Socioloog zou aantal Westhoekgemeenten willen zien gereduceerd tot twee Plannen voor bouw bejaardenwoningen te Renesse in ver gevorderd stadium RE NESSE VROEG ADVIES Talrijke argumenten pleiten tegen samenvoeging met Haamstede (Van onze redakteur) Op de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Renesse (men zie ook elders in dit nummer) is het door dr. K. van D(jk te Groningen - op verzoek van de raad - samengestelde sociologisch rapport in behandeling genomen, waarin de samensteller met betrek king tot de gemeentelijke samenvoeging op Schouwen-Duiveland, voor de Westhoek concludeert tot het vormen van twee gemeenten, n.l. Burgh-Haamstede (1) en Renesse, Noordwelle en Serooskerke (2). De raad kon zich met de inhoud van het rapport verenigen. De heer Ste- vensc wilde zich later over het rapport uitspreken, omdat hem de tijd had ontbroken het te bestuderen. Het voorstel van dr. van Dijk is in tegenstelling met het wetsontwerp tot gemeentelijke herindeling, dat alle vijf westhoekgemeenten tot één gemeente wil zien samengesmolten. Als hoofdargument voert dr. van Dijk aan, dat beide nieuw te vormen gemeenten één kern hebben, die in de komende jaren een sterke groei kan verwachten, van zodanige omvang zelfs, dat elk van beide ge meenten binnen betrekkelijk korte tijd een inwonertal zal bereiken, dat dat van de 5 huidige gemeenten tcsamen evenaart, zo niet overtreft. Uitdrukkelijk stelt dr. van Dijk, dat bij aanvaarding van het twee gemeenteplan de gemeenschappe lijke zorg voor het natuurreservaat, alsmede het overleg op het gebied van het toerisme, een nadere boven gemeentelijke regeling vergt. Het streekplan dat op stapel staat, opent daartoe - volgens de schrij ver enige wegen. Als alle sociologische rapporten is het dokument van dr. van Dijk een lijvig stuk, waarin hij diep in gaat op de voor- en nadelen der gemeentelijke indeling. Hij con cludeert dat een levensgemeen schap als basis voor een gemeente lijke indeling illusoir lijkt, daar de ze gemeenschap gebonden is aan een betrekkelijk gering aantal deel genoten en de immigrant (forens) toerist tegenover een gesloten groep plaatst. De zg. belangengemeen schap kan een belangrijk argument voor samenvoeging zijn. In Schou wen vinden wij een groeiende be volking in een gebied met toene mende werkgelegenheid in de toe ristische sector en aan de andere kant een teruglopende bevolking in een gebied met afnemende werk gelegenheid in de agrarische sector, als men Westhoek en het „platte van Schouwen" tegenover elkaar plaatst. Tegenstroom van- de ont volking kan zijn de herbevolking van het platteland vanuit de ste delijke centra. Deel van deze her bevolking is de tijdelijke vakantie bevolking, die voor Renesse - bij volle bezetting - 7000 extra bewo ners uitmaakt. Ten aanzien van de autono me taak en zelfs ook t.a.y. sommige taken van medebe wind, betwijfelt" schrijver of samenvoeging van gemeenten zal leid en tot een grotere be stuurskracht. Bij zijn argumentatie hanteert de schrijver de (al eerder genoemde) onderscheiding tussen een belan gengemeenschap en een levensge meenschap. De belangengemeen schap wint in kracht wanneer meer belanghebbenden toetreden, maar de intensiteit van de samenleving binnen een levensgemeenschap ver list in kracht bij toeneming van het aantal deelgenoten. Middelen van bestaan Wat betreft de middelen van be staan is de Westhoek te verdelen in twee belangengemeenschappen, nl. op agrarisch gebied (landbouw, fruitteelt en veeteelt) en op het ge bied van de rekreatie (vreemdelin genverkeer en strandexploitatie). De toenemende rekreatie zal een