DE ZIERIKZEESCHE COURANT IN EERSTE INSTANTIE GAAN 2000 BRITSE PARACHUTISTEN NAAR JORDANIË Britse regering krijgt meerderheid RUSSEN WILLEN GEEN A-OORLOG Zierikzeese raad unaniem tegen liquidatie van ziekenhuis te Noordgouwe VRIJDAG 18 JULI 1958 No. 18395 114e jaargang ZIGRIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent, Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 PRESIDENT VAN ISRAEL EN ECHTGENOTE VERLIETEN ONS LAND WEER „Mensen van goede wil moeien elkaar vinden" SCHIPHOL. 17-7. Donderdag morgen is president Ben Zvi van Israël, vergezeld van zijn echtge note, van de directeur-generaal van het ministerie van buitenlandse za ken dr. Walter Eytam en van zijn aide-de-camp Joseph Camel, met een constellation van de „Elal" van Schiphol naar Brussel vertrokken, waarbg het Israëlische staatshoofd o.m. uitgeleide werd gedaan door de opperceremoniemeester van H. M. de Koningin vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen. President Ben Zvi, zeide bij zijn afscheid dat hij diep ontroerd was geweest tijdens de samenkomsten met de leden van de Joodse ge meenschap, burgers van het grote Nederland. „Niet veel Joden van Holland hebben de wreedheden van het schrikbewind van de nazi-be zetting overleefd. De sporen van die periode zijn diep getrokken in de levens en de gedachten van deze Joden, maar gelukkig heb ik kun nen constateren, dat zij weer ver trouwen in het leven en in de toe komst hebben". President Ben Zvi zeide voorts, dat de banden van Israël met Ne derland een kostbaar goed voor zijn land vormen en hij sprak het vertrouwen uit, dat dit bezoek er toe zou hebben bijgedragen deze vriendschapsbanden te verstevigen. „Wij gaan door een zeer belang rijk tijdperk van de geschiedenis van het mensdom", aldus besloot de president zijn verklaring op Schiphol. „Het is belangrijker dan ooit, dat de mensen van goede wil in alle landen elkaar vinden en middelen zoeken om samen te wer ken. Hartelijk dank aan allen in Nederland voor deze ontvangst. Ik Veel offervaardigheid voor behoud Anne Frankhuis AMSTERDAM, 17-7. Op het ogenblik is reeds ruim f 155,000 in gezameld voor de aankoop van de aan het Anne Frankhuis grenzen de grachtenhuizen. Voor het einde van deze maand zal een bedrag van f 350.000 bijeengebracht moe ten zijn om het behoud van de his torische omgeving van dit huis aan de Prinsengracht te Amsterdam zeker te stellen. Dit deelde de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, van morgen mee op een persconferen tie. Ruim een maand geleden deed de burgemeester een beroep op de Nederlandse bevolking om financi ële bijdragen te leveren om het Anne Frankhuis in zijn eigen om geving te kunnen behouden en het huis zelf te kunnen inrichten tot een internaionaal ontmoetingscen trum voor de jeugd. Er worden dagelijks meer dan twee honderd brieven verstuurd en de oproep van de burgemeester wekt vele gunstige reacties. Vele bedrijven en particulieren hebben reeds bijdragen gestort. Ook het buitenland laat zich niet onbe tuigd. hoop, dat de dag zal aanbreken, dat wij opnieuw naar Nederland ko men". De Franse minister van Marine heeft donderdag de berichten te gengesproken volgens welke de Franse kruiser „De Grasse" bij Beiroet voor anker is gegaan. Het schip heeft bevel gekregen voor de kust van Libanon heen en weer te varen, samen met drie torpedo boot jagers en een bevoorradings schip. Tegen de ,bosvarkensmentaliteit, TILBURG, 17-7. De baldadigheid en het wangedrag van jongeren en ouden, waardoor jaarlijks voor honderdduizenden guldens aan bos en heide door brand en vernieling schade wordt berokkend, hebben er toe geleid, dat een comité „Na tuurbehoud en recreatie Brabants Centrum" is opgericht, dat zich tot taak heeft gesteld, de „bosvarkens mentaliteit" te bestrijden. Men is van mening, dat Nederland, dat slechts over 500 m2 recreatieruimte per inwoner beschikt, het grootste belang heeft bij een ongeschonden behoud van zijn natuurschoon, ze ker nu de verstedelijking steeds groter afmetingen aanneemt. Britse troepen zullen helpen de toestand in Jordanië stabiliseren Gevaar voor staatsgreep in dit land LONDEN, 17-7. Harold MacMil- lan heeft donderdagmiddag in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat Britse troepen van Cyprus naar Jordanië worden gezonden om de regering van koning Hoessein te helpen tegen agressie en bedreiging van de Jordaanse