DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland werd verrast door zomerstorm van ongekende hevigheid Inspektrice Nijverheidsonderwijs opende Chr. Landbouwhuishoudschool te Bruinisse MAANDAG 14 JULI 1968 No. 18391 114e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tèl. bi 110*fr2S5 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgavei N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmon, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verschillende personen kwamen om het leven UTRECHT, 13-7. De voor de zo mer ongewone storm heeft vele zeilers vandaag op de Loosdrechtse plassen in grote mocllUkheden ge bracht. Volgens mededelingen van de politie z(jn enkele tientallen bo ten omvergeslagen. Op de plassen werden windsto ten van 70 tot 80 kilometer per uur geregistreerd. Langs de kust en op de Waddeneilanden waren de windstoten van een nog grotere snelheid. Op enkele duintoppen langs de kust werden snelheden van 9 Otot 100 kilometer en meer gemeten. •s-GRAVENHAGE. De kustwacht te Terschelling heeft medegedeeld dat de reddingboot „Insulinde" is uitgevaren ter opsporing van een jongen die vanuit Holwerd in een rubberbootje zeewaarts is gedre ven. VLISSINGEN. Tijdens de zware storm, die zondagmiddag over de Westerschelde heerste, is de 39- Jarlge H. van Dam, woonachtig te Oost en West Souburg, van een zeil jacht geslagen en verdronken. De heer van D. was met zijn ver grote BM zaterdagmiddag naar de jachthaven te Terneuzen vertrok ken, doch besloot wegens het slech te weer zijn schip daar te laten liggen en per andere gelegenheid terug te keren. Vele andere zeilers namen hetzelfde besluit en keer den per bus en veerboot naar hun woonplaats terug. In de jachthaven van Terneuzen lag ook „De Having", een omge bouwd vissersscheepje uit Oost ende, eigenaar de heer Posthumus, leraar aan de zeevaartschool te VTissingen. Enkele zeilers uit Vlls- singen, die met hun scheepje in Terneuzen lagen, besloten met de heer Posthumus terug te varen naar Vlissingen en onder hen bevond zich ook de heer van Dam. Vlak voor de haven van Vlissingen wer den door de ruwe zee een tweetal personen overboord geslagen. Een 17-jarige zeevaartscholier wist echter weer zwemmend aan boord Atlantis zou toch bestaan hebben MOSKOU, 12-7. De Russische wis- en natuurkundige N. Lednef heeft na 20 jaren studie vastgesteld dat het „verloren continent Atlan tis" werkelijk heeft bestaan, zo meldt Tass. De Russische geleerde is van me ning dat Atlantis een reusachtig eiland is geweest ten westen van Gibraltar. Het voornaamste bewijs voor de stelling dat Atlantis inderdaad be staan heeft, wordt gevormd door de merkwaardige overeenkomst tussen de vorm van de oceaanbed ding in dit gebied en de aardrijks kundige beschijving van Atlantis, die de bekende Griekse filosoof Plato heeft nagelaten, aldus Lednef. Duur paard INGLEWOOD, Californië, 13-7. Meneer Ralph Lowe uit Midland in Texas had zaterdag een van de beste dagen van zijn leven. Een van zijn paarden „Gallant Man" een vierjarige Ierse gefokte hengst won namelijk de Hollywood Gold Cup Handicap, een race over lVi mijl, waarop een bedrag van 162.100 dollar stond, dat is ongeveer 650.000 gulden. Ook trainer John Nerud en jockey Willie Shoemaker, die met Gallant Man zijn derde ach tereenvolgende winnaar in deze wedstrijd reed, deelden uiteraard in de vreugde. u In het afgelopen weekeinde zijn 37 Fransen om het leven gekomen. 