ZWARE SHAG Douwe Egberts Een nieuwe van Se&dcipe bijzonder van kwaliteit in nieuwe verpakking Eerherstel van Rakosi en Geroe WENEN. Het te Wenen uitgegeven Hongaarse blad „Magyar Hirado" meldt vrijdag, dat er te Boedapest voorbereidingen worden getroffen voor de terugkeer en het eerherstel van Matyas Rakosi en Ernoe Geroe, communistenleiders uit het Stali nistische tijdperk. Volgens het blad heeft het uit Boedapest vernomen, dat op ver gaderingen van partij-afdelingen en in fabrieken de rol van Rakosi, die premier is geweest, en van Geroe, Rakosi's economische adviseur, in op voor deze communistenleiders gunstige wijze wordt uiteengezet. Rakosi en Groe vluchtten tijdens de opstand in 1956 naar de Sowjet- Unie, waar zij sedertdien hebben gewoond. Voor 1001 plakwerkjes ANDER NUMMER Het federale gerechtshof in Karlsruhe heeft beslist, dat de handelaar in natuurlijke mest Karl Koelsche uit Sie- gen bij Keulen een ander te lefoonnummer moet aanvra gen. Hij liet zijn nummer (4711) groot op zijn vracht auto's schilderen, zeer tegen de zin van de eau de colog- nefabriek „4711", die al ge ruime tijd tegen Koelsche aan het procederen is. Op zoek naar sporen van de oudste mens KAAPSTAD, 12-7. Dr. John Tal- bot Robinson van het Transvaal- museum te Kaapstad gelooft, dat hij spoedig sporen zal ontdekken van de oudste mens in de geschei- denis, de Telanthropus Capensis. Dr. Robinson is al twaalf jaar bezig met opgravingen in de Sterk- fontein-grot, circa 65 km. van Kaapstad. Deze week heeft hij daar stenen werktuigen gevonden die 600.000 jaar oud moeten zijn. Vol gens hem moeten die werktuigen door het oudste echte menensras naar de grot zijn gebracht. Of het de Telanthropus is, kan alleen de tijd leren, doch de vondsten van het afgelopen jaar hebben wel be wezen dat de Telanthropus de nu gevonden werktuigen ook heeft ge bruikt, aldus dr. Robinson. Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse democratische par tij, is Zondag te Leningrad aange komen voor een particulier bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie Hij zal o.a. een reis maken naar west-Siberië en de Sowjet-repu- blieken in cetraal-Azië. Waar schijnlijk zal hij door premier Chroesjtsjef worden ontvangen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. In de Hilde- brandstraat is de scholier P. F. R. van een 8 meter hoog dak op straat gevallen. De jongen is in ernstige toestand naar de Ursula-kliniek overgebracht. 's-GRAVENHAGE. In de buiten haven te Scheveningen is het lijkje opgehaald van de 12-jairge C. J. Bankema, die sinds vorige zondag werd vermist. De jongen was met een vriendje in zee gaan zwemmen, doch beiden keerden niet meer naar huis terug. Men vermoedde toen direct dat de kinderen verdronken waren. VENLO. De 30-jarige uitvoerder F. van den B. uit Boxmeer is bij werkzaamheden aan de rijksweg Venlo-Nijmegen onder het dorp Velden dodelijk verongelukt. LAREN. De 72-jarige Jakob Teeuweissen uit Huizen is, toen hij bezig was hooi te bergen in de hooi berg bij de landbouwer van Kloos ter aan de Wakkerendijk te Eem- nes van 5% meter hoogte door een misstap ruggelings uit die hooiberg gevallen, als gevolg waarvan hij is overleden. DELFT. Wederom zijn drie ge brandschilderde ramen geschonken voor de Oude Kerk te Delft. Zij zijn een geschenk van enige gevers, die onbekend wensen te blijven. 