DE ZIERIKZEESCHE COURANT Soustelle vloog besprekingen naar Parijs voor met de Gaul Amsterdamse bank als Schouwen Duivelands dank VRIJDAG 13 JUNI 1958 No. 18375 114e jaargang Z1ERIKZEESCHGWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES^ Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per weel 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maondag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per sluk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij da Vaale, tel. 01110-2938 FRANKRIJK EN ALGERIË Legerofficieren uit comités voor „openbaar welzijn"? PARIJS, 12-6. Jacques Soustelle, de politieke raadsman van het Al gerijnse comité voor openbaar wel zijn, is donderdag met een speciaal vliegtuig uit Algiers naar Parjjs gevlogen, waar hij met generaal De Gaulle besprekingen zal voeren. De Gaulle heeft Soustelle, die vroeger zijn naaste medewerker is geweest, woensdag naar Parijs ont boden, nadat hij het Algerijnse co mité een scherpe terechtwijzing ge zonden had wegens een motie, waarin het comité een aantal eisen had gesteld. De vroegere Franse generaal van de luchtmacht, Lionel-Max Chas- sin, heeft donderdag op een storm achtige persconferentie in Parijs de vorming aangekondigd van een „volksbeweging van de dertiende mei" - de dag waarop de beweging in Algerië begon die generaal De Gaulle aan de macht heeft ge bracht. De volksbeweging moet ge neraal De Gaulle „helpen". Het „Algerijnse wonder" moet tot het Franse moederland uitgebreid wor den, aldus Chassin. Het comité van openbaar welzijn van Corsica heeft afgevaardigden naar Algiers en Parijs gezonden voor besprekingen over de bewe ging voor openbaar welzijn. Op de persconferentie van Chas sin deed zich een incident voor, toen een jongeman de generaal een stoel naar het hoofd wilde gooien met de uitroep „fascist". Hij werd snel de kamer uitgewerkt. „Scheidsrechterlijke staat" Generaal Chassin verklaarde, dat zijn volksbeweging een „scheids rechterlijke staat" wenst, die Frankrijk en de Franse Unie met vaste hand kan regeren, doch zon der „natuurlijke gemeenschappen" die de eigen aangelegenheden kun nen behartigen, te absorberen. Pierre Lagaillard, een vroegere officier bij de parachutistentroepen en lid van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, stond tij dens de persconferentie naast ge neraal Chassin. Een andere leidende figuur van het Algerijnse comité, Leon Del- becque, is donderdag na bespre- Communistische actie in Frankrijk PARIJS, 13-6. Het nationale co mité van de Franse communistische vakbonden heeft op de arbeiders een beroep gedaan om in elke fa briek een comité ter verdediging van de republiek op te richten. Het keurde voorts een resolutie goed waarin de „onruststokers" er van worden beschuldigd, dat zij door hun voornemen om op 18 juni - de dag waarop de oproep van de Gaulle om de strijd voort te zetten, in 1940 tot Frankrijk gericht, wordt herdacht - „fascistische demonstra ties tegen de republiek" te houden op „bedrieglijke wijze gebruik wil len maken van de roemrijke uren van het verzet". kingen van enige dagen in Parijs, naar Algiers teruggekeerd. Hij wilde bij zijn vertrek uit Parijs geen verklaring afleggen. Verklaring van De Gaulle Generaal De Gaulle zou donder dag op een kabinetsvergadering in Parijs hebben verklaard, dat op de duur de Franse officieren zich uit de comité's voor openbaar welzijn moeten terugtrekken. Voorts vroeg De Gaulle aan zijn ministers niet te verschijnen voor commissies van de Nationale Vergadering, die nog in Parijs bijeenkomen. Het parle ment zelf is tot oktober op reces. Een woordvoerder van de voor lichtingsdienst van generaal Salan, Lucien Neuwirth, heeft donderdag avond gezegd, dat Salan niet van plan is de legerofficieren uit dc co mité's voor openbaar welzijn terug te trekken. De comité's zouden niet meer representatief zyn als zij geen officieren onder hun leden zouden tellen, aldus Neuwirth, die tevens woordvoerder is van de Algerijnse commissie voor openbaar welzün. De toestand in Libanon EERSTE GROEP V.N.