mm.' WINNERSHAG Egyg Excellent DE JUFFER VAN 'tHOOGE Vreselijk ongeluk in tunnel Orie en twintig doden BELGRADO, 20-7. In een tunnel van een in aanbouw zijnde water krachtcentrale in zuid-west Servië zijn zaterdag zeker 23 arbeiders om het leven gekomen ten gevolge van een ontploffing. Verscheidene ar beiders wercjen zwaar gewond. De mannen waren aan het werk in een ondergrondse doorgang van het krachtstation Kokin Brodd toen de ontploffing zich voordeed. Gevederde radio-artisten HANNOVER, 19-7. Na wiel- renners op de grammofoon plaat en een koe voor de televisie, nu een zwaluwen echtpaar voor de microfoon. Het gebeurde bij de Duitse atlatiekkampioenschappen die in het stadion te Hann over worden gehouden. In een luidsprekerkastje op de tribune heeft een zwaluwen- paar zijn nest gebouwd en nu fluiten en schreeuwen pa, ma en de jongen om het hardst als de microfoon aan staat. Zij zijn zelfs in staat om het lawaai in het stadion te overstemmen, tot groot vermaak van de toeschou wers. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Diploma-uitreiking lagere technische school De diploma-uitreiking aan de la gere technische school zal plaats vinden in de bestuurskamer der school op zaterdag 26 juli a s. 7-jarig meisje verdronk in havenkanaal In het havenkanaal is vrijdag middag het 7-jarig meisje Matty Nuijens uit Zierikzee bij het baden verdronken. Het meisje was de zwemkunst niet machtig en is waarschijnlijk in een verdieping terecht gekomen. Ter plaatse waren vrijdagmiddag tientallen kinderen aan het zwem men, zodat het even duurde voor dat de vermissing werd ontdekt. Enkele kinderen sloegen alarm, waarna de heer Beers uit Hilver sum - die even tevoren een bad had genomen - zich ogenblikkelijk te water begaf. De heer B. dook verschillende malen tevergeefs, maar vond uiteindelijk toch het Slachtoffertje, dat ijlings op de kant werd gebracht. De heer B. paste direct kunstmatige ademha ling toe, evenals wachtm. Renshof van de Rijkspolitie. Dokter Van Hoorn was eveneens spoedig ter plaatse en gedurende een uur werd getracht de levensgeesten van het kind op te wekken, doch helaas zonder resultaat. De verslagenheid in de buurt was groot. Reeds eerder is - gelijk bekend - ongeveer op dezelfde plaats dit jaar een kind verdronken. BURGH Noord-Bevelandse fruitkwekers op bezoek Een groep fruitkwekers uit Noord Beveland bezocht zaterdag enkele fruitteeltbedrijven in de Westhoek, t.w. het fruitteeltbedrijf „Boeye's Bosch" en het bedrijf van de heer Jac. Steur. De Noord Bevelanders stonden verbaasd dat op een der gelijke „kale zandgrond" nog zulk fruit kon groeien. Ook viel op het geringe aantal bespuitingen dat hier uitgevoerd wordt. In Noord Beveland ligt dit altijd rond de zes tien. Na nog de mooiste gedeelten van de Westhoek bezocht te heb ben, vertrok het gezelschap weer via Zijpe huistoe. HAAMSTEDE Bevorderingen Lagere Tuinbouwschool Aan het einde van het zojuist af gesloten schooljaar werden aan de Lagere Tuinbouwschool bevorderd naar klasse 2: W. C. den Boer, N. D. Braai, J. Jonker, J. Landman, P. C. Manni en J. Zijta te Haamstede; C. P. Dalebout, A. Kooman en J. A. van Strien te Renesse; W. J. de Glopper te Burgh. Naar de 3e klasse: C. Beije, A. Capelle, M. J. v. Driel, A. F. Sla ger, C. v. Vessem, Jan v. d. Zande en joop v. d. Zande te Haamstede; C. Legemate te Zierikzee en M. Otte te Oosterland. Naar de 4e klasse: J. M. v. Driel, H. Fondse, C. A. Landman en H. J. C. Wandel te Haamstede; W. O. Hoogethuis en Ca. Aa. Verton te Renesse; A. M. v. Leersum