Nieuw! ZWARE SHAG een nieuwe van Douwe Egberts bijzonder van kwaliteit in nieuwe verpakking in handige plastic tabakszak! BRITSE TROEPEN OP ALLES VOORBEREID GRIEKENLAND WIL ZITTING NAVO-RAAD Amerikaanse helikopter in oost-Duitsland geland Amerika en de kernenergie DE JUFFER VAN 'tHOOGE Protesttocht Zeeuwen naar den Haag SLUISKIL, 8-6. Op vrijdag 13 juni, 's morgens in alle vroegte, zullen in talloze plaatsen in Zeeuws Vlaanderen personenauto's, vracht auto's en bussen starten voor een protesttocht naar Den Haag. Men zal geen gebruik maken van de Zeeuwse veerdiensten, doch omrij den over Antwerpen. In Brabant wordt aansluiting verwacht van auto's uit deze provincie, die gere geld gebruik maken van de veer diensten over de Westerschelde, die eveneens zouden willen protesteren tegen de verhoogde veertarieven. Bij de Moerdijkbrug, die omstreeks half tien bereikt wordt, wordt de stoet geformeerd. Het vertrek van de ruim 600 auto's is vastgesteld op half elf 's morgens. Huwelijksplannen van (le Sjah HONOLOELOE, 8-6. De sjah van Perzië heeft zondag op een pers conferentie in Honoloeloe verklaard dat hij van plan is te hertrouwen, omdat het „zijn plicht" is. Hij zou met een Perzisch meisje moeten trouwen, zei hij. Verdere vragen over deze kwestie wilde hij niet beantwoorden, om het meisje dat hij zou trouwen niet „in verlegen heid" te brengen. De sjah brengt op het ogenblik een bezoek aan Hawaii. Nieuw beroep.... bejaardenlielpster UTRECHT. Nu het aantal bejaarde mensen in Neder land gestadig toeneemt, op 1 januari waren er 950.000 of 8,6 procent van de totale be volking, is een nieuw beroep ontstaan: bejaardenhelpster. De Nederlandse federatie voor bejaardenzorg heeft daarom een commissie opge dragen een cursusprogram ma samen te stellen voor het beroep „bejaardenhelpster", met als resultaat, dat in sep tember begonnen kan wor den met de eerste tweejarige cursus voor meisjes die dit vak willen kiezen. Van hen wordt gevraagd aan de be jaarden kleine diensten te verrichten, die als gevolg van de hoge leeftijd nodig zijn geworden, als was- en badbeurten, tafeldekken, op dienen, bloemen schikken en andere werkzaamheden. De inmiddels opgerichte stich ting „Protestantse opleiding Bejaardenzorg" heeft de in houd van de leervakken waar dat mogelijk was, af gestemd op de christelijke ideologie. In april 7.416 nieuwe woningen In april 1958 zijn in Nederland, zoals volgens een mededeling van het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 7.416 woning gen opgeleverd. Een dergelijk aan tal nieuwe woningen werd nog nimmer in een april-maand vol tooid. In april 1957 kwamen 6.534 woningen gereed, hetgeen toen het hoogste aantal in een april-maand opgeleverde woningen was. In de eerste vier maanden van 1958 werden 27.472 nieuwe wonin- gekeerd, tegen f 53.518.000 in het overeenkomstige periode van 1957. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Werkendam: B. F. C. de Groot, Vlissingen; te Ouderkerk a.d. IJssel: J. T. Doornenbal, Oene; te Mijdrecht (toez.): M. G. Kamp stra, Obergum (Gr.); te Schellui- nen: kand. H. Zethof. Putten o.p. Veluwe; door de Gen. Syn. tot pred. voor buitengew. werkzaamh. (gees telijk verzorger inrichtingen min. van Justitie): ds. Ph. Jac. Greev^n en ds. J. van den Winden, beiden te Veenhuizen, wier standplaats wordt gebonden aan de kerk in haar geheel. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Tweetal te Musselkanaal: H. den Boeft, kand. te Groningen en H. Stok, idem te Amstelveen. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Werkendam: H. van Leeuwen, Arnhem. Evang. Luth. Kerk Drietal te Zwolle: L. Evelein, Enkhuizen, A. Nierop, Doesburg- Doetinchem en W. F. ten Rouwe- laar, Bodegraven. Ger. Gemeenten Beroepen te Kalamazoo (Michi gan, U.S.A., Netherl. Rer. Churcr): H. Rijksen, Vlaardingen. Geref. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 12 juni, 's avonds half 8, ds. F. Mallan uit Bruinisse. Woensdag komen de vertegen woordigers van de Afrikaans-Azi atische landen in New York bijeen om te beslissen of zij de Algerijnse kwestie op de agenda van de vol gende algemene vergadering zul len laten plaatsen. Ingezonden mededeling Nü extra lekker roken van de pittigste Zware Shag, altijd soepel en vers tot de laatste draad. Nieuwe spanning op Cyprus Betogingen eisen weer doden en gewonden NICOSIA, 9-6. Relletjes tussen het Griekse en Turkse bevolkings deel van Cyprus hebben nieuwe spanning op het door de Britten beheerde eiland veroorzaakt. Het afgelopen weekend was een der onrustigste voor de burgerbevol king 'en kostte haar vier mensen levens. In de zuidelijke plaats Lanarca lieten zondagavond twee Griekse Cyprioten het leven in een treffen met Turken. Zaterdag waren ook reeds twee mensen om het leven gekomen en in totaal raakte hier een zeventigtal mensen gewond. Ook in Famagusta was het onrus tig: hier moesten een Griek en een Turk naar een ziekenhuis overge bracht worden. Eveneens uit Nico sia en Paphos werden ongeregeld heden gemeld. Zes gemaskerde mannen verstoorden in Xeros een bruiloftspartij en openden het vuur op de gasten, van wie één ernstig en twee licht gewond werden. In de vier eerstgenoemde plaatsen werd een avondklok ingesteld. Op het gehele eiland bezetten Britse troepen sleutelposities om op alles voorbereid te zijn. In Istanbul dreven zondag sol daten met behulp van pantserwa gens een menigte betogers uiteen, die in de richting van de Britse en Griekse consulaten marcheerde. Voordien had men er in een mas sale bijeenkomst verdeling van Cy- SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee II kampioen Zierikzee II wint met 3-0 van Brouwershaven I De stormachtige wind deed veel afbreuk aan het spel, en aan het spel van de Zierikzee-reserves kon men duidelijk zien, dat het in 1% maand niet in het veld geweest was. Ook door deze wind kregen de doelverdedigers Bokelaar (Brou wershaven) en Hage (Zierikzee) het erg moeilijk, de meest onbereken bare ballen kregen zij te verwer ken, zo verdween een niet te bere kenen schot van A. v. d. Hoek hoog in de doelhoek, waarna J. v. Gees- bergen het beslissende tikje gaf (1-0); zulks na 10 minuten spelen. Rechtsbuiten v. d. Maas, die met uitstekende voorzetten zijn binnen- trio aan het werk zette, schoot na 13 min. tegen de doelman op. Enige verre schoten van J. Koster stopte doelman Bokelaar. Na 20 min. kwam spil A. v. d. Hoek naar voren en joeg het leder langs de doelman (2-0). Bij de Brouwse aanvallen schoot middenvoor Kooman één maal hoog over, hier kwam het meeste gevaar van de linksbuiten, dat doelman Hage steeds wist te keren. Uit voorzetten van linksbui ten Krijger kregen van Geesbergen en Bolkenbaas nog een scorings kans, de Brouwse doelman was hen echter te vlug af, rust 2-0. Na de rust kregen de