Een der laatste bolwerken Examen Echtpaar Boesman voer ballon „Jules Verne" van Den Haag naar Kerkwerve DITMAAL GEEN 1 APRIL-GRAP Prima landing na een geslaagde luchtreis (Van onze redakteur) Mej. V. U. B. Fyn te Amsterdam heeft er als K.L.M.-stewardess al vele honderdduizenden kilometers opzitten (ze is air-hostess op de roete naar het Verre Oosten), maar woensdagavond vertelde z(J te Kerk werve: „nu voor het eerst echt te hebben gevlogen", zy deed dit met de ballon „Jules Verne", aan boord waarvan zich verder bevonden het bekende echtpaar Boesman (net terug uit Boesmanland (Zuid-Afrika) en de heer B. Steemann uit Rotterdam. De ballonvaarders maakte hun tocht doelbewust naar Schouwen- Duiveland, na met de „Jules Verne" van de Haagse Ballonclub op het Malieveld in de Residentie te z()n opgestegen, op uitnodiging van het Nederlandse Zuivelbureau en ter gelegenheid van de reizende tentoon stelling „Nederland zuivelland", die op hetzelfde Malieveld haar tenten heeft opgeslagen. Nog wat dichter by Zierikzee (natuurlijk niet midden in de stad) had balloncommandant Boesman willen landen, want hty had er als oud- Zierikzeeënaar behoefte aan de aprilgrap van dit jaar in ons blad, toch nog zin en inhoud te geven. Het werd Kerkwerve en dat was „baaie leuk", om het even in de „sulkerbosslestyi" te zeggen, want daar leeft en denkt het echtpaar Boesman voorlopig nog wel in. Ho kwam voor ons de copy gis teravond zo rond half zeven letter lijk en figuurlijk uit de lucht val len. Van verre was de naderende ballon reeds zichtbaar en zij die een gokje waagden op Kerkwerve kregen gelijk. Het werd een prima landing (na een prima reis) op een terrein - Boesman zocht een her- verkaveld stukje grond uit - nabij de hofstede van de heer J. der We duwen. Aan belangstelling uiter aard geen gebrek. Dagelijks suizen super snelle straaljagers over ons heen, maar we hebben er nauwe lijks oog voor. Laat echter één bal lon aan de hemel verschijnen en we rennen net zo hard als de ne gers in de „bush". Van een ballon immers straalt nog wat oude lucht- vaartromantiek uit en mej. Fijn - opgetogen en met de gloed van de wind in het gezicht - vertelde maar meteen, dat ze het niet erg vond Vederlicht Amerikaans super-nylon-vacuum- immediaat gebit Het klinkt prachtig, maar (Ingezonden). - Kunt U mijn kunstgebit repare ren? Het is in tweeën gebroken. - Jouw kunstgebit? Laat eens zien? Een „vol" bovengebit, zonder verhemelteplaat. Tanden en kiezen van kunsthars, plastic zogenaamd. Een immediaatgebit, direct na trekken geplaatst. - In Rotterdam geweest? - Ja, mijnheer. - Hoe oud ben je? - Vijftien jaar. - Hoe lang draag je het al? - Een jaar mijnheer. - Je bovenkaak werd dus op je vijftiende jaar leeggetrokken. Arme jongen. - Je bent daarmee verminkt, jonge man. - Verminkt? - Ja! Alles wat in de natuur overbodig is verdwijnt. Je kaak houdt geen tanden en kiezen meer vast, hij is dus overbodig geworden en slinkt derhalve langzaam weg. In de kracht van je leven zul je daarom geen kunstgebit meer kunnen dra gen. Je gezicht zal dan, als bij een oude man, ingevallen zijn. Je voed sel zul je al mummelend met je kaken trachten te vermalen, met al de nadelige gevolgen voor je maag op de koop toe. En daarom zei ik dat je verminkt bent. Onge straft, geen haan die er naar kraait. Als een onderwijzer een leerling aan de oren trekt, kan hij met de strafrechter in aanraking komen. De bedrijvers van jouw verminking gaan vrij uit, straffeloos. Je onder gebit heb je toch nog wel? - Ja, mijnheer. Maar zij wilden dit ook trekken, „het gaat toch rotten", zeiden ze. 