Franse premier (weer naar Algerije) staat voor zware krachtproef DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 1 JULI 1958 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruilbeteling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succasjes (max. 15 mm.) f 1,» per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! lannewekkan 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, (el. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Gesprek McMillan-De Gaulle Vele kwesties tussen Londen en Parijs opgehelderd PARIJS, 1-7. Volgens het Franse conservatieve blad „Le Figaro" hebben premier MacMillan van Engeland en premier De Gaulle btf hun overleg te Parijs hun doel bereikt door tot overeenstemming over een aantal belangrijke aange legenheden te komen. Het rechtse blad „L'Aurore" schrijft dat men mag aannemen dat de be sprekingen elke twijfel omtrent de Franse positie in noord-Afrika heb ben weggenomen. Als het overleg een succes is geweest, is het dui delijk uitgesloten dat er tussen En geland en Frankrijk nog een me ningsverschil over Algerië bestaat, aldus het blad dat de hoop uit spreekt dat nu ook minister Dulles het Franse standpunt zal begrijpen, pen. De socialistische „Le Populaire" ziet in de onderhandelingen een de monstratie van de continuïteit van de Franse buitenlandse politiek en de trouw van Frankrijk aan- het westen- De Britse pers besteedt speciaal aandacht aan de positie van de Gaulle nu hij voor de tweede maal een bezoek aan Algerië gaat bren gen. De rechtse „Daily Express" is van mening dat de Franse premier de belangwekkendste openbare fi guur in de wereld van vandaag is en dat de goede wensen van alle verstandige Britten hem naai- Al gerië vergezellen. De onafhankelijke „Times" zegt dat de Gaulle al aanzienlijke suc cessen heeft geboekt, maar dat zijn reis naar Algerië waarschijnlijk de grootste krachtproef voor zijn be wind zal blijken te zijn. Van twee kanten heeft de premier in de ko mende maanden een hardnekkige oppositie te wachten: de extremis- Kadar „rechtvaardigt' zich BOEDAPEST, 30-6. De Hongaar se communistische partijleider, Ja nos Kadar, heeft zondag bij zijn terugkeer uit Bulgarije op 't vlieg veld van Boedapest voor partijle den een rede gehouden, waarin hij het een lasterlijke aantijging noem de dat „wij ons woord tegenover Nagy gebroken hebben". Volgens het Hongaarse persbureau MTI, dat eerst maandag de toespraak pu bliceerde, had Kadar voorts ge zegd: „Wie kon van te voren weten wat Nagy in werkelijkheid wilde, Nagy die op 23 oktober 1956 ver klaarde dat hij de toestand ernstig inzag en bereid was de contra-re volutie neer te slaan. Ook hij ge bruikte dat woord toen. Nagy c.s. werden door het hof ter verant woording geroepen niet om hun ideeën of om deze of gene fout, maar voor iets, waartoe niemand het recht heeft. Niemand kan de eed op de grondwet schenden". ten van rechts, die de naam van de Gaulle en Algerië als dekmantel voor revolutionaire plannen gebrui ken, en de inertie van de velen die zijn mislukking met dezelfde on verschilligheid zouden bezien als waarmee zij getuige waren van zijn triomfale -terugkeer, aldus de „Ti mes". De liberale „Manchester Guardi an" vindt het verrassend dal de Gaulle, na vier weken geleden aan. de macht te zijn gekomen als ge volg van onzekerheid over de toe komst van AlgeiTë, nog steeds niet heeft laten weten, wat hij van deze kwestie denkt. „Dit is zonder twij fel een goede politiek in meer dan één betekenis", aldus het liberale blad. LIBANON SCHIJNT TE REKENEN OP BUITENLANDSE (AMERIKAANSE) HULP Opstandige Druzen ondernamen aanval WASHINGTON. 