DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koningin en prins bezichtigden grondig de Nederlandse afdeling Ex=premier Imre Nagy en kolonel Pal Maleter veroordeeld en terecht gesteld DINSDAG 17 JUNI 1958 No. 18377 114e jaargang ZIERIKZEESCflEWNlEïlWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per wool 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE) /annewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, (el. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman 6» Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, (el. 01110-2938 HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE EXPO Belgen verbaasd over zwaar programma BRUSSEL, 16-6. Het is een blik sembezoek geworden, deze eerste morgen waarop het Koninklijk Paar de wereldtentoonstelling be zichtigde, een bezoek dat zich van morgen beperkte tot de Nederland se afdeling en dat nog werd ge volgd door een veelheid van excur sies naar andere paviljoens. Ons Koninlijk Paar heeft met dit programma do Belgen versteld doen staan. Het is nog nimmer ver toond dat een hoge bezoeker zulk een beladen programma had af te werken. Het bezoek kenmerkte zich even wel door een grote spontaniteit. Het zorgvuldig uitgewerkte wandel schema dreigde nogal eens in de war gestuurd te worden als het ko ninklijk gezelschap ietwat te lang bleef staan bij de vele interessante inzendingen. Aangekomen bij een werkelijk dekhuis van een Nederlands schip zag prins Bernhard bootsman Kos ter staan, een man met een rijke staat van dienst, die in de oorlog een heldhaftige i*ol heeft gespeeld en zich daarvoor verschillende ma len zag onderscheiden. Bootsman Koster stond in hemds mouwen op het zonovergoten dek huis. „Jij kunt tenminste in je shirt staan1', riep prins Bernhard hem toe in een gezellig babbeltje aan bakboord. Maar er was meer dat koningin en prins zich deed wanen in Nederland te zijn in plaats van op de Heizelvlakte in .Brussel. Er was haring, nieuwe haring, zo uit Scheveningen aangevoerd, waarvan niet alleen ons Koninklijk Paar maar ook de Nederlandse kolonie smulde. Het liet zich dit verse zee banket uitstekend smaken. Men had er dan ook werk van gemaakt, daar in de kantine van de Neder landse afdeling. Scheveningen-Radio Daarna sloeg koningin Juliana met veel belangstelling het werk van Scheveningen-Radio gade, dat wordt uitgebeeld door een gewel dige landkaart waarop per minuut door een plotter de posities van de Nederlandse zeeschepen en vlieg tuigen wordt geregistreerd. Over het typisch aangelegd brug getje begaf het koninklijk gezel- Zwitsers willen zich niet laten intimideren BERN, 16-6. In de Zwitserse pers is een publikatie verschenen van een verklaring van 35 socialistische en vakverenigingspersoonlijkheden, waarin deze hoewel zich uitspre kend voor een algemene en gecon troleerde ontwapening, waarschu wen tegen pogingen van totalitaire zijde om in het westen door middel van valse argumenten een stem ming van angst te kweken, waar door de wil tot verzet van de vrije wereld verzwakt wordt. Een „beweging tegen de atoom- dood',!^*. aldus staat in de verkla ring -Une tot veel commentaar aan leiding heeft gegeven, zou er slechts toe bijdragen de vrije naties van elk verdedigingsmiddel te beroven. Rotterdam heeft weer bijna volledige Coolsingel ROTTERDAM, 16-6. Bij de bouw van de „Eerste Nederlandsche" op de hoek van de Coolsingel en het Hofplein te Rotterdam is vanmor gen als teken van het bereiken van het hoogste punt de vlag in top ge hesen door de burgemeester, mr. G. E. van Walsum. In dit pand zal deze verzekerings maatschappij een Rotterdams bij kantoor vestigen. Op de begane grond komen een café-restaurant annex cabaret-dancing en er boven zijn enkele lagen kantoorflats ge projecteerd. De burgemeester zei, dat de gemeente er mogelijk een gedeelte van zal huren, omdat het er naast gelegen stadhuis te klein wordt. Het pand krijgt een inhoud van 50.000 kubieke meter en een