't Is nog goed, kijkt U maar. Met de vingers trok de jongen zijn onderlip omlaag. Een rij prach tige tanden kwam zichtbaar. - Zie je nu, dat je in handen van een gezelschap charlatans geval len bent? - Hier op het eiland zou een ronselaar voor dit gezelschap wonen, weet jij wie dit is? - Nee, mijnheer. - Hoe kwam je zo aan die lieden? - We kregen een kaart in de brie venbus. Daar stond op dat men tij dens een slaap, Evipan-slaap ge loof ik, zijn tanden en kiezen pijn loos kon laten trekken. - Die kaart sprak natuurlijk niet van napijn, wondkoorts en levens gevaar bij dit soort narcose, hé? - Nee, mijnheer. Verder vermeldde die kaart, dat men nog dezelfde dag een veder licht Amerikaanse super-nylon- vacuum-immediaat kunstgebit ge plaatst kreeg. - 't Is een hele mond vol, letterlijk en figuurlijk. En 't klinkt allemaal wel heel indrukwekkend. Maar er blijft niets van over. Straks zal ik die zwendel wel even voor je uit de doeken doen. „Vraag inlichtingen", stond er verder op die kaart. Nu, dit deden mijn ouders. Kort daarop stopte een pracht van een slee voor ons huis. Een deftige mijnheer stapte daaruit, met een doos onder z'n arm. 't Was een erg vriendelijke mijnheer, hij sprak heel deftig en geleerd. We begrepen er niet veel van. - Dat was ook niet de bedoeling. Als jullie hem begrepen hadden had je vader hem vast en zeker zonder narcose de deur uit gemikt. Hij heeft jullie overbluft met vrien delijkheid, deftigheid en geleerd- doenerij. Plat gemaakt, zogezegd. Intussen heeft die hele vertoning jouw je ondergebit gekost. - Wat bevatte die doos? - Prachtige kunstgebitten mijnheer. Mooi rose en de tanden waren net echt. Er waren gebitten bij die wel f 1100 lcosttten. Wat! Waren die met goud en diamanten bezet? - Nee, dat niet, maar ze glommen prachtig. - Wat is eigenlijk „va cuum", „immediaat" en „super-ny lon", mijnheer? Zijn dat soms de stoffen die de kunstgebitten in die doos zo duur maken? - „Immediaat" betekent: terstond, onmiddellijk. Een kunstgebit direct na trekken geplaatst noemt men een immediaat-gebit. Kijk, zo'n gaatje in je kunstgebit, boven- en een klein eindje in de kunsthars- tanden geboord, moet een „vacuum" betekenen. In nog geen halve mi nuut heb ik evenveel van dergelijke „vacuums" in je kunstgebit aan gebracht. Zij moeten dienen om de zuigkracht van het kunstgebit te verhogen. Doch dit doen zij slechts twee dagen. Terwijl de wortelgaten in je kaak dichttrekken, verandert je kaak. Die „vacuums" verliezen daardoor hun zuigende kracht en zijn dan alleen nog maar gaatjes zonder meer. - „Super-nylon", wat is dat? - Kijk, deze vezels, die als haren van een tandenborstel uit de breuk van je kunstgebit steken, zijn ny lon-vezels; een gewone kunstvezel die men hier in Holland ook ver vaardigt. Nut hebben deze vezels niet. Ze versterken je gebit ook niet, want het is desondanks toch gebroken, zij zijn alleen maar lastig bij reparatie. Het gaat de zwende laars alleen maar om de benaming die indruk moet maken - en het helaas nog doet ook. Je kiezen eet je op, weet je dat? Dit zijn plastickiezen. Ze zijn te zacht, tijdens de vermaling van je voedsel slijten ze snel af. Binnen twee jaar zijn ze weggesleten. Je mond gaat dan te ver dicht en in je mondhoeken zullen zich plooien gaan vormen, zodat je dan op acht tienjarige leeftijd reeds een oude mannenmond hebt. Je moet dan weer een nieuw gebit hebben en daar is het de heren om begonnen ook, zwendelen is vooruit zien. Je ziet dus, dat je aan alle kan ten beetgenomen bent. Wend je in het vervolg maar tot een tandarts. Je gezondheid, je uiterlijk en je portemonnaie zijn er mee gebaat. C. LIMBURG. dat er aan boord van ballonnen geen „pantry" aanwezig is. Men zal daarboven wel een boterham uit het vuistje hebben gegeten, nemen