te Zon- nemaire en Ma. Romijn te Zierik zee. Begin augustus wordt nog een toelatingsexamen gehouden voor de nieuwe leerlingen. NOORDWELLE Auto's botsten op wegkruising Op de tamelijk drukke - maar goed overzichtelijke - wegkruising Koetenisseweg-Boumansweg, zijn zaterdagavond twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een personenauto, komende uit de rich ting Haamstede, bestuurd door de heer K., reed met vrij grote snel heid in op een personenauto, ko mende uit de Koetenisseweg. Deze auto werd bestuurd door de heer G. te Zierikzee. Ingezonden mededeling de nieuwe Amerikaanse shag van Douwe Egberts! De auto van de heer G. kwam in de sloot terecht en de vier inzit tenden liepen kwetsuren op. De in zittenden van de eerste auto liepen schaafwonden op. Drie van de vier inzittenden van de zwaar beschadigde auto van de heer G. werden naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee over gebracht, nadat dokter Simons te Renesse eerste hulp had verleend. De kwetsuren zijn niet van ernstige aard, zodat het ongeluk nog goed is afgelopen. De auto werd met een kraanwagen op het droge gebracht. De rijkspolitie stelde een onder zoek in. BROUWERSHAVEN Een volkszang en volksdansavond Woensdagavond "zal er op de Markt te Brouwershaven voor de muziektent een volkszang- en volksdansavond worden gehouden, welke georganiseerd wordt door de plaatselijke afdeling der Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in samen werking met V.V.V. Het program ma vangt aan om 7.30 uur en staat onder leiding van mej. A. v. d. Leeden te Goes. Aan dit programma zal medewerking worden verleend door de muziekvereniging „Apoll'o". De oliebollenverkoop welke werd gehouden ten bate van de muziekvereniging „Apollo" heeft het mooie bedrag van ruim f 106 netto opgebracht. De opbrengst der rheumabestrijdingscollecte te Brou wershaven bracht f 83,08 op. ONDERWIJS Chr. U L.O.-school - Zierikzee Bevorderd naar klas 2: E. v. d. Berge; P. A. van Bloois; C. J. den Bóer; J. C. Bolkenbaas; M. M.'P. Boot; W. P. Bos; W. P. van Burg; P. C. Capelle; P. J. v. d. Doe; M. P. v. d. Doel; H. M. Flikweert; N. Fondse; J. J. Geelhoed; H. Geleijn- se; C. M. v. d. Graaf; M. P. Jon ker; W. C. M. Jumelet; A. Kik; W. v. Putten; D. Quaak; N. A. Rin- gelberg; J. F. de Ronde; A. Schouls; A. M. C. Schuddebeurs; P. L. A. C. Schuddebeurs; A. J. Stouten; C. Vaane; A. bij de Vaate; J. A. bij de Vaate; A. Verhage; J. E. M. Ver speek; M. A. Volmer; P. J. van der Werf; L. v. d. Woestijne; J. Bolijn; G. Legemaate. Niet bevorderd wer den 11 leerlingen. Bevorderd naar klas 3: L. G. A. v. d. Berg; J. Boot; A. Dalebout; J. M. Dalebout; L. J. Dalebout; A C. Folmer A. L. P. de Jager; N. W. de Jonge; M. C. Klaasse; W. A. v. d. Klis; L. v. d. Ouden; J. N. v. d. Schelde; M. J. Schouls; A. Schults; A. N. Spaans; J. J. de Vlieger; W. M. A. Wilbrink; A. M. den Boer; G. P. Boot; J. Boot; P. A. Capelle; J. W. F., van Dijk; H. Fasol; W. Flik weert; L. C. v. d. Graaf; J. W. C. Hanse; J. C. Jonker; C. Klink; C. J. C. Leendertse A. J. Padmos; P. C. Tieleman; J. J. Viergever; E. de Waal; J. de Waal; G. M. van Wa- veren; L. Berman. Niet bevorderd 10 leerlingen. Bevorderd naar klas 4: C. A. Ber- revoets; J. A. Bienefelt; J. Biene- felt; J. G. den Boer; M. Boot; P. E. Boot; M. v. d. Bijl; J. L. Capelle; M. Costerus; M. M. v. Dalsen; W. A. v. Dienst; J. J. v. d. Ende; L. de Feijter; A. Groenleer; J. B. Hanse; H. v. d. Hoek; P. Jumelet; B. M. Landman.'; J. van 't Leven; M. C. F. Lokker; C. P. v. Luijk; J. M. v. d. Maas; A. Okkerse; C. Olree; L. v. Putten; C. M. W. A. Quist; M. J. Ringelberg; P. C. J. Ringelberg; T. M. L. Rombouts; H. Schikker; J. Spaans; M. M. Tieleman; P. B. van 't Veer; W. Boot; L. Quist. Alle leerlingen werden bevorderd. Geslaagd voor het M.U.L.O.