Brouwgerst op Schouwen-Duivela nd kan spoedig weer normaal zijn DE JUFFER VAN 'tHOOGE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 10 JULI 1958 No. 18389 De Zeeuwse atletiek doorbrak isolement Drie Nederlandse atletiektitels naar Zeeland Twee Zeeuwse atleten naar Stockholm Catrien Koltfn verbeterde zuid-Nederlands record 100 meter tot 12 sec. Prettige mededeling op ledenvergadering Nntsdepartement Zierikzee behoort tot 7 grootste van Nederland Gedeelte winterprogramma kon worden vastgesteld Tijdens de dinsdagavond in res taurant „Mondragon" gehouden al gemene ledenvergadering van het departement Zierikzee van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen heeft de voorzitter, de heer D. C. A. Lugt, de prettige mede deling kunnen doen dat het depar tement met een ledental dat de vijfhonderd ls gepasseerd, thans gerekend kan worden tot de zeven grootste departementen in Neder land. Het departement Zierikzee heeft momenteel 506 leden, nl. 362 A-leden en 144 B-leden. Het ledental passeerde in het ju bileumjaar 1956-1957 de vijfhon derd, zodat het bereiken van de zevende plaats in de rangschikking naar grootte van de departementen in Nederland kan worden gezien als een passend jubileumgeschenk. Een sprekend geschenk kreeg het departement Zierikzee ter gelegen heid van het 160-jarig bestaan van het hoofdbestuur, in de vorm van het opschrift „Nutskleuterschool" aan het fraaie schoolgebouw te Zie rikzee. Ook financieel gtfiien blijkt het departement Zierikzee er uitste kend voor te staan, getuige het ba tig saldo ad f 1022,79, waarmee de rekening 1957-1958 kon worden af gesloten. De penningmeester, de heer J. J. Stols, werd onder dank zegging decharge verleend, nadat namens de kascommissie hiertoe was geadviseerd door de heer W. M. van Burg. De periodiek aftredende commis saris van de Nutsspaarbank, de heer M. Doeleman H.Jzn., werd met algemene stemmen herbenoemd. Eveneens werd de heer Doeleman, bij acclamatie, herbenoemd als lid van het Departementsbestuur. De periodiek aftredende bibliotheek commissie, dr. J. C. Röhner en de heer A. B. Visser, werd bij accla matie herkozen. In de kascommis sie werd gekozen de heer M. J. Kosten, wegens aftreden van de heer W. M. van Burg. De avond van de 19e november is gereserveerd voor Antonie van Kampen. Hij zal een lezing houden over midden-Nieuw-Guinea. Het interessante onderwerp zal met enige films worden verduidelijkt. Voorts ligt het in de bedoeling de traditionele en altijd zeer gewaar deerde toneelavond ditmaal te laten verzorgen door het Middelburgs Dilettantentoneel. Over de juiste datum worden nog besprekingen gevoerd. Verder zal een filmavond worden aangeboden en ook is reeds bekend dat het Gezinsbegrotingsinstituut een avond zal verzorgen. Enige sug gesties van leden voor avonden waarin nog niet is voorzien - voor gesteld werd o.m. het optreden van A. den Doolaard en prof. Gafmt Stuiveling - zal het bestuur trach ten te realiseren. KERKNIEUWS Geref. Kerk - Brouwershaven Ds. P. L. Schuddebeurs te Brou wershaven, tevens evangelisatie- en ziekenhuispredikant der classis Zierikzee, ontving een beroep (bij acclamatie) naar de Geref. Kerk te Denderleeuw In België. Het betreft een gemeente met een uitgestrekt evangelisatiegebied. De huidige predikant van Den derleeuw, ds. H. Hegger, is even als zijn voorganger een bekeerd