DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vrijdag worden technische atoombesprekingen te Genève voortgezet DONDERDAG 3 JULI 1058 Z1ER1KZEE SCUE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redaktour: M. J. Bij dó Vaate, tel. 01110-2938 Poging om tot „gemeenschappelijke taal" te komen GENEVE, 2-7. De tweede beslo ten zitting van de dinsdag te Ge nève begonnen conferentie van des kundigen van Oost en West over de mogelijkheid van ontdekking van kernproeven, ving woensdag prompt te 15.00 uur (Ned. tijd), het afgesproken tijdstip, aan. Thans was de Russische delegatieleider, professor Fjodorof, voorzitter. De westerse deskundigen hadden te voren een voorbereidende bespre king van vijf kwartier gehouden. De ingewikkelde technische on derwerpen zouden de eerste dagen nog niet aan de orde komen. Eerst wordt in het algemeen het terrein verkend. Er moet een lijst gemaakt worden van de verschillende soor ten ontploffingen, hun omvang en uitwerkingsgebied, en verder moe ten de van beide kanten gebruikte technische termen en gegevens ge definieerd worden om tot een „ge- Engeland heeft te lijden van watersnood LONDEN, 2-7. Zuid- en midden- Engeland hebben woensdag erg van overstromingen te lijden gehad. Verscheidene wegen en spoorwegen kwamen onder water te staan en duizenden gezinnen moesten ge- evacueerd worden. In Sheffield wies de rivier de Sheaf twee en een halve meter en geleek een razende stroom, die bo men ontwortelde en kademuren door de druk ontzette. Ook zuidoost-Londen had woens dag zwaar te lijden van een wolk breuk, die vele straten blank zette. In Essex kwamen vele auto's en bussen op de wegen onder water te staan. Ten noorden van Londen raakten enkele dorpen door het hoge water geïsoleerd. meenschappelijke taal" voor de verdere besprekingen te komen. De geleerden hebben besloten vrijdag weer bijeen te komen. Er is niet meegedeeld waarom de des kundigen donderdag niet vergade ren. Waarschijnlijk zullen zijn hun regeringen raadplegen. Verwacht wordt, dat de westelijke afgevaar digden onderling overleg zullen plegen. In welingelichte kringen te Ge nève zei men, dat gissingen over moeilijkheden op niets berusten. Geen van de deelnemers aan de conferentie heeft iets willen mee delen over het besprokene. Druzen in Libanon lanceren aanval in richting Beiroet Regering neemt tegenmaatregelen BEIROET, 2-7. De Druzen van Kamal Djoemblat hebben woens dagochtend vroeg hun aanval ln de richting van Beiroet hervat, nadat zij dinsdag met zware verliezen op hun uitgangsstellingen bij Ainab, Keyfoen en Sjamlan waren terug geworpen. Djoemblat beschikt over een dui zend man, o.w. Syriërs. Uit Beiroet zijn woensdagochtend tanks en ka nonnen naar het gebied van de strijd gezonden. Ook vliegtuigen nemen aan de gevechten deel. In Beiroet zelf is h'et vrij rustig. Er zijn vannacht weliswaar enige bommen ontploft, doch daar is men OUDENBOSCH. Het vijfjarig zoontje van de familie Roovers te Oudenbosch is onder een aanhang wagen van een tractor geraakt en dodelijk verongelukt. Het knaapje wilde erwtenstro van de wagen trekken en raakte daarbij onder de wielen. De bestuurder, de heer N. uit Standdaarbuiten had niets van het ongeluk gemerkt. RUSSEN ZENDEN EISENHOWER NOTA OVER VOORKOMEN VERRASSINGSAANVAL Ook nota over Amerikaanse militairen in oost-Duitsland WASHINGTON, 2-7. De Russi- sohe minister-president Chroesjtsjef heeft woensdag een nieuwe nota aan president Elsenhower gezon den, met het doel de spanningen in de wereld te verminderen, aldus heeft de zaakgelastigde van de Rus sische ambassade