DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rebellen willen verenigd opperbevel in het leven roepen VRIJDAG 27 JUNI 1958 No. 18S82 114e Jaargang ZIERIKZEESCHEmNIËUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 4,15, per w«oi 32 ceni. Loste nummers 10 cl. - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs tS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 GESPANNEN TOESTAND IN BEIROET Slechts Wester's ingrijpen in opdracht der V.N BEIROET, 27-6. Tot laat in de avond is er donderdag in de om geving van het versterkte presi dentiële paleis In Beiroet met zware mortieren en machinegewe ren geschoten. Men acht het niet uitgesloten, dat de opstandelingen een nieuwe poging zullen doen om het gebouw in handen te krygen. De toestand in de stad is zeer gespannen. Nerveuze schildwach ten vuren op ledereen die zU zien. De Libanese opstandelingenleider Sueb Salem heeft donderdag te Beiroet aangekondigd dat de rebel len van plan zijn een verenigd op perbevel ln hel leven te roepen, maar hij wilde niet preciseren wanneer en onder wie. Hij ver klaarde dat de strijdkrachten van de oppositie het ontslag van presi dent Sjamoen direct na de presi dentsverkiezingen van de komende maand niet als compromis-oplos sing zullen aanvaarden, maar een onmiddellijk aftreden van hem eisen. De uitslag van verkiezingen onder Sjamoen zullen voor de re bellen geen waarde hebben, aldus Salem. Verklaring van Sjamoen President Camille Sjamoen van Libanon heeft in een donderdag ochtend te Beiroet opgenomen "vraaggesprek met een vertegen woordiger van het Amerikaanse omroepstation „Columbia Broad casting System", dat donderdag avond te New York werd uitgezon den, verklaard dat Engeland en de Verenigde Staten slechts in de gang van zaken in Libanon zouden kun nen ingrijpen, wanneer dit in op dracht der Verenigde Naties zou geschieden en hun troepen deel zouden uitmaken van een expedi- tieleger der volkerenorganisatie. „Ik ben van mening dat de Ver enigde Staten, onder auspiciën der Verenigde Naties, in elke plaats ter wereld mogen ingrijpen waar zij vitale belangen hebben", aldus Sjamoen. De Libanese president verklaar de voorts een beroep op de alge mene vergadering der Verenigde Naties te zullen doen, indien de Sowjet-Unie een nieuw verzoek van Libanon aan de veiligheids raad, om het bescherming te ver lenen, met haar veto zou treffen. Hij zei verder dat zich geen Rus sische troepen zouden mogen be vinden onder een expeditiemacht, die de Verenigde Naties eventueel naar Libanon zouden zenden, en hij herhaalde zijn beschuldiging, dat de Verenigde Egyptisch-Syri- sche Republiek, „die Libanon wenst te overheersen", verantwoordelijk is voor de huidige crisis in zijn land. „De Verenigde Arabische Republiek zendt nog steeds mannen en wapens over de Li banese grens. Een troepen macht der Verenigde Naties zou mogelijk een half jaar no dig hebben om hieraan een einde te maken. Ik geloof niet, dat de zich thans in Libanon bevindende waarnemersgroep der internationale organisatie deze grensschendingen kan doen eindigen", aldus de Liba nese president Camilla Sjamoen MONTGOMERY NEEMT AFSCHEID Afschrikwekkende invloed van het atoomwapen voorkwam aanval Thans gaat het om gecontroleerde ontwapening •s-GRAVENHAGE, 26-6. De waar nemende opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Euro pa, veldmaarschalk Montgomery, heeft vandaag een afscheidsbezoek gebracht aan Nederland. Hij is ont vangen door de minister voor De fensie, ir. C. Staf, en de chefs van staven van-de Nederlandse strijd krachten. De veldmaarschalk, die op 1 juli zijn functie neerlegt, is vanmiddag door H.M. Koningin Juliana op paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Vanavond bood de regering te zijner eer een diner aan in de „Beu kenhof" te Oegstgeest. Veldmaarschalk Montgomery verklaarde vanmorgen op een pers conferentie te 's-Gravenhage, dat nu het westen een afschrikmiddel heeft opgebouw tegen agressie, thans op de politieke leiders de taak rust een uitweg te vinden uit de moeilijkheden tussen oost en west. In de afgelopen tien jaar, tussen 1948 en vandaag, zo zei hij, heeft het westen een strijd geleverd die ten doel had een oorlog te voorko men. Ik geioof dat wij die strijd hebben gewonnen, aldus veldmaar schalk Montgomery, omdat wij in Veldmaarschalk Bernard Montgomery, die een afscheidsbezoek aan Nederland bracht, werd donderdagmorgen door de minister van Oorlog ir. C. Staf ontvangen in diens kabinet. - Foto boven: de ontmoeting Monty" en staf. - Foto onder: na de inspectie van de erewacht op het Plein in Den Haag, zette de grijze veldmaarschalk zijn wandeling voort langs