r.k. priester, bekend door zijn boe ken en spreekbeurten. Laatstge noemde gaat zich enkele jaren al leen aan studie wijden. ZIERIKZEE Spoetnik III gezien De heer A. Bin aan het Slabbers- werf alhier, heeft dinsdagavond zeer duidelijk de Spoetnik III^ ge zien. Om half twaalf kwam de' ra ket over. Het voorwerp lichtte in Ingezonden mededeling Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas, Heus... met Esso bent U beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. at<3 /fed/ Kwaliteit leed door Om de slagzin „Het Bier is weer Best" tot volle geldigheid te doen komen, is het nodig dat voor de bereiding van bier ook de beste grondstoffen worden gebruikt, die er bestaan. Daarom bestaat er al vele jaren een organisatie, die be kend is onder de naam NACO- BROUW (Nationaal Comité Brouw- gerst). Gerst, onmisbaar bestanddeel voor bier, moet dus van de beste kwaliteit zijn. Al jaren zijn proef nemingen aan de gang en worden kruisingen beproefd, om de beste gerst nog beter te maken. De beste brouwgerst groeide tot voor kort op Schouwen- Duiveland en in Zeeuwsch- Vlaanderen, maar inundatie tengevolge van oorlog en ramp bracht ook voor de teelt van brouwgerst zijn bezwaren mee. j Hoe meer de grond zich echter' van de Jnundatiegebreken herstelt, hoe beter ook hier de gerst weer wordt en het is niet voor niets dat de meeste proefnemingen, welke deze teelt betreft, worden genomen op het Proefbedrijf Scheldemonden te Bruinisse. Zij die nauw bij de teelt van deze brouwgerst betrokken zijn, komen verschillende keren per jaar het te hoge stikstofgift gewas bezichtigen en ieder jaar is er de z.g. Nacobrouwdag, waarop een select gezelschap van landbou wers, mouters, scheikundigen en directeuren van bierbrouwerijen bijeen komt om de brouwgerstteelt te bespreken. Zo waren ruim 70 personen vo rige week op genoemd proefbedrijf bijeen, waar zij werden verwel komd door de heer J. Koopman, voorzitter van de commissie van beheer van het proefbedrijf Schel demonden. Dit welkomstwoord van de heer Koopman werd beantwoord door Ir. Wiiten, landbouwkundige van de Nacobrouw, die ook toelichtin gen gaf bij het bezichtigen van de proefvelden. Deze proefvelden staan er prach tig voor, het internationale Brouw- gerstrassenproefveld toont 10 ras sen in 10- en 6-voud. Het interprovinciaal rassenproef- veld heeft 10 rassen in drievoud, het kwekersstammenveld toont 58 rassen. Iets verder vindt men weer 77 rijtjes nieuwe rassen. Proeven met zaaihoeveelheden en rijafstand zijn interessant voor de gerstverbouwers. Ook het nieu we Noorse ras Domen is hier te zien. En tenslotte is er nog een veld met legeringsproef. Men kan hier drie rassen zien, die al of niet gauw tegen de grond gaan, het z.g legeren, een bij gerst veel voorko mend euvel. Toen men de verschillende rassen en proeven voldoende had gezien, begon een tocht over het eiland. De heer Murre van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst en de heer Muller van de dienst Herver kaveling hebben daarbij uitsteken de causeriën gehouden. Op deze tocht was mede aan de stand van de gerst bijzonder goed te zien of de grond korter of lan ger geïnundeerd was geweest, of de herverkavelingswerken bij nat weer of bij droog weer waren uit gevoerd, enz. Vooral in Schouwen zijn de spo ren van inundatie en herverkave lingen op verschillende plaatsen nog lang niet