DE ZIERIKZEESCHE COURANT Moskou vraagt verzekering over doelstelling van technische Geneefse conferentie ff-fr. JËmM DONDERDAG Nu. 18381 114e jaargang ZIERIKZEESCHEIINIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per weofc 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandaq. dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE» iannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus nr. 1, tel. 01110*2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vïh. Lakenman Ochtman, Zlerlkzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Voorbehoud t.a.v. staking kernproeven MOSKOU, 25-6. Radio Moskou heeft woensdagavond bekendge maakt, dat de Russische regering de Amerikanen in een nota om een verzekering heeft gevraagd dat het doel van de oost-westconferentie van experts over controle op kern wapens en ontwapening, welke op 1 juli te Genève moet beginnen, hetzelfde is gebleven. De Russen beschuldigen Ameri ka ervan de conferentie te willen aangrijpen om de volkeren voor te spiegelen dat er aan wordt ge werkt om de kernproeven stop te zetten, terwijl er in werkelijkheid helemaal geen voortgang wordt gemaakt. De nota van woensdag, die Gromyko aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou ter hand stelde, is de tweede over de confe rentie in twee dagen tijds. In de nota verklaart men het niet eens te zijn met het standpunt van Dul les, die op zijn persconferentie van 17 juni verklaarde dat de bespre kingen moeten plaats hebben zon der voorbehoud of de proeven tij delijk gestaakt zullen worden of niet. Rusland is van ooi-deel dat de conferentie slechts vrucht zal dra gen indien er positieve resultaten kunnen worden geboekt en dat er anders slechts tijd wordt verspild, in welk geval de Russen niet aan de conferentie willen deelnemen. NIEUW INDONESISCH KABINET Sultan van Jogja trok zich terug Volgens berichten in de Indone sische pers heeft sultan Hamengku Buwono van Jogja zijn bereidheid om in het kabinet-Djuanda zitting te nemen enkele uren voordat de wijzigingen zouden worden bekend gemaakt, ingetrokken. Hierdoor was Soekamo genoodzaakt woens dagochtend verdere besprekingen te voeren. Soekarno: hoop op gouden toekomst DJAKARTA, 25-6. President Soe karno heeft woensdagavond de hoop uitgesproken, dat het herzie ne kabinet Indonesië tot een gou den toekomst zal leiden. In een korte rede na de beëdi ging van de vier nieuwe ministers zeide Soekorno: „Wij zijn gesteld tegenover vele moeilijkheden, maar onze republiek is nog jong". Hij voegde hier aan toe, dat In donesië is geboren in een tijdperk van moeilijkheden, maar dat de toekomst vele schitterende belof ten inhoudt „en ik hoop, dat het hernieuw© kabinet ons tot die gou den toekomst zal brengen". HONGAREN UIT ILO- CONFERENTIE GENEVE, 26-6. De Hongaarse de legaties van de regering, van werk gevers en werknemers zijn woens dagavond door de internationale arbeidsorganisaties, waarbij 79 lan den zijn aangesloten, uitgestoten. Er werd tot stemming overgegaan na een debat, waarin heftige kri tiek op de Hongaarse regering werd geoefend wegens de jongste terecht stellingen. Zuid-Slavië en Polen behoorden tot de landen, die tegen uitsluiting stemden. Meer dan twee derden van de afgevaardigden stemden voor. Een officiële Amerikaanse woord voerder heeft woensdag te ver staan gegeven dat de laatste Rus sische nota over de conferentie te Geneve het vertrek van Ameri kaanse experts daarheen onzeker heeft gemaakt, maar wilde verder nog niet op de kwestie ingaan. President Eisenhower onderbrak zijn golfspel en zou woensdag la ter op de dag nog overleg plegen met minister Dulles over de nota. Nog gisteren (zie elders in dit nummer) vroegen de Russen om, een technische conferentie zonder meer. Moskou houdt nog vasl aan Geneefse conferentie over A-wapens Geen bezwaar tegen Engelse, Franse en Canadese deskundigen MOSKOU, 25-6. „Tass" meldt, dat het Kremlin heeft geant woord op de