Eisenhower nodigt de Gaulle uit voor bezoek aan de Ver. Staten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opnieuw Amerikaanse kernontploffing Koning Feisal gaat trouwen ADENAUER'S C.D.U. BEREIKTE ABSOLUTE MEERDERHEID OFFICIEEL LIBANON TELEURGESTELD OVER VERKURING VAN HAMMARSKJOELD Toen de nederlaag dreigde Rus (in goede bui) in Amerikaans paviljoen EEN GOED LANDBOUWBELEID MOET EEN CONSUMENTENPOLITIEK ZIJN MAANDAG 7 JULI 1958 114e ji^urgang ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nauwere samenwerking in belang van vrije wereld PARIJS, 5-7. President Eisenho wer heeft de Franse minister-pre sident, generaal De Gauile, uitge nodigd voor een bezoek aan de Ver. Staten. De uitnodiging werd door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, overgebracht tijdens een bijeenkomst van Dulles met De Gaulle. Ambtenaren deelden mee, dat de uitnodiging was vervat in een har telijke vriendschapsbetuiging. De president sprak de hoop uit, dat de generaal hem over niet al te lange tijd een bezoek kon brengen. De besprekingen tussen de Franse premier en de Amerikaanse minis ter zijn gehouden in een sfeer „van zeer grote hartelijkheid en wederzijds vertrouwen en openhar tigheid", zo zeiden ambtenaren van het bureau van de premier. Na afloop van de besprekingen tussen minister Dulles en premier De Gaulle met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Couve De Mur- ville, werd een communiqué uitge geven, waarin werd gezegd dat „alle grote internationale vraag stukken waarvoor de twee landen zich geplaatst zien, in een geest van wederzijds begrip en vriendschap, karakteristiek voor de onderlinge betrekkingen, zijn bestudeerd. „De Franse eerste-minister en de Ame rikaanse minister legden beiden de nadruk op de belangrijkheid van een steeds nauwere samenwerking in het belang van niet alleen Frank rijk en de V.S. maar ook van de gehele vrije wereld". Volgens Franse kringen is de kwestie-Algerië niet aan de orde gekomen. Functionarissen te Parijs ver klaren dat het niet de bedoeling was om besluiten te nemen en dat dit dan ook niet is geschied. Wat MONTGOMERY WAARSCHUWT BIJ ZIJN AFSCHEID LONDEN, 4-7. Veldmaarschalk Montgomery heeft op een diner van het Amerikaanse Genootschap te Londen ter gelegenheid van onaf hankelijkheidsdag gezegd dat Ame rika en de bondgenoten in Europa er niet in zijn geslaagd, een ge meenschappelijke politiek op glo bale basis uit te werken, die de Nato met de wereld daarbuiten verbindt. Ook in de Navo zelf is volgens Montgomery alles niet even goed. De Navo bevat groepen, zei hij, die geen belangstelling ge noeg voor het geheel hebben. Als het westen niet alle economische en politieke krachten verenigt, al dus de veldmaarschalk, zal het bin nen 25 jaar in de macht van het communisme komen. de belangrijkste kwestie betreft - de Franse wens om te delen in Amerikaanse geheimen op het ge bied van de kemenerglp - was Dul les, naar verluidt, terughoudend. Hij betoogde dat de V.S. Frankrijk inlichtingen kunnen geven over de bouw van een onderzeeboot met kernaandrijving, maar dat de Ame rikaanse regering op grond van de bestaande wetten in andere atoom kwesties voorzichtiger moet zijn. De Gaulle liet weten dat Frank rijk vastbesloten is, een „atoommo- gendheld" te worden, daar een Frankrijk met kernwapens van veel meer waarde voor het Atlantische bondgenootschap zou zijn dan wan neer het voor kernwapens van de V.S. afhankelijk zou moeten blijven. DE TOESTAND IN ALGIERS De Gaulle wil campagne tegen de opstandelingen intensiveren Europese bevolkingsgroep niet content BEIROET, 5-7. Het Libanese ka binet is bijeen geweest om zich te beraden over wat het na de publl- katie van het rapport der V.N.