Verwachting bestaat dat bijeenkomst medio augustus te New York plaats vindt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vele arrestaties op Cyprus IRAAKSE REVOLUTIE ONDERDEEL VAN PLAN TOT RUSSIFICERING ARABISCHE LANDEN Doden in Japan door wervelstorm ITALIAANS BLAD VOORSPELT RADIKALE KOERSWIJZIGING Middelburgs „Lange Jan" prijkt in 1959 in volle schoonheid Eisenhowers antwoord aan Chroesjtsjef DE TOPCONFERENTIE Indonesië krijgt rekening thuis VRIJDAG 25 JULI 1938 No. 18399 114e jaargang ZIEKIKZEESCHEMMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, l|al. 01 f10-22S5' na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 13/6//"- Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M- J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE TOPCONFERENTIE Onzeker of Frankrijk zal deelnemen LONDEN, 24-7. In gewoonlijk betrouwbare kringen in Londen verwachtte men donderdagavond, dat de topconferentie over het Mid den-Oosten over twee of drie we ken in New York zal worden ge houden, als generaal De Gaulle er tenminste mee instemt om mee te doen. Het is bekend dat De Gaulle eigenlijk niet veel voor een top conferentie binnen het kader van de V.N. voelt en dat hij liever een echte topconferentie in Genève zou zien dan een verkapte Veiligheids- raadzitting. Een definitief besluit is donderdag nog niet door de Franse regering genomen. Chroesjtsjef heeft voorgesteld om maandag bijeen te komen, doch in de eerste commentaren had men deze suggestie reeds „onrealistisch" genoemd. Als de topconferentie in de week van 10 augustus zou wor den gehouden, zou de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, eerst nog zijn voorgenomen bezoek aan Brazilië (van 5 tot 8 augustus) kunnen afleggen. Doch, wat belangrijker is, de westelijke „grote drie" zouden meer tijd heb ben voor intensief overleg om hun standpunten nader tot elkaar te brengen. Vliegers met leuzen NICOSIA, 24-7. Griekse Cyprio ten hebben donderdag, toen het algemene uitgaansverbod van 48 uur afliep, gestaakt uit protest te gen de nog steeds voortdurende arrestaties. Volgens niet-officiële berichten is het aantal personen, dat in de afgelopen dagen uit vei ligheidsoverwegingen is gearre steerd, gestegen tot 1600 Grieken en 60 Turken. Onder de gearre steerde Grieken bevinden zich le den van de Ethnarchie, - het be stuur der Grieks-Orthodoxe kerk - onderwijzers, geestelijken, vak bondsleiders, artsen en studenten De stemming onder de Grieken op h-et eiland- is slecht. Toen. don derdag de binnenlandse telefoon verbindingen weer gebruikt moch ten worden, kwamen stromen aan vragen binnen van mensen die be zorgd waren over het lot van ver wanten in andere plaatsen. Intussen hebben de Grieken op het eiland een nieuw soort poli tieke demonstratie uitgedacht voor de avonduren, als zij niet op straat mogen. Van de daken van hun hui zen af laten zij eigen gemaakte vliegers op die de Griekse kleuren dragen of woorden en leuzen als „Eoka", „Makarios" en „Wij zullen winnen". Dulles naar Europa V/aarnemers verwachten, dat de analyse van Chroesjtsjefs voorstel vrijdag in Washington, Londen en Parijs voltooid zal zijn en dat dan het eerste overleg tussen de wes telijke geallieerden kan beginnen. Minister Dulles reist wij dag, zo als is aangekondigd, naar Europa. Hij zal zaterdag in Bonn met Bonds kanselier Adenauer spreken en daarna naar Londen doorreizen voor de conferentie van ministers van het Pact van Bagdad, die maandag in de Britse hoofdstad be gint. Hij zal dus zondag in Londen met Selwyn Lloyd, zijn Britse ambtgenoot, persoonlijk contact over het jongste voorstel van Chroesjtsjef kunnen opnemen. In Londen verluidt voorts, dat Engeland een vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO wenst. In ieder ge val verwacht men dat Lloyd de volgende week naar Parijs zal gaan. Verklaring van koning Hoessein Beloften van nieuwe regering van geen waarde LONDEN, 24-7. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag in een televisie-interview voor de Britse B.B.C. verklaard, dat de re volutie in Irak een onderdeel is van een groots opgezet plan om van Arabische landen Russische satellieten te maken. Hij waar schuwde dat dit plan ook voorziet in communistisch beheer over de olievelden van het Midden-Oosten, „wat een ontzettende slag voor de vrije wereld zou zijn". De 22-jarige koning, die lang zaam en bedachtzaam antwoordde op de vragen die hem gesteld wer den, waarschuwde het Westen te vens de beloften van de nieuwe Iraakse regering niet te geloven. De beloften dat Irak lid van het Pact van Bagdad zal blijven en dat de olie normaal aan het Westen zal worden geleverd, zijn niets dan „communistisch tactiek" en „een middel om tijd te winnen", zei hij. Abdel Nasser heeft vele malen zijn beloften geschonden, aldus de ko ning, en de rebellen van Irak zijn zijn leerlingen. Hoessein geloofde dat president Nasser en de nieuwe regering van Bagdad al het mogelijke zullen doen om Jordanië te vernietigen. Op de vraag of het gevaar bestond dat de olietoevoer uit Koeweit en Saoedi-Arabië zou worden afge sneden, antwoordde hij, dat er „ge vaar voor ongelukkige incidenten, binnenkort, in andere delen van de Ingevolge de desbetreffende ver plichting, die de K.L.M. onlangs door de Engelse regering is opge legd, zal de maatschappij met in gang van 31 juli het eindpunt van de dienst kl. 827 (vertrek op don derdag van Schiphol met aankomst des zaterdags in Singapore) moeten terugbrengen naar Bangkok. TOKIO, 24-7. Een wervelstorm, „Alice", die woensdag het gebied van Tokio teisterde, heeft donder dag noord-Japan getroffen. Er kwamen 21 mensen om het leven, 18 worden vermist. 61 personen liepen verwondingen op. Ongeveer 57.000 mensen zijn dakloos gewor den door overstromingen. Ruim 100 bruggen werden weggespoeld en er deden zich 350 aardverschui vingen voor. De wervelstorm be vindt zich thans bulten Japan en verplaatst zich in noordelijke rich ting. Het Westen en de Arabische staten Premier Fanfani naar de Verenigde Staten TURIJN, 24-7. De te Turjjn ver schijnende liberale „La Stampa" meent dat de Amerikaanse uitno diging aan de Italiaanse premier Fanfani, om volgende week Wash ington voor besprekingen te bezoe ken, „deel uitmaakt van een Ame rikaans voornemen om de politiek van het Westen tegenover de Ara bische staten radicaal te wijzigen". De politieke medewerker van dit vooraanstaande Italiaanse dagblad schrijft: „Er zal, ter gelegenheid van Fanfani's bezoek aan de Ver. Staten speciale aandacht worden geschonken aan het zgn. „Plan- Pella" - een voorstel, dat de Itali aanse regering een Jaar geleden aan de Amerikaanse autoriteiten heeft gedaan en dat voorziet in het beschikbaar stellen van de tegen waarde van de Amerikaanse dol larhulp aan Europese landen voor het uitvoeren van economische pro jecten in het Midden-Oosten. De Italiaanse regering heeft in dertijd uiteengezet dat dit de enige manier is om de Arabische wereld ervan te overtuigen, dat het Wes ten niet vijandig staat tegenover het Arabische streven naar een wording en dat het integendeel hieraan wil bijdragen op'een wijze, die vruchten zal afwerpen voor alle betrokkenen" aldus „La Stam pa". Arabische wereld" kon bestaan. Hij weidde echter niet verder hierover uit. Op de vraag of hij in staat zal zijn zijn gezag over Irak, als hoofd van de Arabische Unie, uit te oefe nen, zei Hoessein nog, dat Jordanië met de hulp van zijn vrienden in de vrije wereld zich voorbereidt. „Ik hoop dat wij zeer spoedig in staat zullen zijn Irak te redden uit de communistische invloeds sfeer", zo besloot hij. CHINA WIL OOK KUNSTMAAN PEKING, 24-7. - Radio-Peking meldt, dat Chinese geleerden wer ken aan de voorbereidingen tot het vervaardigen van een kunstmaan. Geleerden te Sjanghai beproeven nu op een nieuwe legering die duurzamer en lichter is dan alu minium. Als het metaal geschikt bevonden wordt, zal het gebruikt worden voor de vervaardiging van een kleine kunstmaan. Radio-Peking meldt nog, dat al leen al in Sjanghai in de komende twee jaar 51 soorten metaal zullen worden gemaakt. Een type van de neuskegel van een raket als deze week met als leven de inhoud een muis - het luchtruim werd ingeschoten, wordt hier ge toond door president Eisenhower van Amerika. In de kegel bevindt zich een zendertje, dat bij terugkomst op aarde begint te werken om \et opsporen te vergemakkelijken. De jongste afgeschoten kegel (me* muis) echter is zoek, omdat het zendertje niet blijkt te werken. Zo doende zijn 12 Amerikaanse schepen in de buurt van het eiland Ascen- sic-\ in het zuiden van de Atlantische Oceaan, aan het zoeken naar de muis „Wickie", die deze week een luchtreis van 9600 