DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1958 No. 18373 114e jaargang ZIERIKZEESCHEmNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Pfij» per 3 maan den bij vooruitbetaling J 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maondag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f I,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE» Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Ie). 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaata, fel. 01110-2938 LONDENSE HAVENSTAKING (ZONDER UIT ZICHT) IS DE VIERDE WEEK INGEGAAN Besprekingen bleven zonder resultaat LONDEN, 9-6. De besprekingen tussen werkgevers en vakbondslei ders over de Londense havensta king z(jn maandag wederom zonder resultaat afgebroken. Twee-derde van de 30.000 havenarbeiders blij ven staken. 118 schepen konden daardoor niet gelost worden. Intussen heeft een onofficiële po ging om de Londense ondergrondse 24 uur niet te laten rijden, vrijwel geen succes gehad. Slechts 47 van de 494 treinen vielen uit. De poging werd gedaan om het stakende bus- personeel te steunen. Door de staking van de havenar beiders kan circa 25.000 ton voed sel - waaronder 8.000 ton vlees - niet gelost worden. Scheepsladin gen fruit, groente, boter en kaas zouden door het warme weer snel bederven. De staking van de havenarbei ders is nu haar vierde week inge gaan. Zij begon toen bepaalde groe pen arbeiders het werk neerlegden uit sympathie met de arbeiders van de vleesmarkt van Smithfield. Deze staakten uit protest tegen het ont slag van zeshonderd collega's, die zonder werk raakten, daar er niet meer genoeg te doen was toen de chauffeurs, die betrokken waren bij het vleesvervoer, in staking ge gaan waren. Eén miljard per jaar voor alcoholica AMERSFOORT, 9-6. In Neder land wordt jaarlijks per hoofd van de bevolking ongeveer negentig gulden uitgegeven aan alcoholica hetgeen een jaaruitgave van rond een miljard gulden betekent. Bij de consultatiebureaus ter bestrijding van het alcoholisme staan thans naar schatting 30 tot 40.000 perso nen ingeschreven. Deze cijfers wer den bekend tijdens de algemene jaarvergadering van „Sobrietas", de R.K. organisatie tot matigheid en bestrijding van het alcoholisme, die 't afgelopen weekeinde in 't St. Alphonsus Retraitehuis in Amers foort is gehouden. .Hollandhuis' in Wenen geopend WENEN. De Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, Leo pold Figl, heeft maandag de ope ning van h'et „Hollandhuis" in We nen bijgewoond. 24 jonge Hongaar se vluchtelingen zullen hier een te huis vinden. De gelden voor de bouw van het huis zijn bijeengebracht door de „Stichting Gelders Paviljoen" uit dankbaarheid voor de Oostenrijkse hulp bij de watersnood in 1953. Bij de plechtigheid waren o.m. aanwezig de Commissaris van de Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers en de voorzitter van de „Stichting Gelders Paviljoen", de heer Allen. De chauffeurs staken om kracht bij te zetten aan hun eis tot loons verhoging. Zij willen een opslag van vijftien procent, „omdat de ma ximum snelheid voor vrachtauto's verhoogd is van 2o tot 30 mijl" (32 tot 48 km) per uur. Premie voor aanrijding VENLO, 9-6. Dat men een premie krijgt uitgekeerd voor een aanrijding is zeker geen alledaags geval. De vrachtrijder P. Daemen uit Maasbree was echter zo for tuinlijk. In de Peel overreed hij met zijn wagen een vos, die dit niet overleefde. Hij leverde het exemplaar in bij het gemeentehuis, waar ook de jagers komen als ze een vos geschoten hebben, om de premie van f 15 in ontvangst te nemen. De premieregeling voor het doden van vossen, ter bestrijding van deze te talrijk geworden wildsoort