De crisis in het Midden-Oosten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chroesjtsjef deed voorstel tot houden van topconferentie dinsdag a.s. MAANDAG 21 JULI 1958 No. 1839G U4c jaargang ZIER1KZEESCHEHN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 1, tL. C REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, I&.01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Vierde bataljon Amerikaanse mariniers in Beiroet aangekomen Manschappen bezetten front van 11 kilometer BEIROET, 18-7. Vrijdag is in Beiroet per vliegtuig een vierde bataljon Amerikaanse mariniers aangekomen, afkomstig uit Cherry Point in Virginia. Het aantal Ame rikaanse militairen in het gebied van Beiroet is hiermede gestegen tot ruim 6.000. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat nu de eerste plannen voor militaire hulp aan Li banon zijn voltooid. Hij wilde zich niet uitlaten over de mogelijkheid of binnenkort meer militairen zul len volgen. De eerste doelen van de Ameri kanen. die nu bereikt zijn, omvat ten het beveiligen van de. luchtha ven, de haven en alle toegangen Gedragslijn jegens Irak onbekend WASHINGTON, 18-7. De woord voerder van het Witte Huis heeft vrijdag een bericht van de „New York Times" tegengesproken, vol gens hetwelk Engeland en de Ver. Staten besloten hebben een politiek van niet-inmenging ten aanzien van Irak te volgen, zolang de wes telijke oliebelangen door de nieu we republiek ontzien worden. Dit besluit was, zo had de „New York Times" uit diplomatieke bron vernomen, het voornaamste resul taat van de besprekingen die pre sident Eisenhower en minister Dul les donderdag met de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Sel- wyn Lloyd, hebben gevoerd. OP CYPRUS: „Oog om oog en tand om tand" NICOSIA, 18-7. De Grieks-Cy prische verzetsbeweging Eoka heeft in pamfletten, ondertekend door ■haar leider Dighenis, gewaar schuwd dat zij voortaan de regel „oog om oog, tand om tand" zal toepassen. Ingeval er een Griek ge dood wordt door een Brit zal de Eoka een Brit doden. Is een Turk de schuldige, dan zal er een lid van deze bevolkingsgroep worden ge dood. Bij beschadigingen van Griekse eigendommen zal dezelfde regel worden toegepast, aldus de verzetsorganisatie. tot Beiroet. De mariniers staan op gesteld langs een front van veer tien km. van Beiroet naar het vlieg veld ten zuiden van de stad, met een bevoorradingsbasis in het ha vengebied. De Amerikaanse woordvoerder legde er de nadruk op, dat de bei de keren dat het tot schietpartijen tussen Libanese rebellen en Ame rikaanse mariniers is gekomen, de Libanezen met het schieten zijn be gonnen. In Beiroet verwacht men, dat nieuwe Amerikaanse troepen, ver moedelijk infanterie, zal arriveren uit Turkije. Flitsen uit het Midden-Oosten NEW YORK. Irak is nog steeds lid van het Bagdad-pact. Wij zijn vastbesloten al onze politieke en economische verplichtingen, die Irak in het verleden op zich heeft genomen, na te komen en wij zul len olie blijven leveren aan het westen. Irak heeft niet het voor nemen de olie-industrie te natio naliseren. Dit heeft Hasjim Dja- wad, de vertegenwoordiger van de nieuwe Iraakse regering bij de V. N., vrijdag op een persconferentie te New York verklaard. MOSKOU. De Sowjet-regering heeft vrijdagavond in een verkla ring meegedeeld dat zij niet „on verschillig zal blijven voor daden van onuitgelokte agressie in een gebied dat dicht bij haar grenzen ligt". (PEKING. De communistisch- Chinese regering heeft vrijdag een nota aan de Britse zaakgelastigde te Peking doen overhandigen, waarin wordt gezegd, dat de gevol gen voor Groot-Brittannië zeer ernstig zullen zijn, indien het zijn troepen niet uit Jordanië terug trekt, aldus meldt „Nieuw China". NEW YORK. De veiligheidsraad heeft vrijdag de Russische ont- werp-resolutie, waarin de onmid dellijke terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Libanon en de Britse strijdkrachten uit Jordanië werd geëist, verworpen. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben de Verenigde Ara bische Republiek gewaarschuwd voor de mogelijke gevolgen van een aanval op Amerikaanse strijd krachten door militaire eenheden van de V.A.R. of soldaten die aan de V.A.R. gehoorzamen. Een derge lijke aanval kan ernstige gevolgen hebben, aldus de Amerikaanse waarschuwing. Dit is vrijdagavond door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend ge maakt. V rijwilligevseenheden uit socialistische landen? BERLIJN, 18-7. De Russische re gering is van plan, naar in diplo matieke kringen te oost-Berlijn is vernomen, in de komende dagen met de regeringen van alle met de Sowjet-Unie verbonden landen te gaan spreken over de mogelijkheid van vorming van vrijwilligerseen- heden uit het socialistische kamp voor het midden-oosten. Minister-president Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie en president Nasser van de Verenigde Arabi sche Republiek zouden hierover hebben gesproken tijdens hun ge heime besprekingen. Van Poolse zijde te .oost-Berlijn is vernomen, dat Russische diplo maten te Warschau hebben gezegd, dat een eventuele verscherping van de toestand in het midden-oosten voor de Verenigde Arabische Re publiek aanleiding kan zijn de Sowjet-Unie officieel om bescher ming van de grenzen van de V.A. R. te verzoeken. Opnieuw troepen naar Beiroet - Hulp aan Jordanië Eisenhower confereert - Irak zon ontzien worden BEIROET, 20-7. Do Amerikanen zijn zondag begonnen met het over brengen van 1.400 Amerikaanse mi litairen van Turkije naar Beiroet. De totale sterkte van de Ameri kaanse troepen In Libanon zal hier mee op circa 9.000 man worden ge bracht. Voorts worden nog een 1.500 tot 2.000 man in reserve ge houden op Amerikaanse schepen die voor de Libanese kust liggen. Het nieuwe contingent bestaat uit ondersteuningstroepen voor de 1600 man luchtlandingstroepen die za terdag in Libanon arriveerden. Ook is zondag zware uitrusting, waaronder 105 mm houwitzers, overgevlogen. Voorts zijn de Ame rikanen dit weekeinde begonnen met het overvliegen van olie voor Jordanië met grote Globemasters. Zaterdag en zondag werden bij el kaar veertien olievluchten gemaakt. AMMAN, 20-7. De Amerikaanse regering heeft 7.500.000 dollar be schikbaar gesteld voor hulp aan Jordanië bij de dagelijkse uitgaven. De som was aanvankelijk bestemd voor economische ontwikkeling, doch men heeft er nu begrotings- steun van gemaakt. Amerikaanse topconferentie WASHINGTON, 20-7. President Eisenhower, die zondag in Wash ington is teruggekeerd na een korte tijd rust genoten te hebben te Getr tysburg, heeft onmiddellijk een Amerikaanse topconferentie be legd over de crisis 'in het Midden- Opsten en de Russische uitnodiging tot een topconferentie in Genève, die dinsdag zou moeten beginnen. LONDEN, 20-7. Premier MacMil- lan van Engeland heeft zondag avond een bijeenkomst van minis ters belegd ter bespreking van de uitnodiging van de Russische pre mier tot een topconferentie over het Midden-Oosten. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft een onderhoud van twee uur ge had met de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld. Na af loop zei Lloyd dat het een zeer nuttig gesprek was geweest. „Wij bespraken alle aspecten van hel Midden-Oosten voorzover de V.N. er mee te maken hebben". Politieke waarnemers in Wash ington hebben gezegd, dat de be langrijkste conclusie die bij de be sprekingen tussen Llyod en Dulles is getrokken, waarschijnlijk is ge weest dat een militair ingrijpen in Irak geen zin heeft. Dulles en Lloyd zouden het erover eens zijn, dat bondgenoten als Jordanië, Turkije en Pakistan ervan weerhouden moeten worden enige militaire ac tie tegen Irak te beginnen. Overeenstemming tussen V.S. en Engeland WASHINGTON, 20-7. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft zondag bij zijn vertrek uit Washington ver klaard, dat er volledige over eenstemming tussen de Ver. Staten en Engeland bestaat over het be leid ten aanzien van de crisis in het Midden-Oosten. Dit gold - meende hij - ook voor het nieuwe voorstel van premier Chroesjtsjel' voor een topconferentie op dins- Meer Russische troepen naar Hongarije WENEN, 20-7. Het partijloze Oostenrijkse blad „Die Pres" zegt vernomen te hebben, dat vier Rus sische infanteriedivisies en onge veer 400 tanks in west-Hongarije stellingen ingenomen hebben. Op het grootste vliegveld in west- Hongarije zouden twee groepen Russische straalvliegtuigen aange komen zijn. Hongaarse grenswach ten zouden onder Russisch bevel geplaatst zijn. Belgische bool sloeg om Zes mensen verdronken NAMEN, 20-7. Op de Maas te Profondeville is zondagmiddag een vaartuig gezonken, daOtan de kop voer van een stoet vaartuigen, die meededen aan een „rivierfeesl". Op het bedoelde vaartuig zaten een twintigtal mensen. Zes mensen, on der wie vier kinderen, verdronken. Van betrouwbare zijde in Boe dapest is vernomen dat zes jonge mannen en vrouwen in Boedapest ter dood zijn veroordeeld voor hun aandeel in de opstand van 1956. Bespreking gevraagd over toestand in Midden-Oosten LONDEN, 19-7. De minister-pre sident van de Sowjet-Unie, Chroesj tsjef, heeft president Eisenhower en de ministers-presidenten van Groot-Brittannië, Frankrijk en In dia, respectievelijk MacMillan, De Gaulle en Nehroe, voorgesteld aan staande dinsdag te Genève een conferentie van regeringsleiders te houden. WASHINGTON, 20-7. Westelijke diplomaten te Washington waren ten zeerste verrast door Chroesjt- sjefs voorstellen voor een topcon- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM. Uit een sloot bij de Pijlslaan te Haarlem is het lijkje opgehaald van de 1xk jarige Anne Bezu, wonende in de Van Qosten de Bruijnstraat. Het kind was des middags met haar autoped van huis gegaan en daar niet terug gekeerd. LEEUWARDEN. Te Leeuwarden is de 19-jarige H. E. Schuurman, toen hij met een landbouwtractor op de Kanaalweg wilde keren, te dicht op de walkant gekomen, waardoor de tractor kantelde en met de bestuurder in het kanaal stortte. Hoewel voorbijgangers di rect reddingspogingen in het werk stelden, gelukte het pas na een uur het slachtoffer te vinden. De le vensgeesten bleken toen reeds ge weken. 's-GRAVENHAGE. Met een be zoek aan het Dounreay station voor experimenteel onderzoek te Wiek in Schotland, heeft Z.K.H. Prins Bernhard zijn driedaagse reis langs Britse atoomkrachtwerken beëin digd. DEVENTER. De 8-jarige L. Ker sten is in het gemeentelijke Rieler- bad te Deventer door verdrinking om het leven gekomen. ROTTERDAM. Terwijl hij op be zoek was bij zijn oom aan boord van het m.s. „Nooit Gedacht", dat aan de Feijenoordkade te Rotter dam ligt, is de 9-jarige Jan Schou ten van het m.s. „Morgenster" over boord gevallen en verdronken. ferentie op dinsdag aanstaande te Genève. Waarnemers te Washington zei den, dat het voor de westelijke mogendheden nauwelijks mogelijk zal zijn Chroesjtsjefs uitgangspunt te aanvaarden, dat de Amerikaan se en de Britse interventie in net midden-oosten de wereld „in één van de ernstigste ogenblikken in de geschiedenis van de mensheid" ge bracht heeft. In sommige kringen van de Vcr- enide Naties hebben waarnemers de opvatting vernomen, dat de voor gestelde conferentie geen schade kan doen éh misschien nog wel enig resultaat kan hebben. Later won echter de mening, dat de wes telijke mogendheden de uitnodiging zullen afwijzen, steeds meer veld. De Amerikaanse vice-president Richard Nixon heeft gisteravond in Minneapolis gezègt, dat naar zijn mening de mogelijkheid van een „schietoorlog" in het „midden-oos ten nu „iets kleiner" schijnt te zijn. Als er een reacti'e op de landing van Amerikaanse troepen in Liba non had moeten komen zou zij er al geweest moeten zijn. De snelle omverwerping van de Iraakse monarchie was een duide lijke aanwijzing, dat krachten van buitenaf aan het werk waren ge weest. Nixon achtte het niet erg geloofwaardig, dat de Iraakse op standelingen zelf zulk een glad verlopen operatie hadden uitge voerd. BRIEF VAN Z.O.V.