uitgewist. Klaagde de heer Murre, dat de kwaliteit van de brouwgerst de laatste jaren had geleden, doordat een te hoge stikstofgift, het eiwit gehalte van de korrel te veel had doen stijgen, nu op verschillende delen van het eiland weer een nor maal bouwplan kan worden uitge voerd en men niet gerst op gerste stoppel behoeft te verbouwen, wordt de stikstofgift vanzelf min der, waardoor ook het eiwitgehalte daalt en de kwaliteit weer beter wordt. Schouwen-Duiveland zal ongetwijfeld binnen niet al te lange tijd weer aan de top staan wat de kwaliteit van de brouwgerst be treft, vooral gezien de serieuze wijze waarop de proeven op de „Scheldemonden" worden genomen. De lunch werd gebruikt in de Graanbeurs te Zierikzee. Ouwer- kerk, de Schelphoek en Westelijk Schouwen waren de touristische evenementen die werden bezocht. hier noemen. Zij stond haar man steeds trouw ter zijde en alles wat de school en de jeugd betrof had een grote plaats in haar hart. Me nig kind wist de weg naar haar woning te vinden en wie herinnert zich niet de schoolfeestjes en fiets tochtjes die onder leiding van de meester en mevrouw tot een waar festijn werden. Daarom danken wij Oosterlan- ders de heer en mevrouw Kosten voor alles wat ze in die 29 jaar voor de jeugd en voor de gemeen schap-hebben gedaan en wij wen sen hen in de mooie Westhoek, in huize „Eureka" te Burgh, nog vele jaren in gezondheid. Met dank voor de plaatsing. De inwoners van Oosterland. FEUILLETON Hij trok een zuur gezicht. „Soms denk ik wel eens, dat jullie niets liever doen dan werken, van de vroege morgen tot de late avond. Je moeder.ik kan me niet her inneren, dat ik haar, zolang ik nu hier ben, ooit werkloos heb gezien. Die is altijd bezig. En 's morgens vroeg word ik wakker van de ma chines in de bakkerij. Maar er moet ook tijd van ontspanning zijn. Wat doe je 's winters in je vrije tijd?" „O, van alles. Ik ben op een naai- clubje en ééns in het jaar hebben we daarvan bazar. En dan de zang, ook een avond in de week, en de meisjesvereniging en de catechisa tie, dat zijn al vier avonden in de week". „Wonderlijke'geneugten houden jullie er op na. Dat alles bedoel ik natuurlijk niet. Ga je nooit eens een avond of zo naar de stad? Of een woensdagmiddag?" Ze keek hem oprecht verbaasd aan. „Wat moet ik daar doen?" „Wel alle.... wat iedereen daar doet, die van buiten de stad komt. Een beetje winkelen, ergens eten en 's avonds een bioscoopje of iets dergelijks". Ze schudde haar hoofd. „Ik ben in drie jaar niet in de stad geweest. In drie en vijftig, toen was er Bondsdag, van de meisjesvereni ging. En omdat het toen dichtbij was, ging ik erheen". „Ja maar - goeie genade - je koopt toch wel eens nieuwe kle ren?" Ze schudde opnieuw met haar De Nederlandse kampioenschap pen 1958, tevens de laatste selectie wedstrijden voor het samenstellen van de Nederlandse ploeg voor de Europese athletiekkampioenschap- pen, die van 19 tot en met 24 aug. Ie Stockholm worden gehouden, is voor een talrijk publiek op de Ne- nyto sintelbaan te Rotterdam een kampioenschap geweest, zoals in de laatste jaren er niet meer is ge weest. Over alle linies waren de prestaties aanmerkelijk beter dan in het verleden en dat geeft met Stockholm in het verschiet toch wel reden tot enige verwachting. Dat de athletiek in Zeeland zich aan zijn isolement heeft ontwor steld en zelfs op