hoekje Vcikqnlie-hibe IVClRl@l^ Gebv. Thien ACHTER INDONESISCHE ACTUALITEIT LIGT EEUWENOUDE HISTORIE Tohdjaja was de zoon van Ken Arok en diens tweede vrouw, Ken Oemang, en hoewel de moordenaar van zijn halfbroer (zoon van Ken Arok en Ken Dèdès nl.) volgde hij die toch op. Dit schijnt1) de hove lingen, misschien ook andere on derdanen aanstoot gegeven te heb ben en waarschijnlijk werkte het mee tot het ontstaan van twee partijen: de één voor de afstamme lingen van Ken Dèdès, de andere voor die van Ken Oemang, dus vóór de koning. Het is mogelijk, dat die tegenstelling al veel langer bestond, want reeds de houding van Ken Dèdès even voor de moord op Ken Arok maakt de indruk als of zij het tweede huwelijk van haar man met lede ogen had aangezien, zó zeer zelfs, dat zij geen enkele poging deed om zijn bedreigd leven te redden. Het is te begrijpen, dat noch de jeugdige zoon van de pas vermoor de Anoesapati, Rangawoeni, noch diens neef en boezemvriend Nara- singamoerti, een kleinzoon van Arok en Dèdès2) veel sympathie voor de nieuwe koning, hun half- oom, koesterden en nog lichter te verklaren is het, dat Tohdjaja's slecht geweten van dit neven-paar van hem iets slechts verwachtte. Reeds bij zijn inhuldiging, toen hij omringd zat van zijn ambtenaren en hovelingen, gaf hij dat niet on duidelijk te kennen: „Mantri's", zei hij honend, op Rangawoeni en Na- rasinga wijzend, „ziet hier, mijne neven: hoe schoon zijn zij van van uiterlijk en gestalte. Hoe zien mijn vijanden in andere landen er uit?" Gelijk een steenpuist op de navel zouden zij in het eind zeker tot de dood leiden, was onomwonden het oordeel van 's konings medestan ders. Aanslag voorbereid Hoewel de prinsen zich voorlo pig rustig hielden en niets tegen de koning op touw zetten, vertrouwde deze hen toch niet en al spoedig gaf hij een zekere Lemboe Ampal de opdracht het tweetal uit de weg te ruimen: „Als je het niet lukt", zei Tohdjaja, „dan doe ik het jou". Gelukkig voor de prinsen werd dit gesprek afgeluisterd door een hen goedgezinde Brahmaan. Hij spoed de zich naar hen toe en vertelde hun, wat hen te wachten stond. „Maar eerwaarde, wij hebben niets gedaan", waarop de practi- sche Brahmaan antwoordde: „Ver bergt gij u maar liever eerst, jon gens". Zij waren zo verstandig naar deze raad te luisteren en verstop ten zich bij Pandji Patipati, die blijkbaar als aanhanger van de Arok-Dèdès-partij bekend stond. Lemboe Ampal zocht hen daardoor Tohdjaja (1248-1249) tevergeefs en toen de opdracht dus niet uitgevoerd werd, verdacht ko ning Tohdjaja er Lemboe van met de prinsen samen te spannen. Contact met de neven Daarom liet hij een aanslag op diens leven plegen, waarop deze, die 't ontkwam, vluchtte naar Pandji Patipati, waar hij de prin sen aantrof. Eerst moest hij een eed afleggen, dat hij geen kwaad meer tegen hen in de zin had en toen dat was geschied, sloot hij zich van harte bij hen aan. Hij stookte nu de aanhangers van Arok-Dèdès tegen die van Tohd jaja op, wat dadelijk resultaat had: voortdurend kwam hun vijand schap tot uitbarsting en daar dit maar niet ophield, liet de ongedul dig geworden koning de hoofden van de partijen doden. Dit ont stemde de anti-koningspartij ge weldig en voor Lemboe was 't nu licht werk deze mensen voor de beide prinsen te winnen, die zich daarop aan hun hoofd stelden. Er werd besloten een aanval op de Kraton te doen; ze maakten amok en Tohdjaja schrok daarvan zó he vig, dat hij hals over kop vluchtte. Hij liep slechts een speerwond op, maar