S. genu voor geld méér V^J minder ff* Ij ^mrné hmuE 'SESTOFJ ~V£t m KOFFIEMELK Bond van Paardenfokkers Schouwen-Duiveland Uitslag veulenkeuriiig 1958 te Zierikzee De Bond van Paardenfokkers Schouwen-Duiveland hield de veu lenkeuring 1958 te Zierik2ee op vrijdag j.l. De uitslagen van de keuring volgen hieronder: Merrie veulens, geb. vanaf 20 april. 1 Wilma van Oosthoeve, eig. J. der Weduwen, Kerkwerve; 2 Josee van de Vlasbloem, eig. B. de Witte, Eikerzee; 3 Alette van de Zwaardweg, eig. C. v. d. Houten, Duivendijke; 4 Gerda, eig. L. v. d. Sluis, Kerkwerve; 5. Elly, eig. J. C. Jonker, Kerkwerve; 6 Marie van Bouwlust, eig. F. A. Padmos, Brui- nisse; 7 Nelll van Bouwlust, eig. F. A. Padmos, Brulnisse. Merrieveulens, geb. tot 20 april, 1 Marie, eig. C. Zwager, Oosterland; 2 Zora, eig. C. Padmos, Eikerzee; 2 Mina, eig. C. Zwager, Oosterland; 3 Quinna van Temp. Mutantur, eig. M. J. van Gastel, Nieuwerkerk; 3 Qultta van Temp. Mutantur, eig. M. J. van Gastel, Nieuwerkerk. Hengstveulens: 1 Leon van Schelphoek, eig. mevr. J. M. Kloos terman, Noordwelle; 2 Wodan van Oosthoeve, eig. J. der Weduwen, Kerkwerve 3 Wilson v. Oosthoeve eig. J. der Weduwen, Kerkwerve. Jarige merries (grote maat): 1. Maryke, eig. mevr. J. M. Klooster man-de Oude, Noordwelle; 2 Mirza van Ipenhove, eig. L. C. Bolijn, Zie rikzee; 3 Elia van Landzicht, eig. C. van As, Noordgouwe. Kleine maat: 1 Vera van Oost hoeve, eig. J. der Weduwen, Kerk werve; 2. Paula van Steenzwaan, eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk; 2 Vita van Oosthoeve, eig. J. der Weduwen, Kerkwerve; 3 Flora, eig. J. W. van Oeveren, Zierikzee; 3 Ria van Walsoorden, eig. C. van As, Noordgouwe. Hengsten met afstammelingen: 1 David, eig. J. der Weduwen, Kerkwerve. Merries met afstammelingen: 1 Astrid van de Boschhoeve, eig. C. Zwager, Oosterland; 1 Gerda van Corrie, eig. gebr. Boot, Haamstede; 2 Carla van Carlo, eig. J. der We duwen, Kerkwerve; 2 Successe van Melo, eig. L. P. Hanse, Noordwelle; 3 Janna van Temp. Mutantur, eig. M. J. van Gastel, Nieuwerkerk. Fokgroepen: 1 Quina van Oost- hoeve, eig. J. der Weduwen, Kerk werve; 2 Nelly, eig. mevr. Klooster man- de Oude, Noordwelle; 3 Laura van Steenzwaan, eig. A. N. Steen- dijk, Nieuwerkerk; 3 Nita van STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE 25-jaar gemeente-ambtenaar Op donderdag 10 juli a.s. her denkt ,de gemeente-ambtenaar, de heer C. Berrevoets alhier, de dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad der gemeente Zierikzee. Ter gele genheid van dit heuglijke feit zal de jubilaris in intieme kring een huldiging worden bereid. Orgelconcert Feike Asma Wij herinneren onze lezers nog aan het kerk-orgelconcert, dat he den (dinsdag)avond zal worden ge geven door de bekende organist Feike Asma, in de Grote Kerk te Zierikzee. DUIVENDIJKE Uitslag geitenkeuring Op 4 juli j.l. werd alhier een gei tenkeuring gehouden van de Gei- tenfokvereniging „Eikerzee en om streken". Aanwezig waren 16 stuks dieren. De uitslagen waren als volgt: Lamineren: 1 eig. J. Meganck; 2 C. Kristelijn; 3 J. Meganck; 4 S. C. Coomans; 5 J. Meganck; 6 C. Kristelijn. Éénjarige geiten: 1 eig. J. M. v. d. Weele; 2 C. Kristelijn. Tweejarig geiten: 1 eig. J. C. van Dienst; 2 L. Bos; 3 C. Kristelijn. Driejarig geiten: 1 eig C. W. Bos: 2 M. Hanson. Drie dieren werden in het stam