-di- ploma A. J. A. v. d. Bijl, Duivendijke, met middenstandsdiploma; J. Haeck, Bruinisse, met wiskunde; A. Pad mos, Zierikzee, met middenstands diploma; C. T. P. v. Sluis, Zierik zee; B. J. Timmerman, Zierikzee, G. E. Slagboom, W. Schults, Zie rikzee; H. J. bij de Vaate, Noord- welle; H. M. Slager, Haamstede; L. P. v. d. Wekken, Kerkwerve; allen met middenstandsdiploma. Afgewezen één kandidaat. Attraktiecommissie te Renesse zorgde voor een feestelijk programma Succesvol optreden van jeugddrumband uit Breda Het zaterdagmiddag en -avond door de attraktiecommissie geor ganiseerde gevarieerd zomerpro- gramma is een groot succes gewor den. Reeds in de middaguren be stond er bij het ringsteken op fiet sen voor kinderen tamelijke be langstelling. Bij de aanvang van deze wedstrijden deed zich een ko misch incident voor, toen op het moment dat er zou worden gestart en de deelnemers stonden opge steld er een tweetal vliegtuigen bo ven het dorp verschenen die strooi biljetten en waardebonnen uit wierpen. Prompt werd de wedstrijd verlaten door de jeugd, waardoor de jury alleen overbleef zonder deelnemers. Met een half uur ver traging kon toch met 29 deelnemers tot 10 jaar en 19 deelnemers van 11 jaar en ouder worden begonnen. De jeugdige deelnemers gaven elkaar in deze sportieve strijd, die met spanning door de oudere toe schouwers werd gevolgd, weinig toe. Bij de groep tot 10 jaar wist Ton Bax beslag te leggen op de le prijs, 2e Ina Horst, 3e Bertus Moer_ land, 4e Erik v. d. Vet, 5e Han v. d. Vet en 6e Kees Kuijpers. In de groep van 11 jaar en ouder was de uitslag le D. Janse, 2e A. A. Kuij pers, 3e J. de Vriese en 4e A. v. d. Vet. De jeugddrumband Inmiddels zat men vol ongeduld te wachten op de „Broeder Grego- rius" jeugddrumband uit Breda die door de drukte aan het veer te Zij pe met twee uur vertraging om even over half zes aan de Stoofweg arriveerde, waar het gezelschap werd verwelkomd door het lid van de attraktiecommissie de heer J. v. d. Werf. Nadat was opgesteld werd er eerst naar de woning van de voorzitter van de V.V.V. Re- nesse de heer J. Stevense gemar cheerd die het gezelschap een wel kom en aangenaam verblijf in de gemeente toeriep. Onder grote be langstelling van de bevolking en de vele zomergasten werd er een mars gemaakt door de kom der gemeen te over de Hogezoom en de Capel- weg en vandaar terug naar het dorpsplein. In hotel „De Waereld" werd de maaltijd gebruikt. Het op treden van deze jeugd drumband, waarvan het jongste lid 6 jaar is, was voor Renesse ongetwijfeld iets heel bijzonders. Feilloos in het ge lid marcheerden de keurig in uni form gestoken knapen door de ge meente. Nadat de maaltijd was ge bruikt werd er vanaf de kom der gemeente een mars gemaakt door de Moolweg waar nog even het strand werd bezichtigd. Van hier ging het langs de Oostenrijkse wo ningen naar de Scholderlaan. Een bezoek werd gebracht bij burge meester mr. G. F. Lunsingh Tonc- kens. De burgemeester stelde het gebaar zeer op prijs en sprak woorden van hulde voor de buiten gewoon keurige indruk die het korps maakte. Hij hoopte dan ook dat het niet bij dit ene bezoek zou blijven en dat hij hen graag nog eens in de gemeente zou terug zien. Hierna werd de leden van het gezelschap een glas limonade aan geboden. De