maakte door zijntactloosheid dat er nog diezelfde dag een eind aan zijn leven werd gemaakt. Toen hij nl. heimelijk in een draagstoel naar Katang Loemboeng werd ge voerd, raakte de sarong van een der voorste dragers los, zodat zijn kleding weinig doel meer had. De vorst, hoewel geheel afhankelijk van de trouw van zijn volgelingen, maakte hierover een weinig kiese opmerking, zodat de beledigde dra ger de vorst afmaakte. Toen men te Katang Loemboeng aankwam, was de koning dood. Op die plaats werd hij bijgezet. (Slot). De Pararabon is hier niet dui- delijk. 2) Zijn vader heette Mahisa Wong Ateleng. Ingezonden mededeling beddenreparatie telefoon 2604, Zierikzee Ingezonden mededeling De ene krijgt Brandend Maagzuur bij wijze van toetje de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het moment dat de eerste steek vlam zich doet voelen. Een of twee Rennles nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennizs bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaakvol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De Neder landse regering heeft ingetrokken het ontwerp van rijkswet tot goed keuring van het op 10 augustus 1954 te 's-Gravenhage onderteken de protocol, regelende tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesië hun onderlin ge verhouding als onafhankelijke en souvereine staten. 's-GRAVENHAGE. Op de werf van de „Hitachi Shipbuilding and Engineering Company", Innoshima, Japan, is het 32.000 ton metende turbine tankschip „Caltex Eindho ven" te water gelaten door mevr. J. M. Voss, echtgenote van de pre sident-directeur van Caltex in Japan. HHORN. Op de Oosthuizerjaag- weg tussen Beets en. Oosterhuizen is de 70-jarige monsternemer G. Bark uit Etersheim door een auto aangereden en gedood. B. stak plotseling de rijweg over waardoor een automobilist uit Hoorn hem niet meer kon ontwijken. Het slachtoffer was ongehuwd. DEVENTER. De 18-jarige D. J. Heijsdijk uit Axel, matroos op het motorschip „Erie", is bij het sluiten van de laadruimen van het dek te water geraakt en verdronken. Het schip voer stroomopwaarts op de IJssel nabij de steenfabriek van de firma Brouwer onder de gemeente Diepenveen. Pogingen van de schipper om de jongeman te vin den mochten niet baten. EINDHOVEN. Het 7-jarig knaap je H. W. V. uit Gemert is in het Eindhovense kanaal te Eindhoven geraakt en verdronken. Hoewel hét knaapje vrij snel op het droge was gebracht en direkt kunstmati ge ademhaling werd toegepast, bleek het reeds te zijn overleden. De jongen verbleef bij een familie in Eindhoven. DE EXAMENTIJD Uitslag geeft doorgaans juist beeld van capaciteiten der geëxamineerde Respekt nodig voor werk aan scholen verzet (Van een medewerker) Het Nederlands onderwijs heeft niet meer zo'n goede naam als wel eer. Het is in vele opzichten ver waarloosd. Men spreekt met onze kerheid over overbelaste leerpro gramma's en met zekerheid over het lerarentekort en de overbe volkte scholen. Temidden van deze sfeer en in deze omsfandigheden valt de we tenschap van een beslist te zwaar wiskunde-examen bij het voorbe reidend hoger onderwijs en een ge deeltelijk bekende Duitse vertaling bij het middelbaar onderwijs in troebel water. Zij roept kritiek op bij de deskundigen, zij verscherpt de oppositie bij het grote aantal „zwakke broeders", dat zich voor de examens meldt en brengt het onderwijs nog meer in een moei lijke positie, dan reeds het geval is. Kaf onder het koren Om de zaak tot zijn juiste pro porties terug te brengen moet men