Spanning in Libanese hoofdstad Beiroet duurt nog voort DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het akkoord tussen Frankrijk en Tunesië Herdenking in Parijs ZUID-SLAVIE REAGEERT OP JONGSTE BESCHULDIGINGEN VAN MOSKOU Verruiming openstelling winkels met St. Nicolaas en Kerstmis LONDENSE VLEESCHAUFFEURS BESLUITEN EINDELIJK HUN STAKING TE BE-EINDIGEN Nederlandse waarnemers naar Libanon Eisenhower: „gevoel van walging vervult de wereld" DONDERDAG 19 JUNI 1958 No. 18378 114e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per weel 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6i Ochtman, Zlerlkzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01(10-2936 TROEPEN HOUDEN OPSTANDELINGEN OMSINGELD BEIROET, 18-6. De spanning in de Libanese hoofdstad Beiroet duurt voort. Het is nog niet duidelük of de opstandelingen, die zich op en kele plaatsen in de stad verschanst hebben, zullen trachten zich uit de omsingeling van de regeringstroe pen te breken en hun greep op de stad te versterken dan wel of de regering zal proberen de sterkten van de rebellen definitief te ver nietigen. Het Libanese leger maakte be kend, dat er bij de oude Romeinse stad Baalbek, het vroegere Helio- polis, een hevig gevecht is geleverd, waarbij aanvallende opstandelingen tenslotte waren teruggedreven. Ook in het Bekaa-dal was gevochten. De militaire situatie in Libanon toonde woensdagavond het vol gende beeld: De opstandelingen houden grote delen van het noorden en het zui delijk deel van midden-Libanon be zet. Zij vestigden een bolwerk in de noordelijke oliehaven Tripoli. Ook in de beide bijbelse steden Tyre en Sidon hebben de rebellen sterke posities. Een derde deel van NEW YORK, 18-6. De Veilig- heidsraad heeft woensdag zijn in stemming betuigd met de regeling van de Frans-Tunesische geschil len. Op de beschuldigingen die Frankrijk en Tunesië wederzijds hadden geuit op vorige bijeenkom sten, ging de raad niet meer in. De bijeenkomst duurde slechts veer tien minuten. Zowel de Franse als de Tunesi sche afgevaardigde verklaarde ver heugd te zijn over het akkoord. De Fransman zei dat de twee landen te vee> gemeenschappelijke belan gen hebben om door moeilijkheden gescheiden te blijven. De twee re geringen hebben genoeg verstand en moed om gezamenlijk een toe komst van samenwerking en vriendschap op t-e bouwen, zo meende hij. PARIJS, 18-6. Duizenden Parij- zenaars hebben woensdag de plech tige herdenking van generaal de Gaulies redevoering van 18 juni 1940, waarin hij van Londen uit het Franse volk tot verzet tegen de Duitsers opriep, bijgewoond. Bij het graf van de onbekende soldaat on der de Are de Triomphe ontstak de generaal zelf in een ceremonie, die vijf minuten duurde, de eeuwige vlam. Al zijn kabinetsleden, bur gerlijke en militaire autoriteiten en familieleden van omgekomen verzetshelden waren aanwezig. Na deze plechtigheid, waarbij men twee minuten stilte in acht nam, reed de generaal naar het verzets- monument op de Mont Valerien buiten Parijs, waar hij eer betuigde aan de gevallen strijders. Beiroet in de mohammedaanse wijk is in hun handen. Volgens het Libanese blad „Le Soir" heeft president Sjamoen vol macht van de ministerraad gekre gen om in geval van gevaar tussen komst van elke buitenlandse macht te vragen ter redding van de onaf hankelijkheid en het bestaan van Libanon. Italië zal de V.N.