Amerikaanse nota van twintig dezer, welke betrek king had op het voorgestelde over leg te Genève over een eventuele staking der proefnemingen met kernwapens, waaraan door des kundigen van oost en west zou worden deelgenomen. Het antwoord is dinsdag door de Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, aan de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, Thompson, overhandigd. De Sowjet-regering verklaart in haar nota, dat zij ervan uitgaat dat de voorgestelde bijeenkomst van Betoging voor Ameri kaanse ambassade in Moskou MOSKOU, 25-fi. De jmenigte d«e woensdag voor de Amerikaanse ambassade te Moskou heeft gede monstreerd, heeft spandoeken mee gevoerd met leuzen als „Schande over de oorlogsophitsers", „weg met de imperialisten" en „weg met de provocateurs". De betogers riepen „Yankees, ga naar huis". Personeel van de Amerikaanse ambassade deelde mee, dat de me nigte geen gewelddaden heeft ge pleegd en zich heeft beperkt tot het roepen van anti-Amerikaanse leu zen. De betogers riepen om de Ame rikaanse ambassadeur, maar deze bevond zich in zijn woning op on geveer anderhalve kilometer af stand. Vliegtuigbotsing in Algerië ALGIERS, 25-6. Elf militairen zijn om het leven gekomen bij een botsing in Kabylië tussen een hef- scnroefvliegtuig en een jager. De piloot van de jager wist zich met zijn valscherm in veiligheid te bren gen maar de inzittenden van het hefschroefvliegtuig zijn allen om gekomen. Ernstige vuurwerkont ploffing in Brazilië RIO DE JANEIRO, 25-6. Het aantal slachtoffers van een ont- ploffing die zich dezer dagen in twee vuurwerkwinkels te Santo Amaro da Purificao in de Brazili aanse staat Minas Gerais heeft voorgedaan, is tot 110 gestegen. 68 personen waren op slag dood en 32 anderen die zich in de nabij- zijnde rivier hadden gestort om aan de vlammen te ontkomen, zijn verdronken. HET EILAND CYPRUS Reeds vier jaar duurt nu de onrust op Cyprus, wat ook een gevolg is van het verminderen van het Britse gezag in het oosten. Londen heeft nu voorgesteld dat de Grieken en Turken ieder hun eigen parlement krijgen, maar helaas hebben alle partijen het afgewezen deskundigen, „er toe zal bijdragen, dat zo spoedig mogelijk een einde komt aan alle proefnemingen met kernwapens". De Russische regering merkt verder op, dat overeen is gekomen, dat de deskundigen hun bespre kingen in juli a.s. zullen aanvan gen, „terwijl ook overeenstem ming is bereikt over de duur der besprekingen". België lieeft regering BRUSSEL, 25-6 De Christen-de mocratische politicus Eyskens, die maandag door koning Boudewijn werd belast met de vorming van een Belgische regering, heeft de pers woensdagavond meegedeeld, dat hij een kabinet heeft samenge steld met Wigny als minister van Buitenlandse Zaken. Engeland schrijft vlieg dekschepen af LONDEN, 25-6. Lord Selkirk, de Britse minister van Marine, heeft woensdag medegedeeld, dat zes Britse vliegdekschepen overbodig zijn geworden en van de hand ge daan of gesloopt zullen worden Het zijn de Unicorn (14.750 ton), Per seus (12.215 ton), en de Theseus, Ocean, Warrior en Glory (alle 13.190 ton). Modernisering van de schepen zou zeer duur zijn. De minister legde er de nadruk op, dat vlieg dekschepen waardeloos zijn als zij geen gelijke tred kunnen houden met de snelle ontwikkeling van het vliegtuig. De Britse regering wilde liever geld besteden aan nieuwe schepen en nieuwe uitrusting. De „Libanese brigade" van Nederland ROOSENDAAL, 25-6. Het Neder- landse detachement militairen, dat eventueel op verzoek van de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjold, naar de Libanon zal gaan voor de bewa king van de grenzen van dat land met Syrië, is samengesteld uit vier officieren, veertien onderofficieren en 66 korporaals en manschappen van het korps Commandotroepen, dat gelegerd is te Roosendaal. Commandant van de „Libanese brigade" is eerste-luitenant L. van Oyen, een oud Korea-strijder. De manschappen zijn