Schouwen-Duivelands jeugdorkest- Met zeer groot succes is het Jeugdorkest, samengesteld uit leerlingen van de afdeling Zierikzee van de Zeeuwse Muziekschool, opgetreden op de te Middelburg gehouden Zeeuwse Culturele Dag. Het optreden was het glanspunt van de dag. O.l.v. de dirigent Jac. M. Luykenaur werd een deel van het programma gespeeld, dat ook tijdens de uitvoering te Zierikzee - enige tijd geleden - zo sterk de aandacht trok. De reis werd gemaakt per autobus. Voor het vertrek poseerde het „Concertgebouw orkest" in spé voor de lens. (Eigen foto). Campagne tegen Z.-Slavië niet los te zien van beïnvloeding topconferentie Sarcastische reacties in Peking BELGRADO, 25-6. De „Komu- nist", het officiële orgaan der Zuid- slavische communistische partij, heeft de Sowjet-Unie er van be schuldigd de vooruitzichten voor een topconferentie door haar cam pagne tegen Zuid-Slavië nadelig te beïnvloeden. Het blad schrijft onder meer: „De anti-Zuidslavische campagne der Sowjet-Unie is een soort avontu- risme, dat tevens een nadelige uit werking heeft op haar streven en dat van andere landen, om tot in ternationale overeenstemming te komen. Deze campagne is ook schadelijk voor de vrede én zij doet afbreuk aan de reputatie van de Sowjet- STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Leerlingen Chr. Nat. school op reis Heden (donderdagmorgen) zijn de leerlingen van de hoogste klas sen van de Chr. Nationale School vertrokken voor het jaarlijkse reis je, dat ditmaal naar „De Eftellng" voert. Openluchtconcert „Scheldeklanken" Bij gunstig weer zal de mando linevereniging „Scheldeklanken" o. l.v. de heer A. Smallegange, za terdagavond (8.15 uur) een open luchtconcert geven in de tent. Te Rotterdam slaagden voor de Nijverheidsakte Na mej. W. M. Hack en mej. A. G. Hack, beide te Zierikzee. Aan de gemeentelijke kweek school voor onderwijzers en onder wijzeressen te Dordrecht, slaagde voor het aldaar gehouden eindexa men, onze stadgenoot de heer S. W. Goettsch. BURGH NA 25 JAAR Wethouder A. van Zuijen treedt af Woensdag werd alhier geheel on verwachts bekend dat wethouder A. van Zuijen (V.V.D.) zich voor de komende raadsperiode niet meer ter beschikking zal stellen. Bij in formatie bleek dat wethouder van Zuijen deze belangrijke stap heeft genomen wegens gezondheidsrede nen. De respektabele staat van dienst van de heer van Zuijen als mede bestuurder der gemeente Burgh begon reeds op 4 september 1923, toen hij als raadslid voor de Libe ralen werd gekozen. Hij bleef de raad trouw tot 5 september 1939. Door het overlijden van wethou der Moolenburgh kwam de heer van Zuijen in de raad op 6 septem ber 1953 als wethouder, na een pe riode als raadslid vervuld te heb ben vanaf 6 september 1949. In to taal diende wethouder van Zuijen dc gemeente dus 25 jaar. Het zal ongetwijfeld zeer velen in de gemeente en zelfs op het ge hele eiland betreuren, dat de heer van Zuijen tot deze stap is over gegaan. Voor velen in de gemeen te was hij altijd een bijzondere hulp in vele moeilijke gevallen; vooral kinderen vonden bij hem al tijd een gul onthaal, vooral bij di verse feestelijkheden. Aan veel nieuwe objecten gaf hij zijn volle medewerking; speciaal voor de aanleg van het nieuwe sportveld. De heer van Zuijen is 65 jaar oud. Hoogstwaarschijnlijk zal zijn op volger no. 3 van de V.V.D.