zware shag Douwe Egberts in handige plastic tabakszak! DE JUFFER VAN 't HOOGE BEZWAREN TEGEN LIMBURGS BOEK HEERLEN, 21-6. Bij een Haagse uitgeversmaatschappij verscheen onlangs de roman „Nog kans op de hemel" van de schrijfster Conny Sluysmans uit Brunssum (L) Tegen dit boek zijn in Limburgse kringen bezwaren gerezen. Men meent dat verschillende erin voorkomende personen in al te letterlijke zin „uit het leven gegrepen" zijn. Een Limburger, die meent bedoeld te zijn met de romanfiguur „Noel", heeft wegens het opzettelijk aan randen van zijn eer en goede naam. tegen de schrijfster en de uitgeef sters een aanklacht ingediend. Als zijn raadsman zal optreden mr. B. Schattenberg uit Geleen, als raadsman van de schrijfster mr. J. Starmans uit Heerlen. Verlioging van enkele P.T.T.-tarievcn 's-GRAVENHAGE, 21-0. Met in- gang van 1 juli worden enkele te lefoontarieven verhoogd, als gevolg van de jongste salarisverhoging, waardoor de exploitatiekosten jaarlijks met een totaalbedrag van circa 8 miljoen zullen stijgen. Al dus deelt de persdienst van de P.T.T. mede. De wens de basista rieven hiertoe niet te wijzigen heeft er toe bijgedragen de vorm te kiezen van een toeslag van 4 pet. op die telefoontarieven, die perio diek per nota aan het publiek in rekening worden gebracht. Voorts zal het abonnement voor een hoofdaansluiting op de draad omroep, dat thans f 2,50 per maand bedraagt, m.i.v. 1 juli a.s. met 10 cent per maand worden verhoogd. Dit om te voorkomen dat de ver liezen bij dit bedrijfsonderdeel we derom zouden stijgen. Hoewel de stijging der lasten het gehele P.T.T.-bedrijf betreft, zullen dus de post- en telegraaftarieven niet worden verhoogd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Zaterdagmid dag werd de jaarlijkse sportmid dag van het personeel van de ko ninklijke paleizen gehouden op het terrein van de vereniging te Soest- dijk. Er werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van Heracles en Scheveningen Holland Sport. HILVERSUM. Van 6 juli t.m. 13 augustus wordt in de jachthaven van Dijk in Oud-Loosdrecht een jazz-concours gehouden op iedere woensdag- en zondagavond. Om roep en televisie zullen uitzendin gen en opnamen verzorgen. AMSTERDAM. Aan de Apollo- laan te Amsterdam zal de gemeente plaats inruimen voor de bouw van een elf verdiepingen hoog Hilton- hotel, indien de gemeenteraad straks akkoord gaat met de uit gifte in voortdurende erfpacht van het terrein. 's-GRAVENHAGE. Dezer dagen is opgericht de „Nederlandse Bond ter bestrijding van de Woningnood (N.B.B.W.)". Afdelingen zijn, zo delen de initiatiefnemers mede, ge vormd in Amsterdam; Rotterdam, Den Haag, Leiden en Delft. De bond stelt zich ten doel het publiek en de overheid te attenderen op wantoestanden op woongebied, in vloed uit te oefenen op de plaatse lijke woonruimteverdeling en de woningbouw te bevorderen. AMSTERDAM. Vrijdagavond om vijf uur is het vijfjarig'zoontje van de familie Kalkhoven in de Ad- miralengracht te Amsterdam ver dronken. Plet kind was spelender wijs te water geraakt. Ingezonden mededeling Nü extra lekker roken van de pittigste Zware Shag, altijd soepel en vers tot de laatste draad! in handige plastic tabakszak! ^HNO Congres Nationaal Overleg voor Gewestelijke cultuur in Zeeland Cultuur in Zeeland komt niet achterop MIDDELBURG, 20-6. De waar nemend Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland, de heer A. Schout, heeft vrijdagoch tend in Middelburg het zesde con gres van het Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cultuur geopend. Eerste inleider tijdens dit congres was mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, die heeft gespro ken over cultureel werk in gebie den met bijzondere structuur-wij - zigingen. Mr. van der Willigen weer er op, dat bij industrievorming en de daarmee samenhangende bevol kingsaanwas men er voor dient te waken, dat de nieuwgelcomenen zo veel mogelijk hun activiteiten in samenwerking met de overige be volking trachten te verwezenlij ken. De