NABURIG OOSTEN in vlammen DE JUFFER VAN 'tHOOGE Z1ERIKZLESCHE NIEUWSBODE OONDERDAO 19 JUNI ISSS NO. mi? Ongedwongen bezoek van Koninklijk Paar aan de Expo Onder de indruk van hetgeen de wereld exposeert By het voortgezette bezoek aan de Expo te Brussel, hebben konin gin Juliana en prins Bernhard in het paviljoen van het Vaticaan de tentoonstelling: „Het gelaat van Christus in de kunst" in ogen schouw genomen. Daarna vertrok ken de hoge bezoekers naar het Amerikaanse paviljoen. Er werd een wandeling van ruim een half uur door dit uiterst zakelijk inge richte gebouw gemaakt. Voordat koningin en prins de Amerikaanse inzending verlieten, traden zij een voor onze begrippen luxueus uitgevoerd en van interes sante snufjes voorzien stemhokje binnen, waar zij 'n stem mochten uitbrengen op 'n Amerikaans kan didaat voor het congres. Daar de stemming ook hier geheim was, kan niet worden verteld op wie het koninklijk echtpaar zijn stem uit bracht. Bijzonder stijlvol was de ont vangst van het koninklijk paar in het Britse paviljoen. De commis saris-generaal voor Engeland op de Expo, sir John Balfour, begroet te de gasten. In een kleine recep tiehal werd een glas champagne gedronken en onderhielden konin gin en prins zich ongedwongen met een aantal medewerkers van de Britse expositie. Aan het slot van het bezoek, dat koningin en prins aan de Wereld tentoonstelling brachten, werden de paviljoens van dc Benelux en de E.G.K.S. bezichtigd. Op het mo ment dat het Nederlandse konings paar de brede en hoge trappen van het Sovjet-gebouw besteeg, heers te er een enorme drukte. En toen de koningin en de prins eenmaal Russisch centrale partijcomité spoedig bijeen? PRAAG, 17-6. In Tsjechische kringen te Praag gaan hardnekkige geruchten dat het centrale comité van de Russische communistische partij tegen het eind van deze week in Moskou bijeen zal komen. Reden voor de bijeenkomst zouden nieuwe maatregelen op het gebied van de landbouwpolitiek zijn. of een be spreking van mogelijke sancttes tegen minstens twee Russische lei ders, van wie men onderstelt dat zij thans uit de gunst liggen: de vroegere premier Boelganin en Mi chael Soeslof, die uit het partijpre sidium zou zijn ontslagen. Van Nelle bestellen (LM.) binnen de poorten van de Sovjet- Unie waren zagen zij zich weder om door een grote menigte men sen omringd. Een cordon van min stens dertig politieagenten be schermde de koningin en haar ge volg. Functionarissen van het Sov jet paviljoen gaven de koningin en de prins in het Frans een toelich ting op de verschillende inzendin gen. De Commissaris generaal der Expo, baron Moens de Fernig, was tenslotte gastheer op de Belvedère, waar een kleine cocktailparty was aangericht. Het koninklijk paar is dinsdagavond om kwart over acht naar Nederland teruggekeerd, na dat op het vliegveld Meisbroek af scheid werd genomen van koning Boudewijn, op wiens uitnodiging ons koninklijk paar deze twee da gen in Brussel is geweest. Zowel koningin Juliana als prins Bern hard zijn zeer onder de indruk ge komen van hetgeen in Brussel mo menteel door geheel de wereld wordt geëxposeerd. Van Nelle bestellen (I.M.) Van Nelle bestellen (LM.) Nederlandse waarnemers naar Libanon 's-GRAVENHAGE, 17-6. Van of- ficiële zijde wordt medegedeeld: De secretaris-generaal van de V. N. heeft een 2eer dringend beroep op de regeringen van enkele lan den, waaronder Nederland, gedaan om een aantal officieren ter be schikking te stellen van de United Nations Observer Group in Liba non (de UNOGIL). De Unogil