we aan. De „Jules Verne" Balloncommandant Joop Boes man liet eerst zijn resterende ener gie los op de „Jules Verne", want de grootste ballon van Nederland miljoen liter waterstofgas ad f 1200), moest natuurlijk zo snel mogelijk in veiligheid worden ge bracht. Het opvouwen van een ballon herinnert aan dat van een monstertent, maar dan eindeloos veel ingewikkelder. Alles kwam echter netjes in de plooi en de bal lon en mand werden op een vracht auto geladen, de eerste fase van de weg terug, die helaas niet door de lucht zal plaats vinden, al zou luchtpropaan-gas voor een weder- opstijging te gebruiken zijn. Maar daarin was uiteraard niet voorzien. Harteiyke ontvangst Toen de mand met een „hupsa- kee" op de auto was geladen, de ballonvaarders de eerste stijfheid uit de benen kwijt waren (men staat stijf tegen elkaar aangedrukt in zo'n wiebelend mandje) en alle touwtjes vastgesjord, ontving de heer en mevr. der Weduwen de ballonvaarders op hartelijke wijze in de gezellige woonkamer. Het was daar een va-et-vient van men sen, nieuwsgierigen uiteraard en de telefoon stond voortdurend witheet, omdat de „ballonisten" tenminste wel wilden doorbellen, dat ze vei lig en wel op Schouwen-Duiveland zaten. De heer Boesman vertelde dat de „Jules Verne" goed vier uur des middags de lucht was ingegaan. De tocht ging via Hellevoetsluis, Den Briel, Stellendam, Zonnemaire, Zierikzee en tenslotte Kerkwerve, „maar feitelijk mogen we ook wel Zierikzee zeggen, want we zitten er tenslotte vlak tegen aan". „Het weer, speciaal de wind, was nog gunstiger dan De Bilt had voorspeld en daarom kon de voor opgezette bedoeling naar Zierikzee te varep, ook werkelijkheid wor den". Zuidafrikaans avontuur Eind vorige week zat het echt paar Boesman nog in Zuid-Afrika, maar „ja met de K.L.M. gaat het snel". Boesman is daar op zoek ge weest naar zijn „wilde" naamge noten, de Boesmannen, maar erg vlot is het niet gegaan, want de bomen in de bewuste streek van de Boesmannen waren voorzien van een akelig soort stekels en zelfs op plekken, waar bomen ont braken, lag de grond bezaaid met dergelijke stekels. Een stekelprik in een ballon geeft natuurlijk tram melant en daarom heeft men zich beperkt tot kabelopstijgingen van een Zuid-Afrikaans sportterrein en dat vond men daar ook al heel in teressant. In ieder geval waren er te Kerkwerve geen stekels en over de trip naar, Schouwen-Duiveland waren de ballonvaarders ook en thousiast, vooral ook de heer Stee man, die ballonvaarder in oplei ding is. Toen de familie der Weduwen - en allen in die overdrukke kamer - van de eerste schrik waren beko men, kwam er alweer een nieuwe invasie, nl. van een eerste vossen jagers, die van het Malieveld af achter de ballon had aangeze ten. Het waren de heren van der Spek, Colpa en van Nieuwveer uit Zoetermeer, die best wilden weten, waar de kaasjes en andere zuivel- produkten, die de ballonvaarders als surprise hadden meegenomen, terecht zouden komen. De ballon commandant had gedacht aan bur gemeester mr. Dijckmeester, maar die bleek met vakantie in Frank rijk te vertoeven. Het werd burge meester Francke, die zijn mandje Radar-vliegtuigen opgenomen in het defensie-stelsel De Amerikaanse marine heeft speciale radar-vliegtuigen in ge bruik genomen, die hun basis op vliegdekschepen hebben - de WF-2 Tracer. Een dergelijk op de grond gestationeerd vliegtuig is de WV-2E „Flying Saucer". In de paddestoelvormigc uitbouw van het vliegtuig is een radarapparatuur ondergebracht, die waarneming op grote afstand mogelijk maakt; deze koepel van negen bij zes meter verhoogt de „lift" van het vliegtuig. Let er morgen eens op, hoe WIELRIJDERS aan de kant van de weg