Washington zegt aan bijeenkomst over Midden-Oosten deel te nemen Chroesjtsjef wil top-conferentie in Veiligheidsraad DE ZIERIKZEESCHE COURANT Flitsen uit het buitenland AMERIKAANSE VRIENDSCHAPSVLUCHTEN BOVEN LIBANON REVOLUTIE IN IRAK ZOU VOLLEDIG GESLAAGD ZIJN Britse troepen naar Libië Weer een Thor-Able met muis gelanceerd Vrouwen in Britse Hogerhuis DEPORTATIE VAN HONGAREN NAAR RUSLAND EN MANDSJOERIJE DONDERDAG 24 JULI 1958 No. 18398 114e jaargang ZIER1KZGGSCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6r Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 President verdedigt optreden in Libanon WASHINGTON, 22-7. President Eisenhower heeft in een schreven aan Chroesjtsjef gezegd, dat de V.S., als een bijeenkomst van de Veiligheidsraad met deelneming van regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken algemeen gewenst wordt, aan een dergelijke bijeenkomst overeenkomstig de normale gang van zaken zullen deelnemen. In de brief, die aan ambassadeur Mensjikof te Washington ter hand werd gesteld, vex-dedigt de presi dent het Amerikaanse optreden in Libanon en hij zegt geen grond té zien voor Chroesjtsjefs vrees voor een algemene oorlog. Eisenhower is van oordeel dat de Sowjet-Unie, als zij inderdaad een bedreiging van de wereldvrede aanwezig acht, de zaak overeen komstig het handvest der V.N. aan de Veiligheidsraad moet voorleg- Ons land bouwt meeste schepen LONDEN, 23-7. Uit de door Lloyds register gepubliceerde ge gevens omtrent de wereldscheeps- bouw per 30 juni jl. blijkt da't de in Nederland in aanbouw zijnde tonnage op die datum het hoogste totaal bedroeg ooit in Nederland bereikt. In Nederland waren name lijk op 30 juni jl. 724.864 bruto ton in aanbouw of 29.500 ton meer dan per einde maart 1958. PEKING. Volgens Chinese pers berichten zijn 3 miljoen arbeiders en boeren in allerijl uitgezonden om dijken van de Gele rivier en de rivier de Jangtse te herstellen. De 2.200 km. lange spoorlijn van Pe king naar Kanton is onderbroken doordat een brug over de Gele ri vier is beschadigd. NEW DELHI. Er zijn bij over stromingen in New Delhi veertien personen om het leven gekomen. De overstromingen zijn het gevolg van stortbuien. In enkele delen van de stad stond het water drie meter hoog. KOPENHAGEN. In de fjord van Roskilde op het Deense eiland See- land zijn overblijfselen van ver scheidene Vikingschepen gevonden. De wrakken waren aan een der in gangen van de fjord over elkaar heen gelegd, kennelijk om de in gang af te sluiten. LONG BEACH. De 20-jarige Co- rinne Rottschafer („Mis Holland") is dinsdag te Long Beach in Cali- fornië uit een groep van 79 con currenten tot het meest fotogenie ke meisje gekozen De jury bestond uit vertegenwoordigers van de pers. MOSKOU. Kanselier Raab, de leider van de Oostenrijkse rege ringsdelegatie die zich te Moskou bevindt voor overleg met de Sow- jet-autoriteiten, heeft vóór het be gin van de besprekingen aan pre mier Chroesjtsjef twee geschenken overhandigd, nl. een door .Karl Marx geschreven brief en een do cumentaire film over de Oosten rijkse paardenfokkerijen. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken heeft woensdag medegedeeld dat hij niet over aanwijzingen be schikt, die de berichten zouden kunnen bevestigen volgens welke het aan de Perzische Golf gelegen vorstendom Koeweit, dat door een verdrag met Engeland is verbon den, waarschijnlijk tot de Arabi sche statenbond - bestaande uit de Verenigde Egyptische Syrische Re publiek en Jemen - zal toetreden. gen. Dit orgaan houdt zich al met zekere aspecten van de crisis bezig, maar wanneer men vindt dat er andere aspecten of andere vraag stukken in het belang van de vrede dienen te worden behandeld, kan elk lid van de Veiligheidsraad het arbeidsveld van de raad vergroten, aldus de Amerikaanse president. De Sowjet-Unie heeft dinsdag haar veto uitgesproken over de Japanse resolutie die bedoeld was om de