Het dier en zijn samenleving Hef wonder m de synthetische vezels goot verder Minister gereed met zijn nota over het structuurbeleid in de landbouw VICTORIA Kruidenkracht! mode DE TOEKOMSTIGE KOERS VAN DE LANDBOUW Alles gericht op verhoging arbeidsproduktivlteit 's-GRAVENHAGE, 24-6. „De ver hoging van de produktiviteit van onze landbouw zal langs bepaalde wegen kunnen leiden tot een ver groting van onze concurrentie kracht. Dit kan er voorts toe bij dragen de financiële lasten van het inkomensbeleid in voor de land bouw ongunstige tijden te verklei nen. Op deze wijze kan een stijging van de arbeidsproduktiviteit in de landbouw worden verkregen, ter wijl een verdere uitbreiding van takken van produktie die aanlei ding geven tot exportmoeilijkhe den, kan worden afgeremd. Daar enboven draagt een versterking van de structuur van de Nederlandse landbouw ertoe bij, dat het inko mensbeleid in het algemeen in min dere mate beschermend van aard kan zijn en uit dien hoofde een minder behoudende invloed zal uit oefenen". Deze samenvatting kan worden beschouwd als de doelstelling van het structuurbeleid in de land bouw, zoals dat omschreven is in de thans verschenen „nota over het structuurbeleid in de landbouw" van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Dr. A. Vondeling heeft deze nota aan de Staten-Generaal gezonden. De bedoeling is, dat deze nota als grondslag zal dienen voor een al gemene parlementaire gedachten- wisseling. Waar het rapport van de com missie-Hofstee, die zich reeds ge ruime tijd met het vraagstuk van de structuur in de landbouw bezig houdt, en het rapport van de cen trale cultuurtechnische commissie, die een meerjarenplan voor ruil verkaveling voorbereidt, nog niet verschenen zijn, heeft de minister zich beperkt tot het aangeven van enkele algemene lijnen van het structuurbeleid dat de regering in de landbouw denkt te voeren. Het prijsbeleid is in de nota nauwe lijks behandeld, daar dit nog on derwerp van nader beraad uit maakt. Uitgangspunten en richtlenen Aan het inkomensbeleid zal een belangrijke plaats in de landbouw politiek worden toegekend. De tijd lijkt evenwel aangebroken om bij de keuze der E.G.N. kostprijsbedrij- ven rekening te houden met de voortgeschreden mechanisatie en rationalisatie. Naast een onderzoek naar de be drijfsgebouwen teneinde een beter inzicht te verkrijgen in de bedrijfs economische waarde van het ge bouwenkapitaal, zal een meer ver antwoorde taxatie van de gronden naar hun produktievermogen wor den bevorderd. De regering zal met kracht blij ven streven naar verruiming van het internationale handelsverkeer. De aanpassing van de produktie aan de markt zal, indien enigszins mogelijk door beïnvloeding via het prijsbeleid moeten geschieden. Ter ondersteuning van deze aanpassing en teneinde van de afzetmogelijk heden een zo goed mogelijk gebruik te maken, zal aan de ontwikkeling vdn het marktonderzoek een hoge prioriteit worden toegekend. Onderzoek, onderwijs en voorlichting Het onderzoek, het onderwijs, en de voorlichting zullen in het al gemeen hun belangrijke plaats moe ten behouden. Enige accentver schuivingen lijken evenwel noodza kelijk. Zo zal met name aan het onderwijs, aan de verdere ontwik keling van de economische zijde' van het technisch onderzoek en aan het bedrijfseconomisch onderzoek veel aandacht besteed moeten wor den. Voor de bedrijfstechnische en -economische voorlichting zal het georganiseerde» bedrijfsleven een grotere bijdrage kunnen en dienen te leveren. De agrarisch-sociale voorlichting zal verder ontwikkeld moeten worden, teneinde de agra rische bevolking meer inzicht te geven in de problemen, die de ver anderde omstandigheden met zich meebrengen. Deze voorlichting biedt de moge lijkheid om in te gaan op de vraag stukken van verantwoorde beroeps keuze, vererving van bedrijven, emigratie, bedrijfsvergroting e.d., die voor de