op hun fiets stap pen, zonder acht te slaan op het van achteren naderende ver keer. Ook dèt is onvoorzichtig rijden, want tien tegen één, dat ze slingeren bij het wegrijden en in de baan van het snelver keer komen. Voorzichtigheid geeft méér veiligheid.' Na de koffie- en boter-.... nu de „Spargelfahrten" aan de grens VENLO, 12-6. Na de periode van de „kaffee- en de butterfahrten" is thans voor de Duitsers uit Krefeld en Gladbach, Duisburg, Dusseldorf en de kleinere plaatsen in het grensgebied het hoogseizoen van de „spargelfahrten" aangebroken. Asperges met ham vormt een bij de Duitsers zeer geliefd gerecht en niet voor niets worden zeer grote hoeveelheden van deze groenten via de Venlose veiling naar de Bondsrepubliek geëxporteerd. In de Venlose groentewinkels worden zeer veel asperges aan Duitse klan ten verkocht, maar in talrijker ma te dan ooit in het verleden het ge val was trekken oosterburen met hun wagens en tweewielige motor voertuigen ook het platteland op om de asperges rechtstreeks van de kwekers te kopen. Aan de grens moet men ongeveer 40 pfennig per kg. asperges invoerrechten betalen, hetgeen voor de Duitsers meevalt, omdat de exporteurs ongeveer 5.30 D.M. per 100 kg. bij invoer van deze groenten moeten afdragen. Een en ander heeft tot gevolg dat ondanks de vrij gunstige oogst de asperges stevig prijshoudend blijven, en dat de kans om een goe de partij asperges die een sieraad vormen voor de provisiekelder voor een schappelijk prijsje in de glazen te doen ook voor dit jaar weer zeer klein is geworden. De Nederlandse concurrenten in Venlo zuchten wel eens over de Duitse belangstelling, maar het belang van de producen ten geeft tenslotte de doorslag. Ingezonden mededeling Rustig denken M ij n h a r d t's uwtabletten zuivelwaren door de lucht thuis bezorgd kreeg. Hij was er zeer door verrast. De ballonvaarders brachten de nacht door ten huize van de fami lie Timmerman-Minkema aan de Blokweg te Zierikzee en vandaag was het dan alweer vertrekken ge blazen, op zoek naar nieuwe lucht- avonturen. Eén er van - volgend jaar - zal een ballontocht boven zuidwest Afrika worden, om deel te nemen aan een telling van dieren in een dierenreservaat. Vroeger deed men dat per helicopter, maar daar schrikken die beesten zo van. Dus dan maar per ballon proberen, want een ballon - dat is essenti eel - wordt nu eenmaal omgeven door een suizelende stilte. Het la waai begint pas, als men op de grond i s aangeland.... zelfs te Kerkwerve! Beeld van Michel Angelo ontdekt Een beeld van Venus, dat 150 jaar in een half verborgen nis van een gebouw In Florence heeft ge staan, is plotseling het brandpunt van artistieke belangstelling ge worden, toen werd meegedeeld dat het mischien een werk van Michel angelo is. De Florentijnse kunstcriticus Ha- rangoni, die kortgeleden is over leden, heeft nl. vlak voor zijn dood verklaard, dat het beeld volgens hem door Michelangelo is gemaakt. Vernieuwing Geref. mannenverenigingen LEEUWARDEN, 11-6. Vandaag heeft de Bond van Gereformeerde Mannenverenigingen in Nederland in de Koepelkerk te Leeuwarden de jaarlijkse bondsdag gehouden. De vice-voorzitter, ds. A. I. Kof- feman, heeft daarop uiteengezet dat het werk van de mannenver enigingen behoefte heeft aan een grondige vernieuwing en reorgani satie. „Wij zijn op dood spoor geko men", aldus ds. Koffeman. „Wij hebben het tempo van de tijd, waarin wij leven niet kunnen bij benen. De veranderingen zijn ons voor geweest, er is stilstand en dat moet anders. Het is dringend nood zakelijk, dat wij de principiële op zet van ons werk handhavend, nieuwe wegen inslaan". Verwachting tot vrijdagavond: Rustig weer Droog weer met op de meeste plaatsen af en toe zon; zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen; vannacht in het noordoos ten van het land een kleine kans op nachtvorst; overdag dezelfde tem peratuur als vandaag of iets hoger. 