Russische premier beschuldigt het Westen van „Vertragingstaktiek" DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 29 JULI 1958 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per weok 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, lel. 01110*2255 na 18.00 uur tel. 01110-2110, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 0111Ö-2938 HET DEBAT OVER HET MIDDEN OOSTEN Nieuwe nota in krachtiger bewoordingen gesteld MOSKOU, 28-7. De Sow jet-Russische premier, Nikita Chroesjtsjef, heeft maandag in een beantwoording van de jongste westerse nota's over een topconferentie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië er botweg van beschuldigd een „debat over het midden-oosten voor het l'orum der wereldopinie" te willen vermijden. Hij beschuldigde Groot-Brittan nië er van onder Amerikaanse druk le zijn teruggekomen van zijn eigen voorstel, om in de veiligheidsraad een topconferentie te doen houden. Hij verklaarde voorts er, om de gang van zaken te bespoedigen, mee in te zullen stemmen, indien besloten werd te Genève, Parijs, Wenen of Moskou bijeen te komen. De tekst van Chroesjtsjefs ant woordnota's, die in krachtiger be woordingen waren gesteld, dan tot dusverre het geval was geweest, werd door radio-Moskou omgeroe pen. Chroesjtsjef verklaarde in zijn antwoordnota's aan pres. Eisenho wer der V.S., premier MacMillan van Groot-Brittannië en de Franse minister-pi'esident generaal de Gaulle, dat een westerse „vertra gingstaktiek" ernstige gevolgen zou hebben voor hen, die haar toepas sen. Chroesjtsjef spreekt in zijn nota's niet over deelneming door Arabische staten aan een topconfe rentie. De Sowjet-premier uitte opnieuw de beschuldiging, dat de V.S. en Groot-Brittannië uitbreiding aan het conflict in het midden-oosten willen geven en dat zij de wereld voor een voldongen feit willen stel len. Chaotische toestand op Cyprus NICOSIA, 29-7. De Grieks-Cypri sche burgemeester van Nicosia heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, maan dagavond in een telegram verzocht om het „onmiddellijk sturen van waarnemers naar Cyprus ter bestu dering van de afgrijselijke toestand en het Britse onvermogen om Cy prus te besturen". De toestand op het eiland wordt chaotisch als ge volg van de „onvergeeflijk ernstige fouten der Britse politiek", aldus het telegram. De leider der Turkse Cyprioten, dr. Kutchuk, zond telegrammen aan minister Dulles en premier MacMillan van Engeland. Hierin wordt onder meer gezegd, dat er in de afgelopen 24 uur opnieuw acht Turken door „Griekse terro risten" waren gedood. KUNSTMAAN OM ECHTE MAAN CAPE CANAVERAL, 29-7. In betrouwbare kringen te Cape Ca naveral in de Amerikaanse staat Florida wordt meegedeeld, dat de Amerikaanse luchtmacht tussen 15 en 17 augustus zal trachten een kunstmaan een baan te laten be schrijven rondom de echte maan. In die tyd zal de maan in verhou ding dicht bij de aarde staan. In zijn antwoord aan MacMillan zegt Chroesjtsjef: „De Sowjet-re- gering meent, dat u thans van uw eigen voorstel terug wilt komen en dat u besprekingen over proce durezaken gebruikt, om de Britse agressie in het midden-oosten te verdoezelen". (MacMillan heeft voorgesteld, dat de permanente vertegenwoordigers in de Verenigde Naties der betrok ken grote mogendheden inleidende besprekingen zullen houden, om een topconferentie in de veilig heidsraad voor te bereiden). In kringen der Verenigde Naties heeft Chroesjtsjefs ant woord op de westerse nota's de hoop op een spoedige bijeen komst van 's werelds voor naamste regeringsleiders sterk doen verminderen. V.S. hebben nieuwe ruimtepiloot LUCHTBASIS EDWARDS, 28-7. Kapitein Robert White is door de Amerikaanse luchtmacht aange wezen om als eerste Amerikaanse piloot de ruimte te verkennen. Hij volgt Iven Kincheloe op, die za terdag bij een ongeluk met een straaljager om het leven is geko men. De 34-jarige White heeft in de oorlog 52 luchtgevechten gemaakt. Tezamen met drie mannen zal hij werken aan een geheim project dat door de luchtmacht „de eerste stap naar een bemande satelliet" wordt genoemd. Zware overstromingen in Argentinië BUENOS AIRES, 29-7. Overstro mingen in het gebied van de Argen- tijnse hoofdstad Buenos Aires heb ben de dood van 60 personen ver oorzaakt. 