-lijst zijn, t.w. de heer J. C. de Feiter. Opening speeltuin uitgesteld Doordat het speeltuin-comité on mogelijk op de vastgestelde datum van a.s. zaterdag 28 juni gereed kan zijn met de laatste werkzaam heden, is de opening voor onbepaal de tijd uitgesteld. Unie en der andere socialistische landen". De „Komunist" meent ook, dat de westerse landen in de laatste tijd „geen blijken hebben gegeven van bereidheid, om tot internatio nale besprekingen op het hoogste plan te komen". „Het westen wenst voorlopig nog geen topconferentie", aldus dit of ficiële Zuidslavische dagblad. Het Volksdagblad van Peking, het orgaan van de Chinese com munistische partij, heeft donder dag in een hoofdartikel gereageerd op Tito's rede van vijftien juni, waarin deze o.a. verklaarde dat de Chinese leiders Zuid-Slavië aan vallen om de aandacht van hun binnenlandse moeilijkheden af te leiden. „Het is alsof een dwerg die geknield ligt in de modder, uit alle macht poogt te spuwen naar een reus die op een hoge berg staat", aldus het Chinese partij-orgaan, dat verder van oordeel was, dat Tito's verklaring dat Zuid-Slavië de ver deling van de wereld in twee kam pen wil voorkomen, klinkt als „de stem van een verrader". STAD EN PROVINCIE Weekend Jonge Kerk In „De Koebel" te Burgh orga niseert de Jonge Kerk op 5 en 6 juli een gezamenlijk weekend. Hoofdschotel van het programma is een inleiding door ds. Stratlng uit Goes over „Het gestoorde ge sprek". Verder hoopt men geza menlijk naar de kerk te gaan en te wandelen in de fraaie natuur. ONDERWIJS PROFESSOR ZEEMANLYCEUM TE ZIERIKZEE Eindexamen afd. Gymnasium Geslaagd voor het diploma A: mej. C. Slicker te Brouwershaven; voor diploma B de heer W. H. Ezendam te Noordgouwe en mej. J. M. Geluk te Zierikzee. Niet geslaagd één kandidaat In de kathedraal van St. Stevan te Wenen zal donderdag een mis van requiem ter nagedachtenis van Nagy en generaal Maleter worden opgedragen. Er zijn veiligheids maatregelen getroffen om beto gingen voor de Russische ambas sade en het Hongaarse gezantschap te voorkomen. Huurcompensatie, duurtetoeslag en interimrege ling ziektekosten 1958 voor overheidspersoneel 's-GRAVENHAGE, 26-6. De mi nister van binnenlandse zaken beeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de loonbijslag en de kindertoeslagverhoging, ver band houdende met de laatste huurverhoging, alsmede de duurte toeslag ook over het tweede half jaar van 1958 by wtjze van uitke ring ineens dienen te worden toe gekend. Verder zal evenals in de voor gaande jaren binnenkort aan de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren een uitkering moeten worden verleend ingevolge een in terimregeling voor de ziektekos ten. Ter bespreking van de hieraan Scheepvaartberichten Bloemfontein, 24 van East Lon don naar Durban. Cleodora (t.), 25 te Hobart. Koratia (t.), 24 van Rotterdam naar Curacao. Korenla (t.), 25 te Rotterdam. Modjokerto, 25 te Belawan. Schouten, 24 van Tanga naar Mombasa. Sliedrecht (t.), 24 van Rotter dam naar Mena al Ahmadi. Ontwikkeling partikuliere woningbouw bijzonder teleurstellend geweest Bemoeizuchtige instanties moeten ingekrompen UTRECHT, 26-6. Voor de vak afdeling van de Nederlandse Chr. Aannemersbond heeft de heer C. A. Wildschut uit Utrecht de ont wikkeling van de partikuliere bouw geschetst, die naar zijn me ning zeer teleurstellend is geweest. Ook voor de toekomst verwachtte hij weinig daadwerkelijke steun van de regering. Zou het de overheid, werkelijk ernst zijn om de produktie van de partikuliere bouw te verhogen tot aan de gevraagde 40.000 woningen, dan had mogen