structuur van de land bouw van belang zijn. MENING VAN BELGRADO: „Krachten van 1948 thans weer aan het werk op politieke toneel BELGHADO, 24-6. „Dezelfde krachten die in 1948 de politiek van de Kominform hebben bepaald zijn thans opnieuw op het interna tionale politieke toneel aan het werk", zo heeft Velko Vlahovic, een vooraanstaand leider van het zuid-Slavisch socialistisch verbond en lid van het presidium van het centrale comité der zuid-Slavische communistische partij, op de acht ste plenaire zitting van het federa le verbondscomité te Belgrado ver klaard. Zijn parallel tussen 1948 en he den doortrekkend, beschuldigde Vlahovic Rusland ervan om even als in 1948 door opschorting van kredieten aan zuid-Slavië de uit voering van het eerste vijfjaren plan te willen tegenwerken. „Evenals toen staakte men snel het ideologisch dispuut. In 1948 za gen wij processen als die tegen Laszlo Rajk. En me zuid-Slavië op de beklaagdenbank schijnen we nu dezelfde weg op te gaan. De terechtstelling van Nagy en de be- OP SPEURTOCHT IN DE NATUUR Sociale gemeenschappen, 'n waarborg voor 't voortbestaan Evenals bij de mensen gezin, fa milie en gemeenschapsleven de elementen vormen van de samen leving, zo is dit ook het geval bij dierenmaatschappijen. Het zijn geen toevallige massa-opeenhopin gen, doch gemeenschappen waar orde en tucht heerst en waar men zich aan bepaalde normen heeft te houden, wil men niet uitgestoten worden. Deze normen zijn er niet voor niets, doch zijn de peilers waarop het welzijn van de gehele gemeenschap rust. Vermoedelijk zijn dierengemeen- schappen wel ontstaan uit toeval lige massa-opeenhopingen, veroor zaakt doordat een soort zich onder bijzonder gunstige omstandigheden sterk ontwikkelde en zich op be paalde plaatsen bevond waar voed sel in overvloed voorhanden was. Een zeker psychisch contact be staat ook tussen zeer verschillende diersoorten. De grote zoogdieren der steppen worden gewaarschuwd door kreten van de hun begeleiden de vogels. Zelfs diersoorten, welker bestaanskringen elkaar nauwelijks raken, begrijpen elkaar vaak op velerlei wijzen en blijken in hun levensuitingen op elkaar te zijn in gesteld. Zo alarmeert bijvoorbeeld de angstkreet van de merel of de Vlaamse gaai niet alleen alle vo gels, maar ook de zoogdieren van het bos. Van kuddeleven Enige vogelsoorten verenigen een groot aantal nesten tot één enkel bouwwerk. Onder een gemeen schappelijk dak bouwen bijvoor beeld vele paren van de (Afrikaan se) wevervogels hun kunstig ge vlochten nesten. Een bepaalde sociale rangorde heerst er ook in het kuddeverband van vele zoogdieren. Herten staan onder leiding van een gids, dat wil zeggen van een oud ervaren vrou welijk hert. Deze gids verlaat het kreupelhout van het bos, voordat de troep, die uit andere vrouwelij ke dieren en hun kalveren bestaat, op een weide of een veld gaat. Ze wordt steeds door de hele kudde gevolgd. De gids alleen beslist of het tijd is zich weer in de bescher ming van het bos terug te trekken. Het hert zelf drijft wel is waar in de bronsttijd „zijn troep" steeds weer bijeen, maar dan heeft het daarbij niet de eigenlijke leiding. De kudden van andere zoogdie ren van alle luchtstreken zijn op een dergelijke wijze opgebouwd. Vooral in de wijde, eindeloze step pen betekent zo'n sociale aaneen sluiting voor de afzonderlijke die ren en daarmee voor de gehele soort, een verhoogde bescherming en vaak de enige wijze, waarop ze kunnen leven en zich tegen hun vijanden kunnen verdedigen. tot dierenstaat Sociale wezens zijn ook de apen. Vele apen, bijvoorbeeld de bavia nen, leven in een waar stamver band. De chimpansee en de gorilla trekken in gezinsverband en in kleine kudden door de ontoegan kelijke oerbossen van centraal Afrika. Het gebied van zo'n stam is zeer beperkt. Bij de gorilla wordt de middellijn op niet meer dan hoog stens vijftien kilometer geschat. Daardoor keert