nationaal niveau is gekomen, werd bewezen door de prestaties van de Zeeuwse athleten: drie Nederlandse athletiektitels naar Zeeland en twee Zeeuwse ath leten, Willy Bakker-Cisouw van „Marathon" uit Vlissingen en Hein Cujé van „E.M.M." uit Middelburg, naar de Europese athletiekkampi- oenschappen in Stockholm. Willy Bakker werd kampioene van Nederland op de 80 meter hor den in de fantastische tijd van 11,2 sec. Zij kwam in haar serie zelfs aan 11,1 en bleef daarmee slechts 0,1 sec. boven hel Nederlands re cord van Fanny Blankers-Koen. Willy Bakker is dezelfde die op Hemelvaartsdag j.l. op de 100 m. te Zierikzee verloor van de oud- Delta Sport-athlete Catrien Bolijn. Hein Cujé werd onbedreigd lands kampioen op de 10.000 meter na een prachtige race waarbij hij beneden de .30 min. bleef. Twee jaar gele den won Cujé te Zierikzee de 800 meter, maar was toen nog een prac- tisch onbekend athleet. Ook mej. Poisonnier uit Schoon- dijke won een nationale titel en wel op de 100 meter dames in 2 20.5, een prachtige prestatie. Catrien Bo lijn trof het niet dat de uitzending naar Stockholm de athletes had ge ïnspireerd tot een zeer intensieve training met als gevolg een aantal werkelijk fantastische tijden. Zo waren er niet minder dan 3 athle tes, Hannie Bloemhof, Ria van Kuik en Joke Bijleveld, die de 100 meter in 11,7 sec. liepen, terwijl Nannie Haase en Ine Spijk 11.8 lieten afdrukken. Wel verbeterde Catr. Bolijn het Zuid-Nederlands record tot op 12.0 sec. Hetzelfde beeld gaf de 200 m. dames, waar Hannie Bloemhof 24.0 liet noteren en Ria van Kuik 24.2 Catrien Bolijn werd hier 5e in 25.0, hetgeen even wel toch een nieuw Zuid-Nederl. record betekende. De K.N.A.U.-leiding besloot, zo vernemen wij uit 's-Gravenhage, dat indien in de nog volgende wed strijden tot en met de landenont- moeting Nederland-Duitsland op 27 juli a.s. te Nijmegen, Nederland- Ingezonden mededeling 26 blonde hoofd. „Het meeste maak ik zelf, jurken en zo. En een mantel of een mantelpakje laat ik maken in het dorp. We hebben bij ons een bekwame costuumnaaister". „Goed dan, maar je zei, dat je op zang bent. Je zingt mooi, dat heb ik al gehoord. Je hebt een goeie sopraanstem. Gaat je vereni ging nooit op concours of zo?" „Nee, we geven ééns in het jaar een uitvoering in de kerk. En op de jaarvergadering van de jongens zingen we ook wel eens een paar liederen". Ze reden door Klokveen en Ton- nie stuurde het wagentje de rijks weg op, alwaar hij de snelheid wat opvoerde. „Nou, ik geef het op, hoor. Ik begin werkelijk te gelo ven, dat je tevreden bent met dit leventje". Ze keek hem stom verbaasd aan. „Waarom niet? Ik heb' alles, wat ik hebben wil: eten, drinken, mooie kleren, een goeie fietsik hou van lezen en ik koop af en toe in Klokveen een boek. We hebben ra diomij dunkt „Misschien komt het, omdat ik een stedeling ben", zei hij, na een poosje te hebben nagedacht. „Maar je bent nog jong, je hebt een leuke toet en eens zal er een man in je leven komen, die met je trouwen wil. Stel je voor, dat die man ver van hier komt. Dan zul je met hem mee moeten". Och, zover heb ik nooit gedacht. En zelfs dan zou ik er op staan om van tijd tot tijd naar huis te kun nen gaan. Overigenswaarom se athleten uitzonderlijke prestaties zullen verrichten, welke alsnog deelneming aan de Europese kam pioenschappen rechtvaardigen, hun uitzending alsnog in overweging zal worden genomen. De afvaardiging bestaat uit de volgende athleten: Dames: 100 meter, Hannie Bloemhof, Ine Spijk, Joke Bijleveld 200 meter: Hannie Bloemhof, Ria van Kuik en Hannie Haase. De estafetteploeg wordt samen gesteld uit de dames: Hannie Bloemhof, Joke Bijleveld, Ria van Kuik, Ine Spijk en Nannie Haase. 