sHAG-BEURs De ontwikkeling rond Irak en Jordanië TACTISCHE EENHEDEN AMERIKAANSE LUCHTMACHT IN EUROPA IN VOOR-ALARM NIEMEIJER W II/////// Cfaoot L- 1/i'tgUtta'-ïe&eM I Ii w Nu NIEMEIJER Virginia shag in handige STAD EN PROVINCIE Gebied wordt bestreken van noordwest-Europa tot Midden-Oosten BONN, 16-7. Van de zijde van de Amerikaanse luchtmacht in Europa is woensdag meegedeeld, dat de tactische eenheden en de verzor gingstroepen van de Amerikaanse luchtmacht in Europa op het ogen blik „in een toestand van voor alarm" zijn gebracht om het hoofd te kunnen bieden aan onverwachte gebeurtenissen, voortvloeiend uit de internationale crisis. In de verklaring van het hoofd kwartier wordt gezegd dat de Ame rikaanse luchtmacht in Europa een gebied bestrijkt, dat zich uitstrekt van noordwest-Europa tot het mid den-oosten. Een woordvoerder van het hoofd kwartier verklaarde dat do lucht brug van Globemaster-transport- toestellen voorlopig tot stilstand is gekomen. De woordvoerder zei dat het vooralarm niet betekent dat alle verloven zijn ingetrokken. Van bevoegde Amerikaanse zijde in Madrid is voorts meegedeeld, dat alle luchtbases van de V.S, in Spanje in staat van alarm zijn ge bracht, De V.S, hebben o.m. lucht bases in Torrejon bij Madrid, in Saragossa, Moron de la Frontera, San Paolo en Rota bij Cadix. Van de zijde van de Amerikaan se luchtmacht in Rome is meege deeld, dat er in de middaguren van woensdag circa 20 Amerikaanse Iwecmolorige transporttocstellen van het type C-119 in Napels zul len landen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Tijdens oefenin gen van de Eerste Nederlandse Pa rachutistenclub, die op het vlieg veld Zestienhoven te Rotterdam werden gehouden, is de sprong van de 27-jarigê luitenant ter zee twee de klasse, Y. Smit uit Scheveningen gedeeltelijk mislukt. Na zijn sprong uit het militaire vliegtuig kwam hij ongelukkig op het veld terecht, waardoor hij vermoedelijk een her senschudding opliep. Hij moest in ieder geval in het Westerziekenhuis te Rotterdam worden opgenomen. EINDHOVEN. Het 9-jarig jonge tje A. S. liep in de Laagstraat in het stadsdeel Gestel plotseling de weg over. Op hetzelfde moment passeerde een zware vrachtauto, bestuurd door H. van G. te Nijme gen. Het knaapje liep tegen de wa gen op en kreeg daarvan zulk een zware slag, dat het op slag dood was. ESSEN. De 40-jarige bromfietser G. Laferte is, toen hij vanuit het Asserbos de straatweg Assen-Bei- len opreed, door een autobus gegre pen en zo ernstig gewond, dat hij even na aankomst in het Wilhel- minagasthuis is overleden. 's-GRAVENHAGE. Op 2 augus tus zal het 100 jaar geleden zijn dat wijlen koningin Emma te Arolse werd geboren als dochter van vorst George van Waldeck- Pyrmont en prinses Helena van Nassau. DEN HAAG. Reeds een groot aantal vooraanstaande figuren uit de Europese samenleving heeft de uitnodiging aanvaard om deel te nemen aan de „bijzondere" ope- ningsvlucht van de K.L.M., die op 1 november a.s. onder gezagvoer der A. D. Smitslaar via de Noord pool naar Tokio leidt. dubbel geplastïceerd dubbel handig nooit uitgedroogde shag Minstens 40 sigaretten van de allerbeste goudgele Virginia tabak rolt u met gemak uit deze moderne SHAG'BEURS verpakking. Profiteer er direct van! TOERISME EN MIDDENSTAND 1. De banden tussen toerisme en middenstand (Van een medewerker). I. De banden tussen het toerisme en de middenstand zijn al eeuwen oud. Het prototype, van de moderne middenstander, die aan de toerist zijn diensten bewijst, was in de middeleeuwen de herbergier, die gastvrijheid verleende aan de rei zende kooplieden en de pelgrims, de toeristen uit die dagen. Het mo derne toerisme verschilt in aard en omvang dermate van het reizen en trekken in vroeger tijden, dat het hiermede