- Hoe zit dat DE JUFFER VAN 'tHOOGE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 24 JOU 1958 NO. IS398 ZEER ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ STUTTGART Vier Nederlanders kwamen um STUTTGART, 23-7. Bij een auto ongeluk op de Autobahn bij Stutt gart in Duitsland zijn dinsdag avond vier Nederlanders om het leven gekomen. Het zijn de heer Engelbertus Neder lof, 29 jaar, Es- bert Lina, 43 jaar, Cornelia de Rijke, 10 jaar en Hubertus de Rijke, 12 jaar, allen uit Amsterdam. Zij waren inzittenden van een klein autobusje, waarin in totaal 10 per sonen van Sonthofen naar Neder land terugkeerden. Een vijfde Ne derlandse inzittende van het busje, een dame, wier naam nog niet be kend is, is zwaar gewond. Voorts zijn bij het ongeluk twee Duitsers omgekomen, een 16-jarige Jongen uit Sonthofen, die met de Nederlanders meereisde, en de be stuurder van een Duitse auto, waar mee het busje in botsing is ge komen. Het ongeluk gebeurde, nadat een van de banden van het busje, dat met zeer hoge snelheid reed, was gesprongen. Het voertuig raakte daardoor op de rijbaan voor het Een miljoen gulden schade in Limburg VENLO, 22-7. Nu de gevolgen overzien kunnen worden blijkt een hevige onweersbui, die zich zon dagavond boven Venlo ontlastte, voor ongeveer f 1 miljoen aan 6chade te hebben aangericht aan tuinderskassen en gewassen. Voor al de hagelstenen ter grootte van duiveneieren hebben in sommige delen van de stad veel platglasrui- ten en ruiten van kassen vernield. De glasschade wordt op een half milloen gulden geschat. Tevens hebben vele gewassen zoals toma ten en sla ernstig geleden De meeste tuinders zijn verzekerd te gen hagelschade. tegemoetkomende verkeer en botste daarbij tegen een personenauto, bestuurd door een fabrikant uit Stuttgart. Volgens de politie behoorden de Nederlanders in het busje tot drie families. De Duitse jongen, die meereisde, is klaarblijkelijk mee gekomen uit Sonthofen in de Bei erse Alpen, waar men de vakantie had doorgebracht. De bestuurder van de Duitse auto was nog in leven na het ongeluk, maar is in de loop van de nacht in het ziekenhuis overleden. De vijf inzittenden van het busje, die ge wond zijn - de politie kon de na men nog niet opgeven - zijn opge nomen in ziekenhuizen in Stutt gart. DEN BURG. Het 2even maanden oude zoontje van de familie C. Smit uit Den Burg op Texel is in de dekentjes van zijn wieg gestikt Toen de ouders van hun werkzaam heden op het veld - de man is bloembollenkweker - om half zes in hun woning terugkeerden troffen zij het kindje dood aan. 's-GRAVENHAGE. Een 38-jarige Duitser, die met vakantie in Cal- lantsoog vertoefde, is in zee ver dronken, nadat hij, hoewel hij niet voldoende kon zwemmen, van een van de strekdammen bij Callants- oog in zes was gesprongen. Voor hem was een grootscheepse red dingsactie op touw gezet, nadat Scheveningen-Radio een zeemel ding had verspreid. UTRECHT. Ruim twintig Neder, landse astronomen uit Leiden, Utrecht, Amsterdam en Groningen zullen binnenkort naar Moskou vertrekken waar zij zullen deelne men aan het congres van de inter nationale astronomische unie. Dit congres wordt van 13 tot 21 augus tus gehouden. Koninklijke familie met „Groene Draeck" op rede van St. Raphael Ook de „Piet Hein" reeds te water SINT RAPHAEL, 22-7. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene zijn dins dag met het jacht van prinses Bea trix, de „Groene Draeck", op de rede van Saint Raphaël aangeko men, waar de Nederlandse mijnen veger „Breukelen" reeds was ge arriveerd. De mijnenveger zal tij dens de vakantie van het konink lijk gezin voor de verbindingen met Nederland zorgen. De „Piet Hein" is dinsdag in de haven van Marseille door een grote drijvende kraan van het dek van de „Weltevreden" - waarmee het jacht van Rotterdam naar Mar seille was gebracht - in het water van de Middellandse Zee geplaatst. De Nederlandse consul in Marseille was aanwezig bij deze operatie, waarbij dertig man drie uur in touw is geweest. De „Piet Hein" zal zich in Saint Raphaël bij de „Groene Draeck" voegen. Attraktiecommissie Renesse zorgt weer voor aantrekkelijk programma Gevarieerd „elck-wat-wüs"-programma Voor zaterdag 26 juli a.s. organi seert de Attraktiecommissie van V.V.V. „Renesse Vooruit" weer een aantrekkelijk programma, waaraan „eigen mensen" en badgasten ge noegen kunnen beleven. In de middaguren is voorzien in een optreden in het dorpshuis van Ted Alton met zijn vogelshow en magische keuken Voor de jeugd is hier heel wat te zien en te beleven. In de middaguren volgt een gekos tumeerde korfbalwedstrijd tussen badgasten en inwoners. Deze wed strijd is speciaal georganiseerd, om de korfballende vreemdelingen ook eens een kans te geven. Het be stuur hoopt op een flinke deelne ming. '8 Avonds komt de Kon. Harmo nie „Kunst en Eer" uit Zierikzee. Voor het programma verwijzen wij naar elders in dit blad. Het pro gramma zal worden besloten met een taptoe. Het is niet de eerste keer dat „Kunst en Eer" te Renes se concerteert. Vorig jaar was het een doorslaand succes. Wij verne men verder nog, dat de jaarlijkse hengel wedstrijd zal worden gehou den op 10 augustus a.s. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Onze stadgenote mej. P. Goud- riaan is benoemd tot hoofd van de kleuterschool te Deil bij Gelder- malsen. Voor het te Middelburg ge houden middenstandsexamen zijn o.m. geslaagd mej. A. Berman en de heer A. Deurloo, beiden te Zie rikzee. met jersey Jersey is geen geweven, doch een gebreide stof, dit in tegenstelling met wat velen denken. Op grote breimachines wordt in de fabrie ken jersey vervaardigd. De ene jersey is niet gelijk de an dere; er bestaat een groot onder scheid in de samenstelling van de grondstoffen en in de dikte van het eindprodukt. In haar lichtste vorm is jersey ge schikt voor japonnen en blouses, ook voor cocktail- en avondja ponnen. In haar normale dikte is jersey te gebruiken voor tailleurs en in haar zwaarste vorm draagt men jersey als vederlichte mantel. Jersey heeft als voordeel boven ge weven stoffen dat het in verband met de lusjes waaruit het bestaat zeer elastisch is en prima pas vorm heeft. Jersey kleding zit als gegoten en kreukt lang niet zo snel. Voorts zijn jerseystoffen poreus en luchthoudend, wat in verband met de gezondheid een voordeel genoemd mag worden. Het li chaam wordt beschermd tegen een te snelle afkoeling en toch wordt de uitwaseming niet belet. In het algemeen is jersey duurder al naar het breisel fijner is. De meeste kwaliteiten zijn de wollen kamgarens, jersey stoffen, die zo wel warm als veerkrachtig zijn. Is het breisel heel erg fijn, dan is dat een bewijs, dat er wolkwa liteiten in zijn verwerkt met rag fijne, uiterst dunne vezeltjes. Terwille van de smalle beurs maakt men ook wollen jersey-stoffen van minder fijne vezels. De stof maakt dan een iets grovere in druk en is wat minder kreukvrij. Toch kan het voorkomen, dat u een jersey-stof vindt, die zeer fijn van breisel is en toch betrek kelijk goedkoop is. In dat geval hebt u te doen met zogenaamde halfwollen jersey, die gemaakt wordt uit een melange van wol en katoen of van wol met kunst zijde of iets dergelijks. Deze kwaliteiten zijn niet zo kreukher- stellend als zuiver wollen jersey, maar wel stevig en soepel. Het voordeel van halfwollen