uitbreiding van het verzorgend ap paraat vergen, hetgeen op zich zelf bevolkingstoenemend zal werden. Dr. van Dijk concludeert dat sa menvoeging van gemeenten van ge ring omvang en struktuur, zoweL is in het belang van een goed en overzichtelijk bestuur als ook in het belang van de inwoners, onge acht of deze werkzaam zijn in het vanouds bekende plattelands be roep of in de groeiende sector van het toeristisch bedrijf. Voor de Westhoek nu zijn twee hergroepe ringen mogelijk. Het aantal ge meenten wordt teruggebracht tot een tweetal of tot één. Op grond van normen opgesteld door prof. dr. Sj. Groenman, voor de bepaling van een „technisch minimum" van de gemeente, zegt schrijver dan dat men een gemeen te (bedoeld is Renesse Red.), waarvan het inwonertal tussen 1946 en 1958 toeneemt met 24,5 pet. en in diezelfde periode niet minder dan 60 woningen bouwt, bezwaar lijk zijn bestaansrecht kan ontzeg gen. Tegen samenvoeging met Haam stede voert de schrijver dan aan, de tussen beide gemeenten be staande „natuurlijke barrière" van het natuurreservaat. Als verdere argumenten wijst spreker ook op de te Renesse ontwikkelde aktivi- teiten (bevordering rekreatie en bevordering culturele aktiviteiten e.d.). Haakse ontsluiting strandgebieden Een blijvende belemmering voor een werkelijke samenvoeging is, wat schrijver noemt, de haakse ont sluiting van de beide strandgebie den van Haamstede en Renesse. Bovendien is er een sociaal-psycho logische barrière (beide gemeenten Haamstede en Renesse liggen el kaar niet, zoals met talrijke voor beelden wordt aangeduid). „Wij hebben hier waarschijnlijk te doen met een overblijfsel uit de tijd, waarin „een Jan van Renesse en een „Witte van Haemstede" nog rivalen waren", aldus de schrijver, die ook nog wijst op de te Renesse levende angst, dat bij samenvoe ging van de Westhoekgemeenten Renesse zou worden gedegradeerd tot „bijgemeente", waardoor de be volking de belangstelling voor de rekreatieve ontwikkeling, waarover door een „vreemde raad" wordt be slist, zal verliezen. „Wij zijn van mening", aldus het rapport, „dat een bij een verdere ontwikkeling van het rekreatiegebied levendig geïnteresseerde bevolking in beide dorpen opweegt tegen de geringe kosten van één secretaris, 3 ge meenteraadsleden en 2 wethouders meer. Op grond van al deze over wegingen adviseert dr. van Dijk tot de samenvoeging, als in het begin van dit uittreksel van diens knap samengestelde rapport, is genoemd. Bru kreeg Chr. huishoudschool Te Bruinisse werd vrijdag jl. de Chr. Landbouwhuishoudschool, opge richt onder auspiciën van de Zeeuwse C.B.T.B. officieel in gebruik ge steld door de inspektrice bij het Nijverheidsonderwijs mej. G. G. Smit te 's-Gravenliage. Op de foto begeeft mej. Smit zich naar de deur van de nieuwe school aan de Poststraat, om deze te ontsluiten. Links van haar de directrice van de school mej. S. v. d. Kooy, rechts de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. de heer C. de Putter. Achter hem burgemeester Michaëlis en op de voorgrond rechts diens echtgenote. Links van bur gemeester Michaëlis staat de voorzitter van het gewest Schouwen-Dui veland der C.B.T.B. de heer J. A. v. d. Bijl. (Eigen foto). BURGH Vrouw brak been Mevr. M. S. K. te Burghsluis had dinsdagavond het ongeluk bij het afdalen van de dijk te vallen, waardoor zij een been brak. Zij werd overgebrach naar het Zweed se Rode Kruis-ziekenhuis te Zie- rikzee. Vervoer geschiedt met m.s. „Weltevreden" Koninklijk jacht „Piet Hein" verscheept naar de Middellandse Zee ROTTERDAM, 15-7. Het konin- klijk jacht „Piet Hein", waarop de koninklijke