DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russen vallen gebouw van West Duitse ambassade te Moskou aan DINSDAG 24 JUNI 1958 No. 18380 114e Jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 c». - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zlerlkzee, Postbus nr. 1, tel. 01110--2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochfman, Zlerlkzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Politie hinderde betogers niet Talrijke Russen hebben gisteren gedemonstreerd voor de Westduit- se ambassade te Moskou. Om 2 uur in de middag begon het. Met lange stokken werden alle ramen aan de voorkant van de ambassade inge slagen. Vervolgens werden flessen met inkt tegen het gebouw gewor pen of naar binnen. Bij deze „ac ties" schreeuwden de Russen bele digingen aan het adres van de Westduitsers. Enkele betogers droe gen borden met opschriften als „Weg met de Duitse fascisten". In het begin leek de betoging op die welke in Bonn was gehouden naar aanleiding van de executies van Nagy en Pal Maleter. In Mos kou ontaardde de betoging echter in een grote opgezette rel. Het werd zo heftig dat enige betogers zelf het slachtoffer werden van het ruwe optreden van de menigte. Niemand van de ambassade heeft enig letsel opgelopen. Er bevonden De strijd in Algerië ALGIERS, 23-6. Maandag is te Algiers officieel medegedeeld dat in de afgelopen week 521 opstan delingen in gevechten met de Franse veiligheidstroepen z\jn ge sneuveld, tcrwül er 120 gevangen werden genomen. De Fransen maakten ook een hoeveelheid wa pens buit. Kolonel Lacheroy, hoofd van de afdeling voorlichting van 't Fran se bestuur in Algerië, heeft maan dagavond op een persconferentie verklaard dat de Franse troepen in de afgelopen week een grote ac tiviteit aan de dag hebben gelegd, doch dat niettemin slechts weinig gevechten met de opstandelingen zijn geleverd. Kolonel Lacheroy verklaarde dat de rebellen, nu zij geen verster kingen meer uit Tunesië ontvan gen, zich in de bergen terugtrek ken. „In het algemeen ontvangen de opstandelingen steeds minder hulp uit het buitenland. In feite lean worden gezegd, dat zij sinds de gebeurtenissen van de dertiende mei j.l. uit hun evenwicht zijn ge raakt en dit niet meer hebben teruggevonden", aldus Lacheroy. Noord-oosten van Italië door noodweer geteisterd Storm en zware regenbuien UDINE, 23-6. Een hevige storm en zware hagelbuien hebben in de nacht van zaterdag op zondag en zondagochtend zware schade aan gericht in het noordoosten van Ita lië, aldus wordt uit Udine gemeld. Er werd veel schade aangericht aan wegen, spoorlijnen, huizen en gewassen. Bij Manzano is door verzakking van een spoorbrug een goederen trein op de lijn Triëst-Udine ont spoord. Een spoorwegbeambte raakte bekneld, zodat één van zijn armen moest worden geamputeerd. Nabij Crosada zouden drie brom fietsers door het water van een ri viertje, dat buiten zijn oevers trad, zijn meegesleurd. Tientallen dorpen waren versto ken van drinkwater en elektrische I stroom. zich ongeveer een twaalftal Duit sers in het gebouw, toen de aanval begon. Op een gegeven ogenblik werd er zelfs een stuk vuurwerk bij de ambassade naar binnen ge gooid. Het ontplofte met een knal en ontwikkelde een rookkolom. De diplomaten telefoneerden naar de brandweer, die met vier wagens uitrukte. Politie werkloos Volgens de Westduitse ambassa deur heeft de Russische politie niets gedaan om de betogers te verhinderen het gebouw te be schadigen. De ambassadeur heeft gisteren krachtig en met nadruk geprotes teerd tegen deze