wél, als bestrijdingsmid del wordt dan „Systox" gebruikt, een uitermate giftig middel, dat ontstaan is door oorlogsgas in vloei bare vorm om te zetten. De wer kingsduur van dit middel is onge veer een maand. BROUWERSHAVEN Voetbalwedstrijd tussen ambtenaren Aanstaande donderdagavond te 7 uur zal op het gemeentelijk sport terrein te Brouwershaven een voet balwedstrijd worden gespeeld tus sen een tweetal ambtenarenelftal- len uit Brouwershaven en Zierik- zee. De opbrengst van deze wed strijd komt ten goede aan de mu ziekvereniging „Apollo", welke als nog de completering van het uni form der drumbandleden wil ver wezenlijken. „Apollo" zal bij deze wedstrijd muzikale medewerking verlenen. DREISCHOR Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. A. C. Smallegange, onder wijzer aan de openbare lagere school te Zuiddorpe, slaagde te Bre da voor de hoofdakte. Bij het gehouden examen slaagde de heer J. J. van der Linde, lid van de vrijwillige brandweer alhier, voor het diploma pompbe- diener. Harry Morgan weer op bezoek Harry Morgan, de Amerikaanse jongen, die in 1953 uit Caiifornië liftend naar Zeeland kwam om in het rampgebied, o.m. in 's-Graven- deel en Dreischor mee te werken bij het opruimingswerk is weer enige dagen in Nederland. Hij bracht zaterdag en zondag jl. een bezoek aan Dreischor om zijn vrienden weer te kunnen zien. Maandagmiddag hield hij een le zing voor de Rotaryclub te Zierik- zee. Donderdag a.s. vertrekt hij met vier personen, 1 Italiaan, 1 Zweed, 1 Zwitser en 1 Nederlander (uit Arnhem) per K.L.M. naar de Ver enigde Staten. Deze personen mo gen op kosten van een door hem in Amerika op touw gezette organisa tie tot 17 september a.s. een bezoek brengen aan dat land. NIEUWERKERK Gouden Kruis voor vierdaagseloopster Onze dorpsgenote. een oude be leende bij alle wandeltochten, mevr. J. Lodewijk-de Witte, heeft met succes voor de tiende maal de Vierdaagse afstandsmarsen te Nij megen gelopen en is daardoor in het bezit gekomen van het gouden kruis, daaraan verbonden. 40-jarig dienstjubileum Op 1 augustus a.s. hoopt de heer J. A. K. van Oost alhier de dag te herdenken dat hij voor 40 jaren geleden alhier werd aangesteld als besteller bij de P.T.T. Het zal ju bilaris op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Bij het te Bergen op Zoom ge houden praktijkexamen boekhou den, uitgaande van de Stichting Nederlandse Associatie voor prak tijkexamen, slaagde o.m. onze dorpsgenote mej. K. P. Wandel. Met ingang van 28 juli is tot be steller in vaste dienst bij de PTT aangesteld de heer J. A. Schiette- katte alhier. BRUINISSE Evangelisafiesamenkomsten Uitgaande van de Gereformeerde kerken op Schouwen-Duiveland zullen heden (dinsdag)avond te Bruinisse openbare evangelisatie samenkomsten worden gehouden. Als sprekers zullen optreden ds. P. L. Schuddebeurs te Brouwersha ven en ds. C. A. Wielemaker te Bruinisse. De eerste samenkomst zal na acht uur worden gehouden, waartoe een geluidswagen bij de muziektent wordt opgesteld, waar na een tweede samenkomst volgt op de dijk bij de Deltawerken. ATTRACTIEF ZOMERAVONDPROGRAMMA Groot openluchtbal in feestelijk verlicht Renesse Wielerwedstrijd kan niet doorgaan De aangekondigde Ronde van Renesse (wielerwedstrijd) gaat niet door. De burgemeester heeft in verband met de grote drukte die momenteel in Renesse heerst geen toestemming kunnen verlenen om bepaalde weggedeelten af te zetten. Verkeersmoeilijkheden en opstop pingen zouden zich voordoen wan neer dit wed door moest gaan. Een bepaald