werd opgericht inge volge de resolutie van de Veilig heidsraad van 11 juni 1958. De Ne derlandse regering heeft aan dit verzoek van de secretaris-generaal voldaan door acht officieren aan te wijzen. Zes officieren - die oor spronkelijk waren aangewezen voor de bestandscommissie van de V.N. te Israël - zullen maandag 18 juni rechtstreeks van Schiphol naar Beyrouth vertrekken. Twee officieren zullen op korte termijn volgen. Voor de bestands- commissi'e van de V.N. te Israël zullen andere officieren worden aangewezen. V.S ONGERUST OVER ONTWIKKELING VAN DE TOESTAND IN LIBANON Zesde vlooi slaal de toestand gade WASHINGTON, 17-6. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard dat de toestand in Libanon „ernstige ongerustheid wekt by al len, die geloven in de onafhanke lijkheid en onschendbaarheid van de landen in het Midden-Oosten". Dulles achtte het mogelijk dat de naar Libanon gezonden groep waar nemers der Verenigde Naties zal worden uitgebreid en haar beweeg lijkheid zal worden vergroot. „De Verenigde Staten zullen uitbreiding van de groep steunen, indien dit secretaris-generaal Hammarskjoeld wenselijk voorkomt", aldus de mi nister. Dulles verklaarde ook dat de Vérenigde Staten, indien een be roep op hen zou worden gedaan bij te dragen aan uitbreiding der groep, „geneigd zullen zijn hieraan gehoor te geven". Foster Dulles verklaard, dat de Verenigde Staten de toestand in Li banon met ongerustheid gadeslaan. Hij achtte het echter niet juist de situatie aldaar thans tot Ln bijzon derheden te behandelen. WEKELIJKSE WEREIDSCHOUW De Gaulle voor lastig dilemma Wel zelden zullen zovele con flicten tegelijk het gebied hebben beroerd, dat men gewoonlijk nog aanduidt met het „Naburige Oos ten": het oostelijke bekken van de Middellandse Zee en de daaraan grenzende staten. Voor de Engelsen is afgaande op de plaats die hun kranten daar aan besteden de kwestie-Cyprus wel de ernstigste, doch anderzijds wordt er in de Libanon heviger ge vochten. Toch kan men begrijpen, dat Cyprus wordt gezien als een cngeluks-eiland. De Grieks-spre kende bevolking, 400.000 van het halve miljoen inwoners, wenst zich sinds jaren aan te sluiten bij Grie kenland, ofschoon zij daar sinds de alleroudste tijden niet toe heeft be hoord. In de laatste negen eeuwen is het ongeveer vier eeuwen door nakomelingen van katholieke kruis vaarders bestuurd en daarna dooi de Turken. Die stonden het in 1878 in gebruik af aan de Britten en in 1914 werd het een Britse kolonie. In die Turkse tijd hebben zich mohammedanen op het eiland ge vestigd en hun aantal bedraagt nu 90 000. Aanvankelijk hebben die „Turken" zich veilig gevoeld onder de Britten, omdat deze de Griekse beweging fel bestreden. Doch het is duidelijk, dat Londen aan Cyprus zelfbestuur wil geven, met de kans, dat zijn bevolking later haar eigen lot mag bepalen. De „Turken" voe len zich bedreigd door de Griekse meerderheid, willen niet tot Grie kenland behoren (zoals zij in het verschiet zien) en daarom hebben zij op hun beurt een ondergrondse strijd tegen de Engelsen ontketend en vooral hebben zij „progroms" in de Griekse wijken der steden ge organiseerd. Turks-Grieks conflict De Britten zitten tussen twee vu ren op het eiland. Zij hebben hun 10.000 man veiligheidstroepen ver sterkt met duizend parachutisten en zij hopen de rust te herstellen. Maar wat moeten zij op de duur doen met Cyprus? De Grieken wil len aansluiting, de Turken verde ling. Misschien komt het tenslotte tot dat laatste, tenzij de 90.000 Tur ken naar Turkije