demonstratie voor de ambassade. Hij snelde in allerijl naar het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, zodra de po litie de betogers had verspreid. Naast het mondelinge protest zal vandaag West-Duitsland schrifte lijk protesteren. In dit protest zal er op worden gewezen dat twintig man Sowjet-politie nauwelijks op traden tegen de demonstranten terwijl in Bonn bij de demonstra ties van vrijdag voor de Sowjet- ambassade meer dan honderd po- litie-agenten van hun gummistok ken gebruik maakten. Uit kringen die in nauw contact staan met de Westduitse regering wordt vernomen dat de communis tische demonstratie op zijn minst 24 uur van tevoren zorgvuldig was beraamd. DOOR UITBREIDING KRUIDENIERSZAKEN BAKKERS VOELEN ZICH ERNSTIG IN HUN BOTERHAM BEDREIGD ROTTERDAM, 23-6. De bakkerij bedrijven voelen zich bedreigd sinds het kruideniersbedrijf is gaan streven naar verruiming van zijn assortiment met artikelen, zoals bijv. brood, die behoren tot de kern- artikelen van andere branches. De bezorgdheid over deze paral lellisatie is nog toegenomen sinds het ontwerp-vestigingsbesluit le vensmiddelen is gepubliceerd waar van de doorvoering funeste gevol gen kan_ hebben voor de bakkerij in haar geheel, in het bijzonder voor talloze kleine en middelgrote bakkerij-onderneming. Zou dit besluit in werking treden, dan zal het niet alleen voor de levensmid- delenbedrijven mogelijk zijn brood te gaan verkopen, maar bovendien zal het zonder veel moeite mogelijk zijn voor de duizenden kruidenièrs- bedrijven en vele ondernemers uit Olaf V ingezegend als koning van Noorwegen DRONTHEIM, 23-6. In de mid- deleeuwse Nidaroskathedraal t< Drontheim, het Noorse nationale heiligdom, is Olav V gisteren inge zegend als koning van Noorwegen, op de dag af 52 jaar na de kroning van zijn vader, Haakon VII en ko ningin Maud in dezelfde kerk. De inzegening werd verricht door bis schop Arne Fjellbu die, terwijl de koning voor hem knielde, zijn hand op diens hoofd legde en een gebed uitsprak voor koning Olav en land en volk van Noorwegen. De plech tigheid werd door 2300 personen bijgewoond. De toestand in Libanon BEIROET, 23-6. De Libanese re gering heeft maandagavond een klacht ingediend bü de waarne- mersgroep der Verenigde Naties over het „in toenemend aantal oversteken van de Libanese grens door Syriërs", hetgeen gepaard gaat met „uitbreiding van het wa penvervoer vanuit Syrië". In een officiële Libanese verkla ring wordt gezegd dat deze grens overschrijdingen „gevaarlijke vor men hebben aangenomen". Maandagavond hebben zich ir Noord- en Zuid-Libanon schermut selingen voorgedaan tussen rege ringstroepen en opstandelingen. Om de Europese energievoorziening Gemeenschappelijk Amerikaans-Europees ontwikkelingsprogramma De regering der Verenigde Sta ten en de commissie van Euratom hebben heden de eerste officiële gegevens bekend gemaakt over het gemeenschappelijk programma, dat zij voornemens zijn te verwe zenlijken op het gebied der kern energie. Dit programma, dat be trekking heeft op het wetenschap pelijk onderzoek en de oprichting van industriële installaties, voor ziet in de vestiging van kernreac toren met een capaciteit van 1 miljoen kw., welke uiterlijk in 1963 ln de Euratom-landen in werking zouden moeten worden gesteld. Het tweezijdig karakter van het gemeenschappelijk programma vindt zijn weerslag in het „me morandum of understanding" tus sen de Verenigde Staten en Eura tom. Dit voorziet in een energie programma met een geïnstalleerd vermogen van ongeveer 1.000.000 kilowatt voor 1963, waarvan de