- waarnemers te doen staat. De reactie in regeringskringen over het verslag, dat zei dat het onmogelijk was geweest om uit te maken of er inderdaad sprake van buitenlandse infiltratie is, was bit ter; men beschouwt de zending van de V.N.-groep als mislukt. Velen veronderstellen dat de minister raad thans aan de Veiligheidsraad om een internationale politiemacht zal vragen. Volgens enkele politieke waarne mers zou een scheuring in het kamp van de regering mogelijk zijn. Een aantal hooggeplaatste perso nen zijn vaft oordeel, dat de inmen ging door de Verenigde Arabische Republiek in de opstand in Liba- ALGIERS, 4-7. Premier de Gaulle heeft het leger in Algerië verzocht de campagne tegen de overblijven de opstandelingen te intensiveren, aldus wordt uit legerkringen te Al giers vernomen. Men verklaarde, dat de premier van mening is, dat het nu tijd is de „nieuwe toenadering" tussen de Mohammedaanse en Europese be volking uit te buiten, temeer daar het moreel der opstandelingen na de vorming van de comité's voor openbaar welzijn slechter was ge worden en voedsel schaars voor hen werd door de weigering van dorpelingen om hen nog langer te helpen. In legerkringen-lijkt men ingeno men te zijn met het bezoek van de Gaulle aan Algerië. Hij heeft mi litaire installaties geïnspecteerd en met mensen uit alle lagen der be volking gesproken. De Europese bevolking schijnt echter minder ingenomen te zijn,, daar de premier zich naar haar op vatting niet duidelijk heeft uitge laten over de vooruitzichten van algehele integratie van Algerië en het Franse moederland. Op die manier zouden er 46 mil joen niet-Mohammedanen tegen over negen miljoen Mohammeda nen staan. WASHINGTON, 6-7. - Op het proefterrein van Eniwetok in de Stille Oceaan is zaterdag opnieuw een kernontploffing teweeggebracht - de twaalfde welke in de huidige serie door de Amerikaanse com missie voor atoomenergie is be kendgemaakt. Er werden geen bijzonderheden over de ontploffing gemeld. ISTANBUL, 5-7. De 23-jarige ko ning Feisal van Irak zal in het eer ste kwartaal van het volgende jaar trouwen met de zeventienjarige prinses Fazile, een dochter van prins Mehmed Ali van Egypte. Dit heeft zaterdag kroonprins Ab- doel Illah, een oom van koning Fei sal, te Istanbul bekendgemaakt. Verkiezingen in Noord-Rijn-Westfalen F.D.P. moest stemmenverlies incasseren Bondskanselier Adenauer's C.D.U. heeft bU de met spanning tegc- moetgezlene landdagverkiezingen in de belangrijkste Westduitse staat, Noordrijn-Westfalen, haar doel be reikt Met 104 van de 200 mandaten van het parlement van Noordrijn- Westfalen heeft zU de absolute meerderheid behaald en zal z(J der halve de totnogtoe uit S.P.D., F.D. P. en Centrum gevormde landsre gering aflossen. Weliswaar hebben de sociaal-de- mokraten hun mandaten ook (van 76 op 81) kunnen verhogen, maar hun coalitie-partner F.D.P. moest een aanzienlijk stemmenverlies in casseren en kreeg slechts 15 zetels tegenover 26 totnogtoe. Het Cen trum, de derde coalitiepartner van de tot nu toe door premier Stein- hoff geleide landsregering, wist niet meer de verplichte vijf procent te halen. Van de 150 directe man daten kon de C.D.U. 9 van de S.P. D. afnemen en kreeg daarmee dit maal' 92 zetels. De S.P.D. kreeg 58 mandaten en veroverde twee op de C.D.U. Het Weetduitse persbureau be rekende dat van de bijna tien en een half miljoen kiezers 7.948.043 geldige stemmen uitbrachten. Daarvan kreeg de: C.D. U4.011.016 of 50,5 °/o S.P.D3.116.039 of 39,2 F.D.P566.274 of 7,2 °/o Centrum 80.405 of 1,1 D. P123.979 of 1,6 en de overige partijen ongeveer 45.000 stemmen. Vergeleken met de verkiezingen in 1954 bedraagt de winst van de C.D.U. bijna 1.2 miljoen stemmen en van de S.P.D. 750.000 stemmen, terwijl de