worden verwacht, dat tenminste alle belemmeringen welke nu nog in de weg staan, zouden zijn opgeruimd. Zij zou ruim baan hebben gemaakt en ve le diensten hebben uitgeschakeld aldus de heer Wildschut. Hij achtte het voor een goede ontwikkeling van de partikuliere bouw noodzakelijk, dat goedkope bouwgrond op goed verkoopbare gedeelten van de uitbreidingsplan- De toestand in Indonesië GEEN VOORUITZICHTEN MEER VOOR NEDERLANDS ZAKENLEVEN DJAKARTA, 26-6. In Nederland se zakenkringen in Djakarta is donderdag verklaard, dat men van het gewijzigde Indonesische kabi net geen betere vooruitzichten kan verwachten voor de Nederlandse ondernemingen in Indonesië. Men voegde hier aan toe niet te gelo ven, dat de nieuwe regering een nieuw tijdperk zal inluiden voor het Nederlandse zakenleven. „Wij blijven even pessimistisch als wij zijn geweest sedert de anti-Ne derlandse campagne in december van het vorig jaar", aldus Neder landse zakenkringen in Djakarta. ONDERZOEK GELOOFSBRIEVEN Chr. Ger. kerk krijgt recht van koop van perceel grond aan Kerkweg Jaar 1957 financieel gunstig voor Kcrkwervc De raad der gemeente Kerkwer- ve kwam maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester S. Franclce in openbare vergade ring bijeen. Omdat de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden allen waren ingezonden, schorste de voorzitter vervolgens de vergade ring, om een kommissie uit de raad, bestaande uit de heren M. M. Han- se, A- G. Kloet en A. Kloet, de ge legenheid te geven de ingezonden geloofsbrieven te onderzoeken. Na heropening deelde de heer M. M. Hanse namens de kommissie mede, dat de geloofsbrieven in orde waren bevonden en hij adviseerde de leden toe te laten. Vervolgens komen de ingezonden stukken en mededelingen aan de orde. De voorzitter kon mededelen, dat de begroting voor het dienst jaar 1958 door het kollege van Ge deputeerde Staten van Zeeland werd goedgekeurd. Ook werd van G.S. terugontvangen de rekening over het dienstjaar 1956, welke door dit kollege werd vastgesteld. Een schrijven van burgemeester en wethouders van Finsterwolde om adhaesie te betuigen aan de voor stellen van de zeven natuurkundi gen inzake kernexplosies werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de Centrale Ka tholieke Militaire Tehuizen om subsidie wordt niet ingewilligd. Aan de A.N.WB. wordt een bij drage voor één keer verleend voor het bouwfonds ten bedrage van 10 gulden. Recht van koopgronü Aan de Chr. Gereformeei-de kerk te Kerkwerve wordt vervolgens z. h.s. het recht van koop verleend van een perceel grond gelegen aan de Kerkweg, zulks onder voorbc- houd-, dat indien er een andere ge gadigde voor het bedoelde perceel verschijnt de Chr. Gereformeerde kerk terstond tot aankoop moet besluiten. Voorts wordt na bespreking z.h. s. een krediet beschikbaar gesteld voor de aankoop van een maaima- chine voor het sportterrein. De voorzitter merkt hierbij op, dat eerst tot aanschaf kan worden overgegaan als het kollege van Ge deputeerde Staten van Zeeland de begrotingswijziging waarin het krediet is verwerkt hebben goed gekeurd. Z.h.s. besluit de raad vervolgens tot een geldlening van f 6.000 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen een rente van 5 pet. met een looptijd van 30 jaax\ Op een verzoek van de vereni ging „Samuel" om ingevolge art. 72 van de L.O.