eerst zien naar het grote aantal candidaten. In de jacht op diplo ma's, die van jaar tot jaar voort duurt, is het aanbod van leerlingen telkens groter. Een nuchter beschouwer zal moe ten toegeven, dat deze leerlingen stellig niet alle uit het goede stu diehout kunnen zijn gesneden. Er- zit veel kaf onder elk koren en bij toeneming van het koren komt er ook meer kaf tevoorschijn. Dat is onvermijdelijk en juist uit de hoek van het kaf is de druk der kritiek het hoogst. Ondanks alle ongerech tigheid, die het onderwijs aan kleeft, worden er voorts nog goede prestaties geleverd door vele leer lingen, maar vooral ook door het onderwijzend personeel. Wannéér er fouten zijn gemaakt bij het voorbereiden der examens, behoeft men daarmee de examens zelf nog niet te veroordelen. Er moet een middel zijn om op een be paald moment de kennis van de leerlingen te testen. Wij kennen daarvoor de eindexamens en toe latingsexamens, al naar gelang men bij de uitgang of toegang van het opleidingsinstituut staat. Er zijn nadelen verbonden aan dit exa mensysteem, die in kritiek en ver dediging er van voldoende zijn uit gemeten om er hier over te zwij gen. Het volle gewicht van de kri tiek werpt men nu op deze proeven van bekwaamheid, die alle tot de schoolexamens behoren. Het uur der beslissing Onder toezicht van een aantal Rijks-gecommitteerden beoordelen de eigen leraren van de candidaten de kwaliteit van het geleverde werk. In een vergadering komen deze leraren en rijksvertegenwoor- digers daarna bijeen om het eind resultaat vast te stellen, waarna de uitslag wordt bekend gemaakt. Wanneer die beoordelaars om de tafel der beslissing gaan zitten, dan weten zij onder welke omstandig heden het geleverde werk is ge maakt. Dan weten zij dus welke opgaven voor de candidaten te zwaar waren en bij welke vraag stukken de voorbereidingscommis sie voor de examens heeft misge- grepen. Zij zijn op de hoogte van de omstandigheden, waaronder de leerlingen examen deden. Evenzeer kunnen zij in hun eindoordeel be trekken hun wetenschap over ge leverde prestaties van hun leerlin gen in het verleden. Zodra er twijfel bestaat over het al dan niet toekennen van een di ploma aan een leerling die „op de wip" zit, zal het gezamenlijk oor deel van de leraren bij de te nemen eindbeslissing zeker gewicht in de schaal leggen. Dat betekent niet, dat zo'n leerling aan het ja of nee van een bepaalde leraar is overge leverd. Men streeft zeker naar rechtvaardigheid en de rijks-gede legeerden spreken een hartig woordje mee. Ook wordt de kwali teit van de opgaven in het oordeel betrokken. Een goed beeld Wie met dit alles op de hoogte is en bovendien weet, dat er bij de grote aantallen afgenomen examens over vergelijkend materiaal kan worden beschikt, mag toch in ge- moede aannemen, dat de uitslag de juiste weergave van capaciteiten en kennis van de beoordeelden zeer dicht benadert. Uiteraard is ook dit oordeel men senwerk met alle tekortkomingen daaraan verbonden. Wanneer daar thans eens een fout bij wordt be gaan, dan is er niets nieuws onder de zon. Fouten werden er ook ge maakt in de beste dagen van ons onderwijs. Bij toelatingsexamens beschikt men naast het examen werk ook nog over een oordeel van direkteur en/of leraren van het on derwijsinstituut dat verlaten wordt. Er is thans een tekort aan be voegde leerkrachten. Er wordt ge klaagd over onvoldoende salari ëring bij het middelbaar onderwijs en over overbevolking van tal van onderwijsinstituten. Geen crisis! Gezien al deze