secretaris de heer J. Lodewijk sprak hartelijke woorden van dank voor de spontane ont vangst. Bij terugkeer in de kom der ge meente bleken daar enkele duizen den samengestroomd, om het optre den van het fanfarecorps „Luctor et Emergo" en de zangvereniging „Sursum Corda" uit Scharendijke te beluisteren. Fraai weer en een goede belangstelling maakten dit programma verder mede tot een succes. HAAMSTEDE Burgemeester v. Citters opende fraaie speeltuin Onder stralende weersomstandig heden werd zaterdagmiddag de fraai ingerichte speeltuin aan de Kloosterweg geopend, een speel tuin die met zijn dubbele schommel, klimrek, klimboog, duikelrekjes, draaimolen, zandbak enz. zeer mo dern is, terwijl een mooie beplan ting het geheel omgeeft. Voor de opening, die werd bij gewoond door b. en w., en de bijna voltallige raad, maakte de drum band van „Witte van Haemstede" een mars door de gemeente, gevolgd door een grote schare kinderen en vele ouders. Voor het nog gesloten hek riep de voorzitter van de Speeltuinver eniging „Burgh", de heer H. v. d. Maas, ieder een welkom toe, waar na hij de moeilijkheden opsomde die voorafgingen aan deze heuge lijke dag. Nu het eindelijk zo ver gekomen is, dankte hij iedereen die heeft medegewerkt aan het tot stand komen van de nu gereed zijnde tuin. Spreker hoopt verder op de medewerking van de ouders om de tuin in goede staat te hou den, deels door belangstelling te tonen, deels door lid te worden. Burgemeester van Citters, hierna het woord verkrijgende, deelde al lereerst mede, dat deze tuin tot stand is gekomen door giften aan de Stichting Rampgemeente Burgh, van de Lions Club te Marseille, de stad Landshut in Duitsland, de la gere school te Riehen bij Bazel in Zwitserland en de Luitgarde school te Bussum. Als dank aan boven staande instellingen, waren op het landelijke schuurtje de Franse, Duitse en Zwitserse vlaggen, naast het rood, wit en blauw gehesen. Dank zij de medewerking van Maatschappelijke Zorg, kon de stichting een voor dit doel uitste kend gelegen stukje grond kopen, waarvoor de Ned. Heide Mij. een aardig plan ontwierp, en de egali satie voor haar rekening nam. Ver der hebben de bestuursleden, en deszelfs ega's, hard gewerkt om de tuin nu klaar te krijgen. „Deze speeltuin verdient onze extra goe de zorgen". Hierna overhandigde een school kind uit Riehen, bij Bazel, Niclas Werner (een jongen die zelf in zijn woonplaats gecollecteerd heeft voor dit doel) de sleutel aan de burge meester, die hiermede het hek en de speeltuin opende. De heer A. Schellings, bestuurs lid der NUSO, Ned. Unie van Speel tuin Organisatie's, sprak enkele propagandistische woorden betref fende het speeltuinwezen in Ne derland. Spreker noemde het schep pen van speeltuinen veel belangrij ker dan het maken van kernreac toren. Doelbewuste samenwerking der ouders, gezamenlijk offers brengen, maken het ook hier mo gelijk de kinderen van de straat te houden. Namens de NUSO bood spreker een slaghout plus bal aan. Als eerste kinderen, maakten de Zwitserse kinderen van de familie Werner, een ritje in de draaimolen, waarna het spoedig een grote druk te was rond de verschillende toe stellen. De kinderen en hun ouders kregen een verversing aangeboden, waarmede het officiële gedeelte was afgelopen. OOSTERLAND Geslaagde „kijkavond" kleuterschool Donderdag werd de jaarlijkse kijkavond gehouden van de Chr. kleuterschool „Radda Barnen", waarvoor grote belangstelling be stond. Veel aandacht ging uit naar het werk van de jongste leerlinge- tjes, die een