DE JUFFER VAN '1H00GE ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 JULI 1938 No. 18385 Onaangename ervaringen in Amsterdamse kinderverpleeginrichting Zusters stuitten op nachtelijke indringers AMSTERDAM, 1-7. Een volsla gen mysterieus geval is het voor de tweede maal in korte tijd binnen dringen van een man in een ver pleeginrichting voor debiele kinde ren aan de Prins Hendriklaan te Amsterdam. Een nachtzuster ontdekte een man in het souterrein van het ge bouw. Hij had een vierjarig pa tiëntje van de inrichting op de arm. Het kind huilde hevig. De zuster die het kind te hulp wilde komen, kreeg een klap met een fles. Ze kon evenwel de slag met haar arm op vangen en slaagde er in het kind aan de man te ontrukken. Ze sloeg alarm, waarop de man de vlucht nam. De politie stelde een onderzoek in en hield in de nabijheid van het tehuis enige mannen aan, die ech- V.N.-NOTA AAN CHINA PEKING, 2-7. Het V.N.-opperbe- vel in Korea heeft woensdag in een nota aan communistisch-China me degedeeld, dat eerst de kwestie der verkiezingen in Korea moet zijn geregeld voor de resterende V.N.- troepen kunnen worden terugge trokken. De nota is, namens de zestierj^ landen die aan V.N.-zijde in Korea hebben gestreden, door de Britse zaakgelastigde in Peking overhan digd. Het is een antwoord op een Chinese nota van 6 mei, waarin werd aangedrongen op terugtrek king van alle V.N.-troepen uit Korea. Japans protest tegen Amerikaanse proeven TOKIO, 2-7. De Japanse regering heeft woensdag bij de Amerikaanse ambassade in Tokio geprotesteerd tegen de komende Amerikaanse kernproeven bij Johnston Island in de Stille Oceaan. Deze proeven zul len eind juli worden gehouden. Ja pan behoudt zich het recht voor schadevergoeding te vragen als het dat nodig acht. In Hirosjima is woensdag radio actieve regen gevallen, vermoede lijk als gevolg van de Amerikaanse kernproef van 29 juni in het gebied van Eniwetok in de Stille Oceaan. Amerikaanse landbouwdeskundigen naar de Sowjet-Unie WASHINGTON, 1-6. Een groep Amerikaanse landbouwdeskundi gen heeft zich op weg begeven voor een bezoek aan de Sowjet-Unie, dat ongeveer een maand zal duren. Deze groep is de eerste van zes groepen, die door het Amerikaanse departement van landbouw zijn aangewezen om in de jaren 1958 en 1959 een bezoek te brengen aan de Sowjet-Unie, waar de belang rijkste landbouwgebieden zullen worden bezocht. In de loop van de volgende maan den zullen groepen Russische land bouwdeskundigen naar de Verenig de Staten gaan met een soortgelijk doel. De eerste Russische groep wordt in juli verwacht. Poolse vluchtelingen in Zweden STOCKHOLM, 2-7. Tijdens het oponthoud van het Poolse toeris tenschip „Mazowsze" in de haven van Stockholm hebben 21 Poolse toeristen dit weekeinde aan de Zweedse politie politiek asiel ge vraagd. Het was de vierde maal dat de „Mazowsze" dit jaar met toeristen Stockholm aandeed. Elke keer blijft een aantal toeristen achter. Bij elkaar zijn het er reeds negenendertig. Chinese staat eigent zich alle huizen toe PEKING, 2-7. In communistisch China zullen de huizen die nog in particulier bezit zijn, voor 1 sep tember genationaliseerd worden, zo meldt het economische blad „Ta Koeng Pao". Tot dusver had men het particu liere huizenbezit nog niet op grote schaal aangepakt. In de afgelopen maanden is men in verscheidene steden met de nationalisatie van huizen in particulier bezit begon nen. Maar in de grote steden als Peking