25 hunner verloren het leven bij verkeersongelukken, elf verdron ken en een kwam om het leven bij een bergbeklimming. Meer dan een half miljoen Parijzenaars verliet de hoofdstad in 80.000 auto's en per spoorweg, om het weekeinde aan zee of in het land door te brengen. van „De Having" terug te keren, doch de heer van D. dreef weg. Bij de pogingen om de overboord ge slagen zeiler weer op te pikken, sloeg de motor van „De Having" af, zodat men een prooi werd van de woeste zee en de richting van het Zuidsloe indreef, AMSTERDAM. De stormstoten van zondag hebben in Amsterdam heel wat ruiten doen sneuvelen. Tussen vier uur en negen uur des avonds kreeg 5 maal 8 enige hon derden meldingen van stormschade In de meeste gevallen betrof het ramen en deuren van woningen, waarvan de huurders in de och tend naar buiten waren getrokken zonder ramen en deuren te sluiten. Daarnaast werden door de storm ook enige grote spiegelruiten van etalage's ingedrukt. Rebellen en regeringstroepen in Libanon weer hevig slaags Poging overeenkomst te sluiten met Arabische Unie BEIROET, 12-7. In Tripoli zijn vrijdagnacht hevige gevechten uit gebroken tussen rebellen en strijd krachten van de regering, zo is van bevoegde zijde in Beiroet vernomen. De opstandelingen zouden zware verliezen hebben geleden. In Beiroet zijn de rebellen er za terdag in geslaagd het sportcen trum, dat opgericht is ter gelegen heid van de Panarabische Spelen, te bezetten. De werkgeversbonden van Liba non hebben besloten op 24 juli tot een algemene uitsluiting over te gaan. als er voor die tijd geen ein de aan de crisis is gekomen. Zaterdagochtend hervatten de opstandelingen in Tripoli hun aan vallen, maar de regeringstroepen brachten het geschut van de op standelingen tot zwijgen, aldus heet het in een te Beiroet uitgege ven legerbericht. Naar men meent te weten, zou zaterdag op een vergadering van de Libanese ministerraad voornamelijk gesproken zijn over een verdrag, dat Libanon zou kunnen sluiten met de Arabische Unie (van Irak en Jordanië) om het hoofd te bie den aan het binnenkomen van man nen en wapens uit de Verenigde Arabische Republiek.. LAATSTE NIEUWS REVOLUTIONAIRE OMWENTELING IN IRAK EEN FEIT Officieren grijpen de macht Radio-Bagdad zei dat er van daag (maandag) een revolutie Is uitgebroken, „bekrachtigd door of ficieren die weigeren zich te ver kopen aan het imperialisme", aldus de B.B.C., die hieraan toevoegde dat „radio-Bagdad zich later iden tificeerde met de radio van de re publiek". De B.B.C. zei voorts dat ook ra- dia-Cairo en radio-Damascus mel ding hebben gemaakt van de staats greep in Irak. Uit Tel Aviv wordt gemeld dat een radiostation, dat zichzelf aan kondigde als radio-Bagdad, maan dag heeft bekendgemaakt dat de regering van Irak omver Is gewor pen en dat „jonge officieren" het bewind hebben overgenomen. Radio-Bagdad maakte daarna bekend dat generaal Noeri Al Said en kroonprins Abdoel Illah gedood zijn en dat hun lijken zijn ver brand. Over koning Feisal werd niet gerept. Maandagmorgen om 7.30 uur ving men in Beiroet het volgende bericht van radio-Bagdad op; „Dit is de republiek Irak. Dit is uw dag van overwinning, uw dag van na tionalisme. Verheugt en verblijdt U. Gaat de straat op en komt zien hoe het lijk van de tiran, die de vijand van god en het volk was, bespuwd en geschopt wordt door het volk". Radio-Bagdad zei dat de nieuwe .soevereine raad" het volk heeft gelukgewenst met zijn overwin ning. Radio-Damascus maakte bekend dat „hij die naar Istanboel zou gaan (vermoedelijk werd generaal Noeri Al Said bedoeld) en zijn meester dood zijn. U kunt hun lij ken op straat zien". Het radiosta tion voegde hieraan toe dat men een telegram aan president Nasser van Egypte heeft gezonden, waarin wordt gezegd dat Irak de Ver enigde Arabische Republiek er kent. Minimale prestatie Uit Zonnemaire wordt ge meld dat een kip van de heer J. de Rijke het zoekt in het minimale. Van het dier werd een ei geraapt met een gewicht van plm. 3 gram. PARIJS, 14-7. President Coty en premier De Gaulle van Frankrijk hebben vanmorgen, naast elkaar staande in een open auto, een reus achtige militaire parade op de Champs Elysees, ter gelegenheid van de herdenking van de bestor ming van de Bastille in 1789, af genomen. Nieuwe parel aan C.B.T.B.