familie vakantie gaat houden in de Middellandse Zee aan de Franse zuidkust, is van morgen door de drijvende bok „Kolossus" van W. A. van den Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam aan boord van het ms. „Weltevre den" van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd gehesen. Over ongeveer een week hoopt de „Weltevreden", die morgen van de Lloydkade in Rotterdam ver trekt naar Malakka en Indonesië, de „Piet Hein" in Marseille af te leveren. De kapitein, stuurman en machinist van het jacht reizen ook met de „Weltevreden". Om kwart voor negen vanmor gen begonnen de werkzaamheden in de Schiehavcn, waar drijvende bok en „Piet Hein" elkaar ont moetten. De „Piet Hein" voer in de stroppen, die van dc bok waren neergelaten. Het duurde wel even langer dan gedacht was, omdat een der stroppen een hindernis vormde. Op de tekening van het jacht, aan de hand waarvan de in scheping was voorbereid, stond nl. niet aangegeven, dat de schoor steen een jaar of vijf geleden was verlengd, zodat de strop een ietsje te kort bleek. Het bleek echter slechts een kort oponthoud te ver oorzaken en nadat een kikvorsman de stroppen onder water had ge controleerd - dit in verband met de kimkielen - kon de „Piet Hein" worden opgehesen. Om elf uur kwam het jacht boven water en begon de bok zijn tocht naar de „Weltevreden". Daar aangekomen bleek het aan boord zetten nog een kleinigheid. Weldra zweefde het jacht boven het dek van het vrachtschip, waarop zijn bedje reeds gespreid was. Om tien minu ten voor twaalf stond de „Piet Hein", die 110 ton weegt, tot op de centimeter nauwkeurig en kon het vastsjorren beginnen. Het jacht „De Groene Dracck", van prinses Beatrix is reeds met dc „Celebes" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Am sterdam onderweg naar dc Franse zuidkust. LOOPERSKAPELLE/BRIJDORPE Uitbreiding R.T.M.-diensten Wij vernemen van onze corre spondent te Duivendijke dat vanaf maandag 21 juli de R.T.M.-bus- dienst zal voeren via Looperska- pelle en Brijdorpe. Een verheugen de mededeling voor de bevolking uiteraard. BROUWERSHAVEN Ontmoeting middenstands - ambtenarenelftal Opbrengst ten bate van Gr. Kruis Bij gunstige weersgesteldheid zal donderdag (heden)-avond een voet balwedstrijd te Brouwershaven ge speeld worden door de vertegen woordigende elftallen der plaatse lijke middenstand en de ambtena ren. De opbrengst van deze match is bestemd voor de plaatselijke Groene Kruis Vereniging terwijl de elftallen zullen strijden om de vorig jaar beschikbaar gestelde wisselbeker, welke momenteel in het bezit is bij het ambtenarenelf tal. De opstelling van het ambtena renelftal luidt: P. Lij baart d.; M. de Bokx en L. v. d. Wielen a.; N. Meiresonne, J. v. d. Bos Sr., J. v. 't Hof m.; P. van Nieuwenhuize, G. Jonker, ds. C. Groot, dr. W. Terp stra en J. v. Schelven v. Middenstandselftal: P. Everwijn d.; J. v. d. Weele en C. Slager a.; J. de Haan, P. Bokelaar, P. Con- standse m.; J. Koster, Joh. Boke laar, J. v. Dijke, S. v. d. Velde en P. de Moor v. BLIJDE DAG VOOR „SEROOS" Prinsessen Beatrix en Irene naar Londen 's-GRAVENHAGE, 16-7. Deprin- sessen Beatrix en Irene zijn van daag - in gezelschap van enkele vriendinnen - naar Londen ver trokken voor een privé-bezoek. NA INGRIJPENDE RESTAURATIE WORDT KERK OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN Torenspits voorbeeld van „gewilde schevigheid" (Van onze redakteur) Vandaag (donderdag) is een blij de dag voor Schouwen-Duivelands kleinste gemeente. De Ned. Herv. kerk wordt vanavond officieel in gebruik genomen. Het kerkgebouw beheerst het centrum van het in tieme