's-GRAVENHAGE. Van zaterdag 19 tot donderdag 24 juli zal de Amerikaanse marine een groot scheeps niet-officieel bezoek bren gen aan Amsterdam en Rotterdam, wat het aantal bemanningsleden betreft het grootste, dat zij ooit aan Nederland heeft gebracht. HARDINXVEID-GIESSENDAM. Op de werf van de N.V. Scheeps werf en machinefabriek „De Mer- wede" te Hardinxveld-Giessendam (Z.H.), heeft H.K.H. Prinses Irene het m.s. „Prinses Irene" dat be stemd is voor de „Oranje Lijn" te water gelaten. MIDDELBURG. Op het werk aan de afsluitdam tussen Vrouwepolder en Kamperland heeft zich een be drijfsongeval voorgedaan, waar door de 14-jarige smeerjongen E. L. Leendertsen uit Wissekerke (N. Beveland) om het leven kwam. De jongen kwam door onbekende oor zaak met zijn hoofd tussen boven bouw en onderstel van een draai ende dragline terecht en werd op slag gedood. De politie stelt een on derzoek in, Ingezonden mededeling IV kleelband bij uw kantoorboekhandelaar DE LANDBOUWCONFERENTIE TE STRESA Gemeenschappelijk landbouwbeleid biedt vooruitzichten voor de boer STRESA, 12-7. De Franse minis ter van Landbouw, Houdet, heeft zaterdag te Stresa gezegd, dat hjj na afloop van de werkzaamheden van de landbouwconferentie, voor alles wil wjj'zen op het begrip, dat de zes deelnemende landen voor el kander hebben getoond. Op de conferentie is gebleken, dat de landbouw een zeer belangrijke factor in het economische en so ciale leven is en dat ondanks toe neming van de produktiviteit het aandeel van de landbouw in het nationale inkomen van de zes lan den van de E E.G. in de laatste ja ren is achteruitgegaan. Gebleken is - aldus minister Houdet - dat een gemeenschappe lijk landbouwbeleid nieuwe voor uitzichten biedt voor de oplossing van de problemen, waarmee de boeren hebben te kampen. Besloten is een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de betrekklijke achteruitgang van de opbrengsten van de landbouw, de STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De alhier gehouden collecte t.b.v. de kankerbestrijding voor het Koningin Wilhelminafonds heeft opgebracht de mooie som van f 403,77. "Een woord van dank voor de gevers en geefsters alsmede de collectrices is hier zeker op zijn plaats. BRUINISSE Chr. school-jeugd bezocht Expo De leerlingen van de hoogste klassen der Chr. school te Bruinisse maakten dit jaar hun jaarlijks zo- merreisje in door de eigenaars daarvoor beschikbaar gestelde auto's. De Expo was het doel en daar is natuurlijk geweldig veel te zien. Bezocht werden het paviljoen van de Protestantse kerken, het Nederlandse paviljoen, het Russi sche paviljoen en dat van de Ver. Staten. In het Russische paviljoen sprak vooral de Spoetnik tot de verbeelding van de leerlingen. Thailand en Israël gaven veel we tenswaardigs te zien. In dit laatste paviljoen konden ook een deel van de zg. Dode Zee-rollen worden be zichtigd. Bij de terugreis werd in Bergen op Zoom nog een speeltuin bezocht, terwijl de gehele dag de meegenomen consumpties en koele dranken goed te pas kwamen. De autobezitters, die hun wagens gra tis beschikbaar stelden, verdienen daarvoor dank, want zodoende werd het mogelijk de kinderen iets bijzonders aan te bieden. SIRJANSLAND Geen „lamsoren" meer op ingepolderde schorren Aan de traditie van velen de schorren te bezoeken met de be doeling zich te voorzien van een hoeveelheid „lamsoren" is een einde gekomen, daar deze „groente" is verdwenen, sinds deze schorren zijn ingepolderd. Geen „lamsoren" dus meer, maar nog wel „krabbekwaad", waarvan in het ingepolderde land nog grote oppervlakten aanwezig zijn. Wij vernamen dat iemand uit Krab- bendijke gedurende enige tijd dit produkt heeft gemaaid met een daartoe geschikte zeis. De maaier wist elke dag 50 a60 kg te bemach tigen. De prijs was f 0,60 f 0,70 per kg, hetgeen de moeite wel loont. kapitaalbehoeften voor verbetering van de landbouwstructuur, pro- duktie en produktiviteit, de in vloed van marktorganisatie op pro- duktie en specialisatie en harmo nisering van de sociale, economi sche en handelswetgeving, zo zeide minister Houdet. SIRJANSLAND Plannen voor bloembollenteelt Binnenkort - zo vernemen wij - zal de voormalige boerderij van de heer W. van Hoeve, destijds ver trokken naar de N.O.