Hammarskjoeld zou gekant zijn tegen zenden van V.N.-politiemacht DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 30 JUNI 1958 r r j No. 18383 114e jaargang- ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Jennewekken 11, Zlerlkxee, Postbus nr. i tel. OfOp-^5 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, ZlerJkzee. Redakteur: M, J. Bij de VaaJe, lel. 01110-2930 DE TOESTAND IN LIBANON Teleurstelling in Libanese regeringskringen BEIROET, 28-6. Van bevoegde Libanese regeringszijde is zaterdag vernomen, dat de secretaris-gene raal het in Beiroet „overduidelijk" heeft gemaakt, dat h(j de moeilijk heden in Libanon een zaak vindt, die in de eerste plaats door de Li banese regering moet worden op gelost. Libanese ambtenaren hebben zich ontstemd en teleurgesteld over Hammarskjoeld's houding uitgela ten. De bevestiging van Hammar skjoeld's standpunt was ontvangen in een rapport van de Libanese mi nister van Buitenlandse Zaken, Malik, uit New York, zo deelden de ambtenaren mee. Het standpunt van de secretaris generaal is, zo zei men in Liba nese kringen, dat het eigenlijke probleem het gevolg is van bin nenlandse geschillen, dat deze ge schillen misschien door de Ver. Arabische Republiek zijn uitgebuit, maar niet zodanig, dat de crisis daardoor een internationaal karak ter heeft gekregen en dat hij daar om gekant is tegen het zenden van Russische troepenbewegingen NEW YORK, 28-6. De „New York Times"_.weet uit Londen te melden dat Amerikaanse en Britse diplo maten er bang voor zijn dat de Sowjet-Unie op het punt staat om de regering-Gomoelka onder mili taire druk te zetten. Deze vrees is ontstaan door berichten dat er Russische troepenbewegingen gaan de zijn in en om Polen. Russische troepen in oost-Duitsland zouden naar de Oder trekken en ook zou den Russische troepen via Wit- Rusland op weg zijn naar oost- Polen, aldus de „New York Times". Het blad zegt dan dat deze troe penbewegingen een normaal karak ter kunnen hebben en in verband kunnen staan met voorgenomen zo- mermanoeuvres van het Russische leger. Maar in Londen worden deze be wegingen ook in verband gebracht met de terugkeer van Moskou tot een krachtige politiek tegenover de communistische satellietlanden in oost-Europa, aldus de „New York Times". Gomulka veroordeelt toch revisionisme LONDEN, 28-6. De Poolse com munistenleider Gomulka heeft za terdag te Danzig het revisionisme van Zuid-Slavië en van de terecht gestelde Hongaarse premier, Nagy, gekritiseerd, aldus heeft radio- Warschau gemeld. Dit is de eerste maal, dat de Pool se leider over deze aangelegenhe den in het openbaar heeft gespro ken. Gomulka steunde het standpunt van de andere communistische lan den, dat de berechting en de te rechtstelling van Nagy en zijn aan hangers volkomen een binnenland se aangelegenheid van Hongarije is. De Sowjet-Unie neemt deel aan Geneefse deskundigenconferentie MOSKOU, 28-6. De Sowjet-Unie zal deelnemen aan de conferentie van deskundigen te Genève, waar op over de technische problemen van de ontwapening zal worden ge sproken, aldus is zaterdag van ge zaghebbende zijde in Moskou ver nomen. Verscheidene Russische deskun digen, onder wie Tamm, Semjonof en Feodorof, zijn reeds uit Moskou naar Zwitserland vertrokken. Tamm, Semjonof en Feodorof worden genoemd als leden van de Russische afvaardiging in de brief van 13 juni van het Kremlin aan de Amerikaanse regering. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Defensie zei za terdag, dat Groot-Brittannië niets weet over ongewone bewegingen van Russische troepen in Polen of elders In Europa. een politiemacht van de Verenigde Naties en nog meer tegen inmen ging door de westelijke landen. In welingelichte Libanese krin gen was men zaterdag van oordeel dat de Libanese hoop op een doel matige steun van de zijde van de Verenigde Naties, nog nooit zo ge ring is geweest als thans. Het ge vaar bestaat, dat de regering thans eerder geneigd is om hulp van het Westen te verzoeken. Russen dwongen Amerikaans toestel tot landen bij Armeense stad Bemanning (negen koppen) onder arrest MOSKOU, 