Rebellenleider in Libanon geeft bevel het vuren te staken Brits minister van buitenlandse zaken vertrok voor overleg naar Amerika Mening Franse bladen DONDERDAG 17 JULI 1958 No. 18394 114e jaargang Vermindering van spanning tussen leger en oppositie TDr\PT 1 it H IaMai. nn linn U t A BEIROET, 16-7. De leider dei- rebellen in Beiroet, Saeb Salem, heeft woensdag bekend gemaakt, dat hij zijn mannen bevel heeft ge geven het vuren te staken. Een woordvoerder van de Liba nese oppositie heeft verklaard, dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen wellicht een vermindering van de spanning tussen het Liba nese leger en de oppositie tot ge volg zal hebben. In parlementskringen in Beiroet verluidt, dat sommige afgevaardig den proberen de kamer van afge vaardigden, die op reces is, in spoedzitting te laten bijeenkomen voor een debat over de Amerikaan se landing. De voorzitter van de kamer, Adel Osseiran, die een neu trale positie inneemt, zou telegram men aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarsk- joeld, aan president Eisenhouwer Radio-Moskou waar schuwt Groot-Brittannië LONDEN, 16-7. - Radio-Moskou heeft Groot-Brlttannië er woens dagavond voor gewaarschuwd niet de fatale vergissing te begaan in het Midden-Oosten in te grepen. In een voor de Britten bestemde uitzending werd gezegd, dat de „Amerikaanse agressie" zou leiden tot een „vuurzee van haat, die fel ler is dan de brandende olievelden in geheel het Midden-Oosten". Deze haat in de gehele Arabische wereld zal de „imperialisten" in zee terug dringen. Radio-Moskou raadt de Ameri kanen aan hierop te letten voordat het te laat is en adviseert de Britse regering goed na te denken alvo rens te handelen. Koning Feisal werd gedood BAGDAD, 16-7. - Radio-Bagdad heeft woensdag officieel meege deeld, dat koning Feisal en kroon prins Abdoel Ulah gedood zjjn. Dit gebeurde toen de lijfwacht in het paleis verzet trachtte te bieden te gen het „bevrijdingsleger", dat het paleis wilde bezetten en belde mannen wilde arresteren. en aan het Amerikaanse congres tegen de Amerikaanse interventie geprotesteerd hebben. De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, deelde woensdagmiddag in het Lagerhuis mede, dat berichten zijn ontvan gen, volgens welke de barricades in Beiroet worden opgeruimd. De toestand in Tripolis is rustiger en in bepaalde gebieden hebben de re bellenleiders bevel gegeven het vuren te staken, zo voegde hij hier aan toe. linkse leger (rek! verloven in ISTANBUL, 16-7. Alle verloven voor het Turkse leger zijn van daag Ingetrokken. Officieren met verlof hebben opdracht gekregen naar hun eenheden terug te keren. Volgens onbevestigde berichten zouden Amerikaanse straalvlieg tuigen op de Turkse basis Adana in zuid-Turkije geland zijn. MOHAMMEDAANSE L1BANEZEN NIET INGENOMEN MET KOMST AMERIKANEN Nasser waarschuwt tegen aanval op Irak BEIROET, 16-7. „Wij moeten met het leger tegen de Amerikaanse aanvallers samenwerken", zo heeft de Libanese opstandelingenleider Saeb Salam woensdag na het uit vaardigen van het bestand in Bei roet verklaard. De mohammedaanse bevolking is niet enthousiast over de komst van de Amerikaanse militairen. Het zelfde is het geval met de gematig den aan weerskanten. De christelij ke bevolkingsgroep' juichte echter de Amerikaanse mariniers toe, toen zij stellingen in Beiroet innamen. Voorafgegaan door tanks reden de Amerikanen in-jeeps naar het havengebied. Enige patrouilles be gaven zich naar de residentie van de Amerikaanse ambassadeur en naar de woonwijk waar vele staats burgers van westelijke mogendhe den