DE ZIERfKZEESCHE COURANT Nieuw programma op komst voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden? Een geslaagde Avondvierdaagse MAANDAG 23 JUNI 1958 No. 18379- 114e jaargang delijke oplossing van-de Cyprische kwestie hoeft te laten varen". De Griekse regering heeft Tur kije zaterdag gewaarschuwd dat het treinverkeer tussen beide lan den zal worden stilgelegd indien de steniging van Griekse treinen die Turkije binnenrijden niet op houdt. De afgelopen dagen hebben Turkse landarbeiders deze treinen verscheidene keren bekogeld. NICOSIA, 22-6. Gouverneur Foot van Cyprus heeft aartsbischop Ma. karios in een brief er op gewezen dat men slechts tot een vreedzame oplossing voor Cyprus kan komen indien de betrokken partijen hun wensen uit het verleden wat ma tigen. In een brief aan de Turkse Cy priotische leider Kutchuk legde Foot ook nog eens de nadruk op het feit dat de Britse voorstellen slechts voor een periode van zeven jaar gelden en dat dus niemand zijn „standpunt inzake de uitein- V.N.-commissie voor Hongarije bijeen NEW YORK, 21-6. De speciale commissie van de V N. voor Hon garije is zaterdag te New York ach ter gesloten deuren in spoedverga dering bijeen gekomen om de toe stand als gevolg van de terechtstel ling van Imre Nagy c.s. ontstaan, te bepreken. In de commissie hebben verte genwoordigers van Australië, Cey lon, Denemarken, Tunesië en Uru guay zitting. Noordafrikaanse confe rentie in Tunis TUNIS, 20-6. De conferentie van Marokkaanse en Tunesische rege ringsleiders en leiders van de Al gerijnse opstandelingen in Tunis heeft vrijdag in een gemeenschap pelijk communiqué met beslistheid de Franse politiek van integratie met Algerië van de hand gewezen: Aangekondigd wordt de samen stelling van een raadgevende ver gadering voor Noord-Afrika. De conferentie heeft echter niet beslo ten tot vorming van een Algerijnse regering in ballingschap. Praatrekord Het record van mevr. Alice Wethington, die tijdens de 1 „praatwedstrijd" te Durham in de Amerikaanse staat Noord-Caroline 72 uur en 3 minuten achtereen had ge- sproken, is vrijdag door een handelsreiziger, Raymond i White, gebroken. Hij praatte, afgezien van de korte pauzen i van vijf minuten om de twee uur, zonder onderbreking 90 'i uur. Er mag over alles, be- 'i halve sexuele, religieuze of 'i communistische onderwer- i pen, worden gesproken. Val van Menado zou aanstaande zijn TOKIO, 21-6. Generaal-majoor Nasution, chef-staf van het Indo nesische leger, heeft te Djakarta in een onderhoud met Japanse jour nalisten verklaard, dat de val van Menado binnen een of twee weken te verwachten is. Hij voegde hier aan toe, dat de operalies tot oprui ming van de opstandelingen een kwestie van verscheidene maanden zal zijn. Nasution deelde verder mede, dat hij van het Amerikaanse departe ment van Defensie een uitnodiging heeft ontvangen tot een bezoek aan de Verenigde Staten, Nasution zei- de voornemens te zijn, de aankoop van militaire uitrusting van de Ver enigde Staten onder een crediet op lange termijn te bespreken. De moordenaar van de Antwerpse verpleegster ANTWERPEN, 21-6. De Neder- landse recherche heeft aan de Bel gische autoriteiten gevraagd in de gelegenheid te worden gesteld L. Maas, die deze week heeft bekend op de Kalmhoutse Heide de Ant werpse verpleegster Maria van Steensel te hebben vermoord, te verhoren. Dit naar aanleiding van de tot nu toe onopgeloste moorden op jonge vrouwen, enige jaren ge leden gepleegd bij het Wilhelmina- kanaal tussen Breda en Gilze en te Zeist. M. is Nederlander en woon de nog slechts kort in de Belgische grensplaats Essen. Behalve aartsbisschop Makarios heeft thans ook de Griekse rege ring het Britse plan voor de status van Cyprus verworpen. Dit ge schiedde in een brief van de Griek se premier Kaïamanlis aan zijn Britse ambtgenoot MacMillan, die door de Griekse minister van bui tenlandse zaken Averoff aan de Britse ambassadeur te Athene, sir Roger Allen, werd overhandigd. Aan de hittegolf in de Indische staat Bihar, die zes weken heeft geduurd en 372 mensen het leven heeft gekost, is vrijdag door zware regenval een einde gekomen. Z1ERIKZEGSCHEMNIEQWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lonnewekken 11, Zlerlkzee, Postbus nr. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerlkzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Doei, „vrije wereld versterken tegen economische ineenstorting" NEW YORK. De Verenigde Sta ten, Engeland en west-Duitsland zullen waarschijnlijk tezamen een nieuw programma voor het verle nen van hulp aan de economisch onder-ontwikkelde landen begin nen, zo weet het Amerikaanse weekblad „Business Week" te mel den. Volgens het blad bereidt de Ame rikaanse regering een nieuw pro gramma voor het verlenen van hulp aan het buitenland voor, dat voor de vrije wereld wellicht even belangrijk zal blijken te zijn als het plan-Marshall circa tien jaar geleden was. Dese keer zullen echter Engeland en west-Duitsland die onderscheidenlijk de tweede en de derde industriële mogendheid van de vrije wereld zijn, meer als economische partners van de Ver enigde Staten dan als rechtstreekse ontvangers van hulp bij het pro gramma betrokken zijn. Bij dit nieuwe programma zal de aandacht in hoofdzaak aan de onder-ontwik kelde landen worden gewijd, ter wijl de grote exporterende landen er slechts indirect van zullen pro fiteren. Reuter herinnert er naar aanlei ding van deze mededelingen van Business Week aan, dat de Engel se premier, Harold MacMillan, de Westdultse president, Theodor Heuss, en de Westduitse minister van Economisch® Zaken. prof. dr. L. Erhard, onlangs een bezoek aan Washington hebben gebracht. Het onmiddellijke doel van het nieuwe plan is volgens Business Week de economie van de vrije wereld te versterken tegen een in eenstorting. De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en west-Duitsland zien, aldus het blad, verder dan de onmiddellijke economische vraagstukken en den ken bij hun plan aan de langdurige en verbitterde economische strijd, die zich tussen oost en west schijnt te ontwikkelen. Het niéuwe plan beoogt een samengaan van de Ver enigde Staten en de hulpbronnen van de vrije wereld tegen hetgeen de Sowjet-Unie op het gebied van d® handel en de hulpverlening doet. DE KWESTIE CYPRUS GOUVERNEUR FOOT VRAAGT OF PARTIJEN ZICH WAT WILLEN MATIGEN Zonder aas aan de haak is het slecht v\ssen vangen. Britse voorstellen slechts voor zeven jaar Nieuwe Nederlandse Het gemeentebestuur van west-Berlijn en vele anderen legden kransen op een gedenkplaats van hen, die vielen in de Oostduitse opstand (juni 1953) tegen de communistische overheersing en onderdrukking. Het Russische bezettingsleger heeft alles in bloed gesmoord Argentijnse voetbalsup porters zijn woedend BUENOS AIRES, 21-6. Het ver slagen Argentijnse elftal dat na slechts één overwinning van ver dere deelneming aan het eindtour- nooi werd uitgeschakeld en daar mee zijn supporters in het moeder land de grootst mogelijke teleur stelling bezorgd, staat een „hete" ontvangst te wachten. Luchtvaartautoriteiten zeiden za terdag dat het elftal misschien naar Cordoba City gevlogen zou worden of zelfs naar Uruguay, om te voor komen dat heetgebakerde voetbal gekken, die zich op de voetballers willen wreken, de luchthaven van Buenos Aires in brand zullen ste ken. Aan de terugkeer van de Argen tijnen is een