DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gouverneur van Belgisch West=Vlaanderen bracht bezoek aan Schouwen=Duiveland Ons vacantie - oord VRIJDAG II JULI 1958 Frank.bij abonn.Zier-ik-** Dhr.Jj.Dorst "Home Sweet Home'' BloV.v^r j r=, ZIERIKZEE A 51 No. 18390 114e jaargang ZIER1KZËËSCHEMNIËUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent par mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 EEN ORIËNTERENDE TRIP Belangstelling geconcentreerd op herverkaveling ZIERIKZEE, 10-7. Vandaag heeft de gouverneur van Belgisch lVest- Vlaanderen, Ridder Pierre van Ou- tryve d'Ydewalle, vergezeld door z(jn vier bestendige deputé's, de griffier van Belgisch West-Vlaan deren, de heer Araand Lonmes en vier Belgische landbouwdeskundi gen, een bezoek gebracht aan de provincie Zeeland (meer in het bij zonder Schouwen-Duiveland), om zich op de hoogte te stellen van hetgeen met de herverkavelings werkzaamheden is bereikt. Zij werden te Sint Anna ter Mui den begroet door de waarnemend commissaris der koningin in Zee land, de heer C. Philipse, de grif fier der staten, mr. Pilaar, en de voorzitter van het college van con sulenten voor de landbouw in Zee land, dr. Ir. C. W. C. van Beekom. Een tocht werd gemaakt naar het landelijk proefstation voor de fruit teelt in de volle grond te Wilhel- minadorp. Hierna vertrok het gezelschap naar Katseveer, vanwaar de politie- boot R.P. 18 het gezelschap naar Zierikzee bracht. In „Het Wapen Voortgaande processen in Hongarije WASHINGTON, 10-7. Het State Departement is ervan "in kennis ge steld dat er kortgeleden, in een pe riode van tien dagen, wel 100 Hon garen terecht hebben gestaan voor contra-revolutionaire activiteit, zo heeft een woordvoerder van het State Department Lincoln White donderdag meegedeeld. Lincoln White wist niet of de weduwe van Rajk al dan niet te recht is gest'eld. Hij verklaarde voorts dat de uit gever Obersofszki volgens de be richten opnieuw terecht zal staan en dat Kosari, bekend Hongaars schrijver en historicus, al in het geheim door een militaire recht bank gevonnist zou zijn. van Zeeland" werd een mossel maaltijd genuttigd. Het gezelschap maakte gebruik van de oude veer- nrichting aan het Luitje. De toe gang tot de havenkade was echter versperd door een slagboom, die op slot was. Gasten en gastheren moesten over de boom heen of er onder door om de rijweg te kun nen bereiken. Men was vergeten dat het gezelschap op deze plaats Zierikzee zou binnenkomen. Bezoek aan Ouvverkerk Na de overwinning van deze hin dernis werd een tocht gemaakt over Schouwen-Duiveland, waar o.m. het akkerbouwbedrijf van de heer J. van der Stolpe te Ouwerkerk be zichtigd werd. Dit bedrijf (56 hec tare groot), werd tijdens de ramp van 1953 zwaar getroffen. Het viel onder de herverkaveling en daar om werd hier een uiteenzetting ge geven over de voor en na de her verkaveling geboekte resultaten. Het is een volkomen gemechani seerd bedrijf en de teelt wordt aan gepast aan de mogelijkheden op deze geïnundeerde grond. In het Bureau Uitvoering van de herverkavelingsdienst te Zierikzee gaf ir. D. van der Zaken, hoofd van de Cultuurtechnische Dienst, een uiteenzetting over de herverkave- lingswerken op Schouwen-Duive land. Ook gaf hij een overzicht van de toestand van het eiland voor de ramp en zoals ze nu door de her verkaveling is of wordt. Kosten herverkaveling De kosten van de herverkave- lingswerken in Zeeland, omvattende Tholen, Zuid-Beveland, Walcheren en Schouwen-Duiveland worden geraamd op 218 miljoen gulden. Het herstel van oorlogsschade en inundatie alleen zou een bedrag van 68 miljoen gulden gevergd heb ben, zodat in feite de herverkave- lingskosten 150 miljoen gulden ver Eerst thans bereikten ons deze foto's van de landing