zo'n gezelschap re gelmatig op bepaalde plaatsen te rug, als daar de vegetatie weer is opgegroeid. In de insectenwereld treffen we wel zeer bijzondere staaltjes van sociale gemeenschappen aan. We behoeven hierbij maar te denken aan de mieren, termieten en bijen volken, waar het gemeenschapsle ven wel tot een zeer hoge staat is ontwikkeld en men eigenlijk niet meer spreekt van een dierenge- meenschap, doch van een dieren staat, waarbij die van de termieten wel de hoogste ontwikkeling heeft. Enkeling kan niet alleen De hoge ontwikkeling van der gelijke maatschappijen hangt weer ten nauwste samen met de presta tiecapaciteit van de enkeling. Een dier uit een gemeenschap, een kudde bijvoorbeeld, zal zich nog wel als enkeling kunnen red den, wanneer de kudde te gronde ging. Een insect uit een dierenstaat zou niet zonder zijn soortgenoten kunnen leven en hier is dus het voortbestaan van de enkeling af hankelijk van het voortbestaan van de staat. Dit is vermoedelijk de re den dat dergelijke dierenstaten ho ger ontwikkeld zijn dan een die- rengemeenschap als een kudde. Zo zien we, dat de gemeenschap of de staat een organisatie is tot bescherming van het individu en tot instandhouding van de soort, al thans bij soorten waar de enkeling niet in staat zou zijn zich op den duur in de natuur te handhaven. schuldigingen aan het adres van zuid-Slavië tonen het aan. 'Als strijders voor het socialisme zijn wij eraan gewend om steeds te zeggen wat we denken en niet te zwijgen of zoals in de kerk in koor „Amen" te zeggen. Men nam een resolutie aan, waarin staat dat „de huidige cam pagne tegen zuid-Slavië er op is gericht om de zuid-Slavische be volking in een ondergeschikte po sitie te brengen en om haar haar vredesstreven en politiek van ac tieve co-existentie te laten afzwe- Ingezonden mededeling drink geregeld WATER echt bronwater heerlijk van smaak waarmee ander water niet is te vergelijken denk aan uw gezondheid Ex-SS.-bewaker beschul digt arts BAYREUTH, 25-6. De getuige Jellinek in een strafproces te Bay- reuth tegen een vroegere S.S.-be- waker van het kamp te Buchen- wald heeft dinsdag een arts, die thans een praktijk heeft te Muen- chen, ervan beschuldigd in een week tijds meer gevangenen te hebben gedood dan de S.S.-bewa- ker in zijn hele leven. Deze S.S.-er,- Sommer, wordt beschuldigd van moord of medeplichtigheid aan moord op 53 gevangenen. Jellinek zei tot de rechtbank, dat Sommer de „verpersoonlijking van het kwaad" is, maar dat erge re figuren op vrije voeten zijn. Hij noemde daarop de naam van dr. Eisele te Muenchen. De getuige is lijkendrager in het kamp van Buchenwald geweest. De actie 0111 het Anne Frank huis AMSTERDAM, 25-6. De persoon lijke oproep van de burgemeester van Amsterdam, om op zijn post girorekening no. 12 een bijdrage te storten tot het behoud* van het Anne Frank huis, heeft veel weer klank gevonden, zo wordt verno men. Uit alle delen van het land zijn aan particulieren kleine bedra gen binnengekomen. Ook de daad werkelijke steun van het bedrijfs leven is zeer groot. Zo was er een Amsterdamse onderneming, die f 7500 overmaakte. Thans, vijf dagen nadat de eer ste giro's binnen kwamen, bedraagt het saldo f 29.848,44. De Anne Frank-stichting heeft echter voor eind juli f 350.000 nodig. Men hoopt dat velen alsnog financiële steun zujlen geven voor het behoud van het vermaarde „achterhuis" aan de Prinsengracht te Amsterdam. Bij vissen' verdronken VENLO, 25-6. Bij het vissen op de Maas is de 59-jarige J. K. uit Venlo achterover in zijn roeibootje gevallen. Hij is daarbij gedeeltelijk te water geraakt. Van de oever werd opgemerkt, dat zijn hoofd in het water lag. K. is terstond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Cambodja zal de Verenigde Staten, gemeenschappelijke vrien den van Cambodja en Zuid-Viel- nam, verzoeken hun invloed aan te wenden om de Zuid-Vietnamese troepen die