moeilijkheden en onaangename omstandigheden is het ergerlijk, dat de bestaande examenkoorts tot een crisis wordt opgevoerd. Want daarvan mag geen sprake zijn. Eerder moet men be wondering koesteren voor het grootste deel van het onderwijzend personeel in ons land, dat ondanks alle moeilijkheden en de niet malse kritiek zijn taak onvermoeid blijft vervullen. Men dient met respect te zien naar de bergen werk, die in deze dagen door direkteuren en leraren van allerlei onderwijsinstellingen wordt verzet. En dan moet men zich bij een teleurstellende exa menuitslag eens afvragen wie van de twee, de „gesjeesde" leerling of zijn leraar, zich het meest over de geconstateerde resultaten voor het hoofd slaat. Tien tegen één dat de leraar zich voor zo'n examen meer moeite heeft getroost dan de leer ling, uitzonderingen daargelaten. Onder de gegeven omstandighe den moeten wij dit jaar meer dan ooit lof toezwaaien aan direkteu ren en docenten van de meest uit eenlopende onderwijsinstellingen. Aan de vorming van onze jeugd wordt, ondanks alles, nog de hoog ste inspanning gegeven. Wie an ders oordeelt werpt onverdiende blaam op het onderwijzend perso neel. Dr. H. Zierikzeese scholen namen deel aan atletiekwedstrijden te Roosendaal Uitstekende tweede plaats voor meisjesteam Prof. Zeemaulyceum In Roosendaal werden door de C.C.S.A. schoolatletiekwedstrijden georganiseerd. In totaal namen acht scholen deel bij de afdeling oudste meisjes, waarvan vier uit Zierik zee, nl. het Prof. Zeemanlyceum, de belde u.l.o.-scholen en de land- bouwhuishoudschool „Prinses Juli ana". Er werden op de 6 verschillende nummers' (80 meter, vér- en hoog springen, speerwerpen, kogelstoten en 5 x 80 meter estafette), goede verrichtingen te zien gegeven. Een meisjesteam van het Prof. Zeemanlyceum maakte een uitste kende beurt door als tweede te eindigen op de eindlijst. Eerst werd het Lyceum uit Roo sendaal, welke school vrij zeker de sterkste van Nederland is, mede door het uitkomen van Katrien Bolijn, de oud Delta-Sport-atlete. Volgend jaar zal deze school ech ter twee vooraanstaande atletes moeten missen, n.l. Katrien Bolijn en Ineke de Jong. Mej. de Jong PREDIKBEURTEN Zondag 22 juni Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 en 6.30 uur ds. Bezemer; Ver.-gebouw: 10 uur ds. v. Royen. Kerkwerve: 10 u. de heer van Pel. 11.30 uur zondags school. Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds. P. Lugtig- held. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9.30 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 11 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur dr. J. Sper- na Weiland uit Rotterdam. Zonne- maire: 10 uur ds. Duvekot. Noord- gouwe: 10 uur ds. Buinink (H.D.). Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Westerhof. Bruinisse: 10 u. ds. v. d. Brink (H.D.), 5 uur ds. E. H. Cassutto, New Yersey (V.S.). St. Phillpsland: 9.30 en 2.30 uur ds. v. Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. da. M. E. Monsees. Gereformeerde Kerk Zierikzee: 8.30 en 2.30 uur ds. Tie- mersma (in de Chr. Geref. kerk). Haamstede: 10 en 5 uur ds. Meijer. Renesse: 7.30 uur ds. Schuddebeurs. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 uur ds. Schuddebeurs, 2.30 uur ds. Melse. Zonnemaire: 10 uur ds. Melse, 2.30 uur ds. Schuddebeurs. Nieu werkerk: 10 en 5 uur dr. Bec ker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. A. J. Radder. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna Jacobapol- der: 10 en 2.30 uur ds. Smit (bed. en dankz. H.A.). Geref. Kerk (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur prof. B. J. Oos- terhoff uit Apeldoorn, 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Klis, 6 uur prof. Oosterhoff. Haam stede: 10 uur ds. Meijering, 3 uur ds. v. d. Klis. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur prof. Oosterhoff. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur lees- dienst.Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur' ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinise: 9.30, 2 en 6 uur ds. W. van Dijk uit Grafhorst. St. Phi lipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Ge braad. R.K. kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.30 uur Heilige Mis (garage hotel ,,'t Wa pen van Burgh"). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. presteerde het, door bij het hoog springen 1.45 te noteren en bij het speerwerpen een worp van 29 m. te maken. De uitslagen luiden: 1. Lyceum Roosendaal; 2. Prof. Zeemanlyce um Zierikzee; 3 Kweekschool Et- ten; 4. Lyceum Etten; 5. Land- bouwhuishoudschool Zierikzee. Bij de prestaties van de Zierik zeese. u.l.o.-scholen bleek wel dui delijk dat vooral de Chr. u.l.o. ge handicapt wordt door het gemis van een kleine kern meisjes, welke regelmatig op atletiekwedstrijden uitkomt. Deze groep miste dus wel node de steun van hen, die op ervaring kunnen bogen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen en aangenomen naar Huizum (Fr.): J. Terpstra, Neede; naar Neede: J. Uitentuis, Huizum (Fr.). Beroepen te Ter Aar (toez.): K. Schipper, Waspik. Aangenomen naar Mijdrecht (toez.): M. G. Kamstra, Obergum. Bedankt voor Nijland: Ph. J. Stoutjesdijk, Lobith; voor Schellui- nen: H. Zethof, kand. te Putten op de Veluwe. Ger. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-west (vac. W. Reeskamp): C. P. T. Rij per, Watergraafsmeer en dr. J. M. Vlijm, laatstelijk missionair pred. te Semarang. Beroepen te Groningen-zuid (vac. dr. L. Praamsma): J. M. Vlaming, Gouda; te Middelburg (3e pred.pl.) en te Nieuwlande: J. Ytsma, laat stelijk Vrij Evang. pred. te Bus- sum; te Oenkerk: H. R. Zijlstra, Koudekerke; te Oude Pekela: B. Berends, Beetsterzwaag; te Amstel veen (2e pred.pl.): C. L. Timmers, St. Pancras. Aangenomen naar Sorong (Nw.- Guinea) (Evang. Chr. Kerk): S. S, van Dijk, Witmarsum. Bedankt voor Exeter (Ontario, Canada, Chr. Ref. Church): L. de Nood, Papendrecht. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Deventer: G. Zomer, Bunschoten-Spakenburg. c&v cngc^sman Hcerr cch wr*cu>e ïtvoHütn on luchtjcs pcr ruev/s/e o/r re zcnoert. dc luchtxs kordcn door een eiektrische stroom - schok u/t peesjes m ner ohtvkno- Toesrec op ds kukcr cosóecare/v. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Schiedam: M. Vliel- stra, Eemdijk en G. de Vries, Zeist; te Zaandam: G. Bilkes, Amster dam-zuid en dr. W. H. Velema, Eindhoven; te Ede: D. Henstra, Oud Beijerland en C. den Hertog, IJmuiden; te Bunschoten: T. Brie- nen, Mussel en J. J. Rebel, Mur- merwoude; Beroepen te Biezelinge: J. van Dijken, Ouderkerk a.d. Amstel; te Apeldoorn (2e pred.pl.J: D. Hen stra,' Oud-Beijerland. Ingezonden mededeling Schouwen-Duivelandse Sportspiegel In de korfbalcompetitie komt zaterdag Zeemeeuwen op de „Brouwerij" tegen D.S.S. in het veld. Belangrijk treffen tussen koplopers Brouwershaven en NO AD. - Zierikzee II krijgt zon dag zijn laatste kans op promotie naar de K.N.V.B. KORFBAL. In de dinsdagavond in de le klas gespeelde wedstrijd