te Washington, Striganof, meegedeeld. De nota werd op het ministerie van Buitenlandse Zaken overhan digd door Striganof. De nota be treft een „nieuwe kwestie", aldus de zaakgelastigde. Hij wilde echter geen verdere bijzonderheden mee delen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later meegedeeld, dat de nieuwe Rus sische nota gaat over het voorko men van een verrassingsaanval. Striganof had alleen tot verslag gevers gezegd, dat de nota over een zeer belangrijke kwestie ging. Ook heeft de Sowjet-Unie woens dag de Amerikaanse regering een nota gezonden over de negen Ame rikaanse militairen die in oost- Duitsland worden vastgehouden, aldus Striganof. Hij wilde de In houd niet bekendmaken. De officiële woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei niet meer bijzonderheden over de nota te kunnen geven. De nota heeft de vorm van een brief van Chroesjtsjef aan Eisenhower. Toen verslaggevers de woord voerder vroegen of het Noordpool gebied in de nota wordt genoemd zei de ambtenaar, dat hij dat niet wist. In antwoord op een andere vraag zei hij, dat de kwestie van „het verhinderen van een verras singsaanval een zaak is die vele, vele malen ter sprake is gebracht". Deze foto uit Washington laat zien hoe Nike Steopovitch, de gouverneur van de staat Alaska (midden) tezamen met andere senatoren lachend een juichkreet aanhief nadat Alaska door een stemming officieel tot de 498te staat van de V.S. was gemaakt. zo langzamerhand aan gewend ge raakt. Kamal Djoemblat heeft dinsdag avond tegenover de pers verklaard, dat hij vrijwilligers zal oproepen uit de Arabische landen, als de re gering steun ontvangt van buiten landse troepen, onverschillig waar deze vandaan komen. Westeuropese Unie vergadert te Parijs PARIJS, 2-7. De Westeuropese Unie hee.ft woensdag te Parijs in het Paleis van Jena een begin ge maakt met haar jaarlijkse bijeen komst. Op de zitting - die vier dagen zal duren - zullen defensie- en andere veiligheidsproblemen betreffende west-Europa worden besproken. .Er- wordt door 178 parlementariërs uit België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, Luxemburg en west-Duitsland aan deelgenomen. Binnenkort Franse atoomproef? LONDEN, 2-7. Het Britse conser vatieve blad „Daily Mail" meent te weten, dat Frankrijk binnen twee weken een atoombom zal beproe ven in de omgeving van Colomb- Bechar in de Sahara. Het zou een klein bom zijn met slechts negen kilogram plutonium. De Fransen zijn evenwel niet ze ker van hun proefneming, aldus het blad, doch zij durven geen Ameri kaanse hulp te vragen. Het blad merkt op, dat westelijke deskundigen vrezen dat het Franse voorbeeld spoedig gevolgd kan worden door Israël en Zweden, waardoor het gevaar van besmet ting van de atmosfeer met radio actieve afvalstoffen aanzienlijk gro ter zou kunnen worden. Voorts meent de „Daily Mail" te weten, dat Duitse deskundigen aan de ontwik keling van de Franse bom hebben meegewerkt en bijgevolg kostbare ervaring op dit gebied opdoen. Wilde zwaan broedt ZWOLLE, 3-7. Goed verscho- len in een hoge rietpol in het X Veluwemeer bij Elburg zit een wilde zwaan te broeden op één ei. Voor zover bekend .j. is dit het eerste broedgeval van deze zwaan in ons land, X waar deze dieren, die in Scandinavië verblijf houden, alleen tijdens de trek wor- den waargenomen. In het Veluwemeer verzamelen zich .j. dan grote koppels. De vogel die thans in de buurt van X Elburg zit te broeden is bij- 't* zonder schuw. X Telefoontarieven omhoog 's-GRAVENHAGE, 1-7. Een he- den verschenen Koninklijk Besluit (Staatsblad 304) overweegt, dat de stijging van de exploitatiekosten van P.T.T. noopt tot verhoging van enkele tarieven van de telefoon dienst. De vergoedingen, voortkomende uit een aantal artikelen van het Rijks telefoon reglement worden met 4 pet. verhoogd. Zoals reeds gemeld betreft het een toeslag op die tarieven, welke periodiek per nota aan het publiek in rekening worden gebracht. De postraad zal voortaan P.T.T.