30-6. De Liba nese minister van Buitenlandse Za ken, Malik, heeft maandag een uur lang gesproken met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dulles, en daar na gezegd: „ik ben er zekerder van dan ooit. dat de Verenigde Staten ons krachtig zullen bijstaan bij de verdediging en het behoud van onze onafhankelijkheid en onschend baarheid". Malik gaf geen direct antwoord, toen verslaggevers hem vroegen ol hij had verzocht om hulp van Ame rikaanse troepen. Hij zei alleen maar: „wij staan wat deze en an dere problemen betreft, voortdu rend in contact met de Verenigde Staten". Ook zei hij, dat er geen verandering is gekomen in de grondslag van de Amerikaanse po litiek jegens Libanon en de pro blemen van Libanon. Toen men Malik vroeg of hij met Dulles had gesproken over be paalde voorstellen tot regeling van de Libanese crisis, antwoordde hij bevestigend. Hij wilde echter geen bijzonderheden meedelen. Over de toestand in zijn land zei Malik, dat volgens zijn jongste in lichtingen de infiltratie en smok kelarij over de grens onvermin derd voortduren en dat de pers campagne tegen zijn regering nog even hevig is als tevoi-en. Opstandige Druzen SCHEMLAN, 30-6. - Opstandige Druzen hebben maandag onder lei ding van Kamal Joemblat een aan- Arrestatie van Hongaarse scholieren W^ENEN, 30-6. Volgens gewoon lijk betrouwbare berichten uit Boedapest wordt onder leerlingen van middelbare scholen en fa brieksarbeiders een onderzoek in gesteld naar de rol die zij in de op stand van 1956 hebben gespeeld. Een viertal scholieren, die ten tij de van de opstand niet ouder dan 15 jaar kunnen zijn geweest, zou den zijn gearresteerd. Niet bijten a.u.bVoor deze „hoed" zal iedereen wel ruinnte ma ken in tram of bus, als men tenminste niet in conflict wil komen met een Afrikaanse buffel. Och..zo'n geflatteerd hoedje is weer eens iets anders dan het gewone gedoe. Maar om heel serieus te zijn, op 1 juli zal er in Chicago - Nationaal Historisch Museum - een tentoonstelling worden geopend onder het motto: „Wat is oorspronkelijke kunst?" Van daar natuurlijk val ondernomen op het dorp Schc-m- lan, circa 15 km ten zuidoosten van Beiroet. Britse en Amerikaanse vrouwen en kinderen die daar wo nen, moesten overhaast geëvacu eerd worden, terwijl vreemd ge noeg, gewapende groepen van de verboden Syrische nationalistische partij de strijd aanbonden met de^ Druzen, in afwachting van rége-' ringstroepen. Toen de gendarmerie op de plaats van de strijd verscheen, kon men met vereende krachten de Druzen terugdrijven, die zich daarop op heuvelstellingen terugtrokken -rq Turkse Cyprioten drijven zaak op de spits NICOSIA, 30-6. De Turkse on dergrondse organisatie op Cyprus, de T.M.T., heeft pamfletten ver spreid, waarin wordt gezegd dat de Turken zich gereed moeten houden voor „een algemene strijd". Als Engeland zou trachten zijn nieu we voorstellen door te zetten, zou den de Turken zich daar met kracht tegen verzetten. „Voor ons is er slechts deling van het eiland of de dood", aldus de vlugschriften, waarin tevens wordt verklaard dat geen enkele Turk het eiland mag verlaten. Zij die zouden trachten voor vakantie of iets dergelijks te vertrekken, zouden streng gestraft worden. Chinees-Amerikaanse onderhandelingen in het slop PEKING, 30-6. - Communistisch China heeft verklaard dat het de Chinees-Amerikaanse besprekin gen, die in augustus 1955 op am bassadeurs-niveau te Genève be gonnen, als door de Verenigde Sta ten afgebroken zal beschouwen tenzij dat land binnen twee weken een afgezant met de rang van am bassadeur aanwijst. Na de laatst gehouden bijeenkomst in december jl., de 73ste, deelden de Chinezen mee dat Alexis John son, de Amerikaanse ambassadeur in Tsjecho-Slowakije, die namens de V.S. was opgetreden, gezegd had dat hij zich als zodanig terugtrok omdat hij op een andere post was benoemd. Weer Russische nota aan Zuid-Slavië LONDEN, 30-6. Radio Moskou heeft maandagavond bekend ge maakt dat Rusland Zuid-Slavië een nieuwe nota heeft gezonden over het opschorten van de Russische leningen aan Zuid-Slavië. In deze nota van 28 juni wordt de beschuldiging van Zuid-Slavië verworpen, dat de Sowjet-Unie ge weigerd heeft Zuid-Slavië leningen te verstrekken waarover tussen beide landen reeds overeenstem ming was bereikt. De nota en de voorgaande nota's over de leningen, die tussen Rus land en Zuid-Slavië gewisseld zijn, zullen vandaag (dinsdag) in de Moskouse bladen worden gepubli ceerd, aldus radio Moskou. h\ Nicosia op Cyprus hebben opstandelingen in het Turkse deel van de stad een Grieks-orthodoxe kerk in de brand gestoken. Voor het vuur onder controle was, sloeg het over naar belendende Griekse woonhuizen. Dit is al de derde keer, dat een kerk in dit stadsdeel