100.000 mensen zijn dak loos. De materiële schade is groot Opgezweept door krachtige wind vlagen is het water van de Rio de la Plata op bepaalde plaatsen vier meter boven het normale peil. In de badplaatsen bij Buenos Aires staat het water tot de daken der huizen, waarop de bewoners de komst van reddingboten afwachten. Volgens onbevestigde berichten zouden talrijke kinderen, die door het water werden meegesleept, zijn omgekomen. Eerst excuus vragen dan komen MONACO, 28-7. Via zijn verte genwoordiger heeft prins Rainier van Monaco maandag de Dockers doen weten, dat zij weer naar Mo naco en de Franse Rivièra kunnen komen, als zij hem persoonlijk ex cuus gevraagd hebben. Zoals be kend mag lady Docker niet meer in Monaco komen, omdat zij het vor stendom heeft beledigd. Zij ver scheurde in april een papieren Mo negaskische vlag, omdat haar zoon niet was uitgenodigd voor de plech tigheid ter gelegenheid van de doop van erfprins Albert van Monaco. Krachtens een verdrag tussen Monaco en Frankrijk geldt het ver bod ook voor de Franse Rivièra. De Dockers zijn Britse miljonairs. De Libanese rebellen hebben een Amerikaanse jeep met mariniers aan gehouden en gearresteerd. Hier zien we een van de mariniers terwijl hij - met de handen omhoog - door een gewapende opstandeling naar het hoofdkwartier wordt gebracht. Later zijn de Amerikanen echter weer vrijgelaten en aan de Libanese politie overgedragen. De Bagdail-Iauden en hun veiligheid LONDEN, 28-7. De premiers van Engeland, Turkije, Perzië en Paki stan, alsmede de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken heb ben maandag aan het eind van de eerste dag van de conferentie van de Bagdad-raad een verklaring on dertekend, waarin zij zeggen vast besloten te zijn hun collectieve vei ligheid te handhaven en zich te verzetten tegen directe of indirecte agressie. De V.S. verklaren met de landen van de verdragsorganisatie - waarvan zij niet volledig lid zijn - in deze te zullen samenwerken en „spoedig akkoorden te zullen aan gaan om deze samenwerking te realiseren". Engeland wil nog min der troepen in West-Duitsland LONDEN, 29-7. Volgens de News Chronicle wil Engeland opnieuw zijn strijdmacht in west-Duitsland met 10.000 man inkrimpen en tot 45.000 terugbrengen. Als redenen zou Engeland willen opgeven: de onvoldoende Duitse financiële bij drage en de militaire verplichtin gen van Engeland in de wereld. De Britse minister van defensie, Sandys, heeft maandag in het La gerhuis bekend gemaakt, dat de dienstplicht in Engeland waar schijnlijk in 1960 wordt afgeschaft. De Britse strijdkrachten zullen dan naar de News Chronicle zegt als volgt over de wereld verdeeld zijn: midden-oosten 50.000 man, west- Duitsland 55.000 (of 45.000), Ver enigd koninkrijk 24.000, Malakka en Singapore 12.000. LONDEN, 28-7. De Ver. Staten overwegen een neutralisering in Libanon, zo wordt in de omgeving van de Amerikaanse delegatie naar de Londense bijeenkomst van het pact van Bagdad gezegd. Hier aan wordt toegevoegd, dat dit slechts kan worden uitgevoerd als onderdeel van een door de V.N. in te stellen verbod van wapenzen dingen naar het midden-oosten. Boze olifant viel man aan KAMPALA, 28-7. Een Duitse filmproducent, een zekere Lander, is ternauwernood aan de dood ont snapt toen hij, bij het filmen van een kudde olifanten in een natio naal park in west-Oeganda, door een der dieren werd aangevallen. Hij trachte nog weg te lopen en verborg zich in een bosje. De woe dende olifant „plukte" hem er echter uit en wierp hem driemaal in de lucht. De Duitser kwam te recht tussen de voorpoten van het dier. Toen hij doodstil bleef liggen, liet de olifant hem met rust. De filmer liep slechts enkele kneuzingen en een zenuwschok op. Volgens de direkteur van het park had de Duitser zijn auto niet mo gen vex-laten zonder in het gezel schap van een bewaker te zijn. Franse troepen hebben in een hevig gevecht bij Ain Rich, onge veer 300 km ten zuidoosten van Algiers in het gebied van Bou Saa- da, 117 opstandelingen gedood, is maandagavond in militaire kringen te Algiers meegedeeld. Het gevecht duurt nog voort. Messerschmidt gaat nu ook zijn kansen in Amerika beproeven. De fa briek komt met een nieuwe