verschrikkelijke sneeuwman Vol en zacht van smaak STAD EN PROVINCIE Financiën en Economie GEMEENTERAAD ELKERZEE Gemeente draagt subsidie bij voor elektrisch uurwerk in de toren Besluit tot aankoop van grond voor sportveld De raad van Eikerzee kwam- maandagmorgen in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. De leden J. F. van den Bout en M. A. Gaanderse waren met kennisgeving afwezig. Besloten wordt om afwijzend te beschikken op een verzoek om toe kenning van subsidie van het Hu manistisch Thuisfront. De door de raad opnieuw vastge stelde legesverordening is goed gekeurd bij K.B. van 19 mei 1958, no. 2. Een schrijven van b. en w. van Finsterwolde om een adhaesiebe- tuiging van de raad dier gemeente met betrekking tot maatregelen te gen kernexplosies te ondersteunen, wordt voor kennisgeving aangeno men. De voorzitter leest voor een ver slag van de Vleeskeuringsdienst over 1957. v> De heer de Vrieze vraagt hoe het standpunt van de raad momenteel is ten opzichte van een volambte- lijke dienst. De raad sluit zich aan bij de mening van de voorzitter, dat Schouwen waakzaam dient te blij ven voor het behoud van een goede veearts. Een volambtelijke dienst zal bovendien meer kosten. Een tweetal bewoners aan de Dorpsstraat te Scharendijke hebben een verzoek gericht tot de raad om enkele putten in het wegdek, waar in plassen achterblijven, te her stellen. De raad machtigt b. en w. om de nodige voorzieningen te treffen. De kerkvoogdij der Hervormde gemeente van Eikerzee heeft ver zocht om in verband met de kosten van het nieuwe elektrische uur werk met verlichting in de toren een subsidie toe te kennen van f 175 per jaar. De voorzitter deelt mede, dat hij voor inwilliging van het verzoek is. De heer Viergever dringt aan op betere bijstelling van het uurwerk. Met algemene stemmen besluit de raad vervolgens het verzoek in te willigen. De heer de Vrieze zegt namens de kerkvoogdij de raad dank voor haar medewerking. Aanleg sportveld Op voorstel van b. en w. besluit de raad vervolgens tot aankoop van grond voor het aanleggen van een sportveld, nl. van Jac. v. d. Panne 85 a 53 ca., en van dr. M. C. v. d. Panne 42 a 10 ca. tegen een prijs van f 0,40 per m". Door de Herver kavelingscommissie zal compensa- tiegrond worden beschikbaar ge steld. Getracht zal worden de aan leg in D.A.C.W. verband te doen uitvoeren. Hierna komt aan de orde de vast stelling van een nieuwe bouwver ordening volgens het ontwerp van de afd. Zeeland der Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De direc teur van de Centrale Dienst.Noord Zeeland" heeft geadviseerd tot in voering der nieuwe verordening. De raad besluit met algemene stemmen tot vaststelling van de nieuwe bouwverordening. Besloten wordt tot vaststelling van de 3e wijziging der gemeente begroting voor het dienstjaar 1958, zulks i.v.m. aankoop van grond voor het sportveld. In de rondvraag dringt wethou der van Eenennaam op opknappen aan van het kerkterrein te Eiker zee. De voorzitter deelt mede, dat de gemeente voor haar deel reeds opdracht gegeven heeft. De heer de Vrieze antwoordt, dat ook de kerk voogdij reeds opdracht gegeven heeft. Op verzoek van de heer de Vrieze zullen b. en w. de mogelijkheid on derzoeken om In het bluswater bassin te Scharendijke een drink plaats voor vogels te maken. Collecte voor rijtoer bejaarden Naar wij vernemen is door het te Zierikzee gevestigde comité Rij toer Ouden van Dagen van het ge meentebestuur vergunning ontvan gen om voor deze jaarlijkse rij toer te collecteren in de week van 28 juli tot 4 augustus a.s., waar door het waarschijnlijk mogelijk zal zijn nog in de 2e helft van augustus deze rijtoer te houden. Brugklasse naar St.