Amerikaanse luchtmacht lanceert Thor-raket met levende muis DE ZIERIKZEESCHE COURANT -Herinneringssteen onthuld Financiën en Economie Noodwachtplicht bij de Bescherming Bevolking DONDERDAG 1» JULI 1958 No. 18389 114e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 CAPE CANAVERAL, 9-7. Van de Amerikaanse proefbasis te Cape Canaveral in Florida is woensdag avond een intercontinentale Thor- raket gelanceerd, die een levende muis bevatte. De tweedelige raket is afgevuurd op een denkbeeldig doel in de Atlantische Oceaan, ca. 9.600 km ten zuidoosten van Flo rida. De deskundigen van de Ameri kaanse luchtmacht hopen dat de kop van de raket met de muis te ruggevonden kan worden en dat de muls het avontuur zal overleven. Om de raket de meer dan inter continentale afstand van 9.600 km te laten afleggen, had men de ge wone Thor-raket voorzien van een gewijzigde Vanguard-raket, die dienst deed als tweede trap. Dit Is de eerste Amerikaanse proef om een raket zo'n enorme afstand te laten afleggen. Bij een vroegere proef met een Jupiter-raket is men er in geslaagd de neuskegel naar de darde te laten terugkeren zonder dat hij bij de te rugkeer in de dampkring door de grote wrijving verbrandde. Dit la- Verloving van koning Boudewijn LONDEN, 10-7. Volgens de Brus- selse correspondent van de Lon- dense „Daily Mail" 2al binnenkort de verloving van koning Boudewijn en prinses Maria-Theresa van Bour- bon-Parma worden bekendgemaakt. De correspondent heeft met de vader van de prinses, prins Xavier- Frangols, telefonisch contact gehad. De prins had gezegd, dat hij „niets over de kwestie kon zeggen", doch dat hij „natuurlijk zeer tevreden zou zijn als de verloving werd be kendgemaakt". Prinses Maria Theresa is 25 jaar. Zij heeft in Parijs, Madrid en Ox ford gestudeerd. Zij spreekt, be halve Frans, ook vloeiend Engels, Spaans en Duits. Voorts bezit zij een vliegbrevet. Nieuwe executies in Hongarije? BELGRADO, 9-7. In de Zuldsla- vische hoofdstad gaat het gerucht dat mevrouw Julia Rajk, de we duwe van de in 1949 als „Zuidsla- vische agent" opgehangen Lazlo Rajk, In Boedapest is terechtgesteld samen met enkele andere Hongaren die bij de opstand betrokken waren. Onder deze anderen zouden zich Sandor Haraszti, een journalist, Ga- bor Tanczos, secretaris-generaal van de bekende „Petoefi-kring" en andere journalisten bevinden. Epidemieën in India BHOPAL, 9-7. Er zijn in veer tien dagen tijds in twee districten van de Indische staat Marja Pra- desj ruim 1.780 mensen overleden aan cholera, aldus heeft het depar tement van volksgezondheid woens dag te Bhopal bekend gemaakt. In het gebied van Nagpoer in In dia woedt een hersenvliesontste kingsepidemie, die woensdag reeds aan 46 personen het leven heeft ge kost. Vijftigduizend scholieren is aangeraden tien dagen lang niet de school te bezoeken. m Adolf Martin Bormann, de oud ste zoon van de vroegere rijksleider der Duitse Nazi-partij, wordt op 26 juli in Innsbruch tot priester ge wijd. Hij is in 1947 tot de Rooms- katholieke kerk toegetreden. ten terugkeren van de neuskegel naar de aarde is ook het voor naamste doel van deze proef. Men hoopt echter tevens ervaringen op te doen die nodig zijn voor een schot naar de maan. De luchtreis van de muis - die ,Mia" wordt genoemd - zou vol gens de plannen vijftig minuten du ren. In de neuskegel bevindt zich een radiozender, die het opsporen van de kegel na de landing in de Atlantische Oceaan, in de buurt van het eiland Ascunsion, mogelijk moet maken. KRONING VAN AMERIKAANSE „KONING DER WERELD" MISLUKT AMSTERDAM, 9-7. De 65-jarige Amerikaan Homer A. Tomlinson, die