Three Castles Het rode bloedbad te Jekaterinenburg Irt september gereed Nog deze week persleidingen op hun plaats voor gemaal Dreischor Russische manoeuvres aan de zuidgrenzen LONDEN, 17-7, De aankondi- ging van Sowjetrussische manoeu vres die ter weerszijden van de Kaspische Zee zullen worden ge houden, aan de grenzen met Tur kije en Perzië4 is in Britse rege ringskringen rustig opgenomen. Officieel is geen commentaar ge geven maar in Britse diplomatieke kringen merkt men op dat de vorm van de aankondiging een minder dreigend karakter heeft als derge lijke Russische mededelingen ten tijde van de Suezcrisis. De mededeling van het Sowjet russische ministerie van defensie over de manoeuvres, die vrijdag 18 juli beginnen, stond onderaan een kolom op de achterste pagina van het partijblad de Prawda. Ingezonden mededeling ■y ^*1 Een dagelijkse puzzle: wat eten we vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht! (een originele ■en zo lekkere oplossint van Uuprobleem!) j Vi liter melk of liter water met 2 bouillonblokjes, 6o gram bloem, 6o gram roomboter, 200 gram in kleine blokjes gesneden belegen kaas, zout, peper, aroma, KAASRAGOUT OP TOAST Do boter smelten; de bloem droog erdoor roeren en met het vocht tot een gladde saus koken. Van het vuur af de blokjes kaas eraan tóe- voegen (zonodig even verwarmen, in de saus, maar niet doorkoken!). De saus op smaak afmaken met peper en zout en op warm geroos terd brood opdienen. Doe nog meer met kaas KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelburg I. de Tombe te Jaarsveld. Te Waarder B. M. Meijndert te Bergschenhoek. Benoemd tot vicaris te Utrecht (voor de evangelisatie-arbeid) C. A. Metting van Rijn, kand. te 's-Gravenhage. Beroepbaarstelling: de heer J. W. Zimmerman, Simon Stevinstraat 15II te Amsterdam-oost is beroep baar. Aangenomen naar Haarlem (vac. E. Pot) N. van Egmond te Muider- Geref. kerken Beroepen te Garijp: E. J. Duur- sema te Vorden. Aangenomen naar Penguin en Ulverstone (Tasmanië) (Ref. Chur ches) J. van der Staal te Vroom- hoop. Geref. kerken onderh. art. 31 k.o. Beroepen te Goes F. van den Bos te Avereest-Dedemsvaart. Te Schouwerszijl H. den Boeft, kand. te Helpman (Gron.) Examens. De classis Hoogeveen heeft praeparatoir geëxamineerd enij beroepbaar verklaard de heer J. Scheltens te Emmen, kand. aan de Theologisch Hogeschool te Kampen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Meppel en te Mld- wolda (Old.) W. Steenbergen, kand. te Zwolle. Beroepen te Doesburg W. Steen bergen, kand. te Zwolle. Beroepen te Maassluis G. Blom te Meerkerk. Beroepen te Lutjegast: W. Steen bergen, kand. te Zwolle. Bedankt voor Apeldoorn (2de pred. pl.) D. Henstra te Oud-Beij- erland. Bedankt voor Schiedam M. Vliet- stra te Eemdijk. Geref. Gemeenten Tweetal te Amsterdam: Centr. C. Hegeman te Genemuiden en A. Hofman, kand. te Aalst. Beroepen te Veenendaal: J. van der Haaren, kand. te Moercapelle. Beroepen te Tholen: J. van Haa ren, kand. te Moerdapelle. Beroepen te Lisse: H. van Gilst, te Dirksland. Ingezonden mededeling de traditionele echte Virginia u. NU voor de populqire prijs van EEN GULDEN per pakje 40 jaar geleden t 16 juli 1918 werd het Russische tsarengezin uitgemoord op één na 's-GRAVENHAGE. De Haagse miniatuurstad Madurodam is thans door de A.N.W.B. van wegwijzers voorzien. Het betreft hier uiteraard ook miniatuur-wegwijzers, 34 cm. hoog met armen van 6x3 cm., die net als de echte wegwijzers in de