gaan. Ook na de eerste wereldoorlog zijn er grote verhuizingen geweest, van Turken uit Grieks geworden gebieden, en omgekeerd. Maar dat heeft zoveel vijandschap gewekt, dat de haat nog feller zou worden, als het tot een uittocht van „Turkse" Cyprio ten zou komen. Voorlopig kunnen de Britten dus niet weggaan. Maar intussen staan Turkije en Griekenland al tegen over elkaar als volken, die heftige tegenstanders zijn. Beide zijn zij le den van de N.A.T.O., maar zij wei geren aan gemeenschappelijke ma noeuvres deel te nemen en de Griekse officieren uit het N.A.T.O. bureau van Izmir (Smyrna) zijn naar Athene gegaan. Daarbij komt, dat de Griekse Cyprioten de steun hebben van Nasser (aan wie aarts bisschop Makarios, leider der Griekse Cyprioten, een bezoek bracht) en dat Turkije dus wordt geïsoleerd in het Nabije Oosten. Want Nasser is president van Sy rië en Egypte. Niemand ziet nog een oplossing in het verschiet. Zouden de Russen agressief worden, dan konden zij Turken en Grieken wel weer op elkaar drijven. Maar zij zullen zich wel stil houden en afwachten. De N.A.T.O.-bases in Izmir en op Cy prus zijn sterk verzwakt en dat is hun belang. Libanese oorlog Zijdelings is dit alles ook van betekenis voor de burgeroorlog in Libanon. De rebellen daar willen, dat president Sjamoen aftreedt. Zij zijn hun strijd begonnen, toen Sja moen aankondigde, dat hij de grondwet wilde veranderen om voor de tweede maal president te kunnen zijn. Thans beweert hij, dat hij van dat plan heeft afgezien, maar de oppositie vertrouwt hem niet en wil dat hij verdwijnt en dat de opperbevelhebber, Sjehab, tot aan de nieuwe verkiezingen zijn plaats inneemt. De opposanten eisen, dat het land zich niet meer zo nauw verbindt met Noord-Ame- rika, neutraal wordt en betere be trekkingen onderhoudt met Nasser. Er zijn hier twee factoren in het spel. In de eerste plaats vertegen woordigt Sjamoen de zeer rijke kasten. Hij is een christen (een „maroniet"), hij heeft de feodale moslims en een deel der christenen achter zich. De maronieten maken de helft der bevolking uit. Tegen over hem staan, voornamelijk om sociale redenen, de meeste moslims en een groep der christenen. Deze „De Amerikaanse zesde vloot, die zich in de Middellandse Zee be vindt, slaat de toestand gade. En kele eenheden dezer vloot bevinden zich niet ver van de Libanese kust; zij kunnen, indien nodig, gehoor geven aan een geëigend beroep", aldus Dulles. De minister werd gevraagd of de enige mogelijkheid van een Ame rikaanse militaire actie in het ge bied van Libanon bestond uit het gehoor geven aan een oproep van de Verenigde Naties. Dulles antwoordde, dat er ook nog andere mogelijkheden waren. Hij weidde hier niet verder over uit, doch men brengt in dit ver band in herinnering dat hij in het verleden heeft verklaard dat de Verenigde Staten Amerikaanse bur gers in Libanon te hulp zou komen, indien levens en bezittingen in ge vaar zouden komen te verkeren. STADSKANAAL. Alhier is het vijfjarig zoontje van de familie van der-Swaag bij het spelen in het kanaal geraakt en verdronken. laatste heeft, evenals de moslims, sympathie voor eenheid met de Arabische landen en een neutrale positie tussen de „blokken". Engeland en Amerika hebben de wettige regering van Sjamoen van wapens voorzien. De rebellen kre gen die uit Syrië en van de „we reldmarkt", want men kan thans weer overal wapens kopen. Daar het leger niet al te flink optreedt tegen de rebellen, hebben die grote delen van het land en van de ste den in handen. Engeland en