krabbii hoekje BOUW HOUTEN HUIZEN MOGELIJK Bepalingen te Haamstede inzake aanleg van wegen in uitbreidingsplan Personeelsmutatie aan o.l.-school Onder voorzitterschap van bur gemeester Jhr. E. Röell kwam de gemeenteraad in openbare verga dering bijeen. De heer P. Slager was met kennisgeving aanwezig. Een verzoek van het Humanis tisch Thuisfront om subsidie inza ke de exploitatie van militaire te huizen wordt voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt het jachtgenot van het vliegveld wederom te ver huren aan de heer P. A. v. d. Velde voor drie jaar. In de vakature onderwijzeres o.l. school wordt tot vaste onderwijze res benoemd mej. J. B. van Brug gen met ingang van 1 juli 1958. Door de onderwijzer o.l.-school, de heer W. J. Smit, is ontslag ge vraagd uit zijn betrekking i.v.m. benoeming aan de lagere land bouwschool te Zierikzee. Dit ont slag wordt verleend per 1 okt. a.s. of zoveel eerder als mogelijk is. Besloten wordt tot vaststelling van „Algemene regelen voor de uitgifte in erfpacht van bouwter reinen door de gemeente Haamste de" voor het terrein bij de Oosten rijkse zomerwoningen. Besloten wordt tot vaststelling van bepalingen en nadere eisen be treffende door particulieren aan te leggen wegen in het uitbreidings plan, waarbij aangenomen wordt, dat deze eisen niet zwaarder zijn dan die, welke gelden voor de we gen in het zomerhuisjesterrein (Oostenrijkse zomerwoningen). Naar aanleiding van een aanbie ding van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten wordt besloten een vaste lening aan te gaan bij deze bank groot f 15.000, gedurende 30 jaar, rente 5 pet. in verband met woningbouw. Voor kennisgeving worden aan genomen de rapporten inzake kas controle gemeente-ontvanger en ad ministratie Dienst voor Maatschap pelijke Zorg over het le kw. 1958. Bij monde van de heer H. v. d. Meij brengt de commissie tot het nazien van de gemeente-rekening over 1953 verslag uit, waarvoor de voorzitter hem dank zegt. De reke ning wordt voorlopig vastgesteld met de volgende cijfers: gewone dienst: inkomsten f 569.904,11; uit gaven f 567.969,51, batig slot f 1934,60. Kapitaaldienst: inkom sten f 1.028.594,93; uitg. f 1.335.180,39 Nadelig slot f 306.585,46. Vastgesteld worden de 16e wijzi ging der gemeentebegroting over 1956 en de 25e wijziging der begro ting 1957. Onderzoek geloofsbrieven Aan de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven worden de stukken in handen gegeven van de nieuw-benoemde raadsleden, waar na blijkt, dat deze commissie geen bezwaren tot toelating heeft voor de volgende zittingsperiode. Diverse besluiten inzake de be zoldiging van het gemeenteperso- neel worden genomen: o.a. verle nen tijdelijke toeslag a 3 pet. aan werklieden; voorbereiding tot in voering werkclassificatie en pres tatiebeloning wordt opgedragen aan het Bureau Personeelsbeheer en Organisatie der Ver. van Ned. Ge- meenent; tevens wordt aangesloten bij dit bureau. Gewijzigd wordt de Bezoldi gingsregeling personeel gemeente Haamstede en wordt bij wijze van voorschot een duurtetoeslag over het le halfjaar 1958 toegekend aan het daarvoor in aanmerking ko mend gemeentepersoneel. Van Ged. Staten is bericht ont vangen dat de gemeente uit het be schikbare contingent één woning wetwoning toegewezen krijgt. Be sloten wordt deze te bouwen teza men met een woning voor de heer W. A. Smallegange. De bouwverordening wordt ge wijzigd inzake de bepalingen be treffende houtbouw. De mogelijk heid wordt thans geopend, indien goedkeuring wordt verkregen, hou ten eengezinswoningen te bouwen buiten de kom, waarbij een afstand van tenminste 20 meter tussen de ze woningen en andere gebouwen in acht moet worden genomen. Bij de rondvraag feliciteert wet houder den Boer de voorzitter met zijn herbenoeming als burgemees ter en spreekt namens de raad de wens uit, dat hij dit nog vele jaren zal mogen zijn. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ledenvergadering Nutsdepartement Op dinsdag 8 juli a.s. zal een al gemene vergadering worden gehou den van het Nutsdepartement hier ter stede. Periodiek aftredend als commisaris van de Nutsspaarbank en als lid van het Departementsbe- stuur is de heer M. Doeleman H.Jz. Als leden van de bibliotheekcom missie zijn periodiek aftredend ,de heren dr. J. C. Röhier en A. B. Visser. Aan de orde van behande ling komt verder het programma voor het volgende winterseizoen. Blikseminslag in woning Tijdens het hevige onweer, dat zich dinsdagavond boven deze ge meente ontlastte, sloeg de bliksem in de schoorsteen van een woning, bewoond door mevr. F. aan de Blokweg alhier. Enkele dakpannen moesten het ontgelden, de hoofd zekering van de elektrische leiding sloeg door, terwijl ook schade ont stond aan het plafond van een op de bovenverdieping gelegen kamer. Er ontstond geen brand. De gedu peerde eigenaresse is tegen blik seminslag verzekerd. Aan de Kweekschool voor kleuterleidsters te Middelburg slaagden de dames mej. N. de Jong en mej. J. Catshoek te Zierikzee. De heer J. L. v. d. Velde, vroeger woonachtig te Zierikzee, thans te Heerlerheide (Heerlen), is met ingang van - september be noemd aan de R.k. Jongens U.L.O. te Brunssum. Aan de R.k. M.M.S. „Sancta Ma ria" te Kerkrade slaagde voor het eindexamen Gerda v. d. Velde te Heerlerheide (Heerlen). HAAMSTEDE Burgerlijke stand en loop der bevolking over juni 1958. Geboren: 27. Francina Martine, d. van C. A. van Oord en B. P. Eg- gink. DE TOPCONFERENTIE Eisenhower in brief: „Twijfel aan oprechtheid van de Sowjet-Unie" Antwoord op boodschap van Chroesjtsjef WASHINGTON, 2-7. - President Eisenhower heeft in een brief aan premier Chroesjtsjef van de Sow- jet-Unie gezegd, dat de Sowjet- Unie de diplomatieke voorberei ding van een topconferentie in de war heeft gestuurd door ontijdige publikatie van dokumenten. De pre sident zegt te twijfelen aan de op rechtheid van de Sowjet-Unie op het stuk van de voorbereiding van een topconferentie. Eisenhower's brief is het ant woord op de boodschap van Chroesjtsjef van 11 juni, waarin de Russische premier zei te vermoeden dat het Westen de voorbereidingen saboteerde. Eisenhower zegt dat er geen grond bestaat voor de Russische bewering dat het Westen een top conferentie zou trachten te verhin deren. Maar, zegt de president, de conferentie zou niet aan de ver wachtingen van de mensheid vol doen als er niet mag worden ge sproken over de grote politieke ver schillen die de'wereldvrede in ge vaar brengen. Als de Sowjet-Unie even verlan- ROTTERDAM. Gisternacht heeft de brandweer zich met geweld toe gang verschaft tot de smederij IJ. de L. aan de Dordtsestraatweg te Rotterdam, waar een acetyleen- fles in brand stond. Met een nevel- straal werd het vuur gedoofd. Toen om één uur des nachts een politie man de smederij passeerde, zag dezo de brand. Hij sloeg alarm. In verband met het gevaar voor ont ploffing dat bestond werd het ver keer gedurende een uur omgelegd. gend is als het Westen om een op lossing voor de voornaamste ge schillen te zoeken - aldus Eisen hower - zal zij de door het Westen voorgestelde procedure aanvaarden of een gelijkwaardig tegenvoorstel doen. Premier MacMillan van Engeland en premier De Gaulle van Frank rijk hebben een soortgelijke brief op het Kremlin laten overhandigen. 