to tale kosten ongeveer 350 miljoen dollar zouden bedragen, alsmede jn een tienjarig programma van onderzoek en ontwikkeling, waar van de kosten gedurende de eerste vijf jaar 100 miljoen dollar zouden bedragen. de overige branches van de levens middelensector brood in hun assor timent te betrekken. Men behoeft zich slechts van het diploma brood verkoop te voorzien. Deze woorden sprak de adviseur van de Nederlandse Rooms-Katho- lieke Middenstandsbond, prof. dr. Ant. A. Ariens, op een vanmiddag in de Beatrixzaal te Rotterdam ge houden bijeenkomst van de Neder landse Kath. Bakkerspatroonsbond. In de Betuwe, evenals in andere fruitteeltstreken van Nederland, zijn op het ogenblik duizenden handen druk bezig met de kersenpluk en de afvoer van het smakelijk ooft naar de veilingen, waar de kersen, waar van de oogst tegenvalt, pittige prijzen opbrengen. - De foto laat zien hoe in de Betuwe een ervaren plukker een kleine bewonderaar liet proeven van de nieuwe oogst. BRAND IN HET KURHAUS-CABARET Vuurwei-kontploffing in j Brazilië 83 doden RIO DE JANEIRO, 23-6. Bij de onploffing van 'n vuurwerkmaga zijn in de Braziliaanse plaats Santo Maro da Purificacio zijn volgens radioberichten 83 mensen om het leven gekomen en 40 gewond. Noodweer in Oostenrijk KLAGENFURT, 23-6. Een grote aardverschuiving heeft in het Ka- rawnken-gebergte in het zuidelijk deel van midden-Oostenrijk twei dorpen, Ebriach en Troegern, van de buitenwereld afgesloten. Genie eenheden van het Oostenrijkse le ger zijn naar de dorpen gezonden Steenmassa's van vijftien meter hoog versperren de wegen. Rassenscheiding blijft in Little Rock LITTLE ROCK, 23-6. De federale rechter Harry Lemley heeft maan dag een verzoek om uitstel van zijn bevel voor 2Vz jaar opschorting der rassenscheiding op de centrale High school in Little Rock afgewe zen. Het verzoek was zaterdag in gediend door de nationale vereni ging voor de belangen van gekleur de volksgroepen. Rechter Lemley zei dat uitstel de toestand wat de rassenkwestie op de school betreft onhoudbaar zou maken omdat het maanden zou duren voor het hof van beroep en het hooggerechtshof in de zaak zouden beslissen Kritiek op nieuwe bouw-C.A.O. AMSTERDAM, 23-6. Op een van avond door ruim 1000 bouwvakar beiders bijgewoonde vergadering in Krasnapolsky le Amsterdam is namens het Amsterdamse comité van bouwvakarbeiders voorgesteld om vandaag alle nieuwbouwobjec- ten te verlaten en in een drietal demonstratieve bijeenkomsten, in Slotervaart, Osdorp en bij de toe komstige tuinstad Buitenveldert, tezamen te komen. Op deze bij eenkomsten, die dan gehouden zul len worden in de schafttijd, wil men uiting geven aan zijn onte vredenheid over de vastgestelde Ionen in een nieuwe C.A.O. In Zwolle wordt vrijdag 27 juni herdacht dat de dichter en schrij ver E. J. Potgieter 150 jaar gele den in deze stad werd geboren. In het museum aan de Melkmarkt wordt die dag een tentoonstelling geopend die gewijd is aan Potgie ter en zijn tijd. Prof. dr. W. A. P. Shiit uit Utrecht zal bij deze gele genheid spreken over „de beteke nis van Potgieter". s-GRAVENHAGE, 23-6. Om on geveer zeven uur vanavond is bij h'et „lichten" van het stuk vFin de Partie", dat het Theatre d'Aujourd Hui in het kader van het Holland Festival zou spelen, brand uitge broken in het Kurhaus cabaret te Scheveningen. Binnen drie kwartier was het to neel met de zich daarboven bevin dende koepel totaal uitgebrand, waarbij ook de decors van het stuk een prooi van de vlammen werden. Ook de zaal, zowel het meubilair VREEMDE VIS Voor de kust van Wales heeft men een vreemde vis gevangen van 1.25 m., die bij de staart twee poten heeft en welks ogen halvemaan vormig zijn. Biologen zullen de vangst, die men in een met water gevulde boot in leven houdt, proberen te de termineren. 