Uitgebreid en vernieuwd museum te Zierikzee doet recht aan schoonheid der verzameling Waar het verleden spreekt Pronkstukken kregen waardige plaats Het gemeentemuseum PREMIER SAMI: OORLOG IN STAAT VAN LIBANON STAD EN PROVINCIE FRIESLAND ZIET MET VERLANGEN UIT NAAR INPOLDERING LAUWERSZEE Het Zierikzeese Gemeentemuseum heeft een vernieuwing en uit breiding ondergaan, die het in de rU van vaderlandse musea een heel aparte plaats geeft. Lang wachten en het onvermoeibaar streven van de archivaris de heer P, van Beveren, alsmede de in daden geconcreti seerde liefde, die het gemeentebestuur voor het museum aan de dag legde, hebben het mogelijk gemaakt een dusdanige opstelling en uit stalling van de unieke verzameling te verkrijgen, dat de op bevredi ging van de historische kennis beluste bezoeker volledig aan zijn trek ken komt. Duidelijk springt bij een bezoek in het oog, dat de stedelijke museumcollektie in feite belangrijk groter is, dan men vroeger zou hebben kunnen denken. Zeer veel interessants was er in de verzameling dat aan het oog onttrokken bleef, omdat er geen ruimte was. Andere importante stukken kregen niet het volle pond, omdat ze ongelukkig stonden opgesteld. De uitbreiding van het museum, gepaard gaande met een ingrijpende hergroepering doen de verzameling alle recht wedervaren. Conclusie kan slechts zijn dat het museum beschikt over een kostbare verzameling, die een inblik gunnen in de zo rijke historie van stad en eiland. De uitbreiding kon tot stand ko men doordat de bovenbouw van de nieuwe secretarie-uitbreiding bij de bestaande ruimten werd ge trokken. Aan weerszijden van deze royale expositieruimte zijn verlich- te kasten aangebracht in een eerste rij waarvan de verzame ling scheepsmodellen is tentoonge steld. Met de scheepsmotor werd het belangrijke hoofdstuk van de ma ritieme geschiedenisde zeil vaart, afgesloten en door de aan wezige modellen wordt de herin nering bewaard aan de, talrijke scheepstypen, die de Zeeuwse wa teren in vroeger jaren bevoeren. Aan de linkerzijde is in een aparte kast de wapenverzameling onder gebracht, w.o. als pronkstuk een donderbus uit de Spaanse tijd. Daarnaast is apart gerubriceerd, de verzameling werkstukken c.a., die betrekking hebben op de een maal zo belangrijke meekrapcul tuur. De attributen die te pas kwamen bij de boter- en kaasbereiding op de boerderij zijn eveneens apart bijeen gebracht. De eigenbereiding van boter en kaas op Schouwen- Duiveland is uiterst belangrijk ge weest, gelet op het feit dat deze b.v. in 1665 een totale hoeveelheid beliep van 165.000 pond. Men ziet de botermaatjes, de handkarn enz. In het (voorheen veel onaanzien lijkere) schepenzaaltje is thans een viertal verlichte vitrines opgesteld, waarin de maquette van de ver loren gegane St. Lievensmonster- kerk. Passend hierbij zijn het bij Duivendijke gevonden corpus (lichaam van Christus) uit de 11e a 12e eeuw. Bovendien twee kerk bijbels met goudbeslag, die te Zie rikzee zijn gedrukt. Een andere vitrine toont de fraaie Gildebekers. Het Zierikzees' gemeenemuseum heeft een belangrijke uitbreiding en vernieuwing ondergaan. Elders in dit nummer vindt men een uit voerig artikel over hetgeen het mu seum aan historische schoonheid heeft te bieden. Dit is zeer veel. Met de wederopenstelling voor het publiek is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Her haaldelijk is er ook uit de gemeen teraad op aangedrongen Zierikzee vooral zo spoedig mogelijk zijn museum terug te geven. Het is dan nu zover dat de we- dex-inrichting van het museum is voltooid. Het wachten is nu weer op degenen, die hier iets willen zien en iets willen leren. Dit laat ste is vooral belangrijk, want een museum is geen „kijkspel". Het is een studieverzameling bij uitstek, want de attributen leren veel over het hoe en wat van het leven in vroeger tijd. Nu het museum zich op zo waar dige wijze toont, is