DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Ik geloof niet dat Russische dreiging militair nog op Europa is gericht" VRIJDAG 4 JULI 1958 No. 18388 114« jaargang ZIER1KZEESCHGWNIEUWSB0 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, por v/e»k 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maondag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochfman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij da Vaate, tel. 01110-2938 SPAAK OP VERGADERING W.E.U.: Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Moskou maakt thalns „omtrekkende beweging" Prins Beinhanl naar Engeland (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) PARIJS, 3-7. „Ik geloot niet, dat dc Russische dreiging thans in we- zen nog militair op Europa gericht is. Veel meer ben ik dc mening toe gedaan, dat deze Russische drei ging thans economisch en sociaal is en zich tot de Aziatische en Afri kaanse landen uitstrekt". Dit verklaarde de secretaris-ge neraal van de NAVO, Paul Henri Spaak, donderdagmiddag op de bij eenkomst van de Westeuropesc Unie te Parijs. „De Sowjets hebben op het Euro pese front stand gehouden", zo ging hij voort, „en maken than.r| een omtrekkende beweging. De Russen zijn zeker niet uit op een derde wereldoorlog, doch trachten1 hun politiek van de wereldrevolutie thans op een nieuw front voort te zetten door interne omwentelingen en binnenlandse inmenging in nieu we werelddelen. Van onze zijde", aldus Spaak, „moeten wij deze nieuwe politiek der Russen moedig tegemoet treden. Een oplossing ligt in onze samenwerking en in een steeds grotere integratie van de Europese landen en van deze lan den met de Verenigde Staten en Canada. De uitdaging van de Rus sische wereld is er één aan de wes terse wereld. Wij kunnen het geza menlijk doen". „Disengagement" De politiek van „disengagement" lijkt Spaak heel gevaarlijk en hij wees deze dan ook beslist van de hand. Reeds het Engelse woord is al vreemd, zo merkte hij op en er bestaat in geen enkele taal een be hoorlijke vertaling voor. Het is be- RAKETPROEVEN MET DIEREN MOSKOU, 3-7. Uit proeven die Russische deskundigen, hebben ge nomen is gebleken, dat het moge lijk is dieren, die met een raket tot op een hoogte van 200 km. waren gebracht, levend naar de aarde te laten terugkeren. Bij de Russische proeven waren de dieren opgeslo ten in houders, die op bepaalde hoogte door de raketten werden losgelaten, zo heeft de Russische geleerde Isakof verklaard in een artikel in het blad van het Russi sche leger, de „Rode Ster". Hij verklaarde, dat deze proeven van groot belang zijn voor het on derzoek dat moet uitmaken of men mensen reizen in de kosmische ruimte kan laten maken. ter een dergelijke mysterieuze uit drukking dan ook maar niet te ge bruiken, zo meende hij. Wij zullen niet kunnen accepteren, zo ging hij voort, dat direct of indirect een po litiek gevoerd wordt, die er toe zou leiden dat de Amerikaanse troepen eerst uit Duitsland en dan uit Euro pa zullen worden teruggetrokken. En wij zullen dan ook geen politiek kunnen dulden die voert naar de neutraliteit van Duitsland. De Amerikanen staan thans aan de Elbe en zij vormen het meest solide xleel van de westerse verdediging. Indien de Amerikanen Duitsland verlieten, zou dit een uitnodiging betekenen voor de Russen om toch in Europa aan te vallen. Spaak zou het terugtrekken van de Ameri kaanse troepen' een misdadige dwaasheid vinden. In dit verband' hekelde hij de plannen van Ra- packi en Kennan. PREMIER DE GAULLE ONTVOUWT ONTWIKKELINGSPROGRAM VOOR ALGERIE Groot vernieuwingsplan op stapel ALGIERS, 3-7. - Generaal