-ktoon" Oad (gebombardeerd) gebouw kreeg niet gedachte bestemming (Van onze redakteur) Vele honderden genodigden - w.o. uiteraard vele C.B.T.B.ers - hebben vrijdagmiddag de broeihitte van het ned. hervormd verenigingsgebouw getrotseerd, om aanwezig te zijn bij de officiële opening van de Chr. landbouwhuishoudschool te Bruinisse, door de Inspektrice van het Nij verheidsonderwijs te 's-Gravenhage, mej. G. G. Smit, een welbespraakte dame, die - na de officieuze opening - later toekwam aan de ontsluiting van het gebouw aan de Poststraat, nadat zij het slot had bevrijd van een pseudo-monstermossel en zich - in gezelschap van de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer C. de Putter, en de directrice van de school, mej. S. van der Kooy - over een „loper" van met schelpen be legde visnetten deurwaarts had begeven. Een vondst, waarvan de Brui- nissenaren het geheim kennen. „Een nieuwe parel aan de kroon van de C.B.T.B.", noemde mej. Smit de school in haar toespraak, een kwalificatie die ook werd gehanteerd door de waarnemend commissaris der koningin in de provincie Zeeland, de heer C. Philipse. En met deze kwalificatie was niets teveel gezegd. „Een kleine school in een klei nere gemeente heeft vaak nog meer nut dan een school In de grote stad, want een school is voor een ge meente nu eenmaal een belangrijke bijdrage". Zo drukte mej. Smit zich uit in haar weloverwogen toespraak, waarin zij mededeelde dat de nieuwe school de derde C.B.T.B.- school In de provincie is, naast die te Middelburg en 's-Heer Arends- kerke. Spreekster bracht dank aan de inspektrice mej. Bergevoet, die veel voor de totstandkoming heeft gedaan, aan de secretaris van de Z.C.B.T.By de heer S. Baar, en aan de directrice mej. Van der Kooy, die, voor een zo jonge kracht, vele moeilijkheden heeft moeten over winnen. Spreekster nam afstand van de gedachte; „thuis kunnen de meis jes,, het toch ook wel leren". Dat is wel waar, maar toch slechts ten dele, want het is wel opvallend dat bv. de knapste boeren altijd de beste scholen voor hun zoons uit kiezen. Voor de huishouding be staat die noodzaak ook, want „goed huishouden is moeilijk", aldus mej. Smit, die wees op het uitzonderlijk grote belang van de taak der huis vrouw, „door wier handen 80 van het gezinsinkomen gaat". De Invloed van de vrouw op het gezin is zeer groot en tegen deze achter grond gezien, is de vorming op de huishoudschool gericht op de ont wikkeling der drie H's (hand, hoofd en hart). Vooral op de vorming van het hart komt het aan, aldus de spreekster, die citeerde uit een rede van H.M. de koningin, er op wij zend hoe de liefde het belangrijkste is in het spel der menselijke sa menleving. De schoolopvoedlng dient van die liefde doordrenkt te zijn, opdat meisjes gevormd wor den berekend voor hun taak in het gezin of waar dan ook in de sa menleving. „Moge de school zo in liefde bloeien", aldus besloot mej. Smit, die met deze woorden de nieuwe onderwijsinrichting offici eus voor geopend verklaarde. Tevoren had de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. de heer C. de Putter de aanwezigen een welkom toegeroepen, inzonderheid mej. Smit, de heer C. Philipse, de bur gemeesters van Bruinisse en St. Philipsland, het bestuur van de Stichting tot instandhouding van een gebouw voor culturele doelein den te Bruinisse, de vertegenwoor digster van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, mej. W. J. H. Westera, de vertegenwoordigsters van de ge westelijke afdelingen C.B.T.B., N.C. L.B. en C.B.P.B., directrices van C.B.T.B.-landbouwhuishoudscholen in Zeeland, onderwijsautoriteiten, predikanten, ouders en leerlingen. Installatie bestuur en directrice De voorzitter ging na de offici euze opening der school over tot de installatie van het bestuur. Spr. wees er op dat het Zeeuwse C.B.T. B.