-polder, in- gebruik worden genomen door de familie Neele uit Dinteloord. De toekomstige bewoner heeft plannen het bij de hofstede beho rende omliggende bouwland te cultiveren voor de teelt van bloem bollen. De grote schuur en even tueel ook de grote kapschuur zul len ingericht worden als aardap pelbewaarplaats. De ligging van de boerderij biedt voor dit doel goede mogelijkheden. Het is niet uitgesloten dat Sir- jansland van een en ander kan profiteren en deze plannen uitbrei ding van werkgelegenheid zullen verschaffen. ONDERWIJS Op het té Bergen op Zoom ge houden examen voor het diploma machineschrijven slaagden o.a.: de dames J. Koopman, Brouwershaven C. de Masier, C. Zwijnenburg, Brui nisse; G. Quaak en dhr. P. Karman, Haamstede; E. Kesteloo, Ooster- land; W. Janse en A. Oosterling, Renesse. Uit Zierikzee: de dames E. Hack, H. Schot, I. Spaans en de heren A. A. Muste, L. v. d. Ouden, M. Goudzwaard en Hans Geleijnse. Als typiste in de Engelse taal slaagden de dames A. Berrevoets en W. Krakeel. Als blind-typiste slaagde mej. J. Flikweert, Schuddebeurs. Allen werden opgeleid door de heer K. Koetsdijk, leraar steno typen, en volgden de door de Stich ting Handelsonderwijs te Zierikzee georganiseerde cursussen. Het aantal waarnemers der V.N. in Libanon, dat thans 130 bedraagt, zal binnenkort worden verdubbeld en hun bevoegdheden zullen wor den vergroot. Dit heeft een woord voerder van de Libanese regering vrijdag meegedeeld. a In een goudmijn in het gebied van Magadan (oost-Siberië) is de zer dagen een klomp goud van 6807 gram gevonden. DE LEGKAART VAN HET ANALFABETISME Volgens recente onderzoekingen kan men de wereld in vier feitelijk aan elkaar grenzende delen ver delen. In feite blijkt hier hoe het menselijk intellect zich sedert het begin van onze geschiedenis van uit Europa heeft uitgebreid. Im mers vanuit Europa begon de grote trek naar Noord-Amerkia en glo baal gezien is dit het gebied waar het minst analfabetisme voorkomt. De Spanjaarden en Portugezen begonnen met deze wetenschap over te brengen naar Zuid-Ame- rika, terwijl in nog later stadium Afrika en de zuid-Aziatische ge bieden, onder invloed van missie en zending, de kunst van het lezen en schrijven gebracht wordt. GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Voorstel tot liquidatie ziekenhuis te Noordgouwe - Bouw twee ulo scholen in één complex - Leningen en subsidie Oratorium vereniging Op donderdag 17 juli a.s. zal een vergadering worden gehouden van de Zierikzeese gemeenteraad. Aan de orde komt o.m. een schrijven van het ziekenhuis „Schouwen- Duiveland" te Noordgouwe, waar in wordt verzocht aan de raad voor te stellen te besluiten de „Gemeen schappelijke regeling voor Beheer en Exploitatie van een ziekenhuis op Schouwen-Duiveland" op te hef fen. Ter motivering wordt aange voerd, dat G.S. van Zeeland over wegende bezwaren hebben tegen het plan het ziekenhuis te bestem men voor tehuis voor chronische zieken en bejaarden. G.S. van Zee land zijn van mening dat aan een dergelijk plan zeer grote risiko's zijn verbonden, vooral financieel. G.S. zijn derhalve van mening dat zo spoedig mogelijk tot liquidatie van het ziekenhuis te Noordgouwe dient te worden overgegaan. B. en w. zien voor een eventuele exploi tatie van het gebouw geen andere oplossing. Voorts komt in behandeling de bouw van twee scholen voor u.l.o., op de daarvoor bestemde plaats in het uitbreidingsplan. Ten aanzien van deze scholenbouw is beslist dat een gemeenschappelijk gebruik van de vaklokalen dient plaats te vinden, t.w. voor natuurkunde en tekenen. De plannen zijn geheel ge baseerd op de bouw van beide u.l.o. scholen in één complex. Voorgesteld wordt verder het MARKTBERICHTEN Coop. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 11 juli Aardappelen f 10-12, andijvie f 7- 9, tuinbonen f 13-16, rabarber f 12, peulen I f 80, afw. f 20, waspeen f 10-15, uien f 12, doperwten f 41, princessebonen f 118-130, tomaten A f 50, B f 49, C f 37, aardbeien f 70-116, rode bessen f 100-118, gele kruisbessen f 101, per 100 kg. Bospeen f 10-12, per 100 bos. Komkommers A f 21-25, B f 15- 17, C f 9-15, kropsla f 3-6, pruimen f 7-16, perziken f 10-13, per 100 Frambozen f 0,28-0,30, aardbeien f 0,30, rode bessen f 0,25-0,33, gele kruisbessen f 0,27, per doosje. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomer-avondcompetitie PZEM-Herverkaveling 1-5; Rijks- waterstaat-Neptunus 2-2. Voor de tweede maal werden de proeven afgelegd door mevr. N. van der Welle-van de Velde. LAND- EN TUINBOUW VRUCHTEN IN SCHOUWSE POLDERS STAAN ER UITSTEKEND VOOR Interessante proeven op proefbedrijf „Scheldemonden" De akkerbouwprodukten in de polders van Schouwen-Duiveland staan er mooi voor. Dit kan men constateren als men een rit maakt door de landouwen van het eiland, maar ook bij een bezoek aan het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse, uiteraard in kleiner be stek. Het bedrijf staat in deze da gen druk in de belangstelling, om dat er veel ineressants valt te be zien. Zo wordt op een perceel erw ten en op een perceel gerst momen teel een interessante bodemvrucht- baarheidsproef gehouden. De resul taten daarvan zullen echter eerst na jaren bekend zijn. Bij de aardappelrassen gaat het erom een produkt te telen met een opbrengst even groot als het ras Bintje, maar met een smaak als de oude, nu vrijwel verdwenen, Bonte aardappel. En wat wordt er niet ge zocht naar een aardappel die niet meer vatbaar zal zijn voor de phi- tophtora, de latijnse naam voor „het kwaad" in de aardappel. De vele regens eind april hebben aan de uien geen goed gedaan. Men bemerkt nog duidelijk dat de grond niet geheel hersteld is van de inun- datieschade wat het zoutgehalte be treft. Chemische onkruidbestrijding bij uien is een onderwerp dat altijd veel belangstelling trekt. Het Insti tuut voor veredeling van Tuin- bouwgewassen telt men hier ook onder de gasten die hier proeven nemen, elk op hun eigen terrein. In de tarwe komt dit jaar weinig roest voor. De suikerbieten verto nen een prachtige stand; tot nu toe is er ook weinig dat herinnert aan de vergelingsziekte. De erwten en bonen staan even eens heel goed en vele toeristen kwamen al een kijkje nemen. Een groot aantal landbouwers wil de jaarlijse excursie naar de „Schel demonden" niet meer missen en in het grote gastenboek staan zelfs vele buitenlandse namen. Het H.L.O.