wonen. Agressie tegen Irak zal worden beschouwd als agressie tegen de Verenigde Arabische Republiek, al dus heeft president Nasser van de a De Westduitse boerenbond heeft woensdag bekendgemaakt, dat hij er opnieuw bij de bondskanselier op aan zal dringen, maatregelen uit te werken tegen de invoer van goedkope zuivelprodukten uit Ne derland. De bond beweert, dat ge subsidieerde kaas uit Nederland tegen dumpingsprijzen in west- Duitsland wordt aangeboden, waar door de afzet van Duitse kaas ge schaad wordt. DE STAATSGREEP IN IRAK Naar grotere economische integratie in Europa? PARIJS, 15-7. De staatsgreep in Irak en de bedreiging, die zij vormt voor de belangen van het westen in het Midden-Oosten, zullen waar schijnlijk stimulerend werken op de economische integratie van Europa en in het bijzonder op de onderhandelingen over het voor gestelde vrijhandelsgebied, zo ver luidt in Franse officiële kringen. Men is in deze kringen optimis tisch gestemd over deze onderhan delingen en men verwacht, dat alle partijen zullen instemmen met voorlopige maatregelen ter voor koming van handelsdiscriminaties, die in Europa zouden kunnen ont staan door de eerste tariefsverla gingen van de Euromarkt, welke op 1 januari a.s. van kracht zullen worden. Deze voorlopige maatre gelen zijn te beschouwen als een eerste stap in de richting van een verdrag van Europese economische associatie (alias vrijhandelszone), waarover in de komende anderhalf jaar rustig kan worden onderhan deld. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Irak is de veiligheidsraad in spoedzitting bijeengekomen. Op de foto zien we rechts de Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge tijdens zijn uiteenzetting tot de raad; midden de Engelse vertegenwoordiger sir Pierson Dlxon en links de Rus Sobolef. V.A.R. woensdag verklaard Dit wordt gemeld door radio-Cairo. Krachtens het Arabische verdrag voor gemeenschappelijke verdedi ging zal de V.A.R. de republiek Irak te hulp komen, indien het laatstgenoemde land het slachtof fer van een aanval wordt, zo zei; Nasser. De Sowjet-Unie en het Amerikaanse initiatief MOSKOU, 17-7. „Tass" meldt, dat het officiële Sow jet-Russische dag blad „Izvestia" donderdag, .deme ning heeft verkondigd dat de Ame rikaanse politiek in het midden oosten „de wereld op de rand van een oorlog" heeft gebracht. .Volgens dit blad zijn de Russen „verontwaardigd over de schanda lige handelingen der imperialisti sche aanvallers" en wensen zij dat er „onmiddellijk een einde komt aan het militaire ingrijpen in de aangelegenheden der Arabische landen". PRESIDENT BEN ZVI VAN ISRAEL EN ZIJN ECHTGENOTE IN AMSTERDAM. Bovenmevrouw Ben Zvi heeft woensdag een bezoek gebracht aan het Anne Frank-huis in Amsterdam. We zien haar hier in het huis - dat op het ogenblik gerestaureerd wordt - in gesprek met de heer O. Frank. - Onder: president Ben Zvi van Israël plaatste korte tijd later een krans aan de voet van het nationaal monument op de Darn in Amsterdam. De foto toont hem tijdens deze sobere plechtigheid. Labour waarschuwt regering niet in te grijpen De Sowjet-Unie en communis tisch China hebben woensdag de nieuwe Iraakse republiek erkend. Radio-Moskou heeft voorts een verklaring van de Sowjet-regering uitgezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de Amerikaanse in menging in Libanon. De verklaring waarschuwt, dat die inmenging een gevaar voor de wereldvrede is en dat de Sowjet-Unie niet als toe schouwer werkeloos kan blijven toezien. De Sowjet-Unie behoudt zich het recht voor de nodige maat regelen te nemen om vrede en vei ligheid te beschermen. De Sowjet- Unie wenst afdoende maatregelen van de Verenigde Naties. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Llyod, deelde in het Lagerhuis mede, dat hij woensdag nog naar Washington zou vertrekken voor besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dulles. De labour-leider, Hugh Gaitskell, waarschuwde de conser vatieve regering, dat zij niet op steun van de oppositie kan rekenen voor eventuele Britse militaire hulp aan Jordanië ter onderdruk king van de opstand in Irak. De Amerikaanse deskundige voor het Midden-Oosten, Robert Mur phy, vertrok woensdag uit Wash ington naar Beiroet, als speciale afgezant van president Eisenhower, om president Sjamoen te helpen bij het herstellen van orde en rust. De leiders van de drie resterende Mohammedaanse landen van het pact van Bagdad, de Sjah van Per- zië en de presidenten van Turkije en Pakistan, hebben woensdag in een telegram Eisenhower geprezen voor zijn „moedige besluit" om in Libanon in te grijpen. Zij zouden voorts in een telegram koning Hoessein van Jordanië aangera den hebben Amerikaanse hulp te vragen ter bescherming van de on afhankelijkheid van zijn land. De Jordaanse radio verklaarde woensdag, dat de Iraakse opstan delingenleiders „misdadigers zijn, die voor hun misdaden zullen boe ten". Irak kan vertrouwen op zijn Jordaanse broeders", aldus deze boodschap. Paus Pius de Twaalfde heeft met het oog op de toestand zijn reis naar zijn zomerverblijf te Castel- gandolfo enige dagen uitgesteld. Premier Nehroe van India ver oordeelde woensdag het Ameri kaanse ingrijpen. „De spanning neemt toe en niemand weet waar we naar toe gaan", meende hij. AMERIKAANSE LUCHTLANDINGSTROEPEN ZIJN OVERGEBRACHT NAAR ZUID-TURKIJE Libanon uiteindelijke bestemming? WASHINGTON, 16-7. Het Ame rikaanse ministerie van landsver dediging heeft woensdagavond me degedeeld, dat ongeveer 1.600 man Amerikaanse valschermtroepen in Turkije zjjn geland. Een woordvoerder van het mini sterie deelde mede dat de val schermtroepen, die deel uitmaken van de in west-Duitsland gelegerde 24ste Amerikaanse divisie infante rie, mogelijk zullen worden ge bruikt ter versterking van de in Antwerpse tunnel tolvrij BRUSSEL, 16-7. De Belgische re- gering heeft besloten met ingang van 31 juli a.s. de tolgelden voor de Antwerpse tunnel af te schaf fen. De tunnelgelden brachten ver leden jaar 26 miljoen francs op. Het is niet normaal dat de ver binding van Antwerpen met de linker Schelde-oever en bijgevolg met oost-Vlaanderen, betaald dient te worden. Dat heeft nu reeds 25 jaar geduurd en het is niet omdat wij eraan gewoon geworden zijn dat het moet voortduren". Aldus heet het in de overwegingen van de regering, die geleld hebben tot deze beslissing. Libanon aan wal gezette Ameri kaanse mariniers. Hij bevestigde dat de valscherm troepen waren overgebracht naai de grote NAVO-basis nabij Adana, in zuid-Turkije. De woordvoerder verklaarde ook nog dat Adana niet als de uitein delijke bestemming van de val schermtroepen moest worden be schouwd. „Tass" meldt, dat eenheden van de Sowjetrusslsche land- en lucht macht vrijdag a.s. beginnende oefe ningen zullen houden in de mili taire districten van Turkmenlë (dat aan Perzlë grenst). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wanneer hel gehele jaar va kantie zou zijn, dan zou de ontspanning even inspannend zijn als het werk. Ongeluk op onbewaakte overweg Drie personen kwamen om DOETINCHEM, 16-7. Op een on bewaakte overweg bij Winterswijk is vanmiddag een ongeluk gebeurd, dat drie personen het leven heeft gekost. Omstreeks kwart over vijf pas seerde een Duitse personenauto, waarin het Duitse echtpaar Hötto uit Essen met zijn dochter op de weg van Aalten naar Winterswijk reed, de overweg in de buurtschap Miste terwijl juist de trein, die om 17.10 uit Aalten naar Winterswijk was vertrokken, deze naderde. De auto werd gegrepen en totaal ver nield. De heer en mevrouw Hötte werden beiden op slag gedood. Hun dochter werd zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het algemeen ziekenhuis te Winterswijk overleed. De politie stelt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek in. De toestand ter plaatse is zo, dat een autobestuurder, die wil zien of de spoorbaan vrij is, schuin achterom moet kijken, daar de spoorbaan een scherpe hoek met de weg maakt. De heer Hötte heeft dit waarschijn lijk niet gemerkt en is door de trein verrast.- Het treinstel kreeg schade aan de koppelstukken en het treinverkeer ondervond grote stagnatie. Om 18.11 uur werd de dienst hei-vat. Zeehond werd luchthond WOLPH AARTSDIJK, 15-6. De burgemeester van Wol- phaartsdijk kreeg vanavond telefonisch bericht, dat op het Wolphaartsdijkse veer een jong zeehondje was aan gespoeld, dat na herhaald terugbrengen, steeds weer op de kant klauterde. Ver moedelijk was het een ver stoten zeehondje. De burgemeester heeft zich naar het veer gespoed en de toestand ter plaatse opgeno men en is daar in kontakt gekomen met de helikopter- piloot Eelco Schuller, die sproeiwerkzaamheden in zijn gemeente uitvoert. De heer Schuller verklaarde zich on middellijk bereid, nadat de burgemeester zich met Dier gaarde Blijdorp had ver staan, vanavond nog het zee hondje naar Rotterdam te brengen. „Russen zullen tot onderhandelingen komen" PARIJS, 17-7. Het Franse rechts- radicale blad „L'Aurore" voorspelt dat Rusland niet verder zal gaan dan te protesteren tegen de lan ding van Amerikanen in Libanon. Volgens het blad was deze tussen komst van de Amerikanen onver mijdelijk en begrijpen de Russen dat volkomen. De Sowjets zouden het risico van een atoomoorlog niet aandurven en nog deze zomer zou het volgens het blad tot het begin van onderhandelingen komen. De gematigd linkse „Paris Jour nal" schrijft dat er verschil is tus sen pogingen om Engeland vrees aan te jagen door met atoomwa pens te dreigen, zoals ten tijde van de Suez-crisis geschiedde en partij kiezen tegenover de Verenigde Staten op een bijzonder ontvlam baar punt van de wereld. Ook dit blad meent dat de Russen wel zul len pogen lot onderhandelingen te komen. MOSKOU WIL VRIENDSCHAP MET WESTELIJKE LANDEN MOSKOU, 15-7. De Sowjet-Unie heeft dinsdag nota's aan de weste lijke grote drie en andere weste lijke mogendheden, o.a. de West duitse Bondsrepubliek, doen toe komen, waarin het sluiten van een vriendschapsverdrag van alle Euro- e staten wordt voorgesteld, waarbij ook de Verenigde Staten zouden moeten toetreden, aldus is van goedingelichte zijde vernomen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde later het bericht. Hij zei dat men te Londen al een uittrek sel van de nota had ontvangen. Over de nota wilde hij geen bij zonderheden bekendmaken. ZIERIKZEESdEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling I 4.15, per week Jannewekken 11Zierikzee, Postbus nr. I. lel. 01110-2255 32 cenl. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag. JjC ZIER KZEfcSCHE COURANT na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs Uitgave; N.V. Drukkerij vdh. Lakenman Ochlman, 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- par sluk. 1797 -1889 Zierikzee. Redakleur; M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1