het van harte te hopen dat ook eigen mensen eens een tocht naar het stadhuis onder nemen. Maar al te veel moet het museum het hebben van de vreem delingen. Is er al geen ontevreden heid geweest over de belangstelling van buitenaf, daar is het bepaalde lijk wel wat betreft de eigen eiland- bewonex-s, waarvan er velen de unieke collektie nog nooit hebben gezien. Nimmer was de gelegen heid zo gunstig hierin verandering te brengen dan thans. Wij wilden ook de aandacht op het museum vestigen van onder wijzers, die hun leerlingen een waardevolle middag kuixnen be zorgen als zij in de museumruim ten enkele uren ronddwalen. Vooral kennis van het eigene kan de liefde voor stad en eiland in be langrijke mate stimuleren. De vele nieuw-„ingekomenen" op het eiland zullen er evenzeer goed aan doen eens wat tijd voor het museum uit te trekken. Zij zullen na een be zoek zonder twijfel beseffen te le ven op historische grond. Dat de wederinrichting voltooid kon worden voor het aanbreken van het toeristische hoogseizoen stemt tot dankbaarheid. Na een periode vair sukkelen zien wij thans goede dagen aanbreken voor het museum, dat kan bogen op vele stukken, die men elders tevergeefs zoeken zal. Voorhistorische verzameling Een grote uitstaltafel langs de wand biedt plaats aan de volstrekt unieke voor-historische verzame ling, waai-over het museum in de loop der jaren de beschikking heeft geki-egen. Het is vooral door toedoen van de archivaris, dat deze verzameling sterk in omvang is gegroeid. Re gelmatige bevissing van de Ooster en Westerschelde hebben de rudi menten opgeleverd van de voor historische dieren, die hier hebben geleefd, het paard, de oeros, de mastodont, het reuzenhert en de ruwharige neushoorn. Vooi-al de restanten uit het Pleistoceen en Eoceen hebben een belangrijke wetenschappelijke waarde. Het merendeel van de wervels, beenstukken e.d. is vol komen versteend. De ontwikkeling die b.v. de potvis heeft doorge maakt, laat zich afzien van een tweetal potvistanden, één van re cente datum en een versteende uit de oertijd. De potvis heeft met de mens gemeen, dat bij het voort schrijden van de tijd zijn tanden er in grootte en sterkte niet op vooruit zijn gegaan. Brokstukken van voor-historische walvissen e.d. en de in steen gestolde indrukken van schelpen, vormen evenzovele aanwezige merkwaardigheden uit het mysterieuse boek der geschie denis van moeder aarde. In dezelfde afdeling vindt men (in een aparte vitrine) een com pleet 19e eeuws kindertheeservies, met al de poezelige en bevallige vormen voortgevloeid uit de gees tesgesteldheid, die Van Alphen zijn kinderrijmen ingaf. Het prentenkabinet Het prentenkabinet heeft wat de ruimte betreft geen wijziging on dergaan, maar de fraaiste stukken zijn hier tentoongesteld, waardoor men opnieuw onder de indruk komt van hetgeen in de loop der jaren kon worden bijeengebracht. De foto-verzameling wekt wee moedige hex-inneringen op aan het Zierikzee van 50 (en nog wat meer-) jaren geleden, een tijd die zijn schier onoverkomelijke sociale be zwaren had, maar waarin de we reld op kousevoeten was „ge schoeid" en de gelijkmatigheid en rust van het dagelijks leven nu nog toespreken vanaf de soms vergeel de, maar doorgaans in goede staat zijnde fotografieën. Ouder uiter aard zijn de echte prenten, w.o. 