- raad heten. Het besluit is op 1 juli in werking getreden. Comité voor openbaar welzijn te Algiers voor geheel Frankrijk? Van gewoonlijk welingelichte zijde te Algiers is dinsdagavond vernomen, dat er waarschijnlijk binnenkort een „nationaal comité voor openbaar welzijn" voor Frank rijk met Algiers als zetel zal wor den gevormd. Dit nationale comité zal een ver tegenwoordiger te Parijs hebben, die leiding zou geven aan alle co- mité's voor openbaar welzijn in Europees Frankrijk. Waarnemers zeiden, dat dit duidt op de toenemende ontevredenheid Gemeenschappelij ke landbouwpolitiek voor E.E.G.-landen STRESA, 2-7. Op de conferentie te Stresa, die donderdag zal begin nen en die zal worden bijgewoond door de ministers van Landbouw van de zes landen van de E.E.G. en landbouwdeskundigen, zal een po ging worden gedaan om een ge meenschappelij ke landbouwpolitiek voor de landen van de E.E.G. te ontwerpen. Auto botste tegen boom Twee kinderen gedood KOLLUM, 2-7. De twee kinderen van de familie U. de Jong uit Am sterdam zijn vanmiddag om het le ven gekomen toen de auto waarin de familie reed op de W. H. van Heemstraweg onder Kollum tegen een boom reed. De bestuurder, de heer J., raakte bij het passeren van een tegenligger de macht over het S'tüur kwijt toen de auto in de berm reed. De wagen_botste aan de lin kerzijde van de weg tegen een boom. Het vierjarig zoontje Tjerk werd door de voorruit geslingerd en ge dood. Het ruim eenjarig dochtertje Jelske, dat bij de moeder op de achterbank zat, overleefde de bot sing evenmin. De ouders liepen slechts lichte verwondingen op. Duopassagiere verongelukt NIJKERK, 2-7. Hedenavond om streeks zes uur is op de Putter- stx-aatweg, nabij huize „Salenstein" in Nijkerk een militaire auto, af komstig uit Ermelo, in de richting Putten rijdend uit de bocht gevlo gen en ingereden op een motorrij der, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De motorrijder, de 27-jarige H. Flier, werkzaam in Emmeloord moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden ge bracht. Zijn duopassagiere werd op slag gedood. Amsterdam krijgt hotel van f 20 miljoen AMSTERDAM, 2-7. De gemeente raad van Amsterdam heeft in zijn vergadering van hedenmiddag be sloten, het terrein aan de Apollo- laan, het voormalige August Alla- beplein, ter beschikking te stellen voor de bouw van een elf verdie pingen hoog Hilton-hotel, dat 20 miljoen gulden zal kosten. Alleen de communisten stemden unaniem tegen - ook het niet tot de C.P.N.- fractie behorende lid de heer H. Gortzak - omdat b. en w. voorkeur hadden dienen te geven aan Ne derlandse gegadigden, zo verklaar de de fractievoorzitter de heer L. Seegers. Veehandelaren vinden winstmarge te UTRECHT, 2-7. In Utrecht is het tweedaagse congres van de Neder landse Bond van Veehandelaren begonnen. In zijn openingsrede wees de voorzitter van de bond, de heer K. W. ten Dam, er op dat de winstmarge welke door de veehan delaar wordt gemaakt te laag is wanneer men de enorme risico's, de hoge bedrijfskosten en het met de handel gemoeide grote kapitaal in aanmerking neemt. Op de Neder landse veemarkten worden thans per jaar ongeveer anderhalf mil joen dieren