Bijeenkomst voorgesteld van permanente Veiligheidsraads-vertegenwoordigers DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 28 JULI 1958 No. 18400 114e jaargang ZIEfflKZEESCHEWNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. 01110-2938 Eisenhower antwoordt Chroesjtsjef Praten over voorwaarden voor topconferentie WASHINGTON, 25-7. President I en Jordanië, maar ook „veel bre- Eisenhower heeft vrijdag premier der vraagstukken" dient te behan- Chrocsjtsjcf van de Sovvjet-Unie delen. voorgesteld, dat de permanente af gevaardigden naar de Veiligheids raad der V.N. bijeenkomen om een besluit te nemen over voorwaar den en een tijdstip voor een top conferentie over het Midden-Oos ten. Het voorstel was vervat in een brief van de president, die aan de Russische ambassadeur, Mensjikof, op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is overhan digd. De woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, heeft gezegd, dat de president zeker van de partij zal zijn als de voorwaarden voor de topconferentie algemeen aanvaard baar blijken te zijn. In zijn brief zegt de president der V.S., dat de topconferentie niet be perkt dient te zijn tot louter een bespreking van de zaken Libanon Dc atoomconferentie te Genève GENEVE. De atoomgeleerden die te Genève bijeen zijn, hebben vrij dag bekend gemaakt dat zij nu overeenstemming hebben bereikt over de vier voornaamste metho den voor het ontdekken van proe ven met kernwapens. Het laatst werden zij het eens over de elek tromagnetische methode. Tevoren waren zij al tot een akkoord geko men betreffende de. akoestische, seismische en de methode door middel van het nemen van mon sters radio-actieve produkten. Volgens conferentiekringen zal de conferentie, die op één juli begon, in de eerste week van augustus eindigen. Deskundigen zullen tegen dertig juli een voorlopig rapport bij hun regeringen indienen, waarna zij tegen één september hun defi nitieve verslag gereed moeten heb ben. De politie te Alencon in west- Frankrijk heeft vrijdag medege deeld, dat een jonge Franse boer en zijn vrouw hebben bekend een knecht verdronken te hebben na hem dronken te hebben gevoerd, omdat hij weigerde de schuld op zich te nemen voor het verdunnen van de melk met water. De boer, de 25-jarige André Lemesle uit Saint Paul, was tot het verdunnen van zijn melk overgegaan toen hij grote schulden had, aldus de po litie. „Naar mijn mening", aldus Eisen hower, „is de onzekerheid van de vrede en veiligheid in grote mate te wijten aan het gevaar waarin kleine landen zijn gebracht. Het zou de bedoeling van de Verenigde Staten zijn om de specifieke inci denten die gij ter sprake brengt, in dat brede verband te behandelen. Als men anders te werk zou gaan, zou men blind zijn voor de lessen van de geschiedenis". IDEE VAN NEUTRALE STATUS (MET GARANTIES) VOOR LIBANON Amerikaanse troepen spoedig weg? OTTAWA, 25-7. - Dc Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Sidney Smith, heeft vrijdag in een debat in het Canadese parlement het denkbeeld van een neutrale status met internationale garanties voor Libanon gelanceerd. Door de neutrale status zou dc Libanese po litiek voor buitenlandse inmen ging gevrijwaard kunnen worden. Het plan zou men later wellicht tot andere landen van het Midden- Oosten kunnen uitbreiden, meende Smith. De plaatsvervangende Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. James Wads- worth, heeft vrijdag in een sub commissie van het Huis van Afge vaardigden in Washington ver klaard, dat de Amerikaanse troe pen wellicht',vrij spoedig" uit Li banon kunnen worden teruggetrok ken. Deze mening wordt gedeeld door de Amerikaanse diplomaten bij de Verenigde Naties. Zwitserland handhaafde neutraliteit BERN. Zwitserland heeft vorige wëek de V.S. toestemming gewei gerd om dertig transportvliegtuigen over Zwitsers grondgebied naar Libanon te laten vliegen, zo is vrij dag in een verklaring van de Zwit serse regering bekend gemaakt. Het Amerikaanse verzoek betrof vliegtuigen van Amerikaanse bases in west-Duitsland die in de nacht van vijftien op zestien juli naar Libanon vertrokken. De Zwitserse regering had geantwoord dat er geen sprake kon zijn van inwilli ging van het verzoek. geen Wel Wadsworth wilde echter mogelijke datum noemen, voegde hij hier nog aan toe, dat de maatregelen om de groep V.N.