waarnemersgroep der V.N. in Libanon te versterken. Dit ge beurde in de Veiligheidsraad, die de crisis in het Midden-Oosten be sprak. Schietpartij bij vliegveld Beiroet Toestand in het land rustig •LONDEN, 23-7. Twee Britse bla den melden dat de revolutie in Irak volledig is geslaagd en dat de toe stand in het land weer normaal is. De nieuwe regering heeft de macht volkomen in handen, zo zeggen de correspondenten van de bladen, die een reis hebben gemaakt van Damascus naar Bagdad. De revolutie zou volgens de cor respondent van de „Daily Herald" begonnen zijn toen een Iraakse le gereenheid het bevel kreeg Jorda nië en Libanon te helpen. In plaats van op te rukken naar de Jordaan se grens .omsingelde de eenheid het paleis van koning Feisal. De rest van het leger trok daarna een kordon rond het huis van Noeri al Said en bezette het radio-station, aldus de correspondent. Hij voegt hieraan toe dat de op stand in hoofdzaak een zaak is ge weest van het Iraakse volk, dat het bewind van Noeri al Said anti-Ara bisch en dictatoriaal vond Nassers propagandamachine zou de revolu tie echter hebben uitgelokt. De correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat de meeste Irakezen met wie hij gesproken heeft, opgetogen zijn over de revo lutie en menen dat de revolutie een geweldige overwinning is voor Nas sers Arabisch nationalisme. BEIROET, 23-7. Groepen Ame rikaanse vliegtuigen hebben woens dag boven Libanon vriendschaps- vluchten uitgevoerd om het Liba nese volk namens het Amerikaanse te groeten. De toestellen, w.o. Su- per-Sabres en supersonische bom menwerpers, waren afkomstig van de Turkse basis Adana en Ameri kaanse vliegdekschepen. Bij het vliegveld van Beiroet, dat door Amerikaanse mariniers wordt bewaakt, is het dinsdagnacht weer tot een korte schietpartij gekomen, die ontstond toen een paar rebellen een handgranaat in de richting der Amerikaanse stellingen wierpen. Er vielen geen slachtoffers. De enige Amerikaan die woens dag in Libanon om het leven is ge komen, was een jonge marinier die bij het zwemmen verdronk. Op de Amerikaanse ambassade in Beiroet is men woensdagochtend danig geschx-okken. Een Libanese gendarme, die voor de deur van de cantine van de ambassade stond, wilde zijn machinepistool laden, doch als gevolg van een verkeerde handgreep loste hij per ongeluk een serie schoten. Er vielen geen slachtoffers. VALLETTA, 23-7. De Britse krui ser Cumberland, die gisteren Malta met onbekende bestemming verliet, is vandaag in de Libische haven Bengazi aangekomen, aan boord bevindt zich een bataljon troepen. In Tripolis (Libië) heeft een Britse legefwoordvoerder gezegd, dat de terugtrekking van Britse troepen uit Cyrenaica, die deze maand voltooid zou worden, is uit gesteld Gisteren is een aantal landkon- vooien in Bengazi aangekomen en zijn 600 Britse mariniers te To- broek aan land gegaan. WESTEN TEVREDEN VoorwaardenDeelneming Arabische landen en Nehroe LONDEN, 23-7. De Sowjet-mi- nister-president, Chroesjtsjef, heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan besprekingen op topniveau in de Veiligheidsraad van de Ver. Na ties, mits de Indische minister-pre sident, Nehroe, en vertegenwoordi gers van de Arabische landen er ook aan deelnemen, aldus heeft ra dio-Moskou woensdagavond mee gedeeld. Chroesjtsjef stelt voor op maandag 28 juli de conferentie te openen. De bereidverklaring van Chroesj tsjef is - aldus radio-Moskou - vervat in vier vrijwel gelijke nota's die woensdagavond op het ministe rie van Buitenlandse Zaken te Mos kou zijn overhandigd aan de am bassadeurs van de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en India. Chroesjtsjef zegt in de nota's, dat het doel van de bespreking in de Veiligheidsraad het bereiken van overeenstemming moet zijn en niet het vaststellen van bestaande me ningsverschillen. Later is te Moskou vernomen, dat Chroesjtsjef als voorwaarde heeft gesteld, dat de „belanghebbende" Arabische landen vertegenwoor digd zijn. Radio-Moskou had al leen gesproken van „de Arabische landen". In zijn nota's geeft Chroesjtsjef te verstaan, dat India moet worden uitgenodigd de plaats van nationa listisch China in te nemen. De per manente vertegenwoordiger van deze regering vertegenwoordigt in feite niemand, aldus de Russische premier. De Sowjet-regering is van oor deel, aldus Chroesjtsjef, dat naast raad niet-officiële bijeenkomsten de besprekingen in de Veiligheids van de regeringsleiders dienen te CAPE CANAVERAL, 23-7. Van dc Amerikaanse proefbasis te Cape Canaveral is woensdag weer een „Thor-AbIe"-raket gelanceerd met een muis in dc neuskegel. Dc raket zou een afstand van 9.600 km moe ten afleggen. De lancering is vlot verlopen. De vraag is nu of men er in zal slagen de neuskegel met de muis terug te vinden. De vorige keer dat men een dergelijke proef nam (op 9 juli) is men daarin niet geslaagd. De witte muis in de neuskegel, „Wickie", is een zusje van „Mia 2", die de reis van 9 juli heeft mee gemaakt en die niet teruggevonden is. „Wickie" zit opgesloten in een speciale houder, met voldoende zuurstof, eten en water voor zes weken. De hartslag van „Wickie" is tijdens de reis door speciale in strumenten gemeten; een radiozen der in de raket heeft deze gegevens uitgeseind. worden gehouden, om zo snel mo gelijk tot opbouwende besluiten te komen ter versterking van de vrede. Volgens de nota's staat de Sow- j et-regering, gezien het grote be lang van het nemen van maatre gelen tot behoud van de vrede, op het standpunt, dat de vorm van de bijeenkomst in dit geval niet van beslissende betekenis mag zijn. Het belangrijkste is, dat de conferentie zo' spoedig mogelijk wordt gehou den om een snelle en juiste oplos sing te zoeken, die zou bijdragen tot behoud en versterking van de vrede, rust en orde met zich zou brengen in het Midden-Oosten en zou helpen de spanning in de be trekkingen tussen de mogendheden te verminderen. Tenten losgerukt bij windhoos ZANDVOOET, 23-7. Vanmiddag omstreeks zes uur zijn op het stille strand te Zandvoort drie van de vijftien tenten, die overdag door vierhonderd Amsterdamse kinde ren werden bevolkt, tengevolge van een windhoos van overigens geringe omvang, losgerukt en op de boulevard terecht gekomen. Er deden zich geen ongevallen bij voor, daar de kinderen reeds naar huis waren vertrokken. Eén van de tenten kwam op het huis van Toon Hermans terecht en richtte wat schade aan. Behalve aan deze tenten veroorzaakte de windhoos op het Zandvoortse strand geen schade van enige betekenis. By een ernstig verkeersongelukop de autobaan bij Stuttgart zijn vier Nederlanders en twee -Duitsers om het leven gekomen. Voorts zijn er nog enige zwaargewonden. Een Nederlands autobusje kwam in botsing met een Duitse personenauto. Foto: een overzicht van de ramp. Technisch overleg IJ-tunnel beëindigd AMSTERDAM, 23-7. Tijdens de woensdagavond gehouden verga dering van de Amsterdamse ge meenteraad heeft de wethouder voor de publieke werken, Mr G van 't Huil, meegedeeld, dat het technisch overleg tussen Rijkswa terstaat en de gemeente Amster dam over de IJ-tunnel tot een be- viedigende oplossing is gekomen. „Het in dit overleg betrokken nieuwste project komt thans naar de mening van Rijkswaterstaat in aanmerking voor rijkssubsidie' Over dit project liet de wethouder zich niet verder uit. Wel deelde hij mee, dat een aantal obstakels de realisering van de tunnel nog in de weg staan. Gasten uit Duitsland GRAUWE GANZEN IN NEDERLAND AMSTERDAM, 23-7. In de om geving van Baarn, en mogelijk ook op andere plaatsen in Nederland zijn de laatste dagen jonge grauwe ganzen gesignaleerd, die zich op merkelijk vertrouwelijk ten op zichte van de mens gedragen. Het zijn vogels, afkomstig' van het In- stitut für Verhaltungsfysiologie in Beieren, aan de poten geringd met een aluminium ring van de Vogel- wart'e Radolfzell. Enige