parcours buiten Renesse kon wel worden uitgestippeld, maar ook hier zaten moeilijkheden aan vast. Zaterdagavond is er echter groot bal ohampêtre (openluchtbal). De dansmuziek wordt verzorgd door het bekende draaiorgel „Neptunus" van Van Rossen uit Zierikzee. Het draaiorgel hoopt in de morgenuren reeds in Renesse te arriveren en de dorpsgenoten en de badgasten aangenaam bezig te houden. Des avonds bereikt het feest zijn hoog tepunt. Een grote dansvloer wordt aangelegd voor de danslustigen. Het dorp zal verlicht worden, wat de feestvreugde nog zal ver hogen. Verder is er nog een olie bollentent op het dorp aanwezig. Redder van moeders en kinderen Op 22 maart van het jaar 1844 kreeg een 25-jarige Hongaar zijn proefschrift over „Het leven der planten" te verdedigen. Hoewel een uitgfelezen gezelschap van pro fessoren, doktoren en studenten 't hem niet gemakkelijk maakte, doorstond hij de proef glansrijk en verwierf zich de doctorstitel. Ignaz Philipp Semmelweis mocht dr. voor zijn naam zetten. Dr. Semmelweis besloot in We nen te blijven en kreeg er een aan stelling aan het Algemeen Zieken huis, in die dagen het grootste ter wereld. Hij doorliep er zijn leertijd als arts, oefende zich vervolgens in de chirurgie, om zich tenslotte in de verloskunde te gaan specia liseren. In de chirurgische kliniek was het aantal sterfgevallen zo ontstellend groot, dat de jonge doctor er van schrok en zich in bittere bewoordingen over de ge brekkige toestanden in de kliniek uitliet. Weliswaar „slaagden" de meeste operaties, maar de onmid dellijk daarna optredende compli caties, wondkoorts en bloedvergif tiging, sleepten talloze slachtoffers ten grave. In de kraamkliniek 27 februari 1846 is een uiterst be langrijke dag geworden in het le ven van de jonge dokter Semmel weis. Toen werd hij benoemd tot tijdelijk assistent van professor Klein in de Eerste Kraamkliniek. Nu kon de enthousiaste onderzoe ker zich er door eigen waarne ming van op de hoogte stellen, hoe het in de verloskundige afdeling van het grote ziekenhuis toeging, welke toestanden er heersten en hoe schrikwekkend groot het aan tal slachtoffers was. Prof. Klein was meer door zijn relaties in hoge kringen dan door eigen bekwaamheid op zijn hoge post terecht gekomen. Hij was in zijn opvattingen oerconservatief, maar liet zijn assistent tamelijk vrij. Semmelweis begon 's morgens vroeg al. Hij liet in de sectiekamer aan de studenten zien, welke ver anderingen door de dood in de menselijke organen optraden. Na afloop van het college waste het hele gezelschap vlug in één en de zelfde kom de handen, droogde de ze aan één en dezelfde doek af en spoedde zich dan naar de kraam kliniek, om tijdig bij prof. Klein aanwezig te zijn. Statistiek cn sterfte Al na enkele weken had Sem melweis enkele ontstellende ont dekkingen gedaan. Hij bestudeerde verklaarde de oorlog aan de kraamvrouwenkoorts de statistieken van geboorte en sterfte en constateerde, dat tien procent van de kraamvrouwen, die gedurende de laatste vijf jaar in de kliniek van prof. Klein waren bevallen, aan de kraamvrouwen koorts waren ten onder gegaan. Semmelweis spoedde zich met zijn ontdekking naar de hoogleraar, maar deze antwoordde onbe wogen: „Wat u mij vertelt, wist ik al lang, dokter Semmelweis. Diep gaande onderzoekingen hebben ons geleerd, dat er bepaalde giftige uitdampingen zijn, die de kraam vrouwenkoorts oproepen. Daarte gen hebben wij alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen. Meer is er niet aan te doen en uw