vloer oppervlakte van 5600 vierkante meter. Wanneer het volgens de verwach tingen medio 1959 gereed komt, zal een zijde van de Coolsingel geheel volgebouwd zijn, terwijl dit aan de andere kant ook spoedig het geval zal zijn. schap zich, nadat onderweg even was stilgestaan bij het in de zon grazende geitje, naar de afdeling van de Nederlandse chemische in dustrie. In de rotonde van de che mie liet het vorstenpaar zich voor lichten over de in het rond aange brachte foto's, die een beeld geven van de veelzijdigheid der Neder landse chemische nijverheid. Architect Rietveld, supervisor van het Nederlandse paviljoen, gaf op een belangstellende vraag van de vorstin uitleg over de doelmatige indeling en het gebruik van nieuwe materialen bij de bouw van flats, waarvan een interieur in model op de afdeling aanwezig is. Op de textielafdeling werden de koninklijke gasten begroet door de directeur van dé Stichtign Neder landse Textieljaarbeurs de heer A, G. Biemond. Met veel belnagtesllingen Met veel belangstelline bezich tigde de koningint de verschillende zeer smaakvol geëtaleerde produk- ten van de Nederlandse textielin-, dustrie. De koningin, die ook de Delta werken en de landaanwinning be zichtigde, was, toen zij een trap be steeg van waaruit een overzicht wordt verkregen van de sluting der dijken die op een grootste fotomon tage is uitgebeeld, een moment overweldigd bij de aanblik van dit machtige panorama. Toen zij zich over het buitenter rein naar de sectie van de Neder landse landbouw en veeteelt begaf, klonk vanuit he publiek een ent housiast handgeklap en werden spontaan H.M. ovaties gebracht, die overigens ook prins Bernhard gol den. NED. VER. EX-POLITIEKE GEVANGENEN Geplaatst voor de vraag: „wat hebben wij met de vrijheid gedaan?" Oostberiynse opstand in 1953 van grote betekenis BREDA, 16-6. In de openingszit ting van het driedaagse congres, dat de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen (uit de bezettingstijd) te Breda houdt, heeft de voorzitter, mr. G. Ch. Aal- ders (Dordrecht), een rede uitge sproken. De voorzitter herinnerde er aan, dat het 17 juni vijf jaar geleden is, dat in oost-Berlijn en in andere de len van oost-Duitsland het volk door massa-demonstraties en sta kingen trachtte zijn onafhankelijk heid te herkrijgen. De strijd was te ongelijk en de opstand is in bloed gesmoord. Spreker zeide te menen, dat niet kan worden gezegd, dat de strijd ook vergeefs is ge weest. Ik durf - aldus mr. Aalders - geen verband te leggen tussen juni 1953 en het gebeuren in Polen en Hongarije in het einde van het jaar 1956. Maar zeker is, dat de vrije wereld 'weer eens geconfron teerd werd met de harde werkelijk heid op enkele honderden kilome ters afstand en dat heeft ons tot Leger kwam in actie 's-GRAVENHAGE, 16-6. Het elfde geniebataljon, gele gerd in de Prinses Margriet kazerne te Wezep en ressor terende onder de eerste di visie, heeft het klaar ge speeld om in de nacht van zaterdag op zondag een 40 meter lange Baily-brug, compleet met op- en afrit ten aan te leggen naast de onklaar geraakte hefbrug ten noorden van Steenwyk over het Steenwijkerdiep. Van deze hefbrug, die een verbinding vormt in de-weg Meppel-Steenivyk-Heeren- veen-Leeuwarden was een kabel gebroken. Zaterdag avond omstreeks 19 uur be reikte het geniebataljon op een vraag van de burge meester van Steenwijk aan de militaire instanties of men misschien hulp kon bieden, een voorlopige waarschu wing. Hoewel velen met ver lof waren werd zoveel mo gelijk personeel en materieel bijeengebracht. Om 23 uur rukte het bataljon uit en om half één des nachts werd met de bouw van de brug begonnen. Zondagmorgen om half zeven lag de Baily- brug naast de hefbrug voor het gebruik gereed. n Binnenkort zal een zestal Ne derlandse officieren naar Palestina vertrekken om daar op te treden als militair waarnemer in het ka der van de bestandscommissie van de Verenigde Naties, een organisa tie die