-waarnemers in Libanon vijf vliegtuigen ter be schikking stellen. Verergering anti-Zuidslavisclie campagne BELGRADO, 18-6. De beschuldi gingen welke in verband met het proces tegen Nagy en zyn mede werkers tegen Zuid-SIavic zyn ge uit, betekenen een nieuwe, opzette lijke verergering van de anti-Zuid- slavische campagne, zo wordt ge zegd in een verklaring van het of ficiële persbureau Tanjug, die naar verluidt - met toestemming van president Tito werd uitgege ven. In deze verklaring noemt de re gering te Belgrado de beschuldi gingen dat de Zuidslaven Nagy tij dens de Hongaarse opstand zouden hebben gesteund en instructies heb ben gegeven, „niet overeenkomend met de waarheid". Volgens de regeringswoordvoer der Jaksa Petric is het duidelijk dat „dergelijke onware beweringen over Zuid-Slavië een nieuwe, ver ontrustende en opzettelijke verer gering van de campagne tegen Zuid-Slavië betekenen". De woordvoerder herinnerde aan eerdere beloften van de Hongaarse „Adelbrieven voor de burger" ROTTERDAM, 18-6. Het co- mité Nationale Campagne tegen Baldadigheid is van daag begonnen met de uit gifte van zogenaamde „Adel brieven voor de burger". De ze adelbrieven geven de hou ders er van een belangrijke reduktie op de toegangsprijs tot een aantal toeristische evenementen en plekjes na tuurschoon, verspreid door het gehele land. Het comité, d<U zich beijvert om door voorlichting aan de jeugd en ouderen de omvangrijke schade, die jaarlijks wordt aangericht door baldadigheid te reduceren, stelt deze adel brieven tegen geringe ver goeding ter beschikking. Een ieder, die zulk een adelbrief wil bezitten, verplicht zich „als natuurvriend liefde te hebben voor. alles wat leeft en groeit en als beschaafd Nederlander respect te heb ben voor de eigendommen van anderen. De Engelse treiler „St. Clair" ligt - op de foto - rustig in de haven van Cornwall, nadat het schip een enorme „vis" in zijn netten had. Een onderzeeboot van de Engelse marine HM.'s Toredowas namelijk in de netten van het vissersschip geraakt. Het zal de schipper van de „St. Clair" nu zeker niet aan visserslatijn ontbreken. regering, dat Nagy niet voor het gerecht zou worden gedaagd. Over diens terechtstelling liet Petric zich niet uit. Voorlopig nog geen Euroklok 's-GRAVENHAGE, 19-6. Toepas- sing van het denkbeeld van prof. mr. dr. G. van den Bergh inzake klokhervorming (Euro-klok) zou volgens minister Struycken pas kunnen worden overwogen wan neer de integratie van Europa zo ver gevorderd is, dat de gedachte aan een klokhervorming in begin sel voor geheel west-Europa aan vaardbaar is. De minister acht de tijd hiervoor nog niet rijp, zo schrijft hij in zijn nota naar aan leiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere regeling van de wettelijke tijd. f Universheitsdeur op een kier voor onderwijzers 's-GRAVENHAGE, 19-6. - In de Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer inzake het ontwerp tot wijziging van de hoger-onder- wijswet in verband met de toela ting van onderwijzers tot de uni versitaire studie, is ervoor gepleit de bevoegde onderwijzer gelijk te stellen met iemand, die eindexamen h.b.s.-A heeft gedaan. Betreurd werd namelijk, dat het ontwerp in zijn huidige vorm de deur naar de universiteit slechts op een kier openzet, doordat onderwij zers hierbij slechts toegelaten wor den tot de examens in opvoedkunde en psychologie. Zowel gelet op de duur van de opleiding, die tegenwoordig mini maal drie jaar langer is dan van iemand die vijf jaar op een middel bare school gaat, als op het pro gramma, dat de onderwijzer in zijn studietijd moet verwerken, kan - zo wordt betoogd - niet worden volgehouden, dat de onderwijzer voor de wetenschappelijke studie minder geschikt moet worden ge acht dan iemand, die een school voor V.H.M.O. heeft dooi'lopen. Griekenland heeft woensdag aan Turkije voorgesteld een neutrale commissie te benoemen die be schuldigingen zou moeten onder zoeken dat de „anti-Griekse ge welddaden op Cyprus" buiten het eiland zijn georganiseerd, zo heeft een woordvoerder van het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdagavond in Athene bekend gemaakt. De Nederlandse geit op de Expo, die door duizenden bezoekers vertroe teld en geaaid wordt, trok ook tijdens het bezoek van het koninklijk paar de aandacht. De koningin zelf aaide het beestje, dat met een oranje strik getooid was op deze grote dag. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft woens dagmiddag de eerder begonnen al gemene beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet 1951 voortgezet. De staatssecretaris van Economi sche Zaken, de heer Veldkamp, vervolgde zijn dinsdagmiddag aan gevangen rede ter beantwoording van de opmerkingen in eerste ter mijn door vijf leden gemaakt. De staatssecretaris betoogt, dat er -z.i. wel aanleiding is voor invoering van de in het ontwerp voorgestelde verruiming van de openstelling der winkels in de periode voor St. Ni colaas en Kei'stmis. Juist met het oog op de belangen van de consu ment dringt hij erop aan de voor gestelde regeling te aanvaarden. De voorgestelde compensatie voor Sabbat- of Zevende-dag-houdende winkeliers moet z.i. billijk geacht worden. O.m. merkt hij op, dat bij ge meentelijke verordening een later uur voor bezorging van levensmid delen kan worden vastgesteld. Bij het debat zijn bezwaren ge bleken tegen de voorgestelde rege ling waarbij verordeningen inzake de halve-dagsluiting en inzake va kanties uitsluitend op verzoek van de Kamer van Koophandel en Fa brieken kunnen worden vastgesteld. Spr. betoogt dat er geen sprake is van aantasting der gemeentelijke autonomie, zoals was aangevoerd. Het gaat hier primair om het be lang van het bedrijfsleven. Dc Ka mer van Koophandel staat nog wat dichter bij het bedrijfsleven dan het gemeentebesttuur. Van belang is daarbij nog, dat de Kamers re gionaal werken. De buschauffeurs staken nog LONDEN. 18-6. De chauffeurs in de Londense vleesmarkt Smith field hebben woensdag beslo ten hun staking, die zij twee maan den geleden begonnen om loon eisen kracht bij te zetten, te be ëindigen. Zoals bekend had deze stakingsactie tot gevolg dat zes honderd vleessjouwers werden ont slagen, omdat er geen werk voor hen was. Zesduizend andere vleessjouwers legden daarop uit sympathie het werk neer en vervolgens breidde de staking zich geleidelijk uit tot twintig- van de dertigduizend Lon dense havenarbeiders, waardoor het werk op honderd schepen stil kwam te liggen. De havenarbeiders zijn op 7.500 man na intussen weer aan het werk gegaan. De chauf feurs van de vleesauto's zullen het werk hervatten, mits de 7 500 ha venarbeiders zulks ook doen. Vol gens een woordvoerder van hun bond zullen de mannen waarschijn lijk maandag weer aan het werk gaan. De onderhandelingen om te ko men tot beëindiging van de bus staking van 50.000 man, die zeven weken geleden begon, duren voort. Zoals gemeld besloot de meerder heid van de stakers dezer dagen om de actie voort te zetten. De tarieven voor de Scheldeveren 's-GRAVENHAGE, 19-6. De mi- nister van Verkeer en Waterstaat en Gedeputeerde Staten van Zee land zullen in maart of april van het volgende jaar opnieuw overleg plegen over de tarieven voor de Scheldeveren. .Zij zullen dan vrij zijn aan de hand van de verkregen ervaring met de toepassing der ta rieven hun standpunt daarover op nieuw te bepalen. Minister Algera heeft dit meege deeld in brieven aan de Eerste en Tweede Kamer, waarin hij verslag doet over het op 5 juni gepleegde overleg met Gedeputeerde Staten van Zeeland. Dit nummer bestaat nit 8 pagina's Waar wilskracht is, daar ts leven. SCHIPHOL, 18-6. Zes Nederland se beroepsofficieren, uitgekozen door de minister van Oorlog en de chef staf, zijn vanmiddag van Schiphol per K.L.M.