's-GRAVENHAGE. Een paar hon derd bouwvakarbeiders uit 's-Gra- venhage hebben maandag gepro testeerd tegen de strafbepalingen die in de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf zijn opgenomen. Een delegatie van vijf man heeft in het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een adres aange boden aan het waarnemend hoofd arbeidsverhoudingen, mr. C. Jj, Nierstrasz. Minister Suurhoff kon maandagmiddag niet bereikt wor den. VALTHERMOND. Maandagmid dag is le Valthermond de 72-jarige B. Groen, toen hij onverwachts de weg overstak, door een personen auto aangereden. Hij werd ernstig gewond en is later in het Diacones- senhuis te Emmen overleden. Generaal Salan, de algemene vertegenwoordiger van de Franse regering in Algerië, zal woensdag naar Parijs gaan, aldus is maandag in Parijs vernomen. als de wanden werden ernstig ge schroeid en geblakerd. Naar me ning van de leiding van de Maat schappij Zeebad zal het niet moge lijk zijn, dit seizoen nog het Kur haus cabaret, dat in 1863 als onder, deel van het voormalige grootge meentelij ke badhuis werd gebouwd, weer in bedrijf te nemen. De oorzaak van de brand is tot op heden niet bekend, doch ver moed wordt, dat op de een of an dere manier bij het „uitlichten' van het stuk kortsluiting is ont staan. Afsluitdijk door ongeluk versperd LEEUWARDEN, 23-6. Vanmor gen omstreeks 11 uur is op de af sluitdijk een halve kilometer voor bij Kornwerderzand, een aanhang- tankwagen van de firma Vermeer uit Rotterdam, geladen met tien duizend liter bier, losgeschoten doordat de koppeling brak. De zware tankwagen vernielde een ki- Jometerpaal en kantelde dwars op de weg, waardoor de rijbaan geheel versperd werd. Personenauto's kon den spoedig hun weg vervolgen via het rijwielpad, doch het zwaardere verkeer moest wachten. Dit kon pas om half 4 via de berm verder rijden. Om 8 uur vanavond was de weg weer geheel vrij, nadat men de tank van het onderstel had losge brand en met behulp van een zware kraanwagen van de Leeuwarder vliegbasis aan de kant had gezet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De vrouw in het ambt DRIEBERGEN, 23-6. De Generale Synode der Nederlandse Hervorm de Kerk heeft maandagavond tij dens haar zitting te Driebergen met 27 stemmen voor en 24 stem men tegen het voorstel aanvaard, het ambt van ouderling en diaken voor de vrouw open te stellen. Eveneens werd het voorstel aan vaard, de vrouw in bepaalde ge vallen en voor bepaalde werkzaam heden tot het predikambt toe te laten. Dit geschiedde ook met 27 stemmen voor en 24 tegen. Brussel zetel der Europese instellingen STRAATSBURG, 23-6. Brussel is zegevierend uit de stemmingen in het Europese parlement over de zetel der Europese instellingen te voorschijn gekomen, met Straats burg op de tweede plaats en Mi laan als nummer drie. Nadat bij een eerste stemming van de tien steden, die zich kan didaat hadden gesteld, er vijf wa ren geëlimineerd, n.l. Parijs, Chau- tilly, Turijn, Monza en Stresa, luidde de uitslag van de tweede stemmingsronde: Brussel 170 pun ten, Straatsburg 161, Milaan 155, Nice 153 en Luxemburg 99. Dit be tekent dus, dat het parlement Brussel, Straatsburg en Milaan aan de ministers van de Europese ge meenschappen voorstelt als de meest geschikte plaatsen voor ves tiging van alle Europese