ingevoerd, vraagt niet op welke wijze de vos onscha delijk werd gemaakt Nationalisering Duitse kolenindustrie De eerste voorzitter van de Duitse mijnwerkersbond, Heinrich Gutr- muth, heeft maandag te Mtinchen het reorganisatieplan voor de Duit se kolenmijnindustrie bekendge maakt, dat het bestuur van de bond heeft uitgewerkt. Dit is het eerste concrete voor stel, waarin de eis van de I.GB, Ergbau, de Duitse kolenindustrie om economische en sociale redenen te nationaliseren, is vastgelegd. De I.G. wenst, dat de gehele ko lenindustrie in de Bondsrepubliek overgaat in eigendom van de ge meenschap en dat er een kolen- en energievoorraad wordt gevormd. Monument in Japan voor gevallen buitenlanders In de Boeddhistische tempel van Kyoto (Japan) is zondag een dertig meter hoog, wit marmeren monu ment onthuld ter nagedachtenis van de 48.146 buitenlanders die in de oorlog in de Stille Oceaan om het leven zijn gekomen. In het monument is een lijst met namen van 18.117 Britten, 11.555 Amerikanen, 8.558 Nederlan ders, 7.630 Australiërs, 1.619 In diërs en Pakistani, 282 Canadezen, 152 Fransen, 14 Nieuw-Zeelanders, 6 Italianen, 204 Chinezen, 7 Noren, 1 Belg en 1 Deen geborgen. Een opschrift in het Engels op het monument luidt: „Ere zij hem, vriend of vijand, die vocht en stierf voor zijn land". Rumoer rond viering 725-jarig bestaan van Elburg ELBURG, 9-6. De viering van het 725-jarig bestaan van Elburg heeft de kerlceraad van de Neder lands Hervormde- Kerk vin deze ge meente zodanig ongerust gemaakt, dat zy de predikanten ds. J. Ver- welius en ds. B. G. A. van der Wiel zondag een kanselboodschap heeft doen voorlezen, waarin men wordt aangespoord zich niet op de weg der zonde te begeven. Speciaal een in het verschiet lig gende kermis vervult de kerkeraad met zorg. Maar ook het tromgerof fel op de morgen van de tweede Pinksterdag, de autocross in de middag van die dag en de zeilwed strijd die op Hemelvaartsdag werd gehouden, gedeeltelijk zelfs onder kerktijd, hebben de kerkeraad de „haren te berge" doen rijzen, wordt in de boodschap gesteld. Tevens wordt in de boodschap gewaarschuwd voor een film die op instignatie van de christelijke 's-GRAVENHAGE. Onderdelen van de parate 4e divisie zullen bin nenkort in de samenstelling van een gevechtsgroep gedurende vijf dagen op verschillende wijzen ge oefend worden in een gebied dat zich uitstrekt van Oirschot over Arnhem tot Elspeet. Deze oefening - de omvangrijkste die in Neder land mogelijk is - heet „cross coun try". Ingrijpend onderzoek naar voedingstoestand van de schooljeugd niet nodig Materie wordt wel scherp in het oog gehouden "s-GRAVENHAGE, 9-6. Tijdens de discussie over het melk- en zui velbeleid 1957-1958 in de Tweede Kamer, op 12 maart jl-, heeft de af gevaardigde dr. J. H. Lamberts, ars en voedingsdeskundige in Rotter dam, de opmerking gemaakt dat het hem nuttig leek, in verband met de bestedingsbeperking, het prijzenverloop, de invoering van volle melk en dergelijke, opnieuw onderzoek te doen naar de voe dingstoestand bij de schoolkinde ren. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft, naar hij thans in een brief aan de Tweede Kamer mededeelt, de voor zitter van de Voedingsraad ge vraagd zich over deze vraag uit te spreken. De voorzitter van de raad heeft geantwoord, dat de Voedings raad in zijn vergadering van 24 april de vraag aan de orde heeft gesteld, of met het oog op de zich wijzigende omstandigheden nieuw voedingsonderzoek gewenst is. Hij heeft zich daarbij laten voorlichten door een uit zijn midden enige tijd geleden gevormde permanente com missie, die tot taak heeft ongun stige ontwikkelingen in de Neder landse voeding in een zo