Nieuw torentje voor Ned. Hervormde Kerk te Kerkwerve DE JUFFER VAN 'tHOOGE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 23 JUNI 1938 No. 18379 DE HONGAARSE EXECUTIES POOLSE LEIDERS ZWIJGEN NOG, MAAR ZULLEN ZIJ HET VOLHOUDEN? Onzekerheid over figuur van Chroesjtsjef Waarnemers in Polen wijzen er op dat de executies in Hongarije de leiding van de Poolse communisti sche partij, met Gomulka voorop, voor een uiterst netelig probleem hebben geplaatst. Tot nog toe heeft Gomulka ten aanzien van deze gebeurtenis vol hard in een stilzwijgen dat op zich zelf zeer welsprekend wordt ge acht. Men vraagt zich af hoe lang hij dit echter zal kunnen volhou den zonder pressie van Moskou en andere communistische landen uit te lokken. Aan het Poolse stilzwijgen schijnt voornamelijk onzekerheid over de rol van de Russische premier Chroesjtsjef zelf in de onderhavige Opgewonden sten» in Indonesië „Geweld gebruiken om N.-Guinea te verkrijgen" DJAKARTA, 21-6. Het lid van het Indonesische parlement voor de provincie West-Irian, Silas Pa- pare, heeft zaterdag verklaard, dat Indonesië wapengeweld dient te gebruiken om „West-Irian van de Nederlanders terug te krijgen. Hij zelde, dat dit de enige manier is. Indien de regering krachtige maatregelen neemt tegen de op standelingen, aldus dit lid van de Indonesische volksvertegenwoor diging, dan zou zij nog krachtiger maatregelen moeten nemen tegen de Nederlanders in Nieuw-Guinea. Eerder heeft luitenant-kolonel Pramurahardjo, secretaris-gene raal van „het nationale bevrijdings front voor West-Irian" verklaard, dat „slechts door het gebruik van geweld het gebied van zijn onder drukker kan worden bevrijd". Reacties op Hongaarse executies houden aan LONDEN, 23-6. Trevor Evans, de industriële correspondent van de Daily Express, bericht dat hij is op gebeld door Arthur Horner, de communistische voorzitter van de Britse mijnwerkersvakbond, die verklaarde dat hij ten zeerste ge schokt was door de terechtstelling van Imre Nagy en de zijnen in Boe dapest. Zondag werd uit een voorbijrij dende auto een Molotof-cocktail geworpen naar de hoofdingang van' de Sowjet-Russische ambassade te Buenos Aires. Er werd slechts wei nig schade aangericht. De politie greep in toen in de buurt van de woning van de Sowjet-Russische ambassadeur gepoogd werd een de monstratie tegen de executies te houden. Te Ottawa hebben uitgeweken Hongaren flessen rode inkt naar het gebouw van de Sowjet-Russi sche ambassade geworpen uit pro test tegen de executies. Een groep Hongaren, onder leiding van een pater Franciscaan, trok onder het zingen van het Hongaarse volkslied voorbij de ambassade. Op een der meegevoerde borden stond: ..Dat gene, waarvoor Nagy en Maleter stierven, zal blijven leven", i Premier Nehroe van India heeft het bericht van de executies in Hongarije en de mogelijke gevolgen van dit feit „zeer zorgwekkend" ge noemd. De directie van de „Apparaten bouw Nedalo N.V." te Hengelo heeft medegedeeld, dat op 30 juni 1958 de produktie zal worden stop gezet en dat op diezelfde dag het bedrijf zal worden gesloten. De oorzaak van deze sluiting is het ge volg van het ontbreken van op drachten. Ongeveer 120 werkne mers zullen worden ontslagen. De vennootschap zal de aan dit ont slagverbod verbonden wettelijke verplichtingen ten volle nakomen, zo wordt meegedeeld. aangelegenheid ten grondslag te liggen. Men had namelijk tot on langs Chroesjtsjef voor een „libe rale" leider aangezien maar het nieuws van de terechtstelling van Nagy c.s. zo kort na Chroesjtsjefs bezoek aan Boedapest en zijn rede in Sofia heeft de Poolse leiders klaarblijkelijk in verwarring ge bracht, aldus de waarnemers. LIBANON KENT GEEN RUST BEIROET, 20-6. De sekretaris- generaal van V.N., Dag Hammar- skjoeld, heeft in de Libanese hoofdstad besprekingen met zijn waarnemers gevoerd. Over het verloop van deze besprekingen wordt van V.N.