13 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 2.15, onder 17.00. Nieuwe maan: 17 juni te 8.59. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 13 juni 12.37 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 13 juni 12.19 v.m. n.m. Springtij: 19 juni. Doodtij: 26 juni. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 12-6. De laatste dagen trokken van tijd tot tijd kleine sto ringen in de hogere niveaus over Engeland naar het zuidoosten. Ze veroorzaakten er vrij veel regen. Dit was ook de afgelopen nacht weer het geval, toen een dergelijke storing daar plaatselijk ongeveer 10 mm bracht. Ondertussen neemt een groot hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren in noordelijke rich ting naar Groenland nog in bete kenis toe en breidt zich daarbij verder over west-Europa uit. In verband daarmee wordt er enkele dagen droog weer verwacht. Aan gezien ons land in tamelijk koude polaire lucht bliift, blijft het gevaar van nachtvorst de eerstkomende nachten aanwezig. 's-GRAVENHAGE. Het persbu reau van de Ned. Herv. Kerk deelt mede, dat de Raad voor de Zending der Ned. Hervormde Kerk bericht ontving uit Nieuw-Guinea, dat al daar de eerste groep van achttien Papoea's- is geslaagd voor het eind examen aan de theologische school. STOFFELIJK OVERSCHOT JAN VAN ZUTPHEN TER AARDE BESTELD Belangstelling van vele duizenden AMSTERDAM, 11-6. Onder be langstelling van vele duizenden mensen, die zich langs de oprijlaan van de begraafplaats „Zorgvlied" hadden opgesteld, hield even voor twee uur de lijkauto met het stof felijk overschot van Jan van Zut- phen stil voor de aula. De heer J. Landman, voorzitter van „Zonnestraal", als eerste van een lange rij sprekers, schetste bij de baar Ome Jan als een man van grote daadkracht, die niet alleen de strijd tegen de t.b.c. maar ook tegen andere volksziekten aanbond en daarbij vooral dacht aan de so ciale zorgen voor de gezinnen dei- patiënten. De directeur-generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam, zei o.m. dat de naam van Jan van Zutphen in de historie zal blijven voortleven naast die van grote geleerden. Ziekten bestrijdt men niet alleen met de wetenschap maar ook met het opheffen van de maatschappelijke misstanden. SPEURTOCHT IN DE NATUUR van de natuur De groene hel van de Amazone duldt geen indringers In oeroude tijden was ons land een woest en ruig gebied vol bos sen en wat is er nu van overge bleven? De intensieve bebouwing heeft de natuur verdrongen en men heeft moeite om hier en daar klei ne beschermde gebieden te vinden, die nog enigermate ongerept zijn. Wat dat betreft is ons land er niet gelukkig aan toe. Andere west- Europese landen beschikken over een groter restant aan pure natuur. Maar hoe het zij, de bodem is in het defensief over het grootste deel van de wereld. De mens dringt op en vernietigt de oorspronkelijke flora en verjaagt de dieren, want de steeds groeiende wereldbevol king heeft een dringende behoefte aan bouwland en aan terreinen waar steden, wegen, havens en vliegvelden kunnen worden aange legd. Men ziet dit over de gehele wereld en zo zijn er nog slechts enkele delen van de aarde waar de natuur haar laatste ongerepte bol werken heeft. Dc groene hel Eén daarvan is het gebied langs de Amazone in Zuid-Amerika, dat niet voor niets de bijnaam „de groene hel" kreeg. Hier roept de natuur met bijna onoverwinnelijke krachten de mens een krachtig halt toe. Het is een gebied waar de