organen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie spreekt, die zaait, wie hoort, die maait. Natuurkundig congres te Leiden LEIDEN, 23-6. Meer dan duizend natuurkundigen uit twintig lan den wonen de Kamerlingh-Onnes- conferentie over de natuurkunde bij extreem lage temperaturen bij, welke hedenochtend in de stads gehoorzaal te Leiden werd ge opend en die de gehele week in beslag zal nemen. Dit congres on der auspiciën van de internationa le unie van zuivere en toegepaste natuurkunde, georganiseerd dooi de Nederlandse natuurkundige vereniging, wordt in Leiden ge houden ter gelegenheid van hel feit, dat vijftig jaar geleden prof. dr. H. Kamerlingh Onnes in het nadien naar hem genoemde na tuurkundige laboratorium te Lei den er als eerste in slaagde Heli um vloeibaar te maken bij een temperatuur van circa min 269 gr. C., waarmee een nieuw zeer groot en belangrijk terrein voor het na tuurkundig onderzoek werd ge opend. Hulp voor minder ont wikkelde gebieden Technische hulpverlening, in 1957 tot bedrag van f 31,5 miljoen S ■s-GRAVENHAGE, 23-6. Het uit voerend orgaan van de Verenigde Naties voor de technische hulpver lening aan economisch onvoldoen de ontwikkelde gebieden, de Tech nical Assistance Board, heeft aan de economische en sociale raad der Verenigde Naties het verslag van z(jn werkzaamheden in 1957 aan geboden. Hieruit blijkt dat, binnen het kader van het in 1950 ontwikkelde uitgebreide programma, de waar de van de technische hulpverle ning in 1957 de recordhoogte be reikte van 31,5 miljoen dollar, ruim 1 miljoen dollar meer dan in het voorafgaande jaar. Het aantal regeringen, dat hiervoor finan ciële bijdragen verstrekte is in het verslagjaar gestegen van 77 op 84, terwijl het aantal hulp-ontvan gende landen en gebieden van 103 tot 132 toegenomen is. Als belangrijkste gebeurtenis wordt genoemd de beslissing van de algemene vergadering der Ver enigde Naties in december 1957 om een speciaal fonds in te stellen voor het ten uitvoer brengen van bepaalde fundamentele projecten, die niet onder het uitgebreide pro gramma van 1950 vallen. Hoewel de financiële basis voor de hulpverlening voor 1958 verze kerd is, beveelt de Board een ver hoging der bijdragen aan ten be hoeve van het speciale fonds en terwille van de noodzakelijke be scheiden uitbreiding der hulp in de volgende jaren. Monty" komt afscheid nemen 's-GRAVENHAGE, 23-6. Op don derdag 26 juni a.s. zal veldmaar schalk Montgomery of Alamein, die op 1 juli a.s. zijn functie van plaats vervangend geallieerd opperbevel hebber in Europa neerlegt, een af scheidsbezoek aan Nederland bren gen. De maarschalk zal bezoeken af leggen bij de minister voor Defen sie en het comité verenigde chefs van staven. In de namiddag zal H.M. de Koningin de maarschalk op paleis Soestdijk ontvangen. Des avonds biedt de Nederland se regering de maarschalk een di ner aan. Zevenjarig jongetje verdronken GOUDA, 24-6. Omstreeks kwarl over negen maandagavond heeft de Haastrechtse politie uit ie IJsse! het lijkje opgehaald van de zeven jarige Adie de Goeij uit Heken dorp. Het jongetje had omstreeks een uur 's middags de ouderlijke woning verlaten om naar school le gaan. Hij was vergezeld van een ouder broertje, dat nog even bij een tante aan moest en Adje daarvoor bij het Jaagpad alleen verder liet gaan. Toen het jongetje 's avonds niet thuis kwam werd de Haas trechtse politie gewaarschuwd, die in samenwerking met de Haas trechtse burgerij de IJssel langs het Jaagpad afdregde en het lijkje op haalde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1