verwoest werd door brandstichting. - De foto laat de brandweerlieden zien, die belast waren met de blussingswerkzaamhedenboven op het Griekse kerk gebouw. Blik in de jongste geschiedenis Verhandeling over de rol van België (en de koning) in 1940 Belgische leger streed bijzonder dapper NEW YORK, 30-6. De Ameri kaanse historicus Tedford Taylor heeft in een boek getiteld „The march of the conquest", dat handelt over de Duitse opmars in mei 1940, als., zijn mening uitgesproken,- dat het Belgische leger onderkoning Leopold in 1940 moedig „stand ge houden heeft tegen de Duitse storm loop. Het streed nog lange tijd ver der, hoewel de ontwikkeling van de veldslag in zijn geheel geen twij fel liet bestaan over het lot van België". Tedford Taylor is lid geweest van de inlichtingendiensten van het Amerikaanse leger en tijdens het proces te Neurenberg advocaat-ge neraal met de rang van generaal. Waarschuwingen genoeg Na de operaties in België in alle bijzonderheden te hebben beschre ven schrijft Taylor over de kapi- tulatie: „Het heeft de geallieerden niet aan waarschuwingen ontbro ken waaruit bleek dat de Belgen spoedig de strijd zouden moeten staken.Op 26 mei ontving de Franse missie bij het hoofdkwartier van koning Leopold 's middags in die zin een duidelijke mededeling en op 27 mei werd generaal Gort in de meest klare bewoox-ding ervan op de hoogte gebracht dat de kapitu- latie spoedig te vei'wachten was. Het is mogelijk dat Leopold zijn kabinet niet heeft geraadpleegd, maar men mag niet vergeten dat hij op dat ogenblik dé functie van opperbevelhebber uitoefende en dus niet als koning handelde. Daar enboven hadden Spaak, Pierlot en de andere voornaamste Belgische Autobussen mogen niet over dijk langs polder Oostelijk Flevoland Vele chauffeurs maken vergissing ELBURG, 30-6. Herhaaldelijk komt het voor, dat chauffeurs van de bussen met toeiisten over de dijk langs de polder Oostelijk Flevo land rijden om een en ander te la ten zien van de inpolderingswerken. Evenzo vele malen moet de politie proces-verbaal opmaken, omdat de weg op de dijk een B-weg is en niet door autobussen mag worden bereden. Er komen legio klachten binnen van toeristen, die op deze wijze worden gedupeerd. Aan het begin van de nieuwe weg van de Zuiderzeestraatweg bij Elburg af naar de weg langs de polder Oostelijk Flevoland staat een bord B-weg, maar zij die in Elburg zijn weten dit niet. Meestal te goeder trouw rijdt men dan door de stad in de richting van de brug, maar de nieuwe weg is ook een B- weg. In Kampen is de situatie nog vex*warder, daar vindt men pas een boi'd bij de Roggebotsluis. Zij, die daar kwamen om de inpolderings werken te bezichtigen worden dan gedwongen een zestal kilometers terug te rijden zonder de werken te hebben gezien. ministers twee dagen levox-en Bel gië reeds verlaten. Er bestaat geen enkel bewijs dat de koning de ge nerale staf niet zou hebben gex-aad- pleégd of dat deze zich zou hebben verbet tegen, de beslissing van Leo pold' om generaal Der'ousseaux uit te zenden om met de Duitsers over een wapenstilstand te onderhande len. Leger verrast Het Belgische leger werd jam mer genoeg verrast bij de aanval op Eben-Emaal en de bruggen over het Albert-kanaal. Na die aanval len heerste er echter geen hopeloze verwarring, maar werd er een taaie verdediging geox-ganiseerd, die goed werd geleid. De achtereenvolgende terugtrek kingen, waartoe het leger door de Franse ineenstorting werd ver plicht, werden zorgvuldig uitge voerd. De vestingen en verdedi gingsstellingen hielden hardnekkig stand en de Belgische artillerie toonde zich zeer bedrijvig ondanks de moox'ddadige bommenregen die de vijand over haar uitwierp, zo meent de Amerikaanse auteur. De Amerikaanse senaat heeft maandag met 64 tegen 20 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het wetsvoox-stel om het gebied van Alaska te maken tot de 49ste staat van de V.S. Het ontwerp moet nu nog door de president worden on dertekend om kracht van wet te krijgen. Ook moet Alaska nog offi cieel de in het wetsvoorstel ge noemde voorwaarden aanvaarden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's H.M. de koningin bij HoIIandfestivalstuk 