na tuur zeer intens is. Beschaving en oerwoud liggen hier strak naast elkaar, want staat men op het beton van het vliegveld van Georgetown in Brits-Guyana dan ziet men dit grenzen aan het onverbiddelijke oerwoud, dat zich daar dreigend en majestueus ver heft. Vermoedelijk zal dit bolwerk haven, want de gevaren die de zich wel het langst weten te hand mens daar bedreigen zijn van niet te onderschatten betekenis. Het ongerepte oerwoud van de Amazone en Orinoco is groter dan geheel Europa en de beschaafde mens, die hierin terechtkomt, moet werkelijk een uitblinker zijn om er weer levend uit te komen. Miljoenen dieren Het is de grootste dierentuin van de wereld,, waarin de natuur de vreemdste dieren en het grootste aantal soorten bewaart en voor uit sterven behoedt. Er leeft alleen daar een miljoen verschillende soorten insecten en in de rivieren zwemmen meer. soorten vissen dan in elk ander water. Van alle plan- tesoorten die er bestaan, zijn er negentig procent in het Amazone gebied vertegenwoordigd. Het oerwoud is paradijs en hel tezamen, want enerzijds kan het zich tonen in alle liefelijkheid van pracht en kleur, waarover de mens versteld staat, maar anderzijds doet het zich kennen in alle kracht en verschrikking der vernietiging. Hij die er verdwaalt is ten dode opgeschreven, want hij is omgeven door dichte groene muren van bo men en planten die zijn hulpgeroep smoren en die hem geen punt tot oriëntatie laten. De atmosfeer is broeierig en drukkend en weldra verstikt het leven in deze benauw de kooi. Gevaarlijke insecten Naast dc verstikkende atmosfeer en bedwelmende geuren dreigen de gevaren der dieren. Onder de hon derdduizenden insecten bevinden zich er vele die het leven bedrei gen met hun beet of steek en er zijn zo kleine muggen dat geen muskietengaas hen weerhoudt. Daarnaast treft men wespen van een groot soort die wel vijf centi meter lang worden en wier steek hoge koortsen veroorzaakt. Voorts de teek die zich tussen de kleren laat vallen en onder de huid van haar slachtoffer eitjes legt, grote zweren zijn hiervan het gevolg. Dan zijn er nog de beruchte trek- mieren, die in grote kolonnes voort trekken en alles kaalvreten wat op hun weg komt. Een mens, in de slaap hierdoor verrast, wordt niet meer wakker. Naast de insecten zijn er nog de reuzenspinnen van het Amazonege bied, waarvan de vogelspin de be ruchtste is. Het is een zeer grote harige spin die in een hol aan de voet van bomen leeft en wier beet en gif uiterst pijnlijke zweren ver oorzaken. Naast deze gevaarlijke kleine schepselen zijn er nog de grote, zo als de jaguar, de poema, de reuzen slangen en de kaaimannen in de rivieren. De kannibaalvis De rivieren bergen trouwens nog een dier dat in wreedheid alle an dere overtreft. Het is de piranha of „kannibaalvis", een vraatzuchtige roofvis die in grote scholen in de rivieren leeft. Hij is vijftien tot dertig centimeter lang en heeft de vorm van een schotel die verticaal in het water zweeft. Een derde deel van zijn lengte wordt door zijn bek in beslag genomen en die bek is ge heel bezet met uiterst scherpe tandjes. Elk levend wezen dat in handen valt van een school piranha's wordt in minder dan geen tijd verslonden. Het is gebleken, dat een school pi ranha's kans ziet een volwassen koe binnen enkele minuten tot op het gebeente te verslinden. Zij wer pen zich met honderden tegelijk op de prooi en het water ziedt en spat onder hun geweld. Het is wel een vaststaand feit, dat de natuur zich langs dc Ama zone buitengewoon goed heeft ver schanst en dat elke aanval van de mens op dit domein voorlopig on getwijfeld zonder succes zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2