12-jarig knaapje ontwierp behangselpapier HUIZEN, 2-7. Donderdag 10 juli zal de eerste rol behang naar het ontwerp van de 12-jarige Jan Buis uit Hoofddorp van de machines ko men van een behangselpapierindu strie in Huizen. Jan Buis won in maart de eerste prijs in een wedstrijd „Kinderen ontwerpen hun eigen behang", welke het bedrijf in samenwer king met een huishoudbeurs or ganiseerde. Jan Buis, zijn klas en zijn ouders zullen de tiende juli in Huizen aan wezig zijn. De Chinese regering heeft dins dag het gebied waarin de circa 500 buitenlandse diplomaten vrij kun nen reizen, aanzienlijk beperkt. Zonder speciale vergunning mogen de diplomaten niet verder reizen dan tot op een afstand van 20 km. van Peking. Voorheen was dat cir ca 45 km. Gehuwd: 6. Bartel Cornells Mat- thijsse, 26 j. en Klazina Gerda Evertse, 19 j.; 17. Jozua Hartman, j. en Grietje Marina Goud zwaard, 32 j. Ingekomen: 2. P. Frangois uit Middelburg; 2. M. van Sluis uit Brouwershaven; 9. P. C. van der Arend en echtgenote uit Dordrecht; 12. J. Klompe uit Burgh; 13. M. Dijkema uit Groningen; 16. A. Ver ton uit Burgh; 27. L. A. Schiette- katte en gezin uit Nieuwerkerk. Vertrokken: 1. A. Thijsse en ge zin naar Burgh; 2. L. Kootstra naar Schoorl; 2. C. W. Heule en echtge note naar Burgh; 6. K. G. Evertse naar Zierikzee; 17. G. M. Goud zwaard naar Lexmond; 18. P. J. Jonker naar Canada; 20. P. G. de Munnik naar Duivendijke; 28. E. de Meij naar Renesse; 30. A. Hart naar Breda. NIEUWERKERK Collecte Chr. Blindenhulp De dezer dagen gehouden collecte voor de Stichting Chr. Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" bracht op de mooie som van f 51,65. Hartelijk dank aan alle gevers en geefsters, en aan de collectantjes: Cathy Ra- dewalt, Janny van Strien, Gerda Westerhof, Anja Dalebout, Willy Dalebout, Elsje Radewalt, Willy Peute, Janny Stoutjesdijk, Betsy van Dijke en Jozien van Putten. BRUINISSE Oefening B.B. De afdeling Bescherming Bevol king te Bruinisse houdt donderdag avond, in samenwerking met de E. H.B.O., een grootscheepse oefening in de oude woning en schuur op het terrein van de familie v. Meurs, on der leiding van de groepscomman dant de heer H. Dobbelaar. De heer Rottier zal de oefening op haar ge slaagheid beoordelen. Leerling-weekeind Chr. huishoudschool De leerlingen van de chr. huis houdschool vertoefden vorige week van donderdag tot zaterdag op een kampeerboerderij te Renesse. Burgerlijke stand en loop der bevolking over juni 1958. Geboren: 1. Marius Marinus, z. van J. Verkamman en W. den Her der; 3. Maria Jacoba, d. van Jan C. Bal en J. Klink; 6. Hendrika, d. van J. W. Kik en H. J. Seppen- wolde; 9. Wilhelmina Cornelia, d. van F. G. van Galen en C. P. van den Berge; 14. Thona Cornelia, d. van J. M. Giljam en R. Kik; 23. Jan Cornelis, z. van J. P. van der Velde en R. de Keizer. Gehuwd: 20. Marinus Kleppe, 25 j. en Elizabeth Jumelet, 22 j.; 27. Andries Theodorus Lock, 32 j. en Anna van de Velde, 31 j. Overleden: 19 (te Zierikzee) Jan Roukema, 78 j., ongehuwd; 23 Mar* ria Zeegers, 73 j., wed. J. A. van 't Leven. Ingekomen: Heerle IJ. Wenning uit 's-Gravenhage; Daniël Baan en gezin uit Krimpen a/d IJssel; Peter J, van de Ree en gezin uit Helle- voetsluis; Gerle Brouwer en gezin uit Hasselt; Wijtze Hemphenius en gezin uit Harlingen; Jan van Wijck uit Brouwershaven; Cornelis J. B. Zeedijk en gezin uit Nieuw-Vosse- meer. Vertrokken: Lambertus M. van der Heijdt naar Utrecht; Peter B. M. van Hall naar 's-Gravenhage. De wachtmeester der Rijkspo litie L. de Visser te Bruinisse is met ingang van 1 juli bevorderd tot opperwachtmeester. - De heer Jacob Haeck te Brui nisse is, na vergelijkend examen tussen 75 candidaten en 24 anderen toegelaten als student aan de Rijks belastingacademie te Rotterdam. De heer B. de Groot, ambte naar ter gemeentesecretarie van Bruinisse die benoemd was te IJsselstein heeft deze benoeming niet aanvaard. De heer A. Jumelet Lz., agent van het Bedrijfschap voor Vis en Visproducten (mosselkantoor) is met ingang van 1 juli benoemd tot mijnmeester voor garnalen en vis te Brouwershaven. ANNA-JACOBAPOLDER Door de jongedames Marie Hage, Maddy en Sjaan van Dijke, werd voor de sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" f 68, gekollekteerd. Ouders-examen Ouders in de aula, lichflijk overstuur: Nu zal het gebeuren, strakjes om twe euur. Dan wordt het geweten: heeft-ie het gehaald? Of is op het kantje Wout nog net gestraald Een gewijde stilte heerst als in de kerk Na de kinderdrukte komt nu 't ouderwerk. Er wordt zacht gefluisterd, stemming haast devoot, Flesjes-eau-de-cologne in de tas op schoot. Wie eerst zelfverzekerd kwam voor onze Jan, Wordt er op de valreep nog onzeker van; Vaders zitten snakkend naar een sigaret, Moeders zoeken schichtig nog naar het toilet. Stil, daar komt de rector met docentenschaar, De gecomitteerden, alles bij elkaar. Daar zijn de geslaagden en de rector spreekt, Wat nerveus, omdat er zelfs niet één ontbreekt! Algemene vreugde, pakken van het hart; Daarna krijgt de bakker het ineens benard: Kisten vol gebakjes, prijs wordt niet gevraagd, Want ook pa's en mama's zijn vandaag geslaagd! JAAP M1JDERW1JK. DE DELTAWERKEN TE BRUINISSE Weg langs de „weel van Krepel" zal worden rechtgetrokken Bij de vele werkzaamheden die door de firma Bolt je en Zonen thans te Bruinisse langs de Noord- dijk worden uitgevoerd, behoort ook het rechttrekken van de weg langs de weel van Krepel. Tengevolge van een vroegere dijkdoorbraak, waarbij de weel ont stond, vertoonde de dijk daar ter plaatse een bocht. Door dijkver zwaring vorig jaar was deze bocht nog meer dan vroeger binnenwaarts komen te liggen. De dijk wordt ter plaatse nu afgegraven en zal bui tendijks recht worden getrokken, omdat ter hoogte van die bocht on geveer de werkhaven voor de Delta werken is geprojecteerd. In die bocht waren door de Duit sers twee bunkers in de dijk ge bouwd, die thans tegelijk worden opgeruimd. Buiten de dijk beginnen zandruggen boven water te komen, die markeren waar de sluisput en de werkhaven ongeveer zijn ge dacht. Het weer op Schouwen- Duiveland in juni In de maand juni werd op het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse 48.6 mm neerslag geregi streerd. Hiermee bleef men nog en kele mm onder het gemiddelde, dat voor juni 55 mm bedraagt. Bepaald natte etmalen waren 21 juni met 8.3 mm en 23 juni met 19.3 mm. Er waren vier dagen waarop de temperatuur, die meestal schom melde tussen 16 en 18 graden, bo ven de 20 graden kwam en wel op 2 juni: 25.5 graden, 3 