zich „Koning der wereld" noemt en thans de Europese landen afreist om zich tot koning te laten uitroe pen, heefi vanmorgen de eerste te leurstelling in ons land gehad. Gis teren stapte hij welgemoed en vriendelijk lachend uit het vlieg tuig op Schiphol, xvaar hij de aan- xvezigen vertelde dat hij zich van morgen om tien uur op de Dam voor het koninklijk paleis tot „koning van Nederland" zou laten xiitroe- pen. Zover is het echter niet gekomen. Voordat de door hemzelf georgani seerde openbare bijeenkomst goed en wel was begonnen en hij zich op een stoeltje zittend tot de toe stromende menigte zou richten, verzocht een agent hem vriendelijk met zijn plastieke xvereldbol en de overige attributen, die zijn waar digheid moeten aantonen, te ver trekken. De „koning der wereld" 74-jarige tot tien jaar veroordeeld LEEUWARDEN, 9-7. - Het ge- rechtshof te Leeuwarden heeft van ochtend de 74-jarige W. K. v. d..M. wegens poging tot moord veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstel ling van de regering, omdat het hof het niet verantwoord achtte, dat v. d. M. ooit weer in de maatschappij terugkeert. De rechtbank te Leeuwarden had hem twaalf jaar met aftrek opge legd en de procureur-generaal vor derde dertien dagen geleden beves tiging van dat vonnis. De verdachte had in juni en juli 1956 verschillende keren met een luciferhoutje rattekruid gesmeerd op het brood van medebewoner S. Starkenburg van het rusthuis te Weidum (Fr.), waar v. d. M. ver toefde. Daardoor moest het slacht offer enige dagen het bed houden. Vijf gewonden bij autobotsing DEN BURG, 9-7. Bij een botsing tussen twee personenauto's van middag omstreeks kwart over vijf op de Kogergweg nabij Den Burg (Texel) zijn vijf personen gewond, van wie de 62-jarige heer G. Som broek uit Rotterdam levensgevaar lijk. Hij is naar het St. Liduina ziekenhuis te Den Helder overge bracht. Zijn 28-jarige echtgenote mevrouw J. Sombroek-van Schou ten en een tweede passagier, mevr. A. Kikkert-Zijlstra uit Texel, wer den ernstig gewond. Drie inzitten de kinderen bleven ongedeerd. De twee inzittenden van de an dere auto, de heren A. van der Schans uit Oudeschild en D. He melrijk, resp. 45 en 52 jaar, zijn eveneens in het St. Liduina zieken huis opgenomen. Het bestuur van de Franse so cialistische partij heeft woensdag de ontbinding der comité's voor openbaar welzijn geëist. EERSTE PAAL VOOR BOERDERIJBOUW IN OOST-FLEVOLAND KAMPEN, 9-7. Vierhonderd kilo meter heipaal zullen in de komende acht A tien jaar in de slappe bodem van de vorig jaar drooggevallen polder Oost-Flevoland geheid moe ten worden, voordat ongeveer 1500 boerderijen, vier tot zes kleine dor pen en verder het grote dorp Dron- ten, behalve Lelystad dus, geheel gebouwd zullen zijn. Dat vandaag de eerste paal door het hoofd van de bouwkundige af deling van de Directie Wieringer- meer, de heer A. D. van Eek, werd ingeheid, was voor de honderden werkers in de Flevopolder aanlei ding tot een feestdag. Op de hei stelling woei de nationale vlag bo ven een land, dat een jaar geleden nog woest en ledig was. Dit jaai' zullen van bijna 2000 hectaren gerst, tarwe en koolzaad worden geoogst. 3000 hectaren daarnaast zijn al be- greppeld en ontwaterd. Onvermoeid ronken reusachtige grondfreesen en greppelploegen door de eindeloze vlakte van 50.000 hectare, waarvan voorlopig 30.000 hectare met riet bezaaid is om het drogen van de grond te bespoedi gen, onkruidwoekering tegen te gaan en een goede bodemstructuur te bewerkstelligen. gaf aan dit verzoek gevolg en liet zich door de agent gewillig naar de tramhalte brengen. Even opgewekt als hij gekomen was verdween hij xiit het gezicht van de nieuwsgie rigen, die de „kroning" hadden willen bijxoonen. Burgers mishandelden Amerikaanse vliegers WASHINGTON, 9-7. Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft woensdag bekendgemaakt, dat vijf van de negen inzittenden van het Amerikaanse vliegtuig dat 12 dagen geleden boven Sowjet-Ar- menië tot landen werd gedwongen, door burgers zijn mishandeld voor zij door de Russische autoriteiten werden aangehouden. De Amerikaanse journalist Drew Pearson schreef woensdag in de „New York Mirror" dat de vijf mis handelde vliegers in handen van een menigte woedende burgers wa ren gevallen. Zij werden geslagen en gestompt. Eén van hen, een offi cier, kreeg een touw om de nek ge slagen en de burgers wilden hem juist aan een boom ophangen, toen Russische soldaten arriveerden en de vliegers in beschèrming namen. Op de Amerikaanse basis te Wies- baden in Duitsland, waar de negen vliegers nu zijn, wordt een rapport over het incident opgesteld. Bordelenkwestie in Italië ROME, 9-7. Francesco Moro, een 24-jarige Italiaanse voormalige stu dent in de theologie, is te Rome in hongerstaking gegaan uit protest tegen de komende sluiting van de van staatswege toegestane borde len. Moro is van oordeel dat het parlement geen rekening heeft ge houden met het feit dat men eerst de bevolking sexuele en sociale voorlichting moet geven. Hij vreest dat de nieuwe wet schadelijk zal zijn voor de volksgezondheid en het aantal misdrijven zal doen toe nemen. Tot dusver heeft Moro 16.000 handtekeningen verzameld voor een verzoek om de kwestie in een referendum aan het volk voor te leggen. Volgens de grondwet zijn hiervoor 500.000 handtekeningen nodig. Driejarig jongetje overreden BORGER, 9-7. Het driejarige zoontje van de familie W. Boer te Borger is vanmiddag om het leven gekomen, toen de fiets van zijn moeder, bij wie hij achterop zat, in aanraking kwam met een hen in halende truck met oplegger. De moeder kwam door de botsing te vallen en de fiets met het jongetje raakte onder de achterwielen van de oplegger. De kleuter was op slag dood. C.H.U. bestaat vijftig jaar UTRECHT, 9-7. De Christelijk- Historische Unie heeft vandaag ln Utrecht haar vijftigjarig bestaan herdacht. Dit jubileum werd van morgen ingezet met een wijdings- cn dankdienst in de Domkerk te Utrecht, waarin voorging dr. P. A. Elderenbosch, nederlands hervormd predikant te Amersfoort. Aan deze dienst verleende mede werking het Utrechts meisjeskoor onder leiding van Mees van Huis. In de Stadsschouwburg te Utrecht werd vanmiddag een jubileumbij eenkomst gehouden, die o.m. werd bijgewoond door de minister voor Defensie, ir. C. Staf, en de minister van Overzee, mr. G. Ph. Helders. De echtgenote vaxi de president van de Groupe d'Amitié France-Pays Bas ln het Franse parlement, mevr. Marcilhacy (kleindochter van ge neraal van Heutz) onthulde maandag de herinneringssteen, aangebracht in de zijmuur van het na de ramp herbouwde pand „De Witte Swaen" te Zierikzee, dat - gelijk gemeld - kon worden hersteld met gelden door Franse parlementariërs bijeen gebracht. (Eigen foto). «r ACTIE-COMITE „VRIJE VEREN' „WIJ GAAN VERDER" •s-GRAVENHAGE, 9-7. „Wij zijn een stapje verder gekomen en daar bij hebben wij een goed ding be reikt: de negatieve gedachte: „je kunt er toch niets aan doen", is overwonnen". Dit zei de heer F. A. Kolijn, woordvoerder van het actiecomité „vrij veren" vanavond na afloop van de Interpellatie-Verkerk in de Tweede Kamer. „Wij gaan door en hopen eens te bereiken dat de veren vrij zullen zijn. Bij de debatten