-WAARNEMERS IN BEIROET AANGEKOMEN Nog steeds gevechten tussen leger en rebellen BEIROET, 12-6. Een eerste groep V.N.-waarnemers is donderdag in witgeschilderde auto's van Jeruza lem naar Beiroet gereisd, 24 uur nadat de Veiligheidsraad had be sloten waarnemers naar Libanon te zenden in verband met Libanese klachten over Egyptische en Syri sche inmenging. Deze groep, be staande uit twee Zweden, twee Ita lianen en één Nieuw-Zeelander, zal zaterdag door een tweede groep van vyf man gevolgd worden. Deze .twee., groepen^ zullen het werk van de V.N.-waarnemers moeten doen, vast bestuderen, in afwachting van de samenstelling van een korps waarnemers door secretaris-generaal Hammarskjoeld Het Libanese leger heeft intussen donderdag bekend gemaakt, dat er nog steeds gevechten worden gele verd met rebellen. In Tripoli heeft het leger dinsdagnacht en woens dagochtend harde gevechten moe ten leveren om rebellen terug te slaan, die een uitval hadden gedaan uit de oude stadswijk, waar zij Britse versterkingen naar Cyprus LONDEN, 12-6. Het Britse mi nisterie van Oorlog heeft donder dag medegedeeld, dat het derde ba taljon valschermtroepen, vergezeld van enkele kleine ondersteunende eenheden, als voorzorgsmaatregel naar Cyprus zal worden overge bracht. De militairen zullen waar- schijnlijk zaterdag a.s. per vlieg tuig naar Cyprus vertrekken. Er worden nog andere eenheden Britse valschermtroepen gereed ge houden om, zo nodig, eveneens naar Cyprus te worden gezonden. kennelijk nog steeds de macht in handen hebben. Zowel de Libanese bladen die de regering steunen, als de Egyptische pers hebben het besluit van de Veiligheidsraad, om waarnemers te zenden, toegejuicht. Het Egyptische blad „Al Ahram" verklaarde, dat nu aan de gehele wereld getoond kan worden dat de Libanese be schuldigingen ongegrond zijn Vliegtuigongelukken in Engeland HUNTINGTON, 13-6. Bij Hun- tington in oost-Engeland zijn vrij dagmorgen vroeg drie straalvlieg tuigen neergestort. Hierbij kwamen tenminste vier mensen om het leven. Een Canberra bommenwerper van de Britse luchtmacht kwam in botsing met een opleidingstoestel van de Amerikaanse luchtmacht. De twee bemanningsleden van het opleidingstoestel en twee inzitten den van de Canberra vonden hier bij de dood. Enige minuten later stortte een Amerikaans toestel neer op de grote spoorlijn die noord-Engeland met Londen verbindt. Het is nog niet bekend of er ver band bestaat tussen beide onge lukken. Het Amerikaanse schip „United States" kon donderdag niet uit de haven van New York vertrekken voor de reis naar Europa, omdat de machinisten staakten. Zij willen verlenging van hun arbeidscontract Een grote brand in de armenwijk van Casablanca heeft daar niet minder dan 20.000 mensen van hun schamele bezittingen beroofd en dakloos gemaakt. De brandweer stond vrijwel machteloos tegenover het vuur, dat in de houten krotten van de wijk gretig voedsel vond. - Deze tele- foto laat zien hoe bewoners i{it een brandende straat vluchtten. Door middel van een kraanwagen werd in Barneveld een reuze-ei op zijn plaats gebracht. Het transport ging over een smalle weg en het ei moest over telefoondraden en bossages worden getild. Het ei is aan de weg tussen Amersfoort en Apeldoorn geplaatst: de bedoeling is er eier- gerechten te serveren. Het is gebouwd in vrije tijd door de 28-jarige A. Zwetselaar met assistentie van de 15-jarige Bennie de Jong. Nog meer