-Michielsgestel Vandaag (dinsdag) vertrok een aantal leerlingen van de Brugklas- se van het Professor Zeeman-lyce um voor een driedaags kamp te St. Michielsgestel. De leiding bestaat uit mevrouw Ballegoojen en de heer A. Brand. OUWERKERK Aanbesteding drie woningen Voor x-ekening van de gemeente werd een drietal woningen aanbe steed. Ingeschreven werd als volgt: J. v. d. Werf, Burgh f 42.995; C. en A. v. Velthoven, Zierikzee f 43.620; M. J. Padmos, Dreischor f 43.772; L. Tieleman, Nieuwerkerk f43.780; S. P. Wijsman, Zierikzee f 43.800; W. N. Pankow, Ouwerkerk f 44.400; J. Brouwer, Ouwerkerk f 44.800, P. B. van Velthoven, Zierikzee f 44.800; Fa. M. Bex-revoets en Zn., Zierikzee f 45.000; J. den Herder, Bruinisse f 45 150; Fa. Deurloo, Bruinisse f 45.250. De gunning is aangehouden. Schooljeugd naar „De Efteling" De kinderen der openbare lagere school maakten hun jaarlijks reisje. Zij vertrokken te half zeven en be zochten de speeltuin te Teteringen, „De Efteling" en het dierenpark te Tilburg. De „muziek" haalde de jeugdige reizigers des avonds in. Concert „Nieuw Leven" Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden heeft het muziekgezelschap „Nieuw Leven" zaterdagavond in de tent geconcer teerd. Ingezonden mededeling AMERIKANEN EN RUSSEN OP ZOEK NAAR DE Russen willen nog deze zomer een exemplaar vangen. AMERIKANEN VONDEN AL EEN SNEEUWMANNEN-WONING (Speciale correspondentie) KATMANDOE (P P). De strijd om de macht en het aanzien in de wereld tussen de Amerikanen en de Russen beperkt zich niet tot het lanceren van kunstmatige aard- satellieten. Ook in het oplossen van het mysterie van de „ver schrikkelijke sneeuwman" tracht men elkaar de loef af te steken. Een Amerikaanse expeditie, die afgelopen maanden in het oosten van Nepal naar de sneeuwman heeft gezocht, vond de bewijzen van het bestaan van de sneeuw man en de Russen, die een expe ditie naar het Pamir-gebcrgte zul len zenden, zijn vastbesloten nog deze zomer een yeti levend te van gen. De Russische expeditie zal o.m. bestaan uit hoogleraren van de universiteit van Leningrad en de leiding berust bij professor AIcksander Pronin, die in augus tus van het vorig jaar in het Pa- mirgebergte tweemaal een naakte, harige yeti zou hebben gezien. Blijkens een artikel in de Kom- somolskaya Prawda, heeft Pronin bij z'n tweede ontmoeting met de yeti zachtjes geroepen. Het wezen keek op, bewoog de kop en ver dween. Pronin gelooft, dat een roeiboot, die tijdens zijn aanwezig heid in het Pamir-gebergte ver dween en die vier weken later bij een rivier werd teruggevonden, waarschijnlijk door yeti's is mee genomen. Woning gevonden De Amerikanen kunnen inmid dels al bogen op hol eerste succes. Enkele weken geleden heeft pro fessor Dhyrenfurth, een hoogle raar van de univex-siteit van Cali- fornië, op een persconfei'entie hier in Katmandoe de hoofdstad van Nepal tx-ots meegedeeld, dat hij een grotwoning van de sneeuwman heeft ontdekt. De grot werd ge vonden in het stroomgebied van de rivier de Aroen in het oosten van Nepal. In de grot lagen haren, die afkomstig zouden zijn van de yeti en bovendien heeft men de befaamde voetafdrukken, die reeds eerder werden gefotogra feerd, duidelijk kunnen waarne men. Een sjerpa heeft deze dagen de verschrikkelijke sneeuwman in le vende lijve gezien. Het wezen zat kikkers te eten en sprong direct overeind toen de lantaren op hem gericht werd. De gids kon zich ternauwernood redden. De ontdekking Al in 1925 zag de Italiaan A. N. Tombazi in het noorden van Sik kim een