28-6. „Tass" meldt, dat de Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko de Amerikaanse ambassadeur te Moskou Thompson zaterdag een nota heeft overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen een „grove schending van het Russi sche luchtruim door een Ameri kaans militair vliegtuig". Dit geschiedde vrijdagochtend, te 6.30 uur Moskou-tijd, ten zuiden van de Armeense stad Erevan. In de Russische protestnota wordt gezegd, dat het toestel tot op een afstand van 106 mijl boven Sowjet-gebied was doorgedrongen, toen het door Russische jagers tot landen.werd..gedwongen. Het Ame rikaanse vliegtuig vloog hierop in brand. De negen koppen tellende bemanning werd in verzekerde be waring gesteld. „Het Amerikaanse toestel landde 150 mijl van de plaats, waar het voor het eerst de Sowjet-grens schond. De gehele bemanning be stond uit personeel van de Ameri kaanse luchtmacht", aldus de nota, waarin wordt gesteld dat deze fei ten aantonen dat de „Russische grens opzettelijk door een Ameri kaans militair vliegtuig werd ge schonden". Volgens de Russische nota zijn dergelijke schendingen „eerder voorgekomen, ook al is dit door de Verenigde Staten ontkend", waar aan wordt toegevoegd: „De Sowjet- r'egering meent, dat de Amerikaan- Geheim proces tegen Hongaarse studenten DEN HAAG. De internationale juristencommissie heeft vrijdag be kendgemaakt, dat op 22 mei een Hongaarse rechtbank in een ge heim proces zes studenten ter dood heeft veroordeeld, die beschuldigd werden van het verspreiden van het revolutionaire blad „Elunk" ten tijde van de Hongaarse opstand. Eén van de andere twaalf ver dachten kreeg levenslange gevan genisstraf, elf werden tot tijdelijke gevangenisstraffen veroordeeld en één werd vrijgesproken. De advocaten van de verdachten moesten onder ede verklaren geen inlichtingen over de vonnissen te verstrekken, aldus de internatio nale juristencommissie. Wereldfederatie biedt dr. Drees adres aan s-GRAVENHAGE, 28-6. Een de- legatie van het hoofdbestuur van de Wereldfederalistenbeweging Ne derland is vanmorgen in audiëntie ontvangen door de minister-presi dent, dr. W. Drees, om hem een adres aan te bieden, waarin de we reldfederalisten warme instemming ffetuigen met het beroep dat zeven Nederlandse geleerden op het ge bied van de kernfysica op de mi nister van Defensie hebben gedaan om alles in het werk te stellen teneinde de dreigende ontwikke ling van de wedloop in atoombe wapening te keren. Met nadruk wordt in het adres uitgesproken dat de grote veront rusting van de geleerden door de W.F.B. ten volle wordt gedeeld en- weerklank vindt bij haar leden. Met grote belangstelling ook, al dus het adres, nam de W.F.B. ken nis van de in het adres van de ge leerden in de vorm van vragen ge opperde mogelijkheden om te ko men tot een trapsgewijze, contro leerbare ontwapening. se autoriteiten deze maal niet zul-, len ontkennen, dat de Russische grens vrijdag daadwerkelijk door een Amerikaans militair vliegtuig, werd geschonden". Luchtmachtsurprise voor jarige prins SOESTDIJK, 28-6. De konink-, lijke luchtmacht heeft Z.K.H. prins Bernhard ter gelegenheid van diens verjaardag, hedenmiddag een ver rassing bereid door met veertig vliegtuigen een défilé boven het paleis Soestdijk te houden. Te om streeks 15.45 uur passeerden twaalf F-84-f Thunderstreaks, vier rf-84-f Thunderflashes, twaalf f-86-k Sa- bres en twaalf Tawkei' Hunters in' westelijke richting vliegend het pa— leis. De formatie stond onder lei ding van majoor vlieger F. W. L. Herckenrath. b Paus Pius XII heeft de dertien jarige Haakon Josephson uit Stock holm, die goed thuis is in de ge schiedenis der pausen, in speciale audiëntie ontvangen. De jongen won vijfduizend kronen in een Zweeds televisie-vraagspel. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De 6-jarige G. M. Gerritsen is bij het spelen in het water van de Admiralengracht te Amsterdam terecht gekomen. De jongen werd levenloos uit het wa ter opgehaald. CULEMBORG. Al het personeel van de Nederlandse sigarenfabriek Dejaco te Culemborg is ontslag aangezegd. Het betreft hier ruim honderd personen. Reden van het ontslag is de moeilijke tabaksposi tie waarin het bedrijf is komen te verkeren. Het bedrijf heeft de laat ste weken niet de benodigde Su- matratabakken kunnen aankopen om de produktie de komende tijd gaande te houden. Ontslagvergun ning is voor het gehele personeel aangevraagd. GELEEN. Op de Rijksweg in het centrum te Geleen is de 34-jarige ongehuwde motorrijder H. J. H. Peeters, wonende te Lutterade, in volle vaart iri botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door mej. A. M. J. W. uit Beek. P. was vrijwel op slag dood. De botsing ontstond doordat de bestuurster van de auto geen voorrang ver leende. NIJMEGEN. Dr. W. E. Noordman oud-directeur van de H.B.S. A te Nijmegen, werd toen hij per fiets de St. Annastraat te Nijmegen wil de oversteken, door een bestelauto uit Venlo gegrepen. Hij werd over gebracht naar het St. Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen, waar hij aan de gevolgen van de aanrijding is overleden, SITTARD. De 49-jarige onge huwde Jansen uit Sittard, die door een auto werd aangereden, toen hij te voet de Rijksweg zuid wilde oversteken, is te Sittard in het zie kenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. •s-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin is voornemens op 1 juli a.s. des avonds in de Stadsschouwburg te Amsterdam de uitvoering van het ballet van het Nationale Thea ter van Belgrado, bij te wonen. De ze uitvoering is een onderdeel van het Holland Festival. Landbouwersgezin (man, vrouw en 9 kinderen) uit boerderij gezet VENLO. De landbouwer H. P., die reeds jaren de boerderij „Shof" bij Kessel bewoonde, is met zijn vrouw en negen zoons en de gehele boerderij-inventaris op straat ge zet, omdat de landbouwer weiger achtig was gebleven om de boerde rij, welke jaren geleden reeds door verkoop in andere handen overging te verlaten. Ongeveer acht jaar geleden kocht de landbouwer J. B., die eveneens in Kessel een boerderij bewoont, de boerderij „Vicariushof". De bewo ner van deze boerderij mocht er na de verkoop nog zes jaren blijven wonen, om naar een andere boer derij uit te zien. Twee jaar geleden was deze tijd reeds verstreken. Na een procedure kreeg landbouwer P. opnieuw een termijn van twee jaar om naar een geschikt boerenbedrijf te zoeken. Hem werden intussen enige bedrijven aangeboden, die evenwel niet naar de zin waren van de landbouwer, die rustig in zijn boerderij bleef. Deze laatste twee jaren waren met Pasen van dit jaar verstreken doch ook nu bleeJLboer P. weiger achtig om de boerderij te ontrui men, niettegenstaande de koper, De „Waterman" met emigranten vertrokken ROTTERDAM, 28-6. Het emi grantenschip „Waterman", eigen dom van de Nederlandse regering en in beheer bij de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, is vandaag uit Rotterdam naar Australië ver trokken. Het schip, dat onder com mando staat van kapitein B. Blok uit Den Haag, is geheel volgeboekt. Ondér de passagiers zijn 285 kin deren beneden twaalf jaar. Het grootste emigrerende gezin is dat van de heer E. A. Jansen uit Rot terdam. Het bestaat uit elf perso nen. Onder de emigranten bevinden zich verder o.a. een Hongaars ge zin en een Lettisch echtpaar. De oudste emigrerende is de 81- jarige mevrouw G. E. Vivian-van Merkesteyn uit Zeist. Zij reist al leen. Inleggerstegoed R.P.S. twee miljard gulden AMSTERDAM. Ergens in Neder land heeft vrijdag iemand een be drag of bedragje aan geld op zijn spaarbankboekje van de Rijkspost spaarbank gestort, waarmede het inleggerstegoed voor het eerst in de 77 jaren van het bestaan dezer bank het ronde bedrag van twee miljard gulden heeft bereikt. Het is onmogelijk na te gaan wie dat is geweest, omdat overal in het land op postkantoren dagelijks be dragen worden gestort en opgeno men en men niet van minuut tot minuut het totale tegoed kan con troleren. Maar de door de R.P.S. ingestelde spaarindicator, geba seerd op steekproeven bij een aan tal postkantoren, wijst globaal het bedrag aan. Minder hectares akkerbouwgewassen dan in 1957 's-GRAVENHAGE, 