steden verwijzen -naar belangrijke punten, zoals centrum, havens en vliegveld. Op 18 mei van het jaar 1868 werd te Sint Petersburg, het latere Le ningrad, Nicolaas II Alexandrowitsj geboren. Op 16 juli van het jaar 1918, nu 40 jaar geleden, werd hij te Jekaterinenburg in de Oeral ver moord. De heerschappij der sowjets, die een heel tijdperk zouden beheersen, was begonnen. De 300-jarige pe riode van het tsarisme had een droevig sluitstuk gevonden. Vorst of vader? In 1894, dus toen hij 26 jaar oud was, besteeg Nicolaas II de tsaren- troon, die hij gedurende 23 jaar bezet zou kunnen houden. Hij was een goed, maar niet al te bijster ontwikkeld en dus voor zijn hoge functie weinig geschikt mens Tij dens zijn buien van koppigheid was er geen land met hem te bezeilen, maar overigens was hij, be gebrek aan kunde en persoonlijkheid, een plooibaar en voor alle mogelijke invloeden vatbaar man. Eigenlijk interesseerden zijn ge- zins- en familieleven de tsaar meer dan de staatszaken en hoe verder zijn regeringsperiode vorderde, hoe Monteurs bezig met montage machines (Van onze verslaggever) De bouw van het gemaal aan de Noorddijk te Dreischor is thans zo ver gevorderd, dat nog deze week de persleidingen op hun plaats kunnen worden gebracht. Voor dit karwei arriveerde dezer dagen bij het gemaal de 50 tons bok „Jonathan" van de sloperij „De Koophandel" te Nieuw Lek- kerland. De bouw van het gemaal begon vorig jaar juli met het slaan van de damwand in het water van de Grevelingen. Een gedeelte van de dijk moest worden weggegraven voor het storten van de betonplaat, waarna 't gemaal kon worden op getrokken. Monteurs zijn momen teel bezig met de montage van de machines en de twee pompen met een capaciteit van 75 kubieke me ter per min. In september gereed Op een zolderschuit, een meter of veertig buitendijks in de Gre velingen, slaat een dragline zijn grijper in het water om de geul te baggeren voor de persleidingen die straks het polderwater zullen af voeren. In september verwacht men het gemaal bedrijfsklaar te hebben. Eerst moet nog de toevoer- leiding met het ontvangbed met beton worden volgewassen en bijkomende grondwerken te wor den afgewerkt. Het gemaal wordt gebouwd door het aannemersbe drijf H. Stouten te Brouwershaven. RECHTZAKEN 's-GRAVENHAGE, 17-7. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de 32-jarige Barbara van der V. uit Den Haag wegens oplichting veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar, waar van vijf maanden voorwaardelijk me aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. De vrouw had vorig najaar een auto ge huurd en deze zes maal verkocht. Bij elke verkoop kreeg ze enige honderden guldens handgeld. Ze vertelde steeds aan de koper dat ze de auto nog even moest houden, totdat ze zelf een nieuwe had ge kocht. De officier van justitie had een zelfde straf gevorderd als de rechtbank nu heeft opgelegd, maar zonder aftrek van voorarrest. Vergeten - Eerlijk - Kattestaart Omleggingen - „Bon" en Wormenuurtje Zodoende wil het nog niet erg van de zomer, de bof en de maze len heersen, al heeft gelukkig daar niet iedereen zo'n last van, het weer is wel geschikt om er iets over te zeggen en tenslotte is daar het midden-oosten, waarvan we krampen in de maag (kunnen) krij gen. Beter is het laatste mogelijk heid maar vlug te vergeten, want aan onheilsprofeten hebben we niets. Eilandman weert altijd dap per de politiek uit zijn nietszeggen de verhaaltjes