80 meter horden: Willy Bakker- Cisouw. Vijfkamp: Dini Hobers en Corrie v. d. Bos. Heren: 800 meter, Henk Haus; 5000 en 10.000 meter Hein Cujé. Marathon: Piet Bleeker. 110 meter horden: Eef Kamer beek en Peter Nederhand. Verspringen: Henk Visser. Hink-stap-sprong: Albert Hof stede. Discuswerpen: Cees Koch. Tienkamp: Eef Kamerbeek. STAD EN PROVINCIE BURGH Kleintjes o.l.-school hadden fijne dag Begunstigd door stralend zomer weer trokken de kinderen der eer ste klasse van de o.l. school, de tra ditie getrouw een volle dag naar het strand. Des morgens om 9 uur vertrokken de kinderen met de bus, waarna op het strand onmid dellijk de badpakjes werden aange trokken. De dag werd doorgebracht met diverse spelletjes, terwijl voor de inwendige mens op grootse wij ze was gezorgd. Om half zes werd weer in de bus plaats genomen, die een uiterst voldane en vermoei de kinderschare weer veilig op Burgh bracht. BRUINISSE De Deltawerken De eerste paal voor het stalen damwand voor de aanleg van de vissershaven te Bruinisse werd dinsdag in de grond geheid. Deze eerste paal werd weldra door meerdere gevolgd. Zo bieden de werkzaamheden voor de haven- aanleg en het maken van de sluis- put een steeds wisselend beeld, dat een grote touristische attractie blijkt te zijn. g> zou het iemand moeten zijn, die ver weg woont?" Hij keek haar scherp van terzij de aan. „Is er al iemand in je leven?" Ze schudde blozend haar hoofd en boog voorover. „Welnee, en bo vendien: ik ben pas een en twintig" „Ik zou niet graag de meisjes de kost willen geven, die op die leef tijd al een paar jaar getrouwd zijn". „Zal wel, maar ik heb geen haast. Ik had een vriendinToen ze achttien was kreeg ze kennis aan een jongen uit Folkezijl, een ma troos van de binnenvaart. Een half jaar later trouwde ze. Ik ben ex- laatst eens een middag geweest: ze heeft al twee kinderen en ze is nog jonger dan ik". Ze nadex-den de stad en op een gegeven moment vroeg Joke: „Zeg." waar gaan we eigenlijk heen?" „Eerst naar de stad", besliste hij. „Daar drinken we thee en maken we ons middagprogramma wel op. Dan mag jij beslissen". „O, ik vind alles goed, hooi'". „Nu ja, dat zien we wel". In de stad parkeex-de hij de wa gen bij een lunchroom en weldra zaten ze aan een tafeltje bij het raam te kijken naar het drukke verkeer. .„Ik zou hier nooit durven fiet sen", zei ze. Hij lachte. „Wat moet ik dan wel, in het nog veel drukkere Utrecht?" „Is het daar nog drukker?" „Moet je eens komen, als er Jaar beurs is, en dan tegen een uur of vijf, half zes. Dan staan ze met een stuk of zes verkeersagenten op elk druk kruispunt en nog loopt alles in de soep". „Nou, dan zou ik niet in Uti-echt willen wonen. Ik zou bang worden met al dat verkeer. En het gaat al lemaal zo verschrikkelijk snel". (Wordt vervolgd). Als laatste punt kwam in bespre king de samenstelling van het win terprogramma. Drie avonden kon den reeds worden vastgesteld. Op 8 oktober zal optreden Harriet Free zer, met een onderwerp dat xxog nader zal worden bekendgemaakt. gx-ote helderheid