DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dulles gelooft met Rusland tot enkele akkoorden te kunnen komen Tanker Artemis" vloog na aanvaring in brand zoals een aansteker aangaat Het historisch moment .VIAANDAG 9 JUNI 1958 No. 18372 a 114e jaargang ZffiRIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per weok 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zlerikree, Postbus nr. 1, tel, 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Topconferentie echter blijft onzeker WASHINGTON, 6-6. De Ameri- schikkingen, die een verrassings- kaansc mlnistcr va„ BuRen.andse -"«der Zaken, Foster Dulles, heeft vrijdag trouwbare ontwapeningsovereen- In de commissie voor buitenlandse komst, aldus Dulles. betrekkingen van de Senaat ge zegd, dat de V.S. zich aangemoe digd weten door de Russische in stemming met het technisch onder zoek naar de manier waarop men het beste tot toezicht op het staken van de kernwapenproeven kan ko men cn met een bespreking van de mogelijke neutralisering van het Zuidpoolgebied. Het feit dat de Russen met het technisch onderzoek akkoord zijn gegaan, kan de weg openen voor Als wij geduldig verder gaan, kunnen er misschien enkele belang rijke overeenkomsten tot stand ko men, zo vervolgde hij. Maar of uit deze overeenkomsten een topconfe rentie zal voortvloeien, moeten wij nog afwachten. Deze kwestie wordt op het ogenblik intensief behan deld in Moskou, zo zei Dulles. Hij voorspelde dat de Sowjet-Unie uit eindelijk de Amerikaanse voorstel len voor een internationaal inspec tiesysteem ter voorkoming van ver rassingsaanvallen via het Noord poolgebied en voor het vreedzame gebruik van de ruimte zal aan vaarden. HET RUSSISCHE LEGER MOSKOU KAN TEGEN WEST-EUROPA DRIE MILJOEN MAN IN HET VELD BRENGEN WASHINGTON. Het Amerikaan se leger heeft zaterdag een rapport uitgegeven over de sterkte van de Russische strijdkrachten, waarin wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie een grootscheepse oorlog met con ventionele wapens kan ontketenen, een atoomoorlog kan beginnen of „vrijwilligers" en materiaal ter be schikking kan stellen voor een oor log, die door een bondgenoot is ont ketend. Hoewel de Russen in de afgelo pen drie jaar hebben meegedeeld, dat zij de sterkte van de strijd krachten met 2.140.000 man zouden beperken, heeft de regering nooit aangetoond, dat dit werkelijk is ge beurd, aldus dit rapport. Er zijn in tegendeel aanwijzingen volgens welke de Russen een groot aantal manschappen onder de wapens ge houden hebben en de doelmatig heid van de eenheden hebben ver hoogd door toepassing van nieuwe wapens. Bij een eventuele aanval van de Russen op de Navo-strijdkrachten in west-Europa zullen de Russen Stijgende misdadigheid op de Antillen WILLEMSTAD. Het vervult de Antilliaanse autoriteiten met grote zorg en het is een steeds weerke rend onderwerp van behandeling in de dagbladpers, dat de crimina liteit op de Antillen en waarschijn lijk in het bijzonder op Curasao toeneemt. Zeer speciaal de geweld pleging, hetgeen wijst op een ver mindering van de eerbied voor de medemens. Sinds begin maart zijn op Curasao zeven doden gevallen voorgekomen van messtekerijen, terwijl bovendien een aantal min of meer zwaar gewond werd. Aan randingen met het doel diefstal te plegen of met de opzet tot ver krachting komen evenzeer vaker voor dan men op Curagao gewend was, terwijl bovendien het aantal auto-ongelukken, soms met ernsti ge afloop, als gevolg van onverant woord rijden en/of dronkenschap eveneens sterk gestegen is. Verliezen in Algerië ALGIERS. In mei hebben de Fransen in Alegerië 3.393 opstan delingen gedood, tegen 3.803 in april, zo deelt het leger mee. Het aantal krijgsgevangenen was in mei 672 en in april 663. Boek „Arnhem" verschenen ARNHEM. Aan generaal R. E. Urquhart C.B.D.S.O. is vrijdagmid dag het eerst gereed gekomen ex emplaar van zijn boek „Arnhem namens de Engelse uitgever Cassell Ltd door een van de directeuren, de heer D. Ascoli, aangeboden tij dens een officiële ontvangst in de gemeenteraadszaal van het stad huis in Arnhem. De ontvangst werd ingeleid met een toespraak van burgemeester C-. G. Matser. Generaal Urquhart overhandigde op zijn beurt