reeks artikelen In de sportkolommen van de dagbladen voorafgegaan waarin beweerd werd dat de spelers gedemoraliseerd werden door 'n verregaand gebrek aan discipline en de omgang met Zweedse meisjes. Unesco-geschenkzegels 's-GRAVENHAGE, 20-6. Op ver zoek van het secretariaat van de Unesco te Parijs werd een Neder landse Unesco-zegel ontworpen door de architect van het Unesco centrum Nederland, de heer S. Nuissl. De nieuwe geschenkzegel heeft een motief ontleend aan het reddingswezen ter zee, symbolise rend de bereidheid hulp te verle nen aan mensen in nood. Deze ge schenkzegel, welke f 0,25 wordt verkocht, hoopt de Nederlandse bij drage aan het Unesco-geschenk- bonnen-systeem, hetgeen steun be oogt te geven aan scholen en andere onderwijsinstellingen in de econo misch minder ontwikkelde gebie den, nog aanzienlijk te stimuleren. Voorts is gereed gekomen een al bum, voor de Unesco-beeldzegels. Dit album geeft een uitvoerige be schrijving bij de zegels, welke een beeld geven van de bezienswaar digheden van de voornaamste ste den in Nederland. Hongaarse vluchtelingen boden petitie aan Een zonnig en sportief beeld van de zo geslaagde Zierikzeese Avond vierdaagse, waaraan door honder den wandelsportenthousiasten werd deelgenomen. Vooral de jeugd was goed vertegenwoordigd. Verschil lendefirma's en winkeliersorgani saties zorgden voor de inwendige mens, een geste die zeer op prijs werd gesteld. Op de foto: de VéGé- verzorgingspost te Schuddebeurs, waar een verfrissende dronk werd geserveerd. (Foto Feyter) PLECHTIGHEID TE AMSTERDAM OP DE WERELD-OUDSTRIJDERSDAG Tegen schending v,a.n de persoonlijke vrijheid AMS^RDAM, 21-6. Tér gelegen heid van de wereldoudstrij dersdag is zaterdagmiddag evenals elders in de wereld ook te Amsterdam een korte plechtigheid gehouden en wel bij het nationaal monument op de dam. Hier las de voorzitter van de Ne derlandse Bond van Oudstrijders en Dragers van het Mobilisatiekruis afd. Amsterdam, de heer J. H. W. Klopper, de boodschap „aan de we reld" voor, die de president van de wereld-veteranen-federatie, de Ne derlander W. Chr. J. M. van Lan- schot voor deze dag heeft doen uit gaan. In deze boodschap wordt onder meer gezegd dat tien jaar geleden de Verenigde Naties unaniem de verklaring van de mensenrechten aanvaardden en dat daarom de we- reldveteranendag ditmaal een bij zondere betekenis heeft. De oud strijders van de gehele wereld, trouw aan vrede in vrijheid, zijn diep verknocht aan de beginselen dezer verklaring. Deze trouw be tekent dat de oudstrijders overal naar vrijheid streven met vreedza me middelen. Tien jaar na de aan vaarding van de verklaring zijn vele van de daarin neergelegde ver heven beginselen nog geen werke lijkheid geworden. „Wij zijn daar om vastbesloten onze uiterste krachten in te spannen om flagran te schendingen van de persoonlijke vrijheid uit de weg te ruimen, zo als onderdrukking, vervolging en discriminatie naar ras, godsdienst en politieke overtuiging". Een rechter te Cardiff (Wales) heeft een vrouw echtscheiding ver leend, omdat zij gedwongen was in de bioscoop op goedkope plaatsen te zitten, terwijl haar man op een dure rang behagelijk achterover leunde in zijn fauteuil. De rechter verklaarde: „Dat zou ieder huwe lijk vernietigen". b President Eisenhower heeft vrij dag een wet getekend, waarbij aan alle ambtenaren - in totaal onge veer een miljoen - met terugwer kende kracht een salarisverhoging van tien procent wordt toegekend. Enkele dagen geleden werd beslo ten aan 530.000 beambten van de posterijen een verhoging van even eens tien procent toe te kennen. Alg. Ned. Ver. van tele' visiekijkers opgericht AMSTERDAM. Te Amsterdam is vrijdagavond