verhandeld, terwijl bui ten de markten om ook nog vele tienduizendén dieren door bemidde ling van de veehandelaar van eige naar verwisselen. De heer ten Dam pleitte voor een hechte organisatie mede in verband met de positie van onze veehandel in het kader van de Euromarkt. te Algiers over wat wordt be schouwd als de langzame ontwik keling van de beweging voor open baar welzijn in Europees Frankrijk. Het wordt mogelijk geacht, dat de vorming van dit nationale co mité zal worden bekendgemaakt tijdens het verblijf van minister president De Gaulle in Algerië. De geregistreerde arbeidsreserve in juni 's-GRAVENHAGE, 2-7. Blijkens het door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid verstrek te overzicht van de stand van de werkgelegenheid per 30 juni jl. wa ren er eind juni jl. 58.907 werkloze mannen (eind mei jl. 64.637, eindl juni 1957 22.403 en eind mei 1957] 24 369). Eind juni jl. waren er op aan vullende werken werkzaam 14.675 (eind mei jl. 16.534, eind juni 1957 081 en eind mei 1957 10.001). De geregistreerde arbeidsreserve bedroeg dus per eind juni jl. 73.582 (eind mei jl. 81.171, eind juni 1957 31.484 en eind mei 1957 34.370). Werkloze vrouwen waren er eind juni jl/4.824 (eind mei jl. 4.864, eind juni 1957 2.440 en eind mei 1957 2.299). Eind juni jl. stonden 25.633 aan vragen open voor mannen (eind mei jl. 22.816, eind juni 1957 64.151 en eind mei 1957 61.960) en 25.142 aan vragen voor vrouwen (eind mei jl. 24.024, eind juni 39.265 en eind mei 1957 38.643). Bestuur Produktschap wil verhoging melkslijtérsmarge 's-GRAVENHAGE, 2-7. Het be- stuur van het Produktschap voor Zuivel heeft vanmiddag aan het einde van zijn openbare vergade ring besloten een brief te sturen aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, waarin het zijn mening mededeelt over het besluit van de minister de melkprijs voor de niet gesaneerde delen van het westen van het land niet te verla gen, maar deze; tijdelijke hogere op brengst door middel van een hef fing in het landbouwegalisatiefonds te storten. Het bestuur stelt in de brief o.m., zoals vanmorgen reeds tijdens de discussie over het besluit besproken was, dat het principiële en praktische bezwaren heeft. Het voorstel van het bestuur om door de consumptiemelkprijs op het huidige niveau te handhaven ten einde aldus de gelegenheid te scheppen de slijters ten dele tege moet te kunnen komen in hun ge rechtvaardigde verlangen tot ver betering van de marge zal, zo staat in de brief, voor de consument een gemakkelijker aanvaardbaar argu ment zijn dan het „wegheffen" van het prijsverschil ten behoeve van het landbouwegalisatiefonds, het geen voor de consumenten een dis criminatie betekent. Door bliksem getroffen BEILEN, 2-7. Tijdens een on weer in de gemeente Beilen is van middag de 42-jarige Willem Boer, terwijl hij aan het grasmaaien was, door de bliksem getroffen en on middellijk gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zelfs „neen" kan vriendelijk worden gezegd. Duitse straaljager in Nederland verongelukt MAARHEEZE, 2-7. Omstreeks vijf uur vanmiddag zijn twee „Thunderstreak" straaljagers van de Bondsrepubliek Duitsland tij dens een oefenvlucht met elkaar in aanraking gekomen. De toestellen vlogen toen in de omgeving van Ittervoort. Een der twee vliegtuigen werd tengevolge va nde botsing zo ernstig beschadigd dat de bestuur der er van besloot door middel van de schietstoel het vliegtuig te ver laten. Het andere toestel werd eveneens beschadigd maar niet zo danig dat het niet meer vliegen kon. De bestuurder vloog het toe stel terug naar zijn