en daar blijft hij nu ook maar bij. Er zijn trouwens nog belangrijker zaken genoeg en gek we krijgen er oog voor, als het weer eens nijpt op moeder aarde, die al zoveel krampen heeft moe ten doorstaan. Zo vindt Eilandman het ook in deze dagen van het grootste belang, dat in vele tuinen de kattestaarten te bloeien staan. Laten we de zaak eerlijk houden, een bloeiende kattestaart is een verrukkelijk gezicht en het zou heel dom. zijn daar niet frekwent en energiek naar te kijken Deze week heeft, onder gestadige moessonregen, waarmede wij weer zo rijkelijk worden begiftigd, Eilandman de tocht naar de veel geroemde Westhoek ondernomen. Nee, nog niet om te kamperen, al zou het weer die verwachting wel wettigen. Hij wil het nu (even maar) over de weg hebben. Dat ze het toch niet hebben kunnen uit rekenen, snapt men zo een twee drie niet, maar er komt wel een weg bij, want de omleggingen zijn niet van de lucht. Er is in het don ker komende van Renesse één omlegging beslist niet goed te vin den, met als gevolg, dat het ver keer door blijft rijden en dan in de prut van een weg (met bitumen) in aanleg terecht komt. Eilandman is dat ook overkomen. Hij dacht aan een lekke band, maar bij on derzoek bleek er een teerkoek aan de band te zitten, die verder rijden onmogelijk maakte. Dit opwekkend tafereel werd overvloedig begoten en nu zal Eilandman daar geen kwaad van spreken, maar als men dit als vreemdeling overkomt is men toch niet bepaald „bon" af .Hij heeft ze gezien trouwens die vreem delingen, ingepakt in zeilen en zeil tjes, in jassen met kragen en met capuchons. Als een Geminiani sjorden ze tegen de felle wind op en gutsen maar. Het was geen op wekkend gezicht. In de Westhoek bezocht Eilandman het „huis der mysteries". Uit alle reten en gaten van deze zomerwoning (waarin gasten) kwamen (bar levende) oor wormen te voorschijn. Nu is de oorworm op zichzelf al geen aan trekkelijk huisdier, maar als het dan buit enzo somber is en men zit met al die oorwormen, dan be gint zelfs het vakantiebloed te ko ken. Enfin ,de heer des huizes bleek er goed mee te zijn. Die had iedere avond om een uur of tien, zijn „wormenuurtje". Hij sloeg met de „Niesbode" er op los en vertrapte toornig de beesten, die knersten onder zijn schoenzolen. Grote on gemakken In deze dagen in de gro te wereld? Ja, maar ook kleine on gemakken in de kleine wereld. Maar geef Eilandman toch de klei ne wereld maar meer hij aan zijn vrouw, de Duitse prinses Alice van Hessen, in Rus land herdoopt als Alexandra Fodo- rowna, overliet. Alexander begon zijn regering echter met vertoton van kracht, zij het dan schijnvertoon. Hij gaf te verstaan, dat hij de autocratische regeerwijze van zijn vader zou voortzetten. Dat zette bij een groot deel der bevolking onmiddellijk kwaad bloed. Want men wist uit ervaring, wat het betekende wan neer een autocraat de teugels van het bewind in handen had. Een autocraat is toch een heerser, die alle staatsmacht in zich verenigt, een alleenheerser, die geheel eigen machtig optreedt, die kan doen en laten wat hij wil. En dat was nu juist hetgene, waar het volk genoeg van had. Loden, last Ondanks het feit, dat tsaar Nico laas over enkele bekwame minis ters beschikte,lukte het ook hem niet de verarmde boerenbevolking van het onmetelijke Rusland tot een hogere levensstandaard te brengen. Integendeel, armoede en gebrek waren aan de orde van de dag. Hier kwam nog bij, dat er ten gevolge van de snel