Soustelle werd benoemd lol minister van voorlichting in Franse regering MÊm DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 8 JULI 1958 No. 18388 114e Jaargang ZIERIKZEESCMEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Taktische zet van de Gaulle Voldaan aan eis van comité openbaar welzijn PARIJS, 7-7. Jacques Soustelle, voormalig gouverneur-generaal van Algerië en een vooraanstaande fi guur in de Algerijnse beweging die tot het aan de macht komen van generaal De Gaulle leidde, is maan dag tot minister van Voorlichting in de Franse regering benoemd. Soustelle vervangt de schrijver André Malraux, die als ministei\ gedelegeerd bij het bureau van de premier, verantwoordelijk was voor de voorlichting. Deze laatste zal als minister, gedelegeerd bij het bu reau van de premier onder meer verantwoordelijk blijven voor we tenschappelijke en jeugdzaken. Voorts werden twee niet-parle- mentariërs in regeringsfuncties be noemd - André Boulloche, een hoge Geleerden piekeren in Genève GENEVE, 8-7. - De conferentie van deskundigen uit westelijke en communistische landen over de mogelijkheden om kernproeven te ontdekken, vordert langzaam. Volgens sommige waarnemers zijn de deskundigen maandag op een bijeenkomst van drie uur vrij wel gereed gekomen met de verge lijking van de oostelijke en weste lijke standpunten ten aanzien van de mogelijkheid om kernexplosies te ontdekken door meting van ge luidsgolven. De andere mogelijkheden die nog besproken zullen worden, zijn: me ting van seismische golven, van elektro-magnetische straling en van radio-activiteit. Prof. A. K. Fyodorof, de leider der Russische delegatie, verklaarde maandag tegenover verslaggevers, dat de geleerden op de conferentie meer zoeken naar punten van overeenstemming dan naar me ningsverschillen. Weiden in Wales radio-actief BRECON, 8 juli. Dr. John Frem- lin van de Universiteit van Bir mingham zal de volgende week op verzoek van veeboeren in Wales onderzoeken of. hun grasland ge vaarlijk radio-actief is als gevolg van neerslag van kernproeven. In zijn laboratorium heeft dr. Frem- lin reeds grasmonsters onderzocht en daarbij vastgesteld, dat plaatse lijk op een hoogte van meer dan 600 meter het gras van een weide honderd maal sterker radio-actief is dan normaal. Als tweederde van deze radio activiteit een gevolg is van stron tium 90, aldus dr. Fremlin, zal het strontiumgehalte in de beenderen van de schapen die op deze weiden grazen over een jaar een punt heb ben bereikt dat voor mensen ge vaarlijk wordt geacht. ambtenaar, tot minister, gedele geerd bij het bureau van de pre mier en Bernard Chenot tot minis ter van Openbare gezondheid. Che not is lid van de Raad van State, het hoogste gerechtelijk orgaan. De benoeming van Soustelle be vredigt een der voornaamste eisen van de beweging voor Openbaar welzijn in Algerië, welke zich ern stig ontevreden had getoond over het feit dat men Soustelle over het hoofd had gezien toen De Gaulle zijn kabinet vormde. Men was te meer gebelgd omdat politici die als_ symbolisch voor het „oude regime" werden beschouwd, wel in de re gering werden opgenomen. Soustelle was gouverneur-gene raal van Algerië in 1955, kort na het begin van de opstand tegen he(t Franse bewind. V.N.-deskundige verwacht economische opleving in Verenigde Staten Recessie had grote invloed in buitenland GENEVE, 7-7. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie voor de Eco nomische en Sociale Raad van de Ver. Naties, Christophei- Phillips, heeft heden te Genève verklaard dat er goede redenen zijn om aan te nemen dat de recessie in de Ver. Staten tot staan is gekomen en spoedig zal worden gevolgd door een opleving. Tijdens een debat van de raad over de economische situatie in de wereld, deelde Philiips mede dac de Amerikaanse industriële pro- duktie in de afgelopen maanden is gestegen en dat het aantal perso nen, dat deelneemt aan het ar beidsproces van april op mei is ge stegen met 1.200.000. Hij zeide dat de Verenigde Sta ten zich bewust waren van de grote invloed die het buitenland onder vindt van de economische situatie Nog geen t.v. in vliegtuigen SCHIPHOL, 7 juli. Naar verno- men wordt heeft de speciale com missie van de Scandinavian Air lines System, die zich bezig houdt met alle problemen, welke betrek king hebben op passagiersvervoer met de nieuwe straalvliegtuigen, een studie gemaakt van de moge lijkheid om in deze toestellen mu ziek te laten horen, een film te draaien, telefoongesprekken te voeren de luchtreizigers van tele visie te voorzien. Definitieve con clusies zijn nog niet getrokken, maar men meent, dat t.v. in de DC-8 en in de Caravelle, waarvan de S.A.S. er resp. 7 en 12 heeft be steld, nog niet mogelijk is, omdat nog niet de daarvoor geschikte zen ders zijn gebouwd. in Amerika. Hij verklaarde zich daarom voorstander van voortge zette Amerikaanse hulp, zowel rechtstreeks als via de Verenigde Naties. In een voorgelezen openingsver klaring merkt de secretaris-gene raal, Hammarskjoeld, o.m. op dat de huidige recessie voor de betrok ken landen de belangrijkste econo mische terugslag vormde sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Dodelijke ongelukken" op de weg NOORDSCHARWOUDE, 7-7. De achtjarige W. L. Hartog, die maan dagmiddag op de Kanaaldijk te Koedijk, nabij de ouderlijke wo ning, onverwachts de weg over stak, werd aangereden door een passerende bestelauto. Met een zware hersenschudding werd de jongen naar het Centraal zieken huis te Alkmaar overgebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. UTRECHT. De jonge Amerikaan se zendeling-evangelist T. L. Os- born, zal dit jaar naar Europa ko men. Hij hoopt massameetings te leiden in Frankrijk, België en Ne derland. In 22 landen leidde hij al meer dan 70 evangelisatie-campag nes. Deze meetings werden door tienduizenden bijgewoond. Diplomatiek waarnemers te Londen achten het niet onmogelijk, dat de staatshoofden van de Mo hammedaanse leden van het pact van Bagdad, die volgende week vergaderen, zullen besluiten Liba non te steunen. Het zijn de staats hoofden van Turkije, Irak, Perzië en Pakistan. Zij komen in Turkije bijeen. De TU A, het moderne Russische verkeersstraalvliegtuig, waarmee rio Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot een reaelmatiae dienst Moskou-Amsterdam v.v. gaat onderhouden, is maandagochtend voor het eerst op Schiphol aangekomen. De foto toont de hypermoderne machine, een schepping van de Russische vliegtuigontwerper Toepolef, op het platform van de Amsterdamse luchthaven. „Uitje" voor u.l.o.-leerlingen Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De leerlingen van de openbare U.L.O. te Zierikzee hebben om de spanning van examens en repetities wat te breken, eind vorige week een gezellige avond georganiseerd. Veel werk was daarbij gemaakt van de costumering, die uitmuntte door originaliteit en geestigheid. Het werd een avond van gezonde jolijt, waarvan leerlingen (en leraren) volop genoten. Op de foto: een deel van de gecostumeerde groep. (Eigen foto). Rapport: „Arrestatie van Nagy en de zijnen in strijd met Hongaarse wet" 's-GRAVENHAGE, 8 juli. De ar- reslatie van ex-premier Nagy van Hongarije, zijn deelgenoten en Pal Maleter is geschied „in strijd met de Hongaarse wet en met de ge vestigde gebruiken van beschaafde landen", aldus stelt het vandaag verschenen rapport dat de inter nationale commissie van juristen, gevestigd te 's-Gravenhage, over de rechtspraak in Hongarije heeft op gesteld. De commissie, die een raadgevende status heeft in de or ganisatie van de Verenigde Naties, deelt in het rapport mede, dat de berechting van Imre Nagy en Pal Maleter vermoedelijk eind Tnei of in het begin van juni heeft plaats -gehad. Het wordt tevens waar- Zeug toonde moedertrouw DRIEBERGEN