'n collektie van het beleg der Vla mingen in 1304 en het beleg der Spanjaax-den in de 16e eeuw en verder fraaie tekeningen van vrij wel alle dorpen van Schouwen- Duiveland. Men ziet er de voor malige klederdrachten (in kleu ren) die op het eiland woi-den ge dragen en zoveel meei-, waarvan de opsomming slechts een ver moeiend streven naar volledigheid zonder succes zou laten. De Schutterszaal In de Schutterszaal is alle over tolligheid geweerd. Het is juist hier dat de ruimte zelf spreken moet. In de vitrines hebben enke le van de waardevolste pronkstuk ken van de collectie een waardige plaats gevonden. Men vindt er de sleutel der stad, die aan koning Lodewijk Napoleon werd aange boden en de zeer zeldzame zilve ren Thesauri ex-en schaal van 1580. Nimmer tevoren werd tentoon gesteld het stuk uit 1425, waarin de diverse gilden der stad verkla ren achter de regering der stad Zleriksee te staan. Het dokument ls voorzien van niet minder dan 40 zegels der respektieveiyke gil den, waarby valt aan te tekenen dat er geen stad In die t«d viel aan te wyzen, waarin zoveel gilden vielen op te noemen. Een ander kostbaar stuk dateex-t uit 1304, waarin graaf Willem Zierikzee vrijheid geeft tot 't aan stellen van een klerk aan haar schole. Gezien in het licht van de zo aangename recente betrekkin gen tussen Zierikzee en Zweden, is het stuk uit 1368 - interessant - waarin koning Albert van Zweden „schenkt die van Zierikzee een victe op het eiland Schonen". Ook het testament van mr. Pieter Mog- ge, die Zierikzee een legaat naliet voor de bouw van een universiteit is hier te zien. De muntenverzameling Tot een aparte bestudering no digt hier ook uit de fraae munten verzameling, die thans chronolo gisch (en geografisch) is geordend, waardoor de waarde aanzienlijk is toegenomen. De Zierikzeese noodmunten uit de Spaanse tijd treft men er en de verschillende Zeeuwse muntsoorten, die op hun beurt toch ook weer een idee ge ven van de wonderlijke geleedheid der vroegere maatschappijvorm. Alles op muntgebied na de „souve- reiniteitstijd" - zoals men het zou kunnen noemen - is apart tentoon gesteld. Interessant is hierbij het papieren geld uit de Franse tij dj Rechts van de monumentale schouw treft men een hoge glazen kast met een kollektie schalen, pot ten, kruikjes en scherven uit de Romeinse tijd en daarvoor. Pronk stukjes zijn een kruikje uit de 2e eeuw en een bekertje met as (te Haamstede gevonden), daterend uit het begin der jaartelling. Van onschatbare waarde zijn de Gildestukken, die een aparte vitri ne vergden. Ixi belangrijkheid daarmede wedijvert de vitx-ine met de zegels van Zierikzee, temidden waarwan het immense beulszwaard ligt tentoon gesteld; een zwaard waarmede verschillende mensen van het eiland - en waarschijnlijk enkele Wederdopex-s - om het le ven zijn gebracht. De andere ruimten De andere ruimten hebben geen noemenswaardige wijzigingen on- dex-gaan. In de kamer grenzende aan de Schutterszaal is een fraaie porceleinkast opgesteld, die het als „blikvanger" uitstekend doet. De bij een vroegere verbouw ontstane tussenruimte heeft dezelfde stijl volle aankleding behouden, terwijl de „nis" van de Schutterszaal de verzameling oude voertuigen, waar onder modellen van de eex-ste fiets, herbex-gt. Het oude carillon heeft zijn plaats in de Schutterszaal be houden. OP 20 AUGUSTUS NEDERLANDSE NATIONALE DAG OP DE EXPO Grootse tocht van folkloi-istischc groepen UTRECHT, 25-6. Ook Nederland houdt op de wereldtentoonstelling te Brussel een nationale dag. Deze is bepaald op 20 augustus. Voor de organisatie daarvan is een comité ingesteld, dat werkt onder voor zitterschap van Utrechts bui'ge- meestex', jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz. De dag begint met het neerzet ten van grote manden met bloe men in de ontvangsthal van de pa viljoens van alle deelnemende landen, als groet van Nederland. Het Nederlandse paviljoen wordt extra in de bloemetjes gezet. Dit onderdeel wordt aangeboden en verzox-gd door de Nederlandse bloemisterij. Als een echte Neder landse manifestatie zal 't Utrechtse stadsorgel „De lange Gavioli" in de nabijheid van het NedeiTandse pa viljoen op deze dag zijn klanken over het tex*rein doen klinken. Enkele hoogtepunten Een van de hoogtepunten van de nationale dag wordt gevormd door een tocht in de middag ovcx; het Expo-tcrrein van folkloristische groepen uit Nederland. Van de circa 330 deelnemers zijn er 130 te paard. In de stoet zijn o.m. groe pen in streekkostuums uit Spaken burg, Sneek, Markelo, Alkmaar en Voerendaal. Er zijn vendeliers, schutterij, ruiters, Friese sjezen en oud-Hollandse boexrenwagens. Op de markt van oud Brussel zal een Friese boerenbruiloft worden op gevoerd. Het hoogtepunt van de tocht bestaat uit het aanbieden op de Belvedère aan bai-on Moens de Fex-nig, als leider van alle ex- powerkers, van de daartoe speci aal gekweekte tulp „Expo 1958". In het openluchttheater is daar na een concert van een of xneer Nederlandse harmonieorkesten. 