jersey is bovendien, dat het in de was minder krimpt en beter te reini gen is. van Amsterdam van groot ge wicht", zo zei de wethouder. Niet alleen wordt hiermee de band met de gehele automobielindustrie en wat daarmee samenhangt verste vigd. doch daarnaast is het b' houd voor Amsterdam ver" van de talrijke instell'" ganisaties, die ge' RAI-gebouw ge" vendien betek' heden aan gebouw me* ten 15,5 aanzienl ring van Ingezonden mededeling LONDEN donderdagI ieustfmlsdaden, waarvoor hij P.I»U4 T T een verbeteringsgeiticht o* J«8j8 werd gestuurd, vanwaar hij zes- rt °P r 6 ~1Bal ontsnapte. Reeds als 17- -H hit "ig® g>ng hiJ °P avontuur met wzak. »g is de poll/ie er- 'at Manuel nog ezen moor- et InEnge- Oaze U een bUzont Ier VVoche hIJ In de i van Rakker hij bij ongi den. Oox We een goed zette In tweede p laschiar n met ..Zomet De resultat Drakonkla»*. Spangenberg Paerct". Kon. Hoop". Kon. Leeuw". Kon Flvtng putchn Poulïain (Fr.i; 13. itrm. Terwogt/Kalft Sharplc-klasse: 1 Van Wijk (Ned.): 2. Doerina (Did.); 3. ..Zepl per (Dia), Flnnjollenklasse: 1 ..Adri? Pella.schlar lij.); 2 .Ftk Fak" strm Warourg (Ned.) 8 ..Zomerweelde ttrm. De Jong1 (tfect.); 4 ..José" ctrm Koopmans (Ned.); 10. .Finding", «trm. s^leeswijk (Nad.). ivereni- mant- te <be- daarin' heet' ie per Ned "nijverheid door een be. r.-k. diamant- t. Eduardus, die .oeten fusionerer etaalbond. In de Bestevaerstraat Is de 62- jarige vrouw L. Kerkmeer In he portaal van haar woning geval len, waardoor zij met een rechter vallen niet of onvoldoende in de bovènbeenbreuk naar het W.G avonduren aan huiswerk toekomt.moest worden gebracht. CONCLUSIE SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD: Arbeidsverkorting op korte termijn nagenoeg onmogelijk De Sociaal-Economische Raad heeft zich uitgesproken over even tuele verkorting van de arbeidstijd. Dit naar aanleiding van een desbe treffend verzoek van de Stichting van de Arbeid aan de regering. De S.E.R. kwam tot een eenslui dende mening. Het college sprak zich niet uit over de al of niet wen selijkheid van arbeidstijdverkor ting, maar wel over de vorm, waar in een dergelijke uiting van wel vaartsvermeerdering zou kunnen worden gegoten. Het advies gaat dan ook niet over de spreiding van arbeidsgelegenheid, het geeft alleen de gevolgen van een eventuele ar beidsverkorting aan. De Raad is van mening, dat on der de huidige omstandigheden ver reweg het voornaamste motief voor arbeidsverkorting is gelegen in het verlangen naar meer vrije tijd. Uit zonderingen wellicht daargelaten, acht hij het onwaarschijnlijk, dat uiteen oogpunt van lichamelijkè en geestelijke gezondheid van de werk nemers een verkorting van de ar beidstijd noodzakelijk zou zijn. Bij een algemene vermindering van de wekelijkse arbeidstijd van 48 tot 45 uur, verwacht de Raad, afhankelijk van de vorm van de verkorting van de arbeidsduur en van de wijze van invoering, een vermindering van het produktie- volume van drie procent bij een zesdaagse werkweek, tot vijf zes procent bij een vijfdaagse werk week. Reële Inkomen Vermindering van de produktie per manjaar leidt tot een vermin dering van het reële inkomen per hoofd van de bevolking. Indien dit gevolg van arbeidsverkorting zou worden aanvaard, zou doorvoering van een arbeidstijdverkorting op korte termijn kunnen volgen. Arbeidstijdverkorting met hand having van het reële inkomen zon der wijziging in de verdeling van het nationale inkomen, is slechts mogelijk voorzover de uit de ar beidstijdverkorting voortvloeiende produktievermindering per hoofd ten minste gecompenseerd wordt door stijging van de produktie per hoofd. Op grond van een confrontatie van