De Gaulle heeft donderdagavond in een radiorede te Algiers aangekon digd, dat de Franse regering een extra bedrag van 15 miljard franc zal uittrekken voor nieuwbouw in Algerië. Het programma voor de woningbouw zal worden verdub beld. v De Franse premier kondigde voorts aan dat er vrijdag besluiten zullen worden gepubliceerd waar bij een enkele kiezerslijst voor de komende verkiezingen in Algerië wordt gesteld. Er zal één kiescol lege voor geheel Algerië komen en Islamitische vrouwen zullen ook stemrecht hebben. Algerië en Frankrijk zullen voorts dezelfde postzegels gebruiken. Voor het einde van het jaar zal men beginnen met nieuwe grote in dustriële projecten in Algerië; het landbouwprogramma zal worden gemoderniseerd met name wat be vloeiingswerken betreft; en het on derwijsprogramma zal worden uit gebreid, zodat alle Algerijnse kin deren zonder uitzondering naar school zullen gaan. „Zelfde rechten en plichten" De premier herhaalde zijn eerder gedane belofte dat de tien miljoen Fransen van Algerië dezelfde rech ten- en plichten hebben. „Frankrijk wil op deze bodem een groot ver nieuwingsplan ten uitvoer brengen, dat ons tot ons doel zal voeren en waarin iedereen zijn deel zal heb ben. Voor alles moet iedereen zijn brood met arbeid verdienen". De Gaulle zei dat hij de laatste drie dagen op zijn reis door Algerië zelf had gezien dat „de veiligheid hard op weg Is hersteld te worden". Later op de avond van donderdag is De Gaulle naar Parijs terugge vlogen. Levenslange dwang arbeid voor kampbeul BAYREUTH, 3-7. De 43-jarige Martin Sommer, bijgenaamd „de beul van Buchenwald", is donder dag te Bayreuth tot levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens moord op 25 gevangenen in het con centratiekamp Buchenwald in dei tijd van de nazi's. Sommer was van 1937 tot 1943 bewaker in het kamp. De veroordeelde deelde later mee tegen het vonnis in beroep te zul len gaan. Levenslange dwangarbeid is de zwaarste straf die de rechtbank kon uitspreken. Watersnood in Amerika AUDUBON, IOWA. Zware re genval heeft in delen van de Ame rikaanse staat Iowa overstromin gen veroorzaakt, die tot dusver aan dertien mensen het leven hebben gekost. Zes zijn er als ver mist opgegeven. De stadjes Aubu- bon, Exira en Hamlin zijn het zwaarst getroffen. Een inwoner van Exira, dat 1100 zielen telt, heeft meegedeeld, dat bijna alle huizen weggespoeld zijn. De'foto laat het schilderij „De ontmoeting van Abraham en Melchize- dek" zien, wat is gekocht door de kunsthandelaar Arthur Keller voor ongeveer 350.000. Volgens zeggen, is de prijs welke voor het schilderij is betaald, een nieuw record voor een Rubens in deze klasse. Het doek is in Antwerpen geschilderd tussen 1626 en 1628. Ja, dat zijn gelukkige ogenblikken in de tourNa de etappe een gezellig onderonsje met de ploegleiders, die je de gele trui nog eens voorhangenGerrit tekent er voor. Foto: v.l.n.r. Jean Goldschmidt, Gerrit Voorting en Klaas Bilchly. TWEEDE KAMER De investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving Minister Hofstra heeft gistermid dag in de Tweede Kamer, tijdens de behandeling van de industriali satienota nieuwe regelingen aange kondigd voor de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving. Deze investeringsaftrek blijft beperkt tot 16 met dien verstande dat deze belastingfaciliteit verkort zal wor den tot twee jaar, in plaats van - zoals tot nu toe het geval is - vier jaar. Het stelsel van viermaal 4 wordt dus vervangen door twee maal 8 De vervroegde afschrij ving zal een definitief karakter krijgen. De temporisering van deze regeling blijft