's Avonds concerteert in het groot auditorium het residentie orkest onder leiding van Bcrnax-d Haitink. Het laatste progi-ammanummer van de nationale dag bestaat uit een militaire taptoe van 350 man in de avond op de Esplanade, te geven door de Mariniei'skapel van de Kon. Militaire Kapel, het lam- boercorps van het Garderegiment der Grenadiers en de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht tam boers. Een bezoek aan het museum voert tot de overtuiging, dat Schou- wen-Duiveland in het algemeen en Ziei*ikzee in het bijzonder niet trots genoeg kan zijn op het bezit van de hier ondergebrachte ver zameling. Het museum is een plaats waar het verleden spreekt op een wijze, die de mens eigen kleinheid en nietigheid doet beseffen stofje als hij is in de cirkel der eeuwen. Alg. vergadering Ned. Rode Kruis 's-GRAVENHAGE, 25-6. Zater- dag 5 juli houdt het Ned. Rode Kruis in de stadsschouwburg te Groningen zijn alg. jaarvergade ring. Onder meer staat op de agen da de voorziening in de vacature- E. Kupers, die het bestuur wegens het bereiken van de vastgestelde leeftijd, heeft verlaten. Het hoofd bestuur heeft aanbevolen tervooi- di-acht aan de Kroon tot benoe ming, de heer J. J. A. Bei-ger te Heilo, lid van het dagelijks bestuur van de federatie van bedi-ijfsver- exxigingen, lid van de Raad voor Europa en directeur van het ge meenschappelijk administratiekan toor te Amsterdam. De vergadering zal worden gepresideerd door de eerste ondervoorzitter van het hoofdbestuur It. gen. A. G. J. M. F. vair der Kroon. Zoals bekend is ir. F. C. C. baron van Tuyll van Sex-ooskerken van Zuylen afgetre den. Er is door de Kroon nog geen nieuwe vooi-zitter benoemd. Botersmokkel-auto's aangehouden Douanebeambten aan de Bel gisch-Nederlandse grens hebben in de nacht van dinsdag op woensdag, in het gebied van de Klinge en van Ertvelde, twee auto's onderschept waarvan de ene 2.000 kilo boter en de andere 800 kilo inhield. De be stuurder van de eerste wagen slaagde er in zich door het veld uit de voeten te maken maar die van de tweede wagen werd aan gehouden. Het is een inwoner van Breskens. Amsterdams raadslid promoveert AMSTERDAM, 26-6. Aan de ge- meente-universiteit van Amster dam is vanmiddag gepromoveei'd tot doctor in de geneeskunde, de Amsterdamse arts J. Z. Baruch, hoofd van de afdeling fysische therapie van het Amsterdams cen trum voor rheumatiekbestx-ijding en lid van de gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid. De heer Baruch, die ook lid is van het col lege van Parnassim (het dagelijks bestuur van de Portugees-Israëlle- tische gemeente te Amsterdam) werd voor zijn verzetswerk tijdens de oorlog in Frankrijk onderschei den met de „Medaille de la recon- naisance Fi-ancaise". „Tanjoeg" meldt, dat president Nasser van de Verenigde Egyp- tisch-Syi'ische ï'epubliek twee juli a.s., als gast van president Tito, in Zuid-Slavlë zal aankomen. De oost-Duitse minister van op bouw, de 48-jarige christen-demo- ci-aat Heinz Winkler, is woensdag ochtend aan de gevolgen van een ongeluk overleden, aldus heeft de vooiTichtingsdienst van de oost- Duitse regering gemeld. Een satelliet, die de Amerikanen vanochtend vroeg hebben gelan ceerd, heeft zijn baan niet bereikt, daar de tweede trap van de raket niet werkte. Dit is achttien minu ten na de lancering door de mai-ine meegedeeld. HET WEEKOVERZICHT De