moet dat nog gebeuren. Draadomroep wordt duurder 's-GRAVENHAGE, 1-7. Staats- blad 305 bevat een besluit, hou dende verhoging van het abonne mentstarief van een hoofdaanslui ting, genoemd in het Draadomroep- besluit. Het maandabonnement wordt ge bracht van f 2,50 op f 2,60. Het besluit overweegt, dat de stij ging van de exploitatielasten van het Staatsbedrijf der P.T.T., noopt tot enige verhoging van het draad omroepabonnementstarief. Het besluit is heden in werking getreden. ter niets met de zaak te maken hadden. In het holst van de nacht op 25 juni jl. was een nachtzuster even eens een indringer in het gebouw tegen gekomen, toen op de eerste etage. De man sloeg zijn hand voor .haar mond, doch de zuster gaf hem een harde mep op zijn hoofd met een staaflantaarn. De man liet haar los, rende de trappen af en verliet het gebouw. Over de motieven van deze vreemde bezoeken tast de politie in het duister. Noodweer in Diepenheim IDIEPENHEIM, 2-7. Vanmorgen omstreeks 7 uur was het noodweer in de gemeente Diepenheim. Er was een zware regenval, gepaard met een kort maar krachtig onweer en enkele zeer krachtige windstoten. Het noodweer hield plus minus twintig minuten aan. Aan de pro vinciale weg van Diepenheim naar de Gelderse grens werden verschil lende bomen ontworteld, een boer derij en kippenhokken werden zwaar beschadigd door enige van deze vallende bomen, de straten stonden in een ogenblik blank en de telefoonlijnen in een deel van de gemeente werden gestoord. Pluimstaarten aan <le zuigfles VOORTHUIZEN, 1-7. Toen de heer A. C. Koudijs te Voorthuizen enkele weken geleden bij zijn woning op de Garderbroekeerweg fiet ste, zag hg een jongetje dat twee piepjonge eekhoorntjes in zijn handen had. Het ventje vertelde de diertjes onder het nest van moeder eekhoorn gevonden te heb ben. Hij dacht dat ze uit de boom waren gevallen. Aan gezien het nest van moeder eekhoorn nergens te vinden was, en de diertjes moeilijk zonder de goede zorgen van hun moeder in leven konden blijven, ontfermde de heer Koudijs zich over de rood- jasjes. Met een klein poppe- speentje op een aspirinebuis je gevuld met melk wist hij de pluimstaartjes groot te brengen. De prachtige rood bruine beestjes zijn nu naar schatting vijf weken oud, zo mak als een lammetje, eten uit de hand en drinken nog steeds uit de imitatie-zuig- flesjes. Ze zijn kerngezond en watervlug en mogen vrij door het gehele huis rond rennen. Prins en prinses naar springconcours Z.K.H. Prins Bernhard is woens dagmorgen naar Aken vertrokken teneinde aldaar het springconcours bij te wonen, dat georganiseerd wordt door de Federation d'Eques- tre Internationale, waarvan hij pre sident is. H.K.H. Prinses Beatrix vergezel de haar vader. In de Californische Mojave- woestijn zal een boogvormige an tenne van ongeveer dertig meter worden gebouwd, met behulp waar van men contact wil krijgen met voorwerpen die zich ten hoogste 250.000 mijl in de ruimte bevinden. Het apparaat zal voor het Ameri kaanse ministerie van defensie ge bouwd worden en verscheidene mil joenen dollars kosten. Vergoeding briileglazen voor verplicht verzekerden AMSTERDAM, 2-7. De Zieken- fondsraad deelt mede: Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid zijn ook de vergoedingen, op welke de verplicht verzekerden der algemene ziekenfondsen bij aan schaffing van briileglazen recht hebben, gewijzigd. Krachtens deze nieuwe regeling bedraagt de vergoeding, die tot nu toe