de V.S. aarzelen zich daadwerkelijk in de strijd te mengen. Nasser bezweert, dat hij evenmin intervenieert en dat het hier een binnenlandse strijd betreft. Met zijn toestemming heb ben de Verenigde Naties waarne mers gezonden, die moeten contro leren of er geen wapens en vrijwil ligers over de grens komen. Zo po gen de V.N. het conflict te beper ken. Als Sjamoen vertrekt, is wel een compromis mogelijk, doch dan verliest het westen een stuk pres tige. Deze burgeroorlog is dus al niet minder gevaarlijk dan de on rust op Cyprus. Noord-Afrika Een derde belangrijk strijdgebied is noordwest-Afrika. De Franse premier de Gaulle zal zich voor de tweede maal naar Algerië begeven, ditmaal om de voorbereidingen te bespreken van een Frans offensief tegen de nationalistische rebellen. De Gaulle heeft vrijdagavond nog eens gezegd, dat Algerije Frans is en blijft. Hij wil dus de nederlaag van de nationalistische moslims. Daartoe moeten de grenzen met Marokko en. Tunesië waterdicht worden gemaakt, opdat van die zij de geen hulp komt voor de opstan delingen. De Gaulle heeft een duidelijk doel: hij wil de betrekkingen ver beteren met Marokko en Tunesië en zo de Algerijnse nationalisten isoleren. Maandag kwamen de pre sident van Tunesië en de premier van Marokko in Tunis bijeen met leiders van de Algerijnse nationa listen. Deze laatsten vroegen voort gaande steun. Marokko en Tunesië hebben ech ter al toezeggingen, dat de Franse troepen geleidelijk hun landen zul len verlaten. Zij zullen er dus meer voor voelen te trachten te bemid delen tussen de Algerijnse rebellen en Frankrijk. Maar de voorwaarde, die zij steeds hebben genoemd, was dat Parijs dan het bestaan van een „Algerijnse natie" moet erkennen, die federatief zou worden verbon den met de Franse natie. En het is voor de Gaulle zeer moeilijk daarmee in te stemmen. Hij heeft de Algerijnse Europeanen nu een maal beloofd, dat Algerije steeds en geheel Frans zou blijven. In we zen is het probleem dus hetzelfde gebleven. BESCHERMING BEVOLKING Eerste eenlieden Korps Mobiele Colonnes zijn gevormd Legerplaats Laren ingericht als oefenterrein LAREN, 18-6. De eerste eenhe den van het korps Mobiele Colon nes, in het leven geroepen ten be hoeve van de Bescherming Bevol king, zijn thans gevormd. In de le gerplaats Laren, waar het korps is ondergebracht, hebben de eenheden gisteren een demonstratie gegeven voor vertegenwoordigers van de Nederlandse pers, nadat de alge meen inspecteur en commandant van het korps, generaal-majoor J. G. Warringa, de groei van dit le geronderdeel had uiteengezet. De Mobiele Colonnes zijn inge steld bij gemeenschappelijke beslis sing van de ministers van Binnen landse Zaken en van Oorlog en Ma rine. Op 1 augustus 1955 is de staf van de algemeen inspecteur, tevens commandant van de Mobiele Co lonnes, opgericht. Onder diens be vel werd het depot Mobiele Colon nes opgericht, eerst gevestigd te Arnhem, later in Laren, waar tot en met 1 april 1960 20.000 man schappen zullen worden opgeleid. Het ligt in het voornemen in de periode van 1957 tot en met 1960 twaalf mobiele brandweercolonnes te vormen, alsmede zes mobiele ge neeskundige en zes opruimings- en reddingscolonnes. De manschappen worden gerecruteerd uit beroeps- personeel, dat in twee perioden van dertig dagen voor de nieuwe taak wordt herschoold. Later worden zij nog driemaal voor herhalingsoefe ningen van acht dagen in colonne- verband opgeroepen. De bedoeling is de Mobiele Colonnes op de duur zoveel mogelijk te bewapenen. Steun aan