dorp, en de inwoners zijn daar niet weinig trots op. Bij de stormramp van februari 1953 lag het kerkgebouw „op de eerste ont vangst". Miljoenen kubieke meters Schelphoekwater stroomden langs de kerk en toen het water was weg. getrokken, bleek dat het gebouw toe was aan een grondige opknap per, niet in het minst door het feit dat de toren gevaarlijk uit het lood hing. Een zeer ingrijpende restau ratie van het kerkgebouw was no dig en thans - hoewel reeds enige weken gereed - staat de gemeente KUNST Boeiende stadhuistentoonstelling Brouwershaven De tentoonstelling in het raadhuis te Brouwershaven van werken van Voorburgse beeldende kunstenaars is voor Schouwen-Duiveland een boeiende oriënteringsmogelijkheid voor d© hedendaagse schilder- en beeldhouwkunst. Bij een bezoek aan deze deskundig ingerichte expositie blijkt wel, dat niet alle Nederland se kunstenaars in opstand zijn ge komen tegen de oude vormen. Ab stract werk bijvoorbeeld is geheel niet aanwezig. De vertegenwoor digde Voorburgse schilders zijn in tegendeel allen bewust figuratief en vrij traditioneel werkende kun stenaars en blijkbaar zonder in nerlijke noodzaak tot vernieuwing. Een gemis behoeft dit niet altijd te zijn, getuige bijv. de schilderijen en aquarellen van Frida Holleman die de aandacht trekken door een uitbundige, soms haast mannelijke schilderdrift. Bijzonder mooi van sfeertekening is het „Zeegezicht" (vitrine bovenzaal), markant en raak geschilderd het „Jongensschil derij". C. Rol is een minutieus vakman maar boeit eerst recht als hij „uit de band springt" (bloesemtakken). Academisch knap maar ook wel prachtig van sfeer (Clingendaal) zijn de aquarellen van Rudy de Jong; raak -en levensecht getroffen de werken van Heidoorn. De olieverven van Ruth Salinger verraden een oorspronkelijke visie (Schoolbord), kundig en expressief zijn haar babytekeningen. Monu mentaal opgezet spreken de por trettekeningen van Nora v. d. Flier van een nogal doorzichtige expres siviteit. Bij een beschouwing van de beeldhouwwerken valt op het grote verschil in geestelijke instelling van de jongeren en de oudere grote meester Albert Termote, wiens werk een onvergetelijke indruk na laat. Ontroerend is zijn jongens kopje, meesterlijk de Don Quichotte Bij de jongeren eist Snoeck alle aandacht. Opvallend bij deze kun stenaar is de subtiele geestelijke instelling tegenover het materiaal en zijn grootheid van visie (grote vrouwenkop in tufsteen). Harmo nisch is ook het werk van Rooy- ackers, getuige bijv. zijn in een prachtige koele ritmiek gebouwde draadplastiek. Wij wijzen verder op de plastie ken van Marion Gobius en A. v. d. IJssel en de werkstukken van het echtpaar Aalbers-Kollewijn. De fraai uitgevoerde en van een ge degen vakmanschap getuigende boekbanden van dit kunstenaars paar rechtvaardigen alleen al een bezoek aan deze vooral ook door zijn stijlverschillen zeer boeiende expositie. J. klaar de kerk officieel in gebruik te nemen. Na de ramp heeft het er - naar men zich zal herinneren - even naar uitgezien, dat het kerkgebouw uit het dorpscentrum zou verdwij nen en plaats maken voor een mo dern gebouw, dat via het Rampen fonds uit Amerika was toegezegd. Maar de liefde voor het oude ver trouwde kerkje was groot genoeg te Serooskerke, om dit plan te la ten varen. Het liep uit op restau ratie met medewerking van Mo numentenzorg en ziende op de re sultaten, zal niemand daar spijt van hebben. Spektakulair moment in de her stelperiode, was de rechtzetting van de toren, waartoe de spits af gebroken werd en met een spe ciale hevel-installatie het toren lichaam werd rechtgezet. Hele