vroeg mo gelijk stadium te signaleren. Reeds andere onderzoekingen In de discussie werd gewezen op het onderzoek naar de voeding en voedingstoestand van schoolkinde ren, dat gedurende de laatste jaren van verschillende zijden heeft plaats gevonden en, over het ge heel genomen, redelijk bevredi gende resultaten heeft opgeleverd. Niet aan te nemen valt, dat in deze situatie op korte termijn ingrij pende veranderingen zullen plaats hebben. Men was dan ook alge meen van oordeel, dat voor acute instelling van nieuw, uitgebreid voedingsonderzoek voorshands geen aanleiding bestaat. Wel is het gewenst, met het oog op bedoelde nieuwe invloeden, bij zonder waakzaam te" zijn. De ge noemde commissie heeft daartoe - los van haar algemene taak - en kele eenvoudige maatregelen in voorbereiding, die het haar - naar mag worden verwacht - mogelijk zullen maken, met medewerking van een of meer geïnteresseerde schoolartsen, op betrekkelijk korte termijn een goede oriëntering te verkrijgen omtrent de huidige voe ding en voedingstoestand van het schoolkind. De resultaten zullen in de raad worden gebracht en mede in het licht van de gestelde vraag worden beoordeeld. gemengde zangvereniging „Schep- pingsgave" wordt opgenomen in de buurtschap Oostendorp. Op zich- zelf belooft deze film zeer interes-/ sant te worden, aldus de boodschap, maar de houding van verscheidene medewerkenden zal bij vertoning zeker de lachlust opwekken en dit is schandelijk, waar de mogelijk heid bestaat dat de film vertoond wordt, wanneer reeds spelers zou den zijn overleden. „Ouders en onderwijzers, ver staat in deze uw taak", zegt de boodschap. „Verzet U er tegen en wandel in waarheid voor Gods aan gezicht". Botsingen tussen Turken en Grieken op Cyprus NICOSIA, 9-6. De Britse gouver neur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft maandag strenge veiligheids maatregelen afgekondigd voor het eiland, waar de strijd tussen Grie ken en Turken opnieuw is opge laaid. De Grieken hebben een al gemene staking van drie dagen af gekondigd als protest tegen aanval len van Turken. In de voornaamste steden is een uitgaansverbod van kracht. Op tochten en vergaderingen zijn ver boden. Maandag is een Turks echtpaar, dat in de Griekse wijk van Nicosia woonde, neergeschoten. De vrouw is inmiddels aan haar verwondin gen overleden. Het aantal doden is sinds zaterdag tot vijf gestegen. In Nicosia zijn veel Grieken van het platteland aangekomen om te helpen bij mogelijke aanvallen van de Turken. Koning Paul van Griekenland heeft in het parlement verklaard, dat Griekenland zelfbeschikking voor Cyprus zal blijven eisen. Engeland heeft er bij de Turkse regering op aangedrongen, de Turkse Cyprioten tot matiging te manen. Prinses Irene verricht tewaterlating •s-GRAVENHAGE, 9-6. H.K.H. Prinses Irene is voornemens op za terdag 12 juli de doopplechtigheid te verrichten bij de tewaterlating van het naar haar te noemen mo torschip, dat momenteel in aan bouw is bij de werf „De Memede" te Hardinxveld-Giessendam. Dit schip wordt gebouwd in op dracht van de Oranjelijn „Maat schappij Zeetransport N.V." en is bestemd voor de vaart op Canada en de grote meren. Premier MacMillan van Enge land is maandag te Washington zijn besprekingen met president Eisenhower begonnen. Het eerste onderhoud, dat de premier een „in formele discussie" noemde, duurde twee en een half uur, Visie van Adenauer: OORLOG MET KERNWAPENS ZAL ZICH NIET VOORDOEN Uiteindelijk komt er Duitse hereniging Bondskanselier dr. Konrad Ade nauer heeft zaterdag in een toe spraak in de Westduitse stad Essen tot leden van z(jn Christendemo cratische party verklaard dat, in geval van levering van kernwapens