gasten een veld- overwicht, de halfspelers C. v. d. Westen en Scheffers moesten in de verdediging opereren, de wit-zwar- ten vormden toen de beste ploeg, doch de verdediging hield stand, mede dank zij voortreffelijk doel- manswerk van Hage. De rood zwarte achterspelers v. d. Hoek, Verwest en Douw kregen eerst op luchting, toen 10 minuten voor tijd linksbinnen G. Koster na een hoek schop van Krijger over Bokelaar in doel schoot (3-0). Even daarna schoot rechtsmidden Scheffers hard in, uit de ontstane doelworsteling kopte van Geesbergen naast, en met de stand 3-0 blies scheidsrechter Rieteco einde. Na afloop feliciteerden de gasten hun tegenstanders met het behaal de kampioenschap en aanvoerder Verwest mocht naast gelukwensen bloemenhulde's ontvangen. prus in een Turks en een Grieks deel geëist. De Griekse regering kondigde zondag aan om een spoedige zitting van de NAVO-raad te Parijs te zul len vragen „in verband met de nieuwe daden van vandalisme, die onderdeel zijn van een Turks plan om de Britse regering te beïnvloe den nu men een verklaring van haar over de toekomst van Cyprus verwacht". Griekenland wil de NAVO ook waarschuwen voor „de weerslag die de Turkse acties op de verhou ding tussen beide landen zouden kunnen hebben". Men deelde voorts mede Engeland, Amerika en de V.N. van de ernst der toestand op de hoogte te hebben gesteld en de Griekse ambasadeur in Turkije, die momenteel in Athene vertoeft, in het land te houden. VOETBAL K.N.V.B. Brouwershaven II-Zonnemaire I 2-3 Zondagmiddag heeft Brouwers haven II de volle winst mee moe ten geven aan het bezoekende Zon- nemaire I. De wind deed veel af breuk aan het spel. Zonnemaire speelde beter samen dan de thuis club, die laks speelde en in vele gevallen een afwachtende houding aannam. Keeper van Ham heeft veel werk gehad en menig schot ge keerd. Bij Zonnemaire. waren mid- voor Stoel en back Geleijnse de opvallendste spelers. In de 7e mi nuut profiteert Zonnemaire van enige blunders in de Brouwse ver dediging en midvoor Stoel schiet hard langs van Ham (0-1). Brouw heeft veel last met plaatsen en slechts zelden komt de bal in de verdediging der gasten. In de 40e minuut wordt een serie corners ge nomen en uit één hiervan daalt de hoogopspringende bal tussen lat en keeper achter van' Ham in doel (0-2). Deze corner werd ten on rechte genomen omdat van Ham de bal, die reeds achter was geweest achterna ging en buiten de lijn op ving. Twee minuten later werd uit een corner hands gemaakt, toen Bos zijn gezicht beschermde en de bal hier tegen belandde. Stoel maakte uit de penalty de stand 0-3. Na rust ging Brouw voor de wind spelen maar dit leverde ook niet veel op. Botbijl rftiste enige kansen en ook de anders zo actieve Bos kon zijn draai niet vinden. Het eerste tegenpunt kwam in de 25e minuut, ook weer uit een corner, toen van Beveren tussen een wir war van spelers wist in te koppen (1-3). Tien minuten later gaf Roon een hoge voorzet, die back Ge leijnse verkeerd terugkopte in eigen doel (2-3). Bijna werd de ge lijkmaker gemaakt in de laatste minuten, maar het bleef bij een loeier tegen de staander. Scheids rechter Scholten was deze middag niet gelukkig in het nemen van zijn beslissingen. Junioren Zierikzee B II-MEVO B I 1-1 Voor de rust had MEVO het beste van het spel en drukte dit uit door een doelpunt van Van de Velde (0-1). Nade rust ging het spel gelijk op en W. Wijsman scoorde de gelijkmaker (1-1). Kort voor tijd kreeg MEVO een strafschop te ne men. Doelman Zappey keerde het schot en met gelijke stand (1-1) kwam het einde van de wedstrijd. H. L. O. Voor de tweede maal werden de H.L.O.