Igmnijlfl Overdenking Jeefcless Er zijn veel jongens als Ricky DE JUFFER VAN 'tHOOGE ZIERIKZLESCHE NIEUWSBODE vbijdac 20 JUNI ms NO. wm OP EXPO TE BRUSSEL IS OOK EEN ECHTE KOLENMIJN TE ZIEN Geslaagd paviljoen Europese Gemeenschap Onder de paviljoenen die inte ressant zijn en leerzaam tegelijker tijd, neemt het paviljoen van de Europese Gemeenschap een belang rijke plaats in. Tiet paviljoen heeft het met de plaats slecht getroffen, want het ligt in de „dode hoek" van de internationale samenwer king, een verzameling paleizen die van binnen alle op elkaar gelijken en die met foto's, statistieken en andere „dode dingen" het grote pu bliek weinig aanspreken. Het paviljoen van de Europese Gemeenschap steekt daarbij echter zeer gunstig af. Hier is een en al leven en het mooiste van alles, een echte kolenmijn met echte, levende mijnwerkers! De bezoeker treedt eerst een „lampisterie" binnen en neemt dan plaats in de „kooi" die onmiddellijk afdaalt. Uit de kooi komend, *vordt de bezoeker door verschillende ga lerijen geleid over een afstand van ongeveer 250 tot 300 meter; daarbij kan hij een onderstation voor mijn- gascontrole, een ondergrondse trein en een aantal mijnwagens bezichti gen. Kort daarna komt hij in de Ingezonden mededeling "I B1NNENVERINGBED hel beste bed i \i ooll gemaakt eerste, flauw hellende pijler, waar in een schraper is geïnstalleerd. Een andere galerij toont een ket tingtransporteur in actie. Daar verscheidene pijlers zijn te bezichtigen, krijgt de bezoeker een beeld van de arbeid ondergronds (mechanische produktie en win ning met de hand) van het gebruik te materiaal en van de kolenwin I ning. Het getoonde materiaal is uiterst modern en van hoge technische waarde en de meeste machines zijn in werking. Het gebruik van on dergrondse veiligheidstelevisie-in stallaties betekent ongetwijfeld een aanzienlijke verbetering. De bezoeker krijgt ook een in zicht in de veiligheidsinstallaties in de mijn. Gedurende de hele tentoonstel lingsperiode zullen mijnwerkers van E.G.K.S." mijnen in de mijn dienst doen. Van Nelle bestellen (LM.) Deze zeer recente foto van het koninklijk gezin werd door het koninklijk paar exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen, waarvan de Prins regent is, voor de jaarlijkse in zameling aan het einde van deze maand voor het Nederlandse culturele leven. P.v.d.A. legt verklaring af inzake Hongaarse terechtgestelden Velen zijn verbitterd en verbijsterd AMSTERDAM, 19-6. Het partij bestuur van de Partij van de Ar beid heeft de volgende verklaring afgelegd: Nagy en Maleter zijn gedood zon der vorm van proces. Zij, die de communistische politiek kennen, NAVO OEFENT DRUK UIT OP GRIEKENLAND INZAKE BRITS VOORSTEL Athene weigert onderlinge besprekingen ATHENE, 19-6. Een woordvoer der van het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag medegedeeld, dat Griekenland weerstand biedt aan de druk, die thans door de NAVO op dit land en Turkije wordt uitgeoefend, om het jongste Britse voorstel betref fende Cyprus te aanvaarden. Te Athene is medegedeeld, dat, indien het Britse plan donderdag aan het Lagerhuis zou worden voorgelegd, Griekenland het zater dag aanstaande in een antwoord aan de Engelse regering zal ver werpen. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Averoff, zou het ka binet op een donderdagmiddag te houden vergadering inlichten om trent de jongste ontwikkelingen in het vraagstuk-Cyprus. „Wat raar toch, dat die jongen van jou altijd met poppen speelt", zegt tante Magda. Ricky's moeder krijgt een kleur, want er wordt een teer punt aangeraakt. De blikken van de beide dames volgen door de open tuindeuren de zesjarige jon gen, die vol toewijding bezig is, de pop in het poppewagentje van het buurmeisje toe te dekken en daar na ernstig en voorzichtig het ding begint voort te duwen. Moeder klemt de lippen op el kaar. Ze ergert zich grenzeloos. Wat heeft haar schoonzuster zich te bemoeien met dingen, die ze zelf heus wel weet, waar ze zich iedere keer boos om maakt, maar die niet te veranderen schijnen te zijn? Meedogenloos gaat tante Magda voort: „Ik zou daar toch wat aan doen, als ik jou was. Een jongen van die leeftijd, die zo weeïg doet met poppen, dat is niet normaal. Hij kan wel een afwijking hebben. Ik zou er mee naar de dokter gaan" Een zorgvuldig onderdrukte vrees van moeder wordt zomaar plomp verloren onder woorden gebracht. Ze is er haar schoonzuster niet dankbaar voor. Wat gezegd is, blijft met scherpe weerhaakjes in haar hangen. En als het bezoek weg is wreekt ze dat op de kleine jongen, die, zich van geen kwaad bewust, nog altijd zoet met de pop pen van het buurmeisje aan het spelen is. Hij is de steen des aanstoots. Door hem heeft de moeder zich in de ogen van haar schoonzuster be lachelijk gevoeld. Haar ijdelheid is diep gekrenkt, want als je een zoon van zes jaar hebt, dan moet dat een kérel zijn. Een echte jongen, een robbedoes, een belhamel des noods. maar in elk geval een vent, die van wilde jongensspelletjes houdt en voor geen ander onder doet. Géén halfbakken zoet man neke, die poppen toedekt en voor zichtig een wagentje voortduwt; kortom die weeig doet. Ja, zó had Magda het gezegd en ze had er bij opgemerkt, dat Ricky wel een af wijking kon hebben. Dat is het zelfde, wat wel eens in moeders hoofd rondspookt, maar wat ze steeds met geweld onderdrukt. Er mankeert iets aan haar jongen. Er is iets réérs aan hem. In de angst, die Magda's woorden in haar hebben achtergelaten, rent ze de tuin in, rukt Ricky de poppe- wagen af en roept met schrille stem tegen de buurkinderen: „Moeten jullie de flauwerd zien! Dat moet al bijna naar de grote school en speelt nog met poppen! Lachen jullie hem maar eens flink uit". Nee, moeder, zo had u het toch niet moeten doen. Een kind bela chelijk maken tegenover zijn vriendjes is wel haast het ergste, wat u hem aan kunt doen. En zeker als hij zich van geen enkel kwaad bewust is en niet eens weet, wat u bedoelt en waarom u boos op hem bent. Is het bovendien nu heus zo ver schrikkelijk, dat Ricky met poppen speelt, al is hij een jongen en al zes jaar? Maakt u er toch geen drama van. Geeft u het kind toch niet de indruk, dat hij ik weet niet wat voor zonde bedreven heeft, of u zult dingen in hem fixeren, die u zeker niet wenst. Al wilt u dan ook graag een kei van een jongen hebben, daarom lean Ricky het toch niet helpen, dat hij een zachter en misschien wat meisjesachtige aard heeft. Natuur lijk moet hij straks op school tegen de ruwere kameraadjes opgewas sen zijn en daarom kan het geen kwaad, dat u hem helpt langzamer hand een echte jongen te worden. Maar doe het op een vriendelijke, geduldige, verstandige manier. Grief op bespot hem niet, maar vraag vriendjes te spelen, die hem wel inwijden in jongensspelletjes en zijn belangstelling van het meis jesspeelgoed afleiden. En wat die zg. afwijking van hem betreft, breekt u daar het hoofd niet over. Er zijn veel kleine jongens als Ricky, die stuk voor stuk toch echte mannen worden. MARCELLE. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat Averoff de Griekse permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, Melas, woensdagavond telefonisch heeft opgedragen zich te blijven verzetten tegen een re geling van het Cyprische vraagstuk door de NAVO. De permanente NAVO-raad zou donderdag zijn bespreking van dit probleem voortzetten. Men legt er te Athene de nadruk op, dat Griekenland thans niet wil instemmen met het houden van Brits-Grieks-Turkse besprekingen over Cyprus. Van Nelle bestellen (LM.) Japannezen maakten Duitse camera na NEW YORK, 19-6. Bij het Fede- rale Hof te New York is gisteren een aanklacht ingediend tegen een Japanse onderneming, de Yashima Optical Independent Company Ltd die er van wordt beschuldigd een Duits type camera, de Rollyflex 4 x 4, te hebben gecopieerd en op de markt gebracht. De aanklacht is afkomstig van de Burleigh Brooks Inc., een New Yorkse groot- en kleinhandelson derneming in fototoestellen. Een gelijkluidende aanklacht is inge diend door de Duitse producent, Franke en Heidecke. Ingezonden mededeling Miljoenen legerorder voor de D.A.F. 's-GRAVENHAGE, 19-6. Het mi- nisterie van Economische Zaken heeft een nieuwe opgave gepubli ceerd van contracten, die door de ministeries van Oorlog werden ge sloten met Nederlandse en buiten landse ondernemingen. Deze opgave betreft orders ter waarde van bijna 35 miljoen gul den, waarvan o.m. f 27,7 miljoen voor militaire voertuigen bij de D. A.F. te Eindhoven. wisten, dat dit zou geschieden. Vele tienduizenden echter hoopten, vaak tegen beter weten in, dat het com munistische regiem tot zulk een af grijselijke daad niet zou overgaan. Verbijsterd en verbitterd stellen velen opnieuw vast, dat men in de communistische wereld aan recht en rechtvaardigheid geen waarde toekent en dat het mensenleven er niet telt. De voortdurende Russische ver klaringen van bereidheid tot een pacifistische politiek, zijn duidelij ker dan ooit gelogenstraft door de feiten. Men heeft de wereld bedro gen, zoals men Nagy en Maleter be droog, toen men hen onder het voorwensel van vrijgeleide de dood indreef. Vreedzaam naast elkaar leven, trouw en solidariteit, zijn opnieuw slechts leuzen gebleken, waarmee men mensen, die naar vrede ver langen, probeert voor zich te win nen, of waarmee men tenminste verwarring hoopt te zaaien. De Partij van de Arbeid, levend uit het besef dat vrijheid en mense lijke waardigheid ver uitgaan bo ven partij-politieke belangen, is zich duidelijk ervan bewust, dat het haar taak en opdracht blijft te waarschuwen en te strijden tegen een beweging, die haar eigen ver nielende macht verafgoodt en voor de men9, zijn vrijheid en bescha ving slechts verachting heeft. B Volgens een officieel verslag van de Verenigde Naties, dat woensdag in New York door generaal-majoor Carlssen von Horn (de stafchef van het toeziend lichaam op de wapen stilstand) werd uitgebracht, is de Canadese luitenant-kolonel Flint de vorige maand op de berg Sco pus „kennelijk" door een kogel om het Teven gekomen, die van Jor daanse zijde was afgeschoten. De kogel was van dezelfde afkomst als die waardoor even tevoren een Is raëlische politieman was gewond. Van Nelle bestellen (I.M.) ONDERWIJS Professor-Zeemanlyceum Zierikzee Eindexamen h.b.s.-B Geslaagd: mej. J. Verhage te Kerkwerve en de heren C. A. Da lebout te Noordgouwe, A. J. Klaas- sen te Zierikzee, M. G. Telle te Zonnemaire, C. M. van Weele te Bruinisse en F. J. van Rees te Vlis- singen. Niet geslaagd twee kandidaten. In weerwil van de voorzorgs maatregelen van de Weense politie zijn in de nacht van woensdag op donderdag op de muren van het Hongaarse gezantsgebouw de woor den: „Moordenaars. Wraak voor Nagy en Maleter. Vrijheid voor Hongarije" en andere leuzen ge kalkt. Van Nelle bestellen (LM.) OUWERKERK Concert „Nieuw Leven" De harmonie „Nieuw Leven" hoopt a.s. zaterdag bij gunstig weer een concert te geven in de muziek tent. KERKNIEUWS Geref. Kerken in Nederland Ds. J. Douma f 's-GRAVENHAGE, 18-6. Te Arn hem is in de ouderdom van ruim 84 jaar overleden ds. J. Douma, emeritus predikant van de Gere formeerde Kerken. Hij