- waarnemers in Libanon uit te brei den, „een reusachtige afschrikking1 voor infiltraties in Libanon is. CAPE CANAVERAL, 26-7. Het Amerikaanse leger heeft zaterdag weer een kunstmaan van het type „Explorer" gelanceerd. De kunst maan is aangebracht in de neus van een „Jupitcr C"-raket. Om 16 uur Nederlandse tijd verhief de grote raket zich van zyn lanceer- installatie te Cape Canaveral in Florida. De nieuwe kunstmaan draagt de naam „Explorer 4". Zij is in haar baan, aldus is te Washington be kend gemaakt. De nieuwe „Explorer" is zwaar der dan de drie andere van de se rie. Deze kunstmaan weegt name lijk bijna 17,5 kilogram. De andere drie wogen ongeveer 14 kilogi-am. Van deze drie wentelt er nog één om de aarde. Een ander heeft vele malen een baan om de aarde be schreven en is daarna in de damp kring verbrand, terwijl de derde kunstmaan van dit type niet in haar baan is gekomen. Volgens voorlopige gegevens va rieert de afstand van de nieuwe Amerikaanse kunstmaan tot de aarde van 128 km. tot 1.600 km. Haar levensduur wordt geschat op vijf jaar. De snelheid is 22.400 tot „Thor" in de lucht ontploft CAPE CANAVERAL, 26-7. Een ballistisch projectiel voor middel grote afstand van het type „Thor" is zaterdagochtend, slechts twintig seconden nadat het van de afschiet- basis te Cape Canaveral was ge lanceerd, in de lucht ontploft. De twee stukken, waarin het pro jectiel uiteenviel, stortten ongeveer zeven km. afstand van de basis in zee. Drieling geboren in Alkmaar ALKMAAR, 25-7. Het gezin van de 32-jarige verzekeringsinspecteur H. J. Winder uit de Goeman Box-- gesiusstraat te Alkmaar is woens dagmiddag uitgebreid met een drie ling. Een jongen en twee meisjes, respectievelijk Andx-eas, Theresia en Bernadette geheten. Twee van de babies moesten onmiddellijk in de couveuse van het Elisabethzie- kenhuis worden opgenomen. De fa milie Winder heeft x-eeds een zoon tje van twee jaar en een dochtertje van elf maanden. De loco-burgemeester van Alk maar-, wethouder G. Hoitink, heeft de heer en mevrouw Winder na mens het gemeentebestuur geluk gewenst. Liefhebbers van het zeilen, op de kant en op het water, kwamen woens dag op de Kaag ruimschoots aan hun trek, getuige deze opname van de Regenboogklasse in de strijd. - Links de „Bruiser" van de heer J. de Wilde, die in deze klasse winnaar werd. V.S. lanceerden niet succes nieuwe kunstmaan Explorer IV Levensduur wordt geschat op vijf jaar De Beneluxlanden Nederland heeft de grootste bevolkingsaanwas 's-GRAVENHAGE, 25-7. Neder land heeft van de drie Benelux-lan- den niet alleen de gx-ootste bevol king maar ook de gx-ootste bevol kingsaanwas. Dit blijkt uit een demografisch overzicht in het kwai-taalbericht van de Benelux, waarin cijfers zijn opgenomen, afkorhs'tig van statistiekbureaus in de drie landen en van een in 1956, uitgegeven rap port van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwei-king. België had in 1840 het gi*ootste aantal inwoners, namelijk 4 mil joen, tegen Nedex-land 2,9 miljoen en Luxemburg 170.000. In 1957 waren deze cijfers res pectievelijk gebracht op 9 miljoen, 11,1 miljoen en 317.000, een ontwik keling die in de hand is gewerkt door de verandei'de situaties in de demografie van deze landen, voor- al tussen België en Nedei'land zijn er veel ver-schilpunten. Vrome dief VENLO, 26-7. Een kerkgan ger wekte gistermiddag in de kerk te Baarlo de argwaan op van de pastoor, omdat hij te opvallend trachtte de in druk van vroomheid te ma ken. Dit was voor de pastoor aanleiding om de kerk te verlaten en zich daarna ach ter een pilaar op te stellen. Hij