-BESTUUR Toegezegde gelden waren ontoereikend voor zomeravondfeesten Wat dit seizoen niet kan, is mogelijk in 1959 ZIERIKZEE, 19 juli. Het bestuur van de Zierikzeese Oranje Vereni ging heeft zich in een schrijven ge richt tot hen, die voor de zomer avondfeesten gelden hadden ge stort of toegezegd. In de brief wordt er aan herinnerd dat de toe zegging van de inwoners slechts f 2000 beliepen, zodat ook de toe gezegde garantie der gemeente ad f 5000 niet van kracht worden kon. Op grond daarvan heeft de Z O.V. ingezien dat de financiële basis te smal is om de sprong te wagen. Hierin - aldus het schrijven - wordt het bestuur gesterkt door recente berichten omtrent de financiële moeilijkheden ten aanzien van soortgelijke feesten te Goes en te Hoorn. Op grond hiervan heeft het bestuur van de Z.O.V. besloten geen zomeravondfeesten te organiseren. De Pan American World Air ways zal op 15 augustus de eerste Boeiing-707 type 120, het viermoto rig straalverkeersvliegtuig, dat een snelheid van meer dan 900 km. per uur kan ontwikkelen, in dienst stel len. Van de Amerikaanse regering is toestemming gekregen om van die datum af met een Boeing-707 een dienst voor post en vracht te openen tussen New York en San Juan op Portorico. De reeds gestorte gelden zullen weer worden terugbetaald. In de brief wordt intussen, geac centueerd, dat gepoogd zal worden voor 1959 wel te komen tot organi satie van zomeravondfeesten. Het plan bestaat reeds in het najaar met de voorbereidingen te beginnen, Reeds thans doet het Z.O.V.-be- stuur een beroep op de bevolking van Zierikzee om te komen tot een gezonde financiële basis, waarop de organisatie van dergelijke feeste lijkheden rusten kan. Strenge maatregelen op Cyprus NICOSIA, 20-7. De Blitse gou verneur van Cyprus heeft krach tige maatregelen afgekondigd om een einde te maken aan de geweld daden ,op Cyprus, waarvan steeds meer Griekse en Turkse Cyprioten het slachtoffer worden. Met ingang van zondag, cn voor de duur van een maand, geldt voor alle steden een nachtelijk uitgaans verbod, dat, in geval dit nodig is, onmiddellijk kan worden aange vuld met een uitgaansverbod over dag. Voorts is het wegverkeer bui ten de steden 's nachts verboden. NIEUW DELHI, 20-7. Premier Nehroe van India heeft, naar in gezaghebbende kringen in Nieuw Delhi verluidt, ingestemd met het voorstel van Chroesjtsjef voor een topconferentie in Genève op dins dag aanstaande. De „Daily Express" weet te mel den dat de Britse en Amerikaanse regering van plan zijn de uitnodi ging van Chroesjtsjel' niet aan te nemen. Het plichtsgevoel moge een 1 mens kwellen, het stelt hem 1 ook in staat om wonderen ten 1 uitvoer te brengen. De militaire sterkte van Oost en West NEW YORK, 21-7. De opperbe velhebber van de Navo-strijdkrach- ten in Europa, generaal Lauris Norstad, heeft zondag voor de tele visie in New York verklaard dat het westen, ondanks de successen die de Russen op het gebied van de intercontinentale, ballistische projectielen hebben geboekt, mili tair sterker blijft dan de landen van het oostelijke blok. De televisie-uitzending was op 10 juli. dus voor het uitbreken van de crisis in het midden-oosten, in Parijs opgenomen. Norstad geeft daarin antwoorden op vragen, gesteld door vertegen woordigers van de Britse, Franse, Noorse, Canadese en Amerikaanse jeugd. Groepen opgewonden Russen hebben vrijdag in Moskou betoogd voor de Amerikaanse en de Britse ambassade. Bij de Amerikaanse ambassade werden ruiten ingegooid terwijl de Russische politie werke loos toezag. Bij de Britse ambas sade klommen betogers over de hekken. Circa 2.500 Oostduitsers zijn vrijdagmiddag tijdens een vermoe delijk georganiseerde betoging een gebouw van. de Britse militaire missie in oost-Berlijn binnenge drongen. Zij vernielden de inven taris, sloegen ruiten stuk en gooi den een auto