-zijde niets meege deeld. Van officiële Libanese zijde verluidt, dat Hammarskjoeld over tuigd is van een Syrische inter ventie, maar zich verzet tegen de bewering van Amerikaanse of Britse tussenkomst. President Sjamoen zou het leger een volledige actie tegen de op standelingen willen laten onder nemen maar de stafchef van het leger, generaal Foead Sjehab, zou daar niet aan willen. Hij zou een onherstelbare breuk tussen rege ring en oppositie vrezen. Om de zelfde reden zou de generaal te gen Amerikaanse en Britse inter ventie zijn. Aan westelijke kant is men bang, dat een uitstel van af doende maatregelen de positie van de regering slechts kan verzwak ken. AMSTERDAM. Prof. rar. R. P. Cleveringa (Leiden) lid van het da gelijks bestuur en voorzitter van de vaste commissie voor de weten schap van 't Prins Bernhard Fonds is tot ere-lid van dit fonds be noemd. De strijd in Algerië ALGIERS, 23-6. In het afgelopen weekeinde zijn in Algerië bij aan slagen zes mohammedanen en zes Fransen om het leven gekomen. Het aantal gewonden bedroeg ze ventien. De activiteit van de op standelingen is de laatste tijd toe genomen. Volgens het blad „Echo d'Alger' zijn bij een gevecht in het gebied van Akbof, ten oosten van Algiers, elf opstandelingen gedood, onder wie een zekere Kaci Zouaghi, be kend als „de grote keelafsnijder' die de dood van ruim tweehonderd personen op zijn geweten zou heb ben. Statistiek van de Scooter- en motorrijwielverkoopin1958 Statistisch cijfermateriaal is meest al droge kost. En toch is het dik wijls zeer interessant deze cijfers eens nader te bezien. Wat de ge tallen van de scooter- en motor verkoop in de eerste vier maanden van 1958 in Nederland betreft, blijkt dat de verkoop van beide categorieën ook de terugslag van de bestedingsbeperking hebben ondervonden. Doch tevens blijkt onomstotelijk dat de omschakeling van het publiek van motor naar scooter in versterkte mate doorzet. Bij vergelijking van de verkoop cijfers van het eerste kwartaal van 1956 met dezelfde periode van 1957 en 1958 blijkt dat de verkoop van motorrijwielen tot op een der de is gedaald (van 6310 stuks in 1956 tot 1986 stuks in 1958), doch dat de verkoop van scooters is ge stegen tot 4860 stuks. In de eerste vier maanden van 1958 is de daling bij de motoren dan ook weer bijna driemaal zo groot dan bij de scooters, n.l. voor de voornaamste mei-ken gemid deld 54,8 °/o. Een grote bijzonder heid bij al deze cijfers is, dat er bij de scooters slechts één merk is dat aan deze malaise ontkomt. Al leen de Heinkel heeft in 1958 een hogere verkoop dan verleden jaar, terwijl er bij alle andere merken een aanmerkelijke teruggang is en wel voor sommige leidende merken van ca. 30 en 44 In West- Duitsland was in deze periode de Heinkel dan ook de meest verkoch te scooter en dat zelfs waar Hein kel slechts één type heeft en an dere leidende merken soms drie en vier modellen. Voor een Heinkel naar ANKER. ff.lt) Zondagavond omstreeks half twaalf is bij het oversteken van de Hengelosestraat te Enschede de 34-jarige voetgangster H. B. L. uit Hengelo, aangereden door 'n auto, bestuurd door de 41-jarige B. M. L. E. uit Almelo. Mej. L. werd zwaar gewond en overleed ter Z.K.H. Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit AMSTERDAM, 23-6. Z.K.H. de prins der Nederlanden heeft van morgen als regent van het prins Bernhard fonds in het gebouw van de Nederlandse Handel Maat schappij N.V. te Amsterdam voor de negende keer zilveren anjers uitgereikt aan Nederlanders, die zich op bijzondere wijze op het ge bied van de wetenschap, kunst en cultuur verdienstelijk hebben ge maakt. De heer P. T. A. Swillens, die werd begeleid door dr. J. Bruyn, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht en professor Jan Engelman, hoog leraar aan de Jan van Eyck Aca demie te Maastricht, ontving de zilveren anjer. Daarna verzocht de prins bij hem te komen mr. Ch. P. van Eeghen en de heren J. M. Hagai en mr. H. Westermann, respectieve lijk voorzitter en onder-voorzitter van de vereniging „Hendrick de Keyser". Tenslotte werd voorgelezen de benoemingsbrief voor de heer Jan Hendrik Beau jon, luidende: „De zeer grote en zo doeltreffende ac tiviteit ontplooid ten. gunste van het openbare leven op Aruba, in het bijzonder in de laatste jaren als voorzitter van de Stichting Cultureel Centrum Aruba." Zorgen voor de toekomst van het nationale oude liuizenbezit Te weinig geld voor grondige restauraties Vorig jaar zomer besloot het col lege van b. en w. van Kerkwerve in overleg met het kerkbestuur tot restauratie van het torentje en de spits van het kerkje der Neder lands Hervormde gemeente, toen bleek dat de kap van de kerk be gon door te buigen onder het ge wicht van het bestaande torentje, dat gedeeltelijk op de voorgevel en gedeeltelijk op de kap uit bakste nen was opgetrokken. Bovendien begon de voorgevel aan de gemet selde voet van het torentje gevaar lijke scheuren te vertonen en was de spits met de dragende zware houten stijlen zodanig verrot, dat de toren zelfs niet meer bestand was tegen het luiden van de klok. Het klokluiden bracht heel het to rentje in beweging, wat uiteraard een gevaarlijke situatie opleverde. Op verzoek van Kerkwerve's vroe de vaderen ontwierp de Centrale Dienst Noord-Zeeland te Zierikzee een torentje waarvan de vorm her innerde aan dat van weleer en dat uiteraard genoemde euvelen niet bezat. Thans zijn de werkzaamhe den zover gevorderd dat aan het afschilderen kan worden begonnen, in september a.s. denkt men defi nitief gereed te zijn. Het nieuwe torentje is van hout vervaardigd en rust in zijn geheel op de ter plaatse versterkte kap. De frontmuur van de kerk wordt afgedekt met 2 natuurstenen or namenten van ongeveer 1 meter hoogte. De houten onderbouw van het torentje zal worden voorzien van vier wijzerplaten, die verlicht kunnen worden en een elektrisch uurwerk, ter vervanging van het handuurwerk dat totaal versleten De torenspits is met nieuwe leien bekleed terwijl de spitsbekro- ning is gerestaureerd en nu weer in volle glorie het sierlijke geheel bekroont. Ook de voormalige klok met klokkestoel is hersteld en wordt weer gemonteerd. Onder toe zicht van de opzichter der C.D. de heer D. D. J. v. d. Poel is het werk op kundige wijze uitgevoerd door de firma J. den Herder te Bruinisse. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK „Hoe komt het, dat je zo goed kunt rijden? Mij dunkt, een stu dent Hij lachte en keek haar even aan. „We hadden vroeger een groente en fruitzaak. En ook een auto. Ik heb heel wat keren met die wagen gereden en er ook examen in ge daan. Ik was één van de weinigen, die meteen slaagde". „Je had het over vroeger. Wat doen ze bij je thuis? Rentenieren?" „Nee.we hebben al enige ja ren een cafetaria. Nu hoeft vader er niet elke dag meer op uit en hij is weer in z'n oude stiel. Hij was vroeger kok in een hotel. Nu kan hij weer naar hartelust koken en braden". „Dat lijkt me wel leuk, zo'n cafe taria". „O ja. Het wordt alleen iedere avond laat". „In zo'n stad als Utrecht zullen ze 's avonds wel heel wat slaatjes en croquetjes verorberen, denk ik". „En patales-frites", voegde Ton- nic er aan toe „Dat is vader's spe cialiteit. Hij doet niets liever...." „Als ik eens in Utrecht kom, ga ik bij je vader patates-frites eten". Binnen een half uur was Gronin gen bereikt. „Voorlopig steeds rechtdoor. Weet je de Grote Markt?" „Met de Martini-toren", voegde hij er op z'n Gronings bij. „En of". „Daar moet ik zijn". „Natuurlijk een textielwinkel". „Je raadt het precies", lachte ze. „Dan zal ik als een behoorlijke chauffeur maar in de wagen wach ten". „Je bevalt me steeds meer", ant woordde ze mild, en geen van bei den hadden ze er erg in, dat het meisje hem steeds vaker tutoyeer de. „Het is, dat je architect bent, anders zou ik er misschien ernstig over nadenken om je in dienst te nemen als mijn chauffeur". „Alleen maar als chauffeur?" vroeg hij ondeugend. „O, je zou ook m'n schoenen kun nen poetsen en zo". Hij boog zich even naar voren om haar schoentjes te bekijken, maar zij gaf hem een por in z'n zij. „Let opvoor je er erg in hebt, zit je boven op een andere wagen". „Nou, dat loopt wel los". „Bovendien, een chauffeur be hoeft zich niet te bemoeien met de schoenen van z'n meesteres". „En ik moet ze poetsen...." „Ja, 't is al goed. Daar is de win kel, waar ik moet zijn. Je wilt wel even wachten, chauffeur?" Hij boog, reed langs, het trottoir en stopte. „Tol uw dienst, juf frouw". Handig liep hij om de wagen heen en opende het portier, zodat ze uit kon stappen. „Het duurt niet zo heel lang, chauffeur", zei ze, gemaakt uit de hoogte. „Dat ken ik juffrouw. Zal ik zo legen Kerstmis even terugkomen om u te halen? Met een vrachtauto er bij?" Ze schoot in een lach, maar had bijna meteen haar gezicht weer in plooi. „Chauffeur, zulke grapjes versta ik niet, begrepen?" „Zeker, juffrouw, ik zal het voortaan in het Frans zeggen". „Onverbeterlijk zullen we maar aannemen". Die middag bezocht ze nog enkele winkels in de stad en om vier uur lag er een stapel pakjes op de ach terbank. Hij keek eens achterom, toen het meisje voor de zoveelste keer was ingestapt. „Als ik niet beter wist, zou ik veronderstellen, dat u aan uw uitzet bezig bent". „Wie weet", antwoordde ze ge heimzinnig. „En rijd nu maar naar een rustige gelegenheid buiten de stad, waar je mag trakteren op een kopje thee". „Tot uw dienst, juffrouw. Het zal me een waar genoegen zijn". Een kwartiertje later zaten ze in een verlaten dorpje op een terras en Tonnie bestelde thee met ge bak. Het meisje keek een beetje kritisch naar de grote schaal lek kernijen, die midden tussen hen in stond. „Ik moet eigenlijk aan m'n lijn denken", aarzelde ze. Hij bekeek haar van top tot teen, hetgeen haar lichtelijk deed blozen. „Ik ben er anders zeer tevreden over. Ik zou zo zeggen: er kan nog wel iets op. Bijvoorbeeld een paar van die lekkere gebakjes". „Ik bezwijk voor de verleiding. We zullen maar zeggen, dat het de uitzondering op de regel is". En de daad bij het woord voegende, zocht ze een roomsoes uit. „En", zei ze, terwijl ze genoot van het gebak, „hoe bevalt het winkelen je met je nieuwe meesteres?" (Wordt vervolgd) Nog een beeld van de jaarlijkse paardenrennen te Ascot Gr. Brit.). De strijd van de grote ren over 2!4 mijl werd gewonnen door het paard Sandiacre (voorgrond). Tweede werd het