ln de Kamer is vanmiddag wel gebleken, dat de gedachte van vrije veren ook daar ligt. Het actie-comité heeft nog geen Het sparen by de Boerenleenbanken Bij de stichtingen Spaarbank van de boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, bedroegen de stor tingen en terugbetalingen in juni 1958 respectievelijk f 113.500.000 en f 88.000.000, zodat er een spaarover schot was van f 25.500.000. In mei bedroeg het spaarover schot f 26.100.000. APELDOORN. In de bossen rond Apeldoorn hebben bosbessenpluk- kers ln de nabijheid van de Ribes laan 150 geweerpatronen gevonden, vermoedelijk van Duitse herkomst, terwijl nabij de Soerenseweg een mortiergranaat werd aangetroffen. De mljnopruimingsdienst heeft zich over het gevaarlijke spul ontfermd. vaste plannen voor de toekomst. Het zal zich over de volgende stap pen gaan beraden. Eén van deze stappen zal zijn druk uit te oefenen op de leden van de provinciale sta ten van Zeeland voor de komende statenvergadering van 30 juli a.s. in Middelburg". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Om de vruchten te bereiken moet xi in de boom klimmen. Nog 6.500 Nederlanders in Indonesië 's-GRAVENHAGE, 9-7. „Wanneer de evacutie als geëindigd kan wor den beschouwd - het laat zich aan zien dat dit met het vertrek van het s.s. „Waterman" medio augus tus a.s. het geval zal zijn - zullen naar schatting uiteindelijk nog on geveer 6.500 Nederlanders in Indo nesië achterblijven. Aangenomen kan worden, dat deze groep zal bestaan uit perso neel van missie en zending, em ployes van particuliere onderne mingen en kleine zakenlieden, als mede uit een aantal gepensioneer den en gesteunden". Dit deelt de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, schriftelijk aan de com missie uit de Tweede Kamer voor de repatriëring uit Indonesië mede. De minister herinnert er aan, dat op 1 december 1957 er naar schat ting nog ruim 45.000 Nederlanders in Indonesië waren. 's-GRAVENHAGE» Lt.-generaal A. G. M. J. F. van der Kroon, eerste ondervoorzitter va nhet Nederland se Rode Kruis heeft op Huis ten Bosch aan Z K.H. Prins Bernhard en staatsraad mr. W. F. Schokking, respectievelijk voorzitter en vice- voorzitter van het Nationaal Ram penfonds, het kruis van verdien ste van het Nederlandse Rode Kruis uitgereikt. ï;i periode juli '57-Juli '58 Motorvoertuigenpark op Schouwen-Duiveland wederom sterk gegroeid Aantal personenauto's vermeerderde met 75 Uit gegevens, ons welwillend ver strekt door de Belastingdienst te Zierikzee, blijkt het motorvoertui genpark op Schouwen-Duiveland in de periode 1 juli 1957 tot 1 juli 1958 aanmerkelijk te zijn uitgebreid. Opvallend vooral is de groei van het aantal personenauto's. Bedroeg dit per 1 juli 1957: 1019, thans rij den er 1094 op het eiland, hetgeen dus een vermeerdering betekent van 75. De Opel is met een totaal van 265 de populairste wagen. In de afge lopen periode kwamen er niet min der dan 35 auto's van dit merk bij. Hierna volgt de Volkswagen, waar van er 20 op het eiland bijkwamen. Ook de Vauxhall toonde zich ge wild en kwam na de Opel en Volks wagen hier het meest ln omloop. Het aantal motorrijwielen onder ging een stijging van 543 op 576. Deze vermeerdering moet vooral worden gezocht in het aantal scoo ters, dat aanzienlijk uitbreiding on derging. Zeer groot is het aantal getelde landbouwtractoren: 700 stuks per 1 juli '58, wat een vermeerdering be tekent van 21. De Ferguson vond de meeste afnemers. Niet minder dan 16 tractoren van de totale ver meerdering van 21 waren van dit merk. Het aantal vrachtauto's toonde een lichte teruggang, nl. van 407 op 