over de Cambodjaanse grens zijn getrokken, naar hun land te doen terugkeren, aldus heeft premier Sim Var woensdag een correspondent van het AFP mee gedeeld. De criminaliteit in oost-Duitslanil BERLIJN, 25-6. In oost-Duits- land zijn in 1957 bijna 12.000 per sonen meer veroordeeld dan in het voorafgaande jaar, zo wordt in het orgaan van het oost-Duitse mini sterie van Justitie „Neue Justiz" verklaard. In 1957 waren 61.995 mensen gevonnist. Over de vonnis sen in politieke processen worden geen bijzonderheden verstrekt. Al leen wordt gezegd, dat „Westduit- se en westberlijnse agentcentrales" hun activiteit tegen oostduitsland hebben versterkt. Het blad stelt dat criminaliteit „een typisch kapitalistisch ver schijnsel is, dat aan het karakter van het socialisme vreemd is". Dat er aan de daling van het aantal veroordelingen, die in 1952 begon thans een einde is gekomen, wordt dan ook o.a. geweten aan de „meer of minder open grens tot het NA- VO-gebied". Westelijke expeditie uaar de Kaukasus LONDEN, 24-6. De eerste wes telijke expeditie sinds 20 jaar naar het Kaukasusgebergte in de Sow- jet-Unie vertrekt woensdagavond uit Londen. Zij staat onder leiding van sir John Hunt, de leider van de geslaagde Mount Everest-expe- ditie van 1953. VENLO. De gezamenlijke be manning van de attracties van de kermis die op het ogenblik te Ven lo staat opgesteld, 120 personen, heeft dinsdagnacht feest gevierd. Dit ter ere van het echtpaar Ophof- Geitenbeek, kermisexploitanten, dat de vijftigjarige echtvereniging herdacht, 's Morgens vroeg, voor de kermisdrukte begon, was er een feestontbijt geweest en daarna een receptie voor familieleden en vak genoten. Het feest werd voortgezet na sluiting van de kermis dinsdag avond. ZIERIKZEE Paard sloeg op hol Woensdagmorgen is op de Lange Blokweg alhier een paard op hol geslagen met het gevolg dat de landbouwer J. F. in de Korte No- belstraat van een door het woeste dier in wilde vaart voortgesleepte hooihark werd geworpen. Het slachtoffer moest met wonden aan het hoofd en gelaat naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis worden overgebracht. Het paard is naar men aanneemt geschrokken van een door de wind voortbewo gen stuk papier. OUWERKERK Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagde voor het onder wijzersexamen o.a. de heer J. D. N. Smits te Ouwerkerk. In het gebied van Luik zijn dins dag 26.000 mijnwerkers in staking gegaan voor onbepaalde tijd. Aan leiding hiertoe is een zitstaking van zeshonderd mijnwerkers van de mijn Kessales die sinds drie da gen weigeren boven de grond te ko men uit protest tegen het besluit van de E.G.K.S. om onrendabele mijnen te sluiten. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Dosko I-WIK I 3-3 Het zit DOSKO niet mee dit sei zoen. Steeds opnieuw moet zij haar opstelling wijzigen wegens mee spelen van reserves. DOSKO ver schijnt voor de zoveelste maal met 1 dame en 2 heren reservespelers. Reeds na 5 minuten weet de zeer actief spelende mevr. Boot-de Zwarte na een mooi schot 1-0'aan te tekenen voor DOSKO; een kwar tier later is het 1-1 door L. v. d. Wekken. De wedstrijd gaat gelijk op met wisselende kansen. Voor de rust mist WIK nog een strafworp. Een kwartier na de rust heeft L de Vos eindelijk succes met zijn bekende doorloopballen (2-1). Maar binnen 10 minuten weet WIK er 3-2 van te maken door doelpunten van mej. D. Feijtel en de heer 11. Berrevoets. Zelfs mist WIK weer een strafworp. Tien minuten voor het einde brengt H. Jonker de stand weer gelijk (3-3). Hfel eerste aan- valsvak van DOSKO vecht nu nog om een overwinning uit de strijd te slepen. Vooral mevr. Boot-de Zwarte en de heer Anth. Jonker steken met hoofd en schouders bo ven hun medespelers uit. Maar het einde komt met 3-3 gelijke stand, waarmede beide partijen tevreden mogen zijn. D.E.S.