Brits plan onaanvaardbaar voor Turkije en Griekenland DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Algemene beeld van de Nederlandse land- bouwresultaten is zeer bedenkelijk" VRIJDAG 20 JUNI 1938 Na. 18378 114e Jaargang ZIERIKZEESCHEWN1EÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per wee* 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nog geen oplossing voor kwestie Cyprus NAVO zal trachten verdere besprekingen op gang te houden LONDEN. 19-6. Premier Harold MacMillan heeft donderdagmiddag in het Lagerhuis het Britse plan voor Cyprus onthuld, dat voorziet in binnenlands zelfbestuur voor het eiland gedurende een periode van zeven jaar en medewerking van Turküe en Griekenland b(j het be stuur. Als het plan werkt zouden Griekenland en Turkse eventueel op den duur de Britse soevereini teit kunnen delen. Turkije heeft echter naar ver luidt, donderdagavond reeds het plan verworpen. Ook voor Grieken land is het plan, naar een woord voerder in Athene donderdag ver klaarde, onaanvaardbaar. Een Turkse regeringswoordvoer der heeft verklaard, dat Turkije nog steeds voorstander is van een drie-mogendhedenconferentie (En geland, Turkije en Griekenland) om de kwestie-Cyprus te regelen. De voornaamste punten van het Britse plan, dat aanvankelijk dins dag reeds zou zijn gepubliceerd, doch dat op verzoek van de NAVO 48 uur werd aangehouden, in de hoop dat Griekenland erf Turkije zouden „bijdraaien", zijn: I Het hoogste gezag op Cyprus zal berusten bij een commissie, bestaande uit de Britse gou verneur met een vertegen woordiger van de Turkse en de Griekse regering. O De gouverneur zal het recht van veto bezitten over kwes ties aangaande de defensie, buitenlandse zaken en binnen landse veiligheid.. Q De Griekse en de Turkse be- volkingsgroep zullen elk een eigen gekozen parlement heb ben, dat volledige zeggenschap heeft over de eigen gemeen schap. De Griekse gemeen schap telt 400.000 zielen, de Turkse 100.000. A De andere bestuurskwesties zullen berusten bij een raad onder voorzitterschap van de gouverneur, waarin vertegen woordigers van Griekenland en Turkije zitting zullen hebben met zes gekozen ministers, van wie vier uit het Grieks-Cyp rische parlement en twee uit het Turks-Cyprische. C De Griekse en de Turkse Cy- prioten zullen behalve de Brit se status ook de Griekse of Turkse nationaliteit kunnen aannemen. De in oost-Duitsland gestrande Amerikanen BERLIJN, 19-6. Een vierde ge sprek over de vrijlating van de in oost-Duitsland gestrande helikop terbemanning, dat donderdag is ge voerd tussen de Amerikaanse over ste MacQuail en de plaatsvervan gende Oostduitse minister van Bui tenlandse Zaken Winzer, heeft geen resultaat opgeleverd. Naar van Amerikaanse zijde ver nomen is, heeft men geen afspraak voor een nieuw onderhoud gemaakt. Nadere bijzonderheden zijn niet be kendgemaakt. Moordenaar bekent ANTWERPEN, 19-6. De te Essen in België wonende, uit Nederland afkomstige L. Maas heeft na lang durige ondervragingen bekend, op de Kalmthoutse heide de Antwerp se verpleegster Maria van Steensel te hebben vermoord. Romeins graf blootgelegd NIJMEGEN, 20-6. Bij de werk- zaamheden voor de bouw van een woonhuis in de zg. Holdeurn, onder Berg en Dal bij Nijmegen, waar jaren geleden reeds een Romeinse pannenbakkerij is gevonden, is nu een Romeins tegelgraf blootgelegd. In het graf vond men enig aarde werk en een munt van Faustina. De Rijksdienst van Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort is op de hoogte gesteld van deze vondst. De Britse soevereiniteit over het eiland zal gedurende de periode van zeven jaar onge wijzigd blijven. Als uiteinde