-wet 1920 geldelijke medewerking te verkrijgen voor de aankoop van een vijftal school banken in verband met uitbreiding van het aantal leerlingen wordt zonder hoofdelijke stemming gun stig beschikt. De verordening op de heffing van reinigingsrechten wordt opnieuw vastgesteld. Omdat de kosten van de dienst de baten overtreffen, wordt het tarief met ingang van 1 januari 1959 gebracht op f 8 per emmer. Begroting dienstjaar Vervolgens komt aan de orde de laatste wijziging van de begroting voor het dienstjaar 1957. De voor zitter kan mededelen, dat het jaar 1957 gunstig is verlopen. Hierdoor is het mogelijk geworden om op enkele posten van de kapitaaldienst extra afschrijvingen toe te passen tot een totaal bedrag van ongeveer f 6.000. De raad aanvaardt de wij ziging vervolgens zonder hoofde lijke stemming. Bij de rondvraag informeert de heer A. G. Kloet naar de stand van de werkzaamheden in de toren en met name naar het plaatsen van de nieuwe klok. De voorzitter deelt mede, dat het werk eigenlijk te langzaam vordert. Het nieuwe uurwerk is al aanwe zig maar nog niet geplaatst. Voorts nen worden beschikbaar gesteld, dat met grote spoed de meeste controlerende en bemoeizuchtige instanties worden ingekrompen en dat de overheid voor de wonin gen, bestemd voor eigen bewoning of verhuur, vrijstelling van omzet belasting, registratierecht en le- gesgelden verleent. Er zal voor partikuliere woningen een hoge re financiële steun nodig zijn en hij acht het gewenst, dat een goed gestimuleerde spaarregeling in het leven wordt geroepen, zodat jon gelui de benodigde gleden voor 'n woning bijeen kunnen sparen. Voorts zal naar zijn mening voor de partikuliere gebouwde wonin gen de woonruimtewet buiten ge bruik gesteld dienen te worden. De overheid zal zijns inziens goed koop geld ter beschikking van de partkuliere bouw dienen te stel len, tenminste op dezelfde rente- basis als voor de woningwetwo ningen. Hij achtte het verder wen selijk, dat de bouw-ondernemers verschoond blijven van openlijke of stille bouwstoppen. en van vol ledige of semi-overheidsbouwbe- drijven of bouwkassen, welke het vertrouwen in het eigen woning bezit schade kan berokkenen. Op deze grondslag kan dan wor den aangevangen met een partiku liere bouwnijverheid, welke tot grote daden in staat zal blijken. Doch zonder enige grond en ge rechtvaardigd vertrouwen zullen de verwachtingen over de ontwik keling van de partkuliere bouw nijverheid niet te hoog gespannen mogen zijn, zo zei de heer Wild schut. President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek heeft JL-14-verkeersvliegtuig in ont vangst genomen, dat hem door Chroesjtsjef, de Russische minis ter-president, is geschonken. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 25 juni 1958 Eerstelingen gr. f 21-24, id. driel. f 15-17, id. kriel f 10-li2; Andijvie f 21; Spitskool f 10; Tuinbonen f 25; Rabarber f 17; Waspeen f 48; Doperwten f 40-42; Sjalotten f 3; Peulen f 105; Tomaten f 106; Aard beien I f 107-125, id. afw. f 45; per 100 kg. Bloemkool A f 17-30, id. B f 10- 17, id. C f 10; Komkommers Af 30- 35, id. B f 23-24, id. C f 16, id. stek f 10-13; Kropsla f 3; per 100 stuks. Bospeen f 30-35; Boskrdten f 10- 12; per 100 bos. Aardbeien per doosje 15-28 cent. SPORT Burgh A-Zeemeeuwen B 22-0 De kleinste Zeemeeuwen-junio ren moesten woensdagavond wel diep het hoofd buigen voor hun grotere Burgh-tegenstanders, met niet minder dan 22-0 moesten ze het onderspit delven. Voor de rust doelpuntten Ti neke Deurloo, Nico de Graaf (2 maal), Jaap Rijnberg (2 maal), Jan van Nieuwenhuize, Piet