opwinding helpt evenmin". Op zoek naar de oorzaak De kraamvrouwenkoorts woedde in Semmelweis' dagen in alle he vigheid. In sommige ziekenhuizen bezweek veertig procent van de aanstaande moeders er aan Sem melweis ging aan het studeren. Hij ontdekte, dat vlak na de op richting van het Algemeen Zie kenhuis de sterfte onder de kraam vrouwen niet meer dan 1,25 pet. had belopen. Maar niet zodra had de beroemde vrouwenarts Boer plaatsgemaakt voor prof. Klein, of dit liep op tot 6 en later zelfs tot 10 pet. Maar bij Bartsch, collega van Klein en hoofd van de tweede kliniek, bedroeg de sterfte weer slechts een derde hiervan. Zowel Boer als Bartsch gebruik ten echter bij hun onderwijs aan vroedvrouwen en studenten houten poppen en lieten hen niet in de sectiezaal toe, in tegenstelling met Klein. Dat viel Semmelweis op. En bovendien ontdekte hij, dat zich bij de overleden babies dezelfde verschijnselen voordeden als bij de gestorven moeders. En dus, zo concludeerde hij, moest de besmet ting reeds in het moederlichaam hebben plaatsgevonden. De grote ontdekking Professor Klein deed zijn naam eer aan. Hij toonde in feite slechts een klein mannetje te zijn. Hij kon het niet verkroppen, dat Semmel weis kundiger was en meer had te betekenen dan hijzelf en zodra de gelegenheid zich voordeed, werkte hij de knappe assistent weg. Maar voorjaar 1847 werd deze benoemd tot hospiterend arts. Zijn eerste gang was naar de beide sec tiezalen. Daar hoorde hij, dat zijn vriend prof. Kolletschka aan bloed vergiftiging was overleden. Een onhandige student had de hoogle raar met het sectiemes aan een vinger verwond. Na vier dagen stierf hij. Onmiddellijk bestudeer de Semmelweis het sectierapport en ontdekte, dat zich bij zijn vriend Kolletschka dezelfde symptonen hadden voorgedaan als zich bij de slachtoffers van de kraamvrou wenkoorts steeds vertoonden. Was dan de oorzaak dezelfde? Was er dan ook bij de kraamvrouwen sprake van besmetting met lijken gif? Dat kon, want hoogleraren en studenten gingen als regel zo van de sectiezaal naar de kraam vrouwenafdeling, om daar de aan staande moeders te helpen. En zo kwam Semmelweis tot zijn grote ontdekking. Inderdaad, de besmet ting met lijkengif, dat was de oor zaak van alle ellende. Tragiek van een grote figuur Semmelweis nam onmiddellijk proeven met allerlei ontsmettings middelen. Wassing met alkoholen tal van andere stoffen bleek niet voldoende te zijn. Maar wanneer hij zijn handen waste met chloor, was elk vleugje lijkenlucht ver dwenen. Prof. Klein lachte maar wat om Semmelweis' ontdekking, maar de jonge dokter mocht het proberen. En deze nam rigoureuze maatrege len. Iedereen, die de kraamkliniek betrad, tot zelfs de professor toe, moest zyn handen duchtig wassen in chloor of chloorkalk. En het re sultaat was verbluffend. In juni 1847, de maand volgend op de ont dekking, bedroeg het sterftecyfer in de kliniek van prof. Klein nog slechts 2.3 pet. en in juli 1.2 pet. Semmelweis had gevorst en gevon den. Door studeren en combineren had hy overwonnen. Overwonnen? Ja. de ziekte wel, maar de medische wereld niet. In het vervolg van zijn leven kreeg de grootste Hongaarse geneesheer al ler tijden te maken met een zee van jalouzie en tegenwerking. Wie hiervan en van het hele leven van dokter Ignaz Philipp Semmelweis meer wil weten, leze het in H. Meulenhoff's Flamingo-reeks uit gegeven boekje „Dokter Semmel weis, strijder voor het leven". Het is het ontroerende levensverhaal van een groot, maar als zo dikwijls tijdens zijn