aan de Westduitse strijdkrachten, slechts ongeveer twee eu een half procent van het aantal militairen met de bediening hiervan ver trouwd zal worden gemaakt, „het geen bcwyst, dat de Westduitse eenheden, die met atoomwapens zullen worden uitgerust, uitslui tend tot taak zullen hebben het overige gedeelte der Westduitse weermacht by een aanval te ver dedigen". Hij verklaard, dat de Westduitse troepen tot de ondergang zouden zijn gedoemd, indien zij bij een Sowjetrussische, met kernwapens uitgevoerde aanval, niet eveneens de beschikking over deze wapens hadden. Doch de Westduitse bondskanse lier was van mening, dat zich geen oorlog met kernwapens zal voor doen, „want de Sowjet-Unie weet, dat dit haar ondergang zou wor den". Adenauer meende dat de Sow jet-Unie tenslotte zal instemmen met internationale ontwapening onder toezicht en dat zij daarna haar belangstelling in de thans door haar bezette gebieden zou verliezen, „waardoor een Duitse hereniging tot stand zou kunnen komen". 1 ERMELO. Onder zeer grote be langstelling opende burgemeester H. M. Mariens van Ermelo maan dagmiddag de nieuwe kartonnage- fabriek „Bersin" van de heer J. Besselsen, aan de Herderweg 2. De ze fabriek geeft indirect werk aan ongeveer driehonderd personen, die in arbeidstherapie op stichtingen in streekwerkpiaatsen werkzaam zijn. Met name worden de halffa brikaten, zoals het inlegcelwerk voor deuren en kasten als arbeids therapie in deze inrichtingen ver werkt. „Huize Lievendaal" in Utrecht, het door mevrouw de Monchy bewoonde huis, waarin H.K.H. Prinses Irene in september a.s. haar intrek zal ne men in verband met haar studie in de Domstad, ondergaat op het ogen blik een grondige restauratie. In het in 1863 gebouwde pand wordt centrale verwarming aangelegd, de tuinaanleg wordt gewijzigd en er wordt in moderne kleuren geschilderd. - De foto toont arbeiders aan het werk. De defensie van Europa OPPERBEVELHEBBER VAN DE NAVO WENST TAKTISCHE ATOOMWAPENS Beschermend schild nog zeer dun FONTAINEBLEAU, 9-6. Gene raal Jean Valluy, de Franse opper bevelhebber der N.A.V.O.-strijd krachten in midden-Europa, heeft maandag te Parijs verklaard dat het westen niet langer uitsluitend kan vertrouwen op de afschrikwek kende werking van zijn strategi sche wapens (luchtmacht) en dat de N.A.V.O.-grondstrijdkrachten in Europa met tactische kernwapens moeten worden uitgerust. „Er moeten overal plaatselijk wapens met een afschrikwekkende uitwerking beschikbaar zijn", aldus verklaarde generaal Valluy op het NAVO-hoofdkwartier te Fontaine- bleau tegenover verslaggevers. Hij voegde hieraan toe dat de thans onder zijn bevel staande strijdkrachten niet sterk genoeg waren om een Sowjet-Russische aanval bij voorbaat kansloos te ma ken. Volgens hem beschikte de Sowjet-Unie in oost-Europa over ongeveer vijftig divisies, waarvan er twintig uitsluitend uit Russen bestaan. „En deze divisies zijn mo dern uitgerust en sterker dan de hiertegenover staande west-Euro- pese strijdkrachten", aldus gene raal Valluy. De Duitse generaal Hans Speidel, de opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachten in midden-Europa, schatte de sterkte van het NAVO- schild in west-Europa op een klei ne twintig divisies. „Dit schild is zeer dun en daarom moet onze lans (de kernwapens) zeer hard en zeer snel kunnen treffen", aldus gene raal Speidel. In één jaar 35.000 doden op de weg Volgens „The Courier", het blad van de UNESCO, zijn er in 1955 in veertien Westeuropese landen vijf- en-dertig-duizend personen bij ver keersongevallen omgekomen en 600.000 gewond. Op elke 100.000.000 kilometer die door voertuigen op verkeerswegen worden afgelegd, komen er in