circa 75 V» van de (in 1952 gel dende) verkoopsprijs bedroeg, van 30 juni 1958 af 100 °/o van de door de opticiën aan de verzekerde in rekening gebrachte kosten, tot be paalde maxima. In verband met de kortingen, die de opticiens in overleg met de zie kenfondsorganisaties in het alge meen reeds aan de verzekerden toe staan, kan worden aangenomen dat dezen - behoudens in zeer bijzon dere gevallen - bij aanschaffing van briileglazen zelf geen kosten zullen hebben. Drakatileenziuker voor Deltaplan AMSTERDAM, 1-7. Tussen het plaatsje Stellendam op Goeree en een als onderdeel van de Delta werken aangelegd kunstmatig eiland in het Haringvliet zal op donderdag 3 juli tijdens dood tij (tussen 12 en 13 uur) een 3000 meter lange plastic buis van polyaetheen op de bodem van het Haringvliet worden gelegd. Deze drakatileenbuis is bestemd om het kunstmatige eiland van zoet water te voorzien. De buis zelf heeft een inwendige diameter van 70 mm., is uitwen dig verzwaard met een loodbande- ring, en zal op sommige plaatsen 15 meter onder de waterspiegel ko men te liggen. De buis is geleverd in lengten van 500 meter aan één stuk op grote houten haspels, die een flens- diameter hebben van 3.50 m.; de buisstukken-worden onderling ver bonden met klemschroefkoppelin- gen vervaardigd uit zeewaterbe- stendig brons. Het leggen van deze zinker ge schiedt door een aannemersbedrijf te Hellevoetsluis onder directie van de Rijkswaterstaat. Verkiezingen Gedeputeerde Staten IVLISSINGEN, 2-7. De Provin- ciale Staten van Zeeland hebben vanmorgen alle leden van Gedepu teerde Staten herkozen. Dit zijn de heren: C. Philipse (C.H.), mr. dr. A. J. J. M. Mes (K.V.P.), A. Schout (A.R.), mr. A. J. van der Weel (P.v. d.A.), ir. G. P. M. Dicötter (K.V.P.), M. J. van Poelje (P.v.d.A.). De heer A. H. S. Stemehding (C. H.) die buitengewoon lid der Sta len was, werd niet herkozen. In zijn plaats werd na drie stem mingen mr. J. F. G. Schlingemann van de V.V.D. gekozen. Voor de aanvang der verkiezin- in Zeeland verklaarde de heer Stemerding (C.H.) namens zijn fractie, het onjuist te vinden dat de K.V.P., die negen zetels heeft in de Provinciale Staten, twee gede puteerden-zetels bezet. De K.V.P. heeft hierdoor, naar de mening van deze spreker, een grotere invloed dan haar rechtens toekomt. De heer L. P. van Oorschot (P.v. d.A.) stelde dat de positie van de K.V.P.-candidaat de here Dicötter in strijd was met de geest van de provinciale wet, daar hij directeur is van een N.V., waarvan alle aan delen in handen zijn der Zeeuws- Vlaamse gemeenten. Toch wilde zijn fractie voor de komende vier jaren deze kandidatuur nog wel steunen. De V.V.D. stelde zich bij monde van de heer Schlingemann achter de bezwaren van de heren Stemer ding en van Oorschot en maakte bekend, haar stem niet op de heer Dicötter te zullen uitbrengen. Zo als reeds gemeld zijn zowel de heer Dicötter als de heer Mes van de K.V.P. herkozen. „HET WERELDVQEDSELVRAAGSTUK" Voedselvoorziening voor nabije toekomst wordt groot probleem Landbouw heeft nog grote toekomstmogelijkheden AMSTERDAM, 2-7. Tijdens de wetenschappelijke bijeenkomst als onderdeel van de Vrije Universi teitsdagen te Den Haag heeft prof. dr. L. W. Kuilman, buitengewoon hoogleraar in de tropische genees kunde aan de Vrije Universitiet, een lezing gehouden over het we- reld-voedselvraagstuk. Sprekend over de groei van de wereldbevolking zei prof. Kuilman dat volgens berekeningen van sta