lijk Engeland de soevereiniteit met Turkije en Griekenland en Griekenland zal delen, zul len de Britten de militaire ba ses op het eiland behouden. De leider van de labouroppositie, Hugh Gaitskell, heeft geen com mentaar op. het plan willen leve ren, omdat naar hij meende elke commentaar op dit ogenblik, nu het gevaar van burgeroorlog op Cyprus bestaat, de toestand nadelig kan beïnvloeden. Commentaar Diplomatieke waarnemers mer-' ken op, dat het Britse plan vervul ling van de wensen der Grieks- Cyprioten (aansluiting bij Grieken land) en van de Turkse bewoners van het eiland (verdeling van Cyp rus in een Turks en een Grieks ge deelte) onmogelijk maakt. Men verwacht, dat de NAVQ nu zal proberen verdere besprekingen tussen Engeland, Griekenland en Turkije over het plan op gang te brengen. Dit zouden geheime, rus tige diplomatieke besprekingen moeten zijn, zoals die welke inder tijd tot een oplossing van de kwes- tie-Triëst leidden. De kwestie-Libanon HAMMARSKJOELD WIL GEEN AMERIKAANSE OF BRITSE MILITAIRE INTERVENTIE V.N.-waarnemers voldoende in staat om grenzen te controleren BEIROET, 19-6. Secretaris-gene- raai Hammarskjoeld, die donder dagochtend te Beiroet is aangeko men, heeft het duidelijk gemaakt, dat hy tegen Amerikaanse of Britse militaire interventie in Libanon is gekant, zo is in officiële Libanese kringen verklaard. Hij zou van oor deel zijn dat waarnemers van de V.N. voldoende in staat zullen zijn om de grenzen te controleren. Naar in diplomatieke kringen te Beiroet verluidt, doen de westelijke mogendheden hun best om presi dent Sjamoen er van te overtuigen, dat hij onmiddellijk alles in het werk moet stellen om de opstand neer te slaan, daar het anders wel licht te laat zal zijn. De westelijke ambassadeurs zouden er de nadruk op leggen dat de tijd voor de op standelingen werkt. Nu is de krachtsverhouding zo, dat het leger de strijd kan winnen, maar de sterkte van de opstandelingen neemt toe. Waarnemers die een be zoek hebben gebracht aan het door de opstandelingen bezette deel van de hoofdstad, waren verbaasd over de betrekkelijk lichte bewapening van de rebellen, voornamelijk be staande uit geweren en enkele lichte machinegeweren, terwijl de eenhe den van het leger rondom beschik ken over pantserwagens en zwaar anti-tankgeschut. De westelijke di- ptomaten zouden trachten president Sjamoen er toe te bewegen de staf chef van het leger, generaal Foead Sjehab, te ontslaan, als deze het Ongeval in atoomcentrum OAK RIDGE, 19-6. In het Ame rikaanse atoomcentrum te Oak Ridge (Tennessee) is begin van deze week (maandag) bij de behandeling van een hoeveelheid verrijkt ura nium onverwachts een kernreactie veroorzaakt, die weliswaar geen ontploffing teweegbracht, doch die tot gevolg had dat acht arbeiders werden blootgesteld aan aanzien lijke radio-actieve bestraling. De doses straling die de mannen ontvingen varieerden van 20 tot circa 320 rad (een rad is een reken eenheid voor straling), terwijl 400 tot 600 rad dodelijk kan zijn, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie donderdag be kendgemaakt. „Artemia" wordt in Malmö hersteld ROTTERDAM, 19-6. Zaterdag- middag om één uur zullen twee sleepboten van L. Smit en Co.'s in ternationale sleepdienst te Rotter dam, waarschijnlijk de „Barentz Zee" en de „Noordzee", met het uitgebrande Noorse tankschip „Ar temis" op sleeptouw de reis naar Zweden aanvangen. Het schip, dat onlangs bij Hoek van Holland na een botsing met een ander Noors schip in brand vloog, zal in Malmö worden hersteld. Het gaat naar de werf „Kockum", dezelfde werf. die het schip destijds voor de rederij Jörgen Bang te