groeiende in dustrie een arbeidersstand op kwam, die zijn eigen problemen met zich bracht; problemen, waar ook al geen oplossing voor te vin den was. En dan zuchtte het volk ook nog onder een zeer zware be- lastiingdruk, terwijl de mannen werden opgeroepen voor het leger, om de Russische expansiepolitiek te verwerkelijken. Deze laatste leidde in 1904-1905 tot een oorlog met Japan, die nederlaag op neder laag bracht en daardoor de ellende nog groter maakte. Dit alles moest niet alleen lei den tot verzet, maar ook op revo lutie uitlopen. En deze kwam prompt in 1905. De regering werd gedwongen een doema, een parle ment, bijeen te roepen. Maar niet zodra keerde het buitenlandse ge tij weer enigszins, of de macht van de doema werd tot een minimum beperkt. De monnik Raspoetln Uiteraard vroeg de buitenlandse politiek gerede aandacht. Rusland bleef trouw aan het bondgenoot schap met Frankrijk en sloot in 1907 een entente met Engeland. Toen kwam het rampzalige jaar 1914. Tsaar Nicolaas had al eerder een defensief verdrag gesloten met zijn neef Wilhelm II, de keizer van Duitsland, maar dit was door de wederzijdse ministers niet geaccep teerd. En nu de lont in het kruit was gestoken, de ed de tsaar, door telegrafisch contact op te nemen met de keizer, nog een wanhopige poging, de algemene mobilisatie uit te stellen. Maar het was te laat. Europa vloog in brand. Mede door de bestaande familie relatie verdacht men tijdens de oor log het Russische hof van pro-Duit se gezindheid. Daar kwam nog bij de fatale invloed, die de monnik Raspoetin had op de tsarina en via deze ook op tsaar Nicolaas zelf. Raspoetin, een gewezen boerenzoon was monnik geworden, leidde in feite een liederlijk leven, maa rwist zich desondanks een aureool van heiligheid om de slapen te winden. Bovendien beweerde hij, over won derdadige kracht ente beschikken. En dit laatste bracht de tsarina er toe, Raspoetins hulp in te roepen ter genezing van de ziek troonop volger. Hoe wonderlijk het ook klinken mag, maar het hele hof kwam onder de verderfelijke in vloed van deze ongure „heilige", die niet een kon lezen en schrijven. Op weg naar de revolutie In de oorlog boekte Rusland eerst enige successen, maar deze werden al spoedig door grote te genslagen gevolgd. Eind 1916 telde het land reeds miljoen doden en 4% miljoen gewonden. De te genslagen, het moeten missen van mannen, vaders en zonen, de drei gende hongersnood, dit alles deed de roep om een andere regering steeds sterker toenemen. De tsarina, Alexandra Fjodorow- na, van afkomst immers een Duit se prinses, werd ervan beschuldigd tezamen met Raspoetin, een afzon derlijke vrede met Duitsland te hebben willen sluiten. De monnik werd op 29 december 1916 te Sint Petersburg vermoord en zijn lijk in de Newa geworpen. Tsaar Nicolaas ontbond de doe ma. Samenscholingen en betogin gen volgden. En op 11 maart 1917 werd er voor het eerst op de me nigte geschoten. Maar toen de sol daten 's avonds weer in hun ka zerne waren geconcentreerd, be gonnen zij te muiten en doodden een van hun officieren. De revolu tie was begonnen. Tsaristisch debacle Nieuwe betogingen volgden, som mige militaire leiders werden ge arresteerd. de openbare gebouwen bezet, politieke gevangenen in vrij heid gesteld. Uit de ex-leden van de doema werd een voorlopige re volutionaire regering gevormd Sowjets (raden) van arbeiders en soldaten kwamen tot stand. Op 15 maart stuurde de tsaar troepen naar Sint Petersburg. De