leven niet erkend man. Het einde is geweest, dat Ignaz Philipp Semmelweis op 13 augus tus 1865 als een geestesziek man is gestorven. In hetzelfde Wenen, waar hij zijn grote levensstrijd heeft gevoerd, heeft hij ook zijn doodsstrijd gestreden. Korfbalwedstrijd „Rust Roest"-veteranen— S.V. „Zeemeeuwen"-veteranen Opbrengst voor „uitstapje bejaarden" Op donderdag 31 juli a.s. (7.30 u.) zal op het sportpark „Bannink" 'n korf bal wedstrijd worden gehou den tussen de Veteranenploegen van de gymnastiekver. „Rust Roest" en de S.V. „Zeemeeuwen". De recette van deze wedstrijd komt ten goede aan het dit jaar te maken uitstapje van de ouden van dagen. De opstelling van beide twaalftal len volgt hieronder: „Rust Roest": Groot-Brittannië waar schuwt Rusland en Egypte LONDEN, 28-7. By monde van de Britse minister voor Gemenebest- betrekkingen, Lord Home, heeft Groot-Brittannië maandag in het Hogerhuis een waarschuwing doen horen aan het adres van de Soxv- jet-Unie en Egypte. Mochten de Sowj et-Unie of Nasser een weloverwogen poging doen om Engeland en west-Euro pa te beroven van de olievoorra den in het midden-oosten, dan zal Engeland dit niet over zijn kant laten gaan, aldus Lord Home. Hij zei voorts, dat Groot-Brittannië zijn goede betrekkingen met Irak wil handhaven. Dodelijk ongeluk met bromfiets APELDOORN. Op het kruispunt Deventerstraat-Stationsstraat te Apeldoorn is de 42-jarige mevrouw J M. Daalman-van Eijk uit Schie dam, toen zij met haar bromfiets linksaf sloeg juist voor een haar tegemoetkomende auto door deze auto gegrepen. Hierbij werd zij te gen het wegdek geslagen en zwaar gewond. Het twaalfjarig zoontje, dat achterop de bromfiets zat, werd eveneens zwaar gewond. Beide slachtoffers werden naar het Julia- naziekenhuis overgebracht, waar het kind later is overleden. Achtjarig kind verdronken MIJDRECHT, 29-7. Het achtjarig zoontje van de heer en mevrouw van Gasteren uit de buurtschap De Hoef bij Mijdrecht is gisteren bij de ouderlijke woning in de Amstel verdronken. Vermoed wordt dat hij is uitgegleden van een bootje, dat daar gemeerd lag. Pas na geruime tijd dreggen in de Amstel en in de sloten rond de woning werd zijn lijkje gevonden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beetsterzwaag (toez.) (wijkgem. Nijbeets): vie. H. K. de Wilde, 's-Gravenhage. Aangenomen het beroep van de Gen. Syn. voor buitengew. werk- zaamh. (vluchtelingenzorg in Ber lijn): kand. G. Hamoen, Bodegraven Bedankt voor Woudrichem: E. Kempenaar, Nieuwleusen. Ingezonden stukken Waar biyft de bus tocht Men gelieve dit onderschrift te lezen bij het ingezonden stuk over: „Waar blijft de bus toch?" (Teveel heeft men o.i. in het ver leden de interne verbindingen ge kozen tot onderwerp van ingezon den stukken. Gedurende het va kantieseizoen lijkt het ons wel be grijpelijk dat er door een groot vervoersaanbod - zo nu en dan eens diensten stuk lopen. De tijd heeft ons echter ontbroken een pre cies onderzoek in te stellen naar de in het ingezonden stuk neerge legde klachten, zodat wij de inhoud geheel moeten laten voor rekening van de schrijver. Red.). aanval mevr. J. Picker-Groenen- dijk, mevn A. v. Urk-Schot, dhr. H. J. Berrevoets, S. de Vlieger; middenvak: mevr. J. v. d. Lans-v. d. Doe, J. Schot, dhr. B. G. Moer- mond, C. Timmerman; verdedi ging: mevr. N. M. Brouwer-Steur, M. Papeveld-de Ronde, dhr. J. v. d. Graaf, C. van 't Veer jr. Opstelling Zeemeeuwen: aanval: mevr. Kok-Louwerse, Koster-van Dongen, dhr. A. P. Boogerd, Meijer; middenvak: mevr. Krijger-v. d. Maas, de Jonge-Koopman, dhr. C. A. Prince, M. Kok; verdediging: mevr. Hart-Geleijnse, v. Sluijs- Verjaal, dhr. A. de Jonge, C. van Dijke. De leiding van de wedstrijd berust bij dhr. P. van Dongen. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), 28 te Tha- meshaven. Korenia (t.), 28 van Rotterdam naar Stockholm. Korovina (t.), 29 te Curacao. AMSTERDAM. Vijf automatische pistolen behoorden tot de buit van een inbreker, die zich tijdens het afgelopen weekeinde toegang ver schafte tot de zaak van een wapen handelaar aan het Damrak te Am sterdam. Hoe men de winkel is binnen gekomen kon nog niet wor den vastgesteld. Wel bleek later, dat men er was geweest en dat be halve de pistolen een bedrag van f 200 en van 67 dollar alsmede twee travellercheques van 20 dol lar werden vermist. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 28 juli 1958. Andijvie f 7; Uien f 18-20; Sper- ciebonen f 30-35; Tomaten f 20-38; Postelein f 7-19; Stamsnijbonen f 64; Waspeen f 17; Kruisbessen f 75; Rode bessen f 150; Pruimen (Ontario) f 180; Yellow f 25-70; Pruimen (Early Laxton) f 51-131; per 100 kg. Bloemkool f 10-22; Sla B f 3; Komkommers f 16-26; Netmeloe- nen f 55-105; Pruimen (Ontario) f 15-20; per 100 stuks. Bospeen f 11 per 100 bos. Frambozen f 0,45 per doosje. Perziken f 0,13-0,38 per stuk. ROTTERDAM, 28-7. De dagom zet op de heden gehouden aardap- peltermijnmarkt te Rotterdam be droeg 58 contracten. In consump tie-aardappelen gingen om 23 con tracten, waarvan Bintje 35 mm. klei er 20 noteerde resp. vijftien op augustus voor f 10,10 en f 10,20 en 5 contracten op september voor f 9,50. Bintje 45 mm. klei februari 3 contracten voor f 13. Bij de pootaardappelen lag het ras Sirtema „E" en Sirtema „A" vast in de markt met voor Sirtema „A" 5 contracten op november voor f 16,80 tegen vorig slot jl. vrijdag f 16 bieden. Sirtema „E" november noteerde 25 contracten tegen prij zen resp. f 18 en f 18,10, vorig slot f 17,30 bieden en vorige week te Rotterdam f 16,80 bieden. Bintje „E" noteerde op november 5 contracten tegen f 16,80 tegen f 16,70. De overige rassen lagen kalm in de markt met weinig interesse voor Eigenheimers en Voran en bij de pootaardappelen kleine belangstel ling voor Eersteling „E" en Vo ran „B". SPORT KORFBAL S.D.K.B. Vrijdag 1 aug. 3e klas A: Brou wershaven Il-Stormvogels II. Vrijdag 1 aug. 3e klas B: WIK II- Die Gouwe II. Zaterdag 2 aug. Ie klas: Zee- meeuwen-Burgh; Unitas-Velocitas. Zaterdag 2 aug. 2e klas: DOSKO- DES; Stormvogels-Die Gouwe. LAND- EN TUINBOUW SINDS 1930 SNELLE DALING VAN HET AANTAL LANDARBEIDERS Organisatie van arbeidsvoorziening noodzakeiyk AMSTERDAM, 29-7. De Dr. Wiardi Beekman Stichting, het weten schappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, heeft een 52 pagina's tellend rapport uitgegeven over „De landarbeider in de nieuwe tijd" Daarin is getracht „een nader in zicht te geven in de landarbeiders- problemen en een bijdrage te le veren tot voor de landbouw pas sende methoden, om de noodzake lijke verbeteringen te verwezenlij ken". De verwachting wordt uit gesproken dat van de zijde der overheid en het georganiseerde be drijfsleven, op basis van de ver schenen studies, op korte termijn praktische voorstellen zullen wor den gedaan ter verbetering van de positie der landarbeiders in ons land. Sinds 1920 is een tendentie tot snelle daling van het aantal land arbeiders waar te nemen, aldus het rapport. Deze daling heeft zich in 1947 jn versterkte mate voortgezet (van 1947-1956 gemiddeld met 2 Vz