B.B. De Mobiele Colonnes bedoelen vooral daadkrachtige steun te bie den aan de organisatie Bescher ming Bevolking en wel organisato risch dusdanig dat het beleid over de colonne berust bij de burger lijke autoriteiten. Zij kunnen dus zonodig In het gehele land worden ingezet, zulks niet alleen in tijd van Duif veroorzaakte botsing APELDOORN, 17-6. Een duif is oorzaak geweest van een autobotsing in Apeldoorn. De vogel vloog namelijk bij het kanaal-Zuid in Apel doorn het portierraam bin nen van de auto van de Apeldoornse fabrikant F. E. W. Het dier raakte het ge zicht van de heer W., die ten gevolge daarvan de macht over het stuur verloor en te gen een boom botste. Hoewel de wagen een snelheid van ca. 80 km. per uur had, de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. De auto xoerd echter beschadigd. m Behalve de brigade parachutis ten zal er een regiment veldartille rie naar Cyprus worden overge bracht, heeft het Britse ministerie van Oorlog meegedeeld. De laatste manschappen van de brigade val- schei-mtroepen kwamen dinsdag op het eiland aan. De brigade is 3.000 man sterk. Van Nelle bestellen (I.M.) ooi-log - waarvoor zy voornamelijk in het leven zijn geroepen - maar ook bij ernstige rampen. De legerplaats Laren is geheel ingericht als oefenterrein voor dit gespecialiseerde onderdeel. Ook het buitenland heeft grote belangstel ling voor deze gespecialiseerde op leiding en geregeld komen buiten landse autoriteiten een bezoek brengen aan de legerplaats in Laren. Van Nelle bestellen (I.M.) Parkeerperikelen voor scooters en motorrijwielen A.N.W.B. vraagt: Kan wet wat soepeler gemaakt worden? Het Wegenverkeersreglement schrijft voor dat een scooter of mo torrijwiel op de rijbaan, evenwijdig aan het trottoir, geparkeerd dient te worden. Aangezien dit voor schrift dikwijls grote bezwaren voor de eigenaren van de tweewie- Iers met zich meebrengt, heeft de A.N.W.B. de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht na te wil len gaan of de wet in dit opzicht niét soepeler gemaakt kan worden. Wanneer motorrijwielen of scoo ters op de juiste wijze geparkeerd zijn, dus op de rijbaan, evenwijdig aan het trottoir, staan zij zeer wan, kei, zulks in verband met de ron ding van de weg. Er is dan slechts een lichte aanraking van een par kerende of wegrijdende auto, of een duwtje van een overstekende voetganger nodig om ze te doen omvallen. De eigenaren hebben daarom de begrijpelijke neiging hun voertuig op de rand van het trot toir, of tegen de huizen, te par keren. De A.N.W.B. vraagt zich nu af of dit niet toegestaan kan worden op plaatsen waar voldoende ruimte beschikbaar is. Verder zou de Bond gaarne zien dat tweewielers voortaan op de rij baan onder een hoek met h'et trot toir geparkeerd mogen staan. Vele eigenaars van scooters of motor rijwielen gebruiken deze methode reeds, omdat hun voei*tuigen dan veel steviger staan, doch zij zijn dan in overtreding. Tenslotte meent de A.N.W B. dat de verkeersveiligheid in geen enkel opzicht geschaad zou worden als aan tweewielers ook wordt toege staan dichter dan 10 m. van een hoek te parkeren (bijvoorbeeld vijf meter), daar deze voertuigen het uitzicht zeker niet zullen belem meren. Van Nelle bestellen (I.M.) o De Nederlandse Kamer van Koophandel in Indonesië zal de volgende week haar werkzaamhe den voorlopig staken, aldus ver neemt de A.N.P.-correspondent in Djakarta. De laatste leden van het personeel, secretaris W. J. Minzin- ga Zijlstra en de plaatsvervangend secretaris W. H. N. van Leeuwen, zullen naar Nederland terugkeren. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat men tot de slotsom zou kunnen komen dat de Sowjet-Unie de diplomatieke besprekingen, om tot een topconfe rentie te komen, mogelijk zal af breken. Van Nelle bestellen (I.M.) VEEL AARDBEIEN IN ZEELAND 's-GRAVENHAGE. Het warme, droge en zonnige weer van de laat ste dagen heeft de aanvoer van aardbeien op de Nederlandse vei lingen zeer sterk doen toenemen. Het zijn thans enkel nog maar de vroege rassen welke plukrijp zijn maar hiermede is het de laatste dagen dan ook zeer vlug gegaan. Een zeer belangrijk centrum van de teelt van vroege aardbeien voor verse consumptie is Kapelle-Bie- zelinge in Zeeland. Op de veiling in deze plaats was maandag een aanbod van 40 ton aardbeien met dop, bestemd voor verse consumptie. Dat waren hoofdzakelijk de rassen aegina en machereauch's fruhernte, twee ras sen welke de laatste jaren veel op gang hebben gemaakt in deze pro vincie. Vorige week was er ook reeds een tamelijk ruim aanbod van deze rassen maar maandag spande toch de kroon en verwacht wordt dat het wel de drukste aan- voerdag van dit seizoen voor wat de aardbeien mei dop betreft, ge weest zal zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Z.K.H. Prins Bern- hard heeft in de Statenzaal van het Provinciehuis te Groningen de Ko ning Willem I-prijs van de Vereni ging Nederlands Fabrikaat uitge reikt aan de Winschoter industrieel Jan Albert Koning. LEIDEN. Vermoedelijk ten ge volge van een lek in de gasleiding is een Leids echtpaar, de heer en mevr. P. van Polanen, wonende in de Gortestraat te Leiden, om het leven gekomen. Man en vrouw wa ren beiden 82 jaar oud. HALSTEREN. In Halsteren zijn 53 Zweedse jongens en meisjes aan gekomen die een vakantie van 9 dagen zullen doorbrengen in het vakantiehuis Samerbete, dat na de watersnoodramp van 1953 door de financiële bijdrage van Zweden is gesticht. De vakantiegasten, af komstig uit Huddinge, een plaatsje onder de rook van Stockholm, wer den door burgemeester mr. Eik huizen ontvangen. Tijdens dit va kantieverblijf zullen de Zweedse gasten ook de Expo bezoeken. s-GRAVENHAGE. De tachtigja rige weduwe C. J. van Dis-Eras mus wilde in haar woning aan de Weimarstraat in Den Haag van een uitbouw op de eerste etage op een platje stappen om enige matjes te gaan kloppen. Zij kwam te vallen. De weduwe stierf onmiddellijk aan de gevolgen van de val. AMSTERDAM. Blijkens het rap port van de Amsterdamse politie heeft een 27-jarige man, die aan het zwemmen was in de Sloterplas, op de bodem nabij de Oostoever- weg een bruin fiber koffer gevon den, waarin het in verre staat van ontbinding verkerend lijk van een pasgeboren meisje werd aangetrof fen. De koffer was verzwaard met een grote steen. Het lijkje was ge wikkeld in een stuk laken. BEILEN. Bij het verrichten van werkzaamheden aan de Domo-fa briek te Beilen heeft de 32-jarige fabrieksarbeider H. Stadman een dodelijke val van een ladder ge maakt. S. was gehuwd en laat een vrouw en drie kleine kinderen achter. Van Nelle bestellen (I.M.) FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK „Ik heb u al eens eerder gezegd, dat wij hier beslist niet achterlijk zijn. En onthouden kan ik ook wel. Drommels goed zelfs". „Werkelijk?" Hij keek haar la chend aan. „Ik dacht beslist, dat u vergeten was, dat ik nog honorari um van u tegoed heb. Met de rente erbij is het inmiddels verdubbeld". Ze fronste haar wenkbrauwen en keek hem verstoord aan. „Als u vervelend begint te worden, dan kunt u beter