rechtopgaande, naakte, mensachtige gedaante, die rodo dendronstruiken at. Tombazi on- dei'zocht zijn voetafdrukken en stelde vast, dat de zeer kleine voet, veel op die van een mens leek, vijf tenen naast elkaar en een tamelijk grote voetzool. Iemand die onvoorwaardelijk in de yeti gelooft is de spex-pa Tenzing Norgay, die samen met sir Edmund Hillary de Mount Everest beklom. Tenzing maakt deel uit van de Amerikaanse ex peditie, die dit jaar de speurtoch ten in de Himalaya organiseerde. Seri Tenzing maakte op 8 novem ber 1951 in gezelschap van Eric Shipton, de leider van een Britse Mount Everest-expeditie, Edmund Hillary cn twee anderen een tocht door het Everest-gebergte cn vond in de sneeuw vreemde voetsporen, j Hij vertelde zijn tochtgenoten dat ze van de yeti waren cn Eric Shipton nam een aantal foto's en vertrok enkele weken later per vliegtuig naar Londen om het Dierkundig en Geografisch Ge nootschap in te lichten. Vier tenen Shipton gaf bij de foto's het vol gende commentaar: „De afzonder lijke voetafdrukken waren iets langer dan die van onze brede bergschoenen. Hier en daai-, waai de sneeuwlaag op het ijs slechts dun was, vonden wij goed be waard gebleven afdrukken. Zij vertoonden heel duidelijk slechts vier tenen; twee van nor male grootte, een brede middel teen en een grote teen aan de bin nenkant, die korter en nog breder was. Biezonder interessant waren de plaatsen waar het spoor een gletsjerspleet kruiste. Daar had dc yeti onmiskenbaar een sprong ge maakt en zich aan de andere kant van de spleet met de tenen in de sneeuw verankerd''. Shipton vertelde bovendien, dat Tenzing eens op een afstand van 24 meter een yeti had gezien. Het wezen dat hij zag liep rechtop, had een roodbimine vacht en een don ker gelaat. Een scalp In 1954 zond de Engelse Daily Mail een expeditie naar de Hima laya om het mysterie definitief op te lossen. Veel succes hadden de journalisten, biologen en alpinisten niet. Waai'schijnlijk was de tijd, die hun ter beschikking stond, te kort. Het dak van de wereld Is on metelijk groot, moeilijk begaan baar en bovendien moet de yeti zeer schuw zijn. Wel kwamen de Engelsen met iets terug, dat zij hielden voor een restant van een sneeuwman. VERSTERKING VAN ZWAKKE PLAATSEN SN DE DIJKEN BIJ BRUINISSE EN ZIERIKZEE MOET NOG WORDEN BEGONNEN MET VERBETERING Minister Algera geeft overzicht van stand van zaken 's-GRAVENIIAGE, 23-6. Minis ter Algera heeft een overzicht ge geven van de stand van zaken by de versterking van zwakke plaat sen in de dyken. Hy heeft dit ge daan in antwoord op vragen van de tweede kamer in een voorlopig verslag over een wijziging van de begroting voor 1957. De minister zegt, dat onderscheid moet worden gemaakt tussen zwakke plaatsen in dijken, die ten gevolge van de uitvoering van het Deltaplan in het algemeen geen verhoging en verzwaring meer zul len behoeven en zwakke plaatsen in dijken, die ingevolge de Delta wet zullen moeten worden ver hoogd en verzwaard. De eerste categorie kan uiteraard alleen voorkomen in Zuidholland, noordbrabant en Zeeland. In zuid- Holland zijn deze zwakke plaatsen reeds alle verbeterd. In Noord- Brabant komen tussen Willemstad en Bergen op Zoom nog drie plaat sen voor, waax-van de verbetering nog niet ter hand is genomen, dit zal nog in deze zomer geschieden. In Zeeland moet, afgezien van werken van geringe omvang, nog worden begonnen met de verbete ring van een vak ten zuidoosten van Zierikzee en bij Bruinisse, bei de op Schouwen, voorts bij Sta- venisse op Tholen en ten noorden van de Sloedam op Walcheren. Op Schouwen kan bovendien nog de demping van de