nauwelijks te vergelijken- valt. De banden met de midden stand zijn echter behouden geble ven, zij zijn zelfs veelvuldiger ge worden. Er is niet alleen het „her bergen" van de toerist, hetgeen: overigens op de dag van vandaag zeer verschillende vormen heeft aangenomen, nl. van het meest luxueuze hotel tot de jeugdherberg en het kampeerhuisje. Bovendien moeten aan de moderne toerist tal van goederen en diensten worden verstrekt. Dit laatste is tengevolge van het massa-toerisme zelfs zeer belangrijk geworden: bij het toeris me van de zg. dagjes-mensen ligt het accent op het vervoer. Bij het zg. „sociale" toerisme staat de ver zorging van de toerist in de vorm van verstrekking van een verblijf niet eens meer altijd voorop: vaak immers zorgt de toerist zelf voor zijn verblijf in eigen kampeerwa gen of tent. Maar ook voor de ho telgast is het verstrekken van goe deren en diensten door anderen dan de hotelier veel belangrijker ge worden dan voorheen. Welke banden zijn er zo al tussen het toerisme en de middenstand? Allereerst houden zich met de verzorging van de toerist bezig de hoteliers, de pensionhouders, de restaurateurs en de caféhouders. Het zijn de opvolgers van de her bergiers van vroeger tijden. Zij ver vullen altijd nog een basisfunctie in de toeristische bedrijvigheid. Welnu, in Nederland behoren 97 pet. van de horeca-ondernemingen tot de middenstand. Ook het bun- galowbedrijf moet tot de midden stand worden gerekend. Het bieden van een verblijf en van verzorging is bij lange niet de enige band, die het toerisme met de middenstand bindt. Sinds vele toeristen hun huishouden mee op reis nemen, voor eigen slaapgele genheid zorgen en hun eigen potje koken, kan men zelfs zeggen, dat in het geheel van de toeristische bedrijvigheid de verzorging van de vakantiegangers door bedrijven is afgenomen. Maar ook voor de toe rist, die in een hotel verblijft, geldt, dat hij ook uitgaven doet voor ver voer en amusement; bovendien geeft hij geld uit aan allerlei aan kopen. i Ook bij het vervoer van de toe rist vervult de middenstand een belangrijke functie. Worden spoor wegen en trams steeds en autobus diensten meestal door grote maat schappijen geëxploiteerd, de toe- ringcar-bedrijven zijn bijna alle middenstandsondernemingen, even als dit met de-taxi-ondernemingen het geval is. De middenstand heeft tevens een groot aandeel in het amusement van de toerist. Een belangrijke rol bij de toeris tische bedrijvigheid spelen ook de aankopen van de toeristen. De Ne derlandse toerist koopt souvenirs, prentbriefkaarten en versnaperin gen. Op de buitenlander oefenen daarnaast tal van Nederlandse pro_ dukten een grote aantrekkings kracht uit. De beoefenaren van het sociale toerisme doen voor zeer be langrijke bedragen huishoudelijke inkopen, daar zij hun huishouden naar hun vakantieverblijf hebben verplaatst. I ZIERIKZEE Toch nog zomeravond feesten Naar wij vernemen hebben en kele personen alhier het initiatief genomen alsnog de zomeravond feesten te doen plaats vinden. De voorbereidingen daartoe zijn in een ver gevorderd stadium. Van de ge meentelijke autoriteiten is alle me dewerking toegezegd. In ons blad van morgen hopen wij meer con crete gegevens te kunnen verstrek ken. Aan de Rotterdamse Huis houdschool, Graaf Florisstraat, be haalde mej. H. Coumou dezer da gen het diploma als „Huishoudkun dige voor inrichtingen". NIEUWERKERK Nieuw orgel in Ned. Hervormde kerk Zondag 13 juli jl. is het nieuwe orgel, staande in de Hervormde kerk alhier, in gebruik genomen. Het orgel, mechanisch systeem met een klavier en aangehangen pedaal bevat: de navolgende stemmen: Quintadeen 16', Praestant 8', Hol- pijp 8', Octaaf 2- en Mixtuur 4-6 st., totaal 636 pijpen, is gebouwd door de firma W. van Leeuwen