-proeven afgelegd door de heer P. Zappey te Zierikzee. Het diploma vierde graad werd behaald door de dames M. Boot te Kerkwervc en IC. C. van Zuijcn te Burgh en door de heren H. Ver schuur en A. van Vl.otcn te Zie rikzee. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland le klas B: Zierikzee II-Brou- wershaven I 3-0 (Zierikzee II kam pioen). 2e klas C: Zonnemaire I-Brou wershaven II 3-2. Vriendschappelijk SINOTO-Middelburg comb. 1-20. Opstelling Schouwen-Duivelands elftal Voor de wedstrijd tegen het Zeeuws B-elftal op zondag 15 juni a.s. te Zierikzee, is het elftal van Schouwen-Duiveland als volgt sa mengesteld (van links naar rechts): A. Hage d.; F. van der Westen en A. Rossen a.; A. Kappers (Renesse), C. M. van Aken en J. Kouijzer m.; J. Stoel, Jac. Dorreman (Renesse), C. Krello, B. de Zeeuw en S. de Vlieger v. Als reserves zijn gekozen: Jac. de Vrieze (Renesse), C. van Nieu- wenhuijze (Burgh) en M. I. Bak ker (Burgh). Waar geen clubnaam is vermeld, is betrokken speler lid van Zie rikzee. KORFBAL S:D.K.B. SDKB 12-tal-West Noord Bra bant 4-7. le klasse: Burgh I-Velocitas I 10-2; Zeemeeuwen I-Burgh II 7-3; DSS I-Unitas I 4-7. 2e klasse: Stormvogels-DOSKO 1-1; DES-NOAD 1-2; WIK-MEVO 6-5; Die Gouwe-Brouwershaven 3-5; NOAD-DOSKO 3-3. 3e klasse A: Stormvogels II-Re- nesse I 1-9; Zwaluwen II-Velocitas II 3-1Burgh III-Brouwershaven II 6-3. 3e klasse B: NOAD II-Die Gou we II 2-2; MEVO II-WIK II 1-1; DSS II-DES-JI 4-3. Juniorencompetitie Afd. A: DOSKO/Velo.-Burgh A 0-7; Zeemeeuwen A-Renesse 1-4; Stormvogels -Zeemeeuwen 6-0. Afd. B.: Brouwershaven-NOAD 4-1; MEVO A-WIK 2-0. Afd. C: SVOWK-DSS B 5-1; DES -MEVO B 5-0. Vriendschappelijk DSS-Swift 2-8. Protest „Zeeemeeuwen" toegewezen Het door de s.v. „Zeemeeuwen" ingediende protest n.a.v. de wed strijd Burgh I-Zeemeeuwen I is door de Protestcommissie toegewe zen, zodat de uitslag 3-3 gewijzigd wordt in 2-3. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Aan het concours van de afdeling Zeeland van de Bond van Zater dagsvliegers uit Creil op zaterdag 31 mei namen 2019 duiven deel. De eerste duif van de Postduivenhou- dersvereniging „De Bruse Trekker" was de 140e uit het hele concours. De uitslag voor „De Bruse Trek ker" was als volgt: Ph. Steketee, Bru 1, 11, 14; P. Zandijk, Sirjans- land 2, 7; C. Bal, Sirjansland 4, 10; A. de Koning, Bru 4, 10; H. C. Noordhoek, Sirjansland 5, 8, 13; J. de Ronde, Sirjansland 6, 12. De snelste tijd van de eerst aan komende duif van de Bruse Trek ker was 1365,70 meter per minuut, dié van de laatste prijsw. duif 1216,77 meter per minuut. De snel ste duif van het gehele concours had een snelheid van 1489,70 meter per minuut. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Dreischor Uitslag wedvlucht Creil op 31 mei. Afstand: plm. 290 km. 1, 4 J. C. Boogaard; 2, 3, 6, 7 J. v. d. Werf; 5 C. Wagemaker; 8 C. J. van Dixhoorn. Snelheid eerste prijswinnende duif 1378,27 meter per minuut; laatste prijswinnende duif 1220,05 meter per minuut. Dinsdagavond a.s. inkorven voor Chateauroux; donderdagavond a.s. inkorven voor inhaalvlucht St. Quentin. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 6 juni 1958. Rabarber f 13-15; Eerstelingen f 50, id. kriel f 29; Sjalotten f 25; Waspeen f 56; per 100 kg. Bloemkool A f 34-53, id. B f 16- 26, id. D f 19, id. stek-afw. f 10-15; Komkommers (wit) f 55; Kropsla f 4-5; per 100 stuks. Bospeen f 48-49 per 100 bos. Aardbeien I f 0,60-0,66, id. II f 0,43, per doosje. Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 2 tot 7 juni werd door de Coöp. In- en Ver koopcentrale voor Eieren uitbe taald f 1,80 per kg. Voor vuilscha- lige en gewassen eieren werd één cent per stuk minder uitbetaald. Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien; weinig verandering in temperatuur; aan vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. 10 juni. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 1.06, onder 13.50. Laatste kwartier: 9 juni te 7.59. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 juni 9.25 v.m. 21.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 juni 9.07 v.m. 21.35 n.m. Springtij: 19 juni. Doodtij: 11 en 26 juni. WWT WEEROVERZICHT DE BILT, 9-6. Een randstoring, die zaterdag over Engeland in noordoostelijke richting trok, werd boven de Noordzee weer iets die per. Gelijktijdig breidde een hoge- drukgebied voor de kust van Por tugal zich over Frankrijk uit. Daar door ontstond in onze omgeving, een krachtige zuidwestelijke lucht stroming, waarmede koele oceaan- lucht naar ons land werd gevoerd. De depressie veroorzaakte vooral in de noordelijke provincies vrij veel regen, in het uiterste zuiden van het land kwamen echter flinke opklaringen voor. Vanmorgen was de depressie bo ven Scandinavië aangekomen, ge volgd door een zwakke rug van hogere luchtdruk. Ten westen van Ierland nadert een nieuwe storing, die morgen op nieuw regen zal veroorzaken. Ach ter deze storing om zal polaire lucht - afkomstig van het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen - via de Noordzee naar ons land gaan stro men. BERLIJN, 8-6. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig met acht offi cieren en een onderofficier is nabij Karl-Marx-Stadt, het vroegere Chemnitz, in oost-Duitsland tot landen gedwongen, aldus heeft de Oostduitse regering zondagochtend officieel medegedeeld. Het hoofdkwartier van de in west-Duitsland gelegerde Ameri kaanse derde pantserdivisie heeft medegedeeld, dat een hefschroef vliegtuig van de divisie zaterdag bij Hof in Beieren uit de koers is geraakt en Oostduits gebied is bin nengevlogen. WASHINGTON, 8-6. Het parle mentslid Charles Porter heeft in een televisiegesprek gezegd dat het aftreden van Lewis Strauss als voorzitter van de commissie voor atoomenergie, naar zijn verwach ting minder geheimzinnigheid in atoomzaken en minder oppositie tegen het beëindigen van kern proeven zal betekenen. „Als het Amerikaanse volk wist wat ik weet over de kernproeven en wat niet bekend wordt ge- FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK „Hoe komt u hier verzeild?" vroeg ze koeltjes. „Wel, uit Wilschoten vandaan", zei hij lachend. „U bevindt zich op verboden ter rein, weet u dat?" „Het is mogelijk. Maar ik heb iemand om toestemming gevraagd en die verkregen. Ik mag hier elke dag komen zwemmen". „O ja? Maar hier toch niet". En ze legde de klemtoon op „hier". Hij keek haar met grote ogen aan, terwijl hij zich langzaam neervlei- de op de kant. „Waarom hier' niet?" „Omdat dit tot ons gebied be hoort. Hierachter is ons huis". „O, woont