geselecteerd uit honderd vrijwilligers en hebben voor h'et grootste deel de volledige commandotraining reeds achter de rug Een moeilijkheid is. dat 25 van de 66 geselecteerde militairen geen toestemming van hun ouders heb ben gekregen om als vrijwilliger naar het midden-oosten te gaan. Toestemming was vereist, daar de dienstplichtige commando's voor het merendeel nog minderjarig zijn. Of de regering hen zal verplichten te gaan (waartoe zij grondwettelijk in staat is) of vrijwilligers, die wel toestemming kunnen krijgen van thuis, zal werven in andere onderdelen van de Koninklijke Landmacht is niet bekend. Overigens heeft de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties nog niet laten weten of hij bulten de waarnemers nog Nederlandse mili tairen in Libanon nodig heeft. De Canadese regering heeft dinsdag bekendgemaakt dat het aantal werklozen in Canada, dat in maart het naoorlogse record van 590.000 had bereikt, in de op 24 mei geëindigde maand met 150.000 is verminderd. Door de toeneming van de werkgelegenheid in het voorjaar is het aantal personen zonder werk thans tot 366.000 ver minderd. Dit cijfer is echter toch nog bijna twee maal zo groot als het werklozencljfer van mol 1957. In Gothenborg is de wedstrijd Zweden-Duitsland gespeeld, welke ein digde in een 3-1 zege voor de gastheren. Zweden en Brazilië zullen nu samen moeten uitmaken, wie er wereldkampioen wordt. - Foto: de Duitse doelman Herkenrath ligt op de grond; tegenover hem is o.a. de Zweedse midvoor Simonsson, die door Duitsers aangevallen wordt. KIJKJE ACHTER DE SCHERMEN Libanese opstandelingen drukken hun bladen met regeringsstroom Perscorrespondenten „nemen" vrij de barricades BEIROET, 24-6. Reuters corres pondent seint uit Beiroet dat de orders van de leiders der Libane se opstandelingen aan de hande laren om hun zaken gesloten te ouden steeds minder worden op gevolgd. De bom die maandag op de groentenmarkt ontplofte scheen als een waarschuwing te dezer zake te moeten worden opgevat. De tijdbom was verborgen onder een hoop aardappels. De eigenaar van de kraam werd gedood en drie ge wonde vrouwen zouden later in het ziekenhuis overleden zijn. De meeste handelaren ruimden na de bomontploffing hun boeltje op. Als een aanwijzing voor de soe pele houding van de regering ten opzichte van de opstandelingen wordt beschouwd het feit dat pers correspondenten nog steeds vrije lijk van beide kanten de barrica des in Beiroet kunnen passeren om met de opstandelingen te pra- ten. Salam, de leider der opstandelin gen, liet de journalisten een lang sympathie-telegram van Libanese emigranten in west-Afrika zien, dat door de posterijen was be zorgd. De wijken, waar de opstandelin gen zich verschanst hebben krij gen nog steeds elektrische stroom uit het door de regering beheerste deel van de stad. Deze stroom wordt ook gebruikt voor de persen Hammarskjoeld verlaat Libanon BEIROET, 25-6. De secretaris- generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, is woensdag per vliegtuig uit Beiroet naar New York vertrokken. Hammarskjoeld heeft een onder zoek ingesteld naar de opstand in Libanon. Pool-burgemeester naar Spitsbergen AARDENBURG, 25-6. Sjef van Dongen, bekend poolreiziger en thans burgemeester van Aarden burg, zal na ongeveer dertig jaren terugkeren naar Spitsbergen, het barre eiland, waar hij verscheide ne malen overwinterde. Hij gaat thans naar het eiland voor een bezoek, hem aangeboden door de Noorse regering naar aan leiding van een Nederlandse tele visie-uitzending van „Dit is uw leven". Vandaag zullen Sjef van Dongen en zijn echtgenote per vliegtuig van Schiphol vertrekken naar Hamburg en vandaar per trein naar Lubeck reizen, waar zij zich in schepen op de Noorse boot „Inger- seks". Het legerhoofdkwartier in Dja karta heeft meegedeeld, dat Vent je Sumual „zeker" gewond is bij de gevechten in noord-Celebes. Het Is echter niet bekend hoe ernstig hij gewond is. waarmee de