27-6. Blijkens de voorlopige uitkomsten van de in mei door het Centraal Bureau voor de Statistiek gehouden land bouwtelling, beslaan de akker bouwgewassen dit jaar meer dan 25.000 hectares grond minder dan vorig jaar. In totaal zijn dit jaar 871.087 hectares grond met akker bouwgewassen beplant tegen vorig jaar 896.339. Naar diverse gewassen onder scheiden zijn deze cijfers, in hecta res gemeten: granen 515.460 (v.j. 526 810), peulvruchten 35.804 (v.j. (42.665), oliehoudende en vezelge wassen 31.612 (43.715), landbouw- zaden 10.498 (9.850), knol- en wor telgewassen 259.068 (250.279), groert- voedergewassen 15.633 (18.914), groenbemestingsgewassen 313 (361) en braakland 2.699 (3.754). b Naar gemeld wordt, worden op Cuba 29 Amerikaanse matrozen „vermist". Volgens een verslagge ver worden zij door de opstande lingen vastgehouden. De man schappen zijn afkomstig van de Amerikaanse marinebasis te Guan- tanamo, in de Cubaanse provincie Oriente, waar de opstandelingen leider Fidel Castro opereert. Zij keerden van een picnic niet terug. van wie een zoon binnenkort zal trouwen, er steeds op aandrong de boerderij te ontruimen. Met be hulp van de politie «s het bedrijf vrijdag ontruimd en is landbouwer P. met zijn hele hebben en houden op straat gezet. Het vee is een wei de ingedreven en de boer heeft met zijn gezin intrek genomen in een andere woning in Kessel. De uit zetting verliep overigens zonder dat zich incidenten voordeden. Onrust op Cyprus blijft nog voortduren NICOSIA, 30-6. De leider van de Turkse bevolkingsgroep in Nicosia heeft zondagavond bij goeverneur Foot geprotesteerd tegen diens be sluit om het uitgaansverbod in de Griekse sector van de stad op te heffen, maar in het Turkse stads deel te handhaven. Op deze wijze worden de Turken overgeleverd aan de „Griekse terrror^cen", al dus de Turkse leider. Op vele plaatsen op Cyprus de den zich zondag incidenten voor. Te Paphos overleed een Griekse Cyprioot in een ziekenhuis. Een andere ligt daar met ernstige ver wondingen. Zij zouden in de om geving door een troep Turken zijn aangevallen. In dezelfde streek werd een Turkse slager dood aan getroffen. In een dorp bij Fama Gusta werden vier Britse militai ren bij een bomontploffing gewond. In Nicosia verspreidde de Eoka zondagavond pamfletten, waarin een opschorting van de geweld daden wordt aangeboden, mits aartsbisschop Makaris- naar Cyprus mag terugkeren om over de toe komst van het eiland te onderhan delen. Brits protest over „landing" op Shetland-eilanden LONDEN, 28-6. Groot-Brittannië heeft krachtig bij de Russische re gering geprotesteerd inzake een in cident op de Shetland-eilanden, al dus 'het Britse ministerie van Bui- tenlndse Zaken. Zoals gemeld zijn dezer dagen 30 Russische zeelieden op een van de Shetland-eilanden aan wal gegaan zonder toestemming van de Britse regering. Zij wilden de Est Erich Teayn, die van een Russische vis sersboot gevlucht was, weer naar het schip terugbrengen. Niet-communistisclie leden uit raad van Finsterwolde FINSTERWOLDE, 28-6. Vijf niet- communistische raadsleden van Finsterwolde, leden van de P.v.d. A. en „Gemeentebelangen", hebben met ingang van vandaag voor hun raadslidmaatschap bedankt. Zij vinden dat de communistische meerderheid in deze raad (zes van de elf led<jp) door haar politiek op treden iedere vorm van vruchtbare samenwerking in het belang van gemeente en inwoners voortdurend onmogelijk maakt. Degenen, die voor het raadslid maatschap hebben bedankt achten het beleid van de communisten van dien aard, dat zij niet langer met hen de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in de gemeente willen dragen. Het is waarschijnlijk, dat de niet- communistische leden (vier) van de nieuw benoemde - gemeenteraad eenzelfde gedragslijn zullen volgen. Bromfietser en duo- passagier verongelukt OOSTERHOUT, 29-6. Een brom- fietser en zijn jeugdige passagier zijn zondag dodelijk verongelukt toen zij in botsing kwamen met een bestelauto op de weg Dongen- Kaatsheuvel. De bromfietser Bijnen reed op het fietspad vanuit, de richting Dongen en stak zonder