integriteit en on afhankelijkheid. De Britse troepen zullen helpen de toestand in Jor danië te stabiliseren. Jordanië heeft aan Engeland en de Ver. Staten hulp gevraagd. Het verzoek aan Amerika wordt nog overwogen. Het Britse optreden wordt volledig door Amerika ge steund, zo zei hij. Bij zijn uiteenzetting van de re denen voor het Britse ingrijpen, deelde de premier mede, dat woensdagavond laat een telegram van koning Hoessein was ontvan gen, waarin gewezen werd op de mogelijkheid dat donderdag een door de Ver. Arabische republiek georganiseerde staatsgreep in zijn land zou worden gepleegd. De be richten die wij zelf hadden ont vangen, bevestigden de Jordaanse vrees, zo zei MacMillan. Hij voegde hieraan toe, dat de Britse actie zal worden beëindigd als de Veiligheidsraad maatregelen neemt om de wettige Jordaanse regering te beschermen en vrede en veiligheid in Jordanië te hand haven. Het Britse besluit om te hulp te snellen is meegedeeld aan de Amerikaanse regering, aan de landen van het gemenebest en aan de NAVO-raad. INITIATIEVEN TOT BEHOUD VAN DE OLIE STROOM NAAR WEST-EUROPA Eventueel Iraaks verlies is draagbaar NEW YORK. In New Yorkse olie kringen schijnt men voor het mo ment geen al te groot belang te hechten aan de uit Engeland ont vangen berichten over het weder- instellen van een oliecommissie, die de olievoorziening van het land zal moeten verzekeren. Voor deze Amerikaanse houding worden de volgende oorzaken ge noemd: 1. Op het ogenblik vindt het ver voer der Iraakse olie nog onge hinderd voortgang. 2. Het Suez-kanaal is open voor de scheepvaart. 3. Het aantal beschikbare tank schepen is ruim voldoende om de behoefte te dekken, zolang het Suez-kanaal open is. Aangezien de Iraakse oliepro- duktie slechts op de zevende plaats staat in de wereldproduktie, reke nen de Amerikaanse oliekringen er op, dat bij het wegvallen van de Iraakse olie, de wereldbehoefte ge makkelijk op andere wijze zal kun nen worden gedekt, echter op voor waarde dat het Suez-kanaal vrij gepasseerd kan worden. Het probleem van de olievoorzie ning drukt dus nog niet zwaar op deze kringen. Om deze reden is dan ook nog geen enkele stap genomen om het „Middle East Emergency committee" opnieuw te vormen. In dien dit echter noodzakelijk zou worden zo voegt men hieraan toe, zullen alsnog maatregelen worden getroffen. Het hoofd van de olieafdeling van het Amerikaanse departement van binnenlandse zaken, Cardon, heeft verklaard, dat zijn personeel de ge beurtenissen in het midden Oosten nauwkeurig volgt, teneinde niet voor onvoorziene moeilijkheden te worden geplaatst. Amerikaanse mariniers plassen door het water naar het strand bij Bei roet. Op de achtergrond de landingsschepen, die hen naar- Libanon brachten. MacMillan deed verslag Iraakse revolutie mag niet overslaan LONDEN, 17-7. Premier MacMil lan heeft donderdagavond aan Het begin van het spoeddebat in het La gerhuis over het zenden van Britse troepen naar Jordanië meegedeeld, dat er in de eerste instantie twee duizend parachutisten worden ge stuurd. Van de ontwikkeling van de toestand in Jordanië, waar het thans rustig is, zal het afhangen of dit aantal genoeg is. MacMillan zei dat de V.S. donderdagochtend vóór de landing van de eerste Britse militairen verkenningsvliegtuigen naar Jordanië hadden gezonden. (Volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie te Lon den, was in de ochtend een groep van honderd Britten in Am man geland. Om half vier in de middag volgde het merendeel van de overige parachutisten). Premier MacMillan verklaarde dat koning Hoessein en zijn rege ring niet van plan waren om van de kotnst van de Britse militairen gebruik te maken om Jordaanse troepen vrij te maken voor een aanval op Irak. Hij herhaalde dat de Britten alleen naar Amman wa ren gekomen om te voorkomen dat de revolutie in Irak zich lot Jor danië uitbreidt. De Britse actie werd geheel door de V.S. gesteund. Trou wens, tijdens de kabinetsvergade ring te Londen in de nacht van woensdag op donderdag" had hij, MacMillan, tweemaal telefonisch met Washington overleg gepleegd voordat het kabinet definitief het besluit nam tot de troepenzending naar Jordanië. LONDEN, 17-7. De Britse rege ring heeft donderdagavond in het Lagerhuis een vertrouwensstem- ming over haar besluit om para chutisten naar Jordanië te zenden, met 314 tegen 251 stemmen - een meerderheid van 63 stemmen - ge wonnen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wijk soms eens van de be- gane paden af: dan zult u on- getwijfeld iets vinden wat u 1 tevoren nooit gezien hebt. STAVENISSE. De Nederlandse schipper Jacobus Moerland uit Sta_ venisse (Zeeland) is te Harelbeke (België) in de sluis gevallen. Toen men er in slaagde hem uit het wa ter te halen, was hij reeds over leden. Hij was gehuwd en vader van 3 kinderen. WASHINGTON, 17-7. Hoge amb tenaren van de Amerikaanse ge heime dienst zjjn van oordeel - al dus een bericht uit Washington - dat de Sowjet-Unie geen algemene atoomoorlog met het Westen wil riskeren door direct in het Midden- Oosten in te grijpen. De Russen zouden zelfs geen „vrijwilligers" willen zenden, zoals communistisch China in de Koreaanse oorlog heeft gedaan. Coördinatie zoeken met Rode Kruis ziekenhuis Bilandelijke protestactie voor betere veerdiensten De raad der gemeente Zierikzee heeft in de gisterenavond gehouden vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Djjck- meester, unaniem het voorstel van het dagelijks bestuur van het zieken huis „Schouwen-Duiveland" te Noordgouwe, tot opheffing van de „Ge meenschappelijke regeling voor beheer en-exploitatie van een zieken huis op Schouwen-Duiveland", verworpen. Zoals bekend heeft het bestuur van het voormalige ziekenhuis meer dere pogingen aangewend om aan de gebouwen een andere bestemming te geven, toen de ziekenhuistaak op het eiland werd overgedragen aan de „Stichting Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duiveland". Uiteindelijk werd besloten het oude ziekenhuis te Noordgouwe te gebruiken voor chronische zieken en bejaarden, waarvoor verdere plannen waren uit gewerkt. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben echter tegen de op gestelde plannen ernstige bedenking geuit en de vereiste goedkeuring niet willen verlenen. Het algemeen bestuur van het ziekenhuis „Schouwen-Duiveland" is dan ook van mening dat er geen voldoende mogelijkheden meer bestaan om verdere stappen in deze richting te doen en dat thans zo spoedig mogelijk tot liquidatie van het ziekenhuis dient te worden overgegaan. In een uitvoerig betoog deed de heer J. W. van den Doel (A.R.) een dringend beroep op het bestuur van het ziekenhuis dit voorstel tot liquidatie in te trekken. Spreker wees er op dat het probleem van de bejaardenzorg - en daarmee nauw verbonden het probleem van de verzorging van chronische zie ken - toenemende belangstelling vragen. Speciaal met de doelstel ling de chronische zieken te ver zorgen verrezen in verschillende delen van Zeeland tehuizen. Deze hebben geen van alle te klagen over onderbezetting, integendeel, in de meeste gevallen moet een wachtlijst worden aangehouden, al dus de heer v. d. Doel. Spreker wees met nadruk op het grote pro bleem van verplaatsing van de pa tiënt. Deze verplaatsing van oude mensen, het weghalen uit hun om geving en het onderbrengen in in richtingen in andere delen van het land, vormt een der grootste pro blemen en is vaak een belemme ring voor herstel dat niet is uitge sloten. Waren voorheen de tehui zen voor chronische zieken zonder meer verpleeghuizen, de laatste tijd begint meer en meer door te drin gen dat een verpleeghuis zonder meer niet voldoende is, zo ver volgde spreker. Om te beginnen is een verpleeghuis voor deze mensen al een stap in de goede richting, maar een verpleeghuis zal, wil het goed zijn, tevens de mogelijkheid moeten bezitten om deze patiënten daadwerkelijk te kunnen behande len. Daarom is het van groot be lang - aldus de heer v. d. Doel - dat een tehuis voor chronische zie ken kan aanleunen tegen een zie kenhuis, waardoor het mogelijk is te profiteren van een goed geoutil leerde afdeling voor revalidatie en fysische therapie. Het is daarom begrijpelijk - aldus spr. - dat G.S. stellen dat een dergelijk tehuis te genwoordig aan zeer hoge eisen van medisch-sociale aard moet vol doen. De heer v. d. Doel vond het niettemin onbegrijpelijk, dat deze eisen niet zijn gesteld bij de op richting en exploitatie van andere tehuizen voor chronische zieken in Zeeland. „Wat voor Schouwen-Duiveland dringend nodig is" - zo vervolgde spr. - is een inrichting waar onze chronische zieken kunnen worden verpleegd. Daarnaast staat de eis dat het ook noodzakelijk is dat de patiënten kunnen worden behan deld. Wat zou het een prachtige op lossing zijn