gehandhaafd, zij het dat deze verbeterd zal worden. LIBANON VERBAASD OVER UITSPRAAK VAN HAMMARSKJOELD INZAKE INFILTRATIES 3.000 man vreemde troepen in Libanon? NEW YORK, 3-7. Secretaris-ge neraal Hammarskjoeld van de Ver. Naties heeft donderdag te New York over de Libanese beschuldi ging, dat de Verenigde Arabische Republiek zich in Libanese binnen landse aangelegenheden mengt, ge zegd: „bü mfón weten beschikken wij op het ogenblik niet over grond voor zulk een uitspraak". Hammarskjoeld zei dit in ant woord op vragen van verslagge vers, die zijn mening wilden weten of de waarnemersgroep de infiltra tie inderdaad heeft doen vermin deren of al stopgezet. Hammar skjoeld verklaarde voorts zoveel waarnemers naar Libanon te zullen zenden als waar 'generaal-majoor Odd Bull van Noorwegen, het hoofd van de groep, behoefte aan heeft. Hij zei tenslotte dat zijn reis van zaterdag a.s. naar de vergadering van de economische en sociale V.N.- raad te Genève, voorlopig uitge steld is. Of hij zou gaan hing van de gebeurtenissen af, voornamelijk die in Libanon. Libanese verklaring Een woordvoerder van de Liba nese regering zei donderdagavond naar aanleiding van de opmerking van Hammarskjoeld, dat er niet op grote schaal door Syriërs aan de 'opstand in Libarïon wordt deelge nomen, doch dat de rebellen wor den gesteund door ongeveer 3.000 Egyptenaren, Syriërs en Palestijnen uit het gebied van Gaza, die be schikken over mitrailleurs en zware mortieren. „Indien dit geen groot scheepse inmenging is, wat is het dan wel?", zo vroeg de Libanese woordvoerder. Ambassadeur van V.S. voor Russische t.v. MOSKOU, 3-7. De Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie, Thompson, heeft donderdag in een uitzending van de Russische televi sie aangedrongen op een vrije uit wisseling van inlichtingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. „Wij zijn bijvoorbeeld van me ning, dat het tot wederzijds voor deel zou zijn, indien de burgers van de twee landen volledige toegang zouden hebben tot elkanders uit gaven en ongecensureerde nieuws berichten". Verder pleitte Thompson voor opheffing van de gesloten zönes en van de reisbeperkingen. LONDEN, 3-7. Z.K.H. prins Bern hard heeft een uitnodiging aan vaard om een bezoek te brengen aan Britse atoomfabrieken, aldus is donderdag in Londen bekendge maakt. De uitnodiging is afkomstig van de voorzitter van het Britse ge zagsorgaan voor atoomenergie, sir Edwin Plowden. Volgens het ge zagsorgaan zal de prins per vlieg tuig reizen. WEER PROCES IN HONGARIJE BOEDAPEST, 3-7. In welinge lichte kringen te Boedapest is don derdag vernomen, dat verscheidene aanhangers van Imre Nagy op het ogenblik in het geheim terecht staan. Eén van hen zou mevrouw Julia Rajk, de weduwe van de vroegere minister van Binnenland se Zaken en van Buitenlandse Za ken Laszlo Rajk zijn. Samen met mevrouw Rajk worden, zo zei men, ook Tanczos, oud-secretaris van de Petoefi-kring, en de journalist Ha- raszti berecht. Verder werd onder anderen genoemd de vroegere di recteur van de Hongaarse radio Ujhelyi. Loos alarm 01» „lichtende" bokking AMSTERDAM, 3-7. De heer J. L. van de Archimedesweg 104 te Am sterdam is met schrik vrijgekomen. De lichtgevende bokking die hem ijlings de politie deed bellen, blijkt alleen maar bedorven te zijn en van enige radio-activiteit is geen sprake, aldus het instituut voor kernphysisch onderzoek te Amster dam. Toen in de afgelopen nacht het licht in de woning van L. uitviel, omdat de muntmeter een nieuwe penning vereiste, zag de bewoner, dat een bokking, die op de keuken tafel voor de kat klaarlag, licht uit