de middelen, die bij verschil lende stijgingspercentages van het nationale inkomen in een periode van drie tot vijf jaar beschikbaar komen en van de middelen die no dig zijn om de arbeidstijdver korting en de overige verlangens te verwezenlijken, concludeert de Raad, dat een algemene verminde ring van de arbeidstijd van 48 tot 45 uur per week en volledige ver wezenlijking van de overige ver langens, in een periode van drie jaar niet mogelijk is en in een pe riode van vijf jaar slechts onder zeer gunstige omstandigheden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Na een vechtpar tij voor een bar op Katendrecht te Rotterdam is de 30-jarige Engelse zeeman W. Young, opvarende van het in de tweede petroleumhaven liggende Britse tankschip „Zapnon" in elkaar gezakt. Hij werd naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar men constateerde, dat de man was overleden. 's-GRAVENHAGE. De 22-jarlge Ned. korporaal-leerlingvlieger J. G. van Goor, die in Canada een oplei ding genoot, is te Portage la Prai rie in Manitoba verongelukt. Hij maakte met een T 33 Lockheed- straal-lesvliegtuig een nacht-solo vlucht. Het ongeluk gebeurde toen hij zich in het landingscircuit rond het vliegveld bevond. AMSTERDAM. Midden 1959 zul len alle hoogovens in IJmuiden weer in goede staat verkeren en kan een begin worden gemaakt met het zg. vier-hoogovenbedrijf, hoewel aanvankelijk nog in be perkte mate, daar dan de trans portmogelijkheden en andere voor zieningen nog niet in staat zullen zijn om de volle produktie van 4 gelijktijdig werkende hoogovens op te vangen. AMSTERDAM. De 70-jarige me vrouw A. Jobst-Broeder uit Am sterdam is op het Weteringcircuit te Amsterdam onder een tram van lijn 7 gekomen, die zij vermoede lijk niet heeft zien of horen aan komen. Zij is zwaar gewond naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. MAASTRICHT. Bij een ernstige botsing op de rijksweg te Gulpen tussen een scooter en een auto, ls de 24-jarige T. uit Diegem (België) op slag gedood. DE GROTE OPSTAND 74. Aan de verschansing van het graanschip staan twee koop lieden de gebroeders Avidis, onscrupuleuze handelaren, die met hun kostbare graanvoorraad trachten te vluchten voor hun hon gerige medeburgers. De door Aram zo grondig vernielde tuigage is reeds gedeeltelijk hersteld en juist als schipper Larsson bevel geeft de bezaansra te hijsen, slaakt een der handelaren een verschrikte kreet. „Daar komen ze! Vlug Larsson, ik verdubbel de vrachtprijs als het je lukt te ontkomen!" „Te laat!" grom Larsson me een sombere blik naar de talrijke roeiboten vol gewapende burgers, die snel naderbij komen. „Met slechts één zeil waag ik me niet het zeegat uit, Avidis!" Reeds is de voorste roeiboot het graanschip dicht genaderd en als Larsson op de voorplecht de gestalte van Aram herkent, trekt hij met een verwensing zijn zwaard en buigt zich over de verschan sing. „Heila, Aram", schreeuwt hij, „kom je de boel weer kort en klein slaan? Kom maar op, man, we zullen je warm ontvangen!" „Gebruik je verstand, Larsson", schreeuwt Aram terug, „je staat tegenover een honderdvoudige meerderheid! Laat mij ongehinderd aan boord, dan kunnen we onderhandelen!" FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK Ze trok haar wenkbrauwen om hoog. „Ik was stapel, om me zo te laten gaan. Ik bedoel: later, in de wagen". Ze kwam weer naast hem zitten en accepteerde de sigaret, die hij haar aanbood. Ze rookte even en vervolgde: „Hoor eens, Tonnie, ik mag je wel. Ten slotte ben ik ook jong, maarje weet het: ik ben onderhevig aan ge moedsstemmingen. Wees verstan dig en zet mij uit je hoofd Er zijn zoveel aardige meisjes