404. Het aantal G.M.C.'s liep terug van 61 op 53, zodat kan worden aangenomen dat de verminderde herverkavelingswerkzaamheden in deze een rol spelen. Het aantal bestelwagens, merk Volkswagen, breidde zich uit met negen stuks. De Sowjet-Unie zal een aantal kunstwerken naar oost-Duitsland zenden, die na de oorlog uit Duitse musea naar de Sowjet-Unie waren overgebracht. Onder deze kunst werken bevinden zich de beroemde marmeren fries van het altaar van Pergamoilken een aantal schilde rijen van Rembrandt en Frans Hals. Niet voldoende vrijwilligers voor de operationele diensten 's-GRAVENHAGE, 9-7. De rege ring heeft besloten een dienstplicht ln te voeren by de Bescherming Burgerbevolking. Dit heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Struycken, medegedeeld ln een bijeenkomst van journalisten. Met de mogelijk heid dat deze dienstplicht zou wor den Ingesteld, Is steeds rekening gehouden, maar tot nu toe heeft de regering de vrijwilligheid in deze burgerdienst de volle kans willen geven. De oproep voor de vrijwilligheid is ook wel beantwoord. Teleurge steld is men niet, want er zijn thans omstreeks 160 000 mannen en vrou wen als vrijwilligers ingeschreven. Deze werken echter voornamelijk voor de dienst zelfbescherming, de zogenaamde blokdienst. Er zijn ech ter ook de brandweer, de reddings dienst, de geneeskundige dienst en de verbindingsdienst. Hiervoor zijn niet voldoende vrijwilligers be schikbaar. Totaal moeten voor deze laatste diensten beschikbaar zijn 61.000 man, maar zo velen behoe ven niet te worden opgeroepen om dat de behoefte plaatselijk bekeken 'wordt. Voor deze diensten wordt dus de noodwachtplicht ingevoerd. Dienstplichtigen Het is de bedoeling deze vrijwil ligers te recruteren uit de dienst plichtigen, die geen mobilisatiebe stemming hebben. Dit om de oplei ding niet te lang te doen duren en de koeten zo laag mogelijk te hou den. In beginsel rust de noodwacht plicht op alle inwoners van het rijk, die de leeftijd van 18 en nog niet die van 65 jaar hebben be reikt. Het ligt in de bedoeling dat in de uitvoeringsvoorschriften zal worden bepaald dat als noodwacht- plichtigen zullen worden ingeschre ven en ingelijfd de in de betrokken gemeenten wonende militair dienst plichtigen van 26 jaar en ouder, die door deze inlijving de status van buitengewoon dienstplichtigen zul len verkrijgen en derhalve geen militaire oorlogsbestemming krij gen toegewezen. Tot veertig jaar Zij zullen noodwachtplichtig blij ven tot hun 40ste jaar, tenzij zij in Indonesië hebben gediend, in welk geval zijn tot hun 35e jaar nood wachtplichtig zullen blijven. Deze militair dienstplichtigen en reserve-officieren zonder mobili satiebestemming hebben, aldus overwoog de regering, een militaire vorming achter de rug en zijn der halve gewend aan discipline en op treden in groepsverband. Voor de opleiding als noodwachter acht zij dit zeer waardevol. Waarschijnlijk zal in het najaar 1958 een aanvang kunnen worden gemaakt met de inschrijving van de noodwachtplichligen. Onkostenvergoeding De taak van de opgeroepenen zal zijn het volgen van opleidingscur sussen en het bijwönen van oefe ningen. Zij ontvangen een onkos tenvergoeding van f 1 per opkomst met een aparte vergoeding voor eventuele inkomstenderving. De invoering van de noodwachtplicht bij de operationele diensten (waar zulks nodig is) kan worden be schouwd als versterking van de B B.-organisaties ln haar totaliteit, maar met name als een krachtige steun in de rug van de georgani seerde zelfbescherming (blok- en wijkploeg).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1