Kristiansund heeft gebouwd. leger niet opdracht geeft om een offensief te beginnen. Volgens diplomatieke kringen is het Westen van oordeel dat een af sluiting van de Syrisch-Libanese grens geen noemenswaardige ver andering in de toestand zal bren gen als de veiligheidstroepen niet een beslissende actie beginnen. Daarom zouden de westelijke mo gendheden ook niet veelvoor in terventie voelen, ook al zou dat al leen in de vorm van patrouillering langs de genoemde grens zijn. Inmiddels heeft secretaris-gene raal Hammarskjoeld een onder houd met president Sjamoen in diens versterkte paleis gehad. Vol gens een woordvoerder van de V.N. is de duur van Hammarskjoeld's verblijf in Libanon nog niet vast gesteld. Vrijwilligersmedaille voor bepaalde korpsen 's-GRAVENHAGE. Ten einde bij voortduren blijk te geven van waardering voor tienjarige vrijwil lige dienst bij bepaalde korpsen, organen of verbanden, die in het belang van de Nederlandse ge meenschap werkzaam zijn, is bij Koninklijk Besluit onder de naam „Vrijwilligersmedaille" een medail le met bijbehorend lint ingesteld. Dit ereteken zal worden toege kend aan hen, die zonder wezenlij ke onderbreking gedurende tien jaren heeft voldaan aan de voor hem uit zijn verbintenis of verbin tenissen voortvloeiende verplichtin gen als vrijwilliger bij de Nationale Reserve, de Reserve-grensbewa king, de Marechaussee-reserve, het korps Luchtwachtdienst, het korps Rijkspolitie, de Gemeentepolitie, Noodwacht of Noodwachtstaf. Mej. mr. M. Meurs treedt in het huwelijk HILVERSUM, 19-6. Mej. mr. M. Meurs, particulier secretaresse van H.K.H. prinses Beatrix, zal zater dag 5 juli a.s. te Hilversum in het huwelijk treden met mr. N. Schol - tens. Mr. N. Scholtens vervult sinds twee jaar zijn dienstplicht als offi cier der huzaren te Oirschot. Hij is een zoon van prof. J. E. Scholtens, hoogleraar in het Romeinse recht aan de universiteit te Witwaters- rand in Zuid-Afrika. Prof. Schol tens zal morgen met zijn echtgenote naar Europa vertrekken. Hij zal het huwelijk van zijn zoon bijwonen en deelnemen aan bijeenkomsten van juristen te Keulen en Brussel. Motorrijder omgekomen LOCHEM, 19-6. Hedenavond om acht uur is de 19-jarige Henk te Riet even buiten Lochem in botsing gekomen met een bromfiets. Te Riet, die een motorfiets bereed, verloor de macht over het stuur en vloog met zijn hoofd tegen een be tonnen paaltje aan de weg. Hij werd naar het ziekenhuis in Lo chem gebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Ter gelegenheid van de veiligheidsweek bij de hoogovens te Velsen is op de terreinen van dit enorme bedrijf woensdag een veiligheidsshow gehouden, waaraan een 750 kinderen van werknemers bij de hoogovens deelnamen. Met versierde fietsen en wagentjes e.d. en vaak allerkoddigst verkleed vestigden deze kinderen nog eens extra de aandacht op het belang van de veiligheid in het bedrijf. - Deze foto spreekt, wat dat aangaat, duidelijke taal. Partij besluit tot revolutionaire wijzigingen Sowjet-landbouwstelsel Geen verplichte leveringen van produkten meer MOSKOU, 19-6. Het centrale comité van de Sowjet-communisti- sche partij is dinsdag en woensdag in Moskou bijeen geweest en heeft op die vergadering een revolutio naire wijziging in het Sowjet-land- mwstelsel aangebracht door het systeem van verplichte graanleve- ranties aan de staat te vervangen door een nieuw prijsstelsel. In een uitzending in het Engels verklaarde radio-Moskou, dat een aantal kwesties zijn besproken die verband houden met de verdere ontwikkeling van de landbouw in de Sowjet-Unie. Het comité heeft besloten tot de staatsaankopen van landbouwpro- dukten van