op het door gaande verkeer te letten de auto weg naar links over. Hij werd door de achterop rijdende bestelauto, bestuurd door de héér van Kastel uit Made, gegrepen. Evenals het jongetje, dat hij op de duo-zitplaats naar huis vervoerde, werd hij op •lag gedood. Y Waar woorden schaars zijn f j hebben zij betekenis. J Burgemeester van Goes overleden GOES. Vrijdagnacht is vrij plot seling op de leeftijd van 59 jaar overleden mr. W. C. ten Kate, bur gemeester van de gemeente Goes. Burgemeester ten Kate doorliep het Gereformeerd gymnasium te Kampen en studeerde rechten in Leiden en Utrecht. Na de voltooi ing van deze studie studeerde hij nog enige tijd oudheidkunde. Ge durende twee Jaar was hij volon tair op de gemeentesecretarie van Oldebroek. In 1926 volgde zijn be noeming tot burgemeester van de gemeente Ambt en Stad Vollen- hove. In deze gemeente heeft hij sterk geijverd voor de oplossing dei- problemen, die samenhingen met de economische structuurverande ringen als gevolg van de droog legging van de Zuiderzee. In mei 1940 werd hij benoemd tot burgemeester van de gemeente Goes. Op 25 juni 1941 werd hij dooi de bezetter ontslagen. Hij was een der eer^je 'Zeeuwse burgemeesters die in ongenade vielen bij de Duit sers. In de bezettingsjaren gaf hij lei ding aan verschillende opgravingen in dienst van het Rijksmuseum voor archeologie. Op 9 april 1946 trad hij weer op als burgemeester van Goes. Onder zijn leiding zijn in deze gemeente nieuwe woonwij ken, verschillende scholen en ker ken verrezen. Vrije veren-comité hervat werkzaamheden SLUISKIL. Na een rustperiode van een tweetal weken heeft het vrije veren-comité zijn'werkzaam heden hervat. In hotel Meert te Sluiskil kwamen de negen comité leden bijeen. Er werd onder meer bepaald, dat in verband met de na derende interpellatie-Verkerk met spoed getracht zal worden schrifte lijk contact op te nemen met het Zeeuws Vlaamse bedrijfs-, sociaal- en cultureel leven, teneinde de vele instellingen als Kamer van Koop handel, vak- en standsorganisaties, sportbonden en tal van andere ver enigingen op uniforme wijze te verzoeken adhaesie inzake de vrije veren-kwestie te betuigen. Voorts zal gestreefd worden naar een on derhoud met de fractievoorzitters in de Tweede Kamer. Dodelijke ongelukken op de weg ALKMAAR. Zondagmiddag is op de Egmonderstraatweg te Eg- mond aan de Hoef de 70-jarige W. Fijnheer uit Nieuwe Niedorp aan gereden door een auto. De heer F. stad - zonder op het verkeer te letten - met zijn bromfiets de ver keersweg over. Hij werd met een beenbreuk en een schedelbasisfrac- tuur naar het Centrale ziekenhuis in Alkmaar overgebracht, waar hij enkele uren later overleed. TILBURG. Zaterdagavond om streeks half twaalf is de 22-jarige motorrijder J. G. Hartman uit Din- teloord op de Bredaseweg te Til burg, zonder enige aanwijsbare reden plotseling scherp naar rechts uitgeweken en via de berm tegen een boom gereden. H., die in gezel schap van nog een tweetal motor rijders van de T.T.-races te Assen terugkeerde, werd op slag gedood. ACHTHUIZEN. Zaterdag is de 19-jarige motorrijder P. M. de Jonge uit Achthuizen (Goeree-Overflalc- kee) op een dijk even buiten het dorp met zijn motor van de weg afgeraakt en met het hoofd legen een boom geslagen. Hij bekwam een schedelbasisfractuur en is in het ziekenhuis te Dirksland kort daarop overleden. De motor werd slechts licht beschadigd. GELEEN. In de Burgemeester Lemmensstraat te Geleen is zon dagavond om zeven uur de 30-ja rige ongehuwde bromfietser C. D. uit Urmond in botsing gekomen met een autobus. Hij viel op het wegdek en werd zwaar gewond. Hij werd naar het ziekenhuis in Sittard overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. b Premier MacMillan, die zondag middag te Parijs aankwam voor een bezoek van één dag, en zijn Franse ambtgenoot De Gaullo, zet ten vanochtend (maandag) het ge sprek voort over de vele onder werpen, waarover zij zondagavond al een inleidende gedachtenwisse- ling hadden. Het gesprek werd hoofdzakelijk in het Frans gevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1