boek opgenomen. Temp. Mutantur, eig. M. J. van Gastel, Nieuwerkerk. Stalgroepen: 1 Quina van Oost hoeve, eig J. der Weduwen, Kerk werve; 2 Oda van Oosthoeve, eig. A. J. Deïst, Zonnemaire; 2 Laura van Steenzwaan, eig. A. N. Steen- dijk, Nieuwerkerk. Kampioenschap merries: Adrie van Zwingelspaan, eig. A. J. Deïst, Zonnemaire. Schoolreisje Chr. School Vorige week woensdag vertrok ken de leerlingen van de zesde klas van de chr. school in 't Vrije, onder leiding van de dames Balk en Flik- weert en de heren Dees, van Donge en Fennema, voor een vierdaags schoolreisje naar het Vormins- centrum „Hedenesse" onder Cad- zand. Werkte het weer de eerste aanvankelijk niet mee, later op de dag werd het goed en via Kat- seveer, Middelburg, Vlissingen en Breskens kwam men tegen vier uur op „Hedenesse" aan. Na verwelko ming door wika Uringa moesten de leerlingen hun eigen bed opmaken, waarna ze naar hartelust mochten spelen. Beurtelings moesten een aantal jongens en meisjes corvee doen. Na het eten werden er onder leiding van de wika verschillende spelletjes uitgevoerd. Donderdag werd een uitstapje naar Brugge in België gemaakt. Via Sluis, Westkapelle en Dudzelle werd deze oude Vlaamse stad be reikt. Hierna werd in tw^e groepen een wandeling door de stad ge maakt en diverse gebouwen, als kerken, stadhuis enz. bezocht. Ook werd een rondvaart door de oude stadsgrachten gemaakt. In de na middag werd de terugtocht aan vaard. 's Avonds speelden de jon gens een partijtje voetbal en de meisjes handbal. Vrijdag werd een uitstapje ge maakt naar Cadzand-bad. Het weer was buitengewoon en verschillende leerlingen vermaakten zich dan ook in de zee. Daarna werd er gegeten in de duinen, waarna er geruime tijd gespeeld en gestoeid werd in deze zeer mooie en vrij toeganke lijke duinen. Weer terug op „He denesse" moesten de jongens zor gen voor hout voor het kampvuur, terwijl de meisjes de eetzaal moch ten versieren en de tafels klaar maken. Na het avondeten werd er eerst nog een levend ganzebord- spel gespeeld, wat zeer in de smaak van de leerlingen viel. Tegen don ker werd het kampvuur aangesto ken en vertelde de wika een ver haal, wat met zeer grote aandacht werd beluisterd. Zaterdag was het vroeg opstaan. Eerst moest alles opgeruimd wor den en volgde de kampsluiting en tegen tien uur vertrokken allen, zeer voldaan, weer naar huis. On derweg werd nog even gepleisterd in Middelburg en tegen kwart over vijf kwam de boot bij de Val aan. Het waren buitengewoon mooie da gen geweest en dit reisje zal bij de ieugd nog lang in hun geheugen bewaard blijven. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 7 juli Aardappelen, grote f 10-14, po ters f 4, andijvie f 13-16, spitskool f 5, kroten f 6-7, peulen f 91, uien f 20, Wagenaars f 109, tomaten A f 75-80, B f 73, aardbeien f 104-127, rode bessen f 118-124, per 100 kg. Komkommers A f 30-33, B f 22- 28, C f 21, perziken f 10-31, prui men (Ontario) f 15-21, kropsla A f 7-8, per 100 stuks. Aardbeien f 0,26-0,32, rode bes sen f 0,29-0,31, frambozen f 0,30- 0,31, perziken f 0,54, per doosje. LAATSTE NIEUWS De toestand in Libanon BEIROET, 8 juli. De Libanesche minister van economische voorbe reiding, Sjader, heef verklaard, dat zijn regering het misschien niet no dig zal achten buitenlandse hulp te vragen als zich geen nieuwe ont wikkelingen