maal afscheid van het Pisa-effekt konden de bewoners echter niet nemen, met als gevolg, dat de spits niet loodrecht op het torenlichaam is geplaatst, maar deze gewilde „schevigheid" is uiteraard ontdaan van de konstruktieve gevaren, die de vroegere toestand kenmerkten. Een enorme winst voor het exte rieur van de kerk betekende het enige tijd geleden verdwijnen van de o.l. school,die in eendrachtige samenwerking werd afgebroken. Daardoor is het „zicht" op het kerkgebouw veel fraaier geworden. Het exterieur onderging een knap pe restauratie, waarbij de vorm zoveel mogelijk intakt is gebleven. Het interieur is drastisch gewij zigd; een karwei waarbij heel wat architektonische spitvondigheid te pas kwam. De ingebruikneming van het ge restaureerde kerkgebouw vindt plaats in een speciale dienst, waar in de pastor loei ds. v. d. Grift zal voorgaan. Op het interieur van de kerk komen wij nog nader terug. LAATSTE NIEUWS Britse parachutisten landen in Jordanië AMMAN, 17-7. Niet geïdentifi ceerde strüdkrachten (later bleken het Engelsen te zijn) zijn donder dagmorgen in Jordanië geland op een verzoek om hulp van koning Hoessein, aldus is officieel in Am man meegedeeld. o In de verklaring van de Jordaan se regering wordt gezegd dat de strijdkrachten in Jordanië zijn ge komen in overeensemming met ar tikel 51 van het handvest van de V.N. Hierin wordt het recht er kend op individuele of collectieve verdediging in geval van een ge wapende aanval totdat de Veilig heidsraad de nodige maatregelen heeft genomen om de internationa le veiligheid en vrede te bewaren, aldus de verklaring. Er zijn voorts grote hoeveelheden brandstof door de lucht uit Bahrein aangevoerd, zo wordt in de verklaring gezegd. Van de zijde van de Britse am bassade in Amman is meegedeeld, dat er donderdagmorgen Britse pa rachutisten in Amman zijn geland. Er zijn nog meer troepen onder weg, aldus de ambassade. Verwachting lot vrijdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; vannacht kouder, morgen iets hogere tem peraturen; zwakke tot matige wind, krimpend van west naar zuid. 18 juli. Zon op 4.40, onder 20.51. Maan op 6.58, onder 21.20. Eerste kwartier: 23 juli te 15.19. hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 juli 4.18 v.m. 16.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 juli 3.46 v.m. 16.13 n.m. HET WEEKOVERZICHT Een depressie, die juist over ons land is getrokken, en zich vervol gens naar Denemarken verplaatste heeft in west-Europa veel regen gebracht. In ons land viel in Leeu warden van woensdagmorgen 7 uur tot donderdagmorgen 7 uur de meeste regen, namelijk 25 mm. Na het wegtrekken van de storing be gon in onze omgeving de luchtdruk flink te stijgen, tengevolge van het naderbij komen van een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekte van de Golf van Biscaye naar het zeegebied bij IJsland. Op zijn beurt werd deze rug gevolgd door een oceaandepressie, waarvan het kou front vanmorgen Ierland naderde. Het is niet waarschijnlijk, dat het er bij behorende regengebied ons voor morgenavond zal bereiken, zodat de weersverbetering ook morgen het grootste deel van de dag zal voortduren. Scheepvaartberichten Cleodora (t.), 18 te Geelong ver wacht. Korovina (t.), 16 te Montevideo. Lemsterkerk, 16 te Basrah. Modjokerto, 15 van Port Said naar Napels. Samarinda, 17 te Durban. UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen hel echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant te pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE VOOR U ALLÉÉN Grondprijzen in uitbreidingsplan vastgesteld Onder vooriztterschap