aan tien personen luxe exemplaren van zijn boek. waarschijnlijk op twee of drie fron ten optreden met 750.000 tot 1 mil joen man op elk front. Een derge lijke aanval zou ondernomen kun nen worden met twee tot vier ge combineerde legers van 15 tot 35 divisies, één of twee gemechani seerde legers van vier tot acht di visies, één of twee luchtdivisies van ongeveer 1.000 vliegtuigen elk, artillerie- en luchtdoelariillerie- divisies en andere eenheden, aldus het rapport. Praat wedstrijd FAYETTEV1LLE, Noord- Carolina. Het record in de praatwedstrijd, die hier is uitgeschreven door een win kelier, staat nu op naam van de 38-jarige mevrouw Capps. Zij sprak 29 uur, 12 minuten en 43 seconden aan een stuk, de twee en een halve minuut rust per uur niet meegerekendEr zijn deelneemsters genoeg en het is niet bij gebrek aan stof dat zij er tenslotte het zwij gen toe doen. Een overgroot moeder verklaarde: „Nu kan ik eindelijk eens praten zon der dat iemand me in de rede valt". Koninklijk bezoek aan de wereldtentoonstelling 's-GRAVENHAGE. Mei betrek- king tot het bezoek, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op uitnodiging van ZM. Koning Boudewijn, aan de wereldtentoonstelling te Brussel zullen brengen, deelt het secretari aat van H.M. de Koningin mede, dat de Koningin en de Prins zowel maandag 16 juni als op dinsdag 17 juni verschillende paviljoens waar onder het Nederlandse paviljoen en een aantal paviljoens van de Bel gische inzending, zullen bezichti gen. Het koninklijk echtpaar zal op Laeken als gasten van Koning Leo pold en Prinses Liliane logeren en dinsdag in de namiddag naar Soest- dijk terugkeren. „Meisjesplaag" in Helsingborg De Argentijnse voetballers, die in Zweden verblijven voor het toer nooi om het wereldkampioenschap,- hebben de hulp van de politie van Helsingborg ingeroepen om zich de Zweedse meisjes van het lijf te houden. Voortdurend zwermen de teen agers van Helsingborg om de Ar gentijnen, die met hun zwarte ha ren, hun donkere ogen en hun fraaie snorretjes, kennelijk veel aantrekkingskracht op de vrouwe lijke Zweedse jeugd uitoefenen. Sommige meisjes zien er geen been in om een Argentijn onverhoeds om zijn hals te vliegen en hem een kus te geven. Zelfs het plaatselijke jeugdcomité van Helsingborg is zich met de zaak gaan bemoeien, vooral nadat gebleken was, dat meisjes van twaalf jaar en nog jon ger zich aan de „overvallen" schul dig maakten. „We zijn wel wat gewend, maar dit wordt te gek", zei de Argen tijnse leider tegen de politiecom- mandant van Helsingborg. SALARISHERZIENING K.L.M.-VLIEGERS IN ZICHT K.L.M.-directie in principe bereid tot loonsverhoging van 4 AMSTERDAM, 8-6. Morgen zal het overleg over de salarisherzie ning der K.L.M.-vliegers in Utrecht worden voortgezet. Daar komen de bemiddelingscommissie van de voorzitters der werkgevers- en werknemersorganisaties en het be stuur van de Vereniging van K.L. M.-vliegers bijeen. Zondagavond heeft dit bestuur op een persconferentie te Amsterdam enige mededelingen gedaan over het tot dusverre bereikte resultaat. Een daarvan hield in, dat de K.L. M.-directie zich in principe tot een salarisverhoging van 4 procent be reid heeft verklaard. Bovendien zal de directie, indien althans ook over andere detailpunten volledige over eenstemming wordt bereikt, de vliegers samen een bedrag van f 600.000 uitkeren als achterstallige salarisverhoging over de afgelopen 21 maanden (de periode, waarin is onderhandeld). Dit bedrag vormt ongeveer één procent van het to taal-salaris. De verhoging van vier procent komt de K.L.M. dit jaar op een bedrag van f 1.200.000 te staan. Een diamant kan niet wor- 1 den gepolijst zonder wrijving; 1 evenmin kan iemand succes veroveren zonder moeilijkhe den. Slang in tuin HAARLEM. Een bewoner van Haarlem-noord wend vorige week op een avond gewaarschuwd dat er een slang in zijn tuin kroop. Aanvankelijk besteedde hij hier weinig aandacht aan, maar toen later bleek, dat zijn goudhamster verdwenen was, toog hij op onder zoek uit. Pas de volgende ochtend werd het reptiel in een nabijgelegen tuin gevonden. De ruim een meter lange ring slang is - als hamsterdief of als gevonden voorwerp? - op het po litiebureau