straalde. Vrezende dat het zeeban ket radio-actief was waarschuwde hij de politie, die de bokking zo snel mogelijk naar het instituut bracht. De geigerteller wees uit, dat er van radio-activiteit geen sprake was en vanochtend luidde het des kundig commentaar van het labo ratorium: „Het is stomweg bedor ven vis geweest. Dat de bacteriën dan gaan oplichten is een gewoon verschijnsel. Ook naakte visgraten doen dit dikwijls". Volgens de anti-communistische voorlichtingsdienst „West" zijn er de afgelopen dagen zeven aan Oost- duitse universiteiten verbonden ge leerden naar west-Berlijn uitgewe ken. Het totaal aantal sinds 1 jan. jl. gevluchte Oostduitse geleerden is hiermee tot ongeveer 130 geste gen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt in Cairo vernomen, dat de regering van de Verenigde Arabi sche Republiek overweegt te vra gen om een bijeenkomst van de veiligheidsraad ter bespreking van de „aanhoudende Israëlische aan vallen op Syrië. Onrust door bericht over reusachtige ijsberg Te Stresa (Italië) begon landbouwconferentie EEG NEW YORK, 4-7. Een bericht van een Amerikaanse navigator van de „Pan American Airlines" over een reusachtige ijsberg op zes- tot ze venhonderd mijl van de Ierse kust, heeft er donderdag toe geleid dat de Britse admiraliteit waarschu wingen deed uitgaan naar alle sche pen die van de noordelijke route over de Atlantische oceaan ge bruik maken. Verscheidene vlieg tuigen werden uitgezonden om de ijsberg die twaalf vierkante kilo meter groot zou zijn, op te sporen. Tot dusver heeft men echter niets kunnen ontdekken. Volgens des kundigen van het Britse ministerie van Luchtvaart is het onwaar schijnlijk dat zich in dat zeegebied een zo grote ijsberg bevindt. De Amerikaanse navigator, Mar tin Berger, verklaarde later er niet zeker van te zijn, dat het waarge nomen voorwerp inderdaad een ijs berg was. Hij had een uit drie de len bestaand lichtgroen voorwerp gezien, dat vrijwel geheel onder water waa, HondcrdvUftig afgev: STRESA, 3-7. Vanmiddag Is in de Italiaanse stad Stresa de land bouwconferentie van de Europese economische gemeenschap begon nen. De meeste ministers van land bouw van de aangesloten landen (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en west-Duits- land) woonden de openingsverga dering bij, waarop o.m. het woord werd gevoerd door de voorzitter van de Europese commissie der E.E.G. Prof. Walter Hallstein (Duitsland) en door de vice-voor- zitter dr. S. L. Mansholt (Ned.), die tevens voorzitter van de conferen tie is. Dr. Mansholt sprak vandaag slechts kort en hij zal zaterdag een uitvoerige rede houden. Aan de conferentie nemen circa 150 afge vaardigden uit de zes landen deel. ZIJ vertegenwoordigen de regerin gen en de bedrijfsorganisaties. ardlgden nemen deel De conferentie, die van 3 tot 12 juli zal duren, zal eerst een agen da vaststellen, alsmede het aantal en de samenstelling van de werk- commissies. Het commissiewerk zal verscheidene dagen in beslag ne men. De verslagen van de com missies zullen daarna in de vol tallige vergadering worden bespro ken. De situatie van de landbouw in elk van de zes landen en de oriën tatie van hun landbouwpolitiek zullen het onderwerp uitmaken van een studie op basis van docu menten, die door de regeringen zijn uitgewerkt. Het is te verwachten, dat er ook zal worden gesproken over de mogelijke gevolgen van de toepassing van het verdrag van Rome voor de landbouw en over de gemeenschappelijke landbouw politiek die de commissie volgens artikel 43 van het verdrag moet uitstippelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1