-bestuur er behoefte aan heeft taken als het toezicht op de scholen te delegeren en droeg daarna het toezicht over op het ingestelde be stuur, in de persoon van de voor zitter de heer J. A. v. d. Bijl, die met een enkel woord de opdracht aanvaardde, onder dankzegging voor het vertrouwen in het school bestuur gesteld. Spr. dankte voor de in de periode van voorbereiding ontvangen adviezen van mej. Smit Met de Chr. Landbouwhuis houdschool kan Bruinisse in zijn nopjes zijn, want al is het dan maar een semi per manent gebouw, het is zo ri ant en fantastisch goed op gezet en ingericht, dat het onderwijs hierin wel volledig tot zijn recht zal komen. Het is een drlelokalige school, maar ook de ruime hall kan desnoods als lokaal worden gebruikt. Er is dus nog wat expansie mogelijk. De aan vullende ruimten als lera ressen. en lerarenkamer en de directricekamer zijn stijl vol Ingericht en ademen sfeer". Diezelfde sfeer is ook symptomatisch voor het vooruitstrevend onderwijs dat aan deze school wordt gegeven. De keurig uitgestal de schriften van de leerlin gen getuigden daar over vloedig van. en mej. Bergevoet en tipte nog eens de moeilijkheden aan, die met de oprichting der school gepaard gin gen. Spr. dankte in het bijzonder ook burgemeester Michaëlis van Bruinisse voor de ontvangen me dewerking. Tenslotte betrok de heer v. d. Bijl mej. Dekker in zijn dankwoord, die de taak van direc trice heeft waargenomen, geduren de de maanden waarin mej. v. d. Kooy wegens ernstige ziekte afwe zig was. Hierna vond de installatie plaats van de directrice, mej. v. d. Kooy, die in haar dankwoord zeide bij zonder gelukkig te zijn met de nieu we school. Zij wilde - staande voor de opdracht - steeds denken aan de Grote Opdrachtgever. De leer lingen zongen als toepasselijke af sluiting hierna een lied. Kostbare lessen De waarnemend Commissaris de heer C. Philipse, bond de meisjes op het hart de gegeven lessen toch vooral ter harte te nemen. Spr. plaatste het gebeuren in het licht van de toekomstige te verwachten ontwikkelingen op Schouwen-Dui- veland en wees op het diepingrij pend karakter daarvan. Hij bracht de felicitaties over van het provin ciaal bestuur en verzocht de meis jes met noeste vlijt aan deze school - die met grote financiële offers is tot stand gekomen - te studeren. Burgemeester Michaëlis sprak als burgemeester der gemeente en als voorzitter van de Stichting Brui nisse, eigenaresse van het gebouw, dat uiteindelijk als landbouwhuis houdschool zijn bestemming vond, hoewel er aanvankelijk aan een dergelijke bestemming nimmer is gedacht. Spr. achtte het aan deze school gegeven voortgezet onder wijs voor Bruinisse - en Duiveland - van groot belang en verwachtte ook dat St. Philipsland van deze opleidingsmogelijkheid zal profite ren. De oude gebombardeerde chr. school werd voor huishoudschool bestemd en spreker meende dat de desbetreffende Stichting er goed aan heeft gedaan, want het alge meen belang is er mee gediend, eigen (bij de Stichting levende wen sen, Red.) wat op te schorten. De burgemeester hoopte dat de school spoedig uit het gebouw zal mogen groeien en dat er tz.t. een nieuwe school zal worden gebouwd, op de plaats die reeds hiervoor is uitge zocht. Nog meerdere sprekers Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord. De heer M. D. den Hollander sprak namens de N.C.L.B., die het nut van samen werking met de C.B T.B. ten dien ste van het chr. onderwijs onder streepte. Namens de directrices der Zeeuwse C.B.T.B.-scholen sprak mej. Boudeling te 's Heer Arends- kerke. Zij bood haar collega mej. v. d. Kooy symbolisch een plant aan voor de hall der school. Het hoofd der chr. school te Bruinisse de heer P. F. J. Brilman feliciteer de namens de hoofden van scholen te Bruinisse en omgeving. Van de andere sprekers noemen wij nog mevr. Vogelaar te St. Philipsland, presidente van de Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwen Bond, mej. Westera van de Stichting Zeeland, de heer van Strien namens de afd. St. Philipsland der C.B.T.B. en bur gemeester de Jonge van St. Phi lipsland, die nog eens wees op de talrijke banden, die er bestaan tus sen zijn gemeente en Bruinisse, die door de opening van deze school nog weer sterker zijn geworden. Na deze „gesproken opening" volgde de echte officiële door mej. Smit, waarna het gezelschap minu tieus de school bekeek. Het bleek te zijn een „zetel van netheid en orde", met als vertederend element het 14 maanden oude dochtertje van een der leraren, dat gereed zat om vertroeteld te worden, maar uiter aard in school aanwezig was als illustratie van het feit, dat op de school ook aan kinderverzorging alle aandacht wordt besteed. Vermelden wij nog dat de bijeen komst in het verenigingsgebouw werd opgeluisterd door zang en spel van de leerlingen, die vooral met hun openingsspel een welver diend succes boekten. Het was een staal van zonnige jeugdige blijheid, met als achtergrond het getoon zette liedje: „Wij vergeten echter niet, wie 't al biedt. God die let op al ons werk, zegene en make ons sterk!" Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Doorzetters beginnen hun succes van de plaats, waar anderen de moed verliezen. HAAMSTEDE/BURGH Storm herschiep West hoek in zandwoestijn De westerstorm die zondag tegen de avond z(jn hoogtepunt bereikte, heeft in de Westhoek niet veel schade veroorzaakt; alleen een paar bomen moesten het ontgelden. Meer ongemak bracht de wind aan het juist op volle toeren draaiende vreemdelingenbezoek. In de late namiddag was het praktisch niet meer mogeltfk op het strand of op de weg erheen te komen. Torenhoge zandzullcn loeiden over het strand, klommen tegen de dui nen en werden mee het binnenland Ingevoerd. De eerste dag van de zaterdag In zo grote getale gekomen vreem delingen, was \'oor hen dan ook een grote mislukking. HAAMSTEDE - Onze oud-dorpsgenoot, de heer J. de Bruine, thans woonachtig te Spijkenisse, slaagde een dezer da gen voor het diploma Bouw- en Woningtoezicht, examens afgeno men door P.B.N.A. te Arnhem. SIRJANSLAND De gewassen in het Dijkwater De stand van de gewassen in het ingepolderde Dijkwater is wel zeer uiteenlopend. Van het koren staat de haver er wel het beste voor, of schoon de kwaliteit toch wel bene den normaal ligt. De gerst en tarwe zijn wel zeer minimaal. Als oorzaak denkt men zich de te geringe stik stofgift. Er is namelijk slechts 100 kg. stikstof per gemet gestrooid, terwijl men naar wordt aangeno men, tenminste 300 kg. had moeten toedienen. De stand van de bieten is zeer goed. Ook de uien staan er uitstekend voor, hoewel bij dit ge was kleine gedeelten worden aan getroffen, waar het produkt het wel niet verder dan poter-ui zal kunnen brengen. Tot nog toe heeft men het niet aangedurfd aardappe len te verbouwen. Bejaarden naar Brabant Door de financiële medewerking van het gehele dorp was het ook dit jaar weer mogelijk de bejaarden een mooi reisje aan te bieden. Dit maal brachten 34 bejaarden met 12 luxe auto's een bezoek aan Bra bant. Vrijdagmorgen om tien uur werd vertrokken; het gezelschap werd door zeer velen uitgeleide ge daan. Via Steenbergen werd gere den naar Putte aan de Belgische grens waar de tocht werd onder broken voor een broodmaaltijd, welke op Belgische bodem werd genuttigd. Over Huibergen en Roo sendaal koerste men hierna naar het Liesbos bij Breda. In de scha duw van de hoge bomen werd hier geruime tijd doorgebracht. Te on geveer 7 uur arriveerde men vol daan en gezond weer te Sirjans- land. De dag werd besloten met een gezamenlijke maaltijd in het verenigingsgebouw. De heer Heule sprak een woord van dank tot de autobezitters voor hun medewer king en tot de dames die op keu rige wijze voor een welvoorziene tafel hadden gezorgd. De heer A. v. d. Maas vertolkte de dank van de bejaarden, die terugzien op een geslaagde dag. KUNST Tentoonstelling „Gesel van de oorlog" KAMPEN, 13-7. In de Koorn- marktspoort te Kampen is zater dagmiddag de tentoonstelling „Ge sel van de oorlog" geopend die ge organiseerd is door de gemeente lijke tentoonstellingscommissie in samenwerking met de Nederlandse Kunststichting te Amsterdam. De expositie omvat 115 etsen en tekeningen van Callot, Dix, Goya, Moore en Picasso en is samenge steld uit museumcollecties en par ticulier bezit. Zij zal tot en met 30 augustus te Kampen geopend zijn en daarna achtereenvolgens in Schiedam, Arnhem, Amsterdam en Eindhoven worden opgesteld. Over wogen wordt de tentoonstelling ook naar het buitenland, o.a. naar Lon den, te zenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1