F.D.P. 220.000 stemmen verloor. Door de uitslag van deze verkie zingen wordt de positie van de C. D.U. en C.S.U. in de bondsraad, de vertegenwoordiging van de West duitse landen bij de wetgeving, aanzienlijk versterkt. De tegenstan ders van Adenauer noemden in de verkiezingsstrijd deze verkiezingen een plebisciet over Adenauer's po litiek van bereidheid om atoomwa pens voor we8t-Duitsland te aan vaarden. Verloren dochter VENLO, 6 juli. Dagenlang heeft de duivensportliefheb ber P. v. D. te Maasbree vorig jaar uitgezien naar de terugkomst van een duif, die gekorfd was voor de wed vlucht vanaf Solre (België). Toen de duif niet meer te rugkeerde beschouwde hij haar als verloren. Groot was dan ook zijn verrassing toen hij dezer dagen aan het keu kenraam het gekoer van een duif hoorde, die kennelijk verlangde in de reeds geslo ten klep gelaten te worden. Het bleek aan de ring de reeds lang verloren gewaan de duif te zijn. Ofschoon geen prijsvlieger heeft de heer v. D. het diertje weer in zijn duivenvolk opgeno men. Incidenten op Vlaamse Expo-dag BRUSSEL, 6 juli. De Vlaamse dag die zondag op de Brusselse we reldtentoonstelling werd gehouden, heeft enige incidenten ten gevolge gehad. Verscheidene duizenden be togers verzamelden zich na afloop van een volksfeest in de vroege avonduren voor het Franse pavil joen en eisten opschriften in het Vlaams. Toen men de inmiddels ge arriveerde politie met voetzoekers ging bestoken, voerde deze met de gummiknuppel charges uit. De be togers stelden zich heftig te weer met stoelen en flessen. Aan beide zijden vielen gewonden. Nadat de politie versterkt was met rijks wacht nam tegen 8 uur in de avond de agitatie wat af. Twee Belgische padvinders verdronken BIERVLIET, 6 juli. Vanmiddag tussen twee en half drie zijn twee uit België afkomstige padvinders in het rekreatieoord nabij de Braakmanpolder tussen Biervliet en de Hoek te Zeeuws-Vlaanderen verdronken. Het zijn de 19-jarige plaatsver vangend hopman C. H. van der H. en de 15-jarige W. de C. Zij waren aan het spelevaren met een roei boot, waarbij de jongste in het wa ter viel. De oudste probeerde zijn vriend uit het water te halen, maar dit lukte niet. Beiden zijn verdron ken. In zuid-Slavië is zaterdag een autobus in een driehonderd meter diep ravijn gestort, waardoor zes tien van de 55 Inzittenden om het leven kwamen. De bus was op weg van Pee naar Andrejevica aan de Albanese grens. Weinig hoop meer op doelmatige actie der V.N. Expositie vaii geschenken aan prinses uit de West DELFT, 5-7. In september wordt in het ethnografisch museum te Delft een tentoonstelling gehouden van voorwerpen die prinses Bea trix heeft meegebracht van haar reis naar de Nederlandse antillen en Suriname. Drs. J. de Hoog, conservator van dit museum, heeft een eerste keuze mogen doen uit deze verzameling, die na de expositie blijvend in bruikleen aan het museum zal wor den afgestaan. Honderd en twintig stukken zijn uit de totale verzameling gekozen. De collectie omvat o.a. Indiaans aardewerk en houtsnijwerk van de Surinaamse bosnegers. non, is overdreven en dat dit als een boemerang heeft gewerkt. In kringen die nauwe betrekkin gen met de regering onderhouden, is vrijdagavond vernomen, dat de regering weinig hoop meer heeft op een doelmatige actie van de Ver. Naties. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Bij graaf werkzaamheden voor het leggen van riolering in het Bezuidenhout te 's-Gravenhage zijn in de Adel- heidstraat, 25 meter vanaf het Ju liana van Stolbergplein, de stoffe lijke resten gevonden van twee personen. Men vermoedt, dat de beenderresten en kleding afkomstig zijn van twee personen, die na het bombardement in het Bezuidenhout in 1945 vermist werden. ALMELO. Het „Filmcentrum", waarin een aantal Christelijke ker ken samenwerkt, heeft plannen om eens per kwartaal een kerkelijk nieuwsjournaal te gaan brengen. AMSTERDAM. De 46-jarige be rijder van -een motorrijwiel, H. C. Sman, is om het leven gekomen, toen een van tegengestelde richting komende personenauto op de Vel- serweg te Amsterdam bij het in halen te veel op het linkergedeelte van de weg kwam en met de motor in botsing kwam. Tijdens het ver voer naar het Wilhelminagasthuis is de man overleden. De duopassa- giere, de 39-jarige mej. W. Aam schot, is met een schedelbasisfrac- tuur en een gebroken been in het W.G. opgenomen. 's-GRAVENHAGE. Op 21 juli 1958 zal de K.L.M. de eerste vlucht uitvoeren van de geregelde lucht- verbinding Amsterdam-Moskou. Op de met deze vlucht te verzenden correspondentie, waarop duidelijk en in het oog vallend is aangege ven: „Per eerste K.L.M.-vlucht Amsterdam-Moskou" zal te Am sterdam CS een afdruk van een bijzonder stempel worden geplaatst 's-GRAVENHAGE. Bij het aflos sen van de wacht bij de kleine vaartuigendienst der Koninklijke Marine te Den Helder, was de ma troos der eerste klasse K. Kruithof, die als uitkijk op post stond, on vindbaar. 's-GRAVENHAGE. Bij de Twee de Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verlenen van een bij slag op pensioen aan bepaalde ge pensioneerden in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957 en wijziging van de wet beperking cumulatie pensioen en inkomsten (Stb. 1954, 5). UTRECHT. Zaterdag 5 juli is een groep van tien Amerikaanse pad- vindsters en gidsen met een leidster uit de Verenigde Staten in Neder land aangekomen. Ze zijn in Le Havre aan land gegaan en kwamen per bus naar Tilburg, waar ze za terdagavond zijn aangekomen. „Willem Ruys" naar Wilton-Feijenoord Het vlaggeschip van de „Lloyd", de „Willem Ruys", gaat in septem ber a.s. naar de werf van Wilton- Feijenoord te Schiedam, voor het laten Inbouwen van nieuwe hulp motoren en het ondergaan van een ingrijpende verbouwing en uitbrei ding. Het schip zal dan 1100 1200 passagiers kunnen vervoeren in twee klassen. De „Willem Ruys" is onder com mando van kapitein Frits de Jonge gisteren (zondag) van zijn tweede cruise van 22 dagen naar Bermuda, New York en de Azoren terugge keerd te Rotterdam. Intussen is besloten dat de „Wil lem Ruys" op 7 maart a.s. uit Rot terdam zal vertrekken via South ampton en het Suez-kanaal naar Colombo, Singapore, Australië en Nieuw-Zeeland. Van Wellington in Nieuw-Zeeland gaat dan de terug reis door het Panama-kanaal via Miami en Bermuda naar Southamp ton en Rotterdam. Dank zij de nieuwe indelingsmo gelijkheden op dit vlaggeschip van de „Lloyd", zal de gescheiden inde ling van gezinnen, zoals op de zgn. emigrantenschepen pleegt voor te komen, dan vrijwel tot het verleden behoren. Bromfietshaiidelaren protesteren NIJMEGEN, 6 juli. De verenigde bromfietshandelaren te Nijmegen hebben zich gewend tot minister Algera in verband met diens voor nemen om de maximum snelheid van bromfietsen van 40 tot 30 km., zowel in de bebouwde kommen als daarbuiten, te verlagen. Met 30 km. in bebouwde kom zouden zij zich nog kunnen verzoenen, maar daar buiten vinden de Nijmeegse hande laren 30 km te laag. Zij vrezen dat „door beperking van de snelheid tot 30 km de slijtage aan het moto rische deel van de bromfietsen zeer groot zou worden tot schade van de gebruikers". Tranen zijn van het oog de I edele taal. LONDEN, 7 juli. Kort voor de ineenstorting van Duitsland in 1945 heeft een aantal hoge Duitse offi cieren samen met fabrikanten op een konferentie in de Harz de Duitse strategie bepaald voor de periode tussen de overgave en een derde wereldoorlog. Het doel van dit plan was onder werping van de