collectieve boerderijen. Er zullen geen verplichte leverin gen meer zijn van landbouwpro- dukten of betalingen in graan en andere produkten voor werk dat vroeger werd gedaan door machi ne- en tractorstations, aldus radio- Moskou. Het comité nam nota van het feit, dat in de afgelopen jaren de produktie van bepaalde landbouw- produkten de omvang der Ameri kaanse produktie is genaderd en dat voor een aantal produkten de produktie in de Sowjet-Unie zelfs groter was dan in de V.S. Zo was de melkproduktie vorig jaar in de Sowjet-Unie 95 procent van die in Amerika en de produktie van boter was in de Sowjet-Unie iets groter. De produktie van tarwe is in de Sowjet-Unie meer dan tweemaal zo groot als in de V.Sde produk tie van suikerbieten meer dan drie maal zo groot en de prodüktie van wol twee-en-een-half maal zo groot. Prinses Beatrix naar Scheveningen 's-GRAVENHAGE, 19-6. Het ligt in het voornemen van H.K.H. prin ses Beatrix gedurende enige tijd onofficieel aanwezig te zijn bij de ontvangst die door de Scheveningse bevolking voor poliokinderen uit alle delen van het land op 8 juli wordt georganiseerd. De speciale V.N.-commissie voor Hongarije zal zaterdag in spoedzit ting bijeenkomen om zich te bera den over de toestand die door de recente terechtstellingen in Hon garije is ontstaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Levenswijsheid zoekt geluk in kleine kring. Russisch protest bij Denemarken MOSKOU, 19-6. Rusland heeft donderdag officieel bij Denemarken geprotesteerd tegen de demonstra tie voor de Russische ambassade in Kopenhagen die volgde op de terechtstellingen in Hongarije. Het Russische persbureau Tass meldde dat de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, de Deense ambassadeur in Moskou ontboden had om het protest aan zijn regering over te brengen. De minister meende dat de „vijandige actie tegen de Russische ambassa de, waar ruiten zijn ingegooid, met voorkennis van de Deense overheid is gevoerd" daar een aantal Deense bladen tevoren bericht had over voorbereidingen voor een dergelij ke actie en de Russische ambassade bovendien telefonisch het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken van het verschijnen van een groep verdachte personen buiten het ge bouw op de hoogte had gesteld. Nagy c.s. werden opgehangen PARIJS, 20-6. Volgens de „Fran ce Soir" zijn de voormalige Hon gaarse premier Imre Nagy, gene raal Pal Maleter en twee vroegere medewerkers van Nagy in de nacht van maandag op dinsdag in de mi litaire gevangenis in Foucca-straat in Boedapest, twee uur na hun ter doodveroordeling, door ophanging terechtgesteld. Dit wordt gemeld door de Weense correspondent van het blad, die zegt zijn inlichtingen uit Boedapest te hebben verkregen. Bij de bouw van een stuwdam in midden-Japan zijn 31 mannen onder puin bedolven geraakt. Na 45 uur onafgebroken werken kon den zij worden bevrijd. Vier van hen waren ernstig gewond. Vertegenwoordigers van het vijf tigduizend man omvattende Lon- dense buspersoneel, dat ruim an derhalve maand geleden in staking ging, hebben besloten op vandaag (vrijdag) te houden massavergade ringen de stakers aan te raden een compromisplan te aanvaarden en op zaterdag weer aan het werk te gaan. Downingstreeet 10, sinds 1781 de Londense residentie van vrijwel alle Britse premiers, moet volledig worden gerestaureerd. Tot deze slotsom is een regeringscommissie gekomen die bij een onderzoek heeft bevonden dat het pand ver keerd is geconstrueerd en een aan zienlijk gevaar voor brand oplevert. Ir. M. A. Geuze in openingsrede Z.L.M.-dagen te Tholen .