te Lei derdorp. Het instrument is bestand tegen de warmte van de heteluchtkachel welke in de koude jaargetijden wordt gestookt. De bouw heeft plaats gehad onder toezicht van de orgelcommissie van de Ned. Her vormde Kerk, terwijl het Nationaal Rampenfonds het financiële ge deelte voor haar rekening heeft ge nomen. Tijdens de extra collecte speelde de organist, de heer A. Boogert, enige orgelsoli, waarbij de voortreffelijkheid van het instru ment duidelijk werd gedemon streerd. De officiële overdracht zal eerst plaats vinden wanneer de kerkres tauratie geheel is voltooid. ONDERWIJS Hogere Techn. School Dordrecht Aan de Hogere Technische School te Dordrecht slaagden voor het eindexamen Werktuigbouwkunde de heren P. K. Geluk en M. J. Con- standse te Zierikzee en voor het eindexamen afdeling Weg- en Wa terbouwkunde de heer C. M. A. van Veldhoven te Haamstede. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 15-7. Aangevoerd 2582 stuks vee (weektotaal 4439), t.w.: 250 vette koeien en ossen, 723 stuks gebruiksvee, 280 vette kalve ren, 267 graskalveren, 358 nuchtere kalveren, 73 varkens, 32 biggen, 105 paarden, 31 veulens, 438 scha pen en lammeren, 25 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,95-3,20, f 2,70-2,85, f 2,50- 2,60, vette kalveren f 3,00-3,25, f 2,65-2,95, f 2,20-2,65, slachtpaar- den f 2,25-2,00-1,80. Prijzen per stuk: graskalveren f 500-450-300, nuchtere kalveren f 80-70-60, biggen f 65-45-40, veu- lens f 380-300-250, schapen f 95- 80-70, lammeren f 100-80-70, kalf- en melkkoeien f 1200-975-850, vare koeien f 850-750-680, vaarzen f 900- 800-600, pinken f 625-500-400. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Unitas I-Burgh II 3-2 In een slappe wedstrijd is Unitas er opnieuw op het nippertje in ge slaagd zich de Burgh-reserves van het lijf te houden. Unitas begon met elf spelers, maar slaagde er desondanks toch in na vier minu ten door v. d. Maas de leiding te nemen (1-0). Burgh kon van de nu merieke meerderheid geen gebruik maken en toen na een kwartier spelen de twaalfde speler het veld in kwam, werd het al spoedig 2-0 door Hage. De aanvallen van Burgh wei-den nu iets gevaarlijker en drie minuten later speelde mej. Rijn berg zich vrij en het was 2-1. In de Unitas-aanval had De Jong enkele malen pech met zijn schoten en voor de rust kwam er in de stand dan ook geen verandering meer. Vier minuten na rust had De Jong met een ver schot eindelijk succes (3-1). Het werd nu een vol komen gelijkopgaande strijd en in de elfde minuut bracht een der Burgh-heren met een mooi schot de spanning weer terug (3-2). Na dit doelpunt kwamen beide ploegen wat meer op dreef, maar verder dan enkele schoten van v. d. Hoek (Unitas) op de mand, kwam het toch niet. Met deze overwinning heeft Unitas wel iets meer gekre gen dan het qua veldoverwicht verdiende. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht op 13 juli uit Duffel (68 km), met jonge duiven. In con cours: 269 duiven. 1, 16, 28, 29, 35 C. v. d. Hoek; 2, 12, 26-51 C. Seijbel; 3, 34, 58 A. Bakker; 4, 13, 19, 30, 41, 67 J. Wil- tenburg; 5, 22, 60, 65 H. Koster; 6, 11, 18, 25, 39, 43, 44, 46, 56 F. Maijs; 7, 8, 27 C. Krijger; 9, 10, 31, 42 Gebr. Dalebout; 14, 20, 21, 32, 40, 54 J. Verwest; 15, 23, 53 G. Kris- talijn; 17 W. den Boer; 24, 36 L. Koster; 33, 59 J. A. ten Haaf; 37, 64 A. Berrevoets; 38, 48 C. J. Dale bout; 45 M. Saman; 47, 68 J. M. Fe- leüs-J. Hagesteijn; 49, 61, 63 H. Merle; 50, 55 J. Pankow; 52, 62, 66 J. Bolier; 57 C. Berrevoets. Strijdmacht naar onbekende bestemming - Meer mariniers indien nodig - Koning Feisal gewond? Moskou spreekt van agressie Plunderingen in Bagdad vraagt omTsteun WASHINGTON. Het Amerikaan, se ministerie van defensie heeft dinsdag meegedeeld, dat het tac