-Brouwershaven 1-11 Ofschoon liet een gi-ote nederlaag werd tegen het sterke Brouwers haven, mag toch geconstateerd worden dat het een prachtige par tij korfbal is geweest. Opgemerkt kan worden dat de gasten een klas se beter spel te zien gaven dan de thuisclub. Hoe kranig DES zich ook weerde, men was er ten enen male niet tegen opgewassen. Bo vendien had DES drie jonge spe lers, nl. Janny Fluijt, Chris Klink en Wim van Dienst. Deze echter speelden een partij korfbal welke verwachtingen voor de toekomst wekt. Van DES was het Bart de Ruiter die de eer wist te redden door een prachtig schot. Van Brou wershaven was het dhr. Bokelaar die drie doelpunten voor zijn re kening nam. Ingezonden mededeling Natuurvolken en dieren geven ons een wijze les: de bron van genezing en ge zondheid ligt bi] de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven!) HERBES AN Kruidenthee bevat 14 ver schillende Krulden met elk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. Sedert het begin van deze eeuw is de wereldbevolking met ze- 1 ventig procent toegenomen en telt op het ogenblik ongeveer 2.7 miljard mensen. In diezelfde tijd is de wereldproduktie van wol met bijna 60 procent vermeerderd en steeg van 730.000 ton in 1900 tot 1.2 miljoen ton in het afgelopen jaar. Hiermee is derhalve zon- der meer duidelijk, dat thans per inwoner minder wol gebruikt kan i worden, dan rond de eeuwwisseling. Niettemin is sedert 1900 het verbruik van wollige goederen enorm gestegen. De verklaring van deze, op het eerste gezicht onlogische rede- nering is, dat de chemie de 980 miljoen schapen te hulp is gekomen. Uit de reageerbuis van de chemicus kwamen vezels, bestemd om er stoffen van te vervaardigen, die in kwaliteit in niets onder be- hoefden te doen voor de door de natuur verschafte materialen. 1 Integendeel, door een uiterst rationeel gebruik was de mens in staat de kwaliteit en bruikbaarheid van de natuurlijke materialen te vergroten. Er ontstonden nieuwe mogelijkheden, niet alleen om aan de steeds grotere vraag naar textielgoederen te voldoen, maar ook om deze goederen aan te passen aan de moderne tijd. De nieuwe, synthetische vezel, die vanuit de laboratoria via de weefgetouwen van de modernste fabrieken aan de markt kwamen, verschaft de mens een produkt, dat aan de hoogste eisen voldoet. Men kan dan ook spreken van een zegetocht van de synthetische vezel, een zegetocht, welke begon toen de producenten met de kwa- liteiten van deze vezel op de hoogte waren gekomen. In de aanvang immers was het enthousiasme van de producent en f de consument oorzaak, dat er teleurstellingen moesten ontslaan. I ',Men aanvaardde de synthetische vezel als de alleenzaligmakende i en wierp de reeds eeuwenoude textielgrondstoffen onvoonvaarde- f Jlijk overboord. Pas toen men na vele teleurstellingen had begrepen, l dat de ideale oplossing lang niet altijd kon worden gevonden in het gebruik van synthetische vezels puur, maar vaak slechts te t Dereiken was in combinatie met andere grondstoffen, kon "zich een i produktie ontwikkelen, welke inderdaad aanspraak kon gaan ma ken op hoge kwaliteit. Een belangrijke grondstof, welke voor de fabricage van txliel- b, stoffen in combinatie met synthetische vezels wordt gebruikt is wol. De nieuwe polyacrylnilrilvezel, welke onder de naam Draion op de markt wordt gebracht, en een produkt is van het Bayer-concern 6. in Duitsland, wordt voor de vervaardiging van textielstoffen o.a. b, verwerkt met wol in een verhouding van 55 pet. Draion en 45 pet. Q wol. Op deze wijze kreeg men een gecombineerd synthetisch-natuur .6, produkt, dat reeds door zijn gelukkige combinatie buitengewone b. kwaliteiten bleek te bezitten. Ook met een andere kunstvezel samen O, te weten met rayon, kan Draion prachtige stoffen opleveren. Ten- slotte wordt Draion ook puur gebruikt o.a. voor onderkleding, b- luxueuze sweaters en mousselinc-achtigo stoffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6