Kok (2 maal), Jan v. d. Weel, Rinus van Driel, Hanna Boot en Corrie Sla ger. Rust 12-0. Na de rust zette Burgh haar offensief voort met treffers van Rienus van Driel, Nico de Graaf, Koos Evertse (2 maal). Hanna Boot, Ada van Beveren (2 maal), Nelly Kenters (2 maal) en Jan van Nieuwenhuize. verbonden werkzaamheden ver dient het zijns inziens aanbeveling, de bovengenoemde uitkeringen in een bedrag te doen uitbetalen. De minister verzoekt deze uitbetaling zo mogelijk nog in de maand juli (voor zover nodig bij wijze van voorschot) te doen plaats hebben. deelt dc voorzitter mede, dat er klachten zijn binnengekomen over lekkages tengevolge van de uitvoe ring der werkzaamheden. De heer A. G. Kloet vraagt naar aanleiding van deze mededeling, wie hier aansprakelijk is voor de eventuele schade, waarop de voor zitter antwoordt, dat dit te zijner tijd dient te worden geregeld. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zomer-avondcompetitie Rijkswaterstaat-Kon. Zeelandia 1-2; Prov. Waterstaat-Ned. Heide Mij. 7-1. Het programma voor volgende week luidt: Maandag 30 juni: Neptunus-Prov. Waterstaat (scheidsr. Th. Sies). Dinsdag 1 juli: Kon. Zeelandia- Grontmij. (scheidsr. J. Pomper). Woensdag 2 juli: P.Z.E.M.-Druk- kerij L. en O. (scheidsr. P. J. Cas- hoek); Ned. Heide Mij.-Zierikzee- veteranen (scheidsr. P. C. W. van den Ende). Donderdag 3 juli: Fa. de Oude en de Jonge-Rijkswaterstaat (scheidsr. J. Scholten); Fa. Janse-Herverka- veling (scheidsr. T. Simmers). Alle wedstrijden vangen aan om half acht. Eindstand jun.-competitie '57-'58 Zierikzee B I 16 15 1 Burgh BI 16 II 3 Br.haven B I 16 11 0 0 31 149-12 2 25 70-24 Z.maire BI, 16 Dreischor B I 16 Renesse B I 16 Duiveland B I 16 Zierikzee B II 16 MEVO BI 16 5 22 6 19 7 15 6 0 10 12 5 2 9 12 1 3 12 5 50-29 51-30 41-51 55-67 37-63 20-95 1 1 14 3 16-118 KORFBAL S.D.K.B. Vicrbondentournooi te Roosendaal Op zaterdag 28 juni a.s. organi seert de Zuid-Nederlandse Korf- balbond het vier-bonden-tournooi. Er wordt gespeeld in Roosendaal op het Red Band sportpark. Er wordt deelgenomen door de Schouwen-Duivelandse Korfbal- bond, de Zeeuwse Korfbalbond, Brabantse Korfbalbond en door de Utrechtse Korfbalbond. Voor de S.D.K B. zijn de volgen de spelers uitgenodigd om aan bo vengenoemd tournooi deel te ne men: Mevr. Ketting-Koopman (Die Gou we); mevr. J. v. Popering-Sloot- maker (DSS); mevr. N. Vlaander- Kappers (Renesse); mevr. E. v. d. Wielen-Kloet (Veloeitas); mej. T. Flohil (Burgh); mej. J. Dalebout (DES); mej. D. Ganzeman (NOAD); mej. G. de Munnik (Zeemeeuwen); mej. G. Mellema (Burgh); dhr. M. Wentel (Burgh); dhr. T, Simmers (MEVO); dhr. A. Hage (Unitas); dhr. M. v. Dongen (Zeemeeuwen); dhr. A. v. d. Hoek (Unitas); dhr. H. Geluk (Veloeitas); dhr. L. v. Pope- ring (DSS); dhr. Jac. Dorreman (Renesse); dhr. A. J. v. d. Weel (Burgh). Vierbondentournooi zaterdag spelers A.s. zaterdag 28 juni neemt de S.D.K.B. deel aan het Vierbonden tournooi van zaterdagspelers(sters) waaraan deelnemen de twaalftal len van de Goois-Utrechtse Korf balbond (G.U.K.B.), Zuid Neder landse Korfbalbond (Z.N.K.B.), Zeeuwse Korfbalbond (ZK.B.) en Schouwen-Duivelandse Korfbal bond (S.D.K.B.). De wedstrijden vinden plaats te Roosendaal, op het Red Band sportpark. Het programma luidt: 16 uur: ZKB-ZNKB en SDKB- GUKB. 17 uur: ZNKB-GUKB en SDKB- ZKB. 18 uur: GUKB-ZKB en ZNKB- SDKB. Winnaar van het tournooi is de ploeg met de meeste wedstrijdpun- ten. Bij gelijke eindstand beslist