u hier in de buurt? Leuk, dan moet ik eens kijken". En de daad bij het woord voe gende, kwam hij overeind, liep naar boven en keek op de zeedijk land waarts. Toen knikte hij opnieuw en wees ergens heen. „Is dat daar, in de verte, uw tehuis?" Ze had zich half naar hem om gedraaid en knikte. „Ja, en al deze grond is ook van ons. Wel eens van ,,'t Hooge" gehoord?" Langzaam kwam hij weer omlaag cn ging zonder verdere komplimen- ten naast het meisje zitten, hetgeen een nieuwe wenkbrauwfrons bij haar veroorzaakte. „Nou, en of. Meteen vandaag, toen ik gearriveerd was. Ik heb min of meer een revolutie ontketend, hé, in deze contreien, toen ik me verstoutte om u een zoen le vra gen als honorarium voor de ver leende hulp". „Zo, dus dat hebben ze u toch aan het verstand kunnen brengen?" „En of. Het is dus een slecht be gin geweest van me, niet? M'n in- komste in Wilschoten". „Ik ben blij, dat u dit inziet. We zullen het incident maar als geslo ten beschouwen. En het feit, dat u zich op verboden grond bevindt, zullen we eveneens maar toeschrij ven aan de omstandigheid, dat u hier een vreemdeling bent. En we zijn een tikkie voorkomend tegen over de zomergasten, ziet u?" Hij boog, ietwat spottend. „Het geen ik zeer op prijs stel. Apropos - hij wees naar de zee - is het wa ter tegenover uw gebied soms ook van u?" Ze haalde haar welgevormde schouders op. „Op dergelijke onzin zal ik maar geen antwoord geven. Bent u soms een radio- of televi sie-komiek?" Hij schoot in een lach. „Nee, ik heb een veel nuchterder stiel: ik ben zo juist afgestudeerd en ge slaagd voor architect". „Nou, dan kunt u hier wel aan do slag gaan. In Wilschoten en wij de omgeving hebben ze huizen te kort". „Werkelijk? Dus emplooi is er hier al. Dat is heel prettig voor me. Juist, omdat het hier is". Ze keek hem verwonderd aan. „Waarom?" „Wel, in dal geval zal ik mis schien vaker van uw charmant ge zelschap kunnen genieten". Ze keek hem onderzoekend aan in zijn spotlachend gezicht. „Bent u altijd zo leuk?" „Alleen als ik een goede bui heb. En aangezien ik doorgaans goed gehumeurd ben, valt dit nogal mee" Opnieuw haalde ze haar schou ders op en pakte toen een badtas, die ze naast zich had staan. Daar uit diepte ze 'n pakje sigai-etten en nam er een uit, waarna ze hem het geopende zakje voorhield: „roken?" „Graag. Ik heb natuurlijk geen lucifers bij me Zonder antwoord te geven, nam ze een aansteker uit haar las en reikte die hem over. Hij knipte het ding open en gaf haar eerst, vuur, waarna hij zelf de brand in zijn sigaret zoog. „Heerlijk rustig is het hier, niet?" 'Ze knikte, terwijl ze een grote rookwolk uitblies. „Maar voor u hier kwam, was het rustiger". Hij lachte schaterend. „Dat is een goeie mop, en het klopt nog ook". „Bij wie bent u in pension?" „Och, pension is misschien een beetje te wijds. Ik logeer bij bak ker Rijneveld in het dorp. De bak ker en zijn vrouw zijn oude ken nissen van mijn ouders". „U komt zeker uit Holland?" „Utrecht, om precies te zijn. De domstad. Daar hebben we een ca fetaria, als u weet, wat dat is". Ze keek hem geringschattend aan. „Denkt u soms, dat we hier achterlijk zijn?" „Ik zal wel oppassen om zoiets le veronderstellen. Maar ik kan me niet herinneren, dat ik in Wilscho ten zoiets gezien heb". „Daar zou ook wel veel mee te verdienen zijn". „Ik betwijfel het ook". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2