door mariniers van de centrale Indonesische regering in Djakarta op de kust van noord- Celebes bij het vissersdorpje Worl. Al is Menado inmiddels gevallen, toch schijnt de strijd nog voort te gaan. - Boven: mariniers verlaten een landingsvaartuig om in kleine bootjes bij Wori te landen. - Onder: ma riniers wachten in het bos bij Wort op de komst van regeringsgezinde burgers, die hen moeten helpen bij de strijd tegen de opstandelingen. gen. Twintig procent van deze kos ten worden door de belanghebben den in dertig jaar lopende annuï teiten terugbetaald. De Belgische gouverneur toonde bijzonder veel belangstelling voor deze ruil- en herverkavelingswer- ken in Zeeland en stelde herhaal delijk vragen om de juiste achter gronden en toedracht te weten te komen. Het gezelschap trok vervolgens in de richting Brouwershaven, door de herverkavelingsgebieden en bezich tigde o.m. de „Frieslandhoeve". De veeteelt Ir. Harmsen, de veeteeltconsu lent in Zeeland, gaf een uiteenzet ting. De gemiddelde melkproduktie van de negen melkkoeien van de „Frieslandhoeve" bedraagt 4800 kg met een vetgehalte van 4.15 pro cent. Het Zeeuwse gemiddelde is 400 kg met een vetgehale van 3.90. Vervolgens werd een tocht ge maakt langs de Schelphoek en wer den bij Renesse en Haamstede de gesaneerde, vijf hectare grote fruit- teeltbedrijven bezichtigd. In Burghsluis wachtte weer de R.P. 18, die het gezelschap langs de kust van Schouwen-Duiveland naar Kamperland, Vrouwenpolder en Veere voer. In Veere werd in de Kampveerse toren een diner aangeboden door het provincial bestuur van Zeeland. ROERIG CYPRUS NICOSIA, 10-7. Met stokken en messen bewapende mannen heb ben donderdag een aanval gedaan op het Metamorphosis-klooster op zuid-Cyprus. Volgens de eerste of ficiële berichten zijn er een non en een monnik om het leven gekomen. Volgens Grieks-Cypriotische bron nen waren de aanvallers Turken. Verscheidene nonnen zouden ver wondingen opgelopen hebben. Reklame met koningin in mijnwerkerspak mag niet LONDEN, 11-7. De Britse raad voor bedrijfsveiligheid heeft van het Buckingham paleis geen toe stemming gekregen voor het repro duceren van een foto van koningin Elizabeth in mijnwerkerskleding op aanplakbiljetten. Deze foto, waarop de koningin in veiligheidskleren, met helm, speci ale laarzen en mijnwerkerslamp staat afgebeeld, is genomen tijdens een bezoek dat zij de vorige week aan een Schotse kolenmijn bracht. De raad had de foto willen gebrui ken om propaganda te maken voor het gebruik van de speciale veilig- heidskleding. De voorzitter van de raad, Hodge, verklaarde vrijdagavond „bitter te leurgesteld" en „geschokt" te zijn door de weigering. Moskou als vredesengel STOCKHOLM, 11-7. „De Sowjet- Unie doet alles wat in haar macht ligt om met de west. mogendheden tot een akkoord over het ontwape- ningsvraagstuk te komen, maar tot nog toe heeft geen enkel teken er op gewezen, dat Amerika en Enge land inderdaad van plan zijn posi tief op het vredesinitiatief van de Sowjet-Unie te reageren, die een zijdig een eind aan haar atoom- proeven maakte", aldus de Russi sche premier, Chroesjtsjef, in een brief aan de Zweedse sociaal-de mocratische jeugd. Hevige aardbeving geregistreerd LONDEN, 10-7. Seismologen in verscheidene delen van de wereld hebben donderdagochtend om streeks 7.20 uur (Ned. tijd) een he vige aardbeving geregistreerd waarvan het epicentrum waar schijnlijk in het noordelijk deel van de Stille oceaan of in Azië is ge legen. Men neemt aan, dat de aard beving rampzalige gevolgen heeft gehad, Indien zij in een bevolkt ge bied la voorgekomen-. Twee beelden van het bezoek van de Russische premier en partij-secre taris Nikita Chroesjtsjef aan oost-Berlijn, waar hij met een zes man sterke delegatie het vijfde