maaltocht langs de binnenzijde van de Langedijk Wyziging afbetalingsbeschikking 1956 's-GRAVENHAGE, 24-6. In de staatscourant van vandaag is ge publiceerd een wijziging van de afbetalingsbeschikking 1956, waax-- bij met ingang van 25 juni a.s. de in genoemde beschikking vastge stelde percentages der verplichte minimum-kassastortingen voor een groot aantal goederen als volgt verlaagd: Voor personenauto's van 35 pet. tot 25 pet., voor motorrij wielen en scooters van 35 pet. tot 25 pet., voor bromfietsen van 30 pet. tot 15 pet. en voor radio's en televisie-ontvangtoestellen, gram mofoons, platenspelers, accorde ons, koelkasten, haarden, kachels, elektrische- en gasfornuizen, warmwaterapparaten, wasmachi nes, centrifuges en rijwielen van 20 pet. tot 15 pet. Voor de overige artikelen, zoals deze in de afbetalingsbeschikking 1956 zijn genoemd, blijft het tot dusverre geldende minimum-per centage van 15 pet. ongewijzigd. De maximum-contractduur met betrekking tot alle in deze be schikking genoemde goeder-en blijft eveneens ongewijzigd. De huidige ontspanning in het economisch leven vox-mde de aan leiding tot deze wijziging der des betreffende voorschriften, aldus I bericht het ministerie van econo mische zaken. Een der expeditie-leden, Char les Stonor vond in de tempel van Pangbotsji 'n geheimzinnige scalp. De scalp had rossig zwart haar en hy werd als relikwie bewaard. De Nepalezen hier zeiden, dat hy ten minste driehonderd jaar was. De doorsnee was acht centimeter en de omtrek elf centimeter meer dan die van een menseiyke sche del. Na de mislukte missie van de Daily Mail gingen andere expedi ties op onderzoek uit. Men vond in 1955 twee verschil lende yeti-sporen. De een zou van een rechtopgaand wezen zijn, de ander zou moeten worden toege schreven aan een zoolganger op vier poten. Opzienbarender nieuws bracht de Argentijnse professor Orlando René Bx-ave 't jaar daar op naar Katmandoe. Professor Bi-ave zei: „Een van mijn Sherpa's heeft een rechtoplopend dier ge schoten, dat zowel op een aap als op een beer leek. Ik ben er van overtuigd, dat het geschoten dier een yeti was. De sneeuwman was bezig met het verslinden van een bex-ggeit, toen de Shex-pa hem zag". In 1957 zag de Rus Px-onin de yeti dus tweemaal. Dood of levend'. Een oplossing zit nu in de lucht. Het is niet onmogelijk, dat de Rus sen of de Amerikanen er deze zo mer werkelijk in slagen een yeti dood of levend in handen te krij gen. Heel merkwaardig is dat de yeti's, die volgens de berichten geschoten of gevangen werden, op de ,een of andere wijze weer ver loren zijn gegaan. Sherpa's zouden, volgens één van de vex-halen eens een sneeuwman levend hebben ge vangen. Ze hadden het dier ge kneveld om het mee te nemen naar de bewoonde wereld. Onderweg stierf het echter en men heeft het lijk in een rotsspleet gegooid, om dat men niet wist, dat een dood dier waarde zou kunnen hebben. Met enige zekerheid valt dus over het uiterlijk van de sneeuw man weinig te zeggen. Is hij naakt of behaard, heeft hij vier of vijf tenen, heeft hij een staart, is hij rechtopgaand of verplaatst hij zich als een normaal vierpotig dier We wachten af. als vex-betering van een zwakke plaats worden beschouwd. De verbetering van de zwakke plaatsen volgens deze categorie zal, naar verwacht mag wox-den, in 1959 voltooid worden. Voor het laatstgenoemde werk hangt dit af van de vox-dering van de herver- kavelingswerken. ONDERWIJS PROFESSOR ZEEMAN-LYCEUM TE ZIERIKZEE Toelatingsexamen Geslaagd de meisjes J. M. Bra- ber, C. J. Geluk, J. H. Hansma, A. N. van der Have, H. J. Hillebrand, F. M. Kosten. M. P. van