-diploma derde graad werd behaald door mej. M. S. Ge luk en de heer W. J. Wijsman, bei den te Zierikzee. Het diploma vierde graad werd behaald door mej. L. Vis te Nieu- werkerk, door de heer J. de Vrieze te Renesse en door de heer C. van Aken te Zierikzee. Tankschip overvoer motorbootje Twee doden DORDRECHT, 13-7. Op de Mer- wede bij Dordrecht is vanmiddag omstreeks half zes een motorbootje overvaren door het Zwitserse tank schip „Marion". De twee opvaren den zijn overboord geslagen en tot dusver niet gevonden. Het bootje, dat volgens de kapitein van de Ma rion, aan bakboordzijde van zijn schip geramd is, kwam van de Pa- pendrechtse oever en stak de rivier over. De kapitein kon een aanva ring niet voorkomen. De identiteit van de slachtoffers van dit onge luk is nog niet bekend. Legertruc contra autobus Dertien gewonden DEN HELDER, 12-7. Een hevige botsing tussen een militaire truck uit België met een lege Naco-bus uit Den Oever heeft vanmiddag kort voor 6 uur op rijksweg no. 9 bij Breezand in de gemeente Anna Paulowna 13 gewonden gevergd, van wie er vijf - allen Belgische militairen - met ernstig letsel in het Sint Lidwina ziekenhuis te Den Helder zijn opgenomen. Er werden zware hoofdwonden, been- en arm- fracturen en shocks geconstateerd. Zeven andere Belgische militai ren, allen inzittenden van de truck, konden na verbonden te zijn terug keren naar ford Dirksz Admiraal, waar zij van dinsdag jl. af tijdelijk gelegerd zijn. aangaan van een vaste geldlening ad f 138.000, tegen een rente van 4% pet. Een kasgeldlening ad f 250 duizend met de Potcheque- en Gi rodienst dient te worden verlengd met een jaar. Idem een kasgeldle ning met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten ad f 300.000. Voorgesteld wordt tenslotte aan de Zierikzeese Oratorium Vereni ging een concertsubsidie te verle nen van f 267,75. Steeds meer t.v.-kijkers in Nederland 's-GRAVENHAGE, 12-7. Op 1 juli bedroeg het aantal geregis treerde t.v.-ontvangers 315.878 te gen 308.126 op 1 juni. In totaal wer den in de loop van het eerste half jaar '58 76.859 t.v.-toestellen aange geven tegen 60.532 in dezelfde pe riode van '57, d.w.z. bijna 27 pro cent méér. Dit resultaat komt geheel voor rekening van het eerste kwartaal van dit jaar, toen 52.312 t.v.-ont vangers werden geregistreerd tegen 34.048 in het corresponderende tijd vak van '57, een relatieve stijging van bijna 54 procent. Het tweede kwartaal vertoont een geheel ander beeld. Met 24.547 t.v.-apparaten bleef het registratie totaal ruim 7 procent ten achter bij de 26.484, die in dezelfde periode van het vorige jaar werden inge schreven. Evenals in '56 en '57, heeft al thans tot nu toe, ook dit jaar de maand juni weer de kleinste toene ming van het aantal geregistreerde t.v.-toestellen (7.752) opgeleverd. Op 1 juli 1958 waren er 2.426.902 radiotoestellen aangegeven tegen 2.417.429 op 1 juni jl. Het aantal aangeslotenen op het draadomroepnet bedroeg op 1 juli 515.550 tegen 517.108 op 1 juni jl. Rusland heeft „koning" MOSKOU, 12-7. Homer Tomlin- son, een 65-jarge Amerikaan heeft zaterdag midden op het Rode Plein in Moskou zichzelf tot „koning van de Sowjet-Unie" uitgeroepen. Tien tallen grinnikende Russen sloegen de plechtigheid gade, die zich niet ver van de graftombe van Lenin en Stalin afspeelde. Tomlinson, die zichzelf tot „ko ning van de wereld" en leider van de Amerikaanse kerk van God heeft verheven, was gekleed in een kleurige mandarijnenmantel. Hij gebruikte een goedkope ijzeren kroon bij de kroning. Tomlinson wil vijf dagen in Mos kou blijven. Hij zegt, dat er zeven tig miljoen mensen op aarde leven volgens de leer die zijn vader, die in 1903 de kerk van God stichtte, heeft verkondigd. Prinses Margaret van Groot- Brittannië is zaterdag in Vancou ver aangekomen. Zij zal een maand in Canada verblijven. in handige plastic tabakszak! Nü extra lekker roken van de pittigste Zware Shag, altijd soepel en vers tot de laatste draad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6