was er toen getuige van dat de zich alleen wanende kerkganger verwoed op een offerblok ging beitelen. De pastoor ging naar de pasto rie en belde de politie op. Daarna ivaarschuwde hij de koster, die op zijn beurt drie mannen uit een naburige kapperswinkel haalde. Juist wilde men de offerbloklich- ter met vereende krachten gevangen gaan némen, toen ook de politie arriveerde. Tegenover zulk een over macht gaf de inbreker zich snel gewonnen. Het bleek een zekere M. uit Blerick te zijn, die al vaker met de po litie in aanraking is geweest. In het offerblok bevond zich overigens niet meer dan een bedrag van f 6. Maanraket in aanbouw JODRELL BANK (Engeland), 25-7. Britse en Amerikaanse geleerden werken te Jodi-ell Bank, in Enge land, aan een maam-aket die waar- schijnlijk te Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida zal wor den gelanceerd en waarvan de loop zal woi'den gevolgd door middel van de reusachtige x-adiotelescoop te Jodrell Bank. Het bovenstaande is vrijdagavond medegedeeld door professor Alfred Lovell, die het toezicht heeft op de werking van de telescoop. „Er zijn koi-tgeleden proeven ge nomen, waarbij met behulp van de telescoop de baan van een „Van- guard"-raket op een afstand van 6.400 kilometer kon worden ge volgd", aldus Lovell. 28.800 km. per uur. In ongeveer 112 minuten beschi-ijft de vierde Vex-- kenner zijn baan om de aarde. Met het blote oog zal de kunst maan niet kunnen woi-den waarge nomen. Met behulp van een teles coop zal zij mogelijk 's ochtends in Zuid-Airika, Australië en in Argen tinië te zien zijn. In de avondsche mering mogelijk op Cux-agao, Ha waii en misschien in Pei-u. 17,23 kg. Het gewicht van de nieuwe Ver kenner is ongeveer 17,23 kg., waar door hij de zwaarste van de tot dus ver door Amerikanen gelanceei-de satellieten is. Hij werd in zijn baan gebracht door een raket van het type Jupiter-C, een door het Ame rikaanse leger geconstrueerd wa pen. Er vliegen op het ogenblik vier satellieten om de aarde: de Ver kenners één en vier van het Ame rikaanse legei*, de Vanguax-d I van de Amerikaanse max-ine en de - in vergelijking met de Amerikaanse kunstmanen - reusachtige derde Spoetnik van de Russen die volgens radio-Moskou zondag zijn duizend ste baan om de aarde beschreef. V.N. waarnemersgroep wil nog 400 man BEIROET, 27-7. De waarnemers- groep der V.N. in Libanon heeft de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, gevx-aagd om nog 400 waarnemers te zenden waar door de groep 600 leden zou tellen. Dit is zondag verklaard in kringen die in nauw contact staan met de waarnemers. De groep heeft het in gepubli- ceei-de rappoi'ten duidelijk gemaakt dat hel moeilijk is de grens met Syrië te inspecteren met slechts 200 waarnemex-s. Ernstige overstromingen in Buenos Aires BUENOS AIRES,.27-7. In het ge- bied van Buenos Aix-es zijn tiendui zenden uit hun woningen verdre ven door overstroming van x-ivie- i-en. Op sommige plaatsen reikt het water tot aan de daken. Vele men sen zouden vermist worden. Hut ten in de armenwijken zijn wegge spoeld. Radiostations hebben vx-ijwilli- gers opgeroepen om de rivierpolitie bij het reddingswerk terzijde te staan. De overstromingen zijn het ge volg van stormen. Melkauto kwam niet maar rover wel LEMMER," 25-7. Te Lemmer is zaterdagmorgen om half zes een mislukte roofoverval gepleegd op de heer C. Wijbenga .administra teur van de N.V. Lankhorst zuivel fabriek te Heeg. De heer W. zat in het kantoor van de N.V. Lankhorst te Lemmer te wachten op de melk auto, waarmee het melkgeld voor de veehoudei's in de Noox-doostpol- der zou worden meegegeven. In plaats van de melkauto stopte een personenauto voor het kantoor, waaruit een man sprong, die het kantoor binnenging en onder be- dreiging met een pistool de heer W. de tas met geld pi-obeerde te ontfutselen. De heer W. sprong echter overeind, waardoor het pis tool op de grond viel. Er ontstond een worsteling, waarbij de heer W. licht gewond werd. De