de „Algemene Neder, landse Vereniging van Televisie kijkers" opgericht, die volgens de statuten ten doel heeft „het bevor deren en behartigen van de belan gen der Nederlandse televisiekij kers in de meest uitgebreide zin". Het bestuur wordt gevormd door de leden van het initiatief-comité, dat deze oprichting heeft voorbe reid, nl. de heren J. H. A. Harde- men uit Amsterdam voorzitter, Louis Foppen Hz. uit Zandvoort secretaris, drs. J. M. Fehmers uit Amsterdam penningmeester en mr. W. M. J. Russell uit Amsterdam en Martin Bremer uit Amstelveen, leden. Alvorens men besloot tot oprich ting van de vereniging en tot het vaststellen van de statuten, gaf de heer Hardeman een uiteenzetting van het doel en de verlangens vqn de vereniging. Een groot deel van de t v.-kijkers is volgens spreker niet helemaal tevreden met het huidige t.v.-bestel en met de pro gramma's. Men wil thans trachten door het verkrijgen van medezeg genschap in de televisie-aangele genheden hierin enige verbetering te verkrijgen. ZESHONDERD DODEN DOOR HITTE j De Britse regering wil de lan dingsrechten van de K L.M. op De hittegolf, die de afgelopen 'Singapore drastisch beperken. Zij drie weken vooral Noord-India heeft getroffen, heeft tot nu toe aan meer dan zeshonderd personen het leven gekost. Men verwacht, dat het thans spoedig koeler zal worden. NIEUWE SLAG VOOR DE K. L. M. ENGELAND LAAT SLECHTS TWEE LANDINGEN TOE TE SINGAPORE heeft laten weten dat met ingang van 1 augustus deze rechten voor niet méér landingen dan twee per week zullen worden gegeven en vervolgens met ingang van 1 sep tember één maal in de week. Na het uitvallen van Djakarta vorig jaar december zal dit een nieuwe en ernstige tegenslag voor de Nederlandse luchtvaartmaat schappij betekenen. 's-GRAVENHAGE, 21-6. Twee Hongaarse vluchtelingen droegen een rouwkrans, die later op de mid dag bij het monument voor de ge vallenen op de Waalsdorpervlakte in Den Haag gelegd zou worden. Daarachter volgde een groep Hon garen, die een petitie aan de minis ter-president dr. W. Drees in zijn woning aan de Beeklaan te 's-Gra- venhage zou aanbieden, de petitie opgesteld over „De schanddaad van de terechtstelling van minister-pre sident Imre Nagy en generaal P. Maleter". In deze petitie stond onder meer, „indien wij bedenken, dat in Hon garije vele duizenden op hun ver oordeling wachten en andere tien duizenden - al of niet veroordeeld - in gevangensi zitten, menen wij, mede in het belang van deze tal loze onbekende onschuldigen, een beroep op u te moeten doen om alles in het werk te stellen tenein de hen van gevangenis, dwangar beid, deportatie of terechtstelling te redden". Pianist Van Cliburn had succes in Amsterdam AMSTERDAM, 22-6. Van Cliburn is vanavond in Amsterdam beju beld. De tot en met de laatste bij geschoven stoel, voor 'n groot deel door Nederlanders bezette, grote Concertgebouwzaal, heeft deze 23- jarige, 21 maanden geleden in Mos kou ontdekte pianist een ovatie ge bracht als slechts de grootste kun stenaars voor hem op dit podium ten deel is gevallen. Die jubel vul de de ruimte na Cliburns uitvoe ring van Tsjaikowsky's eerste con cert in f kleine terts opus 23 voor piano en orkest. Dat orkest was het beroemde symfonie-orkest van Philadelphia, gedirigeerd door Eugene Ormandy. Ook dit orkëfet en vooral deze di rigent werden evenmin in twijfel gelaten omtrent de waardering voor wat zij op deze Holland-Fes tivalavond te genieten hadden ge boden. Een grote krans en twee prachtige grote bloemstukken ga ven kleur aan de welsprekende een talige klank van het hartelijke ap plaus dat de musici nog lang op het podium hield.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1