geslaagde feesttafel hadden gemaakt. Ook het vrije werk stond in de belangstelling en het belang van vrije expressie kwam duidelijk tot uiting in de re sultaten van het teken- en schil derwerk, het knip- en „frommel"- werk. Het borduurwerk, fraai uit gevoerd, kreeg vooral veel belang stelling van de moeders. Er waren tal van fraaie werkstukken te be wonderen. Belangstelling voor de ze avond toonde ook onderwijzend personeel van beide plaatselijke lagere scholen en onderwijzers uit n abuurgemeenten Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Koel weer met veel bewolking en enkele buien; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noord west, maar in het noorden van het land tijdelijk zwakke en verander lijke wind. 22 juli. Zon op 4.46, onder 20.40. Maan op 12.08, onder 23.10. Eerste kwartier: 23 Juli te 15.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 juli 6.58 v.m. 19.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 juli 6.35 v.m. 19.03 n.m. Doodtij: 25 juli. Springtij: 1 augustus. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-7. Achter een uit Frankrijk afkomstige storing, die via het zuiden van de Noordzee naar de Duitse Bocht is getrokken, stroomde zondag koelere oceaan- lucht het vasteland van Europa binnen. In ons land ging deze weersomslag gepaard met plaatse lijk zware regen- en onweersbuien. De meeste neerslag viel daarbij in een brede band ter weerszijden van de grote rivieren. Boven de Duitse Bocht diepte de storing verder uit. Ze trekt nu langzaam in oostelijke richting verder. Ten westen van Ierland is intus sen een nieuwe depressie aangeko men, die morgen het weer in ons land zal beïnvloeden. Achter deze depressie om sti-oomt een nieuwe hoeveelheid polaire lucht naar west-Europa. In verband daarmee blijft het weer wisselvallig en koel. BRUINISSE Hoogste klassen o I.-school naar Nijmegen De hoogste klassen van de o.l.- school te Bruinisse maakten vorige week hun jaarlijkse schoolreisje. Ditmaal was Nijmegen met Berg en Dal het doel. Nadat onderweg in de buurt van Gilze-Rijen, aan de kant van de weg enige ogenblikken was gestopt, was een speeltuin in de buurt van Grave de eerste grote pleisterplaats. Nadat men hier lang genoeg om van alle attracties te ge nieten, was geweest, was Nijmegen (het park), maar vooral Berg en Dal een geschikte gelegenheid om de dag verder door te brengen. In het sprookjesbos worden niet min der dan 13 verschillende sprookjes uitgebeeld. Wie lang genoeg in' de sprookjeswereld heeft vertoeft, kan overschakelen op de werkelijkheid van de uitkijktoren. Wie genoeg heeft genoten van de fantastische natuur, kan zijn kennis van de na tuur testen aan honderden opge zette dieren, die hier zijn te vin den. Vanzelfsprekend werd aan de ze cocktail van genoegen ook de moderne speeltuin toegevoegd, zo dat het een leerzame en prettige dag werd. Op de terugweg werd nog even gestopt bij Liesbos en Mastbos te Breda. Moe, maar vol daan arriveerde de jeugd 's avonds weer te Bruinisse. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK HOOFDSTUK 11. Schermutselingen. De volgende morgen stond Ton- nie laat op. Toen hij beneden kwam, rook hij de baklucht, Zo, mevrouw Rijneveld had zijn vis dus gevonden, die hij in een teil met water gedeponeerd had. Na de begroeting zei mevrouw Rijneveld: „Nou, m'n compliment, hoor. Er zijn een paar knapen bij. Behoorlijk. Heb je daar de hele nacht over gedaan?" Hij knipoogde. „Niet verder ver tellen hoor, maar ik had ze in m'n zwempak zitten, toen ik uit het wa ter kwam „Die Tonnie. 