juni: 26.5 gra den; 26 juni: 23.5 graden. Mosselseizoen begonnen Het mosselseizoen is maandag 30 juni begonnen. De eerste firma van Bruinisse die mosselen uit de Gre- velingen aanvoerde was de firma A. M. Jumelet, met het motorvaar tuig Bru 10. BRUINISSE Met hand in zaagmachine De timmerman S. C. de Graaf uit Bruinisse kwam met zijn hand in aanraking met de zaagmachine, wat hem een stuk van zijn pink kostte. Ook enige jaren geleden ver speelde de heer de Graaff een zij ner vingers tussen een houtbewer kingsmachine. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. Op de Amers- foortseweg te Apeldoorn is de 20- jarige motorrijder F. Nieboer uit Nijkerk tegen een personenauto ge botst en aan de gevolgen van deze botsing ter plaatse overleden. VOORTHUIZEN. Op de rijks weg Amersfoort-Apeldoorn is nabij Voorthuizen een ernstig ongeluk ge beurd. De 35-jarige heer A. van Beek uit Putten raakte tijdens het laden van gerooide bomen tussen twee zwaarbeladen trailers, toen een van deze trailers iets achteruit reed. De heer v. B. was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd. HOLLUM. Nabij Hollum op Ame land is de 11-jarige Gerrit Bruin bij het baden om het leven gekomen. De jongen was met een groepje kinderen aan het spelen in het voor het tentenkamp te Hollum gelegen Zwin. Op een gegeven ogenblik liep het kind de zee in en werd door de ebstroom meegetrokken. Alle in het werk gestelde reddingspogingen bleven vruchteloos. AMSTERDAM. Met koninklijk bezoek vereerd heeft het ballet van het Nationale theater van Belgrado in de Amsterdamse Stadsschouw burg de eerste van een zestal op voeringen gegeven (drie in Amster dam, twee in den Haag en één in Rotterdam), als onderdeel van het Hollandfestival. LEEUWARDEN. Op een opslag terrein van de firma K. en G. Post- ma zijn twee voor een sleperskar gespannen paarden op hol geslagen. Bij een poging om de dieren tot staan te brengen werd de 45-ja- rige voerman Tjeerd Scheffer tegen een hek geslingerd, waarna een dei- paarden over hem heenliep. De voerman overleed aan zijn ver wondingen. 's-GRAVENHAGE. Naar verno men wordt, wordt in goedingelichte kringen te 's-Gravenhage aange nomen, dat de waarnemersactie in Libanon, waartoe de Veiligheids raad in zijn resolutie van 11 juni jl. besloot, tot officieren zal beperkt blijven. SCHIPHOL. Dinsdagmorgen is het K.L.M.-vliegtuig de DC-6b, de PH-DFI (Petrus Plancius), met ge zagvoerder M. L. van Oort aan de stuurknuppel, van Schiphol opge stegen voor een technische vlucht via Warschau naar Moskou, ter voorbereiding van de geregelde dienst, welke 21 juli a.s. zal be ginnen. DELFT. De 24-jarige mej. J. van Kapel is dinsdagmiddag van het acht meter hoge dak van de ouder lijke woning in de Zuiderstraat, waarop zij had liggen zonnen, ge vallen. Met ernstige verwondingen werd zij opgenomen in het Gast huis te Delft, waar zij is overleden. Omtrent de oorzaak van het onge val tast men in het duister. LAND- EN TUINBOUW Trekkerwerktuigendemonstratie te Ouwerkerk Het aanzien van het werktuigen park op het boerenbedrijf heeft zo in de loop der jaren wel enige ver andering ondergaan. Er bestaat een gedicht, waarin voorkomt: „En bo ven op de dijk, daar rijden de boe ren". Dat was in de tijd van paard en wagen. Het holderdebolderde dan over de steenslag. Nu ronkt of ploft daar een trekker met er achter een luchtbandenwagen over een geasfalteerde weg. Maar de trekker is niet alleen de vervanger van