door de regering ver boden oppositiebladen worden ge drukt. Verder is ook de telefoonverbin ding intact gebleven, zodat Salam met gebruikmaking van co de- boodschappen met zijn aanhangers in de meeste delen van Libanon in contact kan treden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een flink mens is te trots f om ij del te zijn. J Twee vrienden Jan en Karei zijn twee vrienden Al vanaf de H.B.S., En ze zitten voor vakantie Samen nu op één adres. Karei is getrouwd met Ellen, Jan zijn vrouwtje is Agaath, Er wordt op de regendagen Veel gekeuveld en gepraat. Wel, Agaath is echte huisvrouw, Bedopmaken is haar fort, Over sla en rode bietjes Kom je bij haar niks te kort. Uren daast ze over meubels, Hoe de kater wordt gevoed, En haar dure wasmachine Waar de wringer 't niet van doei Ellen mikt op hoger waarden Dan-dc peper en kaneel, Is bereisd en kent haar talen Als een intellectueel. Zij zit Vestdijk door te zagen, Weet van kunst en politiek, Zag Van Cliburn aan de vleugel: O, wat hémelse muziek! Ergens zijn de vrouwen eender Beider tong is speels en rad, 's Avonds hebben Jan en Karei Nauwelijks het woord gehad. Nu is dat te overkómen, Dat ben je gewend als man; Ieder denkt er bij het glaasje Op zijn beurt het zijne van. Jan denkt: O, die sla en bieten, Toe Agaath, je bent een schal; Praat nou óók eens over Blaman, Want die wringer ben ik zat'. Karei vindt: Och lieve Ellen, Dat geleerde dóet het niet, Laat die Blaman nou-es waaien Voor een doodgeivone biet JAAP MIJDERWIJK. DE EUROPESE ECONOMIE Overzicht van Economische Commissie voor Europa der V.N. Stagnatie in groei der produktle 's-GRAVENHAGE, 26-6. Volgens een door het secretariaat van de economische commissie voor Euro pa van de Verenigde Naties sa mengesteld overzicht omtrent de economische toestand in west- Europa in het eerste kwartaal van dit jaar kan op ruwe basis wor den verwacht, dat de gemiddelde stijging in het totale nationaal produkt voor 12 Europese landen, die tezamen meer dan 90 procent van het totale nationale produkt van west-Europa vertegenwoordi gen, voor het lopende jaar niet meer dan 1 2 procent zal bedra gen. Hierbij wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat de thans in die landen gevolgde politiek zon der noemenswaardige wijziging zal worden voortgezet en dat het na delige gevolg van de stagnatie in de Europese handel of van de eco nomische ontwikkeling in de Ver. Staten en andere overzeese landen niet groter zal zijn dan in de offi ciële ramingen der betreffende landen wordt aangenomen, een veronderstelling, welke volgens 't overzicht mogelijk te optimistisch zal blijken te zijn. De laatste maanden vertoont de industriële produktie in die indu striële landen waar in het tempo der expansie zich reeds in 1957 'n vertraging begon af te tekenen als gevolg van de beperkende mone taire maatregelen, een neiging tot stagnatie en zelfs tot daling. Deze tendentie in de richting van stag natie in de groei der produktie. blijkt volgens het rapport ook in sommige landen, welke niet tot be perkende maatregelen in 1957 zijn overgegaan, doch waar meer spon taan optredende vraagfactoren, vooral een vermindering van de vraag voor export, een rem heb ben gelegd op dè uitbreiding. In de meeste landen met Finland en Nederland als belangrijkste uit zonderingen, was het particuliere verbruik in 1957 gemiddeld groter in volume dan in 1956. Twee beelden van het dames-enkelspel tijdens de jaaj-lijkse lawntennis- kampioenschappen, welke op het ogenblik iveer aan de gang zijn op Wimbledon. - De linkerfoto toont de Amerikaanse titelhoudster Althéa Gibson in actie op de midden-baan tegen de Australische Margaret Hellyer, de rechterfoto toont de reeds veel besproken Amerikaanse tennis-schoonheid Karol Fageros (zonder goud-lamé-broekje) op baan nummer één spelend tegen haar landgenote mej. S. M. Moore, van wie sir heeft gewonnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1