's Middags fietste Tonnie naar Klokveen, liep het postkantoor bin nen en vroeg een gesprek aan met Amsterdam. Het duurde geruime tijd, voor hij weer uit de cel kwam, waarna hij het dorp inging en de bibliotheek binnenstapte om zijn boeken te ruilen. Daarmee gewa pend reed hij weer huiswaarts, doch halverwege, in een draai van de weg, zag hij de bekende blau we auto aankomen en hij remde meteen af. Aan de kant van de weg bleef hij stilstaan. De wagen stopte bij hem en hij zag het glimlachende gezicht van Ineke Rosmalen. „Ha, die Berlage", begroette ze hem door het open raampje. „Aan het fietsen?" „Nee, ik sta stil en wacht op een verontschuldiging van een zekere, knappe jongedame, omdat 2e haar woord niet heeft gehouden". Ze scheen even na te dénken: „O ja, dat is waar ook; we zouden samen gaan zwemmen, hé? Was dat niet gisteren?" „Drie dagen geleden, om precies te zijn. Maar dat hindert niet. Je zwempak verloren?" „Ik was niet lekker. Een beetje hoofdpijn". „Dan moet je eens een nacht gaan vissen. Dat schijnt de beste reme die te zijn". Ze keek hem met grote ogen aan. „Vissen?" „Ja, je hebt toch zelf verteld, dat je vader 's nachts wel eens gaat vissen? Moet je een tochtje gaan meemaken. Knap je weer helemaal van op. Reuze-spannend, die visse rij, vooral in de nacht". Ze schudde verbaasd haar hoofd. „Ik kan aan jou geen touw vast knopen Hij haalde zijn schouders op. „Wat heb je nu aan een vastge knoopte Tonnie, hé? Apropos, als je nog eens een chauffeur nodig hebt Ze bloosde. „Misschien", ant woordde ze. „Volgende week of zo". „Ik heb je eergisteren nog ge zien", vervolgde Tonnie onver stoorbaar. „Met je oom". „Met m'n oom?" „Ja, zo'n grote meneer. Is 't soms een proefkonijn voor do Erdal?" „Hè? Erdal? Zeg, je hebt toch zeker geen zonnesteek opgelopen?" „Ik ben zo lekker als.eh, vis. Ik dacht soms, hij glom zo. Zwart. Helemaal zwart". Het meisje kreeg een kleur. „O, diedat is geen familie van me ben je helemaal.Een ken nis van vader. Vader is vroeger in Amerika geweest. Voor zaken. Hij is tijdelijk in Holland. Waar zag je ons?" „O, op de straatweg tussen Klok veen en de stad", loog hij. „Klopt, ik bracht hem even met de wagen naar het station. Hij moest de sneltrein hebben". Tonnie knikte. „Dat dacht ik al. Ik dacht: De juffer zal die zwarte ome wel naar de trein brengen. In Groningen". Het meisje keek hem een poosje oplettend aan in zijn spotlachend gezicht. Toen trok ze resoluut de handrem aan, zette de motor stil en opende het portier. Het volgen de ogenblik stond ze naast hem, trok de fiets uit zijn hand en zette die tegen een boom. Daarna trok ze hem op de bermrand en ging naast hem zitten. „Zo, meneer Berlage, nu moeten we eens praten. Waar stuur jij op aan?" „Ik stuur niet maar zit naast een verdraaid leuke meid, die behoor lijk kan zoenen, want dat weet ik uit ondervinding. En ik heb een regiment aardige eigenschappen bij dat lieve, kleine ding ontmoet, maar één ondeugd. En dat is, dat ze keihard kan liegen". „Dank je voor het compliment. Jij hebt natuurlijk nog nooit ge logen, veronderstel ik?" „Jongedame, als ik een afspraak maak, houd ik me er aan. En dan zeg ik niet, dat ik niet lekker was, of hoofdpijn heb, maar in werke lijkheid mijlen ver weg ben met mijn blauwe auto. En als je een zwarte meneer met de auto van 't Hooge naar het station in Gronin gen brengt, dan rijd je zeker via Leeuwarden? Och ja, het is mooi weer, hé? En dan rijd je een stukje om". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2