dader nam hierop de benen en sprong weer in de auto. Een man blijft een ander- mans geheim meer getrouw dan zijn eigen, een vrouw daarentegen bewaart beter haar eigen geheim dan dat van een ander. Algemene verlaging veertarieven gevraagd MIDDELBURG. De Kamer van Koophandel voor Zeeuws Vlaande ren te Terneuzen en de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg hebben Ge deputeerde Staten van Zeeland verzocht t'e willen bewerkstelligen dat de veergelden niet alleen voor passagiers, fietsers en bromfietser-s zullen worden verlaagd, maar ook voor het vrachtvervoer. Het blijkt volgens de Kamers van Koophandel, dat er thans een redelijke kans bestaat dat de tarie ven voor passagiers, fietsers etc. lager gaan worden, dan voorzien was bij de vaststelling van de ta- rieven in mei. Bij deze tariefvast stelling was evenwicht bereikt tus sen de tarieven van passagiers en het autovervoer. De meerdere opbrengst van de hogere tai-ieven, in geld uitgedrukt zou voor het overgrote deel afkom stig zijn van de passagierstarieven, aldus merken de Kamers van Koop handel op. Dit is voor hen aanlei ding er op aan te dringen dat een eventuele verlaging van de per 1 augustus voorgestelde tarieven van het vervoer per veer, maar ook tot het vi-achtvervoer zal worden uit- gesti-ekt. Dit laatste zal, aldus de Kamers, financieel veel gemakkelijker te dragen zijn, omdat het hier gaat om een betrekkelijk gering bedrag, vergeleken met de lagere opbrengst van het personenvervoer. Avontuur van twee bejaarde dames 13 uur in lift opgesloten HILVERSUM. 27-7. Twee bejaar de vrouwen, de 85-jarige weduwe mevx-ouw Stuart en haar 60-jarige nicht en huisgenote, zijn dit week einde dertien uur in de huislift van hun villa, Soestdijkerstraat- weg 90, opgesloten geweest. Zij wa ren des avonds omstreeks tien uur in de lift gestapt om zich naar bed te begeven, maar onderweg had dit „vervoermiddel" het begeven. De juffrouw voor de huishouding werd de volgende morgen op haar bellen aan de buitendeur niet opengedaan. Na verscheidene ver geefse pogingen alarmeex-de zij, ten einde raad en het ei-gste vre zend, de politie. Een rechercheur klauterde in een dakgoot, forceer de een bovenraam en kon eerst toen de woning betreden. Zijn eer ste speurtocht teverde niemand en niets op. Bij een tweede wandeling door het huis zag hij dat er een stuk papier uit een kier van een deur was gestoken en dat daarmee werd gezwaaid. Het was duidelijk een noodsein dat uit de defelcte lift afkomstig bleek. Na de elektrische stroom te hebben uitgeschakeld, is de politieman er in geslaagd het vliegwiel van de lift in beweging te brengen, waardoor deze naar dc begane grond kon worden gedraaid Telefonisch overleg tussen de president van de Nederlandse spooi-wegen, dr. ir. F. Q. den Hol lander en de president van de Deense spoorwegen, de heer P. Skov, heeft er toe geleid, dat begin volgende week een uitvoeiig onder zoek zal worden ingesteld naar het incident in de Scandinavië express op zaterdag 19 juli op hel Amster damse centraal station. Spreuken op gemalen „Proiniiielsluis" en „Den Osse" Waterschapsbestuur maakte keus (Van onze redacteur). Het bestuur van hel Watex-schap Schouwen heeft besloten - in na volging van hetgeen destijds met het Schelphoekgemaal gebeux-de - een spreuk te doen aanbrengen in de muren van de "gemalen Prom- melsluis en Den Osse. Men heeft daartoe contact ge zocht met de heer P. L. Bastiaanse te Brouwershaven, die enkele spreuken opstelde, waaruit thans een definitieve keus is gemaakt. Zo krijgt het Prommelgemaal de volgende spreuk: „Een ander bouwde mij Door mij bouwde een ander De zin van mijn bestaan Bepaalt mijn tegenstander". Het gemaal te Den Osse krijgt de spreuk: Orkaan en golvendans Kon mij ter Schelphoek weren Des landsmans levensdrang Deed mij hier wederketen". De spreuken zullen worden ge beiteld in marmeren stenen, die in de muren worden ingevoegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1