troef, de vouw-auto, die 7.800 dollar gaat kosten. Een van de opvallende dingen er aan is de achterkant, die in zijn geheel kan worden opgeklapt en zo toegang geeft tot de motorruimte MINDER VOORUITZICHTEN De wereld reageert op Chroesjtsjefs voorstellen LONDEN. Chroesjtsjefs antwoord kwam als een slag voor de Londen se diplomatieke waarnemers. Ook te Londen was men van mening ge weest dat de Sow jet-Unie het voor stel van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, om een topcon ferentie binnen de veiligheidsraad te houden, had aanvaard. Londense diplomatieke waarne mers achten het duidelijk dat het Brits-Amerikaanse voorstel, om tijd, plaats, werkwijze en samen stelling ener topconferentie in een normale bijeenkomst van de vei ligheidsraad te doen vaststellen, Chroesjtsjef er toe heeft gebracht terug te komen op zijn plan voor het houden van vijfmogendheden- besprekingèn. Zij menen ook dat de Sowjet- pxemier hiermede tevens heeft be oogd het verschil tussen het stand punt van Engeland en de Verenigde Staten, die een topconferentie bin nen de veiligheidsraad wensen en dat van de Franse premier de Gaulle, die de voorkeur geeft aan beperkte bespx-ekingen op het hoogste vlak in Europa, te vei'gro ten,. De Sowjet-Russische eis inzake een onverwijld uit te schrijven vijf- mogendhedenbij eenkomst, die ook door de secretaris-generaal der V.N. Hammarskjoeld zou moeten wor den bijgewoond, is te Parijs gere serveerd ontvangen. WASHINGTON. De eerste reac tie in Washington was dat Chroesjt sjef het Amerikaanse denkbeeld voor het houden van een topconfe- i'entie over het midden-oosten heeft verworpen. Zijn overnemen van de Gaulle's denkbeeld, om de regeringsleiders in Eux'opa te doen beraadslagen, wordt te Washington beschouwd als een poging, om onenigheid tus sen de „westerse gx*ote drie" te zaaien. Hetzelfde geldt voor vele van zijn opmerkingen, die als on verdiende beschimpingen aan het adres van de Verenigde Staten be schouwd worden. Zijn opmerking over de moeilijkheden, die de Ame rikaanse regering zou kunnen on dervinden bij het waarborgen van de veiligheid der deelnemers aan Meer zendtijd voor Televisiesticliting Van 12 naar 15 uur 's-GRAVENHAGE, 28-7. De Ne derlandse Televisiestichting zal met ingang van 1 april 1959 meer zend tijd ki'ijgen. De x-egering heeft na melijk medegedeeld er geen be zwaar tegen te hebben dat met ixi- gang van die datum de zendtijd van de N.T.S. wordt uitgebx-eid van 12 tot 15 uur per week. Aldus wordt medegedeeld door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De cijfers liegen er niet om Sinds het einde van de tweede wei'eldoorlog hebben ongeveer drie miljoen mensen de wijk genomen van oost- naar west-Duitsland, zo heeft het west-Duitse ministerie voor de vluchtelingen bekendge maakt. Uit oost-Duitse statistieken was gebleken dat de bevolking van oost-Duitsland sinds 1949 van 18.400.000 tot 17.400.000 is vei'min- derd. De bondsrepubliek telt thans omstreeks vijftig miljoen inwoners. een topconferentie, indien deze te New York zou worden gehouden, en zijn commentaar, dat bij beraad slagingen te Moskou de veiligheid der betrokken staatslieden verze- kex-d zou zijn, worden op dezelfde wijze gerubriceerd. Met scherp op lucifersdoosje AMSTERDAM, 28-7. Op het kampeerterrein in het Vliegenbos in Amsterdam-noord heeft de po litie de 20-jarige Duitse meubel maker K. N. uit Krefeld aangehou den, die met een pistool met scherp aan het oefenen was op een luci fersdoosje. Een kogel versplinterde daarbij een ruit van een woning aan de Nieuwendammerdijk. De vreemdelingenpolitie heeft de jon geman met zijn wapen de grens overgezet en daar aan de politie overgegeven. Een tweede Duitse kampeerder, de 16-jarige decorateur M. K. uit Hüls, die mee had geschoten was in het bezit van een dolkmes, waar van het dragen bij de wapenwet in ons land verboden is. In overleg met de jongeman heeft de chef van de vreemdelingendienst het dolk mes met een briefje aan zijn ouders opgestuurd. Hij mag dus zijn va kantie voortzetten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het geweten is by ucle men sen niets anders dan een voor uitlopen op de mening van anderen. De vrije verenkwestie MIDDELBURG, 28-7. Het