west-Europa achttien mensen om, in Groot-Brittannië tien en in de Verenigde Staten vijf, aldus „.The Courier". De natuur is het enige boek, i waar op elke bladzijde een rij- ke en grote inhoud staat. Professor reed tegen lichtmast Eén dode en één gewonde GRONINGEN, 9-6. Op weg naai de Groninger Waddenkust, waai- voor leerlingen van het Praedinius- gymnasium te Groningen een ex cursie zou worden gehouden, is gis termiddag prof. dr. F. H. L. van Os. rector-magnificus van de Rijksuni versiteit van Groningen, te Lau- werzijl met zijn personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een lichtmast gebotst, die afknapte. De hoogleraar werd vrij ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Groningen. Van de inzittende jongelui werd het dertienjarige dochtertje van de hoogleraar, Gerdina, zwaar ge wond. Zij is in de nacht van zon dag op -maandag in het Academisch ziekenhuis aan de verwondingen bezweken. De dertienjarige Peter van der Felts uit Groningen brak bij dit ongeluk een been. Boesman's ballon in Zuidafrikaanse bomen JOHANNESBURG. Grote opwin- ding veroorzaakte de grote Neder landse luchtballon „Oxygenium" toen deze landde in de bomen van een bos, behorende aan de in film kringen bekende familie Goodman te Norwood. Balloncommandant Jan Boesman was opgestegen van een sportveld te Johannesburg met als passagier een Zuid-Afri kaanse fotograaf. Hun tocht werd bemoeilijkt door de hoge ligging van Johannesburg en de sterke thermiek, die het mandje nogal deed slingeren. Hierdoor raakte de ballast snel op en moest besloten worden 'tot het uitvoeren van een geforceerde landing, waarbij de ballon in een paar hoge bomen bleef hangen. Een groep kaffers ontdekte daar de ballon. Tot hun verbazing troffen ze geen motor aan in het mandje en derhalve spraken ze van een vreemde vogel, die was neergestreken, notabene bestuurd door een „Boesman". Zo ontdekten de kaffers deze week te eerste „blanke Boesman" in Afrika. ONGELUKKEN OP DE WEG ALKMAAR. Op de Kennemer- straatweg te Alkmaar is de 50-ja- rige mevrouw G. Kager bij het oversteken van de weg door een passerende auto gegrepen. Zij was vrijwel op slag dood. HENGELO. In het Koningin Ju- lianaziekenhuis te Hengelo is over leden de 59-jarige mevrouw de we duwe A. de Jong-Wanders uit Borne, die zondagavond op de Grote Straat, toen zij de weg overstak, door de 33-jarige motorrijder H. I., eveneens uit Borne, werd aange reden. Mevrouw De Jong liep daar bij een sehedelbasisfractuur op. Nederlandse parlementariërs bezoeken west-Duitsland BONN, 9-6. Een Nederlandse parlementaire delegatie, die op uit nodiging van de Westduitse Bonds dag, een bezoek van vijf dagen aan west-Duitsland brengt, is maandag per trein te Bonn aangekomen. Het delegatielid mr. A. B. Roos- jen, vice-voorzitter der Tweede Ka mer, verklaarde in antwoord op hem telefonisch door een verslag gever van „Reuter" gestelde vra gen: „Dit is een historisch ogen blik. Het_ is de eerste maal, dat een afvaardiging van de Nederlandse volksvertegenwoordiging Duitsland bezoekt". De delegatie omvat leden van de Eerste en Tweede Kamer. De Bondsdag heeft de Nederland se volksvertegenwoordigers maan dagavond een niet-officieel diner in hotel Petersberg, nabij Bonn, aan geboden. De delegatie zal München. west-Berlijn en Hamburg bezoe ken, zaterdag a.s. wordt de terug reis naar Nederland aanvaard. LEEUWARDEN. Maandagmiddag is het tweejarig zoontje van de heer J. Hibma aan de zeedijk onder Wij- naldum in de Dijksvaart geraakt en verdronken. De moeder vond de autoped van het jongetje op de wal liggen. Pas na een uur dreggen werd het knaapje gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1