in de toestand voor doen. Hij noemde op een perscon ferentie, gehouden na een verga dering van het kabinet, de positie van de regering „sterk". Intussen heeft het ministerie van buitenlandse zaken aan de pers meegedeeld, dat het over veel be wijzen van hulp aan de opstande lingen van de kant van Egypte en Syrië beschikt. De waarnemers van de V.N. worden niet in staat geacht dat te constateren. De leiders van de opstandelingen hebben besloten de parlementsver gadering van 24 juli, waarop een opvolger van president Sjamoen zal worden gekozen, te negeren, zo wordt in persberichten gezegd. Men is van mening, dat het perlement, „onder druk en met vervalsing" is gekozen: LAND- EN TUINBOUW Belangstelling voor klaver in grasland De belangstelling voor klaver in grasland is allerwege groeiende. En dat is niet verwonderlijk. Het be- mestingsbeleid van de laatste 12 jaar is erop gericht geweest zo vroeg mogelijk veel gras van het land te oogsten. Vooral direkt na de oorlog was dit noodzakelijk; onze deviezen-positie liet geen al te grote krachtvoeraankopen toe. Dit is nu anders geworden. Maar ook is, door het gevoerde bemes- tingsbeleid, de samenstelling van het grasland anders geworden. De klavers zijn er uit verdwenen, de koe eet een eenzijdig grasmenu. De tijd heeft geleerd, dat dit voor de gezondheid van het vee tal van bezwaren heeft. De gemengde bedrijven op het zand hebben het, met de huidige melkprijs, het moeilijkst. Toch be hoeft dit niet; kijk maar eens naar Denemarken. Daar wordt de vee houderij eigenlijk uitsluitend op het gemengde bedrijf beoefend. En de kostprijs is er aanmerkelijk lager dan hier! Hoe dit komt? Omdat men daar het systeem volgt van de klaver rijke kunstweide, die na enkele ja ren weide-exploitatie weer wordt omgeploegd en in de vruchtwisse ling van het akkerbouwgedeelte wordt opgenomen. Dit systeem heeft twee voordelen De klaverrijke weide levert een ge zonder voer dan het eenzijdige grasbestand, voor welks produktie zij niet onderdoet. Bovendien ver hoogt de klaver de bodemvrucht baarheid dusdanig, dat na het om ploegen de akkergewassen een voordeliger opbrengst geven. Dit komt het hele bedrijf ten goede. De kostprijs gaat omlaag. M. Heerschap, Borssele; te Waar denburg: kand. A. Hofman, Aalst. Oud-Geref. Gem. in Nederland Beroepen te Kapelle aan de IJs- sel: H. Wiltink, Doetinchem. Baptistengemeenten Beroepen te Noordbergum: H. van der Werf, Emmen. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Bergen (N.H.): J. Ytsma, laatstelijk Vrij Evang. pre dikant, Bussum; te Oud Beijerland: H. Bade, Valthermond. Aangenomen naar Brempton (Ca nada), (Chr. Ref. Church): P. M. Jonker, Belleville (Canada), (voor heen Chr. Geref. px-ed. te Apel doorn). Bedankt voor Maassluis (vac. H. Vollenhoven): D. H. Borgers, Nieu werkerk aan de IJssel; voor Oen- kerk: H. R. Zijlstra, Koudekerk aan de Rijn. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Steenwijk: W. Steen bergen, kand. te Zwolle. Ger. Gemeenten Tweetal te Goudswaard: J. B. Bel, Krabbendijlte en kand. A. Hof man, Aalst; te Nunspeet: kand. J. van Haaren, Moercapelle en kand. A. Hofman, Aalst, van wie laatst genoemde is beroepen. Beroepen te Barneveld: M. Blok, Rijssen; te Kapelle aan de IJssel: Vervoerswijsheid, Schouwspel, Eerlijkheid, Kleppers, Paarden en Indikatie Laat men ditmaal geen kwaad spreken van Zierikzee, want hier viel gisteren de hoogste vervoers wijsheid te constateren, die in dit straalmotortijdperk toch weer een beetje moed geeft. Wie een week geleden zou hebben gezegd, dat hij de griffier van de Tweede Kamer, in gezelschap van freule Wttewaal van Stoetwegen, geflankeerd door Franse parlementsleden, met voor zich op de zitbank mr. Goes van Naters op een bandenwagen door Zierikzee zou zien rijden, was of vöor gek verklaard óf aangehouden wegens belediging van autoriteiten. Maar gisteren vertoonde zich dan toch dit schouwspel voor de ver baasde ogen van vele Zierikzeeëna- ren en van hen niet alleen. Men kan oneindig lang filosoferen over de vraag, waarom de luchtbanden wagen werd gekozen om Franse en Nederlandse regeerders Zierik zee te laten zien. De kwestie dit zij voorop gesteld heeft geen politiek aspect. Het heeft niets te maken met de Gaullistische om wenteling in het land van Marianne maar het spruit doodgewoon voort uit een ditmaal subliem staal van Zierikzeese eerlijkheid. Wij komen er eerlijk voor uit, dat de stedelijke kinderkopjes voor Franse naaldhakken ongeschikt zijn en daarom zetten we Franse (en Ne derlandse) dames op een luchtban denwagen en rijden er zo mee door de oude veste, die Breugheliaanse tijden zag herleven. Natuurlijk is er nog een kant aan deze zaak, die bespreking vergt Het is onze landelijke inslag, die we ondanks de graansilo van de C A.V., de straalzender van de P.T.T. en het industrieterrein heb ben bewaard. Soms (zoals ditmaal) geven we de voorkeur aan een langzaam voertuig, boven een.glim mende en snel wegschietende slee, waarin nu eenmaal alle beziens waardigheden voor de inzittenden, tot schimmen vervagen. Daarom riep ook freule Wttewaal van Stoetwegen na afloop van de rit uit, dat ze het „verrukkelijk" had gevonden. De Fransen hunnerzijds zullen zich dit uitje herinneren als hét gebeuren in hun lange gedwon gen vakantie tot oktober. Vraagt men Eilandman, of het schouwspel volmaakt was echter, dan zegt hij „nee", hoezeer hel hem ook spijt. Het had nóg overtuigen der gekund- Er hadden twee Zeeuwse kleppers voor die banden wagens moeten staan. Twee niet verpolitiekte warmbloeden uit het „laeg"e van Schouwen" en deze op merking vloeit werkelijk niet voort uit een rancune tegen de ti-actor- chauffeur, die zijn best deed en zelfs meer dan dat. Twee paarden toegevoegd als le vende elementen in het tere spel van inter-landelijke toenadering, kunnen kunnen soms wondei'en verrichten, terwijl ook de ontspan ning die opti'eedt bij een gedwon gen stilstand om het paard ge legenheid te geven te doen hetgeen eens paards is - zeker niet mag worden ondei-schat. Laten we onze vreugde over deze van wijsheid overvloeiende Frans- Nederlandse luchtbandenwageni'it, door dit kleine schoonheidsvlekje overigens niet laten verdoffen. Er is een duidelijke indikatie gegeven van de weg, die dient te worden be treden. Eenmaal moeten ook de Chrocsjtsjefs, de Nassers en alle stokebranden ter wereld op een boerekar door Zierikzee. Eens zien of de politiek mist dan niet op klaart. Scheepvaartbericliten Kryptos (t.), 7 van Bachaquero naar Buenos Aires. Modjokerto, 8 te Aden. Soestdijk, 8 te New York. Wonogiri, pass. 6 Hawaii naar Legaspi. SPORT H. L. O. Het diploma derde graad werd behaald door mej. J. van den Hoek en de heer A. Wijsman te Zie rikzee. Het diploma vierde graad werd behaald door mej. M. F. Kosten te Schuddebeurs en de heer P. Kik te Bruinisse. VOETBAL Zomer-avondcompetitie 7 juli: Grontmij-Fa. Janse 0-1. Wijziging programma Uitgesteld de voor woens dag 9 juli vastgestelde wedstrijd: Drukkerij L. O.