gemeentebesturen hebben op dit terrein voor de toekomst van hun gemeente een grote verant woordelijkheid, die men niet kan oplossen in het alleen beschikbaar stellen van financiële middelen. Het stimuleren, het wegen openen en het trachten te voorkomen van een verkeerde groei zullen zeker niet minder de aandacht vragen. Bij een snel groeiend gebied zal voor de culturele problemen, met deze groei samenhangende, door de gemeenten met recht een beroep op bijzondere financiële bijstand van het rijk gedaan kunnen wor den. In gebieden met een wegtrekken de bevolking moet bijzonder ge waakt worden voor het daar drei gende beeld van cultureel verval. Verhoogde culturele activiteit is in ieder gebied, dat structureel in be weging komt, noodzakelijk. Ove rigens daar niet alleen, doch in elk gebied, zo merkte mr. van der Willigen op. Tijdens de middagvergadering heeft het lid van Gedeputeerde BURGH/HAAMSTEDE Floralia-vcreniging organiseerde veldbouquetten- wedstrijd voor de jeugd Kwaliteit maakte keus voor de jury moeilijk De traditionele wedstrijd om de mooiste veldbouquetten, bijeen ge bracht door de eerste, tweede en derde klassen der Beatrixschool en de bijzondere school te Haamstede, en de o.l.-school te Burgh, is ook dit jaar weer een groot succes ge worden. Het was een alleraardigst ge zicht, de leerlingen des morgens op de school te zien komen met een grote verscheidenheid van veldrui- kers, de een al mooier dan de ander. Alle bouquetten werden van een nummer voorzien en in kopjes ge plaatst, waarna de jury, bestaande uit de dames Klompe-van Oosten, Boot-Fokker en Stenger-Janssen aan hun moeilijke taak kon begin nen. Het is de jury bijzonder opge vallen, dat vooral de bijzondere school en de o.l.-school te Burgh zeer goed hun best hebben gedaan. In de bouquetten waren dit jaar vooral veel grassoorten, rode pa pavers, margrieten, boterbloemen en zelfs enige tarwe-aren verwerkt. De kinderen moeten er wel op let ten, dat het volgend jaar geen tuinbloemen in de ruikers worden verwerkt. Het moeten veldbou quetten blijven. De „Floralia Ver- eniging" heeft met het organiseren van deze wedstrijd, waarmee de kinderen weer heel wat planten kennis opdoen, een groot succes geboekt. De uitslagen luiden: Beatrixschool, Haamstede, klas se I: 1. Ria Geleijnse, 2. Tonny Verboom, 2. Jan v. d. Weel, 3. Dick de Glopper, 4. Piet Saman. Klasse II: 1. Leny Fokker, 2. Albert de Haas, 3. Piet Hack, 4. Leny Ver boom. Klasse III: 1. Suzie Verton, 2. Jan v. d. Velde, 3. Tonny de Bruine, 4. Tonny Prince. Bijzondere school te Haamstede: Klasse I: 1. Kees de Graaf, 2. Huib Bouwman, 3. Jopy Straayer, 4. Kees Dalebout. Klasse II: 1. Aja Bouwman, 2. Henk Jonker, 3. J. Goudzwaard, 4. Bery v. d. Weel. Klasse III: 1. Inge v. Leeuwen, 1. Leo Boot, 2. Kees Landegent, 2. Han v. Dijke, 3. Truus Verton, 4. Tia Hart. O.l.-school te Burgh: Klasse I: 1. Joost v. d. Zande, 1. Annie Bom, 2. Gerry Peene, 3. Marijke v. cl Weel, 4. Hans Geleijnse. Klasse II: 1. Johnny Kik, 1, Theo den Engels man, 2. Jenny de Meij, 2. Ad. de Glopper, 3. Tineke v. cl. Klooster, 4. Willy de Haan. Klasse III: 1. Margriet Steur, 2. Simon de Feiter, 3. Leendert v. d. Zande, 4. Nella Boot. De kwaliteit van enkele stukjes was in sommige klassen zo goed, dat de jury enkele eerste en tweede prijzen moest toekennen. Staten van Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, een lezing gehouden over het onderwerp: „Cultux-ele aspec ten en mogelijke consequenties van het Deltaplan". In deze rede heeft mr. Mes ge steld, dat in Zeeland de regionale cultuur zeker niet ten achter komt bij de landelijke. Hij gaf een uit voerige opeensomming van hetgeen op cultuurgebied in Zeeland werd bereikt. Hij noemde het amateur toneel, muziekgezelschappen 'en de lectuurvoorziening, die in de laat ste jaren voortreffelijk op gang is gekomen. De groep waarnemers van de V.N. in Libanon heeft zondag om vier lichte vliegtuigen en twee hef- schroefvliegtuigen verzocht voor inspectie van de Syrisch-Libanesfe grens. Deze toestellen, die door Zweden en de V.S. worden ver schaft, worden spoedig in Beiroet verwacht. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Goedkeuring voor bouw u.l.o.-scholen Vorige week ontving het gemeen tebestuur bericht dat voor de bouw van twee u.l.o.-scholen hier ter stede rijksgoedkeuring is ver leend. De minister van o. k. en w. berichtte verder dat bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een aanvraag om financierings middelen kan worden ingediend. B. en w. hebben deze aanvraag in middels reeds gedaan. Binnenkort zal aan de raad een voorstel wor den gedaan tot het aangaan van een vaste geldlening met bovenge noemde bank voor de scholenbouw. Vergadering N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. zal op woensdag 25 juni a.s. haar laatste bijeenkomst in dit seizoen houden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Spreker zal zijn de heer C. Ippel over het on derwerp: „Problemen in het gezin en adoptie". Verder zal afscheid worden genomen van de presidente, mevr. A. M. Baas-Kloet, in ver band met periodieke aftreding en zal bestuursverkiezing plaats vin den. Coöperatieve Vrouwenbond bezocht Beatrixschool De Coöperatieve Vrouwenbond heeft vorige week een bezoek ge bracht aan de Beatrixschool voor Individueel Onderwijs te Zierikzee, waar men werd ontvangen door het hoofd der school, de heer G. H. Rosink. Voordat de school werd bezichtigd werden de dames ge trakteerd op een kopje thee en eigengemaakt gebak, wat door de meisjes van de huishoudklas keu rig werd geserveerd. In de werk plaats van de jongens zag het ge zelschap het prachtige materiaal dat hier beschikbaar is en de fraaie werkstukken, o.a. boekenkastjes, poppenmeubels, babyzitjës etc., die met behulp hiervan worden ver vaardigd. Ook werd een kijkje ge nomen in de meisjesklasse en in het keukentje van de school, waar allen een pannekoelc kregen aange boden. De presidente mevr. Broe- kema zei hier het hoofd der school hartelijk dank voor de prettige ont vangst. Aan de Chr. kweekschool voor opleiding voor kleuteronderwijzc- ressen te Middelburg slaagde voor het diploma A (leidster) cum laude onze stadgenote mej. P. Goudrlaan. BURGH Reisclub „Ons Genoegen" naar Arnhem en Amsterdam Donderdagmorgen vroeg vertrok de reisclub „Ons Genoegen" uit Burgh voor het maken van haar tweedaagse reis naar Arnhem (eerste dag) en Amsterdam (tweede dag). Nadat in 's-Hertogenbosch koffie was gedronken, werd een bezoek gebracht aan een speeltuin voor ouderen in Lent bij Nijmegen, waar zeer werd genoten van een waterorgel en een spookhuis. Berg en Dal werd met een bezoek ver eerd, en de „Bedriegertjes" noop ten enkele dames de reis te ver volgen met doornatte kleding. In Apeldoorn werd gedineerd en overnacht. Op de tweede dag ging de reis via Hoevelaken naar Amsterdam, waar een bezoek werd gebracht aan de „Amstel" Bierbrouwerijen. Hier werd het gezelschap uiterst gastvrij ontvangen en na een rond leiding kon ieder zich volop van de hoedanigheden van het gerstenat overtuigen. Een koffiemaaltijd werd aangeboden. Hierna' vertrok men naar Den Haag, waar gewin keld werd. In Rotterdam werd weer gedineerd, waarna men via Steenbergen om half twaalf weer thuis was. „Ons Genoegen" kan met veel genoegen terug zien op deze prachtig geslaagde reis, waar aan de rij kwaliteiten van chauf feur Marcus Smid belangrijk bij droegen. HAAMSTEDE Vallende boom vernielde schuur In de nacht van donderdag wer den de bewoners van de Hogeweg, in de omgeving van de kampeer boerderij van de heer Jac. Blom, opgeschrikt door een daverende knal. Het bleek dat twee circa 40- jarige populieren omgewaaid wa ren. Eén ervan maakte van een schuur, vroeger koestal, tegen woordig bestemd voor onderdak aan kampeerders gedurende de zo mermaanden, een troosteloze ruïne. De schuur, bij de vreemdelingen beter bekend als „Villa Koestal", zou net een dezer dagen door een gezin met 10 kinderen worden be trokken. Een in de schuur staande sproeimachine kwam er met een paar deuken nog goed van af. De oorzaak van het vallen der bomen is gelegen in het feit, dat de Wa terleiding Mij. hier kort langs de bomen een sleuf heeft gegraven om water te brengen in het tenten kamp, en daarbij enige zwax-e wor tels moest weghakken. Een briesje wind deed de rest. Leerlingen Beatrix-school naar Den Haag De leerlingen van de drie hoog ste klassen van de Beatrixschool alhier hebben vrijdag een reisje gemaakt naar de residentie. De Moerdijkbrug werd op de heenreis lopende „genomen", waarna de reis naar Den Haag werd voortgezet. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan Madurodam. Ook het Panorama Mesdag werd in ogen schouw genomen. Na het verlaten van het gebouw bleek de leerling Kees Boot op het appèl te ontbre ken. Dadelijk werd de politie in de aim genomen, die met luidspreker wagens door de stad trok om de jongen op te sporen. Deze poging had succes, want de verlorene kon spoedig op het politiebureau door de onderwijzers worden afgehaald. Grote aandacht had de jeugd ver der voor het Zeiss-Planetarium. Bovendien was er gelegenheid zich te vertreden in een speeltuin, waar naar hartelust weid genoten van de lachspiegels en de „botsautoo tjes". Half elf 's avonds arriveer den de kindei-en moe maar voldaan weer te Haamstede. De bus werd gereden door de chauffeur de heer M. Mol. Verwachting tot dinsdagavond. MEER OPKLARINGEN Perioden nxel zonneschijn maar ook plaatselijk enkele buien. De zelfde temperatulen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. 24 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 13.02, onder 0.09. Eerste kwartier: 24 juni te 10.44. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 juni 8.06 v.m. 20.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 juni 7.46 v.m. 20.17 n.m. Doodtij: 26 juni. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 23-6. Onder invloed van een depressie, die zich van Engeland naar het zuidelijke deel van de Noordzee verplaatste, is er in ons land tijdens het weekeinde veel regen gevallen, in hoofdzaak in de voim van buien hier en daar gepaard gaande met onweer. De neerslaghoeveelheden liepen van plaats tot plaats echter uileen. Van zaterdagochtend 7 uur tot maan dagochtend 7 uur viel in Ypenburg 27, in Schiphol 25, in De Bilt 23 en in Twente en Hoek van Holland 20 mm. regen. Daax-entegen werd in dezelfde periode op Terschelling, in Leeuwarden 2 en in Den Helder 0.4 mm. afgetapt. Ten westen van de Golf van Biscaye vex-scheen van morgen een nieuwe depressie, die snel in de richting van Spanje^rekt en daarna wat noordelijker zal koersen. Ons land komt morgen tussen deze storing en een lage drukgebied boven Denemarken te liggen. De buiigheid zal daardoor wat minder worden met meer zon neschijn dan vandaag. De tempe raturen blijven evenwel beneden normaal. ZONNEMAIRE Reisje bejaarden Zaterdag maakten de bejaai'den uit Zonnemaire in 22 personen auto's een trip over het eiland. Via de nieuwe zeedijk over Dreischor werd allereerst naar de nieuwe veerhaven „De Val" te Zierikzee gereden, waarna koei-s wei'd gezet naar Serooskerke. Hier werd ge pauzeerd en een bezoek gebracht aan de nieuwe kex-k. Na een kijkje in Westenschouwen voerde de te- x'ugtocht over Renesse waar in het fraaie Dorpshuis een maaltijd ge bruikt werd. Bovendien zag men hier een film over de prachtige duinen en bloemen in Schouwens westhoek. Omstreeks 8.30 uur be reikte de stoet Zonnemaire, waar velen x-eeds ongeduldig wachtten en het muziekgezelschap „Nut en Uit spanning" in café v. d. Berge de tijd kortte met vrolijke wijsjes. Met het muziekgezelschap aan de spits maakte de stoet nog een rond gang door het dorp waarmee het einde kwam van een geslaagde dag. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK „Het is in het bos vex-boden te roken, meneer Bex-lage, brandge vaar. Doch laten we een eindje gaan fietsen, want ik vind het hier te link worden met al dat geklets over loon en beloning". „Zoals u wilt". Hij sprong ovei-- eind en reikte haar zijn hand om haar overeind te helpen. Een paar minuten later x-eden ze naast el kaar op de stille weg, beiden i'o- kend. „Zo", zei ze schalks, „en nu durf ik wat meer te vragen. Welke beloning had u zich gedacht voor een middagje chaufferen in mijn wagen?" „Dal.... dat hangt van de om standigheden af", antwoordde hij lachend. „Laten we afspreken, dat ik na afloop van de rit de rekening presenteer, goed?" Ze dacht even na. „Goed. En la ten we dan ook afspreken, dat ik me het recht voorbehoud de reke ning al dan niet te voldoen". „Vooruit dan maar, duvelse meid. Je krijgt geen enkel houvast op je. O, pardon Ze schoot in een lach. 'tHinderl niet, meneer Berlage. Daar hou den we het dan op. Vanmiddag om twee uur verwacht de duvelse meid je bij 't hek van ,,'t Hooge". Je kunt je fiets wel bij de tuinmanswoning neerzetten". Hij boog even, spottend. „Uw dienaar, juffrouw. Ik zal prompt op tijd aanwezig zijn". HOOFDSTUK 6. Tonnie ontdekt een naam. 's Middags aan tafel, zei Tonnie: „Ik heb voor de volgende week dinsdag in Klokveen een wagen ge huurd. Dat wil zeggen: 's middags. Mag Joke mee, mevrouw, om me eens wat van de omgeving te laten zien? Als het erg druk is met de inmaak, wil ik wel een handje hel pen". Mevi'ouw Rijneveld glimlachte, „Daar zal wel veel van terecht ko men, van die hulp bedoel ik. Na tuurlijk mag Joke met je mee. Ze mag er ook wel eens een middagje uit. Tenminste, als ze wil". „Allicht", antwoordde het meisje, en Tonnie kreeg een dankbare blik toegeworpen. Hij knipoogde tegen haar. „Mooi, dan kom ik je om een uur of half drie halen". „Ik verheug me er al op". „Het is te hopen, dat het dan net zo mooi weer is als vandaag" merk te Rijneveld op. „Maar de vooruit zichten zijn minder gunstig. Er zit werking in de lucht". Na het eten rookte Tonnie nog een sigaret en zei, dat hij die mid dag en misschien ook de avond wegbleef. „Ik ga een beetje zwer ven", zei hij raadselachtig. Wan neer ik met bx-oodeten niet thuis ben .wacht dan maar niet op me". Om kwart voor twee stapte hij op zijn fiets en reed in de richting van 't Hooge. Hij floot een vrolijk deunt je en verheugde zich op de ko mende middag. Ten slotte hield hij wel van een avontuurtje met die jongedame, al was ze dan een tik- kie terughoudend. Maar ook dat mocht hij wel. Enkele minuten voor tweeën stapte hij bij het hek af, doch lang behoefde hij niet te wachten, want even later kwam de kleine blauwe sportwagen de oprijlaan al afx-ijden en ze stopte vlak bij z'n fiets. „Een tien met een griffel, meneer Berlage, omdat je zo punctueel op tijd bent". Ze wees naar een open staande garage. „Zet daar je fiets maar zolang neer". „Oké". Hij reed het vehikel de garage binnen en kwam toen naai de wagen. Het meisje had inmid dels de plaats achter het stuur vi-ij gemaakt en Tonnie stapte in, trok het portier achter zich dicht en keek het meisje vragend aan: „Waax-heen wil de juffx-ouw gere den worden?" „Om te beginnen, chauffeur, moet ik even naar Groningen", zei ze op afgemeten toon. „Zoals de juffrouw verkiest", antwoordde hij statig. Hij schakel de in en reed voox-zichtig het hek uit. Op de weg gekomen voerde hij geleidelijk aan de snelheid op. Eni ge tijd werd er niet tussen beiden gespx-oken. Plotseling, toen ze hal verwege Klokveen waren, kwam eensklaps uit een zijweg een auto met kisten eiei'en. Tonnie mompel de een verwensing en trapte op de rem. Gelukkig wist hij 't wagentje nog juist op tijd tot stilstand te bi-engen. De vx-achtautochauffeur trok zich nergens wat van aan en reed inmiddels al de weg op, zich misschien niet bewust van het feit, dat hij het te danken had aan het snel reagei-cn van de ander, dat ex- geen aanrijding was ontstaan. Het meisje naast hem knikte goedkeurend. „Uitstekend gedaan, meneer Berlage, Rijden kun je, dat zie ik nu wel. Je moet er hier al tijd x-ekening mee houden, dat de voorrangsx-egels met voeten geti-e- den worden". „Dat merk ik ook", antwoordde Tonnie droogjes. (Wordt vexwolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2