toestand was voor tsaar Nicolaas onhoud baar geworden. Hij deed afstand van de troon en verzocht zijn broer groothertog Michael, het bewind in handen te nemen. Maar er viel voor deze niets meer in handen te nemen: de revolutie was niet te stuiten. Tsaar Nicolaas II werd met zijn hele gezin, tsarine Alex andra Fjodorowna, tsarewitsi Alexis, de „troonopvolger" en de tsarewna's Olga, Tatjana, Maria en Anastasia, de vier dochters, over gebracht naar Tsarskoja Selo en later, in augustus 1917 naar Sibe rië. Alexis was ziek, de vernede ring en het lijden voor het hele tsarengezin waren onbeschrijflijk, de toekomst was uitzichtloos. Het droeve einde en duistere naspel In april 1918 werd het tsaren gezin overgebracht naar Jekate rinenburg in de Oeral. Intussen was in Rusland de strijd tussen de Witten en Roden in volle gang. En de vrees besond, dat de tsaar toch nog door de „witte" legers zou wor den bevrijd. Dat risico wilden de roden" niet lopen. Op 16 juli 1918 werd tsaar Nicolaas II met zijn hele gezin koelbloedig vermoord. KORTE BERICHTEN MAASTRICHT. Op de Heugemer weg te Maastricht is de 47-jarige dienstbode M. H Bekkers uit Heu- gem-Maastricht door de haar ach terop komende bromfietser L. Maas uit Eijsden aangereden en zodanig gewond, dat zij tijdens het trans port naar het ziekenhuis overleed. ROTTERDAM. Eindelijk is dier gaarde Blijdorp weer eens in het bezit gekomen van een prachtig paar Chinese kraanvogels, waarmee een lang gekoesterde wens in ver vuld. Het woon- en broedgebied van deze vogels is oost Siberië en Mantsjoerije, als daar echter de he vige winterkoude intreedt gaan ze naar Korea en het dal van de Vangtse-Kiang. ARNHEM. Bij het begin van het topseizoen voor toeristenbezoek is een nieuwe kaart van de Veluwe verschenen. De kaart is in samen werking met de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer uitgegeven door de V.V.V 's van Apeldoorn, Arnhem en Ede. KERKRADE. In de bruinkool groeve „Anna" te Haanrade in de gemeente Kerk rade is de 56-jarige arbeider J. H Megens uit Hoens- broek bekneld geraakt tussen de rupsbanden van een kolenlager. De man was op slag dood. Vermoede lijk is hij uitgegleden over het dek- terrein waardoor hij door de bag ger werd gegrepen. HEERLEN. In het bovengronds bedrijf van de mijn „Laura" te Eygelshoven is de 25-jarige bank werker B. A. Ubachs uit Abbicht van een hoogte van 12 meter door een hijsgat gevallen. Hij werd zwaar gewond naar het St.-Jozef- ziekenhuis te Heerlen overgebracht waar hij enkele uren laier is over leden. De man voerde werkzaam heden uit in de wasserij van de mijn in opdracht van een aanne mingsfirma. Hij was gehuwd en vader van een kind. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Brouwershaven I-SVOWK 14-2 uuiouagavunu 10 net eersie iz-iai van Brouwershaven definitief kam pioen geworden in een thuiswed strijd tegen SVOWK, waarvoor - ondanks het gure, regenachtige weer, een goede belangstelling be stond. Deze kampioenswedstrijd kreeg nog een feestelijk tintje, toen wel vaststond dat de thuisclub zou winnen en de muziekvereniging Apollo" met pittige marsmuziek naar het sportveld toog en het 12- tal feestelijk de gemeente binnen haalde. Met de verenigingsvlag aan het hoofd, waarbij aanvoerder Slager de door voorzitter P. de Moor geschonken bloemen torste, werd een rondgang gemaakt over het Havenplein. In de wedstrijd waren beide par tijen aan elkaar gewaagd. Vele ballen gingen „uil" door