op en was langs een groot gedeelte van de hemel koepel te volgen. Om kwart voor twaalf kwam de kunstmaan zelf over, iets minder helder, maar niet temin zeer duidelijk waarneem baar. BROUWERSHAVEN Zaterdag officiële opening stadhuistentoonstelling Moderne werken vaxi veertien beeldende kunstenaars Zaterdagmiddag te half drie zal te Brouwershaven de vijfde stadhuis tentoonstelling worden geopend door de burgemeester van Voor burg, dr. J. W. Nooteboom. In het gemeentehuis zullen 85 werken ge- exposeerd worden van veertien te Voorburg gevestigde beeldende kunstenaars. Mevr. J. V. C; Bakker-Hefting uit 's-Gravenhage, oud-directrice van de gemeentemusea, zal een korte inleiding houden over „En kele beschouwingen naar aanlei ding van de hedendaagse kunst". Tot slot volgt in het gex-estaureerde koor van de Sint Nicolaaskerk een muzikale voordracht, te verzorgen door de orkestklasse van de afde ling van de Zeeuwse Muziekschool, o.l.v. Frangois Olivier. Uitgevoerd zal worden de ouverture Alcina van Fr. Handel, het concert voor twee violen en strijkorkest van Fr. Manfredini en h'et Concert voor viool en strijkorkest in g kl. t. van Vivaldi. De expositie in het raadhuis om vat o.m. beeldhouwwerk van Al- bert Termote, Rudi Rooyackers, Jan Snoek, Aart v. d. IJssel en Marian Gobius. Schilderijen aqua rellen gouaches en tekeningen worden geëxposeerd van C. Rol, Nora v. d. Flier, Ruth Salinger, Frieda Holleman, Henk Westen dorp, P. Heidoorn en Rudy de Jong. Verder zullen ontwerpen te zien zijn van het echtpaar B. J. Aalbers en Dieuwke Aalbers-Kollewijn, op het gebied van boekbanden. Ingezonden stukken Afscheid hoofd der o I.-school te Oosterland Men schrijft ons uit Oosterland: Met ingang van 1 september a.s. gaat de heer D. Kosten, hoofd der o.l. school te Oosterland het onder wijs om gezondheidsredenen ver iaten. De heer Kosten is sinds 1929 hoofd in deze gemeente en stond bij zijn superieuren hoog aange schreven. Hij is een man ,van grote plichtsbetrachting en bij zijn "leer lingen zeer geliefd. De heer Kosten is in het bezit van de lagere akte, de hoofdakte, de akte Frans, Engels en Handen arbeid en het diploma voor zang en viool. Hij diende het onderwijs in de plaatsen Oude Tonge, Burgh, Barneveld, Rotterdam en Ooster land. Honderden leerlingen heeft hij het beste wat in hem is, gegeven. Ook buiten de school was hij een actief man. Vijf en twintig jaar was de heer Kosten voorzitter van de Ver. van Onder-wijzers en Ondex*- wijzeressen op Schouwen-Duive land en vanaf 1929 directeur van de Onderwijzersspaarbank. Verder heeft de heer Kosten zit ting in het bestuur van Oosteriands Fanfare en is hij bestuurslid van Volksonderwijs. Ook mevrouw Kosten willen wij Nacobrouwdag op proefbedrijf „Scheldemonden" Uw vakantie is te kort om er zelfs één dag of uur van te missen. Daarom, waarheen U ook gaat... neem 'ASPRO' mee! Geen hoofdpijn, opkomende kou of lusteloosheid zal dan Uw vakantievreugde bederven. 'ASPRO' helpt snel en zeker èn doet meer dan dat! 07 Door zijn onschadelijke samenstelling geeft 'ASPRO' U Uw opgewektheid en levensvreugde terug. K U blljfi Uw gehele vakantie In vakantiestemming. W\ 1 1 2 'aspro'1 .-éfcj Ui&ituteek ft.' a HERHAL ING OP VERZOEK" over Ridlo Luitmburg 1208 tn.j Iedere zondagmorgen 10.45 uur door HENK VAN HEESWIJK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5