het doelgemiddeide en zonodig het nemen van strafworpen. Wij wensen de SDKB-ploeg veel succes, in dit zeer zware tournooi, waarvoor de T.C. van de S.D.K.B. 18 spelers(slers) uitgenodigd heeft. Zeemeeuwen A-Burgh B 1-0 De grote junioren van Zeemeeu wen behaalden eèn verdiende 1-0 zege op de kleinsten uit Burgh. Het was van het begin tot het einde een spannende wedstrijd, waarin voor de rust niet werd gescoord. Na de rust gelukte het Piet Landman 10 minuten voor het einde de enigste treffer in te schieten (1-0), met wel ke stand ook het einde kwam. De zelfde speler miste voor de rust nog een strafworp. TONEEL EN FILM NEDERLANDSE INZENDING NAAR FILM- FESTIVAL TE BERLIJN s-GRAVENHAGE. De film „Glas" van Bert Haanstra en „Metrogra phy" van Maarten Toonder zijn door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inge zonden naar de achtste internatio nale filmfestspiele, Berlin 1958, die gehouden worden van 27 juni-8 juli. ,Glas", een korte experimentele film in kleuren, werd opgenomen bij de N.V. Kon. Ned. Glasfabriek Leerdam en kwam tot stand met financiële steun van deze fabriek en het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. „Metrographic" is een korte ex perimentele tekenfilm en werd ge maakt met subsidie van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. KERKNIEUWS Hervormde synode achter rapport Ned. Ver. Seksuele Hei-vorming DRIEBERGEN, 25-6. De Generale Synode van de Nederlandse Her vormde Kerk die te Driebergen vergadert, heeft in haar zitting van woensdag een rapport van de Raad voor Kerk en Gezin over de wo ningnood behandeld. Het voorstel, in het rapport gedaan, om bood schappen van de Synode te richten tot het Nederlandse volk, de over heid en de kerkeraden, vond bij de Synode weinig instemming. Men zal het beter achten zich alleen tot de Kerk te richten. De nota over de woningnood werd aan gehouden en in handen van het moderamen der synoden gesteld ter nadere overweging. Vervolgens kwam een rapport aan de orde van de Raad voor Kerk en Gezin over de Nederlandse ver eniging van seksuele hervorming. Deze raad heeft met de vereniging besprekingen gevoerd over aard en betekenis van haar werk. De Sy node was van mening dat dit ge sprek moest worden voortgezet. De Kerk heeft op dit gebied weinig gedaan en het zal nog wel enige tijd duren voor de protestantse stichting voor verantwoordelijke gezinsvorming de mensen, die haar nodig hebben, zal kunnen opvan gen. Aangedrongen werd op preci sering van de conclusies van het rapport. Het rapport werd door de Synode voorlopig aanvaard, met de uitwerking van de conclusies zal het aan het breed moderamen wor den voorgelegd. De Synode besloot een herderlijk schrijven te doen uitgaan, waarin het moderamen namens de Kerk mededeling doet van het openstel len van de ambten voor de vrouw. Hierin zal het moderamen uitspre ken zich bewust te zijn van de moeilijkheid, die dit voor een deel van de Kerk betekent. Voorts kwam een voorstel van het breed moderamen in behandeling ten aanzien van de continuïteit en het presidiaat van de Synode. In Stockholm werd dc voetbalwedstrijd Brazilië-Frankrijk gespeeld, welke eindigde in een 5-2 overwinning voor de Brazilianen, waardoor dezen in de finale uit zullen komen tegen Zweden, dat met 3-1 van Duitsland icon. - Foio: de Franse doelman Abbes valt op de grond, terwijl Va va (Brazilië) het eerste doelpunt voor zijn land scoort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3