van deze vogels zijn reeds opgevangen door het Instituut voor Toegepast Biolo gisch onderzoek in de Natuur. De Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels vestigt er de aandacht op, dat het hier vogels betreft, die bescherming genieten krachtens bepalingen van de jachtwet en die derhalve niet mogen worden ge vangen. Temeer niet, waar het hier een proefneming betx-eft, van be lang voor het wetenschappelijk on derzoek van de vogeltrek. Wanneer dergelijke vogels wor den gesignaleerd, wordt men ver zocht bericht te zenden aan het ITBON, Kempenbergerweg 11 te Beekbergen (tel. K 8300/2.57.48). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Als u van het leven wilt ge nieten, moet u dat doen; niet morgen of het volgend jaar, maar vandaag behoort de beste dag van uw leven te zijn. Uitstel en vrijstelling van militaire dienst voor onderwijzers 's-GRAVENHAGE, 23-7. In over- leg met zijn ambtgenoot van On- dei'wijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft de minister van Oorlog de volgende maatregelen genomen: Gedurende het schooljaar 1958/ 1959 zal in zo ruim mogelijke mate vervroegd verlof worden vei-leend aan dienstplichtige ondex-wijzers, die een betx-ekking willen gaan ver vullen bij een school voor lager onderwijs. Hierbij zal echter reke ning moeten worden gehouden met de wettelijke minimumduur der eerste oefening, terwijl de mili taire dienstbelangen zich niet te gen vervroegd verlof mogen ver zetten. Voorts zal aan onderwijzers die gedurende het gehele schooljaar 1957/1958 uitstel van eerste oefe ning hebben genoten en werkzaam zijn en blijven aan scholen in Zee land, op de Zuidhollandse eilanden en in plattelandsgemeenten in het noox'doosten van ons land, vrijstel ling worden verleend, indien blijkt dat zij een onmisbare plaats bezet ten en op enigex'lei wijze niet in hun vervanging kan worden voor zien. Lange reis De Fransman Marcel Bar- diaux is woensdag in Area- chon bij Bordeaux terugge keerd van een reis om de wereld in zijn zeilboot „De vier winden". Zijn reis heeft acht jaar geduurd. Bardiaux legde in die tijd 126.000 km af. LONDEN, 23-7. Koningin Eliza beth heeft tien mannen en vier vrouwen voor de duur van hun le ven in de adelstand verheven, vol gens een nieuw plan om het Hoger huis een meer democratisch ka rakter te geven. De vier vrouwen zullen de eerste zijn die in het Ho gerhuis zitting nemen Zij krijgen de titel „Lady" of „Barones", doch hun echtgenoten blijven gewoon „mijnheer". Slavenarbeiders voor verhoging staalproduktie GENEVE, 23-7. Dr. Bela Fabian, voorzitter van de vereniging van voormalige Hongaarse politieke ge vangenen, heeft woensdag te Ge- nève meegedeeld dat vijfduizend Hongaarse metaalbewerkers, die in 1956, na de Hongaax-se opstand, naar de Sowjet-Unie waren over- gebracht, als „slavenarbeidei's" in Mandsjoerije tewex-k zijn gesteld. Volgens Fabian zijn na de op stand 75.000 Hongaren, onder wie vele kinderen, naar de Sowjet- Unie weggevoerd. Dr. Fabian zei ook nog dat er een proces tegen 103 Hongaarse intel lectuelen zou komen, „tenzij px-o- testen der democratische machten dit wellicht weten te verhinderen". Hij wees in dit verband op het proces tegen de Hongaarse schrij ver en journalist Gyula Ober- sovszky, dat woensdag te Boeda pest zou beginnen. Steenbergen vijf eeuwen Nassaustad 1 In de maand augustus zal het feit worden herdacht dat de ge meente Steenbergen vijf eeuwen verbonden is aan het Huis van Nassau. Onder het motto „Steen bergen vijf eeuwen Nassaustad" zal een grote tentoonstelling worden gehouden, waarvoor drie pavil joens zullen worden ingericht. Volgens te Istanbul uit het Sy- risch-Ix-aakse gx-ensgebied ontvan gen berichten, zijn leden van Haak se stammen, die koning Feisal wa x-en toegedaan, tegen het nieuwe bewind in opstand gekomen. Zij zouden thans strijd leveren tegen regeringstroepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1