in ons land en ook daarbuiten, die met alle ge noegen in je armen willen vallen om gekust te worden. Eén zo'n avond met jou was leuk, maar. Nee, Tonnie, laten we allebei ver standig zijn: het kan toch niks tus sen ons worden. Niet omdat ik de „juffer" ben, hoor. Misschien ben jij binnen enkele jaren al een be kende architect en dan zou al het verschil ln stand weggevallen zijn. Overigens, daar heb ik toch maling aan. Maar ik voel er nog niets voor om me op enigerlei wijze te laten binden, zie je? Ik ben nu eenmaal een vrijgevochten dwaas, ik moet kunnen doen en laten wat lk zelf wil. Ik houd niet van een harnas en het is misschien niot aardig en helemaal niet comme il faut, maar als je met mij wat afspreekt, kun je in negen van de tien gevallen er op rekenen, dat ik m'n afspraak toch niet nakom. Op het ogenblik, dat ik iets beloof, meen ik het be slist, maar een uur daarna heb ik er doorgaans al spijt van". Tonnie gooide z'n peuk weg en trapte die uit. „Nou, dat weten we dan, hé? Misschien kom ik vandaag of morgen wel met een helicopter boven jullie domein om je te scha ken: pik, ik heb je. Zou je dat lij ken?" „Och, je zoudt het kunnen pro beren, hé? Maar ik denk, dat je me binnen een half uur liet vallen, omdat je meer dan genoeg van me had" „Dat zou altijd te proberen zijn. Ik geloof niet, dat ik ooit van jou genoeg zou krijgen. Ik ben je zoe nen nog niet vergeten, zie je?" Ze stond op en opende het por tier. „Het begint weer gevaarlijk te worden. Je bent best in staat om me hier een kus te geven Hij sprong overeind en deed net, of hij haar wilde beetpakken: „Goeie, zeg, je brengt me op een idee Maar Ineke dook met verrassen de snelheid in haar wagentje, startte en reed bijna gelijk weer weg, hem jolig nawuivend. Tonnie keek de wagen na en stak toen een nieuwe sigaret op. „Ziezo, juffer, dit staat bij mij ook vast: jij weet er meer van Het gaat er alleen maar om uit te kienen, wót je weet. En als ik daar achter gekomen ben, weet ik het ook". HOOFDSTUK 12. Tonnie is op zijn post. Nadat het meisje weggereden was, besloot hij te blijven, waar hij was. Hij nam een boek en ging rus tig lezen, hoewel hij af en toe op keek en blijkbaar met zijn gedach ten elders was. Na het avondeten fietste hij op nieuw naar Klokveen, zette zijn fiets in de stalling en betrad het station. Daar nam hij een retour Groningen en eenmaal in de stad gekomen, richtte hij zijn schreden naar een hotel, waar hij een kaartje afgaf en ln de lounge ging zitten wachten. Blijkbaar werd hij ver wacht, want het duurde maar een paar minuten of een jongeman kwam op hem toe, schudde hem hartelijk de hand, waarna de man tegenover Tonnie ging zitten. „Dus je hebt nieuws, denk je?" „Ja, wel zoveel, dat ik het niet raadzaam achtte details door de te lefoon mede te delen" „Steek maar van wal". „Wel, ik heb een sterk vermoe den, dat ik met m'n neus In de bo ter ben gevallen. Jullie veronder stellingen waren ten dele juist. Het is namelijk niet de havenstad Fol- kezijl, het is het dorp Wilschoten, waar ik momenteel logeer. Overi gens, zelf had ik niet veel fidutie op Folkezijl Daar is immers veel te veel scheepvaart en de politie te water oefent een scherpe controle, terwijl ik mag aannemen, dat de Duitse politie wel hetzelfde zal doen. Nee, toen ik in de trein zat van Utrecht naar Groningen, groei de bij mij de gedachte, dat iemand ongetwijfeld een of andere uithoek zou opzoeken om zijn zaken te doen. Maar, zoals ik al gezegd heb, ik had verbazend veel geluk. Ik zal je alle details in het kort vertellen, en dan moet je zelf je konklusie maar trekken". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5