procent per jaar). Verwacht kan worden, dat zij zich ook in de toe komst zal voortzetten, zij het in enigszins vertraagd tempo. Opval lend wordt genoemd dat het aan deel der landarbeiders in het to taal der landbouwwerkzaamheden sinds 1950 niet is veranderd. De da ling van het aantal landarbeiders behoeft op zichzelf niet verontrus tend te zijn. Dit wordt het eerst dan, wanneer de landarbeiders hun beroep de rug toekeren uit een dui delijke weerzin tegen de arbeids omstandigheden in de landbouw. Zowel het bedrijfsleven als de over heid zullen er voor moeten waken en er toe meewerken dat het be roep van landarbeider meer aan trekkelijk wordt gemaakt. In verband met het seizoenka rakter van de landbouw is een or ganisatie van de arbeidsvoorziening noodzakelijk, die afwijkt van het overige bedrijfsleven. Het rapport geeft daartoe richtlijnen aan. DE GEBEURTENISSEN IN HET HID DEN-O OSTEN KOMT ER ECHT IETS VAN EEÜ* TOPCONFERENTIE IN ENGELAND HEEFT MEN ROBOTS GE- CONSTRUE ERD. D/£ 7ACHT FL U/sTEREND r' /K KOU VAN TE HUNNEN 2EBBENS~ Z>£ ROBOTS KUNNEN ECHTER NOG VEEE ME.ER.2E BEKOREN 7oTDS APPARATUUR. WAARMEE BETER ONDER WUS AAN DOVE KINDEREN KAN WORDEN GE GEVEN EEN HENGELAAR UlT S'DNEy G'NG- VISSEN IN DE HAVEN EN VING-. EEN SPAARBANKBOEKJE- KJ HEEFT KIEF VERTELD WELK AAS KJ GEBRUIKTE DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Uitslag van de wedvlucht uit Vil voorde op 19 juli 1958 door de P.V. „De Reisduif" te Noordgouwe en Omstreken. In' concours waren 225 jonge duiven. 1, 2, 26 W. de Wilde; 3 J. Panne- koek; 4, 9, 19, 40, 4'4 C. Wesdorp; 5, 13, 14, 15, 27 P. Flohil; 6, 8, 22, 28, 38, 41, 42, 47, 56 L. J. v. d. Wie len; 7, 33, 46, 49 H. de Vries; 10, 11, 30, 31, 37, 55 L. Platteschorre; 12, 17, 20, 21 G. Flikweert; 16, 18, 29, 39, 51, 53 J. J. van Almkerk; 23, 24, 32, 54 J. v. d. Werf; 25, 35, 36, 43, 45, 50 A. Flikweert; 34, 48 Joh. Flikweert; 52 Gebr. Wurth. ATLETIEK Aan de jeugd-atletiekwedstrijden met internationale deelneming, welke op de Nenijtobaan te Rotter dam werden gehouden deed ook een aantal Zweedse junior-atleten mee, die onder leiding van de mee gekomen trainer verschillende keurige prestaties leverden. Zo was bij het polstokhoogspringen een der Zweden een klasse apart en kwam met 3.42 meter op de eerste plaats. Marinus Doeleman van de Schouwen-Duivelandse at letiekvereniging „Delta Sport" werd tweede met 3.03 meter, wat 1 cm onder het Zeeuwse rekord is. Gezien de ongunstige weersom standigheden staat niet alleen dit rekord zeer wankel, maar is ook de 3e plaats van Joop Ribbens op de Nationale Jeugdranglijst in ge vaar. Dit kan n.l. van belang zijn voor een eventuele plaats in de Ned. Jeugdploeg bij interlandwed strijden. De andere polstoksprin gers, w.o. nog een Zweed en Joop Ribbens, konden de 3-meter-grens niet overschrijden. Na afloop der wedstrijden zagen we de Zweden met vergenoegde gezichten de prachtige medailles zorgvuldig op bergen. Ditzelfde zagen we van Janny Hanse met 2 van dezelfde soort medailles, n.l. een eerste prijs bij het speerwerpen meisjes A en een tweede prijs discuswerpen meisjes B. Janny is momenteel de meest succesvolle atlete van „Del ta-Sport". Verleden week zaterdag sleepte zij 3 Zeeuwse atletiektitels in de wacht en nu won ze 2 prij zen te Rotterdam. De op Schouwen-Duiveland zo bekende Catrien Bolijn won op de grote interland-wedstrijden tc Gent in België, zowel de 100 als 200 meter dames wat haar o.m. 2 fraaie bekers opleverde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3