- 1957 werd voor zuidwestelijk kleigebied „jaar om nooit te vergeten" ST. MAARTENSDIJK, 19-6. „Wanneer men zekere aspecten van de Nederlandse landbouwre- sultaten beziet en daarbjj tot de conclusie komt dat het algemene beeld zeer bedenkelijk is, vraagt iedereen zich af of men nu terecht gekomen is in een periode met een blijvend lagere of zelfs blijvend da lende conjunctuur". Deze opmerking is vanmiddag ge maakt door de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ir. M. A. Gauze, tijdens zijn ope ningsrede .op de algemene^ verga dering van de maatschappij te St. Maartensdijk. Hij gaf in zijn rede gedetailleerde overzichten van de huidige toe stand en legde voor de mogelijke oplossing in de toekomst de nadruk op het verdrag voor de Eüropese Economische Gemeenschap. Hij zag heil in een landbouwpolitiek die onder gezamenlijke verantwoorde lijkheid der zes E.E.G.-landen streeft naar een produktiepatroon, dat de produktie daar laat geschie den waar deze 't meest rationeel is. Slagen in 1957 Het jaar 1957 is juist voor het zuidwestelijke zeekleigebied een jaar geworden om nooit te verge ten, zo zei ir Geuze. De fruitteelt heeft een goede geldelijke op brengst geleverd, doch in de aard appelteelt zijn slagen voorgekomen zoals men ze eigenlijk nauwelijks kende. Daarnaast is ook een groot gedeelte van de Zeeuwse suiker bietenteelt getroffen door een ab solute aantasting door vergelings- ziekte. De slagen hierdoor zijn zeer aanzienlijk geweest. Hieruit blijkt, zo ging ir. Geuze verder, dat de resultaten van de Nederlandse landbouw de laatste jaren niet al leen maar ongunstiger zijn bij de veehouderij, doch evenzeer bij de akkerbouw. Wanneer men in aan merking neemt de perikelen van de Russische vlas-dumping en de be denkelijke kwalen op de erwten- markt, dan is - afgezien van de goede graanopbrengsten in het af gelopen jaar - het algemene beeld zeer bedenkelijk en vraagt men zich af of men niet is getreden in een periode van blijvende lagere of zelfs blijvend dalende conjunc tuur, aldus ir. Geuze. In tegenstelling met de jaren dertig begint een crisis tegenwoor dig niet met een teruggang bij de akkerbouwproduktie maar in de vorm van een zuivelafzetcrisis, die, zo merkte de spreker op, door naar de mening van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij verkeerde maatregelen van regeringszijde is verscherpt omdat men verzuimd heeft het vetgehalte van de melk aan te passen toen het inderdaad mogelijk moet zijn geweest. Het staat voor ir. Geuze als een paal boven water, dat Nederland er goed aan zal doen nog meer dan vroeger het kwaliteitsbegrip in het centrum van de aandacht te stellen en dat men zal moeten werken met twee factoren: de Nederlandse boer zal een goed kostenbesef moeten opbrengen, in die zin, dat hij met een zo laag mogelijk kostenpeil toch zijn rentabiliteit zal moeten verbeteren, en ten tweede zal ook het kwaliteitsbesef omhoog moeten gaan. Is er een oplossing? Is er voor Nederland, economisch gezien, een oplossing voor de land bouwproblemen? Hoe meer wij hier over nadenken, hoe meer wij voor onszelve tot de conclusie moeten komen, dat de E.E.G. in dit opzicht eigenlijk te laat is gekomen, zeide de spreker. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij ziet heil in een land bouwpolitiek die onder gezamen lijke verantwoording van de zes landen streeft naar een produktie patroon dat het voordeligst is sa mengesteld, met andere woorden, dat de produktie laat geschieden daar waar dat in verhouding het meest rationeel is. Het verdrag.van de Europese Economische Gemeen schap biedt daartoe de gelegen heid, zei ir. Geuz«.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1