tistici er in het jaar 2000 nog 1200 miljoen mensen meer op deze we reld zullen wonen. Daardoor wordt de voedselvoorziening voor de na bije toekomst tot een vraagstuk van de eerste grootte. Niemand kan ontkennen, dat de landbouw nog grote toekomstmoge lijkheden heeft. Er kan nog steeds meer grond in gebruik worden ge nomen, de bemesting kan worden geïntensiveerd, nieuwe variëteiten kunnen worden geselecteerd en de visvangst alsmede de produktie van vetten en eiwitten door micro organismen bieden evenzovele mo gelijkheden. In dit verband citeerde spreker sir John Russell, die jarenlang di recteur van het beroemde land bouwproefstation Rothamsted ten noorden van Londen is geweest en die over het voedselprobleem voor Afrika opmerkt: „Moeilijke tech nische en wetenschappelijke vraag stukken zijn hierbij betrokken, die, willen ze worden opgelost, zeer be kwame onderzoekers vereisen. De zen moeten in rust en veiligheid kunnen arbeiden. Die problemen kunnen niet voldoende behandeld worden door bezoeken van enkele maanden door deskundigen, die geen blijvende belangstelling voor het bezochte land aan de dag leg gen. Evenmin kunnen ze worden opgelost door al of niet gegradu eerden, die slechts een en ander over deze vraagstukken geleerd hebben op een universiteit. Er wordt daarentegen wetenschappe lijke scherpzinnigheid van de hoog ste orde vereist; deze kan niet zon der meer worden bijgebracht, maar kan zich slechts ontplooien bij per sonen met aanleg. Dergelijke men sen kan men niet vormen, ze moe ten van buiten worden aangetrok ken". Ingezonden mededeling KANTONGERECHT ZIERIKZEE Wandelende dames deden kalmpjes aan.... brommer was sneller Fikse boete voor onoplettende bromfietser Voor de Zierikzeese kantonrechter stond gistermorgen terecht de landbouwer M. M. B. uit Haamstede, die er van werd beschuldigd rriet zijn bromfiets zonder noodzaak twee wandelaarst'ers te hebben aange reden op het rijwielpad gelegen naast de Kloosterweg. Eén van de wan delende dames, de gezusters Leeuwe, bekwam lelijke kwetsuren en ver wondingen. De aanrijding vond plaats op een regenachtige februari- avond. B. ontkende alle schuld en zei dat hij de dames zelfs tijdig had op gemerkt doch dat zij te laat op zij gingen. Remmen was onmogelijk dooi de gladheid van het plaveisel. Niettemin was de officier van justitie, mr. Th. Lebret, van oordeel dat verd. onvoldoende aandacht had gewijd aan de primaire plicht van oplettendheid en sprak hij van een „zeer ernstig feit, op bet randje af een misdrijf". Hij vorderde een geldboete van 75 gulden subsidiair 15 dagen heechtenis. Verdachtes raadsman mr. C. J. B. du Croo vroeg zich af of de gedra gingen van de dames Leeuwe wel zo zijn geweest dat zij het rijver- keer niet hinderden. Gelet op de verklaringen van de drie getuigen - a décharge, de landarbeider L. v. d. H., de gemeentewerkman D. M. en de tuinbaas P. J. V., allen te Haam stede, bleek dat de dames op het dorp de twijfelachtige reputatie ge nieten „om nooit te wijken". Ge tuige v. d. H. had persoonlijk er varen dat ze „tot twee maal toe geen stap op zij gingen", terwijl ook de getuigen M. en V. met voorbeel den uit de praktijk aantoonden dat de dames „slecht uit de voeten gaan". De raadsman overlegde voorts schriftelijke verklaringen van een verpleegster en een dame uit Haamstede, waaruit eveneens bleek dat de betreffende dames slechts na herhaaldelijk bellen of op andere wijze signaal geven de weg vrijmaken. Mr. du Croo kwam tot de conclusie dat al wandelend de zusters een situatie hadden gescha pen die de schuld van verd. opheft en dat vrijspraak op zijn plaats zou zijn. De kantonrechter mr. W. E. van Vloten achtte evenwel het wet tig en overtuigend bewijs van de schuld van B. bewezen maar nam toch de ter zitting naar voren ge komen omstandigheden in aanmer- Verplichte onlstoring voor motorrijtuigen op komst 's-GRAVENHAGE. De bezitters van televisietoestellen en F.M.