toezicht houdt op de nale ving van de wapenstilstandsover eenkomst tussen Israël en de om liggende Arabische landen. bezinning gebracht. Werden wij niet pijnlijk herinnerd aan eigen voorrechten? Wij werden voor de vraag geplaatst, wat wij met onze vrijheid gedaan hadden. De Oost- duitse vrijheidsstrijders werden ons tot voorbeeld. Het gebeuren in juni 1953 was van grote betekenis en daarom heeft het hoofdbestuur gemeend dit congres te moeten plaatsen in het teken van de her denking van dit gebeuren na zijn eerste lustrum. Zal het mondjesmaat worden met de „maatjes"-haring? Probleem van overbevisslng akuut 's-GRAVENHAGE. In het jaar verslag 1957-'58 van de Nederlandse Bond van haringhandelaren wordt medegedeeld, dat de afgelopen teelt (tot 31 december 1957) een na oorlogs dieptepunt te zien gaf. Er werden slechts rond 756.000 kantjes aangevoerd, hetgeen onge veer 40 000 kantjes minder is dan in de overeenkomstige periode van de teelt 1956. Evenwel werden er in de eerste maanden van 1958 niet onbelangrijke hoeveelheden gezou ten haring van de Ierse zee, de westkust van Schotland en de noor delijke Noordzee aangevoerd en in gevoerd, die tezamen getaxeerd kunnen worden op ongeveer 30.000 kantjes. Hierdoor komt het totaal cijfer van de teelt 1957 er wat gun stiger uit te zien. Niettemin baart de daling der vangsten het bedrijf zorgen. De meningen van de biolo gen over de oorzaken van de ver minderde haringvangsten lopen nogal uiteen. Een deel hunner stelt, dat de vermindering een gevolg is van de overbevissing. Anderen wij zen daarentegen op het verloop in de aanvoer gedurende de laatste HET WATER EISTE ZIJN TOL DORDRECHT, 16-6. In de zeeha ven van Dordrecht in zondag de 22- jarige zeeman C. G. Hansson uit Malmö verdronken. Hij was met nog twee opvarenden van het Zweedse schip „Lindo" aan het zwemmen en heeft vermoedelijk kramp gekregen. In het Hollandsch Diep is zondag .de 21-jarige metselaar B. J. L. Ver vaart uit Etten-Leur verdronken. De man, die niet zwemmen kon, was aan het pootje-baden en kwam in een geul terecht. decennia, waarbij zich ook diepte en hoogtepunten aftekenen. De bond helt over naar de mening van die biologen, welke de overbevis sing als oorzaak aannemen. DE VAKBEWEGING IN NEDERLAND UTRECHT, 17-6. Het Christelijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) dat op dinsdag 8 en woensdag 9 juli a.s. zijn 29ste algemene vergade ring houdt in „Esplanade" te Utrecht, heeft een 454 pagina's om vattend verslag over de jaren 1956 en 1957 het licht doen zien. Aan het overzicht van de eigen ledencijfers gaat in het verslageen hoofdstuk over de omvang van de vakbeweging in Nederland vooraf. Hieruit blijkt, dat deze vakbewe ging als geheel op 1 januari 1957 1.334 000 leden telde ofwel 41 pro cent van alle werknemers die voor het lidmaatschap in aanmerking zouden komen. In 1947 was dit 30 procent. Op 1 januari 1957 was 7 pet. van de onzelfstandige beroepsbevolking in het C.N.V. georganiseerd, 13 pet. in de K.A.B. en 15 pet. in het N V.V. Aan het eind van de verslagperio de waren nog 12 christelijke vak- organisaties, voornamelijk op het terrein van het christelijk onder wijs, niet bij het C.N.V. aangeslo ten. Zij telden tezamen 22.842 leden. HOEK VAN HOLLAND. Te Hoek van Holland is na een kortstondige ziekte, op 86-jarige leeftijd over leden de heer Pieter Hoogeraad, be kend redder van schipbreukelin gen. Hij was de laatst nog in leven zijnde redder, die bij de ramp met het Duitse stoomschip „Berlin", op 21 februari 1007, betrokken was. Hongarije bekroont het onrecht Afgegleden naar de krachten van de bourgeoisie" MOSKOU, 17-6. Imre Nagy, Hon gaars premier ten tijde van de op stand van 1956, is tijdens een on langs te Boedapest gevoerd proces ter dood veroordeeld en inmiddels terechtgesteld. Ook kolonel Pal Ma leter, een der leiders van de op stand te Boedapest, die de bijnaam „held van Boedapest" kreeg, is ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Dit