R1JSEN- BURG, 7 juli. Een zeug heeft dezer dagen de afstand van verkoper naar koper twee maal afgelegd. De eerste keer de heenweg onder lei ding van haar eerste eige naar, de heer Knoop uit Driebergen-Rijsenburg, naar boer van Rooyen aan de Kromme Rijn op een afstand van enige uren gaans en de tweede keer 's nachts, op eigen initiatief met de vaste wil haar biggen terug te zien. Het varken was verkocht toen de biggen hun moeder konden missen. Dat varkens trouw kunnen zijn ondervond de familie Knoop echter de vroege mor gen na de verkoop, toen het varken uit de wei bleek te' zijn gebroken en weer voor de deur zat. De vreugde van het weer zien tussen moeder en kroost uxas groot. Chauffeur sloeg naar wesp; auto verongelukte BIERVLIET, 7-7. Vanmiddag om kwart voor zes slipte op de weg Schoondijke-IJzendijke een station car van de Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij, doordat de bestuurder sloeg naar een wesp die in de auto was gevlogen. De auto, die werd bestuurd door de heer J. B. van der Stee uit Vlissin- gen, kwam met een hevige klap in de naast de weg liggende slóot te- ï'echt. De 73-jarige mevi-ouw L. A. M. van Krieken uit TerneUzen, die naast de' bestuurder zat, werd zwaar aan hoofd en gelaat gewond, 's Avonds is zij in het St. Antonius- gasthuis te Oostburg overleden. Twee andere inzittenden, haar broer C. M. van Krieken en diens echtgenote mevrouw J. van Krie- ken-Mak, uit Schiedam, werden eveneens in het ziekenhuis opge nomen. NOORDWIJKERHOUT. Zondag morgen is in Noordwijkei'hout me vrouw P. van den Nieuwendijk- van Kampen op 101-jarige leeftijd ovei'leden. Zij was de oudste in woonster van de bollenstreek. schijnlijk geacht dat de twee man nen en hun deelgenoten onmiddel lijk na het vonnis zijn geëxecu teerd. Men heeft tot nu toe echter geen zekerheid kunnen krijgen om trent de juiste data van rechtszit ting en executies. Schadeloosstelling bij onteigening bedrijfspanden Voorgesteld wordt thans aan de huurder van bedrijfsruimte in ge val van onteigening of vordering in eigendom, recht op schadeloosstel ling te verlenen tot ten hoogste de som van de opbrengst van het be drijf over een tijdvak van drie ja ren. Bij de keuze van de termijn van drie jaren is aansluiting ge zocht bij het ook voor bedrijfs panden geldende artikel 25, tweede lid, van de Huurwet. Ingevolge die bepaling zou de huurder bij aan koop van het goed door een derda nog drie jaren daarin hebben kun nen blijven. Het komt de regering daarom redelijk voor aan de huurder in geval van onteigening recht op schadeloosstelling over ten hoogste die tijd te geven. Uiteraard zal niet meer worden vergoed dan de wer kelijke schade, die de huurder lijdt. Is deze schade minder dan een be paalde vastgestelde som, dan zal hem een bedrag beneden dit maxi mum worden toegekend. De schadeloosstelling aan Kamerleden 's-GRAVENHAGE, 7-7. Er is ssn viertal wetsontwerpen ingediend tot vaststelling van de schadeloos stelling en vergoeding van overige kosten van kamerleden. Ingevolge dit wetsontwerp zullen leden van de Tweede Kamer een schadeloos stelling van f 10.000 per jaar ont vangen met daarboven een vergoe ding van f 3.000, f 4.000, f 5.000 of f 5.500 per jaar, al naar gelang het betrokken Kamerlid minder dan 10, tussen de 10 en 75, tussen de 75 en 150 of meer dan 150 km van Den Haag woont. Voorts zullen de kos ten voor een algemeen spooi'weg- abonnement eerste klasse en an dere noodzakelijke kosten van ver voer woi-den vergoed. Voorgesteld wordt de voorzitter van de Tweede Kamer een toelage van f 10.000 per jaar te verlenen. Voor de leden van de Eerste Ka mer wordt voorgesteld een vaste vergoeding van f 1.000 per jaar en een vergoeding van dertig, twintig of tien gulden te verlenen voor elke dag dat zij in Den Haag moe ten zijn. ROTTERDAM. Maandagmorgen heeft de rivierpolitie bij het zwem bad in de Nieuwe Maas