congres van de Oostduitse communistische partij bijwoont. - Op de foto de aankomst: Chroesjtsjef (wuivend links) zit naast zijn oost-Duitse ambtgenoot Walter Ulbricht. Op de achter bank zien we de oost-Duitse premier Grptewohl. Overstromingen in Polen GENEVE, 10-7. De liga van Rode Kruisverenigingen in Genève heeft opgeroepen tot internationale hulp verlening aan 60.000 mensen in zuid-Polen, die door overstromin gen dakloos zijn geworden. Uit het depót in Genève zijn al verschei dene wagons met goederen naar Polen verstuurd. Weer lopen en zitten Een jongetje zonder armen en benen uit Nieuw-Zuid- Wales (Australië) beschikt over kunstledematen, waar mee hij geheel alleen kan lopen, kan gaan zitten, kan schrijven en kan typen, al dus heeft de Australische radio donderdag gemeld. De jongen, die dank zij een openbare geld-inzameling naar de Verenigde Staten werd gezonden om daar te worden voorzien van de kunstledematen, zal binnen kort naar zijn land terug keren. Dikste man ter wereld overleden BREMEN (Indiana), 10-7. Robert Hughes, die als de zwaarste man ter wereld werd beschouwd, is don derdag, 32 jaar oud, te Bremen in de Amerikaanse staat Indiana overleden. Hij woog een 325 kilo. Toen hij ziek werd, kon men hem vanwege zijn reusachtige omvang niet in een ziekenhuis onderbren gen weshalve men hem in zijn woonwagen, die bij het ziekenhuis was neergezet, verpleegde. Hughes, die bij een reizend circus was, klaagde over zijn hart en had mazelen gekregen. De man was 1 meter 82 lang. Zijn taillemaat was ruim drie meter, zijn bovenarmen hadden een omvang van een meter. Hughes zou, toen hij een baby van drie maanden was, kinkhoest heb ben gehad en dat zou zijn klieren- systeem in de war hebben gebracht. Cineast Simon de Waard weer thuis ROTTERDAM, 10-7. De Rotter- damse cineast Simon de Waard is na een reis van enige maanden door Denemarken en Noorwegen in ons land teruggekeerd. Hij heeft een kleurenfilm opgenomen, die geti teld ls „Naar het land van de mid dernachtzon" en in september a.B. voor het eerst vertoond zal worden. DOETINCHEM. Bij het zwemmen in het Zellermeer in Oosten rijk is woensdag de 16-jarige tech nische tekenaar Th. Schuurman uit Gaanderen, gemeente Doetinchcm, verdronken. De jongen was een uit stekende zwemmer. De Britse regering heeft beslo ten sir All Abdoel Karim niet lan ger te erkennen als sultan van La- hej, de grootste staat In het wes telijke doel van het Britse protec toraat Aden. De gezondheidstoestand van de gerepatrieerden 's-GRAVENHAGE, 10-7. De re- patrianten uit Indonesië, die sedert december van het vorig jaar gelei delijk aan in Nederland zijn aan gekomen, verkeren thans in betere omstandigheden dan wij hadden kunnen verwachten. Dit heeft vandaag de medische adviseur van het 'ministerie van maatschappelijk werk, de heer P. C. Broekhoff verklaard. De voorzorgsmaatregelen die op. medisch gebied waren getroffen, zowel voor de repatrianten zelf als ter controlering van de quarantai ne-voorschriften zijn doeltreffend geweest. Aangezien met de verscheping, uit Indonesië een grote groep per sonen meekwam die lijdend was aan al of niet besmettelijke tropi sche ziekten, waren maatregelen noodzakelijk, aldus de heer Broek hoff, om het verspreiden ervan te voorkomen. Zo werden ruim 18.000 personen bij aankomst in Nederland doorgelicht. Een aantal werd in sa natoria voor controle 'opgenomen. Bij het onderzoek naar tropen- ziekten is gebleken, dat het percen tage ziektegevallen geen reden tot zorg geeft. Dit geldt ook voor an dere ziekten als pokken. Voor een groep geestelijk ge stoorden is opname in inrichtingen mogelijk gebleken. Directie K.L.M. en vliegers zijn het eens UTRECHT, 10-7. De bemidde lingscommissie Inzake het tussen de directie van de K.LM. en de ver eniging van K.L.M.