tussen Burgh en Unitas behaalde Burgh een ruime 8-0 overwinning waardoor het nog steeds de beste kansen blijft behoudenIn het pro gramma van a.s. zaterdag komt Zeemeeuwen op de „Brouwerij" te gen DSS in het veld. DSS, dat tot nu toe nog min of meer heeft te leurgesteld, zal zeker zijn huid zo duur mogelijk willen verkopen en de meeuwen zullen dan ook zeker hun uiterste' best moeten doen om de volle winst binnen te halen. Zwaluwen krijgt Unitas op bezoek waarbij de puntjes hoogst waar schijnlijk mee naar Zierikzee zul len verhuizen. In de 2e klas komen zaterdag te Brouwershaven de bei de koplopers Brouwershaven en NOAD tegen elkaar in het veld. In dit belangrijke treffen geven we de thuisclub, die iets productiever speelt, de beste kansen op de winst. DOSKO heeft de beste papieren tegen het bezoekende SVOWK ter wijl DES er tegen WIK mischien wel in slaagt een puntje uit te ha len. MEVO gaat in Ellemeet tegen Stormvogels de strijd aanbinden. Daar Stormvogels nog niet geheel is uitgeschakeld zal deze opgaaf voor de oranje-witten wel te zwaar zijn. Woensdagavoiid kwamen te Ouwerkerk SVOWK en Die Gouwe tegen elkaar in het veld. Na een van weerszijden sportief gespeelde wedstrijd werden de puntjes broe derlijk gedeeld (2-2). In de 3e klas A heeft Zeemeeuwen II een uitste kende kans de uitwedstrijd tegen Renesse in zvinst om te zetten waardoor dan de weg naar het kampioenschap vrijwel voor hen open ligt. Velocitas II kan op Zwa luwen II revanche nemen voor de in Scharendijke geleden nederlaag. Brouwershaven II moet in staat zijn om Stormvogels II met lege handen naar huis te sturen. In de 3e klas B is DSS favoriet tegen het bezoekende NOAD II. Unitas II zal er goed aan doen het bezoekende DSS II niet te onderschatten daar de leiders dit anders wel eens op het verlies van een kostbaar puntje zou kunnen komen te staan. WIK II en Die Gouwe II zijn aan elkaar gewaagd zodat een gelijk spel hier tot de mogelijkheden behoort. VOETBAL. Zierikzee II krijgt zondagmiddag op het sportpark in de wedstrijd tegen Goes III zijn laatste kans op promotie naar de K.N.V.B. Wint Zierikzee II dan zal er nog een beslissingswedstrijd noodzakelijk zijn om tut te maken wie de gelukkige zal zijn. Eindigt de wedstrijd in een gelijk spel of verliest Zierikzee II, dan is de pro motie van Goes III reeds zondag een voldongen feit. Dat het zondag al zo ver zal komen geloven wij echter niet daar wij Zierikzee II een uitstekende kans geven op de winst. In de 2e klas C heeft Brou wershaven II de beste kansen in de thuiswedstrijd tegen Renesse III. DE GROTE OPSTAND 55. Vanuit zijn schuilplaats ziet Aram de roeiboot door de gracht glijden in de richting van de haven. „De geraffineerde schurken", mompelt hij bitter, „zij steken hun graanschuren in brand om de hongerige opstandelingen tot wanhoop te brengen Met woede in zijn hart volgt hij op veilige afstand de roeiboot tot hij bij de kade komt, waar het bootje in de richting van een voor anker liggend vrachtschip koerst. Haastig ontdoet Aram zich van zijn monnikspij en laat zich in het ijskoude water zakken. Niemand aan boord van het vrachtschip bespeurt de zwemmer, die even later bij het achterschip opduikt. Met van het ijskoude water verstijfde spieren werkt Aram zich behoedzaam langs de anker ketting omhoog. Alles schijnt stil op het achterdek.Aram waagt zijn kans, slaat zijn arm over de railing, trekt zich op cnk..kijkt in hef gezicht van een der schepelingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6