Lent, C. Plaating, A. Rosink, P. J. Schrier, D. Swaak, P. C. A. Verton, M. Voerman en P. W. Zoeter en de jongens H. J. Broekema, W. G. Doornenbal, E. A. Franke, J. van den Heuvel, A. F. Hollestelle, J. S. J. Holm, R. A. Huneman, J. J. van der Kloot, W. Koster, J. L. Kuijper, G. Mol, D. H. van Rhee, J. G. Ro sink, L. A. Schoof, W. K. Schot, C. J. Smits, J. P. P. Stenger, J. J. J. Stuik, M. J. Tangeman, W. J. de Vos, M. D. van Weele, J. H, Wie- ringa en I. Zorge. Niet toegelaten: 7 meisjes en 11 jongens. Ingezonden mededeling Voor al Uw School- en studieboeken Boekhandel Boekh. S. Ochtman Zoon hoek Appelmarkt 2 telefoon 2369 - Zierikzee ZIERIKZEE Vespaclub in oprichting Wij vernemen van de Vespa-club „Holland", dat op maandag 30 juni a.s. alhier de 39ste Vespa Club in Nedex-land wordt opgericht. Tot de Vespa-club kunnen toetreden zij, die een Vespa-scooter bex-ijden. OOSTERLAND KIP LEGT MONSTEREI Een zwarte leghorn van mevr. de wed. Jac. Stoutjesdijk-Overbe- ke alhier legde dezer dagen een ei met het respectabele gewicht van precies 100 gram. Een „vliegende" grootvader De 55-jarige „vliegende grootvader" Max Conrad uit Californië, is voor de 26ste X maal de Oceaan overgevlo- gen. Ditmaal maakte hij de X tocht in een één-motorige Piper van 240 pk., die hem in 32 uur en 59 minuten van X New York naar Palermo op v Sicilië bracht. X Maandagmiddag ivas er een SOS-bericht verspreid, dat het vliegtuig van Conrad 75 mijl voor de Franse kust een noodlanding op zee had moeten maken, mar 't bleek dat dit bericht op een mis- verstand berustte. De vlie- genier had zich alleen enige tijd niet kunnen oriënteren. Een uur voordat Conrad bij Palermo kwam, ontlastte zich boven Sicilië een hevig onweer met krachtige wind- X stoten. De bui was echter over toen Conrad landde. Hij werd door honderden men- sen toegejuicht. Scbeepvaartberichten Kenia (t.), 22 van Bachaquero naar Buenos Aires RECHTZAKEN Sloper zat gevangenis straf uit voor een ander 's-GRAVENHAGE, 24-6. De ar- rondissementsrechtbank te 's-Gi-a- venhage heeft vanmorgen de 35- jarige sloper A. van de Wiel uit Leiden vex-oordeeld tot een gevan genisstraf van een maand omdat deze man zich in juli van het vo- rige jaar bij het parket van de of ficier van Justitie ln Den Haag had gemeld om voor de aannemer H. uit Rijpwetering een gevangenis straf uit te zitten. De aannemer was veroordeeld tot anderhalve maand wegens autorijden onder drankinvloed. Na tien dagen kwamen de autox-iteiten er achter, dat de verkeerde was opgesloten. De sloper had ver klaard, dat hij een wit voetje wil de halen bij de aannemer. De offi cier van Justitie had een boete van hondei-d gulden en een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand gevoi'derd. Acht jaar wegens poging tot dood slag op stiefdochter AMSTERDAM, 24-6. Het ge rechtshof te Amsterdam heeft van morgen de 53-jarige los wei'kman A. F. F. V. uit de hoofdstad wegens poging tot doodslag op zijn 24-ja- rige stiefdochter Gusta H., ovex-- eenkomstig de eis veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met af trek van het voorai-rest. De recht bank had de man, na een eis van 12 jaar met aftrek, op 1 april j.l. terzake van poging tot moord tot 10 jaar met aftrek vex-oordeeld. V., die in 1953 wegens het meer malen plegen van ontucht met zijn stiefkind tot 4 jaar met aftrek veroordeeld, keerde na het uitzit ten van zijn straf niet meer in zijn gezin terug, maar bezocht wel x-e- gelmatig de woning van zijn echt genote in de Palembangstraat in Amsterdam oost. Op 10 september van het vorig jaar was hij weer in het huis gekomen en had een on derhoud