diende de kerken van Spijkenisse, Alblasser- dam, Leiden, Watergraafsmeer, 's-Gravenhage-oost en Arnhem, waar hij 12 juni 1938 met emeri taat ging. Ds. Douma was onder meer lid van de Generale Synoden van de Gereformeerde Kerken van Arn hem 1930, van Middelburg 1933 en van Amsterdam 1936. Bekendheid verkreeg hij 0901* zijn liederenbundel „Stemmen des Heils", die niet minder dan zes drukken beleefde. Tal van preken van zijn hand zijn verschenen in de serie „Menigerlei genade". Van Nelle bestellen (LM.) Van Nelle bestellen (LM.) 1 Petrus 3 17. Wout het is beter te lijden, indien de wil van God dit eist, goed doende dan kwaad doende Boven dit gedeelte van de eerste Petrus-brief staat: geduldig lijden. Geleden wordt er op de ziek bedden, ver uit het rumoer van het dagelijks leven. Dit lijden trach ten wij in een natuurlijke reactie van ons af te wenden. We doen als of we gezond zijn. Als dat niet helpt verzetten wij ons tegen het kwaad met behulp van medici. Niemand wenst dit lijden, enkelen met zieke lijke afwijkingen uitgesloten. Petrus schrijft in zijn brief over het lijden om de gerechtigheid. Over het lijden dat men, als het als Christen niet anders kon, in het volle leven bewust aanvaardde. Dat lijden werd hem of haar aangedaan door tegenstanders. Die eerste Christenen kenden de oorzaak van de ontberingen en wisten dat zij goed handelden door de wil van God te doen. Dat wil zeggen: Hem lief te hebben met hun gehele hart en hun naasten als zichzelf. Want, zo schrijft Petrus, het is beter te lijden, indien de wil van God dit eist, goed doende dan kwaad doende. Er zijn mensen met een won derlijk verlangen naar lij den. Dikwijls zijn wij met eerbied vervuld voor mensen, die zich met een zeker verlangen aan het lijden blootstellen. Maar we moeten toch voorzichtig zijn tegenover hen die graag martelaar willen zijn. Er wordt de laatste tijd over de „ontmoeting tussen mensen" ge sproken. Het contact met de ander die onze levensweg kruist. Dat con tact is goed als wij de ander vreugde willen bezorgen, verdriet verlichten, kortom: goed doen. Wij doen het kwade wanneer wij in een „verlangen" naar lijden, in volkomen foutief medelijden, ons zelf ten koste van de ander wilen rijpen. Dit doen vaak mensen die het leven willen „proeven" en al lerlei situaties „interessant" vinden. Maar altijd blijft de eis bestaan om de mens tot wien wij ons wenden, als kind van God te zien. Wie zich tegenstand of moeite bij een ander schept te eigen bate, die kan ge duldig lijden doch kwaad doende. Als de wil van God dit eist, dan moeten velen lijden. Een gelovig mens kèn het opbrengen om gedul dig te lijden. Nog belangrijker is tegenover God: terwijl men goed doet. Brouwershaven. C. GROOT. Van Nelle bestellen Bondsspaarbanken overschrijden twee miljard Naar is komen vast te staan heeft het totale spaarders-tegoed bij de spaarbanken, leden van de Neder landse Spaarbankbond in de loop van mei het bedrag van f 2 miljard overschreden. Begin mei was het tegoed f 1.984.000.000. Het spaar overschot in mei beliep rond f 20 miljoen, zodat eind mei het totale spaarderstegoed f 2.004.000.000 be droeg. Van Nelle bestellen (I.M.) AMSTERDAM. De 6-jarige W. J. S. uit Amsterdam is in het Bredlus- bad verdronken. Het knaapje was in het kleuterbad aan het spelen, en moet ongemerkt naar het on diepe gedeelte van het grote bad zijn gegaan en daar verdronken. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK „Is het heus? En waarom dan wel? Roept u soms heel hard „boe", als u ze ziet?" Ze schoot in een gulle lach. „Stel je voor. Ik veronderstel, dat in een minimum van tijd het hele dorp me voor mesjokke zou verklaren". Hij knikte. „Ik begrijp h'et best, dame. U bent nu eenmaal de „juf fer van 't Hooge". Gisteravond fiet ste ik langs uw domein. Ik moet eerlijk zeggen, dat de naam aan de werkelijkheid beantwoordt. De villa ligt inderdaad een eind hoger" „Vader heeft een beetje gesnuf feld in de historie van ons huis. En het' blijkt, dat de hoogte vroeger een terp genoemd werd en tijdens overstromingen was deze terp een soort vluchtheuvel voor de omwo nenden. De terp zelf bleef altijd droog". „Ja, dat kan best zo zijn. Maai de vrees van de dorpelingen voor u en uw ouders zal wel voortsprui ten uit standsverschil. Dat schijnt in deze contreien nog een woordje mee te spreken". „Dat heb ik ook al gedacht. En we zijn toch helemaal niet van adel. Soms vind ik het wel leuk. Ieder mens heeft natuurlijk z'n trots, ik ook. Maar dikwijls stoort het me". „Nou, ik kan me misschien daar om wat meer vrijheden veroorlo ven. In de eerste plaats, omdat ik niet uit deze streek kom. De stede lingen zijn doorgaans wat demo cratischer. hé?" „Ja, gaat u door. En in de twee de plaats?" Hij lachte en boog zich enigszins naar haar toe. „Dat heb ik al ge zegd, nietwaar? Omdat ik juffrouw Rosmalen een aardige jongedame vind, alleen een beetje te onge naakbaar". Ze knikte enkele malen en ging toen rustig, met haar armen ge kruist tegen een boom leunen. „Dus meneer Berlage had werke lijk gedacht, dat heel Wilschoten op z'n achterste benen was gaan staan, toen de kersverse architect zijn blijde incomste deed? Dat overal de vlaggen waren uitgesto ken en alle aardige en mooie meisjes hem om de hals waren ge vlogen? Kortom: dat iedereen ge dacht zou hebben: Daar heb je Tonnie Dinges - sorry, ik ben uw achternaam alweer vergeten^ maar dat dqet er niet toe. paar is dus Tonnie, uit Utrecht, 'en op hem hebben we al die jaren zitten wachten. Is dat niet een beetje ij del, meneer Berlage?" „Heel Winschotenik heb het helemaal niet over Wilschoten, doch alleen maar over juffrouw Rosmalen". „Zeer verplicht voor de attentie. En ik mag u wel, anders zou ik me niet met u bemoeien. U bent weer eens iets anders, ziet u? En u hebt op de dag, dat u hier arriveerde, me uit de moeilijkheden geholpen. Zoiets stel ik altijd op prijs". ..Daar heb lk anders nog niets van gemerkt1', meesmuilde de jonge man. Ze zuchtte. „O, jullie mannen Ik geloof werkelijk, dat jullie alle maal hetzelfde zijn. Dat zogenaam de honorarium zit u nog steeds dwars, niet? Weten jullie nu nooit iets anders te bedenken, dan te flir ten en te zoenen?" „O ja, een eindje gezellig samen fietsen bijvoorbeeld. Of met de wa gen toéren. .Of samen ergens wat drinken. Of zwemmen in zee. Mo gelijkheden genoeg". „Kunt u rijden?" Zwijgend haalde hij zijn porte feuille uit zijn binnenzak en liet die dag voor de derde maal zijn rijbewijs zien. Ze nam het uit zijn handen en bekeek het. „Erg flat teus is dat portret niet. Dus me neer Berlage is vier en twintig jaar. En nu pas afgestudeerd? Dan hebt u lang werk gehad". „Ik zal de scholen maar niet noe men, die ik allemaal doorlopen heb. Laat het u voldoende zijn, dat ik met m'n dertiende jaar al op de Ulo was en dus na de lagere school bijna elf jaar niets anders gedaan heb dan studeren". Ze gaf hem het rijbewijs terug en kruiste haar armen rond haar hoofd. „Nou, als ik eens geen zin heb om te rijden, dan waarschuw ik u wel. Mag u fungeren als mijn chauffeur". „Mooi, dat accepteer ik. Althans, als het loon me aanstaat". Ze keek hem met een glinstering in'haar ogen aan. „U doet, geloof ik, niet veel voor niks, hé?" „Dat hangt er van af", ant woordde hij raadselachtig. „Ik ben soms met een kleine beloning te vreden". Hij haalde een pakje si garetten uit zijn zak en hield het haar voor. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5