-vliegers gere zen geschil, welke bestaat uit de heren mr. F. H. A. de Graaff, F. H. Terwindt, A. Borst Pz C. van Win gerden, J. Middelbuis en M. Rup- pert, allen voorzitters der werkge vers- en werknemersvakcentralen, heeft vandaag te Utrecht opnieuw met partijen vergaderd. Partijen hebben in deze samen komst alsnog overeenstemming be reikt. Een technische herziening van het salarissysteem zal tot stand gebracht worden, welke herziening per 1 juli 1958 in werking zal tre den. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De beste wijze om iets te leren is er les in te geven. Nog Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie MUNSTER, 10-7. Het Sowjet- Rode Kruis heeft de Westduitse or ganisatie laten weten, dat ongeveer zevenduizend Duitse militairen die in de tweede wereldoorlog door de Russen krijgsgevangen zijn ge maakt, weigeren naar hun land te rug te keren. Dit is donderdag te Munster verklaard door dr. Wagner die het bureau van het Westduitse Rode Kruis voor vermiste personen leidt. Enige krijgsgevangenen waren met een Russische vrouw getrouwd anderen-wilden om ideologische re denen de Sowjet-Unie niet verla ten. Tweeling van 92 jaar UITHUIZERMEEDEN, 10-7. De dames An je Krieling en Harmentje Krieling, weduwe van Melle Hui- zinga, zullen op 18 juli haar 92ste verjaardag vieren. Zij zijn de oud ste vrouwelijke tweeling in Neder land en wonen op één adres. Wij hebben het tot nu toe vrij ouderwets gedaan Door met club of familie maar ergens heen te gaan. Kan dat niet eens wat anders, elk naar zijn eigen plek? Een ieder neemt zijn rugzak, het lijkt nog lang niet gek. Dan trekt Wies naar Wiesbaden en Hein naar Heinkenszand; Aag zit in. Aagtekerke dicht bij het Zeeuwse strand. Ger wil naar Gerkesklooster, maar Wim naar Willemstad: Neef Cor is naar Kortgene, Klaas naar Klaaswaal op pad. Els zont in Elspeet, Roelof in Roelofarendsveen; In Lienden Lien en Jantje kruist door Sint Jans Geleen. Aal snuift Aalsmeerse bloemen, Stien komt in Stiens terecht, Doch Barend slijt zijn zolen in prachtig Barendrecht. In Bartlehiem slaapt Bartje gezellig in het stro; Fie peddelt naar Sophia en To naar Tokio, Nlek droomt van Nicosia, maar mag je daar wel heen? Piet bust naar Pieterburen, Sien naar Klazinaveen. De ene moet wat verder, de ander blijft dichtbij, Dus botje maar bij botje, geen muggenzifterij. Ook pa vindt het reusachtig, zijn haar wordt al wat grijs; Als ma dan naar Mddrid moet gaat hij wel naar P&rijs JAAP MIJDERWIJK. DE LANDBOUWCONFERENTIE TE STRE8A Landen Europese Gemeenschap akkoord over vrijhandelszone Dr. Mansholt: „een begin en geen einde" STRESA, 10-7. De zes van de Europese Gemeenschap zijn gereed om een akkoord over de vrijhan- delszöne te sluiten. Zij zijn het eens en in dat opzicht zijn er geen moei lijkheden, heeft dr. S. L. Mansholt, voorzitter van de landbouwconfe- rentie in Stresa, in een gesprek met de pers verklaard. Maar,, voegde hij hieraan toe, wij willen niet dat de vrijhandelszöne de werking van de gemeenschappe lijke markt schaadt. Dr. Mansholt zei dat hat niet mo gelijk is een akkoord over de zóne te sluiten zonder de landbouwpro- dukten daarin te betrekken. Hij is er persoonlijk van overtuigd dat een uitstel van de onderhandelin gen over de aansluiting van andere landen bij de gemeenschappelijke markt gemakkelijker voor de zes zou zijn geweest, omdat zij daar door tijd zouden hebben eerst de zaak onder elkaar te organiseren, maar een dergelijk uitstel is poli tiek moeilijk gebleken. Dr. Mansholt is van oordeel, dal de landbouwconferentie, die vrijdag eindigt, meer heeft opgeleverd dan men verwacht had. Zij is overigens •en begin en geen einde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1