het hartelijk applaudisserende publiek. het westen een sterkte hebben op gebouwd met een grote nucleaire capaciteit. Wij hebben thans een toestand bereikt, aldus Montgomery verder, waarin iedereen, die tot agressie te gen het westen zou overgaan, ver nietigd zal worden. Dit is de hui dige stand van zaken en mijn me ning is derhalve, dat de afschrik wekkende invloed van het atoom wapen voldoende is geweest om Rusland duidelijk te maken, dat wij in geval van agressie, de aan valler kunnen vernietigen. Afschrikking moet nog blijven Veldmaarschalk Montgomery is van mening, dat het westen thans zal moeten nadenken over een mo gelijke vorm van ontwapening, wel ke gecombineerd zou moeten zijn met een behoorlijk systeem voor controle en inspectie. Totdat men zover is moet de afschrikking tegen de oorlog gehandhaafd blijven, al dus Montgomery. Deze afschrikking bestaat vol gens maarschalk Montgomery uit: het atoomwapen, de fysieke aan wezigheid van conventionele strijd krachten in west-Europa, en in de derde plaats uit de gezamenlijke vastberadenheid van de Westeuro- pese landen dat zij, in geval van agressie, voor hun vrijheid zullen strijden. Onze politieke leiders zullen mijns inziens moeten trachten te komen tot een gezamenlijke poli tiek om de N.A.V.O. met de wereld daarbuiten te verbinden, zei Mont gomery. Zeldzame meeuw VLIELAND, 26-6. Op het eiland Vlieland hebben orni thologen dezer dagen een zg. Rossmeeuw gesignaleerd. Men neemt aan dat dit de eerste maal is dat deze vogel in Nederland wordt waarge nomen. In Europa is de Rossmeeuw tot dusver nog slechts enkele malen gezien. Deze meeuwensoort is ge noemd naar de poolreiziger Ross. De vogel is ongeveer zo groot als een duif en heeft een zwarte ring om de hals. Hij komt voor in het noor den van oost-Siberië. Het op Vlieland gesignaleerde ex emplaar Is helemaal niet schuw. V.N.-rapport over terechtstellingen NEW YORK, 26-6. De speciale commissie der V.N. voor Hongarije heeft donderdag eenparig besloten een officiel rapport op te stellen over het proces tegen en de terecht stelling van Imre Nagy en andere leiders van de Hongaarse opstand in 1956. Het rapport zou een aanvulling zijn van het 100.000 woorden tel lende document van de commissie, waarin de Russische interventie ter onderdrukking van de opstand ver oordeeld wordt. De waarnemende voorzitter van de commissie, dr. Walker, heeft medegedeeld, dat het nieuwe rap port „in betrekkelijk korte tijd" ge reed zal zijn. Een recente foto van Z.K.H. Prins Bernhard, die op zondag 29 juni a.s. jarig is. (Foto N. Drakulic).. Conolusie van minister Staf: Omgeslagen aauvalsboot in Oude Rijn was overvol s-GRAVENHAGE, 26-6. üit het onderzoek, ingesteld naar het on geval met een aanvalsboot in de Oude Ryn, waarbij vier militairen verdronken, heeft minister Staf de conclusie getrokken dat de betrok ken aanvalsboot niet overbelast is geweest. Het gewicht der 21 inzittenden kan nimmer de toelaatbare last van 1800 kg. bij 20 cm. vrij boord of van 2400 kg. bij 10 cm. vrijboord heb ben doen overschrijden. Dit deelt de minister mede in antwoord op schriftelijke vragen, hem over dit ongeval gesteld door het Tweede Kamerlid, de heer Ritmeester. I H'et omslaan van de aanvalsboot moet worden geweten, aldus mi nister Staf, aan de omstandigheid, dat 21 man in de boot hadden plaats genomen, waardoor ruimtegebrek ontstond. Als gevolg hiervan hadden som migen op de boorden plaatsgeno- MENADO GEVALLEN DJAKARTA, 26-6. - Radio-Dja karta heeft gemeld dat volgens een mededeling van de woordvoerder van het Indonesische leger in Dja karta, overste Pirngardie, rege ringstroepen Menado, de hoofdstad van het „werkkabinet" van de te genregering, hebben bezet. De mededeling, die donderdag door radio-Djakarta in de nieuws uitzending van tien uur 's avonds werd omgeroepen, luidde als volgt: „Luitenant-kol. Pirngardie heeft medegedeeld, dat vandaag om elf uur plaatselijke tijd Ka ju Rangi, ten noorden van Menado, is bezet. Om vijftien uur bezetten de ge combineerde Indonesische strijd krachten de stad Menado". Vliegongeluk in de V.S. 15 inzittenden vonden dc dood CHICOPEE, V S., 27-6. Een van de vier tankvliegtuigen van het ty pe KC-133, dat vanochtend van de militaire basis Westover in de Ver enigde Staten was vertrokken om te pogen het snelheidsrecord voor straalvliegtuigen op het traject New York-Londen en terug te ver beteren, is kort na de start neer gestort. Alle vijftien inzittenden zeven bemanningsleden, zes verslaggevers en twee leden van de nationale luchtvaartvereniging - zijn omge komen. men en waren anderen blijven staan, hetgeen de stabiliteit van de boot ongunstig heeft