van bur gemeester mr. G. F. Lunsingh Tonc- kens kwam woensdagavond de raad in openbare zitting bijeen. Weth. v. Klooster was wegens familie-om standigheden verhinderd. N.a.v. de notulen der vorige ver gadering deelde de voorzitter mee dat inmiddels de trottoii'band bij de bakkersgang is verlaagd. Door het technisch bureau Bos Witte- veen zal een begroting worden ge maakt voor de pasveersloot. De be grotingswijzigingen 1956 en 1957 werden door G.S. goedgekeurd. Aan de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk Werk en Gezinszorg werd een subsidie toegekend. Het verzoek om subsidie van de Stich ting steun van de protestants-gees telijke verzorging van het Ned. le ger te Huis ter Heide, werd, over eenkomstig het voorstel van b. en w., afgewezen. De raad ging akkoord met het voorstel van het dagelijks bestuur van het ziekenhuis „Schouwen- Duiveland" om over te gaan tot li- kwidatic van de Stichting zieken huis „Schouwen-Duiveland". Dc heer Stcvense informeerde of dit inhield dat ook tot verkoop van de gebouwen kon worden overgegaan. De voorzitter deelde hierop mede dat dit op een nog te houden raads vergadering ter sprake zal worden gebracht. Vastgesteld werden de grond prijzen in het uitbreidingsplan ach ter het gemeentehuis. De totale prijs, met inbegrip van alle voor zieningen, van dit gebied bedraagt f 11.000,08. De prijs per vierkante meter werd vastgesteld op f 6,35. De raad ging vervolgens akkoord met het voorstel de grond voor de bouw van de be jaarden-woningen te verkopen voor f 3,per m2. De plannen voor de bouw van deze woningen zijn in een vergevorderd stadium. Tot leden van de voortuintjes commissie werden benoemd mevr. Lunsingh Ton ekens, mevr. Krijger- Vrij, zuster v. Beveren en de heren J. Westhoeve en C. Dorreman. Als adviserende leden werden benoemd de heren J. C. Braber en J. K. Da lebout. Het sociologisch rapport Hierna kwam in behandeling het sociologisch rapport over de her indeling gemeenten in westelijk Schouwen, opgemaakt door dr. K. van Dijk uit Groningen. De voor zitter stelde vast dat de rapporteur op objectieve wijze zijn mening duidelijk in dit rapport heeft weer gegeven. Dc heer Stevense zei dat hij nog niet in staat is geweest het rapport volledig te bestuderen. Hij meent evenwel dat er tegen ver schillende zienswijzen wel wat valt in te brengen. Hij denkt hierbij aan de scheiding van het recreatie-ge bied tussen Haamstede en Renesse. Het behoud van dit gebied hangt van geheel andere factoren af. De heer Stevense vroeg nog een week de tijd om het rapport nader te be studeren en dan schriftelijk zijn bevindingen mede te delen waar mede de voorzitter akkoord gaat. De overige raadsleden zijn vol lof over het uitgebrachte rapport en kunnen zich ten volle met de in houd verenigen. Aan de attractie commissie van de V.V.V. Renesse werd toestemming verleend op 19 juli a.s. op het dorpsplein een wed strijd ringsteken op rijwielen en op 2 aug. de Ronde van Renesse te organiseren. Daar gebleken is dat er ondanks het verbod nog op het dorpsplein wordt gevoetbald, is voortaan elk balspel op het dorps plein verboden. Aan b. en w. werd toestemming verleend een aan vang te maken met de voorberei dingen om over te gaan tot plan 2 van de beplanting van het dorps plein. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden de. heren J. Goosscns en A. J. Ver boom werden in orde bevonden. Bij de rondvraag vroeg de heer Pad mos naar de mogelijkheid dc be jaarden woningen door dc am bachtslieden van het dorp te laten uitvoeren. Dit zal worden getracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2