wordt meegedeeld in een be kendmaking van het Hongaarse mi nisterie van Justitie, aangehaald door het Hongaarse persbureau en gepubliceerd in da Russische bla den „Prawda" en „Izwestia". Verder werden volgens het Sow- jet-persbureau Tass, dat genoemde bladen aanhaalt, ter dood veroor deeld en terechtgesteld: Miklós Gi- mes, voormalig diplomatiek redac teur van „Szabad Nep" (het orgaan van de Hongaarse communistische partij) en voormalig correspondent van dit blad te Parijs, die nauw met Nagy samenwerkte, en Josef Szi- lagy, een andere medewerker van Nagy, die met de voormalige pre mier naar de Zuidslavische ambas sade te Boedapest vluchtte nadat Nagy was afgezet. Zoltan Tildy, president van Hon garije van 1940 tot 1948, kreeg ge vangenisstraf, tezamen met Ferenc Donat, Ferenc Janos en Miklós Va- sarhei. In de bekendmaking wordt alleen gezegd, dat deze „handlan gers" van Nagy tot gevangenis straffen, variërend van vijf tot twaalf jaar, zijn veroordeeld. San- dor Kopaczi kreeg levenslang. Er is geen beroep tegen de straf fen mogelijk. De persdienst van de Oostduit- se regering heeft bekend gemaakt, dat de Oostduitse vertegenwoordi gers op de bespreking van maan dag met Amerikaanse afgevaardig den een ontwerp-overeenkomst hebben ingediend voor de „onmid dellijke terugzending" van de acht Amerikaanse officieren en het hef- schroefvliegtuig waarmee deze of ficieren begin vorige week in oost- Duitsland een noodlanding hebben moeten maken. Woensdag worden de besprekingen voortgezet. De „beschuldiging" In de bekendmaking wordt voorts verklaard, dat het „college van het volkstribunaal, dat ressorteert on der het opperste gerechtshof", had bevonden, dat Nagy en zijn „hand langers" door hun „revisionistische, burgerlijk nationalistische politieke opvattingen logischerwijze naar een bondgenootschap met de ultra-re actionaire imperialistische krach ten van de bourgeoisie waren afge gleden en daardoor het volksdemo- cratische stelsel, de Hongaarse wer kende bevolking en hun socialis tische vaderland hadden verraden. „Op 23 oktober 1956 ontketenden de beklaagden met de actieve steun van de imperialisten een gewa pende contra-revolutionaire op stand, welke gericht was op het omverwerpen van het wettige stel sel in Hongarije". REBELLIE IN LIBANON ZOU DE KOP ZIJN INGEDRUKT Vijftien V.N.-functionarissen in Beiroet BEIROET, 16-6. De Libanese re gering heeft maandag verklaard, dat de rebellie in Beiroet tijdens het afgelopen weekeinde na zware gevechten de kop is ingedrukt en dat de rebellenleiders na hun ne derlaag voor het gerecht zullen worden gebracht. „De rebellie is in Beiroet defini tief onderdrukt", zo zei de minister van Voorlichting, Khazen, doch hij waarschuwde tegen voorbarig ge bruik van het woord „overwin ning". Kennelijk doelde hij daar mee op het voortduren van opstan dige activiteit elders in het land. De vijf V.N.-functionarissen, die maandagochtend in Beiroet zijn aangekomen ter versterking van de groep van tien militairen die reeds is gearriveerd om een V.N.-missie te vormen, vonden de stad vrijwel normaal. De winkels gingen weer open, ook al hoorde men vanuit westelijke richting af en toe nog geweervuur en deed er zich nog een ontploffing voor bij het mini sterie van Financiën. Deze ontplof fing richtte weinig schade aan. Er is geen melding van slachtoffers gemaakt. Premier Sami El Solh heeft maan dag voor radio-Damascus nieuwe beschuldigingen aan het adres van de Verenigde Arabische Republiek geuit. Hij zei, dat radio-Cairo za terdag meldde dat zijn huls was af gebrand nog voor dit in feite was gebeurd. Dit achtte hij een bewijs te meer dat de rebellen werken volgens een plan dat anderen voor hen hebben opgesteld. Woensdag wordt de secretaris generaal van de Ver. Naties, Dag Hammai'skjoeld, in Beiroet ver wacht. EDE. Vijf opvarenden van de in de Amsterdamse haven liggende Engelse kruiser „Birmingham" wer den zondagnacht omstreeks drie uur allen min of meer ernstig ge wond toen hun auto op Rijksweg 12 bij Ede in de berm geraakte en na dien enkele malen over de kop sloeg. DORDRECHT. H.M. de koningin zal op 5 september een bezoek aan het industriegebied van Dordrecht brengen. Zij zal er de nieuwe indu striehavens met de bijbehorende in dustrieterreinen in gebruik stellen. Bij Abeokoeta in Nigeria is een volle autobus in een sterk gezwol len rivier gereden, waardoor 33 personen om het leven kwamen en verscheidene mensen, onder wie de chauffeur, ernstig werden gewond. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De weg tot volmaking en tot vooruitgang is voortdurende i zelfcrltlek. DE TOPCONFERENTIE Chroesjtsjef schreef brief aan Eisenhower MOSKOU, 16-6. „Wij zijn nog steeds niet verder gekomen en in sommige kwesties zelfs achteruit gegaan", zo zegt de Russische pre mier Chroesjtsjef in een brief aan president Eisenhower over een top conferentie, die maandag door het Russische persbureau Tass is ge publiceerd en enkele dagen geleden is overhandigd. „Onder deze omstandigheden", aldus Chr., „vragen velen zich af, of de westelijke voorstellen voor voorbereidende diplomatieke be sprekingen niet ten doel hebben nog meer beletselen voor een bij eenkomst aan de top op te wer pen". Chroesjtsjef zegt te geloven, dat de tijd gekomen is om openhartig het standpunt van de partijen aan gaande de belangrijkste vraag: of allen een bijeenkomst aan de top wensen, te verduidelijken. Als de westelijke mogendheden niet bereid zijn thans alle door de Sowjet-Unie ter bespreking voor gestelde vraagstukken op te lossen, zou het mogelijk zijn enkele ervan uit te kiezen en overeenstemming er over te bereiken, die verdere vooruitgang in het bestendigen van de vrede zou vergemakkelijken. Treiler vangt duikboot NEWLYN, 16-6. De Britse treiler St. Clair heeft de zwaarste vangst in de Britse visserijgeschiedenis gedaan. Toen maandagochtend bij de Scilly eilanden het treilernet werd opgehaald, kwam eerst een periscoop en daarna de toren van een Britse duik boot boven water. Achteraf bleek, dat de commandant van de ondergedoken duik boot de treiler wel had horen aankomen, doch dat hij ver wacht had dat het schip hem zou passeren. Toen echter het treilernet over zijn com mandotoren viel, besloot hij boven water te komen. De kapitein van de trailer heeft onmiddellijkmededeling van zijn vangst gedaan aan de admiraliteit en aan zijn re der. Geen der schepen is be schadigd. Engelse troepen naar Cyprus NICOSIA, 16-6. Transportvlieg tuigen van de Britse luchtmacht, zijn maandag begonnen met het overbrengen van 2.500 parachutis ten naar Cyprus, waar in het week einde reeds 900 „rode duivels" zijn aangekomen ter versterking van het Britse garnizoen na een week van gevechten tussen Griekse en Turkse Cyprioten, waarbij in to taal 16 mensen om het leven zijn gekomen. Met tussenpozen van een uur ar riveren op het vliegveld van Nico sia Comets, Hastings, Beverleys en Shackletons met manschappen van de 16e onafhankelijke brigade pa rachutisten. De militairen betrek ken kampen nabij Nicosia. Uit Valetta op Malta zijn maan dag voorts nog 150 man comman do's vertrokken met de kruiser „Bermuda". Meer Amerikaanse mariniers in het Middellandse-Zeegebied WASHINGTON, 16-6. In Was- hington is maandag vernomen, dat op 25 juni een bataljon van 1700 man mariniers naar het Middel landse zeegebied zal gaan om een bataljon mariniers daar af te los sen. Deze bevinden zich aan boord van schepen van de Amerikaanse zesde vloot, samen met het batal jon dat zij in mei zouden aflossen. Toen was echter de crisis in Liba non begonnen en besloten de Ame rikaanse autoriteiten ook het af te lossen bataljon te laten blijven. Bi komen nu nieuwe aflossers voor dit bataljon, zodat de zesde vloot dus over twee bataljons mariniers zal blijven beschikken, i.p.v. één zoals voor de crisis in Libanon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1