beïnvloed. Een en ander is in aanzienlijke mate verergerd, doordat enkele op varenden - niettegenstaande een desbetreffende waarschuwing - de boot in een schommelende bewe ging brachten en bleven brengen, zodat deze uiteindelijk water schepte, waardoor de inzittenden te water geraakten. Rijk koopt 13 beeldhouwwerken ARNHEM, 26-6. De rijkscommis sie voor de aankoop van kunstwer ken heeft dertien beeldhouwwer ken aangekocht van Nederlandse beeldhouwers, die op de internatio nale tentoonstelling van beeld houwwerken in park Sonsbeek ex poseren. Deze aankoop maakt on geveer een vijfde deel uit van het daar aanwezige werk van Neder landers. Het New Yorlcse blad „Daily News" vraagt zich in een artikel af, of de Amerikaanse pogingen tot het lanceren van satellieten niet worden gesaboteerd. Van de zes pogingen zijn er nu vijf mislukt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Sterker dan het lot is de moed die 't standvastig draagt. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Opening Clir. landbouw- huislioudechool Wy vernemen dat de officiële opening van de Chr. landbouw- huishoudschool te Bruinlsse zal plaats hebben op vrydag 11 juli a.s. By gelegenheid hiervan wordt een bijeenkomst gehouden in het ned. hervormd verenigingsgebouw. Zuid-Slavië wil krediet van het Westen BELGRADO, 26-6. De Joegosla vische regering heeft donderdag laten doorschemeren, dat z(j zal trachten van het Westen kredieten te verkrijgen, ter vervanging van de 285 miljoen dollar aan langlo pende hulp, welke de Sowjet-Unle de vorige maand opschortte. Vice-presdent Todorovic, die de voornaamste maker van economi sche plannen in Joego-Slavië is, deelde in het parlement mede, dat de regering „aan de andere zijde" om kredieten zou vragen, voor de bouw van fabrieken, die oorspron kelijk met behulp van Sowjetrus- sische kredieten tot stand gekomen zouden zijn. Hoewel hij niet speciaal het Wes ten noemde, verklaarden buiten landse waarnemers toch, dat het duidelijk was, dat de regering het oog heeft op de Verenigde Staten en andere westelijke landen. Grote zonne-oven MONT LOUIS, 26-6. Prof. Louis Trombe, directeur van het btf Mont Louis (Pyrenee- en) gevestigde laboratorium voor zonenergie, heeft tij dens een aldaar gehouden Internationale conferentie van geleerden, verklaard dat Frankrijk binnenkort 's we relds grootste zonne-oven zal bouwen. Hij verklaarde dat binnen twee maanden zal worden begonnen met de bouw van een nieuw toestel dat 1.000 kilowatt energie zal leveren met behulp van een spiegel van 54 meter in dia meter. De oven, die te Odeille ivordt gebouwd, zal de mogelijkheid bieden tot verdere metallurgische en chemische experimenten die momenteel slechts in het zonenergielab oratorium te Mont Louis worden uitge voerd. - De conferentie, die handelt over de mogelijkheid om zonenergie aan te wenden voor koeling, luchtverver sing en het opwekken van elektriciteit, wordt bijge woond door geleerden uit Frankrijk, west-Duitsland, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Japan, Enge land en Joegoslavië. Eerste uitkering der melkprijsgarantie 1957/58 Totaal wordt f 12# miljoen aam melkveehouders uitgekeerd 's-GRAVENHAGE, 26-6. - Naar het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mede deelt, zal zeer binnenkort een be drag van ruim 120 miljoen gulden aan de melkveehouders worden uitgekeerd, overeenkomende met 4 cent per kg melk over de van 10 november 1957 tot 22 juni 1958 ge leverde hoeveelheid. Het produktschap voor Zuivel zal de uitbetaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken na 10 juli a.s. over de gelden van de uitkering ter doorbetaling aan de veehouders kunnen beschikken. Het was tot dusver gebruikelijk de gelden, die aan de melkveehou ders toekomen op grond van de ge- - garandeerde melkprijs, uit te keren na afloop van het melkprijsjaar. Een dergelijke nabetaling zou voor de garantieperiode 1957/58 ten ge volge van de gedaalde opbrengst der zuivelprodukten een zo aan zienlijk bedrag uitmaken, dat de regering gemeend heeft aan de wensen van het agrarische be drijfsleven tegemoet te moeten ko men door de uitbetaling te spreiden en reeds in het lopende melkprijs jaar een begin te maken met de uitkering der gelden. Tot deze methode geeft tevens aanleiding de overweging, dat de gedaalde opbrengst van de melk de veehouders financiële moeilijk heden in de bedrijfsvoering be zorgt, die door tijdige uitbetaling van een deel der garantiegelden kunnen worden verminderd. De positie van 's Rijks kas geeft geen aanleiding een eerdere beta ling uit te stellen, zo wordt nog medegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1