's-GRAVENHAGE, 30-6. Konin- gin Juliana woonde vanavond in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de première bij van het Hol land Festivalstuk „Shakuntala". Deze eerste vertoning van dit dooi de dichter Bert Voelen voor het Nederlandse toneel geschikt ge maakt plm. 1500 jaar oude Indiase stuk van de raadselachtige „Sha kespeare van India" Kalidasa werd ook bijgewoond door de ambassa deur van India de heer John A. Thivy, vele leden van diens staf, tal van andere leden van het corps diplomatique, de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals en vele andere hoogwaardigheidsbekledei's, Vrachtauto op bezoek bij Figaro SCHIEDAM. 30-6. Vanavond te ongeveer acht uur is een vracht auto van de firma M. N. van A. uit Vlaardingen, bestuurd door de 63- jax*ige J. G. B. uit Schiedam, een kapperswinkel binnengereden. De bestuurder bleek te zijn overleden. De auto kwam van de richting Willemskade met bestemming Hoofdstraat. Op het moment dat hij de Hagastraat zou passeren, zwenkte de wagen plotseling naar rechts, reed nog even door over het trottoir en ramde de etalageruimte van een kapperszaak, gevestigd op de hoek Nieuwe Haven-Hagastraat. De bestuurder werd dood achter het stuur aangetroffen. De juiste oorzaak van het ongeval is nog niet bekend, doch vermoedelijk is de man onwel geworden. Prins en prinses van Monaco waren in Zeeland MIDDELBURG, 30-6. Vanmiddag hebben prins Rainier van Monaco en zijn echtgenote, prinses Gracia, een onverwacht en onofficieel be zoek aan Walcheren gebracht. Zij trachtten incognito op Walcheren te verblijven, doch reeds op de' veerboot tussen Vlissingen en Bres- kens werden zijn herkend. In Veere gebruikte het paar in de „Camp- veerse Toren" de lunch tussen alle gasten in. In de „Campveerse To ren" verbleef men ruim drie uur ongedwongen. Het lag in de bedoeling onopge merkt op Walcheren te verblijven, doch door de aanwezigheid van flim_ en persfotografen ontstemd, besloot prins Rainier onmiddellijk terug te rijden naar Vlissingen via Middelburg, waar men met de boot van half zes overstak naar Bres- kens. Prins Rainier en zijn echtge note zijn, zoals men weet, enige dagen in Bx'ussel waar zij een be zoek hebben gebracht aan de Expo. Zij hebben het voornemen gedu- rende dit verblijf enkele uitstapjes te maken. BOOS OP TANTE POS MIDDENSTANDSVAKCENTRALEN KEREN ZICH TEGEN P.T.T.-TARIEVENBELEID Nieuwe op handen z\jnde verhogingen onnodig geacht •s-GRAVENHAGE, 30-6. De in de Commissie van Overleg samen werkende middenstandsvakcentra- len, de Christelijke middenstands bond, de Koninklijke Nedei'landse middenstandsbond en de Neder landse katholieke middenstands bond, hebben hun ernstige bezwa ren geuit tegen het beleid met be trekking tot de P.T.T.-tarieven in een brief die zij hebben gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Naar is aangekondigd, zal per 1 juli 1958 een tariefsverhoging voor de telefoongebruikers worden door gevoerd, zulks om de gestegen sa lariskosten te kunnen opvangen, al dus de bonden. „Deze derde verhoging binnen korte tijd zal bij onze leden een slechte indx-uk maken. Immers, het bedrijfsleven kan ingevolge het px'ijsstabilisatlebeleid in het alge meen gestegen loonkosten niet doorbex*ekenen. LoonaveiTiogingen kunnen alleen worden toegestaan als deze niet prijsverhogend wer ken. Bovendien lijkt de noodzaak niet aanwezig voor deze tariefsvei-ho- ging. Immers gebleken is, dat de opbrengsten van do tariefsverho- gingen per 1 november 1957 geheel toegevoegd zullen worden aan de extra-reserve, welke sinds 1955 x-eeds veertig miljoen gulden be draagt. Hierdoor vindt een onge oorloofde vermogenoverheveling plaats van het bedrijfsleven naar het staatsbedrijf der P.T.T. Te ver wachten valt dat het batig resul taat van de lariefsvex-hoging per 1 juli 1958 eveneens de extra reserve ten goede zal komen. Indien zich stijgingen van de ar beidskosten voordoen, wai"e het be ter met interne maatregelen deze stijging op te vangen, terwijl bij de huidige situatie de verhoging per 1 juli 1958 overbodig is, gezien de re sultaten van de tariefswijzigingen per 1 november 1957.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1