depressie, die gisteren ten zuiden van Ierland lag, trok naai de Ierse Zee en bracht voox-al in Ierland veel x-egen. In Dublin viel bijna 50 mm in 24 uur. Het bijbe horende frontensysteem veroor zaakte vooral in Portugal zwax-e regens. In Oporto viel bijna 90 mm in 24 uur. Het fx-ont kwam in de afgelopen nacht ons land binnen en bracht hier ook overal regen. Terwijl de Ierse depressie langzaam naar Schotland trekt, koerst een nieu we actieve storing over de Golf van Biscaye naar west-Frankrijk. Deze storing zal waarschijnlijk dicht langs ons land trekken en opnieuw regen brengen, gepaard gaande met een toeneming van de wind. Het weer blijft dus onbe stendig, terwijl in de temperatuur niet veel verandering komt. WISSELVALLIG Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen oost en zuid, later tussen zuid en west. Weinig verandering in tempera- tuui\ 27 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 16.52, onder 1.37. Volle maan: 1 juli te 7.04. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 juni 11.26 v.m. 23.51 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 juni 11.10 v.m. 23.43 n.m. Doodtij: 26 juni. Statenverkiezingen in Suriname PARAMARIBO, 26-6. Evenals woensdagochtend werd ook in de middag druk gestemd voor de statenverkiezingen in Suriname. Partij-auto's reden af en aan om ouden van dagen in staat te stel len hun stem uit te brengen. Ner gens zijn incidenten gemeld. In Paramaribo stemde zeventig procent tegen 78 procent in 1955. Het totaal aantal uitgebrachte stemmen daar was ongeveer 31.000 tegen 29.600 in 1955. Volgens de eerste onofficiële berichten is het percentage speciaal in de wijken van het eenheidsfront gedaald. Be richten uit de districten zijn nog niet ontvangen. Assiociatcd Press meldt, dat de Libanese premier, Sami el Solxl, in een interview met een correspondent van het persbureau heeft ver klaard, dat de Libanese regering aan Hammarskjöld heeft gevraagd troepen van de Verenigde Naties te zenden om de Libanese grenzen met Syrië volkomen af te grendelen. Er is niet langer sprake van een opstand, maar van staat van dorlog, aldus de premier. Volgens hem infiltreerden grote aantallen Syriërs en Egyptenaren de Libanon, uit gerust met wapens, die hun alleen door regeringen verstrekt kunnen eyn, zo verklaarde Solh. Mevr. A. M. Baas-Kloet nam afscheid van de NCVB Goede woorden en zinvol afscheidsgeschenk Op de woensdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw ge- ihouden vergadering van de afd. Zierikzee van de Ned. Christen Vrouwen Bond, heeft de presidente mevr. A. M. Baas-Kloet - na een zittingsperiode van 5 jaar - af scheid als zodanig genomen. De gewestelijke presidente mevr. Homburg te Vlissingen sprak de scheidende presidente toe, die zij namens het gewestelijk bestuur hartelijk dankte voor het vele, dat zij deed voor de plaatselijke N.C. V.B.-afdeling. Zij wist dat het wex-k gedaan werd tot Gods eex\ Spr. hoopte dat Gods zegen ook in het persoonlijke leven van de scheidende presidente zal mogen doorwerken. Spr. wenste de vice- presidente sterkte toe bij haar moeilijke taak. Mevr. de Boer-de Ruiter sprak namens het bestuur hartelijke woorden van dank tot mevr. Baas en wees er op dat het niet makke lijk zal zijn voor haar een opvolg ster te vinden. Zij overhandigde als aandenken een kandelaar met kaars en wees op de symbolische betekenis hiervan. Namens de le den dankte mevr. H. L. Vorstheu- vel Labrand-Schouten de presiden te voor het vele dat zij deed ten voordele van de afdeling. Zij bood een fraai gevulde drijfschaal aan. Mevr. Baas tenslotte sprak een uitvoerig dankwoord, waax-in zij zich x-ichtle tot de vex-schillende spreektsters. In haar dankwoord betrok zij verschillende kerkelijke verenigingen, de organiste mej. A. J. Joppe en de concierge de heer L. C. Krijger en diens echtgenote. Zij dankte ook het bestuur van hel verenigingsgebouw. Bovenal