km. heeft gemaakt. Hoogste punt thans bereikt MIDDELBURG, 24-7. Achttien jaar geleden, tijdens de brand van mei 1940, werd de binnenstad van Middelburg volledig verwoest en ook de beide torens, de „Lange Jan", die tot het abdij complex be hoort en de door Anthoon Kelder mans gebouwde toren van het middeleeuws raadhuis, in de volksmond „Malle Betje" genaamd. De „Lange Jan" prijkt sinds een aantal jaren weer in volle luister. Het stadhuis werd vrijwel geheel gerestaureerd, doch de stadhuisto ren staat nog steeds in de steigers. BEN GOERION MOET ER OOK BIJ ZIJN Amerikaanse senatoren over topconferentie WASHINGTON, 24-7. - Senator Humphrey, een invloedrijk demo cratisch lid van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenland se zaken, heeft donderdag als zijn mening te kennen gegeven, dat men, behalve vertegenwoordigers van de Arabische staten, ook pre mier Ben Goerion van Israël voor WASHINGTON, 24-7. President Eisenhower en minister Foster Dulles hebben donderdag het ont werp voor een Amerikaans ant woord op Chroesjtsjefs voorstel voor een topconferentie in de Vei ligheidsraad opgesteld. Het ont werp is donderdagavond nog aan Engeland en Frankrijk gezonden, zo heeft Eisenhowers perschef, Ha- gerty, in Washington bekendge maakt. Hij voegde hieraan toe, dat Wash ington op de hoogte wordt gehou den van de antwoorden die in Pa rijs en Londen worden opgesteld. Hij achtte het mogelijk, dat na het overleg met Londen en Parijs, Eisenhowers definitieve antwoord aan Chroesjtsjef vrijdag zou wor den gepubliceerd. Naar verluidt zijn de Verenigde Staten niet gelukkig met de inter pretatie die men algemeen aan Chroesjtsjefs jongste brief heeft gegeven. Amerikaanse functiona rissen verklaarden donderdag dat na een Zorgvuldige bestudering van de brief zal blijken dat Chroesjtsjef in feite niet heeft aanvaard wat van westelijke zijde is geopperd. Men acht het dat ook mogelijk dat Eisenhower in zijn antwoord de schijnbare aanvaarding van de wes telijke voorstellen door Chroesjtsjef zal betwisten. een topconferentie over het Mid den-Oosten in V.N.-verband moet uitnodigen. Volgens hem bood een dergelijke conferentie de eerste ge legenheid om een oplossing te vin den voor het Arabisch-Israëlische conflict, dat hij „het broeinest voor problemen in het Midden-Oosten" noemde. Senator Knowland, de leider van de republikeinse fractie in de Se naat, heeft verklaard dat de niet- communistische landen zich moe ten verzetten -tegen de voorwaar den welke Chroesjtsjef voor een topconferentie in de Veiligheids raad heeft gesteld. Volgens Know land moet men verhinderen dat de Sowjet-regering eenzijdig de pro cedure van de V.N. wijzigt. LONDEN, 24-7. De woordvoer der van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag op z|jn dagelijkse persconfe rentie verklaard, dat de Engelse regering de Russische aanvaarding van het voorstel, om te New York, in het kader der Verenigde Naties, een topconferentie te houden, waar deert; doch dat het Russische denk beeld, om deze conferentie reeds maandag a.s. te doen beginnen, „onrealistisch" is. „De bijeenkomst te Londen van de regeringsleiders van enkele sta ten, leden van de Bagdadse ver- dragsorganisatic, zal maandag a.s„ in aanwezigheid van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, beginnen, zoals was over eengekomen. De Britse regering is ten volle bereid deel te nemen aan een top conferentie, zodra de hiervoor no dige speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad is vastgesteld", al dus de woordvoerder. Volgend jaar zal deze toren weer in al zijn schoonheid prijken. Van daag werd bij de herbouw letter lijk het hoogtepunt bereikt, door dat een elf meter lange konings stijl, waaromheen straks de eiken houten torenspits zal worden ge bouwd, werd geplaatst. De burgemeester van Middel burg, mr. J. de Widt, vergezeld door zijn wethouders en' talrijke genodigden, nam de werkzaam heden na een zware klimpartij op een hoogte van 42 meter boven de begane grond in ogenschouw. De burgemeester hield een korte toe- Avontuur tussen de rails GENUA, 24-7. De chef van de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer E. A. Schüttenhelm, zijn vrouw en zijn drie kin deren, op vakantiereis in Italië, hebben vandaag nog juist op tijd hun auto kun nen verlaten, toen die op 'n bewaakte overweg bij Alas- sio tussen de neergelaten slagbomen vast was komen te zitten. Zij werden daar bij geholpen door buiten landse vakantiegangers, die op een nabijgelegen kam peerterrein hun tijdelijk do micilie hébben. Sommige van die kampeerders ijlden naar het station van Alassio om daar het personeel op de hoogte stellen. Daardoor kon de machinist van de trein Genua-Ventimiglia nog juist op tijd gewaarschuwd worden: nog geen drie me ter voor de verlaten auto stond zijn trein stil. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Methodisch werken heeft iets van het pakken van een kof fer: een goede pakker krijgt er anderhalf maal meer in dan een slechte. Nieuwe weg tussen Dreisclior-Nieuwerkerk De in aanleg z|jnde weg welke een verbinding vormt tussen de gemeenten Dreischor en Nicuwer- kerk, is thans zover gevorderd dat men is begonnen met het aanbren gen van het wegdek. Zoals bekend, wordt deze weg aangelegd op de afgegraven voet van de Zuidd|jk en de afgegraven dijk langs de Adriana Johanna pol der en het D|jkwatcr. Deze weg zal een goede aansluiting geven vanaf Z|jpe via Nieuwerkerk, Dreischor. Zonnemaire naar Rcnesse. KUNST Een Paul Klee voor één gulden HAARLEM, 24-7. De Aerden- houtse kunstschilder E. H. Heij- mans is voor een heel voordelige prijs in het bezit gekomen van een naar alle waarschijnlijkheid authentiek werk van de Zwitserse kunstschilder Paul Klee. De heer Heijmans kocht namelijk onlangs op de markt van het Waterlooplein te Amsterdam voor de somma van een gulden een doekje van 28 x 28 cm., voorstellende enkele spelende- kinderen. Het werk bleek in 1939 gesigneerd te zijn door Paul Klee, die in 1940 op 61-jarige leeftijd is overleden Deskundigen zijn jnet kunstschilder Heijmans van me ning, dat men hier te doen heeft met het oorspronkelijke werk van de Zwitser. Het is de bedoeling van de heer Heijmans het schilderij te houden voor zijn eigen studie van abstracte schilderijen. DJAKARTA, 25-7. De directie van de Loah Kulu steenkolenmij nen in oost-Borneo, heeft vrijdag medegedeeld, niet langer in staat te zijn tot uitbetaling van de lo nen der mijnwerkers in Loah Ku lu, Loah Pari en Segihan. De directie van dit voormalige Nederlandse bedrijf deelde mede, dat de produktie zich opeenhoopt en wegens een „vacuum in de tran sportsector" niet kan worden ver scheept. Uit Palembang is gemeld, dat het bouwbedrijf de arbeid heeft moeten staken als gevolg van „transportmoeilijkheden", die tot een tekort aan cement hebben ge leid. Een oost-Duitse boer, die had ge zegd, dat de ernstige overstromin gen die kortgeleden oost-Duits- land hebben getroffen „een ge schenk van de hemel voor het 5e socialistische eenheidspartij con gres" waren, is tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, aldus heeft het anticommunistisch in formatiebureau west in Berlijn ge meld. De boer zou gezegd hebben, dat de Russische kunstmanen de overstromingen hadden veroor zaakt, die zich voordeden kort voor het begin van het oost-Duitse par tijcongres. De produktie van het Caltex Minas olieveld in Sumatra heeft het vorig jaar 8,5 miljoen ton be dragen, waarmede de Caltex-groep de grootste producent van ruwe aardolie in Indonesië is. De pro duktie in 1956 was ruim 5 miljoen ton. Israëlische groep trok aller belangstelling bij de Vierdaagse Stemming was goed De 46 Israëliërs (30 mannelijke en 16 vrouwelijke militairen) bij de Nijmeegse Vierdaagse, vormden weer de groep waarvoor de toe schouwers de grootste belangstel ling hadden. De soldaten en meisjes marcheerden gescheiden behalve in de grote plaatsen, waar de man nen sportief op hun vrouwelijke collega's wachtten. De karakteris tieke marsliederen van de Israë liërs werden ditmaal op typische wijze begeleid door melancholische tonen van een trompet; een ver rassend effect. Ook de driehonderd Zwitsers - militairen, douaniers en burgers - liepen zeer stijlvol en dat was toch wel een bijzondere prestatie, want in eigen land zijn zij gewend slechts op zand- en grintwegen te mar cheren. Maar ondanks alle moei lijkheden van de fel „terugkaat sende" klinkerwegen van de over- Betuwe, waren zij toch opgetogen over dit wandelsportfestijn, vooral over die opmerkelijke sfeer van verbroedering, die de populaire af standsmars ook dit jaar weer ka rakteriseert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1