-ra- dio's ondervinden veel hinder van storingen, veroorzaakt door rijden de auto's, motorrijwielen, scooters en bromfietsen. Naar de K.N.A.C. meedeelt, zal in de loop van de ko mende maanden een wijziging van het radiostoringsreglement worden afgekondigd, waardoor aan deze hinder een einde zal worden ge maakt. Een jaar na afkondiging van de wijziging zullen aan alle motorrijtuigen en bromfietsen zo danige voorzieningen moeten zijn aangebracht, dat ze de gebruike lijke ontvangtoestellen niet meer storen. Daartoe zullen bepaalde minimumeisen worden gesteld, Geld toch onveilig AMSTERDAM, 1-7. Een be woner uit de Amsterdamse Bremstraat had buiten de macht van Klaas Vaak gere kend, toen hij zijn portemon- naie met 125 gulden onder zijn hoofdkussen verborg in de mening dat hij zonder angst voor diefstal kon gaan slapen. Doch een onverlaat drong in het holst van de nacht de woning binnen en haalde rustig de geldbeurs 'onder het kussen met het hoofd van de diep slapende eigenaar weg. Uit de broek zak van 's mans pantalon nam hij en pasasnt een por- temonnaie met dertig gulden mee. Na het ontwaken heeft de Amsterdammer lang ge zocht naar het verdwenen geld. Thans zoekt de politie naar de dief. De V.S. hebben dinsdag in een aide-memoire nogmaals van de Sowjet-Unie geëist dat zij de negen Amerikaanse militairen, die op 7 juni met hun hefschroefvliegtuig gedwongen werden in oost-Duits- Iand te landen, vrij te laten. Sowjet-deskundigen zijn er in geslaagd een kunsthand te vervaar digen, die op dezelfde manier kan bewegen als een normale hand. De kunsthand wordt door middel van een bijzonder apparaat verbonden aan de armspieren, zodat de spier bewegingen op de hand kunnen worden overgebracht. king. B. werd veroordeeld tot 40 gulden boete subs. 8 dagen hech tenis. Geen voorrang verleend A. F. uit Zierikzee werd conform de eis veroordeeld tot f 20 subs. 4 dagen. Verd. had in de namiddag van 14 maart, rijdend met zijn fiets over de Waterpoortstraat op de hoek Korte Nobelstraat geen voor rang verleend aan een uit de Nobel- poort komende scooter, waardoor een botsing was gevolgd. De landbouwer L. H. uit Elle- meet had het éénrichtingsverkeer op de Melkmarkt in Zierikzee ge negeerd en kreeg een geldboete van f 10 of 2 d. De officier had f 12,50 subs. 3 dagen gevorderd. Chauffeur A. J. K. te Zierikzee veroorzaakte op 1 april op de Nieu we Haven achteruitrijdend met een autobus een aanrijding met een personenwagen: conform f 15 of 3 dagen. Voor enige overtredingen die nog tijdens deze zitting werden behan deld, moeten wij verwijzen naar ons nummer van morgen. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK Tonnie slaakte een diepe zucht. Toen draaide hij zich zonder meer om en liep naar het stuurrad. Hij startte de motor, draaide de boot en gaf met een grimmig gezicht vol gas, terwijl hij onafgebroken in de schemering tuurde. Een klein half uur later legde hij aan, geholpen door een knecht. Ineke was al die tijd niet meer uit de kajuit geko men. Maar toen de boot stil lag, kwam ze naar buiten, de picnic- jnand met de flessen in de hand. Zonder een woord te zeggen stapte ze aan wal, zijn hand negerende en zonder naar hem te kijken, zette ze de mand neer en liep naar de auto. Tonnie rekende in het res taurant af en even later ging hij achter het stuur zitten en reed weg. Gedurende de rit werd er geen woord meer gesproken, doch even vóór ze 't Hooge bereikten, voelde Tonnie eensklaps een hand op z'n arm. „Tonnie, stop eens even". „Waarom? We zijn er zo", ant woordde hij kort. „Tonnie, ik moet je nog wat zeg gen. Toe, stop nu even". „Nou, goed". Hij stuurde de wa gen naar de kant van de weg en remde af. Toen wendde hij zich tot het meisje, dat gedurende de hele rit bij het portier had gezeten. „En?" „O, Tonnie, wat moet je .wel van me denken? Ikik schaam me zo „O, als het anders niet is „Ja, Tonnie, je bent de hele mid dag zo lief geweest. Eerst al in Groningen, overal geduldig op me gewacht. En toenop het water jeiko, ik vind het verschrikkelijk, wat ik gedaan heb Ga zo niet weg, Tonnie, ik ik heb er spijt van Hij draaide zich half naar haar om en zag haar als een zielig hoopje in elkaar zitten. „Nou, goed dan, we praten er niet meer over. Zoveel had het ook niet te betekenen". Hij wilde weer star ten, maar opnieuw legde ze haar hand op z'n arm. „Toe nou, Tonnie, je bent ineens heel anders. Laat het weer goed tussen ons worden. Ik. Hij streek over haar hand en pakte die zacht vast. „Oké, Ineke. Ik was misschien een beetje te on besuisd, hé?" Ze schoof een eindje naar hem toe. „Ik.ja, ik was geschrokken. Je.je gelooft het misschien niet maar ik ben nog nooit gekust door een andere man dan m'n vader". „Het is een beetje gevaarlijk om jou te zoenen, denk ik?" Er kwam een flauwe glimlach om z'n mond, maar in het donker kon ze dat niet zien. „Tonnie, mag ik je belonen voor deze middag? Laten we dan dat éne, in de kajuit van die boot trachten te vergeten. Toen we zo samen, op dat bankje achter het etuur zatenI Hij legde zijn arm om haar heen en trok haar naar zich toe. „Waar mee wil je me belonen, Ineke?" Ze hief een bevende mond naar hem op en wachtte. Maar toen hij alleen maar naar haar keek, zei ze: „Tonnie, je hebt nog wat tegoed, voor dat helpen toen, die eerste dagmet m'n auto'tjeTon nie, moet je je loon nu niet in ont vangst nemen? Tonnieoje mag ook de rente in rekening bren gen „Ineke Toen bedekte hij haar gezicht met kussen en nadat ze de stroom over zich heen had laten gaan, trok ze nog eens zijn hoofd naar zich toe en drukte een lange, brandende zoen op zijn lippen. Lange tijd zaten ze naast elkaar, de armen om elkaar heen. „Is het nu weer helemaal goed tussen ons, Tonnie?" „Ja, Ineke, dat andere vergeten we dan, hé?" „O, Tonnie, lieve, lieve Tonnie". „Ineke van me Een half uur later reed de blau we sportauto de oprijlaan op en Tonnie zette het wagentje even door het hek stil. Hij drukte nog even een kus op de lippen van het meisje en zei: „Tot ziens, Ineke". „Dag Tonnie. Ik zie je morgen weer, hé?" „Waar, Ineke?" „Op dat plekje, waar je aan het lezen was. Goed?" Hij krabde zich achter het oor. „Als ik dat maar weer vinden kan". „Nou, morgenmiddag dan, in zee. Ik ga om twee uur zwemmen". „Goed, ik ben er ook. Welterus ten, liefje". „Nacht, Tonnie. Even later fietste hij in de don kere avond naar het dorp. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5