-vliegtuig naar Libanon vertrokken ter uitvoering van hun taak als waarnemer in dit land voor de Verenigde Naties. Het verzoek aan Nederland om deel te nemen aan de te vormen groep waarnemers, die uit circa 100 leden van vele landen zal bestaan, was begin deze week ontvangen van de UNO-secretaris, Dag Hammars- kjoeld. De zes Nederlandse officie ren, die vanmiddag zijn vertrokken zijn majoor C. L. Trieling en de ka piteins G. C. van Gorcum, M. de Boer, F. van Ginkel, W. L. N. Kruse en W. de Vries. Op korte termijn zullen nog twee Nederlandse offi cieren de eerste groep van zes na reizen. Dure brieven Een brief die Napoleon Bo naparte in het jaar 1805 in Milaan aan de regeringscom missaris Salicetti schreef over bestuurskwesties is woensdag in hotel Drouot in Parijs voor 900.000 frank verkocht. Een briefje van tien regels van Napoleon da terend uit 1806 en handelend over de toestand der troe pen, bracht 500.000 frank op, terwijl voor 21 brieven van keizerin Marie-Louise 725 duizend frank werd betaald. ZIERIKZEE Bedrijfsgebouwen Kon. Zeeiandia uitgebreid Dezer dagen heeft de N.V. Kon. Zeeiandia een nieuw pand aan de bestaande bedrijfsgebouwen in de Poststraat toegevoegd. Het pand was oorspronkelijk een huis, be woond door de heer v. d. H. Op logische wijze is het nieuwe, ge heel naar de eisen des tijds inge- richte pand, verbonden met de principale bedrijfsgebouwen. In het nieuwe pand is een kantoor inge richt, alsmede de fotografische af deling, terwijl ook voor een ruime tekenkamer hier onderdak werd gevonden. Het geheel is gezet in sterk sprekende, moderne kleuren en uitgevoerd in de bekende Zee- landia-stijl, d.w.z. licht en efficiënt. Auto reed meisje aan Woensdagmorgen had het meisje K. te Brouwershaven, leerlinge van de Huishoudschool alhier, het on geluk spelenderwijs terecht te ko men tegen een Volkswagen. Dokter Vogelaar, die ontboden werd, con stateerde een voetkneuzing van niet ernstige aard. DE HONGAARSE TERECHTGESTELDEN WASHINGTON, 18-6. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie gezegd, dat het ge voel van walging in de gehele niet- communistische wereld naar aan leiding van de terechtstelling van oud-premier Nagy van Hongarije een zeer grote hinderpaal zou wor den voor onderhandelingen met de Sowjet-Unie. De Amerikaanse president zei, dat de executie van Nagy en de zij nen een duidelijk bewijs was, dat de Sowjet-Unie van plan is een politiek van terreur en vreesaan- jaging te volgen. Het officiële Sowjet-persbureau „Tass" verklaarde woensdagavond dat Eisenhowers reactie een nieu we poging is om een topconferentie te belemmeren. Uit de verklaring De Sowjet-Unie heeft 14 april bij Pakistan geprotesteerd tegen het aanleggen van lanceerbases en vliegvelden in Pakistan onder lei ding van Amerikaanse ingenieurs en Pakistan gewaarschuwd voor de .pijnlijke gevolgen" die Pakistan zou kunnen ondervinden als deze bases worden gebruikt tegen 'de Sowjet-Unie of andere vredelie vende landen. van de president blijkt, aldus Tass (Jat de regerende kringen in de Ver. Staten deze kwestie als een excuus gebruiken voor een nieuwe ver slechtering van de betrekkingen met de communistische landen UTRECHT. Als onderdeel van de landelijke actie, waarbij de Hon gaarse vluchtelingen hun terecht gestelde leiders posthuum eren. heeft een aantal hunner woensdag middag een krans gelegd bij hel verzetsmonument op het Domplein te Utrecht. Prinses Maria Pia, echtgenote van prins Alexander van Zuid-Sla vië, heeft woensdagavond te Parijs het leven geschonken aan een twee ling, beide jongens. De 23-jarige prinses, dochter van ex-koning Um- berto van Italië, en de tweeling ma ken het goed. De speciale commissie voor Hon garije van de algemene vergade ring der V.N. zal zo spoedig moge lijk worden bijeengeroepen ter be studering van de toestand die is ontstaan na de terechtstellingen en gevangenisstraffen in Hongarije, Als meest waarschijnlijke datum wordt vrijdag a.s. genoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1