de glad heid van het veld. Brouw speelde voor de rust veel beter dan er na, hetgeen de vraag deed rijzen of de voorsprong behouden zou blijven. Brouw nam de leiding door een mooie worp van L. v. d. Wielen, in de 20ste minuut (1-0). Even hierna liet J. Bokelaar een hem eigen worp zien vanaf de lijn, welke feil loos doel trof (2-0). Ouwerkerk had veel pech en kon diverse kansen wegens de gladheid niet onder con trole krijgen. Als J. v. d. Bos in de 38ste minuut vrij weet te lopen benut hij de scoringskans perfekt en brengt de stand op 3-0. Een vol gend doelpunt van Wurth keurde de scheidsrechter af wegens „lo pen". Uit een gekrioel onder de paal wist mej. Tonny van Beveren de bal te pakken te krijgen en schiet keurig in (4-0). Na rust vocht Ouwerkerk ver beten voor een doelpunt en het was Vijverberg die al gauw de korf met een mooie worp wist te vinden (4-1). Mej. Jonker had veel pech en haar worpen deden de bal over de mand balanceren. Ouwerkerk kreeg de kans de achterstand te verkleinen toen v. d. Bos een straf- worp veroorzaakte, maar Vijver berg miste helaas. Toch was het dezelfde sneler die voor Ouwer kerk het tweede doelpunt liet aan tekenen. Met de stand 4-2 kwam het einde van de wedstrijd, waar mede Brouw I definitief kampioen werd. Ingezonden stukken Mijnheer de Redakteur. In uw artikeltje over de stilte in Zierikzee, speciaal in het vakantie seizoen, wekt U de indruk dat e.e.a. alleen maar of grotendeels te wij ten is aan de provinciale boot die niet meer in Zierikzee aankomt en wegwijzers die de automobilisten rond de stad heen leiden.. Ten dele ben ik het daar wel mee eens, maar anderzijds ligt voor een groot deel de schuld bij de Zierik- zeese middenstand, die zoals be kend unaniem aan het klagen is maar ook de eerste is die wat kan hebben aan druk bezoek aan Zie rikzee. Maar wat presteren deze mensen nu om een bezoek aan Zie rikzee aantrekkelijk te maken? Zo meravondfeesten gaan niet. door, Poortersdagen evenmin, particulie re of breder opgezette attracties zijn niet mogelijk, drie of vier maal in het zomerseizoen muziek in de tent, ja wat wil men dan. De toe rist kan dan evengoed terecht in de Westhoek. Van de noodzaak van een gere gelde, goede attractie, bijzondere service en van aanpassing aan de anderen is iedere zakenman in Zie rikzee wel overtuigd. Maar als het op organiseren aankomt lukt er niets omdat er naar mijn mening te veel organisaties zijn die er op staan dat hun standpunt het enige goede is. Veel verenigingen lijden ook aan deze ziekte. Het Js maar te hopen dat Zierikzee gaat inzien dat het op deze wijze doodbloedt. Voor het te laat is zou ik dan ook aan willen dringen op beter overleg, met begrip voor eikaars belangen in de middenstandssector, herstel de fout geen zomeravond- feest te organiseren, probeer de poortersdagen weer voor te berei den, organiseer tentoonstellingen van wat thans door kunstenaars wordt gemaakt, geef concerten en filmavonden Maar laten we voor al zorgen dat het door allerlei rich tingen verscheurde Zierikzee een eenheid gaat vormen om de vreem deling en de inwoner een gezellig en goed gasthuis te bieden. EEN MIDDENSTANDER. ((Wij geloven niet dat men de middenstand van alles de schuld mag geven. Het gaat er vooral ook om, dat de burgerij zich in be staande of op te richten verenigin gen, daadwerkelijk toont dat de aangestipte belangen haar ter harte gaan. - Red.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6