actie comité „Zeeuws-Vlaanderen voor vrije veren" heeft onder leiding van zijn voorzitter Honoré Colsen maandagmiddag een informatieve bespreking gehad met het college van Gedeputeerde Staten van Zee land in Middelburg. Van weerszij den is zeer openhartig gesproken. Het comité heeft zijn teleurstelling uitgesproken over de houding van Gedeputeerde Staten, terwijl uit drukkelijk werd verklaard, dat het comité zich distancieert van elke vorm van geweld of verzet. Landljouwcongres in Wageningen WAGENINGEN, 28-7. Onder aus- piciën van de Wageningse studen tenraad wordt van 4 tot 16 augus tus te Wageningen een leergang en congres gehouden, in opdracht van de „Association Internationale des Etudiants en Agriculture". Tijdens de leergang zullen enke le fundamentele problemen in de landbouw behandeld worden door een aantal internationale land bouwdeskundigen. Gedurende een di'iedaagse ex cursie zal het internationale gezel schap indrukken opdoen van de landbouw in Nederland. Aanslui tend hierop vindt het congres plaats, de huishoudelijke vergade ring van deze internationale orga nisatie van landbouwkundige stu denten. De secretai-is-generaal van hel ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. J. H. Patijn, zal de opening van het con gres verrichten. Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis" De Provinciale Zeeuwse Vereni ging „Het Groene Kruis" hoopt dit jaar haar algemene vergadering en wel op zaterdag 27 september a.s. in „De Stadswijnkelder" te Kort- gene te houden. In de morgenvergadering zullen de verenigingszaken worden be handeld, terwijl des middags Dr. H. Krediet, te Vlissingen zal spreken over de x-e validatie. In de Zandkreek zullen schepen worden opgelegd By gebrek aan havenruimte MIDDELBURG, 28-7. Met toe stemming van Rijkswaterstaat zal de Zandkreek geschikt worden ge maakt voor het opleggen van sche pen, omdat er in de Nederlandse havens hiervoor geen plaatsruimte meer is. De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zal voorlopig ligboeien leggen voor 2 schepen. Het eerste schip dat in de Zandkreek wordt opgelegd, arri veert nog deze week. Het is het reeds op de Waterweg liggende Li beriaanse tankschip „Amanda". Het opleggen geschiedt door be middeling van Philips van Omme ren N.V. te Rotterdaxn. Meer sche pen zullen binnen zeer korte tijd volgen. Natuurmonumenten beducht voor bepaald'e gebieden in Nederland Onvervangbare monumenten zullen verloren gaan •s-GRAVENHAGE, 28-7. „Hoe wel de natuurbescherming goed ge organiseerd is, is er geen reden op onze lauweren te gaan rusten, daar wij gezien de snelle huidige ont wikkeling - zeer bezorgd zijn dat voor de wetenschap onvervangbare natuurmonumenten verloren zullen gaan zoals de Biesbosch, de kalk- rijke duinen van Voorne, het in or nithologisch opzicht internationaal beroemde natuurreservaat „De Beer" en de noordoosthoek van Twente. Wij zullen daarom al onze krach ten moeten inspannen om deze en dergelijke natuurgebieden te be houden", aldus mr. H. P. Gorter, directeur van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, in een onderhoud met het A.N.P. Bedoelde vereniging, die nauw samenwerkt met de afdeling oudheidkunde en natuurbescher ming van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, heeft onder meer ten doel het intact houden van bepaalde levens gemeenschappen van planten en dieren ten behoeve van het weten schappelijk ondex-zoek. Daarnaast wil zij natuurterreinen voor de re creatie behouden, een doelstelling die soms met de eerste samenvalt. Aanslag op Libanese premier BEIROET, 29-7. Premier Sami Solh van Libanon is vandaag ont snapt aan een aanslag op zijn le ven. Toen hij van zijn villa in de bergen naar zijn kantoor in Beiroet reed, ontplofte er in een auto, die langs de weg geparkeerd stond, een zware bom. De wagen die voor die van de eerste minister reed, werd van de weg geworpen. Volgens de eerste berichten zijn de vier inzit tenden om het leven gekomen. Een motorrijder die de pi-emier bege leidde, werd ernstig gewond. Dc chauffeur van de premier wist ech ter de xnacht over het stuur te behouden en zonder ongelukken de ravage op de weg voorbij te rijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1