echter gaat de dank uit jegens God. In en om ons huisgezin Na opening van de vergadering las de presidente de gelijkenis van de rijke dwaas uit Lukas 12 en nam deze gelijkenis als thema voor een korte meditatie. Spr. deelde mede dat in de septembervei-gadering het woord zal worden gevoerd door ds. C. Bezemex-. De presidente spx-ak er haar teleurstelling over uit dat van Hervoi-mde zijde zich nog niemand beschikbaar heeft ge steld de vakaturc van pi-csidenlc te vervullen. De vice-presidente mevr. M. G. v. d. Veen-de Vries zal voorlopig de taak van mevr. Baas ovex-nemen. Hierna sprak de heer Ippel te Utrecht over het ondei-- werp: „In eir om ons huisgezin". Spr. deed een beroep op de chris tenvrouwen een getuigenis te doen uitgaan voor de beschex-ming van de gezinnen, waarvan er vele in verval zijn. In de dienende liefde ligt het geheim van het goede, al dus spr., die Gods Woord aanwees als richtsnoer ook voor het huwe lijk. Het moet niet slechts zijn ge ven en nemen, maar ook geven en vergeven. Spr. ging hierna dieper in op de kinderopvoeding, de kin- derbeschex-ming, de kindex-adoptie, waarvan de wet in november 1956 in werking is getreden. Enkele le den maakten gebruik van de ge legenheid vragen te stellen. In de daarop volgende pauze werden} twee nieuwe bestuursleden geko zen, t.w. de dames Chx\ van Omme ren-Verwoerd en A. Timmerman- v. d. Valk. Orgelconcert Feike Asma Het ligt in het voornemen van de organist Feike Asma op dinsdag 8 juli a.s. een orgelconcert te geven in de Gx'ote Kerk alhier. Het orgel spel zal worden afgewisseld mei saxnenzang o.l.v. Jan v. d. Waart. Midden in het „stille seizoen" doet zich thans de gelegenheid voor, de beroemde oi-ganist te beluistei-en en gaarne wekken wij dan ook onze lezers op de avond van de 8ste juli voor dit veelbelovend concert viïj te houden. Vergadering C.M.M.C. De algemene ledenvergadering van de Coöp. Melk- en Melkpro- dukten Centrale G.A. op Schou- wen-Duiveland zal worden gehou den op woensdag 2 juli a.s. In deze vergadering zullen mededelingen worden gedaan t.a.v. de melkprij zen en zullen aan een aantal melk veehouders de predikaten Hygië nisch Melkwimxingsbedrijf *1957 wox-den uitgereikt. Tentoonstelling „Komende Kansen" geopend KOLLUiW, 25-6. Hedenmiddag is te Kollum de tentoonstelling „Ko- xnende Kansen" geopend. Het on derwerp van deze tentoonstelling is dc inpoldering van de Lauwcrs- zec en de kansen die daardoor a3n noord-oost Friesland in engere zin en de provincies Friesland, Gro ningen en Drente in ruimere zin gegeven worden. De heer J. L. Hoogland, waar- nemend commissaris van de Ko ningin opende de tentoonstelling bij afwezigheid van de minister. Hij betreurde de afwezigheid van de minister, omdat door de uitla tingen van deze over dit werk, aanvankelijk als proefobject voor de sluitdanrnren in het zuidwesten dos lands werd aangekondigd, eni ge ongerustheid is gegi-oeid. Zoxx hel werk slachtoffer woi-den van de bestedingsbeperking Verschil lende telegrammen werden naar dc minister gezonden, waarbij ex- op werd aangedx-ongen, dat dit plan zou doox-gaan. Belangrijk werk Dc heer Hoogland noemde ver schillende x-cdenen, waax-om dit werk zo belangrijk is voor noord oost Friesland. De grotere veilig heid door een te lage dijk van 32 kilometer lengte te vervangen door een nieuwe dijk van 13 kilo meter lengte, landwinst voor x-uil- verkavcling en herontginning, be tere afwateringsmogclijkheden voor Friesland, Groningen en Dx-enle, nieuwe recreatieruimte, grotex-c pex-spectieven voor do scheepvaart, nieuwe mogelijkhe den voor wegenaanleg, tegengaan van de verzilting in de noord-oost hoek van Fx-lesland. „Wij hadden gehoopt dal dc mi nister zou gaan zeggen, deze plan nen gaan door. Het spijt xnij dat ik u namens de minister deze toezeg ging niet kan doen", zo zei dc heer Hoogland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2