met zijn stiefdochter in de keuken. Nadat hij van Gusta een gevraagde afscheidskus had gekre gen trok hij plotseling zijn pistool. Tijdens de hierop volgende wors teling ketste de kogel op een rib van het meisje af. Nadat hij zijn stiefdochter met een braadpan (die in stukken brak) op het hoofd had geslagen pakte de man een mes en bi-acht in blinde woede Gusta 17 steken toe. Ook verwondde V. met het mes een ter hulp gesnelde buux-man. Gusta H. is enkele maanden geleden getrouwd en naar west-Afx-ika geëmigreerd. KERKNIEUWS Chr. Ger. Kerk Tweetal te Delft: G. Bilkes, Am sterdam-zuid en D. Henstra, Oud Beijeriand. Bedankt voor Gouda: R. Slofstra, Harderwijk. Maandagmiddag omstx-eeks vijf uur is aan het Veluwe-meer bij Nunspeet het 2-jarige jongetje P. Verbeek spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Het was een zoontje van een familie uit Zeist, die hun vakantie in een zo merhuisje aan het Veluwemeer doox'brachten. SPORT P.V. „De Bruse Trekker" De wedvlucht uit St. Quentin Dat de postduivenhoudersvereni- ging „De Bruse Trekker" over uit stekend vluchtmateriaal beschikt, bleek overtuigend uit de uitslag van de wedstrijd van uit St. Quen tin op 14 juni 1958. Van 1231 Zeeuw se duiven eindigde een duif van de heer H. C. Noox-dhoek uit Sirjans- land als no. 3, met een tijd van 1131,85 meter per minuut. De win naar van het gehele concours haal de een snelheid van 1169,80 meter per minuut. De uitslag voor „De Bruse Trek ker" in haar geheel was: H. C. Noordhoek, Sirjansland 1; Ph. Ste- ketee, Bruinisse 2, 7; P. Zandijk, Sirjansland 3, 5; A. de Koning, Bx-uinisse 4; C. van Dijke, Nieuwex-- kerk 6; J. de Ronde, Sirjansland 8. Op dezelfde dag werd ook gevlo gen uit Chateauroux, en ook hier was de Bruse Trekker present. Van de 1016 duiven arriveerde een duif van de heer J. Folmer als 15e van het gehele concoui-s. Deze duif had een snelheid'van 466,53 meter per minuut. Een gunstige tijd als men bedenkt dat ook diex-en die 200 me ter minder vlogen per minuut, dus 267 meter, nog in de prijzen vielen, maar welke tijd toch niet halen kon bij de winnaar van het concours, een duif van de heer van Nieuwen- huijze uit St. Philipsland met een snelheid van 770,54 m. p. minuut. De uitslag voor de Bruse Trek ker was: J. Folmer, Nieuwerkerk 1; C. Bal, Sirjansland 2, 3; T. Dale bout, Nieuwerkerk 4, 6; P. Zandijk, Sirjansland 5. Gerekend wordt op ruime oesterbroedval in de Oostersclielde Medio juni verschenen de eerste larven in het water De tweede helft van de maand juni is de tijd dat de oestei-1 ai-ven in het Scheldewater beginnen te verschijnen en iedere oesterkweker weet van oudshei-, dat wil hij met succes dit oestex-broed op zijn col lecteurs (gekalkte dakpannen en schelpen) opvangen, hij moet letten op de Kruiningse kennis die vroe ger in de laatste week van juni ge houden werd. Ook nu verschenen medio juni vorige week de oester- lai-ven weer in het water van de Oostersclielde. Er zijn zoveel moedei'oesters op de Yersekse Bank, de bakex-mat van dat oestex-broed aanwezig, dat door het Instituut voor het Visse- x-ij-onderzoek gex-ekend wox-dt op een zeer ruime bx-oedval, die vol gende week haar eex-ste top zal be reiken. De oesterbroedval komt voor in drie toppen, d.w.z. dat drie keer elk jaar deze broedval een hoogte punt bex-eikt, afhankelijk van de standen van de maan, c.q. van het zg. gierlij. Thans zijn er nog slechts enkele tientallen laiven per 100 liter wa ter geconstateerd, maar volgende week zal dit bij gunstig weer vei'- schillende honderdtallen per 100 liter water zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 3