-Ned. Heidemij. Ingelast voor woensdag 9 juli: Grontmij-Kon. Zeelandia (half 8, scheldsr. J. D. v. d. Linde). KORFBAL S.D.K.B. Wijziging programma 2e klasse: Ingelast voor he den (dinsdag)avond 8 juli: SVOWK I-Brouwershaven I (half 8). 3e klasse B: Uitgesteld tot woensdagavond 9 juli de voor he den (dinsdag)avond vastgestelde wedstrijd: Unitas II-MEVO II (half acht). Het programma voor deze week luidt: Dinsdag 8 juli: 2e klasse: MEVO I-Stormvogels I; DES I-Die Gouwe I (half 8). 3e klasse A: Zwaluwen II-Brou- wershaven II; Zeemeeuwen II-Ve- locitas II (half 8). 3e klasse B: Unitas II-MEVO II; WIK II-NOAD II (half 8). Woensdag 9 juli: Junioren, groep A: DOSKO/Velo- Zeemeeuwen A (terrein DOSKO); Burgh B-Burgh A (7 uur). Junioi'en, groep C: Unitas-DSS A (7 uur). Vrijdag 11 juli: 3e klasse A: Brouwershaven II- Burgh III; Stormvogels II-Zwalu- wen II; Renesse -Zeemeeuwen II (half 8). 3e klasse B: MEVO II-DES II; WIK II-Unitas II; NO AD II-DSS II (half 8). Zatex-dag 12 juli: Ie klasse: Unitas I-Burgh II; Zwaluwen I-DSS I (7 uur 20). 2e klasse: WIK I-DES I; NO AD I-Stormvogels I; SVOWK I-DOSKO I (7 uur 20). Junioren, groep A. Stormvogels- Burgh A; DOSKO/Velo-Zeemeeu- wen B (terrein Velocitas); Burgh B- Renesse (half 4). Junioren, groep B: MEVO-WIK (kwart over 2); Brouwershaven- NOAD (half 4). Junioren, groep C: MEVO B-DES; DSS B-Unitas (half 4). DUIVENSPORT Afdeling Zeeland Bond van zaterdagvliegers „Rampvlucht" vanuit Limoges De postduivenvlucht vanuit Li moges op 30 juni wordt door de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van zaterdagvliegers een „ramp- vlucht" genoemd, vanweg het aan tal vogels dat van deze vlucht niet terug keerde. Ook de „Bruse Trekker" te Brui nisse moest constateren dat ver schillende van haar duiven achter bleven, waarvan er slechts enkele met meer dan een week vertraging terug keerden. In de prijzen vielen alleen twee duiven van de heer P. Zandijk te Sii'jansland, die resp. als no. 73 en 76 van de gehele afdeling en als no. 1 en 2 van de plaatselijke afde ling arriveerden. Langs de gehele vluchtlijn was er die dag onweer, regen en mist, zodat de dieren het buitengewoon zwaar te verduren kregen; 'de wind woei uit alle richtingen. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit Noyon. Afstand 240 km. In concoui's: 122 duiven. 1, 2, 3, 14, 20 C. Krijger; 4 A. de Graaf; 5, 16 J. P. Verwest; 6, 27 W. v. d. Ende; 7, 15, 19 C. Seijbel; 8, 17, 24 J. W. Wiltenburg; 9, 2f Gebi\ Dalebout; 10, 26 H. Koster 11, 12 J. M. Feleüs-J. Hagesteijn; 13, 23, 25 C. v. Westenbrugge; 18 W. den Boer; 21 A. Bakker; 22 A. J. Koster; 28, 30, 31 L. Koster. Dinsdag inkorven jonge duiven voor Steenbergen en donderdag voor Corbeil. Op 13 juli a.s. zal het tien jaar geleden zijn dat de s.v. „Zeemeeu wen" te Haamstede werd opgericht. Dat ook te Haamstede grote be hoefte 'bestond aan een goede sport vereniging, bleek reeds dadelijk bij de oprichtingsvergadering, toen zich 33 leden opgaven, waaronder nog vele oud-gedienden van