tische luchtcommando een strijd macht naar een - niet nader ge noemde - overzeese bestemming heeft gezonden. In de bekendmaking wordt deze maatregel een „beweging voor be tere paraatheid" genoemd. Er werden geen bijzonderheden gegeven. President Eisenhower heeft dins dagavond in een speciale boodschap aan het Congres verklaard, dat er meer militairen dan de 5.000 mari niers naar Libanon zullen worden gezonden, indien dit nodig blijkt. NIEUW DELHI. Premier Nehroe van India noemde op een massa bijeenkomst te Allahabad de staats greep in Irak „een aanwijzing voor het groeiende Arabische nationa lisme". BONN. Er zijn grote troepen- transportschepen op het vliegveld Rhein-Main bij Frankfort geland, die zijn opgestegen van de lucht basis Donaldson in de Amerikaan se staat South Carolina, aldus heeft het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Wiesbaden dinsdagavond bekend gemaakt. ANKARA. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Fatin Zor- lu, heeft ontkend dat Turkije val schermtroepen naar Jordanië of Libanon zou hebben gezonden. Hij voegde hieraan toe dat zijn rege ring de Amerikaanse landing in Libanon volkomen goedkeurt. Volgens welingelichte kringen te Ankara is koning Feisal gewond en vervolgens gearresteerd. Men be vestigde voorts de dood van kroonprins IIIa(h en oud-premier Noeri es Said. WASHINGTON Te Washington is van gewoonlijk welingelichte di plomatieke zijde vernomen dat Jordanië de Verenigde Staten ver zocht heeft het met manschappen en wapens te steunen. De Amerikaanse regering zou het Jordaanse verzoek hebben ingewil ligd. MOSKOU. „Tass" maakt melding van een artikel in de „Prawda", het officiële dagblad der Sowjet-Rus- sische communistische partij, gete kend door „waarnemer", waarin wordt verklaard dat het aan wal gaan van Amerikaanse troepen in Libanon een „daad van openlijke agressie door de V.S. in het nabije oosten" is. WASHINGTON. De drie batal jons Amerikaanse mariniers, die dinsdag jl. in Libanon aan wal zijn gegaan, behoren tot de beroemde tweede Amerikaanse divisie mari niers, die zich grote glorie hebben verworven bij de gevechten in de tweede wereldoorlog tegen de Ja panse strijdkrachten in de Grote oceaan. ANKARA. Het Turkse blad „Ieni Istanbul" meldt dat de Iraaks- Turkse grens, die sedert 14 juli is gesloten, in de nacht van dinsdag op woensdag is heropend. Berichten uit Bagdad, die in An kara zijn ontvangen, gewagen van plundering van de woningen van Iraakse leiders en een aantal rijke Irakezen tijdens* de opstand. In de Iraakse hoofdstad zouden 250 men sen vermoord zijn. ANKARA. Volgens het Turkse blad „Ieni Istanbul" is koning Fei sal van Irak een gevangene van de opstandelingen. Hij zou spoedig, waarschijnlijk woensdag, voor een militair tribunaal verschijnen. DE GROTE OPSTAND 70. „Hij liegt!" gilt Mattheo en wanhopig tracht hij zich los te rukken uit de sterke handen, die hem dc zaal uitsleurcn. Cesarc heeft weer in zijn zetel plaats genomen en schilt onverstoorbaar een sinaasappel,... Achter hem klinkt, zwakker en zwakker, het gejammer van de ongelukkige. „Genade.ik ben geen spion. Ccsare! Jij bent net zo'n tiran als ridder Crithon en het zal je ver gaan zoals hem!" Dan slaat een deur dreunend dicht en is het weer stil in het ver trek. Het spotlachje, dat bij Matthco's laatste uitroep Cesare's mondhoeken plooide, verdwijnt plotseling. Buiten klinkt geroeze moes van stemmen, met daarbovenuit een sterke, heldere slem als van iemand die een betoog houdt. Driftig loopt Ccsare naar het raam en opent het venster. Op het bordes van hel raadhuis, Vlak onder hem, staat een man dc saamgeschooldc burgers toe te spre ken. En in die man herkent hij onmiddellijk Aram.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6