die voor de deur stond 'omver. Voorts werd de Britse vlag, die voor het gebouw was gehesen, afgerukt. LAATSTE NIEUWS Russische vrijwilligers voor liet Midden-Oosten Nasser moet er echter om vragen NEW YORK, 21-?. - De „New York Times" weet te melden dat premier Chroesjtsjef van de Sow jet-Unie tijdens het onderhoud dat hij donderdag met president Nas ser van de Verenigde Arabische Republiek heeft gehad, tegen Nas ser gezegd heeft dat er op de Rus sische vliegvelden „vrijwilligers" klaar staan om naar het Midden- Oosten te gaan zodra president Nasser er om zou vragen. Het bericht in de „New York Ti mes" is afkomstig uit Cairo. In Egyptische kringen had men ver klaard dat dit het antwoord is ge weest van Chroesjtsjef op de vraag van Nasser welke hulp hij van Rus land kon verwachten in geval de westelijke mogendheden Syric of Irak zouden aanvallen. GEMEENTERAAD BURGIl De Weeldeweg krijgt toch nog een oppervlaktebehandeling Afstheid van vertrekkende raadsleden In de jongste vergadering van de Burghse gemeenteraad is besloten tot aankoop van een grasmaaima- chine voor de prijs van f 3.373, Als voorwaarde stelde de raad dat het bijbehorende wagentje zal zijn voorzien van een goede reminrich- ting. Getracht zal worden met de sportvereniging tot een akkoord te komen voor het bouwen van een bergplaats voor de maaimachine bij het kleedlokaal. De voorzitter, burgemeester jhr. Van Citters, bracht in deze verga dering dank aan de scheidende raadsleden. Spr. herinnerde aan de talloze aktiviteiten van wethouder Van Zuijen, die om gezondheids redenen gedwongen ontslag heeft genomen. De voorzitter bracht de heer Van Zuijen hartelijk dank voor de grote door Tnem getrooste opofferingen. Burgemeester Van Citters dankte ook de heer S: J. Bouwman voor de goede zorgen die hij aan de gemeente heeft ge geven. De heer Van Zuijen zei in een weerwoord dat zijn plichtsgevoel hem altijd gedreven heeft en vond het spijtig de bouw van de nieuwe school als raadslid niet meer te zullen meemaken. Hij zei dank voor de vele aangename besprekingen. Ook dc heer Bouwman dankte voor de samenwerking en hoopte dat in de toekomst de vergaderingen in goede harmonie zullen mogen plaats vinden. Dc Weeldeweg In behandeling kwam vervolgens een voorstel van b. en w. om de Weeldeweg een oppervlaktebehan deling te laten ondergaan. Er zal aan het Waterschap Schouwen ge vraagd worden alsnog.deel te ne men in de kosten. De raad ver enigde zich met dit voorstel. Alleen de heer Duson kon zijn stem hier niet aan geven. „Geld voor lan taarnpalen is er niet en voor een dergelijk werk, dat door het Wa terschap Schouwen verprutst is. wel", aldus de heer Duson. In antwoord op een vraag van de heer W. v. d. Zande antwoordde de voorzitter dat de woning A 17 niet meer onbewoonbaar is ver klaard omdat dit nu een gebouw is geworden. De heer v. d. Zande had voorts klachten over de nieuwe deklaag van de Duinweg, die niet aan de eisen voldoet. „Brink" te Weslenschou\yen De heer v. d. Klooster wees op het onkruid op de „brink" te Wes- tenschouwen. Bovendien hebben de bewoners last van daar gepar keerde auto's. Voorts wees de heer v. d. Klooster op de onvoldoende aanduiding van het parkeerterrein te Westenschouwen. Bij G.S. is aanvraag gedaan om enige borden te plaatsen. Aanmerkingen had de heer v. d. Klooster verder or> de toestand der aanplantingen op „de Kure". Dezer dagen krijgen de bewoners een schrijven om deze aanplantingen schoon te houden. In het vervolg zullen slechts leveranciers met hun auto's op „de Kure" mogen komen. De heer v. d. Klooster infor meerde ook naar de lonen van de vrouwelijke studenten die de Oos tenrijkse woningen schilderen. Vra gensteller vond het. niet de manier dat dit werk wordt gedaan in dc vorm van een „aannemingssom". Volgens de heer v. d. Klooster ver dienen deze meisjes hierdoor veel te hoge lonen in verhouding met een gewone werkman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1