het voor malige „S.S.S.", dat in de oorlogs jaren ontbonden werd. De initia- lefnemers waren; de dames A. Zijta en C. Braam en verder de heren C. Boot Pz., M. O. Hanse Azn. Als kleuren werd het blauw-wit geko zen. Met een geschikt terrein is de eerste jaren nog al eens gemarteld. De terreinen aan de „Driehoek" en aan de J. J. Boeijesweg liggen bij iedereen nog vers in het geheugen. De laatste jaren beschikt „Zee meeuwen" over het ideale korfbal terrein bij de „Brouwerij", een veld zoals er maar weinig op het eiland te vinden zijn, omdat het volkomen schuil gaat achter de bossen van het „Slot". Een jaar na de oprichting werd reeds in competitieverband ge speeld en wel in de 2e klasse der S.D.K.B., waar direct al het genoe gen gesmaakt werd de kampioens- vlag te mogen hijsen. De promotie wedstrijden brachten „Zeemeeu wen" in 1950 in de le klasse. In 1957 werd het eerste twaalftal kam pioen van Schouwen-Duiveland, in andere jaren waren ze steeds in de kopgroep te vinden. Het tweede twaalfal werd reeds driemaal kam pioen van de derde klasse. Ook bij diverse feestelijkheden lieten de „Zeemeeuwen" zich niet onbetuigd en vooral op het gebied Sportvereniging „Zeemeeuwen" te Haamstede bestaat tien jaar Enige bizondere korfbalwedstrijden op a.s. zaterdag der gymnastiek waren ze op die dagen aanwezig met turnoefenin gen. De laatste jaren vei*zorgen de „Zeemeeuwen" elk jaar wandel tochten, die vooi'al bij de vreem delingen zeer in de smaak vallen. Het ledental bedi'aagt momenteel 80, terwijl de vereniging de steun heeft van 100 donateui-s. Om deze feestdag te herdenken zijn enige bijzondere korfbalwed- st rij den vastgesteld op a.s. zater dagavond. Om 6 uur speelt het 2e twaalftal tegen een D.H.J.-combi- natie uit Bergen op Zoom, terwijl als hoofdschotel het eerste twaalf tal om 7.15 aantreedt tegen D.H.J. 1 Alles op het terrein bij de Brou werij. Des middags worden door de junioren enkele gezellige spel letjes gespeeld. President Bourguiba van Tune sië heeft de polygamie in zijn land verboden. In de desbetreffende wet wordt gezegd, dat een gehuwde man, die een echtverbinding aan gaat voordat zijn eerder huwelijk is ontbonden, kan worden veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf of een boete van 240.000 frank. AMSTERDAM. Woensdagmiddag zal te Westerveld het stoffelijk overschot worden gecremeerd van de gisteren te Amsterdam op bijna 90-jarige leeftdijd ovex'leden kunst schilderes Marie van Regteren- Altena. De overledene was de oud ste en een der bekendste van de z.g. Amsterdamse juffers. De Sowjet-Unie heeft maan dag de negen leden der bemanning van 'het Amerikaanse vliegtuig dat op 27 juni in het gebied van Jei"e- van in Sowjet-Armenië is geland, vrijgelaten. De betrokkenen wer den te Astara aan de Sowjet-Per- zische grens aan een vertegenwooi'- diger van het Amerikaanse leger ovex-geleverd. vSur NURSIA koffiemelk met die ongekende, overheerlijke, romige smaak, maakt van ieder „gewoon" kopje koffie iets „buitengewoons". Met ongeduld zal men iedere dag weer opnieuw de koffietijd bij U tegemoet zien. Neem eens een flesje in huis en geniet met volle teugen. Een flesje van méér dan L. kost slechts U6 ct. Nóg voordeliger is een fles van méér dan Vz L. voor 82 ct. Uw melkleverancier heeft het!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3