gedeponeerd. SCHEEPSBRAND TE HOEK VAN HOLLAND Vier opvarenden kwamen om het leven ROTTERDAM, 8-6. Zaterdagmid dag omstreeks twee uur zijn te Hoek van Holland op de Nieuwe Waterweg, even beneden de Berg- haven, twee schepen met elkaar in De Tunesische president Bour- guiba heeft vrijdag in een toe spraak te Sousse, in oost-Tunesië verklaard te hopen dat de Franse troepen in Tunesië spoedig zullen hotsing gekomen, nl. het blnnen- vetrekken komende 1.534 brt. metende m.s. De opening van de veerhaven „De Val" te. Zierikzee. De waarne mend Commissaris de heer C. Philipse, zet de schaar in het lint, dat de toeleidingsbrug tot de ponton afsloot. Van links naar rechts: de leden van G S. de heren A. Schout en M. J. van Poelje en de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat ir. H. D. J. Swaters. (Eigen foto). (Door een technische vertraging eerst heden gepubliceerd). ZUID-SLA VIE SLAAT TERUG Regeringswoordvoerder spreekt over „meedogen loze druk" van Moskou BELGRADO. Een woordvoerder van de Zuidslavische regering heeft vrijdag de Sowjet-premier, Nikita Chroesjtsjef, beschuldigd van „ge brek aan beginselen" en verklaard, dat het Sowjet-blok bezig is „mee dogenloze druk" op Zuid-Slavië uit te oefenen. Chroesjtsjefs scherpe aanval op Zuid-Slavië in een rede tijdens het congres van de Bulgaarse commu nistische partij, dinsdag jl., vorm de een grote tegenstelling met de vroegere verklaring van de Sow- jet-leider, aldus zei de woordvoer der op een persconferentie. Voorts was er een tegenstelling tussen Chroesjtsjefs jongste brief aan president Eisenhower, waarin hij nieuwe Amerikaanse-Russische contacten voorstelde, en de Russi sche economische politiek ten aan zien van Zuid-Slavië. Volgens waarnemers toont deze verklaring van de woordvoerder aan, dat de Zuidslaven een nieuwe houding in het huidige geschil met het Sowjet-blok hebben aangeno men. •s-GRAVENHAGE. In het le vensverzekeringsbedrijf valt niet alleen een toenemende produktie aan nieuwe verzekeringen, maar ook een stijging van de uitkeringen te constateren. In het eerste kwar taal 1958 hebben de maatschap pijen gezamenlijk f 61.010.000 uit gekeerd, tgen f 53.518.000 in het eerste kwartaal 1957. De vaste schuld van de gemeenten Het totaal van de vaste schuld der gemeenten per 31 december be droeg bijna f 8Vi miljard (31 de cember 1956 ruim 8 miljard). Omtrent do kaspositie van de ge meenten wordt in het verslag me degedeeld, dat de netto-vlottende schuld der gemeenten per 31 de cember 1956 een totaal van rond f 749 miljoen aanwees. Gedurende 1957 vond een stijging plaats met ruim f 1.382 miljoen, waardoor de netto-vlottende schuld per 31 de cember 1957 tot de voordien nim mer bereikte hoogte van ruim f 2.131 miljoen opliep. (Als gevolg van de in 1957 be schikbaar gekomen opbrengst van de nationale woningbouwleningen 1957 kan het totaal van de vlotten de schuld in feite f 385,2 miljoen lager en derhalve op f 1.746 mil joen worden gesteld). Aldus het jaarverslag van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. „Luksefjell" van de Fjell-Iine uit Oslo en het uitgaande 10.945 brt. metende tankschip „Artemis" van de rederij Joergen Bang uit Kris- tiansand. De botsing was zo hevig, dat de „Artemis", die met een lading van naar schatting 14.000 ton benzine van Perhis onderweg was naar Donges (het „Pernis" van de Franse havenstad Bordeaux), in brand vloog. „Het schip vloog in brand zoals een aansteker aangaat", ver klaarde later de Nederlandse radio telegrafist, de 28-jarige Willem Stobbe uit Nieuw-Loosdrecht. Deze zei, dat de „Luksefjell", die volgens de directeur van het loodswezen, kolonel B. A. W. Beijer, onver wacht een technische storing aan de stuurmachine had gekregen, waardoor het roer bleef hangen, schuin van voren op de „Artemis" was afgekomen. Redding bemanning De kapitein van de „Artemis", kapitein Gunnar Gouslaa, gaf on middellijk bevel het anker neer te laten, zodat het schip keerde en met de neus kwam te liggen in de richting van Rotterdam, evenwijdig aan de steiger voor de Koningin Emmalaan. Voordat het zover was verspreidden zich reeds zwarte, vette rookwolken en waren al tal van bemanningsleden en de rijks- loods