bijzonderheden? Hoog 5^ meter, breed .4 meter, gewicht 2 ton. Con structie: stalen raamwerk, bekleed met kunsthars. Foto: „Het reuze-ei in hogere sferen" DE CONTROLE OP A-PROEVEN Nederlandse regering content over vooruitzicht van conferentie 's-GRAVENHAGE, 12-6. In een onderhoud met het A.N.P. heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. H. A. Luns, zijn voldoe ning uitgesproken over het voor uitzicht van een conferentie over het toezicht van een overeenkomst tot stopzetting van atoomexplosies. Op de hem gestelde vraag hoe de Nederlandse regering denkt over het jongste voorstel van president Eisenhower antwoordde de minis ter: „Van het voorstel van presi dent Eisenhower aan premier Chroesjtsjef om op of rond 1 juli a.s. te Genève besprekingen te ope nen over de mogelijkheid van toe zicht op de naleving van een over eenkomst tot stopzetting der proef explosies, is door de Nederlandse regering met voldoening kennis ge nomen. Indien deze besprekingen tot overeenstemming leiden, zal daar mede een zeer belangrijke stap zijn gezet op de weg naar een volledige en effectieve stopzetting der proef explosies in de gehele wereld. Van westelijke zijde is bij voortduring geïnsisteerd op de noodzaak van Verbouwing van de „Karei Doorman" gereed ROTTERDAM, 12-6. Twee jaar i elf maanden heeft de verbou wing geduurd, die het vliegkamp schip „Karei Doorman" heeft on dergaan. Hierdoor is de gevechts- waarde en de veiligheid aan boord verhoogd van dit schip, dat een taak heeft te vervullen bij het be veiligen van de verbindingswegen ter zee en het bestrijden van on derzeeboten, waartoe het de be schikking heeft over acht „Sea- hawk" straaljagers, 22 „Avenger" anti-onderzeebootvliegtuigen en ,Sikorsky"-helicopters. De stabiliteit van het schip is na genoeg gelijk gebleven, vertelde de commandant, kapitein-luitenant ter-zee L. F. E. van Oostrum Soede. De snelheid, 25 mijl per uur, is ge lijk gebleven, maar door de nieu we remkabelinstallatie kunnen nu reeds vliegtuigen bij het landen worden opgevangen bij een wind snelheid van 20 mijl. De nieuwe stoomkatapult, de langste aan deze zijde van de Atlantische oceaan, kan elk type vliegtuig lanceren. Verder heeft de „Karei Doorman" een hoekdek gekregen, zodat vlieg tuigen niet meer landen op een baan, gelijk aan de lengteas van het schip. doeltreffende controle, niet alleen t.a.v. een stopzetting der proefex plosies, doch ook t.a.v. verdere ont wapeningsmaatregelen waarover tussen de betrokken partijen over eenstemming zou worden bereikt. De Nederlandse regering hoopt dat in de beslissing van premier Chroesjtsjef om aan besprekingen over controle op de stopzetting van proefexplosies deel te nemen, de bereidheid van de Sowjet-Unie mag worden gelezen om t.z.t. ook over controle op verdergaande ontwa peningsmaatregelen te onderhan delen". Prinses Margriet bij Spaanse dansgroep UTRECHT, 12-6. H K.H. Prinses Margriet heeft vanavond in Utrecht in het sprookjesachtig verlichte Wilhelminapark een voorstelling bijgewoond van de Spaanse dans groep „Coros y danzas". Gedurende meer dan twee uur heeft deze groep van meer dan 120 dansers en dan seressen, afkomstig uit tien van de vijftien provincies van Spanje, een bont programma opgevoerd van Spaanse folkloristische dansen. On der meer werd de voorstelling, die is voorbereid door de stichting „Stadsontspanning Utrecht" in overleg met het internationaal cul tureel programma van de wereld tentoonstelling in Brussel bijge woond door de Spaanse ambassa deur in Nederland, de hertog van Baena. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's 1 Niet hard werken, maar effi- f 1 ciënt werken levert de meeste en beste resultaten op. f Plechtige onthulling op 9 juli De door dc beeldhouwer Nico Onkcnhout vervaardigde stadsbank die de gezamenlijke gemeenten op Schouwen-Duiveland aan Amster dam schenken uit dank voor de adoptie van dit eiland door de hoofdstad na de watersnoodramp, zal woensdag 9 juli a.s. worden onthuld in tegenwoordigheid van leden van het Amsterdamse stads bestuur, alsmede van 18 burge- gemeesters en 12 gemeentesecreta rissen van het eiland. De bank krygt een plaats op de Weteringschans nabU de Vyzel- gracht. Nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" had aanvaring BRESKENS, 12-6. - De „Prinses Beatrix", de nieuwe veerboot be stemd voor het veer Vlissingen- Breskens, die dinsdag door het pro vinciaal bestuur van de werf J. en K. Smit is overgenomen, heeft van middag op de rede van Vlissingen een aanvaring gehad. De „Prinses Beatrix" was bezig met manoeuvreren op de Wester- schelde en is hierbij in aanraking gekomen met de steven van de Noorse tanker „Freddy". De „Prinses Beatrix" werd aan stuurboordzijde boven het berg hout ingedrukt. Of het schip voor herstel naar de werf zal terugke ren, zou vrijdag worden beslist. Socialistische internationale bijeen BRUSSEL, 12-6. Te Brussel is donderdag een congres van de so cialistische internationale begon nen dat drie dagen zal duren. De bijeenkomst wordt bijgewoond door vertegenwoordigers uit zeventien Europese landen en uit de V.S., Ca nada en Israël. Nadat de aftredende Belgische minister van Buitenlandse Zaken Larock de afgevaardigden had wel kom geheten, begon het congres aan de bespreking van het eerste onderwerp, nl. het vraagstuk van het beleggen van kapitaal in min der ontwikkelde gebieden. Ir. H. Vos, vice-voorzitter van de Partij van de Arbeid, diende hierover een rapport in, waarin hij verklaarde dat de internationale er voor moet ijveren dat zoveel mogelijk landen hulp verlenen aan genoemde ge bieden. Hij was van oordeel dat men een gezamenlijke actie kan ondernemen als de voorgestelde topconferentie tussen oost en west eerste positieve resultaten oplevert. 's-GRAVENHAGE. Het secreta riaat van de actie „Daadwerkelijke Gerechtigheid" deelt mede, dat tot dusverre 2500 man deelnemen aan de „één procent actie", zij hebben zich bereid verklaard jaarlijks één procent van hun inkomen af te staan voor de onderontwikkelde gebieden. Zij brengen per jaar an derhalve ton bijeen. De actie wil ter gelegenheid van haar tweede verjaardag op 26 juni haar campag ne versterken. OM BEHOUD VAN HET ANNE FRANK-HUIS Amsterdams burgemeester doet beroep op ons volk AMSTERDAM, 12-6. Vandaag, op de geboortedag van Anne Frank, heeft Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall, zich via de pers en de televisie tot het gehele Ne derlandse volk gewend, met het verzoek steun te verlenen aan de actie van de Anne Frank-stichting, die tracht gelden bijeen te brengen voor de restauratie van het Anne Frank-huis alsmede voor het be houd van de sfeer in de omgeving van dit huis aan de Prinsengracht te Amsterdam. Zulks door aankoop van het terrein en de panden op de hoek van de Prinsengracht en de Westermarkt. Voor dit doel dient de stichting vóór 1 Juli a.s. over een bedrag van f 350.000,te beschikken. Tot deze datum is de stichting in de gelegenheid het terrein en de ver vallen panden aan te kopen. Zoals bekend is het Anne Frank huis zelf reeds eigendom van de stichting. Burgemeester Van Hall doet in een brief, die in vijfduizend exem plaren wordt gezonden naar tal rijke personen en instellingen in den lande, een beroep op allen gel den te storten op postrekening nr. 12, vanwege het grote belang ge legen In het behoud van dit huis en de omgeving, waar Anne haar beroemd geworden dagboek bij hield. voor het nageslacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1