indien te Noordgouwe een tehuis voor chronische zieken in exploitatie kon worden genomen en daardoor de nood van zovele chronische zieken, die thans nog elders worden verpleegd, gelenigd kon worden". De heer v. d. Doel was van me ning' dat alleen reeds het feit dat aan de patiënten van Schouwen- Duiveland de gelegenheid kan ge boden worden verpleegd te worden in een hen vertrouwde streek, te midden van familie en kennissen (die hen dan gemakkelijker en ook veel vaker kunnen bezoeken) een weldaad zou betekenen. Door het aanwezig zijn van deskundig toe zicht op de verpleging van de pa tiënten, zouden de bedverblijven tot een minimum kunnen worden beperkt. Ook de inkoop voor de keuken, de bewassing, de linnen voorziening, het zou naar de me ning van de heer v. d. Doel alles gecoördineerd kunnen worden. Spreker betwijfelde of alles wel is gedaan wat mogelijk is om de plannen te verwezenlijken en waar schuwde er voor dat het gebouw bij liquidatie voor een appel en een ei van de hand zal gaan. „Na ver loop van jaren zal het besef van de dringende noodzaak van een eigen tehuis voor chronische zieken en bejaarden tot de bevolking zijn doorgedrongen, maar dan zullen kostbare offers gebracht moeten worden", aldus spreker, die ten slotte nogmaals een dringend be roep deed op het bestuur van het ziekenhuis het voorstel tot liqui datie in te trekken en alles in het werk te stellen dat de patiënten van het eiland in eigen omgeving kunnen worden verpleegd. Alle raadsleden stelden zich zon der reserve achter het betoog van de heer van den Doel, zodat beslo ten werd niet met het voorstel tot liquidatie van het ziekenhuis Noordgouwe akkoord te gaan cn krachtige pogingen aan te wenden alsnog de gebouwen een bestem ming te geven als tehuis voor chro nische zieken en bejaarden. Protestactie voor betere veren Een andere kwestie van eilande- lijk belang werd aangesneden door het raadslid mevr. v. d. Werve- Schouls (P.v.d.A.) bij het aan de orde komen van een schrijven van b. en w. van 's Heerenhoek, waarbij een motie was gevoegd inzake de verhoging van de veertarieven op de Westerschelde met het verzoek aan de raad hieraan adhaesie te be tuigen. Mevr. v. d. Werve en met haar de heer de Moor, vond dat de bevolking van Schouwen-Duive land meer reden tot klagen heeft over de veertarieven dan het pu bliek in Zeeuws-Vlaanderen. De heer de Moor bracht klachten naar voren over het regelmatig over tijd zijn van de provinciale boot, over de lange reisduur en de hoge veer- kosten. Spreker voelde alles voor een eilandelij ke actie om te komen tot een verbetering in deze toe stand. De voorzitter meende dat de recente ervaringen met het veer in derdaad niet gelukkig zijn. „De dienstregeling is in de praktijk niet uitvoerbaar", aldus de burgemees ter, „de verkeerssituatie is er zeer zeker niet op vooruit gegaan". De raad besloot unaniem deze zaak met de andere gemeenten op het eiland aan te pakken. De heer van den Doel stelde als voorwaarde dat de actie op fatsoenlijke wijze gevoerd zal worden daar hij anders zich ge noopt zal voelen zich hiervan te distanciëren. De voorzitter wees er op dat de argumenten van Schou wen-Duiveland wel zo sterk zijn dat de voorgenomen actie in het geheel niet onfatsoenlijk behoeft te worden gevoerd. Het schrijven van b. en w. van 's Heerenhoek werd voor kennisgeving aangenomen. Diverse zaken Vastgesteld werd hierna het con- cept-besliut tot le wijziging van de bezoldigingsverordening vakleer krachten en idem huurcompensatie en duurtetoeslag alsmede de inte rimregeling ziektekosten voor het daarvoor in aanmerking komende gemeente-personeel. Tot opzichter in vaste dienst bij de centrale dienst „Noord-Zeeland" werd m a.s. be noemd de heer S. M. W. de Korte. Voorts besloot de raad in principe medewerking te verlenen voor de aanschaffing van nieuwe school- meubelen ten behoeve van de Christelijke school voor gewoon la ger onderwijs alhier. De raad machtigde vervol gens b. en w. tot het doen van de uitgaven voor de gecombi neerde bouw van twee scholen voor U.l.o., waarvoor thans vaste financieringsmiddelen aanwezig zijn in de vorm van een door de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten ver strekte geldlening en het be drag van het uit hoofde van de bij de rentespaarbrief 1957 uit gesproken bedrag ten gunste van Zierikzee. (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1