uw oude plekje weer opzoeken, daar bij uw fiets. Het boek is de moeite waard om in één adem uit te lezen". „Ik ben niet langademig", ant woordde hij onverstoord. „En ik prefereer als een net opgevoede jongeman het gezelschap van een beschaafde jongedame boven een boeiend boek". „Zeer verplicht, heer Berlage.." Hij trok een vies gezicht. „Aba, Berlagezeg toch gewoon Ton- nie, dat vind ik veel leuker". „En ik vind Berlage zo mooi bij u passen". .Enfin, que femme veut, Dieu veut U spreekt een aardig mondje over de grens.... Hoe vind u Parijs?" „Naar de foto's te oordelen „Natuurlijk nooit geweest". „Precies. Brussel en Antwerpen. En dat vind ik al heel wat". „En hoe bevalt u Wllschoten?" „Voortreffelijk. Ik verheug me hier op een lange vakantie. Wat een heerlijk, rustig dorp". „Als je ervan houdt,... Ik heb soms van die buien, dan moet ik er uit. Dan rijd ik naar Amsterdam, dwars door het drukke verkeer. Dan ga ik ergens op het Damrak zitten en drink wat en kijk naar de mensen en de trams en het andere verkeer. Dat is leven! Maar als ik er een paar dagen ben, dan ver lang ik weer terug naar hier. En dan kan ik soms ineens zó genoeg krijgen van de stad, dat ik inpak en meteen weer naar huis rijd. En dan ben ik weer blij, dat wij hier zo prettig wonen. We hebben hier alles, wat we wensen: water om te zwemmen, bossen om in te dwalen, rustige wegen om op te fietsen of met de wagen te rijden. En vader houdt van vissen, dus die kan hier ook z'n liefhebberij naar hartelust uitoefenen, zelfs in de gesloten tijd, want in'zee mag je altijd vis sen. Bovendien hebben we een mo torboot en natuurlijk gaan we van tijd tot tijd een tochtje maken". Tonnie had met belangstelling geluisterd. „Ja, ik vind het hier ook prettig. Het is jaren geleden, voor ik hier het laatst was. En hoewel ik de stad gewend ben en Utrecht een gezellige stad is, zou ik best in deze streek willen wonen en werken". „Mij dunkt, voor een architect is op het ogenblik overal werk, niet?" Hij dacht even na en knikte. „Tja, waarschijnlijk wel. In dit opzicht heb ik natuurlijk nog geen erva ring". „Komt nog 'wel, meneer Berlage. En wat gaat u nu gedurende uw vakantie in dit gezegende oord al lemaal doen?" Hij keek haar lachend aan. „Om te beginnen op gezette tijden bab belen met één van de aardigste, maar meest ongenaakbare meisjes van Wilschoten". Ze draaide haar hoofd half om en keek spottend voor zich. „Ik'ken Joke Rijneveld niet zo goed, dat ik kan beoordelen, of ze al dan niet ongenaakbaar is", antwoordde ze ondeugend. „Kent u Joke?" „In een kleine dorpsgemeenschap als Wilschoten kent iedereen ieder een. Dus kennen we ook de familie Rijneveld. Maar, zoals gezegd: op pervlakkig". „O, Joke ken ik al van mijn pril ste jeugd af. Mijn moeder komt uit Wilschoten en zodoende kwam ik hier in mijn kinderjaren vaak. Maar.ik bedoelde Joke niet, ziet u?" „Werkelijk niet? Dan vraag ik me af, wie van de andere dorps- schonen hier aanspraak kan maken op de kwalificatie: één van de aar digste, maar meest ongenaakbare meisjes". „Zo? Zal ik uw geheugen dan eens opfrissen? Zou het bijvoor beeld een zekere juffrouw Rosma len kunnen zijn?" Ze keek hem enige tijd uitdruk kingloos aan in zijn gezicht, dat een ondeugende lach vertoonde. Toen schudde ze haar hoofd. „Zelfken nis is de beste kennis", zei ze op rustige toon, „en ik zie niet in, waarom ik één van de aardigste meisjes in deze streek zou zijn. De dorpelingen zijn altijd een tikje bang voor me". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5