het stoffe lijk overschot gevonden van de 30- jarige schilder J. van de Kruit van de Dreef te Rotterdam. Deze is don derdagmorgen jl., samen met zijn collega A. W. van der Velde, na de val van een stelling, waarop zij on der de Maasbrug stonden te schil deren, in de Nieuwe Maas verdron ken. Zoek uio succes niet, waak het.' Begrafenis Baron v. Tuyl van Serooskerken ZUILEN, 7 juli. Oud-Zuilen tieurt om zijn overleden baron F. C. J. van Tuyl van Serooskerken van Zuylen. In het kleine dorpje heer ste vanmorgen een volmaakte stil te, toen de kist door acht pachters uit het slot naar de Hervormde kerk in het dorp werd gedi-agen. Bijna alle vensters van boerderijen en woningen waren geblindeerd. Een schat van bloemen, waaronder van H.M. de Koningin en ZK.H. Prins Bernhard, dekte de baar. Het dorp scheen uitgestorven, toen in de Hervormde Kerk een rouwdienst aanving, waarin voorging hoofd- vlootpredlkant ds. J. H. Sillevis Smitt, een vriend van de overleden baron. In het kerkje hadden tal rijken plaats genomen. Men zag er de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, naast de talrijke boeren, die hun baron een laatste groet kwamen brengen. H.M. de Koningin was vertegenwoordigd door G. C. D. baron van Hardenbroek, Z.K.H. Prins Bernhard door zijn adjudant, luitenant-kolonel G. C. Ge'ertsema. Ook de particulier secretaresse van H.IVL de Koningin, jonkvrouwe C. E. B. Roëll en de secretaris, mr. J. van der Hoeven, waren aanwezig bij de rouwdienst. Nog een „verentocht" naar Den Haag SLUISKIL, 7-7. In Sluiskil is vanochtend een bespreking gehou den van het Zeeuws-Vlaamse actie comité voor vrije veren, in verband met de tocht die men woensdag naar Den Haag zal ondernemen ter gelegenheid van de interpellatie in de Tweede Kamer over deze kwes tie. Op deze tocht zal een aantal exemplaren van de „vrije veren- tegel" worden meegenomen, die het opschrift draagt: „Algera, mogen wij over, ja of nee, moeten wij dan geld betalen, ja of nee" en een te gel met opschrift: „Als Algera hel gevaar wil keren, hij geve Zeeland vrije veren". Naar vernomen wordt zal de tocht naar Den Haag ditmaal niet worden meegemaakt door de heer Stevens uit St. Jansteen, de voor man van de actie in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Wisseltruc werd yrouw noodlottig DORDRECHT, 7-7. Een tot dus- ver onbekend gebleven man belde vandaag aan bij de 32-jarige mevr. J. van der Steen, de echtgenote van de concierge van een veilingbedrijf in Dordrecht. Hij vroeg of er iemand op het kantoor van de on derneming was, die f 25,- ifoor hem zou kunnen wisselen. Aangezien dit niet het geval was, zei mevr. van der S., dat zij hem wel kon helpen. Zij ging naar binnen en kwam met een portefeuille naar voren om de man aan wisselgeld te helpen. Met een bliksemsnelle beweging griste hij de portefeuille, waarin zich on geveer f 1200,- bevond, uit haar handen. Vervolgens gaf hij haar een klap op het hoofd en duwde haar naar binnen, waar hij haar in een der kamers opsloot. Telefonisch stelde mevr. van der S. zich met de politie in verbinding, die haar, dooi de kamerdeur te forceren, bevrijd de. Van de man, die 30 35 jaar oud zal zijn, 1.70 meter lang is, een normaal postuur en donker achter overgekamd haar heeft, ontbreekt tot nog toe elk spoor. Nieuwe oliebronnen in west-Ja va DJAKARTA, 8-8. Volgens uil Bandung ontvangen berichten zijn ln het noordelijk deel van de pro vincie west-Java twee nieuwe olie bronnen ontdekt, in de omgeving van Cheribon. Deskundigen van verschillende regeringsinstanties stellen thans ter plaatse een ondex-zoek in. De Engelse paymaster-general, Reginald Maudling, heeft maandag bekendgemaakt, dat de kolenrant- soenering in Engeland dc volgende week maandag zal eindigen. De vo rige maand werd het eindigen van de kolenrantsoenering in juli reeds aangekondigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1