paard Seleucos (links), derde werd Garibaldi (rechts). AMSTERDAM, 21-6. Bijzondere zorgen vervullen het bestuur van de „Vereniging Hendrick de Key ser" wat betreft de toekomst van het nationale oude huizenbezit en in het bijzonder dat van de ver eniging. Dit komt tot uiting in het 37ste jaarverslag van de vereniging, waarin wordt gezegd dat het niet langer mogelijk is, noodzakelijke restauraties aan te vatten, waartoe men in de afgelopen jaren - dank zij financiële steun van particulie ren en overheid - nog wel in de ge legenheid was Het bestuur heeft dan ook overwogen oï het niet ge dwongen is toekomstige restaura ties te stoppen en zich te concen treren op behoud van het beslaan de, dat wil dus zeggen slechts op knappen wat noodzakelijk is. Maar ook hiervoor is zeer veel geld no dig. Het doel van de vereniging: het behoud van architectonisch of his torisch belangrijke gebouwen is in zoverre benaderd, dat de vereni ging thans 110 panden bezit. Maar bezit betekent nog geen behoud. Wel is het normaal onderhoud te bestrijden uit de huren, maar de op ongeregelde tijden nodige res tauratics van deze eeuwenoude panden zijn hieruit niet te finan cieren. PETITIE VAN HONGAREN MARKTBERICHTEN u progrommi „HERHALING OP VERZOEK" over Radio Lutcmburg (208 m.) iedere zondagmorgen 10.45 uur Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 23-6. Binnenland se granen - officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam - ochtendbeurs. Zomergerst goed prijshoudend zonder zaken. Groe ne erwten boerenschoon f 26.50- f 35,-; schokkers onveranderd boe renschoon f 40-f 73,50; bruine bo nen onveranderd boerenschoon f 35-f 75. ROTTERDAM. Het regerings schip „Waterman" is aan de Wil- helminakade te Rotterdam afge meerd. Aan boord bevonden zich 431 leerlingen van Amerikaanse middelbare scholen, die in de ko mende maanden in elf Europese landen bij particulieren zullen lo geren en via ons land naar die landen reizen. Tienduizenden wachten hun veroordeling af 's-GRAVENHAGE, 21-6. Het be stuur van de federatie van Hon gaarse verenigingen in Nederland, waarin ongeveer 5000 Hongaren zijn verenigd, heeft- vanmorgen een petitie overhandigd aan de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. In het verzoekschrift doen de Hongaren een beroep op de minis ter om alles in het werk te stellen teneinde de tienduizenden Honga ren, die in Hongarije op hun ver oordeling wachten of - al of niet veroordeeld - in de gevangenis zitten, van gevangenis, dwangar beid, deportatie of terechtstelling te redden. Dit verzoek is gedaan naar aanleiding van de terecht stelling van de gewezen Hongaar se premier Imre Nagy en generaal Maleter. Ingezonden mededeling Uw vakantie is te kort om er zelfs één dag of uur van te missen. Daarom, waarheen U ook gaatneem 'ASPRO' mee! Geen hoofdpijn, opkomende kou of lusteloosheid zal dan Uw vakantievreugde bederven. "ASPRO" helpt snel en zeker èn doet meer dan dat! zijn onschadelijke samenstelling geeft 'ASPRO' U Uw opgewektheid en levensvreugde terug. blijft Uw gehele vakantie In vakantiestemming. De minister heeft het bestuur van de federatie te woord gestaan tijdens een korte ontvangst op zijn ministerie te 's-Gravenhage. TIEN MINDER Het- Poolse toeristenschip „Mazowsze", dat zijn eerste bezoek van deze zomer aan Kopenhagen heeft gebracht, heeft zondagavond de Deense hoofdstad verlaten met tien passagiers minder dan waar het mee gekomen was. Zes of zeven van de achtergeble venen hebben in Denemar ken politiek asyl gevraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5