overboord gesprongen om te trachten zich zwemmend te red den, hetgeen hun gelukte. Het juist passerende m.s. „Heiloo" voer naar het achterschip van de „Artemis" en nam 22 opvarenden over. De „Heiloo" bracht hen naar Hoek van Holland en koos vervolgens zee. De reddingboot „President Jan Leis" maakte drie keer een tocht naar het schip en wist zes opva- 47ste Nederlandse spaarbankdag De spaarzin is onverminderd NIJMEGEN. Bijna 600 vertegen woordigers van meer dan 140 spaarbanken waren vrijdag naar Nijmegen gekomen (in de Vereeni- ging) ter gelegenheid van de jaar lijkse algemene vergadering van de Nederlandse Spaarbankbond. Deze 47ste Nederlandse Spaarbankdag stond wederom onder leiding van de bondsvoorzitter mr. J. J. C. R. van der Bilt, die in zijn openings rede beklemtoonde dat de spaar banken in de laatste vier maanden van 1957 aanzienlijk meer hebben terugbetaald dan zij als stortingen van de spaarders ontvingen. In to taal is daardoor het spaartegoed, wanneer men geen rekening houdt met de bijgeschreven rente, met f 60 miljoen gedaald. Onrustbarend mag deze achteruitgang allerminst worden genoemd. De oorzaak is te rug te brengen, aldus spreker, tot, de abnormaal hoge rentestand in 1957, waardoor spaarders de moge lijkheid hebben aangegrepen om hun spaargeld op andere wijze te gen hogere rente uit te zetten. Spaargelden werden dientengevol ge overgeheveld naar de kapitaal markt. Van een vermindering van de spaarzin der bevolking Icon vol strekt niet gesproken worden. Evenmin kwamen de spaarbanken zelf voor moeilijkheden te staan. renden te redden. Deze redding boot heeft ook de gezagvoerder van boord gehaald, doch deze heeft nog kans gezien, voordat hij van boord stapte, kranen te openen om gas te laten ontsnappen. De kapitein en twee bemannings leden moesten in het Gemeente ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage worden opgenomen, waar helaas de chef-hofmeester aan opgelopen brandwonden is overle den. Toen men tegen middernacht de balans opmaakte, bleken er van de (zonder loods) 42 koppen tel lende bemanning (onder wie vier vrouwen van opvarenden, die als stewardessen meevoeren) drie te ontbreken. Gevreesd wordt dat zij verdronken of verbrand zijn. Het blussingswerk Kort na het gebeuren verschenen sleepboten ter plaatse om met hun waterkanonnen te trachten het vuur te blussen, weldra geassis teerd door de Rotterdamse brand weer, die groot materiaal naar de Hoek had gestuurd en geconcen treerd spoot op het gat, waaruit de brandende vloeistof zich perste, uiteindelijk met gunstig resultaat. Jan van Zutphen (94) overleden HILVERSUM. Jan van Zutphen, ver buiten eigen kring bekend als Ome Jan, is zaterdagmorgen op 94- jarige leeftijd in Hilversum over leden. Zijn grootste bekendheid heeft de heer van Zutphen verkregen door zijn werk voor de t.b.c.-be- strijding. Door zijn werk als be stuurslid in de vakorganisaties kwam hij veelvuldig in aanraking met deze volksziekte. Op zijn ini tiatief werd het legendarische „Ko peren Stelenfonds" opgericht. Ge durende een lange reeks van jaren was hij voorzitter van dit fonds en later ere-voorzitter. De heer van Zutphen was een van de mede-oprichters van „Zon nestraal", de Nederlandse vereni ging tot het oprichten van arbeids- kolonies voor t.b.c.-lijders in Ne derland, uit welker middelen het sanatorium tot stand is gekomen. Hij was jarenlang voorzitter van deze vereniging en redacteur van het tijdschrift „Zonnestraal". Ook op het gebied van de kinderuit zending heeft de heer van Zutphen baanbrekend werk verricht, zo was hij onder meer bestuurslid van „De nieuwe gedachte" en van de cen trale commissie voor uitzending van Nederlandse kinderen naar buiten (Kinabu). Op zijn 90ste ver jaardag werd hij op grootse wijze gehuldigd. H.M. de Koningin kwam hem persoonlijk in Hilversum geluk wensen. De heer van Zutphen was officier in de Orde van Oranje Nassau. De gezondheid van Jan van Zut phen is hard achteruit gegaan na de Amsterdamse diamantstaking van enige jaren geleden, waarin hij een werkzaam aandeel had. "Deze staking had hem sterk aangegrepen. Sinds november 1957 was hij bed legerig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1