gehele wereld door Duitsland in samenwerking met de Sowjet-Unie. Dits heeft wijlen prof. Ernst Heinkel in 1952 ver klaard na een overvloedige lunch met de Britse vice-luchtmaarschalk Donald Bennett. Rotterdammers zagen vuurbal ROTTERDAM, 5 juli. Er is even na het middaguur een grote vuur bal gezien, die zich beneden het zuidelijk stadsdeel van Rotterdam met grote snelheid in de richting van de aarde bewoog. Verscheidene ooggetuigen belden de politie op, die er onmiddellijk een radio-sur veillancewagen heenzond. Na ruim een half'uur zoeken is de wagen onverrichterzake teruggekeerd. De inzittenden ervan hebben niets kunnen ontdekken, dat wijst op een neergestort vliegtuig of een mete oor of zelfs maar een overleden kunstmaan. Inmiddels houdt het voorval de gemoederen nog altijd bezig ge tuige het aantal telefoontjes, dat het A.N.P.-kantoor te Rotterdam binnen een hal? uur heeft moeten verwerken. Kind onder auto TILBURG, 6 juli. Spelend op de rand van het trottoir is zaterdag middag te Tilburg het vierjarig jongetje, J. J. M. van der Pol ko men te vallen juist op het moment, dat met matige snelheid een vrachtauto passeerde. Het kind kwam onder het rechterachterwiel van de auto terecht en werd op slag gedood. Premier Chroestsjef, die tevens eerste sekretaris van de Sowjetrus- sische communistische partij is, zal aan het hoofd van een partij- delegatie deelnemen aan het con gres van de Oostduitse communis tische partij, dat van 10 tot 16 juli in Oost-Berlijn zal worden gehou den. Dit meldt het Sowjet-pers- bureau Tass. BEZOEK AAN EXPO BRUSSEL, 4-7. De Russische eer ste plaatsvervangende minister president Mikojan heeft vrijdag tij dens een onverwacht bezoek aan de Brusselse wereldtentoonstelling een bezoek gebracht aan het Ameri kaanse paviljoen. Hij bracht zijn stem uit met een stemapparaat, waarmee de Ameri kanen hun volksvertegenwoordi gers kiezen. ,Ik kan u niet zeggen op wie ik heb gestemd", zei Mikojan lachend. „Dit is een geheime stemming. In dien ik zeg op wie ik heb gestemd, maak ik inbreuk op de democratie". Hij kon kiezen uit historische figu ren en uit bekende personen uit de film- en sportwereld. Op een inderhaast op touw gezet te persconferentie in het Ameri kaanse paviljoen gaf Mikojan ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag (4 juli) aan zijn „zeer grote eerbied voor het Amerikaanse volk" uiting. De landbouwconferentie te Stresa Vrije uitwisseling van produkten nodig Op de landbouwconferentie te Stresa is ook het woord gevoerd door de Nederlandse minister van Landbouw, dr. A. Vondeling, die daarin heeft gezegd, dat een goed landbouwbeleid een consumenten- politiek moet z(jn. Het doel is toeneming van de al gemene welvaart en de klanten de mogelijkheid te bieden te kiezen tussen produkten van goede kwa liteit en zo laag mogelijke prijzen. Dit doel kan alleen worden gesteld, indien er een vrije uitwisseling van produkten is. In de regeringsprograms - aldus minister Vondeling - dringt men dikwijls aan op bevordering van de uitvoer en er wordt daarentegen weinig gesproken van meer invoer. Minister Vondeling is van oor deel dat men artikel 43 van het verdrag van de E.E.G. niet zo mag uitleggen, dat het tot autarkie leidt. Er moet niet alleen arbeidsverde ling in de E.E.G. zijn, maar deze arbeidsverdeling moet zich tot de gehele wereld uitstrekken. De gemeenschappelijke markt is een gebouw, waarvan de deuren steeds verder geopend moeten wor den. Minister Vondeling eindigde met de hoop uit te spreken, dat de in de E.E.G.-landen reeds tot stand gebrachte verbeteringen op het ge bied van de landbouw, verder zul len worden gestimuleerd door de gemeenschappelijke markt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1