het paard voor die wagen. Een paard trekt alleen. Dfe trekker heeft veel meer mogelijk heden door de aanwezigheid van een aftakas, hefinrichting, enz. Hij kan ook gebruikt worden als oli fant, dus als duwapparaat. Zo zijn er zeer vele mogelijkheden met passende werktuigen, die benut dienen te worden om de trekker rendabel te maken. Daarom wordt er op dinsdag 15 juli a.s. op een perceel grasland van de heer A. Vijverberg Pz., ten noor den van Ouwerkerk des middags half twee, op initiatief van de ra tionalisatiekern Ouwerkerk en de bedrijfsstudiegroep Sch.-D. in sa menwerking met de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, een demonstra tie gehouden met als moraal: Hoe kan de motor van de trekker voor 100 pet. benut worden? een landhuis inzuld-engeland kru& 'snackTs visite van on gewenste ar* 2obkcks se ba/r ecstond oirx, een badkuipit. Een postbode. d/c BV un kuis ik een bui - ten nik van new-vork een brief wilde bezorgen. ivcüd dook dc kond d'c in de tuin lag. aangevallen. de broek van de p.t.t.r/an o/na aan fc arde/v. de be woner van net kuis kwam echter. al met een andere broek naar bulte/v DAT GEBEURT WEL MEER zei K'J -IK KEO ER Al OP BEREKEND "r MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 1-7. Aanvoer 2811 stuks vee (weektotaal 4584), t.w.: 245 vette koeien en ossen, 610 stuks gebruiksvee, 235 vette kalveren, 186 graskalveren, 551 nuchtere kal veren, 87 varkens, 50 biggen, 119 paarden, 20 veulens, 691 schapen en lammeren, 17 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,95-3,25, f 2,90-2,85, f 2,50- 2,60, vette kalveren f 2,90-3,10, f 2,60-2,90, f 2,20-2,60, slachtpaarden f 2,20-2,00-1,80. Prijzen per stuk: graskalveren f 500-450-300, nuchtere kalveren f 78-68-58, biggen f 60-42-38, veu lens f 350-300-250, schapen f 90-80- 70, lammeren f 95-80-70, kalf- en melkkoeien f 1175-975-850, vare koeien f 850-750-680, vaarzen f 900- "1-600, pinken f 625-500-400. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de wedvlucht van de postduivenhoudersvereniging „De Reisduif" te St. Philipsland, vanuit Creil. In concours waren 45 duiven. 1 W. van Dommelen; 2, 6, 15, 18, 19, 20 A. Faasse; 3 A. Fonteijne; 4 M. Geuze; 5 S. Wagemaker; 7 Joh. Reijngoudt; 8, 11, 13 K. Reijngoudt; 9 W. Faasse; 10, 17 J. den Braber; 12 W. Neele; 14 C. Verwijs; 16 G. van Nieuwenhuijzen. De snelheid van de eerste prijs winnende duif was 1183,23 meter per minuut, van de laatste 896,65 meter per minuut. DE GROTE OPSTAND 62. Als Aram ziet, dat enkele matrozen voor het ankerspil gaan staan om op het bevel van schipper Larsson het anker op te halen, beseft hij dat hem nog slechts cén uitweg overblijft. Vlak voor hem, langs het kraaiennest, hangen in zware katrollen de hijstouwen van het reusachtige grootzeil. Met volle kracht slaat Aram zijn zwaard in de dikke kabels. Twee, drie houwen zijn genoeg om de touw- vezels uiteen te rijtenGierend vliegt het hijstouw door de katrol en met een geweldig geraas stort het grootzeil langs de mast omlaag om met een dreunende slag tegen het dek te slaan! Met kreten van schrik stuiven de schepelingen uiteen. Schipper Larsson is de eerste, die zijn positieven weer bij elkaar heeft. „Die duivelslcerel heeft het hijstouw doorgehakt", brult hij, omhoogwij- zend. „Kijk, hij klautert langs het tuig naar de bezaansmast! Voor uit kerels, het want in, voor hij ook daar de touwen stukhakt".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6