basis Nörve- nich ten zuidwesten van Keulen. Ongeveer twee minuten nadat de vlieger het door hem bestuurde toestel had verlaten kwam dit in de gemeente Maarheeze aan de grond. De situatie in de pluimveehouderij UTRECHT, 2-7. Er is in de pluim veehouderij nog wel iets te verdie nen, maar dat is alleen mogelijk door hard werken, een zeer be hoorlijk vakmanschap en het ne men van risico. Gezien het in onze bedrijven geïnvesteerde kapitaal, is de mogelijkheid een redelijke winst te maken absoluut te klein, terwijl het risico veel te groot is. Als wij dan in aanmerking nemen dat onze bedrijfstak op geen enkele manier wordt gesteund, maar zlfs is belast met de monopolieheffingen en on danks dit evengoed voor een be hoorlijk deviezeninkomen zorgen, dan menen we met recht te mogen zeggen, dat onze pluimveehouders een eervolle plaats innemen in de Nederlandse gemeenschap. Zo schetste de voorzitter van de Nederlandse Pluimvee Organisatie (N.P.O.), de heer G. Vergaaij uit Breezand, de situatie in de pluim veehouderij, toen hij de vanmiddag in Utrecht gehouden jaax'vergade- ring van de N.P.O. opende. Syriërs schoten op Israëlische landbouwers TEL AVIV, 2-7. Syrische solda ten hebben woensdag met mortie ren en machinegeweren het vuur geopend op Israëlische landbou wers, die veldarbeid verrichtten op een landaanwining bij Daradara, op de oostelijke oever van het Hoe- lehmeer, zo heeft een woordvoer der van het Israëlische leger in Tel Aviv bekend gemaakt. Het vuren had ongeveer een uur aangehou den maar geen slachtoffers geëist. Nadien waren nog enkele inciden tele schoten gelost. Later hadden Israëlische politieversterkingen het vuur van de Sriërs beantwoord om de arbeiders die in het veld dek king tegen de kogels hadden ge zocht, te ontzetten. Israël heeft een klacht ingediend bij de gemengde wapenstilstands commissie. De Russische, Hongaarse en Roemeense vertegenwoordigers bij de V.N. hebben geweigerd een brief van de speciale V.N.-commisie voor Hongarije aan hun regeringen te sturen. ALGERIJE WIL VAN DE GAULLE BEDOELINGEN VAN INTEGRATIE WETEN Koele ontvangst van de premier in de hoofdstad ALGIERS, 2-7. De Franse minis ter-president, generaal De Gaulle, heeft woensdag per hcfschroefvlieg- tulg grensgebieden in Algerië be zocht, waar hy de bevolking toe zegde dat iedereen in Algerië de zelfde rechten zal krijgen. Het comité voor openbaar wel zijn van Algiers is woensdagoch tend voor de derde maal in 24 uur bijeengeweest. In kringen van het comité werd gezegd, dat het comité een resolutie heeft opgesteld, waar in generaal De Gaulle waarschijn lijk wordt verzocht zijn oordeel over het probleem van de integra tie nauwkeurig te omschrijven. De Franse kolonisten in Algerië wen sen namelijk, dat de negen miljoen mohammedanen en de één miljoen Fransen in Algerië dezelfde rech ten krijgen als de 48 miljoen Fran sen in Europees Frankrijk. Onder de kolonisten leeft echter de vrees, dat De Gaulle van plan is de mo hammedanen dezelfde rechten te geven in een half autonoom Alge rië, waardoor de kolonisten in de minderheid zouden komen. De Gaulle zou donderdag te Al giers overleg plegen met het comité voor openbaar welzijn aldaar. Koele ontvangst De generaal werd woensdagavond in het centrum van Algiers koel ontvangen. Enkele jongelui gaven uiting aan hun misnoegen, toen de generaal passeerde. Ook hoorde men hier en daar roepen: „Guy Mollel aan de galg". Er waren in het centrum van de stad veel minder mensen op de been dan bij De Gaulles eerste be zoek aan de stad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1